PDA

View Full Version : LC 640 ADVENTURE


allen
14-03-2010, 15:52
Ποια η γνωμη σας για το μοτο αυτο? αξιζει τον κοπο?
εχει νομιζω καποιος απο εδω!
http://img171.imageshack.us/img171/2585/ktm640lc4adventure20032.jpg

Mits70
14-03-2010, 21:29
Ποια η γνωμη σας για το μοτο αυτο? αξιζει τον κοπο?
εχει νομιζω καποιος απο εδω!
http://img171.imageshack.us/img171/2585/ktm640lc4adventure20032.jpg

φιλε ειναι πολυ καλο αρκει να ειναι σε καλη κατασταση.Αυτο που εχεις στην φωτο πρεπει να ειναι το δικο μου .Αν το θες για βουνο ειναι μανα καημενη.ευκολο στην οδηγηση και αρκετα δυνατο.

emix
14-03-2010, 21:58
Εφοσον ειναι σε καλη κατασταση ειναι ΤΟ τελειο μηχανακι για το χωμα που κανουμε οι περισσοτεροι εδω μεσα.

novo
15-03-2010, 13:44
Εγω φιλε ειχα 9 χρονια ενα 640 και μετα απο 60000 απροβληματιστα χιλιομετρα κανοντας παντα την προβλεπομενη συντηρηση στην ωρα της και σε αξιοπιστο μαστορα, εχω να πω μονο τα καλυτερα. Προσεξε μονο στην αγορα μεταχειρισμενου γιατι πολλα τα εχουν πιτσιρικαδες που δεν ξερουν να τους φερθουν αναλογα. Το δικο μου παντως δεν μου εβγαλε ουτε μια βλαβη.
Εγω στην θεση σου θα κοιταζα για το 690 το οποιο ειναι αρκετα βελτιωμενο σε σχεση με το 640

giorgos.1979
24-03-2010, 03:29
Το προηγουμενο μηχανακι μου. Αν αντεχεις την συχνη και ακριβη συντηρηση, θελει γενικο σερβις (ρυθμιση βαλβιδων) καθε 5000χλμ. και αν πιανει εστω και λιγο το χερι σου για μικροπραγματα που ισως σου παρουσιασει καθοτι εχει τα χρονακια του, παρ'το με κλειστα ματια. Θα σε ανταμειψει με το παραπανω;). Παει πολυ καλα και διασκεδαστικα στο χωμα , εχει πολυ γκαζι που θα το καραγουσταρεις, συγχωρει τα λαθη γιατι εχει πολυ καλο κρατημα μεχρι να το παρακανεις, και γενικα ευχαριστιεσαι να το οδηγας γιατι σε προτρεπει να το οδηγας σβελτα και παιχνιδιαρικα. Ταξιδακια παιζουν αν αντεχεις τους κραδασμους, αλλα δεν κανει να κρατας το γκαζι σταθερο για πολλη ωρα γιατι... δε γουσταρει ο κινητηρας, θα σου δειξει σημαδια κουρασης. Αλλωστε δεν ειναι φτιαγμενο για αυτοκινητοδρομους. Παρολαυτα εχω κανει Πατρα-Θεσ/νικη με αυτο το μηχανακι με τις απαραιτητες στασεις και τον καταλληλο χειρισμο. Τελος στην πολη βολευει παρα πολυ γιατι ειναι πολυ ευελικτο, ελαφρυ και το τιμονι περναει ανετα πανω απο τους καθρεπτες των αυτοκινητων. Α! και μια που ειπα Πατρα-Θεσ/νικη αξιζει να σου αναφερω οτι γυρισα με ενα ντεποζιτο. Απο αυτονομια απλα ξεχνας ποτε ειχες βαλει βενζινη τελευταια φορα.
Αυτα μου ερχονται τωρα αν θες να ρωτησεις οτιδηποτε αλλο εδω ειμαστε:)

giorgos.1979
24-03-2010, 03:39
Επισης να προσεξεις πολυ πριν την αγορα αν το συστημα κομπλερ του, ειναι σε καλη κατασταση. Ειναι το συστημα γραναζιων που δινει κινηση απο τη μιζα στον κινητηρα και τα μονοκυλινδρα το τρωνε ευκολα λογω μεγαλης συμπιεσης. Ο κοστος αλλαγης ειναι μεγαλο γυρω στα 300 με 400€.
Αμα δυσκολευεται να παρει με τη μιζα ή γυρναει η μιζα χωρις να παιρνει κατευθειαν ο κινητηρας κατι βρομαει.

novo
25-03-2010, 10:56
Επισης να προσεξεις πολυ πριν την αγορα αν το συστημα κομπλερ του, ειναι σε καλη κατασταση. Ειναι το συστημα γραναζιων που δινει κινηση απο τη μιζα στον κινητηρα και τα μονοκυλινδρα το τρωνε ευκολα λογω μεγαλης συμπιεσης. Ο κοστος αλλαγης ειναι μεγαλο γυρω στα 300 με 400€.
Αμα δυσκολευεται να παρει με τη μιζα ή γυρναει η μιζα χωρις να παιρνει κατευθειαν ο κινητηρας κατι βρομαει.


Το κομπλερ φιλε ειναι μια φυσιολογικη φθορα που συνηθως στα ΚΤΜ ερχεται μετα απο 50-60 χιλιαδες χιλιομετρα.
Εχω στο δικο μου πριν το πουλησω το ειχα αλλαξει γιατι ειχε παρουσιασει καποια δειγματα και το κοστος δεν ηταν τοσο οσο λες αλλα 200 ευρω μαζι με την εργασια (ολο το συστημα του κομπλερ, ολα γνησια ενοειται και σε εξουσιοδοτημενο)

Οσο για το θεμα της καταναλωσης μονο σαν ανεκδοτο μπορω να το εκλαβω αυτο που λες οτι δεν καιει βενζινη.
Σ' οποια συγκριτικη δοκιμη και να δεις ολα τα ΚΤΜ καινε πολυ παραπανω απ' τον ανταγωνισμο, το δε 990 καιει σχεδον σαν ενα τζιπ.

To GS1200 που εχω τωρα καιει το ιδιο με το ΚΤΜ640 και ειναι τα διπλασια κυβικα

loulou1100gs
25-03-2010, 12:30
Αδελφέ, τα πράγματα είναι απλά: σου περισσεύουν για ένα ακριβό παιχνίδι;Πάρτο. Το θες για διακοπές στα νησιά και καμμιά βολτούλα στο βουνό;Πάρτο. Το θες για κάθε μέρα εργαλείο δουλειάς και μεταφοράς;
Σκέψου το καλά. Είναι σαφώς μια καλή μοτοσυκλέτα με πολύ ποιοτικά περιφερειακά, αλλά με τα προβληματάκια της συνολικής ποιότητας κατασκευής και τα βίτσια των αγωνιστικών γονιδίων (ε, πώς να το κάνουμε, τα καθαρόαιμα θέλουν μια φροντίδα παραπάνω). Αν μπορείς να ασχοληθείς προσωπικά για τα βασικά (τακτικές αλλαγές λαδιών, ρυθμίσεις κλπ) θα αντέξει πολλά χρόνια και θα σου προσφέρει ωραίες στιγμές.

giorgos.1979
26-03-2010, 03:05
Φιλε μου novo συμφωνω οτι το κομπλερ ειναι φυσιολογικη φθορα, και οπως και ο συμπλεκτης, η φθορα εξαρταται πολυ απο τη χρηση που κανει ο οδηγος. Εχω δει να αλλαζουν κομπλερ ΚΤΜ και BMW μονοκυλινδρα και νωριτερα απο τα χλμ. που αναφερεις. Αλλωστε το μοντελο αυτο τα εχει τα χρονακια του και τα 50000χλμ. αυτα πρεπει να ειναι κοντα. Δεν ειπα οτι θα εχει προβλημα το συγκεκριμενο μηχανακι αλλα επειδη την εχω πατησει ηθελα να προστατευσω εναν συνφορουμιτη και να του πω να το προσεξει.
Οσο για την καταναλωση, μαλλον δεν καταλαβες σωστα , εγω δεν εγραψα για καταναλωση ,εγραψα για αυτονομια που δεν νομιζω να υπαρχει αλλο μηχανακι με την αυτονομια του 640 Αdv και το βυτιο που φερει ως ντεποζιτο:p.
Η καταναλωση που ειχα εγω με το δικο μου τροπο οδηγησης, μιας και το εφερε η κουβεντα επαιζε γυρω στα 4,5λ\100χλμ. Και δεν το διαβασα σε κανενα συγκριτικο, ειναι δικη μου προσωπικη εμπειρια και την καταθετω.
Και τελος για το κοστος του κομπλερ παλι απο προσωπικη εμπειρια πληρωσα στο PRO BIKE επισημο εξουσιοδοτημενο στη Θεσ/νικη μαζι με το σερβις 500€ το 2007. Μπορει καπου αλλου να ειναι φθηνοτερα αλλα δεν παυει να ειναι ενα σημαντικο κοστος.

emix
26-03-2010, 11:22
Παιδια, μιας και αναφερατε το θεμα με το κομπλερ, επειδη αντιμετωπιζω και γω ενα τετοιο προβλημα αυτη την περιοδο στο ΚΤΜ μου (950Adv, για οσους δεν ξερουν), να σας πω οτι το κοστος ολικης αντικαταστασης σ αυτο το μοντελο ειναι 650ευρω. Απο Αμερικη τα βρισκω στα 435ευρω με τον κινδυνο του "καπελου" απο το τελωνειο.
Παντως επειδη αυτη την περιοδο δεν παιζουν φραγκα, θα το επισκευασω στον Χελιωτη με 130ευρω (αν δεν βγει κατι αλλο στην πορεια που να επιτασσει ολικη αλλαγη), χρησιμοποιωντας εξαρτηματα του 640 που ταιριαζουν στο 950.

Αυτα προς πληροφορηση.

Παντως, επειδη το κομπλερ τελικα ειναι σοβαρο κοστος, πρεπει να ελεγχθει πολυ προσεκτικα στο μηχανακι που συζηταμε αυτη την στιγμη για αγορα.

allen
26-03-2010, 16:01
Παιδες το μοτο αυτο ειναι καινουριο! 3900χλμ ;)
και δεν ειναι για μενα (τελικα)εφιχτη η αγορα του!
θα το παρει καποιος τυχερος ,βολτακιας του βουνου:(

emix
26-03-2010, 16:44
Εγω ξερω ποιος θα το παρει, αλλα δεν το λεω!
(Ετσι νομιζω δηλαδη)

;)

taksidiotis
22-04-2010, 18:42
τα ktm ειναι μια χαρα αν κανεις σωστη συντηρηση...αν οχι τοτε παιρνεις κεφαλη στο χερι και σκας κανενα 700αρι για να το κανεις ξανα να βαδιζει στον δρομο
εδω βεβαια στο ηρακλειο και σωστη συντηρηση να κανεις δεν υπαρχουν σωστα μαστορια να κανουν την δουλεια οπως πρεπει στα αυστριακα.γι αυτο και το εδωσα το 990 να ησυχασω απο μελλοντικα προβληματα με μαστορια.
κι αν φυγει και ο Γιωργος απο την BMW?κι αυτο θα το δωσω.

Sotos_
23-04-2010, 09:51
Εγω ξερω ποιος θα το παρει, αλλα δεν το λεω!
(Ετσι νομιζω δηλαδη)

;)

Τι μικρός που ναι ο κόσμος....
Εγω ξερω ποιος το πηρε τελικα... και μαλιστα ο συγκεκριμενος ειναι ο μοναδικός στην Ελλαδα που εχει 180.000 χλμ πανω σε αυτο το απόλυτα "αντρικο" μηχανακι (LC 620 adv) χωρις κανενα ουσιαστικό πρόβλημα ολα αυτα τα χρονια:

http://img261.imageshack.us/img261/8907/dsc00531smallej6.jpg

Φανταστειτε ποσα θα κανει με το νεο!

MARK
23-04-2010, 11:59
Καλό..........;)

Mits70
23-04-2010, 12:35
Που θα βρω τετοιο ferring ξέρει κανεις?

taksidiotis
27-04-2010, 07:39
γιατι δεν κοιτας και για κανενα αλλο μηχανακι για την χρηση που θελεις

Arkas
27-04-2010, 12:31
Που θα βρω τετοιο ferring ξέρει κανεις?
Πού θα βρω τέτοιο μηχανάκι,
ξέρει κανείς;:D

Mits70
27-04-2010, 13:12
Πού θα βρω τέτοιο μηχανάκι,
ξέρει κανείς;:D
Τι το θες τέτοιο μηχανάκι...δοκίμασες το ΚΤΜ και το ΒΜW του Ντινό και θες το ΚΤΜ επειδή είναι πιο φτηνό???:sm7:

Arkas
27-04-2010, 14:24
Τι το θες τέτοιο μηχανάκι...δοκίμασες το ΚΤΜ και το ΒΜW του Ντινό και θες το ΚΤΜ επειδή είναι πιο φτηνό???:sm7:
Μέσω forum,
δεν εκθέτω ποτέ
τις επιλογές των φίλων μου...:rolleyes::D:D:D

kostas_366
27-04-2010, 17:13
Μέσω forum,
δεν εκθέτω ποτέ
τις επιλογές των φίλων μου...:rolleyes::D:D:D
EΓώ λέω να μας τα πεις εδώ, για να έχουμε μετά, να λέμε εμείς :sm7:.
Για ξεκίνα λοιπόν με τις επιλογές των φίλων σου..

taksidiotis
28-04-2010, 23:55
Πού θα βρω τέτοιο μηχανάκι,
ξέρει κανείς;:D
πουλιοταν εδω ενα τετοιο μηχανακι που προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου.