PDA

View Full Version : Επίδειξη Γαλλικού Αντιαρματικού Πυραύλου..


frits
16-03-2010, 23:56
YouTube - French missile technology at its best

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-03-2010, 00:10
....να ξέραμε κ την συνέχεια ..... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF57.gif

EOD-K9
17-03-2010, 10:40
....να ξέραμε κ την συνέχεια ..... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF57.gif

Έπρεπε να τραβήξει ποιο δυνατά την σκανδάλη :D

Αλλα το έφτιαξαν και φεύγει κανονικά ....................

YouTube - Re: French missile technology at its best

nek21
17-03-2010, 13:19
Έπρεπε να τραβήξει ποιο δυνατά την σκανδάλη :D

Αλλα το έφτιαξαν και φεύγει κανονικά ....................

YouTube - Re: French missile technology at its best (http://www.youtube.com/watch?v=igg-v4pH3oo&NR=1)
παιδια αν θελετε το πιστευετε το χω δει να συμβαινει ετσι ακριβως διπλα μου σε ασκηση στο σφεληνο.στηνομαστε με τα stream να ριξουμε βολη και το αντιαρματικο του διπλανου μου σκαει οπως αυτο.ευτυχως περα απο κατι ραμματα στο μετωπο δεν επαθε τιποτα.απ οτι ειπαν μαλλον λογω παλαιοτητας του βληματος συνεβει.

EOD-K9
17-03-2010, 13:53
παιδια αν θελετε το πιστευετε το χω δει να συμβαινει ετσι ακριβως διπλα μου σε ασκηση στο σφεληνο.στηνομαστε με τα stream να ριξουμε βολη και το αντιαρματικο του διπλανου μου σκαει οπως αυτο.ευτυχως περα απο κατι ραμματα στο μετωπο δεν επαθε τιποτα.απ οτι ειπαν μαλλον λογω παλαιοτητας του βληματος συνεβει.


ANTRIXISTIKO!!!

ΤΥΧΕΡΟΊ ΉΣΑΣΤΑΝ

frits
17-03-2010, 15:09
παιδια αν θελετε το πιστευετε το χω δει να συμβαινει ετσι ακριβως διπλα μου σε ασκηση στο σφεληνο.στηνομαστε με τα stream να ριξουμε βολη και το αντιαρματικο του διπλανου μου σκαει οπως αυτο.ευτυχως περα απο κατι ραμματα στο μετωπο δεν επαθε τιποτα.απ οτι ειπαν μαλλον λογω παλαιοτητας του βληματος συνεβει.


Ακόμα θα έτρεχα........:sm1:

HAWK_46
17-03-2010, 15:50
.....απ οτι ειπαν μαλλον λογω παλαιοτητας του βληματος συνεβει.

Υγρασία στην πυρίτιδα του εκτοξευτή. :hmmm:

MARK
19-03-2010, 12:23
Την έπαθε............:(

loulou1100gs
31-03-2010, 08:01
Υγρασία στην πυρίτιδα του εκτοξευτή. :hmmm:
Λάθος, ο εκτοξευτής δεν έχει πυρίτιδα.Βραχυκύκλωμα λόγω υγρασίας στο πιεζοηλεκτρικό κύκλωμα. Ο εκτοξευτής πλαστικός (GRP) σωλήνας είναι...
Τα βλήματα έχουν όριο ζωής.Εζησα βολή "ληγμένου" M.I.L.A.N. και ακόμα κάνω την προσευχή μου...

HAWK_46
31-03-2010, 11:45
Λάθος, ο εκτοξευτής δεν έχει πυρίτιδα.Βραχυκύκλωμα λόγω υγρασίας στο πιεζοηλεκτρικό κύκλωμα. Ο εκτοξευτής πλαστικός (GRP) σωλήνας είναι...
Τα βλήματα έχουν όριο ζωής.Εζησα βολή "ληγμένου" M.I.L.A.N. και ακόμα κάνω την προσευχή μου...

Φυσικά και έχει πυρίτιδα (G12) περίπου 1.5g, και φυσικά εννοώ οτι λόγω υγρασίας της έγινε βραχυκύκλωμα στον ηλεκτρικό εναυσματήρα. Αλλιώς δεν θα έκανε καθόλου μπαμ!! :cool:;)

loulou1100gs
31-03-2010, 20:54
Επιμένω:ο εκτοξευτής δεν έχει πυρίτιδα.Πυρίτιδα G12 έχει στο 1ο στάδιο έναυσης του πυραύλου (προωθητικό γέμισμα εξόδου από τον σωλήνα) και αυτό είναι το ευπαθές τμήμα κάθε αναλώσιμου συστήματος (είτε αντιαρματικού είτε αντιεροπορικού-δυστυχώς δεν μπορεί να αντικατασταθεί). Αν λοιπόν ο σωλήνας είχε πυρίτιδα, αυτή θα αντικαθίστατο για λόγους συντήρησης ήδη από το 1ο κλιμάκιο (θα ήταν εγκυτιωμένη...) και δεν θα χρειάζονταν ανά 8ετία η αντικατάσταση των στοκ (το κυρίως γέμισμα-η διατρητική κεφαλή δεν καταλαβαίνει τίποτα, έχει μεταλλικό περίβλημα).Μέχρι στιγμής τα μόνα συστήματα που φαίνεται να έχουν ξεπεράσει αυτό το πρόβλημα είναι το αμερικανικό Javelin και το ρωσικό Kornet (idiot proof κατασκευές...).Αλλο σύστημα που το ξεπερνούσε ήταν το ελληνικής σχεδίασης Aris-4 της Ε.Β.Ο. το οποίο "παραδόξως" το έφαγε η μαρμάγκα (πρωτοποριακό για την εποχή του, χάλασε τον ύπνο πολλών προμηθευτών).

KAS
01-04-2010, 01:44
Το πρόβλημα είναι ότι για κάτι τέτοια κλείνουμε συμφωνίες , τα πληρώνουμε χρυσάφι και μετά μη τον είδατε τον παναγή .

HAWK_46
01-04-2010, 07:31
Επιμένω:ο εκτοξευτής δεν έχει πυρίτιδα.Πυρίτιδα G12 έχει στο 1ο στάδιο έναυσης του πυραύλου (προωθητικό γέμισμα εξόδου από τον σωλήνα) και αυτό είναι το ευπαθές τμήμα κάθε αναλώσιμου συστήματος (είτε αντιαρματικού είτε αντιεροπορικού-δυστυχώς δεν μπορεί να αντικατασταθεί). Αν λοιπόν ο σωλήνας είχε πυρίτιδα, αυτή θα αντικαθίστατο για λόγους συντήρησης ήδη από το 1ο κλιμάκιο (θα ήταν εγκυτιωμένη...) και δεν θα χρειάζονταν ανά 8ετία η αντικατάσταση των στοκ (το κυρίως γέμισμα-η διατρητική κεφαλή δεν καταλαβαίνει τίποτα, έχει μεταλλικό περίβλημα).Μέχρι στιγμής τα μόνα συστήματα που φαίνεται να έχουν ξεπεράσει αυτό το πρόβλημα είναι το αμερικανικό Javelin και το ρωσικό Kornet (idiot proof κατασκευές...).Αλλο σύστημα που το ξεπερνούσε ήταν το ελληνικής σχεδίασης Aris-4 της Ε.Β.Ο. το οποίο "παραδόξως" το έφαγε η μαρμάγκα (πρωτοποριακό για την εποχή του, χάλασε τον ύπνο πολλών προμηθευτών).

1) Στο συγκεκριμένο video δεν μου δείχνει το πυρομαχικό να είναι αντιαρματικό, άσχετα τον λανθασμένο τίτλο κατ εμέ!!
2) Η πυρίτιδα του εκτοξευτή αφορά την προώθηση για εύναυση του βλήματος και όχι την έκρηξή του.
3) Η ΕΒΟ δεν κατασκευάζει πυρομαχικά, αλλά όπλα.
4) Δεν γνωρίζω για κάποιο Aris-4 της ΕΒΟ, μόνο για το IRIS που κατασκευάζουμε εμείς (ΕΑΣ)!!! ;)

loulou1100gs
01-04-2010, 08:34
Να μην το κουράζουμε άλλο διότι ο χώρος είναι απρόσφορος.
Το βλήμα είναι αντιαρματικό, μιάς χρήσης, fire and forget
O σωλήνας, κάθε σωλήνας ή κάνιστρο στον οποίο εγκυτιώνεται βλήμα ή πυρομαχικό είναι αδρανής, δεν εμπεριέχει κανένα απολύτως γέμισμα.Τα γεμίσματα εμπεριέχονται στο βλήμα, το μεν προωθητικό εξόδου στο πίσω τμήμα η δε "κεφαλή" στο εμπρόσθιο.
Στην δεκαετία του 80 υπήρξε ελληνικής σχεδίασης και κατασκευής αντιαρματικό βλήμα μιάς χρήσης με το όνομα Aris-4 το οποίο θα αντικαθιστούσε τα Π.Α.Ο των 90/106 χλστ. τα αντιαρματικά L.A.W. τα S.T.R.I.M. και θα εξόπλιζε μαζικά τις μονάδες προκάλυψης.Η Ε.Β.Ο. θα κατασκεύαζε τον κορμό/σωλήνα, η ΠΥΡ.ΚΑΛ. το κυρίως βλήμα και η EconOptics το σκοπευτικό. Τα δοκιμαστικά/πρωτότυπα πέτυχαν εκπληκτικές επιδόσεις για την εποχή του και η γραμμή παραγωγής θα εξασφαλίζονταν από παραγγελία του Ε.Σ. και της Εθνοφρουράς. Αλλά κάποιοι άλλα αποφάσισαν.

frits
01-04-2010, 08:53
Από ότι βλέπω χαλαρά είμαστε έτοιμοι για ομάδα κρούσης. :D
Varadero πετυχαίνουμε με αυτά;
Ντινόπουλος και Vasorfa οδηγοί, Hawk & loulou1100gs πυροβολητές :sm7:

HAWK_46
01-04-2010, 08:57
1) Στο συγκεκριμένο video δεν μου δείχνει το πυρομαχικό να είναι αντιαρματικό, άσχετα τον λανθασμένο τίτλο κατ εμέ!!
2) Η πυρίτιδα του εκτοξευτή αφορά την προώθηση για εύναυση του βλήματος και όχι την έκρηξή του.
3) Η ΕΒΟ δεν κατασκευάζει πυρομαχικά, αλλά όπλα.
4) Δεν γνωρίζω για κάποιο Aris-4 της ΕΒΟ, μόνο για το IRIS που κατασκευάζουμε εμείς (ΕΑΣ)!!! ;)

Να μην το κουράζουμε άλλο διότι ο χώρος είναι απρόσφορος.
Το βλήμα είναι αντιαρματικό, μιάς χρήσης, fire and forget
O σωλήνας, κάθε σωλήνας ή κάνιστρο στον οποίο εγκυτιώνεται βλήμα ή πυρομαχικό είναι αδρανής, δεν εμπεριέχει κανένα απολύτως γέμισμα.Τα γεμίσματα εμπεριέχονται στο βλήμα, το μεν προωθητικό εξόδου στο πίσω τμήμα η δε "κεφαλή" στο εμπρόσθιο.
Στην δεκαετία του 80 υπήρξε ελληνικής σχεδίασης και κατασκευής αντιαρματικό βλήμα μιάς χρήσης με το όνομα Aris-4 το οποίο θα αντικαθιστούσε τα Π.Α.Ο των 90/106 χλστ. τα αντιαρματικά L.A.W. τα S.T.R.I.M. και θα εξόπλιζε μαζικά τις μονάδες προκάλυψης.Η Ε.Β.Ο. θα κατασκεύαζε τον κορμό/σωλήνα, η ΠΥΡ.ΚΑΛ. το κυρίως βλήμα και η EconOptics το σκοπευτικό. Τα δοκιμαστικά/πρωτότυπα πέτυχαν εκπληκτικές επιδόσεις για την εποχή του και η γραμμή παραγωγής θα εξασφαλίζονταν από παραγγελία του Ε.Σ. και της Εθνοφρουράς. Αλλά κάποιοι άλλα αποφάσισαν.

;) :sm8:

HAWK_46
01-04-2010, 09:00
Από ότι βλέπω χαλαρά είμαστε έτοιμοι για ομάδα κρούσης. :D
Varadero πετυχαίνουμε με αυτά;
Ντινόπουλος και Vasorfa οδηγοί, Hawk & loulou1100gs πυροβολητές :sm7:+

μπα, είναι πολύ γρήγορα!!:cool:

BOXER
01-04-2010, 17:42
Eγω παιδια δεν ξερω αν ειχε "υγρασια" κατι ή οχι :(!
Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι, αν ημουν εγω εκει, απο το πολυ τρεξιμο ακομα... υγρασια θα ειχε ο κολ...ς μου :D :D :D :sm7:!!!

frits
01-04-2010, 17:46
Eγω παιδια δεν ξερω αν ειχε "υγρασια" κατι ή οχι :(!
Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι, αν ημουν εγω εκει, απο το πολυ τρεξιμο ακομα... υγρασια θα ειχε ο κολ...ς μου :D :D :D :sm7:!!!
:sm7::sm7::sm7:

loulou1100gs
02-04-2010, 21:34
Varadero ακίνητα σίγουρα, εν κινήσει κομματάκι δύσκολο το βλέπω:sm7:

Kimwnas
17-04-2010, 13:12
Varadero ακίνητα σίγουρα, εν κινήσει κομματάκι δύσκολο το βλέπω:sm7:
Μπάααα... έχει βγάλει η Χόντα κιτάκι για το top case με IR jammers/καπνογόνα...

Κάτι ακούγεται και απο την Touratech, αν και οι φήμες μιλάνε πρώτα για ανθυποβρυχιακό κιτ για τα LT/RT....(παρόμοιο μ' αυτό που έχουν οι φρεγάτες) :sm7: