PDA

View Full Version : Βοήθεια για αγορά GS 1200 ADV


bill13
28-03-2010, 11:18
Αγαπητοί συνφορουμιστες καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας. Ψάχνω να αγοράσω μια GS 1200 ADV και τα ευρώ που μπορώ να διαθέσω είναι 12500-13000 ευρώ για μοντέλο 2007 ίσως και 2008. Κοιτώντας λοιπόν σε διάφορες αγγελίες έχω χαθεί σχετικά με τα έχτρα. Η μία έχει antispin η άλλη έχει κάτι άλλο.
Ποιος είναι ο βασικός εξοπλισμός τις συγκεκριμένης μηχανής και από εκεί και πέρα που μπορώ να βρω τι χρεώνει η BMW για τα έχτρα?

Σας ευχαριστώ εκ’των προτέρων και εύχομαι να καταλήξω σύντομα και να βρεθούμε να τα πούμε και από κοντά με το καινουργιο μου μωρό :).

Blackstaf
31-03-2010, 15:02
Φιλαράκι το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε ένα εξουσιοδοτημένο κατάστημα της BMW Motorrad ώστε να δεις και εσύ ο ίδιος τι ακριβώς είναι το κάθε έξτρα που σου προσφέρουν και επίσης κατά πόσο το χρειάζεσαι...;););)

Michael Chatzilias
31-03-2010, 15:31
Όσον αφορά τον βασικό της εξοπλισμό, να θυμάσαι ότι διατίθεται με δύο επιλογές, την επιλογή 1 και την επιλογή 3. Η επιλογή 3 είναι και η πιο πλήρης καί έχει ESA (προφόρτιση ελατηρίου και πολλαπλές ρυθμίσεις - normal, comfort, sport, off road, etc). Η επιλογή 3 επίσης έχει antispin, το οποίο το θεωρώ αρκετά σημαντικό να το έχεις, ABS φυσικά και on board computer που σου δείχνει τα διάφορα που θέλεις να ξέρεις όταν ταξιδεύεις. Από Hardware και οι δύο επιλογές σου δίνουν πολλά, αλλά να ξέρεις ότι το μηχανάκι σου είναι πολύ πιθανό και πρέπει να έχει βάσεις για βαλίτσα, προβολείς ομίχλης και κάγκελα.

Αν έχεις τα παραπάνω είσαι στην επιλογή 3 που είναι και η πιο πλήρης.

Πήγαινε σε ένα μαγαζί και δες τα - μετά επιλέγεις την μηχανή σου.

Σου εύχομαι να την βρεις και να την πάρεις, και μετά να έρχεσαι να κάνουμε πολλές καλές βόλτες.

Michael Chatzilias
31-03-2010, 18:59
Μην ξεχάσω, επίσης σημαντικό:
Το "3" έχει στο onboard computer RDC (έλεγχο πίεσης ελαστικών), βενζινοδείκτη (σου λέει το range, km/lt, μέση ωριαία) και άλλα. Έχει πολλά φρου φρου και αρώματα που δεν δουλεύουν πάντα σωστά, όμως είναι η υπερπλήρης επιλογή.

bill13
31-03-2010, 23:53
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Νομίζω ότι βρήκα την μηχανή που θα πάρω :) Είναι μοντέλο 2007 adv και έχει abs, xenon, συναγερμό bmw, 3 βαλίτσες, εξάτμιση Akrapovic ανάρτηση μπρος πίσω Ohlins. Μετά το Πάσχα πιστεύω ότι θα τα πούμε από κοντά σε κάποια συνάντηση για καφεδάκι. Καλό Πάσχα σε όλους.

panos1100gs
19-04-2010, 16:37
καλησπέρα φίλε μου,έχω ακριβώς τους ίδιους ενδιασμούς με σένα..πήρες τελικά μοτέρ?έχεις κάτι υπόψιν σου και για μένα?

gthes
19-04-2010, 16:59
Ψάχνομαι και εγώ για το τέρας που λέγετε ADVENTYRE.Αλλά εδώ πάνω παίζουνε στα 13 χιλιάρικα με 13500.Δεν ξέρω αν πρέπει να περιμένω το νέο μοντέλο σε μεταχειρισμένο.:cool::cool::cool::cool:

bill13
19-04-2010, 17:11
καλησπέρα φίλε μου,έχω ακριβώς τους ίδιους ενδιασμούς με σένα..πήρες τελικά μοτέρ?έχεις κάτι υπόψιν σου και για μένα?

Τελικά πήρα και είμαι πολύ χαρούμενος. Υπόψη μου δεν εχω κάτι για σένα απλά θέλει ψάξιμο και υπομονή να βρείς την καλή σου ;)

taksidiotis
01-05-2010, 17:41
καλοταξιδι μεγαλε...