PDA

View Full Version : δυναμοκλειδο 1/2 28/210 nm


kostas-patra
28-03-2010, 20:24
ALDI - Προσφορές Πέμπτης 01.04.2010 (http://www.aldi.gr/gr/html/offers/58_15033.htm)

3χρόνια εγγύηση, γενικής χρήσης, κάτω από 20e, νομίζω οτι είναι η ευκαιρία του πάσχα

skippybi
28-03-2010, 20:27
Κωστή να το πάρουμε δηλαδή;;; εσύ που το έχεις ψάξει από νούμερα κλπ μας καλύπτει;;;

kostas-patra
28-03-2010, 20:34
δεν το ρωτάς, το τσιμπάς και τρέχεις
θα σε καλύψει τελείως προς τα πάνω, ενώ θα χρειαστείς αναπόφευκτα και το προς τα κάτω, που είναι εξίσου σημαντικό, για να μην σου πω περισσότερο

ψάξε για κανενα 8-... αρκεί το όσο να ναι μεγαλύτερο από 28nm, έτσι ώστε να είσαι εντελώς καλυμμένος για όλες τις ρυθμίσεις της μηχανής

saitman
28-03-2010, 20:38
νομιζω οτι ειναι αρκετα καλο!!

skippybi
28-03-2010, 20:53
δεν το ρωτάς, το τσιμπάς και τρέχεις
θα σε καλύψει τελείως προς τα πάνω, ενώ θα χρειαστείς αναπόφευκτα και το προς τα κάτω, που είναι εξίσου σημαντικό, για να μην σου πω περισσότερο

ψάξε για κανενα 8-... αρκεί το όσο να ναι μεγαλύτερο από 28nm, έτσι ώστε να είσαι εντελώς καλυμμένος για όλες τις ρυθμίσεις της μηχανής
;)

Carduelis
28-03-2010, 23:22
ALDI - Προσφορές Πέμπτης 01.04.2010 (http://www.aldi.gr/gr/html/offers/58_15033.htm)

3χρόνια εγγύηση, γενικής χρήσης, κάτω από 20e, νομίζω οτι είναι η ευκαιρία του πάσχα
Eγραψες τρίποντο Λογοτεχνικόσαυρε!
Χρειαζόμαστε κανα παππού δανεικό να τον στήσουμε από την Πέμπτη ξημερώματα απ' έξω από το μαγαζί ? :sm7::sm7:

kostas-patra
29-03-2010, 09:59
πως τα λές έτσι βρε τρελο αγόρι;
αν δεν βρείς παππού , πάρε καρεκλάκι σαν από κείνα που φέρνουν οι γιαγιάδες την μεγάλη εβδομάδα από το σπίτι τους και περίμενε στη σειρά

όποιος ξέρει για τι πράγμα πρόκειται, θα σπεύσει

δεν είναι χαβιάρι, αλλά γιατί να πληρώσει κάποιος το αυγοτάραχο ακριβά όταν μπορεί να κάνει την δουλειά του και με ταραμά;

Carduelis
29-03-2010, 18:31
Eίπα να το παίξω πονηρός και πέρασα 3 μέρες νωρίτερα από το Aldi να δω το εργαλείο και να το "ζυγίσω" ..
Τζίφος στο τεράγωνο. Τα ροπόκλειδα τα έχουν στην αποθήκη και θα τα βγάλουν να τα δεί ο ήλιος την Πέμπτη μόνον και την Παρασκευή ξανά στο μπαλαούρο!
Με την ευκαιρία δίπλα ήταν το Merlin-something και έριξα κι εκεί μαι ματιά στα εργαλεία. Το 28-210 Nm ροπόκλειδο (Taiwan) είχε 35 ευρώπουλα!
Την Πέμπτη με βλέπω στο μαγαζί πουρνό-πουρνό.. :p

frits
29-03-2010, 18:38
Eίπα να το παίξω πονηρός και πέρασα 3 μέρες νωρίτερα από το Aldi να δω το εργαλείο και να το "ζυγίσω" ..
Τζίφος στο τεράγωνο. Τα ροπόκλειδα τα έχουν στην αποθήκη και θα τα βγάλουν να τα δεί ο ήλιος την Πέμπτη μόνον και την Παρασκευή ξανά στο μπαλαούρο!
Με την ευκαιρία δίπλα ήταν το Merlin-something και έριξα κι εκεί μαι ματιά στα εργαλεία. Το 28-210 Nm ροπόκλειδο (Taiwan) είχε 35 ευρώπουλα!
Την Πέμπτη με βλέπω στο μαγαζί πουρνό-πουρνό.. :p

Σε ποιό κατάστημα θα είσαι να έρθω για παρέα,:cool: και που ξέρεις μπορεί να πάρω και εγώ κανένα (σκέψου να έχει ένα τελευταίο να δεις πως χαλάνε οι φιλίες..):D

vasorfa
29-03-2010, 18:57
Σε ποιό κατάστημα θα είσαι να έρθω για παρέα,:cool: και που ξέρεις μπορεί να πάρω και εγώ κανένα (σκέψου να έχει ένα τελευταίο να δεις πως χαλάνε οι φιλίες..):D


παιδια...δεν κανονιζουμε να πιουμε καφεδακι εκει απ'εξω?και εγω ψηνομαι να κανω μια βολτα,,,,,δεν ειναι και ασχημα,,,,

vasorfa
29-03-2010, 18:58
Κωστη,για αλλη μια φορα εγραψες....

Ευχαριστουμε φίλε....!!!!!

και μην ξεχασω,παιρνεις απουσια απο τα τριζονια:D:D:D

kostas-patra
29-03-2010, 19:40
με τι μηχανή να έρθω φίλε; έχουν χαλάσει και οι δύο και τραβιέμαι με το παπί

άσε, εχω πολλά να γράψω κάποια στιγμή για τις μοτο και την τύχη μου!!

vasorfa
29-03-2010, 19:56
με τι μηχανή να έρθω φίλε; έχουν χαλάσει και οι δύο και τραβιέμαι με το παπί

άσε, εχω πολλά να γράψω κάποια στιγμή για τις μοτο και την τύχη μου!!


οχι ρε την τυχη μου και ημουν μονοσελος......:(:(:(

Carduelis
29-03-2010, 21:06
Ωραία! κανονίσαμε ομαδική ροπόκλειδου την Πέμπτη! :sm7: Πειραιώς 222 το κατάστημα και ο καφές κερασμένος από μένα σε όποιον έρθει εκείνη τη μέρα για παρέα στο Τουρκολίμανο ή όπου αγαπάτε!.

skippybi
29-03-2010, 21:19
δεν το ρωτάς, το τσιμπάς και τρέχεις
θα σε καλύψει τελείως προς τα πάνω, ενώ θα χρειαστείς αναπόφευκτα και το προς τα κάτω, που είναι εξίσου σημαντικό, για να μην σου πω περισσότερο

ψάξε για κανενα 8-... αρκεί το όσο να ναι μεγαλύτερο από 28nm, έτσι ώστε να είσαι εντελώς καλυμμένος για όλες τις ρυθμίσεις της μηχανής


άρα μήπως μας καλύπτει περισσότερο για την μηχανή αυτό (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=3535);;;

στα 39.90 ευρώ


Ραπόκλειδο 6-30 NM από την Rothewald®:

περιλαμβάνονται αντάπτορες 1/4 & 3/8
αντιολησθητικό λάστιχο στη λαβή
ανοξείδωτο
χρήση και για τα δύο χέρια (δεξί ή αριστερό)

kostas-patra
29-03-2010, 21:49
ά-π-σ-ο-γ-ο!

δεν έχω κάνει κανα ορθογραφικο λάθος στα ο, έτσι;

Arkas
29-03-2010, 22:00
άρα μήπως μας καλύπτει περισσότερο για την μηχανή αυτό (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=3535);;;

στα 39.90 ευρώ



Ραπόκλειδο 6-30 NM από την Rothewald®:

περιλαμβάνονται αντάπτορες 1/4 & 3/8
αντιολησθητικό λάστιχο στη λαβή
ανοξείδωτο
χρήση και για τα δύο χέρια (δεξί ή αριστερό)

Θα έχουμε και την έξτρα περιποίηση του Γιάννη!;)

skippybi
29-03-2010, 22:34
ά-π-σ-ο-γ-ο!

δεν έχω κάνει κανα ορθογραφικο λάθος στα ο, έτσι;
όχι αλλά θέλει 3 θαυμαστικά!!!:D:D:D

frits
29-03-2010, 23:53
Πάντα μου άρεσε να κάνω δουλειές στα μηχανάκια μόνος μου, αλλά λόγω έλλειψης χρόνου το έχω αφήσει το σπορ.

Για πείτε μου όμως υπάρχει κάπου στο forum εγχειρίδιο που να λέει με πόση δύναμη πρέπει να σφίγγουμε κάθε βίδα ; διαφορετικά τι να το κάνουμε το ροπόκλειδο ;

Carduelis
30-03-2010, 02:13
Πάντα μου άρεσε να κάνω δουλειές στα μηχανάκια μόνος μου, αλλά λόγω έλλειψης χρόνου το έχω αφήσει το σπορ.

Για πείτε μου όμως υπάρχει κάπου στο forum εγχειρίδιο που να λέει με πόση δύναμη πρέπει να σφίγγουμε κάθε βίδα ; διαφορετικά τι να το κάνουμε το ροπόκλειδο ;
R1200GS Torque Values (http://www.r1200gs.info/misc/torque.html) (και τον καφέ τον κερνάς εσύ !!:sm7:)

Carduelis
30-03-2010, 02:28
ά-π-σ-ο-γ-ο!

δεν έχω κάνει κανα ορθογραφικο λάθος στα ο, έτσι;
Έτσι είναι το σωστό αγόρι μου: ά_π_σ_ο_γ_ο!
τσ, τσ, τσ....

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
30-03-2010, 03:07
R1200GS Torque Values (http://www.r1200gs.info/misc/torque.html) (και τον καφέ τον κερνάς εσύ !!:sm7:)


...εγώ θα του έλεγα ... έλα στον καφέ

κ άμα κεράσεις, σου δίνω το link .... :D:D

frits
30-03-2010, 08:32
R1200GS Torque Values (http://www.r1200gs.info/misc/torque.html) (και τον καφέ τον κερνάς εσύ !!:sm7:)

Ευχαριστώ, τώρα το σκέφτομαι σοβαρά... η χαρά των συνεργείων θα γίνουμε.
όσο για τον καφέ την Τετάρτη, γαιτί για Πειραιά 8.00 το πρωί με βλέπω χλωμό.

GeorgeP
30-03-2010, 09:23
R1200GS Torque Values (http://www.r1200gs.info/misc/torque.html) (και τον καφέ τον κερνάς εσύ !!:sm7:)

Eφόσον η μικροτερη απαιτουμενη ροπη σφιξης για τα GS ειναι 5ΝΜ (0,5 kgf*m) τοτε η προταση της motoraid ειναι η πιο συμφερουσα!!
Το παν στα εργαλεια και ειδικα τα ροποκλειδα ειναι ο κατασκευαστης τους και η χωρα κατασκευης τους! διότι αν ειναι φτηνα Κινεζικα /ταιβανεζικα τοτε μετα απο καποια χρηση (οχι μεγάλη) τους βαζεις 5ΝΜ δυναμη και σφιγγεις κι αυτα κανουν τα δικα τους καταστρεφοντας σπειρωματα!!!
Η http://www.motoraid.eu/shop/images/LOGO_Rothewald.gif κατασκευαστρια του συγκεκριμενου δυναμοκλειδους που προσφερει η motoRaid ειναι απο τις πολυ καλες εταιρειες στις οποιες μπορεις να εχεις εμπιστοσυνη!!!

Η μεγάλη εγγυηση των 3 χρόνων του προιοντος της ALDI δεν λεει τιποτε απο μονη της διότι αν γινει η ζημια.... ''τρεχα γυρευε και μιχολοκαρτέρα'' που λεμε και στο χωριό μου!!!

Η αποψη μου ειναι οτι, ακομα και ερασιτεχνικα να ασχοληθει κανεις με τα μηχανικα του αυτοκινητου/μοτοσυκλετας, τα εργαλεια πρέπει να ειναι πρωτης ποιοτητας στην χειροτερη και αριστης (για επαγγελματιες) στην καλυτερη των περιπτωσεων!!!
Ταιβανεζικα και κινεζικα αποκλειονται δια ροπάλου για να μην θρηνησετε κουρεμενα ''κεφαλια'' βιδων και ''κλωτσημενα'' σπειρωματα!!

Σημ. Πρωταθλητες στην ποιοτητα εργαλειων ειναι οι Γερμανοι και οι Εγγλεζοι!!

frits
30-03-2010, 12:38
Eφόσον η μικροτερη απαιτουμενη ροπη σφιξης για τα GS ειναι 5ΝΜ (0,5 kgf*m) τοτε η προταση της motoraid ειναι η πιο συμφερουσα!!
Το παν στα εργαλεια και ειδικα τα ροποκλειδα ειναι ο κατασκευαστης τους και η χωρα κατασκευης τους! διότι αν ειναι φτηνα Κινεζικα /ταιβανεζικα τοτε μετα απο καποια χρηση (οχι μεγάλη) τους βαζεις 5ΝΜ δυναμη και σφιγγεις κι αυτα κανουν τα δικα τους καταστρεφοντας σπειρωματα!!!
Η http://www.motoraid.eu/shop/images/LOGO_Rothewald.gif κατασκευαστρια του συγκεκριμενου δυναμοκλειδους που προσφερει η motoRaid ειναι απο τις πολυ καλες εταιρειες στις οποιες μπορεις να εχεις εμπιστοσυνη!!!

Η μεγάλη εγγυηση των 3 χρόνων του προιοντος της ALDI δεν λεει τιποτε απο μονη της διότι αν γινει η ζημια.... ''τρεχα γυρευε και μιχολοκαρτέρα'' που λεμε και στο χωριό μου!!!

Η αποψη μου ειναι οτι, ακομα και ερασιτεχνικα να ασχοληθει κανεις με τα μηχανικα του αυτοκινητου/μοτοσυκλετας, τα εργαλεια πρέπει να ειναι πρωτης ποιοτητας στην χειροτερη και αριστης (για επαγγελματιες) στην καλυτερη των περιπτωσεων!!!
Ταιβανεζικα και κινεζικα αποκλειονται δια ροπάλου για να μην θρηνησετε κουρεμενα ''κεφαλια'' βιδων και ''κλωτσημενα'' σπειρωματα!!

Σημ. Πρωταθλητες στην ποιοτητα εργαλειων ειναι οι Γερμανοι και οι Εγγλεζοι!!

Ευχαριστούμε δάσκαλε..;)

skippybi
30-03-2010, 14:53
ΟΚ λοιπόν!!!;)


Γιάννη περνάω αύριο πρωί από το μαγαζί για τη μίζα...:sm7::sm7:


ή έστω ένα δυναμό, ότι έχεις ρε παιδί μου...

frits
30-03-2010, 15:18
Το παρήγγειλα κιόλας , να τα πιείς στην υγειά μου Βασίλη...:)

skippybi
30-03-2010, 15:21
Το παρήγγειλα κιόλας , να τα πιείς στην υγειά μου Βασίλη...:)
άλλος;;; να πάρω και μεζέ, μην το πιώ ξεροσφύρι...:D

aeriko
01-04-2010, 15:33
Επαναφέρω το θέμα και ερωτώ.Τι έγινε με τις αγορές, έχουμε δείγματα, αποτελέσματα, γραφήματα, ηλεκτροκαρδιογραφήματα και άλλα παρεμφερή :sm7:

Carduelis
01-04-2010, 17:50
Θα σου απαντήσω αύριο τζόγια μου που θα ξέρω!;)

frits
01-04-2010, 17:52
Επαναφέρω το θέμα και ερωτώ.Τι έγινε με τις αγορές, έχουμε δείγματα, αποτελέσματα, γραφήματα, ηλεκτροκαρδιογραφήματα και άλλα παρεμφερή :sm7:

Στην Πάτρα τελείωσε σε καμιά 10αριά μέρες μου είπαν.:cool:

kostas-patra
02-04-2010, 21:53
πήρα δύο για μένα και δύο για ένα φίλο
μέταλλο βαρύ, χρωμίου βαναδίου το υλικό,
τρία καρυδάκια 17-19-21 και μια επέκταση δεκάποντη,
πλαστική θήκη και οδηγίες χρήσης στα ελληνικά,
με αναλογική ρύθμιση και ένδειξη
και μια κάρτα μετατροπής σε διαφορετικά συστήματα μονάδων μέτρησης

όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε
δεν είναι μοναδική και ανεπανάληπτη περίπτωση, αλλά σίγουρα είναι μια καλή ευκαιρία

Carduelis
02-04-2010, 22:54
πήρα δύο για μένα και δύο για ένα φίλο
μέταλλο βαρύ, χρωμίου βαναδίου το υλικό,
τρία καρυδάκια 17-19-21 και μια επέκταση δεκάποντη,
πλαστική θήκη και οδηγίες χρήσης στα ελληνικά,
με αναλογική ρύθμιση και ένδειξη
και μια κάρτα μετατροπής σε διαφορετικά συστήματα μονάδων μέτρησης

όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε
δεν είναι μοναδική και ανεπανάληπτη περίπτωση, αλλά σίγουρα είναι μια καλή ευκαιρία
Βρε βάκιλλε της Θουριγκίας... τι θα τα κάνεις δύο ίδια ροπόκλειδα ???? εκτός και αν μου πουλήσεις το ένα!:sm7::sm7:

kostas-patra
02-04-2010, 23:50
Βρε βάκιλλε της Θουριγκίας... τι θα τα κάνεις δύο ίδια ροπόκλειδα ???? :sm7::sm7:

διασταύρωση και πολλάπλασιασμο.

ε, μα δεν κατάλαβες......

ένα για κάθε χέρι

(πήρα ένα παραπάνω για δώρο)

Carduelis
03-04-2010, 00:54
διασταύρωση και πολλάπλασιασμο.

ε, μα δεν κατάλαβες......

ένα για κάθε χέρι

(πήρα ένα παραπάνω για δώρο)
Ιππότη της Θουριγκίας πάντα large σε όλα σου!
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ !

Wicked_GS
04-04-2010, 16:04
Εγω εστειλα τον Hargoul να μου το παρει!!! περιλαμβανει ολα οσα ειπες και επισεις ειναι made in germany!!! το οποιο σημαινει οτι η μπουμπουκες μας δεν θα παθουν αλεργικο σοκ...για τα ανατολικα μηχανακια συνιστω ενισχυτικο βενζινης πρωι βραδυ για 3 ημερες!!!!! (σε αλλο ποστ ανεφερα οτι εχει περιθωριο λαθους +/- 4%)...
Σιγα μη δεν πηγαινα να το παρω (για να σε προλαβω Κωστα...οπου εργαλειο ο Ιγνατιος πρωτος!!!)

samios
08-04-2010, 02:00
Εγω εστειλα τον Hargoul να μου το παρει!!! περιλαμβανει ολα οσα ειπες και επισεις ειναι made in germany!!! το οποιο σημαινει οτι η μπουμπουκες μας δεν θα παθουν αλεργικο σοκ...για τα ανατολικα μηχανακια συνιστω ενισχυτικο βενζινης πρωι βραδυ για 3 ημερες!!!!! (σε αλλο ποστ ανεφερα οτι εχει περιθωριο λαθους +/- 4%)...
Σιγα μη δεν πηγαινα να το παρω (για να σε προλαβω Κωστα...οπου εργαλειο ο Ιγνατιος πρωτος!!!)



Πως το είδες;;;;Αξίζει η αγορά ;;;;

Ionlab
08-04-2010, 09:14
Εγω εστειλα τον Hargoul να μου το παρει!!! περιλαμβανει ολα οσα ειπες και επισεις ειναι made in germany!!! το οποιο σημαινει οτι η μπουμπουκες μας δεν θα παθουν αλεργικο σοκ...για τα ανατολικα μηχανακια συνιστω ενισχυτικο βενζινης πρωι βραδυ για 3 ημερες!!!!! (σε αλλο ποστ ανεφερα οτι εχει περιθωριο λαθους +/- 4%)...
Σιγα μη δεν πηγαινα να το παρω (για να σε προλαβω Κωστα...οπου εργαλειο ο Ιγνατιος πρωτος!!!)

Εγώ made in Taiwan διάβασα.....

kostas-patra
08-04-2010, 15:50
made in germany

vasorfa
08-04-2010, 16:27
made in germany


επeιδη το εχω χασει λιγο....:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:


ποιο ροποκλειδο καλυπτει ολες τις αναγκες της μπουμπους μου??(r 1200 gs adventure)?:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm: ενοειτε να αντεξει στον χρονο και την χρηση και να μην χρειαζετε να δωσω μια μικρη περιουσια????


υπαρχει καπιοιο σετ ετοιμο?????

kostas-patra
09-04-2010, 13:12
το λοιπόν απρόσεχτε νεαρέ!

οι ανάγκες μας είναι κοινές, για 850-1100-1150, σχεδόν και για 1200. το adve δεν έχει να παρουσιάσει κάποια επιπλέον ιδιαιτερότητα στο θέμα σφιξίματος των βιδών

ένα εύρος 4-200Nm θα σε καλύψει σε όλες τις περιπτώσεις στη μηχανή σου

4-6-8nm(νιουτομετρα) είναι δύσκολο να βρείς και θα πρέπει να απευθυνθείς κατά βάση σε δυναμόκλειδο-ροπόκλειδο ποδηλατών.
είναι πανάκριβα
αν κοιτάξεις το service manual σου θα δείς οτι έχεις ελάχιστες βίδες που απαιτούν τόσο μικρές ροπές, όπως βίδες για φανάρια, βίδες ανεμοθώρακα, γενικότερα βίδες με πλαστικό , για να μην τσακίσει το πλαστικό

8nm είναι το κατώφλι των σημαντικών ρυθμίσεων σφίξεων, που είναι για τις βαλβίδες, τουλάχιστον στα 850-1100-1150, που ξέρω.

το ανώτατο όριο δεν θα το δείς ποτέ σου και σου εύχομαι να μην το δείς, γιατί σημάινει πως κατεβάζεις κινητήρα και σίγουρά τότε το ροπόκλειδο δεν θα ναι το μόνο μέλημά σου

αν σημειώσεις κάπου όλες τις σφίξεις της μηχανής σου και τα νουμεράκια τα κατατάξεις σε μπάντες, θα δείς οτι μέχρι τα 60nm βρίσκεται ο βασικός κορμός όλων των ερασιτεχνικών πραγματοποιήσιμων σφίξεων.

άρα με ένα μικρό ροπόκλειδο 8-60nm καλύπτεσαι για το 80%των περιπτώσεων

μετά με ένα άλλο, μεγαλύτερου εύρους ροπόκλειδο καλύπτεσαι για το 100% των περιπτώσεων, αν και μάλλον δεν θα το πολυχρησιμοποιήσεις.

σετ ροπόκλειδα μπορείς να βρείς από την profi, την facom, την ks, περισσότερο ή λιγότερο επώνυμα σαν την τζούλια,
από διάφορες χώρες προέλευσης όπως έγραψε παραπάνω ο γιώργης,
έχοντας ή μη πιστοποιητικό ή αλλιώς δυνατότητα επαναρύθμισης,
φθηνά ή ακριβά, αναλόγως με την οικονομική σου δυνατότητα και την χρήση που πρόκειται να τους κάνεις

ένα φθηνό όργανο στα χέρια ενός επαγγελματία κρίνεται λίγο, γιατί θα χάσει την ευαισθησία και την ακρίβειά του μετά από την σκληρή χρήση, ενώ ένα ερασιτεχνικό ροπόκλειδο, αν του φερθεί καποιος σωστά, θα τον ικανοποιήσει για τίς 150 φορές maximum, που θα το χρειαστεί στην ζωή του

σε κάθε κατάστημα που μπορείς να βρέις κάποιος καστάνια και καρυδάκια, θα βρεί και ροπόκλειδα, οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα (μου)

ελπίζω να σε κάλυψα!

Wicked_GS
09-04-2010, 17:54
Πως το είδες;;;;Αξίζει η αγορά ;;;;

Ως ευρος ροπης θα σε υπερκαλυψει οπου θες τοσο μεγαλη ροπη. οπως επισης θα σου χρησημευσει και οπου χρειαζεσαι μεγαλυτερο μοχλο ;).
Απο την αλλη καλο θα ειναι να προμηθευτεις και ενα μικροτερο οπως λεει ο συναδελφος Κωστας Πατρα.
Σαν εργαλειο παντως ειναι αξιοπρεπεστατο. Πολυ καλο value for money!!!!

Wicked_GS
09-04-2010, 17:57
ένα φθηνό όργανο στα χέρια ενός επαγγελματία κρίνεται λίγο, γιατί θα χάσει την ευαισθησία και την ακρίβειά του μετά από την σκληρή χρήση, ενώ ένα ερασιτεχνικό ροπόκλειδο, αν του φερθεί καποιος σωστά, θα τον ικανοποιήσει για τίς 150 φορές maximum, που θα το χρειαστεί στην ζωή του


Οταν τελειωσουμε με την εργασια μας παντα το ξεσφιγγουμε.....;);)

EOD-K9
09-04-2010, 18:11
επeιδη το εχω χασει λιγο....:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:


ποιο ροποκλειδο καλυπτει ολες τις αναγκες της μπουμπους μου??(r 1200 gs adventure)?:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm: ενοειτε να αντεξει στον χρονο και την χρηση και να μην χρειαζετε να δωσω μια μικρη περιουσια????


υπαρχει καπιοιο σετ ετοιμο?????


Αγαπητέ φίλε μια και θα ξανά έγραφα τα ίδια και εχω την εντύπωση οτι θα μας δείρουν στο τελος εχουμε και λεμε :


Μετά απο προσεκτική μελέτη των ποστ κατάλαβα ότι εμείς δεν θέλουμε ροποκλειδο αλλα ρακοκλειδο ..................................:D

Carduelis
09-04-2010, 20:49
:sm7::sm7::sm7:
Σωστοί όλοι σας!
Λέω να φτιάξετε τα "άπαντα του ροπόκλειδου"!

Ionlab
10-04-2010, 01:41
made in germany

Διάβασες καλά; Μιλάμε για το ροπόκλειδο του Aldi; Είναι σίγουρα Taiwan...

Carduelis
10-04-2010, 03:13
Διάβασες καλά; Μιλάμε για το ροπόκλειδο του Aldi; Είναι σίγουρα Taiwan...
Προβλέπω σχίσμα άμα συνεχίσετε έτσι:
Γερμανοί ροποκλειδιώτες εναντίον Ταιβανέζων ! :sm7::sm7:

kostas-patra
10-04-2010, 15:23
το σχίσμα αποσοβείται
το ροπόκλειδο είnαι Imported from germany and

made in taiwan.

o σοκολατούχος γιώργης είχε δίκιο, παράβλεψη δική μου(ανεξαρτήτως από τα ποσοστα μου από το aldi)!!!

Capitain
15-04-2010, 22:56
Θα ήθελα να σας πω και τη δική μου άποψη, λίγο ενδιάμεση, ούτε πανάκριβο Facom, αλλά ούτε και Κινοταιβάν..
δυναμοκλειδα - TOOLSTORE (http://www.toolstore.gr/index.php?cPath=108_122_142_340)
To δυναμόκλειδο που πήρα δεν υπάρχει τώρα εδώ, το πλήρωσα 62+7 μεταφορικά και είναι 5-30 Nm με κεφαλή 1/4 της ιντσας.
Πιστεύω ότι τα Proxxon ανήκουν στην άνω του μετρίου κατηγορία.
Αυτά και φιλικά,
Κωνσταντίνος

Capitain
15-04-2010, 23:00
Α, και ξέχασα να σας πω, άμεση εξυπηρέτηση, με πήραν τηλέφωνο και σε 3 μέρες είχε έρθει στο ταχυδρομείο του Πειραιά αντικαταβολή.Νομίζω είναι καλό site για gadjetακηδες των εργαλείων...Έχω τρελλαθεί με ένα τορνάκι που έχει....:)