PDA

View Full Version : full face η ανογομενο κρανος???


gs 650
02-04-2010, 20:33
καλησπερα η ερωτηση μου εχει να κανει με τι ειναι πιο ασφαλεστερο κατα την γνωμη σας καλο full face κρανος η καλο ανοιγομενο???

xenos
02-04-2010, 20:58
full face με 1000!!...κ χαλάλι η ζέστη:D

Carduelis
02-04-2010, 21:24
Από πλευράς ασφάλειας οι περισσότεροι προτείνουν το full face κράνος. Ο λόγος είναι οτι το μπροστινό μέρος του κράνους δέχεται πολύ συχνά τις κακώσεις ενός τροχαίου και είναι λογικό να είναι πιο στιβαρό το full face από το αρθρωτό ή ανοιγόμενο. Στους αγωνιζόμενους σε F1, motoGP, Superbikes κλπ τα κράνη είναι πάντα full face. Ο οργανισμός πιστοποίησης κρανών Snell που θεωρείται από τους αυστηρότερους δεν εξετάζει καν τα ανοιγόμενα κράνη. Ωστόσο σε όλες τις χώρες τα ανοιγόμενα πιστοποιούνται κανονικά και πωλούνται εφ όσον έχουν περάσει τα τεστ. Ένα επιπλέον μειονέκτημά τους το αυξημένο βάρος σε σχέση με τα full face.
Να σημειωθεί ότι αν προτιμήσουμε full face στην οδήγηση θα πρέπει να τόχουμε πάντα κλειστό. Είναι συχνό το θέαμα το καλοκαίρι λόγω ζέστης το κράνος να είναι λυτό και ανοικτό που σημαίνει επικίνδυνο.

Carduelis
02-04-2010, 21:27
Φώντα (Xenos) χρόνια πολλά! :)

xenos
02-04-2010, 22:23
χρόνια πολλά Νοτη!!!

KAS
03-04-2010, 01:13
Παρότι προτείνω πάντα full face κάνω πάντα το λάθος και επιλέγω ανοικτό . Το επόμενο όμως σίγουρα θα είναι full face

mrdaellis
03-04-2010, 02:30
Από πλευράς ασφάλειας οι περισσότεροι προτείνουν το full face κράνος. Ο λόγος είναι οτι το μπροστινό μέρος του κράνους δέχεται πολύ συχνά τις κακώσεις ενός τροχαίου και είναι λογικό να είναι πιο στιβαρό το full face από το αρθρωτό ή ανοιγόμενο. Στους αγωνιζόμενους σε F1, motoGP, Superbikes κλπ τα κράνη είναι πάντα full face. Ο οργανισμός πιστοποίησης κρανών Snell που θεωρείται από τους αυστηρότερους δεν εξετάζει καν τα ανοιγόμενα κράνη. Ωστόσο σε όλες τις χώρες τα ανοιγόμενα πιστοποιούνται κανονικά και πωλούνται εφ όσον έχουν περάσει τα τεστ. Ένα επιπλέον μειονέκτημά τους το αυξημένο βάρος σε σχέση με τα full face.
Να σημειωθεί ότι αν προτιμήσουμε full face στην οδήγηση θα πρέπει να τόχουμε πάντα κλειστό. Είναι συχνό το θέαμα το καλοκαίρι λόγω ζέστης το κράνος να είναι λυτό και ανοικτό που σημαίνει επικίνδυνο.

+ 800 ;)

Benjamako
03-04-2010, 09:21
full για full..

MARK
03-04-2010, 10:30
full face για μεγαλύτερη ασφάλεια.........;)

Kimwnas
03-04-2010, 14:17
Full face μόνο και μόνο γιατί δεν μπορείς να μπείς στον πειρασμό να το έχεις ανοικτό!

gs 650
04-04-2010, 12:46
κ εγω πιστευω οτι ασφαλεστερο κ σωστο ειναι το full-face δεν ειναι τυχαιο που η arai παραγει μονο full-face!!!!

gandreas
05-04-2010, 09:55
Σίγουρα είναι ποιο ασφαλές αν και δεν είχα ποτέ:rolleyes:. Απορία: στα 120+ με το ανοιγόμενο κράνος που το φοράω κλειστό, κάνει θόρυβο. Το full-face θα έκανε ή λόγο αεροδυναμικής δεν θα έκανε καθόλου!!!:confused:

dakar
05-04-2010, 14:49
..κάθε κράνος έχει τη χρήση του. Σίγουρα το full-face είναι ασφαλέστερο σε όλες τις περιπτώσεις.. το καλύτερο είναι να έχεις 2 κράνη αν υπάρχει η δυνατότητα. Ανοιγόμενο ή jet για μέσα στην πόλη το καλοκαίρι και full-face για όλες τις υπόλοιπες χρήσεις (χειμώνα-ταξίδι). Τα ανοιγόμενα είναι πρακτικά αλλά είναι πιο βαριά (συνήθως 1600gr) και θορυβώδη. Τα jet κράνη είναι ιδανικά για το καλοκαίρι(άνετα+ελαφρά) αλλά παρέχουν την χειρότερη ασφάλεια...

BOXER
05-04-2010, 19:42
Παρότι προτείνω πάντα full face κάνω πάντα το λάθος και επιλέγω ανοικτό . Το επόμενο όμως σίγουρα θα είναι full face


Αρκει να μην κανεις παλι το ιδιο... λαθος :D :D :rolleyes:!!!

nibo
07-04-2010, 11:46
τα full face θεωρουντε ασφαλεστερα, αλλα και τα καλα ανοιγομενα, παρεχουν κορυφαια ασφαλεια. εγω πρωσοπικα εχω και τις 2 λυσεις. το ιδανικο ειναι να εχεις και απο τα δυο.
τα full face εχουν καλυτερη αεροδυναμικη και ειναι πιο ελαφρια (εξαρτατε βεβαια και απο την μαρκα, π.χ. ενα καλο ανοιγομενο μπορει να ειναι πιο ελαφρυ απο ενα full face της πλακας) τα full face ειναι καλυτερα σε ταξιδι ενω τα ανοιγομενα ειναι πιο πρακτικα στην πολη.
δεν οδηγαμε ποτε με το ανοιγομενο ανοιχτο, γιατι δεν προστατευει σε πτωση και γιατι χαλαει η αεροδυναμικη, για αυτο και κανενας κατασκευαστης ανοιγομενου δεν το δινει για οδηγηση ανοιχτο.
τα ανοιγομενα βολευουν πολυ στο βγαλε-βαλε γιατι φοριονται πολυ ευκολα, επισης βολευουν πολυ μεσα στην πολη σε μικρες στασεις γιατι δεν χρειαζεται να το βγαλεις π.χ. περιπτερο, εγω ακομη και super market για ψιλοπραγματα με το ανοιγομενο ανοιχτο ειμαι:D Επισης τα ανοιγομενα βολευουν τον χειμωνα αν φορατε μπαλακλαβα, γιατι μπενει πιο ευκολα και επειδη φοριεται ανοιχτο δεν την μετακινει απο την θεση της. Τελος για οποιον κρυωνει τον χειμωνα, το shoei multitech που εχω παρει ειναι κορυφαιο ανοιγομενο γιατι εχει ενα κιτ που μπενει περιμετρικα του κρανους και δεν μπενει κρυο απο πουθενα.

Blackstaf
07-04-2010, 16:36
Από θέμα ασφάλειας δεν το συζητάμε, Full face!!!!! Απλά το ανοιγόμενο είναι πιο βολικό και μπορεί να συνδυάσει και τιην ασφάλεια αλλά και την εξυπηρέτηση...Σου προτείνω το ανοιγόμενο της Schulberth που είναι και πολύ ασφαλές και πολύ αθόρυβο αλλά και αρκετά βολικό...Τα συνδυάζεις όλα μαζί...;););)

skippybi
07-04-2010, 16:50
αν είσαι τύπος που θα την κάνει τη λαλακία και θα το φορέσει το κλειστό στον αγκώνα, για διαδρομές από το σπίτι μέχρι το περίπτερο, πάρε ανοιγόμενο;)

εγώ ανοιγόμενο έχω και το φοράω πριν ανέβω και το βγάζω αφού κατέβω...

athaneco
07-04-2010, 17:19
η επιλογη ειναι ευκολη θα ελεγα, αρκει να ξερεις τι προτιμας. Μεγιστη ασφαλεια (κλειστο) η ανεση (ανοιχτο). Εαν εισαι τυπος που αναπτυσσει μεγαλες ταχυτητες και εχεις μηχανη αντιστοιχη τοτε πηγαινε για το κλειστο. εαν εισαι τυπος χαλαρος παρε σπαστο που ειναι πιο ωραιο και ανετο και εαν θελεις να δωσεις πολλα για ενα καλο σπαστο , παρε το συστεμ 6 που ειναι απο τα πιο ωραια του ειδους.

PanosMotoGuzzi
06-01-2011, 16:08
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Προσωπικά έχω δυο κράνη. Ενα full face της Arai το οποίο και το χρησιμοποιώ στις πιο άγριες βόλτες μου. Παράλληλα όμως έχω ένα ανοικτό κράνος της DAVIDA -πολύ ποιοτικό το καλύερο στην κατηγορία jet κατά την προσωπική μου άποψη- το οποίο και χρησιμοποιώ στις ήρεμες Κυριακάτικες βόλτες. Δυστυχώς το στυλ παίζει κάποιο ρόλο - motoguzzi έχω- :hmmm:

SenseiG
06-01-2011, 17:52
Από θέμα ασφάλειας δεν το συζητάμε, Full face!!!!! Απλά το ανοιγόμενο είναι πιο βολικό και μπορεί να συνδυάσει και τιην ασφάλεια αλλά και την εξυπηρέτηση...Σου προτείνω το ανοιγόμενο της Schulberth που είναι και πολύ ασφαλές και πολύ αθόρυβο αλλά και αρκετά βολικό...Τα συνδυάζεις όλα μαζί...;););)
Συμφωνο απολυτα;)

SenseiG
06-01-2011, 17:55
Από θέμα ασφάλειας δεν το συζητάμε, Full face!!!!! Απλά το ανοιγόμενο είναι πιο βολικό και μπορεί να συνδυάσει και τιην ασφάλεια αλλά και την εξυπηρέτηση...Σου προτείνω το ανοιγόμενο της Schulberth που είναι και πολύ ασφαλές και πολύ αθόρυβο αλλά και αρκετά βολικό...Τα συνδυάζεις όλα μαζί...;););)
Συμφωνο απολυτα ;)

Gemat
07-01-2011, 00:17
Σίγουρα είναι ποιο ασφαλές αν και δεν είχα ποτέ:rolleyes:. Απορία: στα 120+ με το ανοιγόμενο κράνος που το φοράω κλειστό, κάνει θόρυβο. Το full-face θα έκανε ή λόγο αεροδυναμικής δεν θα έκανε καθόλου!!!:confused:

Ολα τα κρανη μετα τα 120-140 χαω κανουν θορυβο. Οσο πιο ομοιομορφη ειναι η επιφανεια τους τοσο λιγοτερο, και οσο πιο πολλες ενωσεις και προεξοχες τοσο περισσοτερο ! Αν προσεξεις, τα κρανη που θεωρουνται τα πιο αθορυβα δεν εχουν καν καλυματα στον μηχανισμο της ζελατινας! Αντιθετα, τα κρανη που ανοιγουν εχουν περισσοτερες ανωμαλιες στην επιφανεια τους και κανουν θορυβο (και ενιοτε μπαζουν αερα ή νερο...)

Επισης σε ολα τα κρανη, ενα καλο υποσιαγωνο μειωνει σημαντικα το θορυβο.

Τελος, σημαντικο ρολο στο θορυβο παιζει και ζελατινα της μοτοσυκλετας. Οσο καλυτερη καλυψη εχει ο αναβατης απο τον αερα, και η ροη του αερα ειναι ομαλη, τοσο λιγοτερος θορυβος.

Μειονεκτημα της καλης καλυψης απο τη ζελατινα της μοτοσυκλετας ειναι ο εξαρισμος του κρανους που δεν λειτουργει το καλοκαιρι ικανοποιητικα ακομη και σε σχετικα υψηλες ταχυτητες.

Για το βαρος των full face, πρεπει να ληφθει υπ οψιν η χρηση του κρανους. Τα παναλαφρα κρανη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΗΣΥΧΑ! Ολα τα κρανη για τουρινγκ ειναι πανω απο 1,4κιλα σε αντιθεση με τα αγωνιστικα που δεν ξεπερνουν το 1 κιλο!

Επισης τα σκουρα χρωματα που κατα γενικη ομολογια ειναι ομορφοτερα, ανεβαζουν μεγαλυτερες θερμοκρασιες απο τον ηλιο το καλοκαιρι σε σχεση με τα ανοικτοχρωμα, και με δεδομενη τη κακη ροη αερα στο κρανος που προκαλουν οι ζελατινες των μηχανων μας...καλο ειναι να το σκεπτομαστε 2 φορες πριν τα επιλεξουμε!

johnleonakis
30-01-2011, 08:56
Κι εγώ σαν κάποιους άλλους φίλους έχω και jet και full face. Το καλοκαίρι λόγω ζέστης με το jet και το χειμώνα full face. Το πρόβλημα είναι ότι το jet που έχω δεν παίζεται σε εμφάνιση (της DAVIDA), οπότε αρκετές φορές καταλήγω να φοράω αυτό, αν και το full face είναι πιο ασφαλές. Take a look.http://www.davida.triple-a.gr/images/phocagallery/jet_helmets/thumbs/phoca_thumb_l_80541jetweb.jpg

peterv
30-01-2011, 09:42
Από θέμα ασφάλειας δεν το συζητάμε, Full face!!!!! Απλά το ανοιγόμενο είναι πιο βολικό και μπορεί να συνδυάσει και τιην ασφάλεια αλλά και την εξυπηρέτηση...Σου προτείνω το ανοιγόμενο της Schulberth που είναι και πολύ ασφαλές και πολύ αθόρυβο αλλά και αρκετά βολικό...Τα συνδυάζεις όλα μαζί...;););)

Συμφωνώ και εγώ με αυτή την άποψη !!!!!

kazanova
19-02-2011, 19:53
Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι να πάρω το Schuberth C3, με την ενσωματομένη ενδοεπικοινωνία
αλλά προβληματίζομαι σχετικά με τον θόρυβο των ανοιγόμενων γενικά.
Υπ'αρχει κάποιος που το έχει και θα μπορούσε να βοηθήσει?
Διαβάζω ότι είναι από τα πιο αθόρυβα ανοιγόμενα με 84 db.

Σας ευχαριστώ.

Νικόλας

kosta12gs
19-02-2011, 22:04
Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι να πάρω το Schuberth C3, με την ενσωματομένη ενδοεπικοινωνία
αλλά προβληματίζομαι σχετικά με τον θόρυβο των ανοιγόμενων γενικά.
Υπ'αρχει κάποιος που το έχει και θα μπορούσε να βοηθήσει?
Διαβάζω ότι είναι από τα πιο αθόρυβα ανοιγόμενα με 84 db.

Σας ευχαριστώ.

Νικόλας

Aπιστευτα αθορυβο

nivam
19-02-2011, 22:57
Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι να πάρω το Schuberth C3, με την ενσωματομένη ενδοεπικοινωνία
αλλά προβληματίζομαι σχετικά με τον θόρυβο των ανοιγόμενων γενικά.
Υπ'αρχει κάποιος που το έχει και θα μπορούσε να βοηθήσει?
Διαβάζω ότι είναι από τα πιο αθόρυβα ανοιγόμενα με 84 db.

Σας ευχαριστώ.

Νικόλας

To χω λίγες μόνο μέρες οπότε θα σου πω τις πρώτες μου εντυπώσεις μόνο.
Από θέμα βάρους για ανοιγόμενο(φοράω L) νομίζω είναι οκ.
Η ζελατίνα του δεν παίζει "μουσική".
Ο επάνω αεραγωγός κάνει πραγματικά εξαιρετική δουλειά.
Τον κάτω άνοιγε τον μόνο μέσα στην πόλη αλλιώς η βαβούρα είναι σε υψηλά επίπεδα.
Μετά τα 110km περίπου, ο αέρας αρχίζει να μασκάρει τον ήχο του κινητήρα.
Η εσωτερική φιμέ ζελατίνα δίνει πολύ καλή κάλυψη.
Έχει μεγάλη μείωση του ήχου του αέρα γύρω στους 180Hz και γενικά δε νιώθεις τον αέρα μέσα στα αυτιά σου.
Νομίζω πως τα 370euro που έδωσα τα αξίζει με το παραπάνω.;):)

stavrouliasp
19-02-2011, 23:40
Δες και το shark evoline 2...

babisadve
19-02-2011, 23:44
Δες και το shark evoline 2...

Πολύ φασαρία !!!!!!!!

victorakos
20-02-2011, 01:36
Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι να πάρω το Schuberth C3, με την ενσωματομένη ενδοεπικοινωνία
αλλά προβληματίζομαι σχετικά με τον θόρυβο των ανοιγόμενων γενικά.
Υπ'αρχει κάποιος που το έχει και θα μπορούσε να βοηθήσει?
Διαβάζω ότι είναι από τα πιο αθόρυβα ανοιγόμενα με 84 db.

Σας ευχαριστώ.

Νικόλας

Φίλε Νικόλα, έχω το C3 με την SRC ενδοσυνεννόηση,bluetooth κτλ. Αν θες κοίτα στα παλαιότερα θέματα: http://www.gsforum.gr/Κράνη-64/bmw-system-6-ή-schuberth-c3-10172/ , καθώς και το http://www.gsforum.gr/Κράνη-64/Ζητάω-για-test-ride-κράνος-schuberth-c3-large-15486/#post254818 που θα βρεις κάποιες απόψεις. Αν παρόλα αυτά έχεις απορίες, εδώ είμαστε για να απαντήσουμε σε κάτι πιο συγκεκριμένο.

Να είσαι καλά.

Βίκτωρ

kostas_366
20-02-2011, 04:25
Για το βαρος των full face, πρεπει να ληφθει υπ οψιν η χρηση του κρανους. Τα παναλαφρα κρανη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΗΣΥΧΑ! Ολα τα κρανη για τουρινγκ ειναι πανω απο 1,4κιλα σε αντιθεση με τα αγωνιστικα που δεν ξεπερνουν το 1 κιλο!

Φίλε μου να πω κάτι σε αυτό. Ο θόρυβος έχει να κάνει με τους αεραγωγούς όχι με το βάρος.
Έχω αραι αστρο-j. Οι αεραγωγοί του είναι μικροί. Είναι ήσυχο κράνος. To astro- r όπου έχει άλλους αεραγωγούς, καλύτερους, σφυράει περισσότερο. Αν πας στο rx7 όπου έχει βεντούρι, δεν στέκεσαι πουθενά από τον θόρυβο, αλλά έχεις 50% περισσότερο αέρα από το δικό μου.
Οι αεραγωγοί κάνουν τον θόρυβο και φυσικά η ζελατίνα. Όχι το βάρος.
Σόρρυ για το σπαμ, αλλά τα έχω φορέσει κ τα 3 και έχω δει και μετρήσεις, σε μια έκθεση μοτο, με ντισιμπαλόμετρο, σε ίδιες συνθήκες και ίδιο αέρα.

Ακιs
20-02-2011, 21:19
Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι να πάρω το Schuberth C3, με την ενσωματομένη ενδοεπικοινωνία
αλλά προβληματίζομαι σχετικά με τον θόρυβο των ανοιγόμενων γενικά.
Υπ'αρχει κάποιος που το έχει και θα μπορούσε να βοηθήσει?
Διαβάζω ότι είναι από τα πιο αθόρυβα ανοιγόμενα με 84 db.

Σας ευχαριστώ.

Νικόλας
Φιλε μου,το c3 το εχω περιπου 1,5 χρονο τωρα και μπορω να πω οτι αξιζει καθε ευρω του.Ειναι σχετικα ελαφρυ,εναντι του ανταγωνισμου [1690γρ] και οντως το πιο ''ησυχο'' απο τα υπολοιπα flip-up.Οσο αφορα τον θορυβο αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι ισως το πιο θορυβωδες κλειστο,ειναι το πιο ησυχο flip-up.Oσο αφορα την ασφαλεια,σαφως και τα κλειστα κρανη υπερτερουν,αλλα τα flip-up ειναι πιο πρακτικα.Εγω παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος και θα το αγοραζα παλι.;)

alpe
21-02-2011, 15:42
τα full face θεωρουντε ασφαλεστερα, αλλα και τα καλα ανοιγομενα, παρεχουν κορυφαια ασφαλεια. εγω πρωσοπικα εχω και τις 2 λυσεις. το ιδανικο ειναι να εχεις και απο τα δυο.
τα full face εχουν καλυτερη αεροδυναμικη και ειναι πιο ελαφρια (εξαρτατε βεβαια και απο την μαρκα, π.χ. ενα καλο ανοιγομενο μπορει να ειναι πιο ελαφρυ απο ενα full face της πλακας) τα full face ειναι καλυτερα σε ταξιδι ενω τα ανοιγομενα ειναι πιο πρακτικα στην πολη.
δεν οδηγαμε ποτε με το ανοιγομενο ανοιχτο, γιατι δεν προστατευει σε πτωση και γιατι χαλαει η αεροδυναμικη, για αυτο και κανενας κατασκευαστης ανοιγομενου δεν το δινει για οδηγηση ανοιχτο.
τα ανοιγομενα βολευουν πολυ στο βγαλε-βαλε γιατι φοριονται πολυ ευκολα, επισης βολευουν πολυ μεσα στην πολη σε μικρες στασεις γιατι δεν χρειαζεται να το βγαλεις π.χ. περιπτερο, εγω ακομη και super market για ψιλοπραγματα με το ανοιγομενο ανοιχτο ειμαι:D Επισης τα ανοιγομενα βολευουν τον χειμωνα αν φορατε μπαλακλαβα, γιατι μπενει πιο ευκολα και επειδη φοριεται ανοιχτο δεν την μετακινει απο την θεση της. Τελος για οποιον κρυωνει τον χειμωνα, το shoei multitech που εχω παρει ειναι κορυφαιο ανοιγομενο γιατι εχει ενα κιτ που μπενει περιμετρικα του κρανους και δεν μπενει κρυο απο πουθενα.

Απολυτα σωστο! Η αγορα κρανους ειναι καθαρα πρακτικο θεμα. Εξαρταται δηλ.απο τη δουλεια μας ή αν θελετε απο την καθημερινοτητα μας οπως επισης αν ζουμε επαρχια ή μεσα στην πολη.