PDA

View Full Version : ΜΕΤΣΟΒΟ - πληροφορίες


george1968
07-04-2010, 12:57
Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Υπάρχει μία σκέψη για οικογενειακή εξόρμηση στο Μέτσοβο και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει επισκεφθεί το μέρος και αν γνωρίζει και έχει να προτείνει:

α. ξενοδοχεία (σε οικονομικά πάντα πλαίσια)
β. καλό φαγητό & τσίπουρο

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Michael Chatzilias
07-04-2010, 13:06
Γιώργο,

Το αγαπημένος μας μέρος, πολλές φορές επίσκεψη, επίσης πολλές φορές ο γύρος της Βάλια Κάλντα, τα γύρω μέρη, τις λίμνες, την διαδρομή από το Ανήλιο και Χαλίκι. Ένα καλοκαίρι κλείσαμε το σπίτι στην Αθήνα και μετακομίσαμε 3 μήνες στο Μέτσοβο - στην Πλατεία πιο πάνω, παρέα με τα αρνιά...

Απίθανο το μέρος, θα το λατρέψετε...

Θα επιστρέψω με περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με ξενοδοχεία.

ARGI
07-04-2010, 13:39
Καλημέρα και χρόνια πολλά,

Κοίτα για το Γαλήνη, βλέπει πλατεία και οι τιμές είναι σε καλά επίπεδα, και φαγάδικα, βλέπε οχι επανω στην πλατεία αλλά μέσα σε σοκάκια, κάθετα στην Πλατεία. Καλύτερες τιμές και καλύτερη εξυπηρέτηση!!!!...

Καλά χλμ, και πάντα όρθια....

syan
07-04-2010, 13:41
Καλημέρα και χρόνια πολλά!

β. καλό φαγητό & τσίπουρο

Ρώτα για την Νιάο στο Ανήλιο...!

tsompanis
07-04-2010, 17:04
Ρώτα για την Νιάο στο Ανήλιο...!


ψαγμένο σε βλέπω;):sm7:
ναι...μέχρι που δόθηκε η εγνατία στην κυκλοφορία και έφυγαν τα συνεργεία που έτρωγαν εκεί.τώρα δεν παίζει νιάοοοουυυυυ.παίζει αλλά σε αποσύνθεση...

στο ανήλιο θα βρεις αρκετές καλές ταβέρνες και σχετικά πιο φθηνές απο μέτσοβο.και μέσα σε σοκάκια,κάτω απο την πλατεία.
ορίτζιναλ φαγητό,θα βρεις στο χωριό χρυσοβίτσα,πολύ κοντά στο μέτσοβο και ωραία βόλτα με στροφιλίκι.
εκεί είναι το καφενείο του χωριού.αν όταν περάσεις απο εκεί ψήνει προβατίνα στα κάρβουνα,.....κάτσε να φας:sm7:
αλλά δεν παίζει κάθε μέρα..

για ξενοδοχείο,θα σου πρότεινα να έρθεις εδώ και να ψάξεις.δεν υπάρχει πολύ κίνηση αυτόν τον καιρό και θα βρείς,πολύ καλα δωμάτια και σε καλές τιμές.
θα μπορούσα να σου προτείνω και κάποια,αλλά δεν θα το κάνω,για να μην θεωρηθεί σαν διαφήμιση κ.λ.π

καλά να περάσετε!;)

george1968
08-04-2010, 14:52
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
για την ενημέρωση

Carduelis
08-04-2010, 15:45
Γιώργο τώρα το είδα το ποστάρισμά σου!
Για μένα φίλε πήγαινε στο Μέτσοβο για να περπατήσεις, να δεις και να φωτογραφήσεις μόνον (κάτι παραδοσιακοί παππούδες ποζάρουν και μετά ζητάνε.. χαρτζιλίκι!).
Για φαγητό και διαμονή μακριά! ειδικά αν είναι ημέρες που τραβάνε κόσμο γιατί θα σας δούνε σαν τουρίστες.
Αν πας στα χωριά του ασπροποτάμου (Ανήλιο, χαλίκι κλπ) θα βρεις πολύ καλές ταβέρνες και όμορφους ξενώνες. Εχω φάει εδώ και ήταν αξέχαστα (έχει και δωμάτια): Ξενοδοχείο Πύργος Μαντάνια Ασπροπόταμος Τρι&k (http://www.aspropotamos.org/Pyrgos-mantania.htm)
Θα βρεις περισσότερες πληροφορίες εδώ: εστιατορια ταβέρνες ασπροποτάμου (http://www.aspropotamos.org/estiasi.htm)
Μπορείτε επίσης να μείνετε στα βόρεια του Μετσόβου προς Βάλια Κάλντα (Βωβούσα, Περιβόλι, Ζιάκας) αλλά είναι κάπως μακρύτερα (και πολύ ομορφότερα!)
Καλά να περάσεις!

ARGI
08-04-2010, 21:43
GEORGE, εαν περάσεις από Καρδίτσα, ευχαρίστως κερνάμε, ένα καφέ, μία τυρόπιτα ή άμα λάχει, ένα "γύρο" τσίπουρα με καλό μεζε!!!...

ΚΑΛΑ ΧΛΜ, ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΑ....
;););)

teo71
08-04-2010, 22:51
Γιώργο τώρα το είδα το ποστάρισμά σου!
Για μένα φίλε πήγαινε στο Μέτσοβο για να περπατήσεις, να δεις και να φωτογραφήσεις μόνον (κάτι παραδοσιακοί παππούδες ποζάρουν και μετά ζητάνε.. χαρτζιλίκι!).
Για φαγητό και διαμονή μακριά! ειδικά αν είναι ημέρες που τραβάνε κόσμο γιατί θα σας δούνε σαν τουρίστες.
Αν πας στα χωριά του ασπροποτάμου (Ανήλιο, χαλίκι κλπ) θα βρεις πολύ καλές ταβέρνες και όμορφους ξενώνες. Εχω φάει εδώ και ήταν αξέχαστα (έχει και δωμάτια): Ξενοδοχείο Πύργος Μαντάνια Ασπροπόταμος Τρι&k (http://www.aspropotamos.org/Pyrgos-mantania.htm)
Θα βρεις περισσότερες πληροφορίες εδώ: εστιατορια ταβέρνες ασπροποτάμου (http://www.aspropotamos.org/estiasi.htm)
Μπορείτε επίσης να μείνετε στα βόρεια του Μετσόβου προς Βάλια Κάλντα (Βωβούσα, Περιβόλι, Ζιάκας) αλλά είναι κάπως μακρύτερα (και πολύ ομορφότερα!)
Καλά να περάσεις!


Σωστός.:sm8::sm8::sm8:

tsompanis
08-04-2010, 23:28
θα συμφωνήσω με τον γιατρό σχετικά με την απο κει πλευρά.
να θυμήσω και εγώ με την σειρά μου,κάτι ,απο δώ πλευρά.μια διαδρομή,που ξεκινάει πίσω απο τις λίμνες του μετσόβου και καταλήγει φλαμπουράρι-γρεβενίτι και επιστροφή μέσω φραγκάδες-μπαλτούμας.απίστευτη διαδρομή;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-04-2010, 02:29
θα συμφωνήσω με τον γιατρό σχετικά με την απο κει πλευρά.
να θυμήσω και εγώ με την σειρά μου,κάτι ,απο δώ πλευρά.μια διαδρομή,που ξεκινάει πίσω απο τις λίμνες του μετσόβου και καταλήγει φλαμπουράρι-γρεβενίτι και επιστροφή μέσω φραγκάδες-μπαλτούμας.απίστευτη διαδρομή;)


+ συναντάς και τον tsompanis .... ;)