PDA

View Full Version : Καθαρισμός Ανεμοθώρακα- Windshield


victorakos
09-04-2010, 12:28
Χαίρετε κυρίες και κύριοι και Χριστός Ανέστη!

Θα ήθελα να προτείνω στο forum μια λύση για τον καθαρισμό του ανεμοθώρακα.

Όπως γνωρίζουμε οι διάφορες βρωμιές και έντομα μπορούν να κάνουν τη ζελατίνα μας σχεδόν αδιάφανη! Οι διάφορες λύσεις και πατέντες(όπως βρεγμένες πετσέτες που τις αφήνουμε για κάποια λεπτά πάνω στα μυγάκια) είναι μεν καλές και μερικώς αποτελεσματικές, αλλά πάντα το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι τέλειο. Χώρια που πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να γρατσουνίσουμε ελαφρώς τη ζελατίνα ή να κάνουμε τις λεγόμενες "αράχνες".
Φυσικά, χημικά τύπου AZAX απαγορεύονται δια ροπάλου για την ευαίσθητη επιφάνεια του ανεμοθώρακα.

Για αυτό προτείνω ένα αμερικάνικο προϊόν που το χρησιμοποιούμε στα αεροπλάνα. Λέγεται ALL KLEER και είναι ειδικό για πλαστικούς ανεμοθώρακες. Όχι μόνο δεν γρατσουνά, αλλά προσφέρει ένα φοβερό τελικό αποτέλεσμα και μια μια εξαιρετική "διαφάνεια" στη ζελατίνα.

Μπορείτε να το βρείτε σε καταστήμα για πιλότους από Αμερική, αλλά το έχουν πάρει χαμπάρι και μοτοσυκλετιστικά site και το διαθέτουν κι αυτά προς πώληση.

Καλά χιλιόμετρα!

Βίκτωρ

vasorfa
09-04-2010, 12:36
Χαίρετε κυρίες και κύριοι και Χριστός Ανέστη!

Θα ήθελα να προτείνω στο forum μια λύση για τον καθαρισμό του ανεμοθώρακα.

Όπως γνωρίζουμε οι διάφορες βρωμιές και έντομα μπορούν να κάνουν τη ζελατίνα μας σχεδόν αδιάφανη! Οι διάφορες λύσεις και πατέντες(όπως βρεγμένες πετσέτες που τις αφήνουμε για κάποια λεπτά πάνω στα μυγάκια) είναι μεν καλές και μερικώς αποτελεσματικές, αλλά πάντα το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι τέλειο. Χώρια που πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να γρατσουνίσουμε ελαφρώς τη ζελατίνα ή να κάνουμε τις λεγόμενες "αράχνες".
Φυσικά, χημικά τύπου AZAX απαγορεύονται δια ροπάλου για την ευαίσθητη επιφάνεια του ανεμοθώρακα.

Για αυτό προτείνω ένα αμερικάνικο προϊόν που το χρησιμοποιούμε στα αεροπλάνα. Λέγεται ALL KLEER και είναι ειδικό για πλαστικούς ανεμοθώρακες. Όχι μόνο δεν γρατσουνά, αλλά προσφέρει ένα φοβερό τελικό αποτέλεσμα και μια μια εξαιρετική "διαφάνεια" στη ζελατίνα.

Μπορείτε να το βρείτε σε καταστήμα για πιλότους από Αμερική, αλλά το έχουν πάρει χαμπάρι και μοτοσυκλετιστικά site και το διαθέτουν κι αυτά προς πώληση.

Καλά χιλιόμετρα!

Βίκτωρ


καποιο Link???
για
περισσοτερες πληροφοριες?
και
αν γνωριζεις τιμουλα???:hmmm::hmmm:

Elov
09-04-2010, 12:48
Όταν λες κατάστημα για πιλότους εννοείς οτι οι πιλότοι πάνε και αγοράζουν καθαριστικά για τα παρμπρίζ του αεροπλάνου :Απορία::Απορία::Απορία:

Elov
09-04-2010, 12:49
ΟΚ πλάκα κάνω.Σε ευχαριστούμε για την πληροφορία!!!

victorakos
09-04-2010, 13:00
Όταν λες κατάστημα για πιλότους εννοείς οτι οι πιλότοι πάνε και αγοράζουν καθαριστικά για τα παρμπρίζ του αεροπλάνου :Απορία::Απορία::Απορία:

Όπως ακριβώς το είπες!!! Ιδίως όταν πετούσα σε μικρότερα αεροπλάνα, ήταν πολύ συνηθισμένο. Στις αερογραμμές τώρα, τα πράγματα είναι αλλιώς γιατί το windshield του cockpit είναι από διαφορετικό υλικό και δεν το ρισκάρω.

Μπόρεσα να βρω τώρα ένα link που ζήτησε o vasorfa, αλλά αυτό είναι η έκδοση του ALL KLEER για αεροπλάνα. Υπάρχει και version για moto. Εγώ πάντως έχω χρησιμοποιήσει και το αεροπορικό στο GS χωρίς πρόβλημα.

Buy All Kleer Plastic Windshield Cleaner & Polish, 8 oz (0.237 Litre) Bottle (http://www.skygeek.com/ak-8oz.html)

Η τιμή είναι μάλλον εξευτελιστική $5. Τα ταχυδρομικά είναι ακριβότερα.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-04-2010, 13:11
Thanks Βίκτωρ .... ;)

Ίσως αξίζει, να φέρουμε μια μεγάλη συσκευασία

κ να την μοιραστούμε, μιας κ τα μεταφορικά είναι πανάκριβα .... ;)

ace_gln
09-04-2010, 13:15
αν παραγγειλετε ... count me in ... 4 τον αριθμο παρακαλω

ευχαριστουμε βικτωρ

johnkrassas
09-04-2010, 13:20
Παιδιά αμα την πλένεται συχνά δεν μένει τίποτα πάνω!!!:D:D:D

katsab
09-04-2010, 14:51
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΗΝ ΟΜΑΔΙΚΗ.ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑ.

Jefe
09-04-2010, 15:26
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΗΝ ΟΜΑΔΙΚΗ.ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑ.

:sm8:


Jefe

vpentza
09-04-2010, 16:01
έλικα έχουμε, "πλαστικό" παρμπριζ με αεροπορικό καθαριστικό έχουμε.....μήπως και να αλλάζουμε λάστιχα στη Τεχνική Βάση της Ολυμπιακής ?????:D:D:D

Arkas
09-04-2010, 16:38
έλικα έχουμε, "πλαστικό" παρμπριζ με αεροπορικό καθαριστικό έχουμε.....μήπως και να αλλάζουμε λάστιχα στη Τεχνική Βάση της Ολυμπιακής ?????:D:D:D
Καλό!:D

Arkas
09-04-2010, 16:38
Βίκτωρ, σε ευχαριστούμε!

Wicked_GS
09-04-2010, 18:01
Για τα πλαστικα της R1100GS, ακομα και τον ανεμοθωρακα που ειναι φιμε, συνιστω το "Γυαλιστικο για ματ ταμπλο αυτοκινητων" της Wurth. Ξεχαστε το ασπρισμα των πλαινων του αεροκουτου, και ολων των αλλων πλαστικων. Μετα απο ενα χρονο απραξιας και τα πλαστικα μου ειναι ακομα σε τελεια κατασταση!!!!!!!!
Ειναι λιγο ακριβο αλλα θαυματουργο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

syan
09-04-2010, 18:08
Παίδες πολύ καλή η πρόταση του Βίκτωρα αλλά μόνο Αμερική με ακριβά ταχυδρομικά...Εναλλακτική λύση ενα πάλι αεροπορικό προϊόν αλλά υπάρχει και Ευρώπη...

USA (http://www.mypilotstore.com/MyPilotStore/sep/1150)
UK (http://www.amazon.co.uk/Plexus%C2%AE-Plastic-Cleaner-Protectant-Polish/dp/B00092CKN4)

KAS
09-04-2010, 18:55
έλικα έχουμε, "πλαστικό" παρμπριζ με αεροπορικό καθαριστικό έχουμε.....μήπως και να αλλάζουμε λάστιχα στη Τεχνική Βάση της Ολυμπιακής ?????:D:D:D

Μήπως να σκεφτόμασταν και για συνεπιβάτη κάποια αεροσυνοδό της Ολυμπιακής ;
Πάντως Βίκτωρα καλή η πρόταση και χρήσιμη .Ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει και οι βραδυνές βόλτες θα γίνουν περισσότερες .:sm8:

gsmaniac
09-04-2010, 19:02
Μήπως να σκεφτόμασταν και για συνεπιβάτη κάποια αεροσυνοδό της Ολυμπιακής ;
Πάντως Βίκτωρα καλή η πρόταση και χρήσιμη .Ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει και οι βραδυνές βόλτες θα γίνουν περισσότερες .:sm8:
εκει ο νου σου........αρρωστε:D:D

ntinopoulos
09-04-2010, 19:07
εκει ο νου σου........αρρωστε:D:D

εχει φετιχ με τις στολες...νοσοκομες,αεροσυνοδους κτλ:sm7:

vpentza
09-04-2010, 19:48
...δεν είναι ο μόνος....:oοοοoh::oοοοoh::oοοοoh:

pirate
09-04-2010, 19:56
Μήπως να σκεφτόμασταν και για συνεπιβάτη κάποια αεροσυνοδό της Ολυμπιακής ;
Πάντως Βίκτωρα καλή η πρόταση και χρήσιμη .Ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει και οι βραδυνές βόλτες θα γίνουν περισσότερες .:sm8:

εχει φετιχ με τις στολες...νοσοκομες,αεροσυνοδους κτλ:sm7:

KAS τι ακούω είναι αλήθεια ;;;;;

KAS
09-04-2010, 20:16
KAS τι ακούω είναι αλήθεια ;;;;;


Υπερβολές ατόμων που για να καλύψουν κάποια πράγματα , βρίσκουν άλοθι ρίχνοντας βολές εναντίον μου .

Πάντως οι νέες στολές στην Ολυμπιακή είναι μούρλια :sm7:

gsmaniac
09-04-2010, 20:23
Μήπως να σκεφτόμασταν και για συνεπιβάτη κάποια αεροσυνοδό της Ολυμπιακής ;
Πάντως Βίκτωρα καλή η πρόταση και χρήσιμη .Ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει και οι βραδυνές βόλτες θα γίνουν περισσότερες .:sm8:

Υπερβολές ατόμων που για να καλύψουν κάποια πράγματα , βρίσκουν άλοθι ρίχνοντας βολές εναντίον μου .

Πάντως οι νέες στολές στην Ολυμπιακή είναι μούρλια :sm7:
λασπολογοι..............:rolleyes::rolleyes::rolleyes:












http://imgcash4.imageshack.us/img90/3474/19feb15mudwrestlingchic.jpg

KAS
09-04-2010, 20:38
θέλω να κυλίσω στον βούρκο με μια στολή της Ολυμπιακής:sm7:

saitman
09-04-2010, 20:41
εμενα η 1η ζελατινα ειναι off εχει κιτρινησει!!την καθαρισα με 3m αλλα δεν εγινε και παρα πολυ καλη δουλεια!

victorakos
09-04-2010, 23:55
Καταρχάς, η παραγγελία μεγάλης συσκευασία από Αμερική μάλλον δεν συμφέρει, γιατί υπάρχει ενδεχόμενο να το μαγκώσουν οι τελώνες και να πληρώνουμε εκτελωνισμό.

Εγώ παρήγγειλα πριν από καιρό τη μικρή συσκευασία $18 = ~13,5ευρωπαϊκά από Αμερική πάντα μαζί με μεταφορικά. Δεν νομίζω να είναι και τόσο ακριβό...

Η μαγκιά αυτού του προϊόντος δεν είναι ότι καθαρίζει μόνο, αλλά ότι καλύπτει τις μικρές γρατσουνίτσες, δίνοντας μια εξαιρετική διαύγεια στη ζελατίνα και εξαφανίζοντας τη θαμπάδα(σαν πωλητής ΑΜΑN teleshopping ακούστηκα τώρα... :sm7: )

Μπορείτε να δείτε και σχετικές φωτογραφίες στο παρακάτω link για να καταλάβετε τις διαφορές: All Kleer Plastic Cleaner - webBikeWorld (http://www.webbikeworld.com/motorcycle-cleaning-polish/all-kleer/)

Πάντως στη ζελατίνα της GS μου, έχει αξιοπρεπέστατα αποτελέσματα.

Arkas
10-04-2010, 01:09
Καταρχάς, η παραγγελία μεγάλης συσκευασία από Αμερική μάλλον δεν συμφέρει, γιατί υπάρχει ενδεχόμενο να το μαγκώσουν οι τελώνες και να πληρώνουμε εκτελωνισμό.

Εγώ παρήγγειλα πριν από καιρό τη μικρή συσκευασία $18 = ~13,5ευρωπαϊκά από Αμερική πάντα μαζί με μεταφορικά. Δεν νομίζω να είναι και τόσο ακριβό...

Η μαγκιά αυτού του προϊόντος δεν είναι ότι καθαρίζει μόνο, αλλά ότι καλύπτει τις μικρές γρατσουνίτσες, δίνοντας μια εξαιρετική διαύγεια στη ζελατίνα και εξαφανίζοντας τη θαμπάδα(σαν πωλητής ΑΜΑN teleshopping ακούστηκα τώρα... :sm7: )

Μπορείτε να δείτε και σχετικές φωτογραφίες στο παρακάτω link για να καταλάβετε τις διαφορές: All Kleer Plastic Cleaner - webBikeWorld (http://www.webbikeworld.com/motorcycle-cleaning-polish/all-kleer/)

Πάντως στη ζελατίνα της GS μου, έχει αξιοπρεπέστατα αποτελέσματα.

Γιατί τί είχε η ζελατίνα της GS σου;:mad::D

ntinopoulos
10-04-2010, 13:15
εμενα η 1η ζελατινα ειναι off εχει κιτρινησει!!την καθαρισα με 3m αλλα δεν εγινε και παρα πολυ καλη δουλεια!
δοκιμασε με 4 η 5m!;):sm7:

victorakos
10-04-2010, 13:22
Γιατί τί είχε η ζελατίνα της GS σου;:mad::D

Το τέλειο έγινε τελειότερο... :sm7:

mario
10-04-2010, 17:09
Thanks Βίκτωρ .... ;)

Ίσως αξίζει, να φέρουμε μια μεγάλη συσκευασία

κ να την μοιραστούμε, μιας κ τα μεταφορικά είναι πανάκριβα .... ;)

συμφωνώ. είμαι και εγω μέσα

Arkas
10-04-2010, 17:14
Άραγε αυτή η αλοιφή
καθαρίζει και ζελατίνες κράνους;:Απορία::Απορία::Απορία:

gandreas
10-04-2010, 19:52
Ωραίος ο Βίκτωρ , μηχανή με σήμα τον έλικα μόνο αεροπορικά καθαριστικά θέλει. Εγώ ψάχνω μέσο να πάρω κηροζίνη:p

saitman
10-04-2010, 23:54
δοκιμασε με 4 η 5m!;):sm7:αστειακια παλι?δεν θα ξανακατεβεις που θα παει!!:sm7::sm7::sm7:

ntinopoulos
11-04-2010, 00:11
αστειακια παλι?δεν θα ξανακατεβεις που θα παει!!:sm7::sm7::sm7:
;););)
μακαρι συντομα!:)

vpentza
11-04-2010, 09:30
Ωραίος ο Βίκτωρ , μηχανή με σήμα τον έλικα μόνο αεροπορικά καθαριστικά θέλει. Εγώ ψάχνω μέσο να πάρω κηροζίνη:p

γιατί νομίζεις δεν θα τη κάψει ?????
ή σκέφτεσαι τους ρύπους ?:sm7:

villos
25-04-2010, 14:48
Πολύ ενδιαφέρον υλικό.Το έφερε κανείς ;;;;;;;

edmark
27-04-2010, 01:23
καποιο Link???
για
περισσοτερες πληροφοριες?
και
αν γνωριζεις τιμουλα???:hmmm::hmmm:


Παιζει και απο δω σε καλες τιμες.......

All Kleer Platic Polish .6 oz Packet 5 pack : eBay Motors (item 120550267809 end time Apr-28-10 15:05:16 PDT) (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/All-Kleer-Platic-Polish-6-oz-Packet-5-pack_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem1c115b1ba1QQitemZ120550267809QQptZLHQ5fDefaultDomainQ5f100)

ALX
30-04-2010, 08:10
Παίδες, το purple metal polish, που φέρναμε για το γυάλισμα των λαιμών της εξάτμισης, κάνει την ίδια δουλειά και στις ζελατίνες των μοτοσυκλετών. Εξαφανίζει αυτή την λεπτή χαρακιά που σχηματίζεται με τα χρόνια (την λεγόμενη αράχνη) κάνοντας την ζελατίνα να φαίνεται λες και μόλις ανοίχθηκε η συσκευασία της από καινούρια!

Δοκιμασμένο και τσεκαρισμένο. Εγώ αυτό το προϊόν χρησιμοποιώ ΚΑΙ στη ζελατίνα.

Αν μαζευτείτε αρκετοί και θέλετε αυτό το προϊόν, μπορώ να παραγγείλω αρκετά κομμάτια ώστε να πέσει η τιμή όπως κάναμε παλιότερα στο mybike. Μιλάμε βγαίνει στα 15€ το μπουκάλι τελική τιμή. Καθαρίζεις/γυαλίζεις λαιμούς εξατμίσεων και ζελατίνα!

ALX
30-04-2010, 08:14
...

MARK
30-04-2010, 08:29
;) ;) ;)

KRASOPATERAS
04-05-2010, 16:24
Παίδες, το purple metal polish, που φέρναμε για το γυάλισμα των λαιμών της εξάτμισης, κάνει την ίδια δουλειά και στις ζελατίνες των μοτοσυκλετών. Εξαφανίζει αυτή την λεπτή χαρακιά που σχηματίζεται με τα χρόνια (την λεγόμενη αράχνη) κάνοντας την ζελατίνα να φαίνεται λες και μόλις ανοίχθηκε η συσκευασία της από καινούρια!

Δοκιμασμένο και τσεκαρισμένο. Εγώ αυτό το προϊόν χρησιμοποιώ ΚΑΙ στη ζελατίνα.

Αν μαζευτείτε αρκετοί και θέλετε αυτό το προϊόν, μπορώ να παραγγείλω αρκετά κομμάτια ώστε να πέσει η τιμή όπως κάναμε παλιότερα στο mybike. Μιλάμε βγαίνει στα 15€ το μπουκάλι τελική τιμή. Καθαρίζεις/γυαλίζεις λαιμούς εξατμίσεων και ζελατίνα!

Θέλωωωωω!
;)

jarhead
04-05-2010, 20:43
Γεια σας συνοδοιποροι


ALL KLEER POLISH "ULTIMATE" PLASTIC WINDSHIELD CLEANER : eBay Motors (item 290412795525 end time May-11-10 06:37:20 PDT) (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290412795525&fromMakeTrack=true)

Βρηκα αυτο
Εχω στειλει email ρωτωντας για ταχυδρομικα.

θα σας εχω ενημερους

Με τιμη

Σ.Μ

MIKEVIII
06-05-2010, 01:13
εγώ χρησιμοποιώ το ένα σπρέι αφρο τις 3m και ένα μαλακό πανάκι τις ίδιας εταιρίας που μου είχαν δώσει όταν τοποθέτησα στο αμάξι μου φιμέ τσάμια...βγαίνουν τα πάντα πανεύκολα χωρίς τρίψιμο... φυσικά δεν φεύγουν οι γρατζουνιτσες αλλα ούτε και προσθέτει καινούριες όπως μπορεί να συμβεί με το κοινό πετσί αν δεν είναι καινούριο και πολύ καθαρό

commander
09-05-2010, 11:25
Γεια σας συνοδοιποροι


ALL KLEER POLISH "ULTIMATE" PLASTIC WINDSHIELD CLEANER : eBay Motors (item 290412795525 end time May-11-10 06:37:20 PDT) (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290412795525&fromMakeTrack=true)

Βρηκα αυτο
Εχω στειλει email ρωτωντας για ταχυδρομικα.

θα σας εχω ενημερους

Με τιμη

Σ.Μ
ΕΜΑΘΕΣ ΤΙΠΟΤΑ :Απορία::Απορία::Απορία:

Dionisis
09-05-2010, 17:30
ενδιαφερομαι και εγω φιλαρακια μου .........

georgepip
10-05-2010, 11:33
Για μικρές γρατζουνιές η αλοιφή Xerapol είναι οτι πρέπει...την δοκίμασα και έμεινα ευχαριστημένος...