PDA

View Full Version : Χωμάτινη μονοήμερη απόδραση στα Άγραφα Κυριακή 22 ή 29-3-2009


emix
18-02-2009, 11:32
Μετα απο παρακληση καποιων, μου ζητηθηκε να βαλω δυο ημερομηνιες προς ψηφιση:22-3 και 29/3 δηλαδη.
Οποιος θελει να ερθει ας προτεινει ποτε μπορει λοιπον.

Καλημερα σας,
Εχοντας ρεπο σημερα, κοιτωντας τους χαρτες μου και φερνοτας στο μυαλο μου την προταση ενος φιλου, μου ηρθε μια ιδεα για μια χωματινη αποδραση στα Αγραφα, τριγυρω απο την λιμνη Πλαστηρα.
Σας παραθετω και ενα χαρτη με την περιοχη που σκεφτομαι να κινηθουμε.
Επειδη ειναι η πρωτη φορα που ανακοινωνω μια εκδρομη σ αυτο το φορουμ και επειδη καποιοι μπορει να μην με γνωριζουν, θα ηθελα να πω μερικα πραγματα για οσους αποφασισουν να ερθουν:

1.Πρεπει να εχουμε ολα τα απαραιτητα εργαλεια της μηχανης μας, ωστε να μπορεσουμε τουλαχιστον να κατεβουμε απο το βουνο.
2.Δεν κουβαλαμε μαζι μας την προικα μας, αλλα ουτε και τις μπαγκαζιερες μας. Απλη μονοημερη εκδρομη παμε και οχι τον γυρο του κοσμου.
3.Νερο, ειτε σε μπουκαλια (μην καταντησουμε νερουλαδες ομως), ειτε σε δοχειο πλατης με σωληνα.
4.Αν και δεν γνωριζω τι συνθηκες επικρατουν στ αγραφα,καλο ειναι να εχουμε χωματινα ελαστικα. Αν ομως οι συνθηκες ειναι βατες, σιγουρα και τ ασφαλτινα πανε.
5.Εμπειρια τωρα: Οποιος πιστευει οτι μπορει ν ακολουθησει ειναι καλοδεχομενος. Ο καθενας γνωριζει τις δυνατοτητες του.

Η ημερομηνια που διαλεξα ειναι στην τυχη. Καταλαβαινω οτι τετοια εκδρομη ειναι λιγο κουραστικη να γινει αυθυμερον, αλλα για μενα και ισως και για καποιους αλλους ειναι δυσκολο να λειψουμε σ/κ. Αυτο που εχω κανει και αλλες φορες ειναι αναχωρηση πολυ,πολυ πρωι απο Αθηνα ωστε 830 με 9πμ να μπαινουμε χωμα. Δηλαδη αναχωρηση στις 5 με 530πμ το πολυ. Ειναι βαρβαρο το ξερω αλλα δεν γινεται αλλιως.

Τελος, συνηθιζω οι εκδρομες που κανω να ειναι οργανωμενες οσο αναφορα την διαδρομη, ωστε να ξερουμε που παμε και να βγουμε απο το βουνο σωοι και ασφαλεις, διοτι ο καθενας εχει και καποιον πισω του να τον περιμενει. Ετσι λοιπον η διαδρομη θα σχεδιαστει μεσα σ αυτο το διαστημα του ενος μηνα και θ ανακοινωθει. Ευτυχως εχω εναν γνωστο που ξερει τα βουνα και με κατευθυνει. Επισης καταλαβαινω οτι ειναι λιγο νωρις να ξερουμε τι υποχρεωσεις εχουμε, αλλα καλο ειναι να ξερουμε τι εχουμε να κανουμε και αναλογως να οργανωσουμε τις δουλειες μας.

Η προταση μου λοιπον σε περιληψη ειναι η εξης:

Χωματινη ημερησια αποδραση στα Αγραφα κυριακη 22-3-2009 ή 29-3-2009.
Ωρα αναχωρησης 530πμ και σημειο συναντησης τα McDonalds στην εθνικη οδο Αθηνων-Λαμιας.

Φυσικα η εκδρομη ακομα ειναι σε επεξεργασια. Αν προκυψει κατι απ ολους μας μπορει ν ακυρωθει.

wet & dirty
18-02-2009, 11:49
Ηλια καλημερα!!!Δυστηχος δεν μπορω να ακολουθησω αλλα εχω κανει την διαδρομη.θα ηθελα να σου πω οτι τα περάσματα εκει ειναι δυσκολα τετοιο καιρό!!!!δεν ξέρω αν την έχεις κανει την διαδρομη αλλα εχει περάσματα δυσκολααα!!!ταπεινή μου αποψη ειναι να εχετε στανταρ χωματινα λαστιχα
και προσοχή στις κατολισθησεις.πρεπει να πεσετε στην μερα για να μην εχει βροχη και φυσικα τα ματια σας 500.το καλο ειναι οτι εισαι τερμα θεου στην οροσειρα και η θέα σου σβηνει την κουραση(στο βουνο έχει μια πηγη για νερο και ξεκουραση).για εμενα καλο ειναι μια τετοια διαδρομη να την κάνετε 2μερο καθαρα και μονο για θεμα κουρασης τα χιλ ειναι πολλα.αυτο που πρεπει να έχετε συνέχεια στο μυαλο σας ειναι οτι το βουνο έχει τους δικούσ του νόμους ειδικα τετοια εποχη....

οτι αλλο θες να με ρωτησεις εμενα η τον VTEO Η LEMPOI που έχουμε κανει
την διαδρομή εδω ειμαστε!!!!!;););)

emix
18-02-2009, 12:36
Θα παρακαλουσα τους διαχειριστες να προσθεσουν στον τιτλο και την 29-3 ως ημερομηνια.
Εγω μπορω και τις δυο για την ωρα.

Wet σ ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Η αποψη μου για τις εκδρομες ειναι οτι "παμε και οπου μπορεσουμε να φθασουμε".
Και φυσικα γνωριζω οτι το βουνο ειναι απροβλεπτο. Οταν με ρωταει η γυναικα μου τι ωρα θα γυρισω απο το βουνο, παντα της λεω:"Δεν ξερω".

Arkas
18-02-2009, 12:49
Ηλία, συγχαρητήρια για το post σου!

Μακάρι να μαζευτούν συμμετοχές.

Όσο για μένα, θα σας ακολουθήσω με τη ..........σκέψη μου.

Καλή επιτυχία!!!!

vtheo
18-02-2009, 15:31
Απίστευτος προορισμός!Μέρη παραδεισένια!Το έχω κάνει μία φορά!Και βέβαια άνετα το ξανακάνω!Δύσκολο όμως αυτές τις ημερομηνίες να ακολουθήσω λόγω δουλειάς.Αν κάτι αλλάξει στο προγραμμά μου θα δώσω το παρόν μου.

Πολύ καλή πρόταση για απόδραση φίλε emix,
με το καλό και πολλές συμμετοχές εύχομαι

Y.Γ (Αναμνηστική φωτό,με τα φιλαράκια στο βουνό, στο δρόμο από Άγραφα προς Λίμνη Πλαστήρα Οκτώβριο 08)
[/URL][URL="http://www.imageshack.gr/view.php?file=z7w3ysw3c3xksyqfbqxu.jpg"]http://www.imageshack.gr/files/z7w3ysw3c3xksyqfbqxu.jpg (http://www.gsforum.gr/%5BURL=http://www.imageshack.gr/view.php?file=z7w3ysw3c3xksyqfbqxu.jpg%5D%5BIMG%5Dhttp://www.imageshack.gr/files/z7w3ysw3c3xksyqfbqxu.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D)

fire red!
18-02-2009, 23:55
Φιλαρακι επειδη μιλαει η εμπειρια(wet & dirty),για Μαρτη η περιοχη με τις κατολισθησεις ειναι λιγο ακυρη!Εχω κανει την διαδρομη με φιλαρακια,αλλα καλυτερη εποχη!Αποψη μου παντα!Καλα να περνας!

emix
19-02-2009, 01:05
Παιδια σεβομαι και αξιολογω τις παρατηρησεις σας.
Εφοσον οντως η περιοχη δεν παρεχει ασφαλεια μπορει ν ακυρωθει.
Για την ωρα παραμενει ως εχει μεχρι να συλλεχθουν περισσοτερες πληροφοριες.

Mariner
21-02-2009, 20:20
Αν πραγματοποιήθεί στις 29 κ δεν έχω καμια περίεργη βάρδια στην δουλειά θα ακολουθήσω κ εγώ :)

emix
22-02-2009, 17:52
Μια πρωτη σκεψη και χαραξη της διαδρομης φαινεται στον χαρτη που εχω βαλει με μπλε χρωμα.
Σκεφτομαι να μπουμε χωμα απο χαμηλα, μετα το Καρπενησι δηλαδη στο Κερασοχωρι και ν ανεβουμε προς τα πανω μεχρι την λιμνη Πλαστηρα στο Νεοχωρι.
Ενας γνωστος μου ξερει τα μερη θα μου δωσει περισσοτερες λεπτομερειες και ακριβη χαραξη της διαδρομης.
Οσοι εχετε παει σ αυτα τα μερη οποιαδηποτε συμβουλη ειναι δεκτη. Φυσικα αν ξερετε καμια αλλη καλυτερη διαδρομη πειτε μου ποια ειναι να την βαλω στο Navigator.
Συμμετοχες δεν βλεπω, αλλα σιγουρα ειναι πολυ νωρις.

Mariner
22-02-2009, 18:10
Hλια, την τελευταια φορα που ειχα περάσει απο το κομμάτι Κερασοχώρι-Αγραφα είχαν αρχίσει να κάνουν ασφαλτοστρώσεις σε κάποια κομμάτια του δρόμου.

Έχει κανεις ιδέα σε τι κατάσταση βρίσκεται ο δρόμος τώρα?? Έχουν προχωρήσει κ αλλού τα έργα?

emix
23-02-2009, 16:18
Παιδια η εκδρομη προς τ Αγραφα ακυρωνεται, αλλα για την ωρα δεν ακυρωνεται η εκδρομη προς καπου.
Ο λογος ειναι οτι ολοι και ολα δειχνουν και λενε οτι η επισκεψη με μηχανες στ Αγραφα εκεινη την εποχη θα ειναι ιδιαιτερα επικινδυνη.
Οποτε θα ψαξω και με την βοηθεια φιλων θα βρουμε αλλη διαδρομη.

Για την ωρα ομως στις 29/3 καποια εκδρομη θα γινει, αλλα δεν ξερω για που.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
23-02-2009, 17:34
Μπράβο Ηλία,

πολύ σωστή η απόφασή σου !!!!!http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-81.gif

Τις εκδρομές τις διοργανώνουμε για να διασκεδάσουμε

κ σε καμία περίπτωση για να ρισκάρουμε - έστω κ στο ελάχιστο -

την δική μας σωματική ακεραιότητα ή των φίλων μας ....

Με το καλό η επόμενη .....:D



.

arisxios
23-02-2009, 23:37
Παιδια η εκδρομη προς τ Αγραφα ακυρωνεται, αλλα για την ωρα δεν ακυρωνεται η εκδρομη προς καπου.
Ο λογος ειναι οτι ολοι και ολα δειχνουν και λενε οτι η επισκεψη με μηχανες στ Αγραφα εκεινη την εποχη θα ειναι ιδιαιτερα επικινδυνη.
Οποτε θα ψαξω και με την βοηθεια φιλων θα βρουμε αλλη διαδρομη.

Για την ωρα ομως στις 29/3 καποια εκδρομη θα γινει, αλλα δεν ξερω για που.


Σωστός προέχει η ασφάλεια όλων :sm8:

Kolokas
23-02-2009, 23:50
:sm4::sm4::sm8:

nikosf800
02-03-2009, 13:33
Μήπως βρέθηκε άλλος προορισμός για κάπου;;;;;;

Mariner
02-03-2009, 17:18
Νικο δες στο παρακάτω thread..

http://gsforum.gr/showthread.php?t=1199

Vstrommer71
04-03-2009, 16:36
Βλεπω ψηνεστε για βολτα στα αγαπημενα μερη μου:cool:
Ο κεντρικος δρομος στον Αγραφιωτη ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση και για οσους εχουν χωματινα λαστιχα δεν θα συναντησουν απολυτως καμμια δυσκολια.Το μονο θεμα ειναι οτι γυρω γυρω ολες οι διαδρομες ειναι κλειστες απο το πολυ χιονι.Αλλα για μονοημερο ειναι μια χαρα καφεδακι στα Αγραφα.
Στις επομενες μερες θα ανεβω μια βολτα και θα εχω φωτορεπορταζ;)

skippybi
04-03-2009, 17:55
Άντε για άλλη ασφαλέστερη τώρα που είναι ζεστό το πράγμα!!!:)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-03-2009, 03:39
Άντε για άλλη ασφαλέστερη τώρα που είναι ζεστό το πράγμα!!!:)




:sm8::sm8::sm8: