PDA

View Full Version : Αλλαγή ελαστικών στα πόσα χιλιόμετρα?


KRASOPATERAS
27-04-2010, 23:20
Μιας και διαβάζω διάφορα θα ήθελα να γράψετε στα πόσα χιλιόμετρα περίπου αλλάζετε ελαστικά στα μωρά σας.

Κάπου έχει χαθεί η αντοχή γιατί ακούω το εξής τρελό «εγώ τα έχω 18000 χιλ και δεν έχω πρόβλημα» και άλλοι το 18 το κάνουν και πάνω από 20!

Εγώ με την εμπειρία μου μετά από τα 12000χιλ δεν τα βλέπω και πολύ καλά τα λάστιχα. (και δεν εννοώ χωμάτινα)
Για να δω απόψεις….

AntonisKitoudis
27-04-2010, 23:33
εγω τα εχω 16.000 και ετοιμαζομαι για αλλαγη.
τα εχω σχεδον 2 χρονια

ntinopoulos
27-04-2010, 23:37
στα 10 με 12 χιλ θελουν αλλαγη:)

KRASOPATERAS
27-04-2010, 23:57
εγω τα εχω 16.000 και ετοιμαζομαι για αλλαγη.
τα εχω σχεδον 2 χρονια

Και σου κρατάνε ακόμα?

gandreas
28-04-2010, 00:18
Μην παίζουμε με τα λάστιχα, να τα αλλάζουμε συχνά. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και τα λεγόμενα καμένα λάστιχα που ενώ έχουν πέλμα είναι για πέταμα. Την διαφορά την καταλαβαίνουμε μόλις τα αλλάξουμε;). 10.οοο χιλ. είναι καλά, 20.οοο είναι για πατινάζ:hmmm:!!!
Ο κουμπάρος μου πέρσι άλλαξε τα μαμίσια λάστιχα που φόραγε το AFRICA TWIN. Δεν είχε πολλά χιλιόμετρα αλλά ήταν πέτρα μετά από περίπου 12 χρόνια στο γκαραζ:mad:

AntonisKitoudis
28-04-2010, 01:15
Και σου κρατάνε ακόμα?



μπα πρεπει να τα αλλαξω :D

AntonisKitoudis
28-04-2010, 01:17
στα 10 με 12 χιλ θελουν αλλαγη:)

Κωστα ακουσα εβαλες Dunlop πια? μηπως τα tr 91

ntinopoulos
28-04-2010, 08:22
Κωστα ακουσα εβαλες Dunlop πια? μηπως τα tr 91
οχι ρε,τα pirelli εβαλα,αλλα τα καλυτερα ειναι τα conti trail attack!...και με διαφορα!;)

GeorgeP
28-04-2010, 08:57
Μην παίζουμε με τα λάστιχα, να τα αλλάζουμε συχνά. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και τα λεγόμενα καμένα λάστιχα που ενώ έχουν πέλμα είναι για πέταμα. Την διαφορά την καταλαβαίνουμε μόλις τα αλλάξουμε;). 10.οοο χιλ. είναι καλά, 20.οοο είναι για πατινάζ:hmmm:!!!
Ο κουμπάρος μου πέρσι άλλαξε τα μαμίσια λάστιχα που φόραγε το AFRICA TWIN. Δεν είχε πολλά χιλιόμετρα αλλά ήταν πέτρα μετά από περίπου 12 χρόνια στο γκαραζ:mad:

Εξαρταται ποσο την κυκλοφορεις και που την φυλάς την μοτοσυκλετα!! Μια μοτο που φυλασεται σε γκαραζ μακρια απο τα στοιχεια της φυσης και ειδικα τον ηλιο και γραφει 10000-15000κμ τον χρόνο το 20,000κμ ειναι εφικτοτατο! Ενω μια άλλη που κλειδωνεται στον δρόμο και γραφει τα ιδια κμ ¨η δεν γραφει κμ και φυλασσεται σε γκαραζ τα 2-3 χρόνια ειναι το οριο....κι ας εχει κανει με αυτα τα ελαστικα 5000κμ!!!
Ο λογος απλος, τα λαστιχα μιας αχρησιμοποιητης μοτο (ακομα και στο στεγνο γκαραζ) εφοσον δεν τυγχανουν ''κυλησης'' δεν ζεσταινονται και πολυμεριζονται ευκολα και γινονται ''πετρα''! Ενω μιας άλλης με τον ιδιο τροπο φυλαξης (σε γκαραζ) ζεσταινονται/κρυωνουν σε τακτα χρονικα διαστηματα και το καουτσουκ τους παραμενει μαλακό και ετοιμοπόλεμο!!!

Σαν γενικος κανονας, μοτο που χρησιμοποιειται κανονικα (10000-15000κμ τον χρόνο) χρειαζεται αλλαγη ελαστικων 2-3 χρόνια απο την ημερομηνια κατασκευης τους με οριο τα 20000κμ!!!
Αυτα για τα ον/οφφ, τα στρηταδικα χρειαζονται αλλαγη συχνότερα!!

kostas-patra
28-04-2010, 09:14
έχω αλλάξει λάστχο στα 15kkm, στα 20kkm, στα 33kkm και στα 40kkm.

το bridgestone ήταν ξύλινο από τα 10Kkm, ενώ το michelin παραμένει γόμα ακόμα και στα 40Kkm, μόνο που έχει γίνει κουρέλι από τις πέτρες εδώ και τουλάχιστον 20Kkm
η μόνη σου επαφή με το δρόμο ειναι το λάστιχο. μόνο εκεί μην κάνεις τσιγκουνιές, σε λάστιχο και ανάρτηση

Ygr. το οτι έχω γράψει 40kkm με το πίσω λάστιχο, δεν είναι δείγμα εξυπνάδας, πόσω μάλλον παράδειγμα προς μίμηση

ntinopoulos
28-04-2010, 09:19
θα διαφωνησω γιωργη!με το σπανο και καποιους λασστιχαδες που εχω μιλησει μου εχουν πει οτι αλλαγη στα 10-12χιλ ειναι ο κανονας!
τωρα αν καποιος οδηγει και παρκαρει τη μηχανη του στις ιδανικες συνθηκες,δεν ξερω ποσα km μπορει να παραταθει το οριο.
παντως κρινοντας και απο τον εαυτο μου και αναλογιζομενος τη νευρικη μου οδηγηση οπου τα λαστιχα παιρνουν συχνα ...μερος,εκει γυρω στα 10χιλ αισθανομαι οτι δεν ειναι οπως πριν...:)

Gemat
28-04-2010, 09:51
Αλλαζω ελαστικα περιπου στα 15000 χιλιομετρα, αλλα απο τα 10000 και μετα καταλαβαινω οτι δεν εχουν την ιδια συμπεριφορα.

Σημειωνω οτι στο δικο μου Βαραντερο τα ελαστικα μετα απο 10000 φθειρονται με τετοιο τροπο που αλλαζει το σχημα της τομης τους (γινονται "τετραγωνα"). Το αποτελεσμα ειναι να αλλαζει κλιση η μοτοσυκλετα με μικροτερη ευκολια σε σχεση με νεα ελαστικα!

Sotos_
28-04-2010, 10:32
Παιζουν πολλά πραγματα ρόλο. Ολα όσα γραφτηκαν απο πανω, και άλλα τόσα!

Έφυγα ταξίδι με καινουρια tourance στο Varadeρακι, και μετα από 4000 χιλιόμετρα (τα 3000 στην Κορσική) σχεδόν γυρισα με τα λινά τους στα μάγουλα...

Θελει να εξεταζουμε συνεχώς την κατάσταση τους, και που και που (χωρις να ρισκάρουμε) να τα ζορίζουμε και λίγο παραπάνω για να βλέπουμε τις αντιδράσεις τους σε δύσκολες καταστασεις (πανικό κλπ).

Kimwnas
28-04-2010, 14:06
Εγώ μέχρι και πέρυσι τα άλλαζα μια φορά το χρόνο (με καθημερινή χρήση πόλης) προληπτικά...
Πλέον κι επειδή είναι λίγο περίεργα τα πράγματα τα αλλάζω κάθε 2 χρόνια (μέσο όρο 15κ χλμ)

ThomixopGS1150
28-04-2010, 16:12
Καλησπέρα εδώ και 12.000km εχω τα mentzeler tourance και έχουν απαράδεκτη συμπεριφορά εκεί που λες οτι κρατάνε σε πουλάνε και εκει που λες οτι θα γλυστρήσουν κρατάνε.Η ημερομηνία και οι πιέσεις οι οκ.Σκέφτομαι για αλλαγή και έχω ακούσει καλά λόγια για continental ισχύουν??? ή είναι αεροκούβεντες.

vasorfa
28-04-2010, 16:57
Αλλαξα λαστιχα στο 1200 adve στα 25000 χλμ,,,,

οσο και αν σας φαινεται παραξενο,,.,.,,

η μοτο βεβαια οταν δεν χρησιμοποιειτε,ειναι κατω απο κουκουλα.....

μετα τα 20000 χλμ...ειδα διαφορα----τουλαχιστον με τα δικα μου τα <<χερια>> γενικοτερα ειμαι εγκρατης και συντηρητικος οδηγος---

να αναφερω βεβαια και μια πολυ χρησιμη λεπτομερεια...τα 25 χιλιαρικα εγιναν σε κατι λιγοτερο απο 15 μηνες.....:D:D:D:D:D---ισως γιαυτο κρατησαν και τόσο πολυ...

γενικοτερα λοιπον----κοιταμε πανω απο ολα αν ειναι φρεσκα τα λαστιχα--αν εχουν πελμα....και μετα υπολογιζουμε και τα χιλιομετρα----ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.....:cool::cool::cool:

GeorgeP
28-04-2010, 18:15
θα διαφωνησω γιωργη!με το σπανο και καποιους λασστιχαδες που εχω μιλησει μου εχουν πει οτι αλλαγη στα 10-12χιλ ειναι ο κανονας!
τωρα αν καποιος οδηγει και παρκαρει τη μηχανη του στις ιδανικες συνθηκες,δεν ξερω ποσα km μπορει να παραταθει το οριο.
παντως κρινοντας και απο τον εαυτο μου και αναλογιζομενος τη νευρικη μου οδηγηση οπου τα λαστιχα παιρνουν συχνα ...μερος,εκει γυρω στα 10χιλ αισθανομαι οτι δεν ειναι οπως πριν...:)

οι λαστιχαδες κοιτουν την τσέπη τους και μην τους ακους!! Καθε 10,000κμ θελουν,ναι, τα στρηταδικα τουρινκγ και οχι τα ον/οφφ!! Το λαστιχο των ον/οφφ αντεχει 2 φορες παραπανω γιατι ειναι κατασκευασμενα για διττή χρηση!!!!!
Τον Σπανο παλι μην τον ακους γιατι ετσι όπως οδηγεί και παλι πολλα κμ κανει!!!!!!!

Τα ,λαστιχα μου εχουν 14000κμ και τοσο σε βροχη οσο και σε στεγνο κρατανε περιφημα!! Ρωτα τους......Μανιατες!!!!! Ουτε γλυστρανε ουτε τιποτε!! Το καλοκαιρι κλεινουν 2 χρόνια απο την ημερομηνια κατασκευης των!!

Αυτες τις υπερβολες των λαστιχαδων δεν τις μπορω μα τον Θεό!!