PDA

View Full Version : 6ήμερο οδοιπορικό Δράμα-Ταίναρο


sakis656
28-04-2010, 09:30
Τέλη Μαΐου ξεκινάω από Δράμα με 2 κολλητούς για να κατεβούμε μέχρι Καλαμάτα σε ένα φίλο και επιστρέφουμε Δράμα μετά από 6 ημέρες έχοντας κάνει συνολικά 2.000+ km.
Το δρομολόγιο στην τελική του μορφή σας το παρουσιάζω για τυχόν επισημάνσεις και υποδείξεις από όσους γνωρίζουν ωραία μέρη και δρόμους που θα έπρεπε να ακολουθήσω η να επισκεφθώ στο διάβα μου.

Τα στάνταρ είναι: (καταρχήν ότι θα έχουμε μαζί μας σκηνή και sleepybag! )

i. πρώτη διανυκτέρευση στην Θεσσαλονίκη για έναν γάμο στον οποίο πρέπει να πάμε (ύπνο σε κάποιο φθηνό ξενοδοχείο της πόλης με κλειστό πάρκιν, το οποίο δεν έχω κλείσει ακόμα οπότε αν κανείς εκ Θες/νίκης ξέρει κανένα ας μου πει)

ii. δεύτερη δ/ν στην Λευκάδα στην αυλή γνωστού σπιτιού, ύπνος στην σκηνή

iii. 3 και 4 δ/ν στην Καλαμάτα στο σπίτι του φίλου

iv. Την δεύτερη μέρα στην Καλαμάτα λέμε να κάνουμε ένα mini tripμέχρι το Ταίναρο το οποίο παίζει πολύ τον τελευταίο καιρό στο forum και κάπως ζήλεψα ;)

v. Στον γυρισμό θα ανεβούμε από Βυτίνα και θα βγούμε Αίγιο που θα θέλαμε να περάσουμε με το καράβι απέναντι, αλλά θα εξαρτηθεί από τα δρομολόγια και το τι ώρα θα φτάσουμε, εναλλακτικά Ριο-Αντίριο

vi. Για δ/ν υποψήφια είναι το Γαλαξίδι και η Ιτέα, ανάλογα με το που θα βρούμε μια καλή ζούλα-παραλία για να στήσουμε την σκηνή.

vii. Μετά Λάρισα σε έναν άλλο φίλο με τον οποίο θα τραβηχτούμε προς Αγιά-Βελίκα-Ρακοπόταμο, μέρη όπου θα απολαύσουμε βραδινό μπάνιο σε απομονωμένη παραλία με φωτιά και καλή παρέα. (ύπνος στην παραλία)

viii. Αναχώρηση την επόμενη μέρα για Δράμα.


Αυτό είναι εν ολίγοις το πρόγραμμα. Οποιαδήποτε πληροφορία, ακόμα και για πράγματα που μπορεί να χρειαστώ για το ταξίδι, είναι δεκτή.

syan
28-04-2010, 12:54
Σάκη ακούγεται Super, να περάσετε πολύ όμορφα και προσοχή στα αναπάντεχα γιατί έχει τρελλαθεί ο κόσμος..!

Michael Chatzilias
28-04-2010, 14:01
Σάκη,


Δες σχόλια παρακάτω:

i. πρώτη διανυκτέρευση στην Θεσσαλονίκη για έναν γάμο στον οποίο πρέπει να πάμε (ύπνο σε κάποιο φθηνό ξενοδοχείο της πόλης με κλειστό πάρκιν, το οποίο δεν έχω κλείσει ακόμα οπότε αν κανείς εκ Θες/νίκης ξέρει κανένα ας μου πει)

ii. δεύτερη δ/ν στην Λευκάδα στην αυλή γνωστού σπιτιού, ύπνος στην σκηνή
Από Θεσσαλονίκη, θα μπεις Εγνατία με πορεία δυτικά προς Ιόνιο. Βγες στο Μέτσοβο για στάση και πήγαινε στην πλατεία. Μπορείς να φας καταπληκτικό πρόβιο πάνω στην λαδόκολλα. Ρώτησε εκεί στην πλατεία που μπορείς να φας χύμα το κρέας. Αν έχεις χρόνο, προχώρησε στην Εγνατία μέχρι Ηγουμενίτσα και στην διασταύρωση στρίψε νότια προς Πλαταριά. Πήγαινε στα Σύβοτα για στάση, φαγητό, καφέ. Φρόντισε να είσαι ηλιοβασίλεμα, καταπληκτικό. Προχώρησε νότια μετά τα Σύβοτα απευθείας για Λευκάδα όπως έχεις στο πρόγραμμα.

iii. 3 και 4 δ/ν στην Καλαμάτα στο σπίτι του φίλου
Έχεις δρόμο από Λευκάδα για Καλαμάτα. Έξω από την Αμφιλοχία, πάρε τον νέο δρόμο της Ιόνιας οδού, θα σε βγάλει στο Αιτωλικό, προχώρησε Ρίο, έπειτα τα ξέρεις τα μέρη σου προς την Καλαμάτα.

iv. Την δεύτερη μέρα στην Καλαμάτα λέμε να κάνουμε ένα mini tripμέχρι το Ταίναρο το οποίο παίζει πολύ τον τελευταίο καιρό στο forum και κάπως ζήλεψα ;) Δες τα link μας όσον αφορά τις διαδρομές, μην παραλείψεις τους πύργους της Βάθειας.

v. Στον γυρισμό θα ανεβούμε από Βυτίνα και θα βγούμε Αίγιο που θα θέλαμε να περάσουμε με το καράβι απέναντι, αλλά θα εξαρτηθεί από τα δρομολόγια και το τι ώρα θα φτάσουμε, εναλλακτικά Ριο-Αντίριο
Δύσκολο αλλά πάρε τηλ στο λιμεναρχίο Αιγίου να ρωτήσεις εάν εξακολουθεί το δρομολόγιο απέναντι, ώστε να προετοιμάσεις την διαδρομή σου. Εναλλακτικά γύρω γύρω από Ρίο προς το Γαλαξίδι. Καλή η ιδέα σου.

vi. Για δ/ν υποψήφια είναι το Γαλαξίδι και η Ιτέα, ανάλογα με το που θα βρούμε μια καλή ζούλα-παραλία για να στήσουμε την σκηνή.

vii. Μετά Λάρισα σε έναν άλλο φίλο με τον οποίο θα τραβηχτούμε προς Αγιά-Βελίκα-Ρακοπόταμο, μέρη όπου θα απολαύσουμε βραδινό μπάνιο σε απομονωμένη παραλία με φωτιά και καλή παρέα. (ύπνος στην παραλία)
No comments, φαίνεται το έχεις φροντίσει όσον αφορά πού θα πας...

viii. Αναχώρηση την επόμενη μέρα για Δράμα.

Μπράβο σου για το 6ήμερο σχέδιο, πολύ καλό με πολλές διαφορετικές εναλλακτικές. Όταν είσαι Ιόνιο, εάν έχεις χρόνο, μη παραλείψεις Σύβοτα. Και στην Λευκάδα, ενώ η ανατολική πλευρά είναι τουριστική, η δυτική είναι μαγευτικά όμορφη!

Καλή βόλτα και ρώτησε τα παιδιά εδώ μέσα ό,τι άλλο σου χρειαστεί!

sakis656
28-04-2010, 16:41
Φίλε Μιχάλη σ'ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου :sm8:

Θα τιμήσω τα Σύβοτα για φαγητό αφού το θέτεις έτσι ;) , αλλά απο Μέτσοβο δεν θα περάσουμε, το δρομολόγιο είναι απο Θεσ/νίκη - Έδεσσα - Καστοριά - Ηγουμενίτσα.

Michael Chatzilias
28-04-2010, 16:47
Εξίσου όμορφο και με πολλές επιλογές!

Τίμησε τα Σύβοτα κι από μένα και καλό δρόμο, με ασφάλεια και πολλές φωτογραφίες!

gsmaniac
28-04-2010, 19:47
σακη.....ωραιο ταξιδακι
εγω θα σου προτεινω να σταματησεις 15 χλμ πριν την κυπαρισσια,στο χωριο ΕΛΑΙΑ;)
αφου θα κοιμηθειτε σε σκηνες,κατεβα στο πευκοδασος διπλα στην τεραστια παραλια και θα παθεις πλακα:D
πολυ φτηνο φαγητο,ντουζιερες,ισκιο και καλη θαλασσα...
θα με θυμηθεις;)

sakis656
28-04-2010, 21:44
Κώστα καλό ακούγεται για Ελαία, αλλά θα ήμαστε πολύ κοντα στην Καλαμάτα, οπου εκεί θα μας περιμένει στρωμένο κρεβάτι-ράντζο σε σπίτι φίλου ;). Ενώ το πρωί που θα ξυπνήσουμε, τρώμε και την κάνουμε για Δυρό και μετά Ταίναρο.

Μου αρέσει όμως να μαζεύω ιδέες για ωραία μέρη, μιάς και αποτελούν αφορμή για νέα ταξίδια :D. Φέτος το καλοκαίρι θα το ξεπατώσω το μπεμπόνι, να κάνω και απόσβεση τα λεφτά που έδωσα ;). Γυρνάω απο Ταίναρο τέλη Μαΐου και μετά 15/6 την κάνω για έξω :D. Έκλεισα και τα εισιτηριάκια του πλοίου, προσφορά του GS Forum:sm7:

Σε λίγες μέρες να ανεβάσω και αυτό το δρομολόγιο (Ιταλία-Γαλλία-Ελβετία) για να περάσει απο έλεγχο :D

siraxanz
28-04-2010, 23:27
v. Στον γυρισμό θα ανεβούμε από Βυτίνα και θα βγούμε Αίγιο που θα θέλαμε να περάσουμε με το καράβι απέναντι, αλλά θα εξαρτηθεί από τα δρομολόγια και το τι ώρα θα φτάσουμε, εναλλακτικά Ριο-Αντίριο


Αυτό είναι εν ολίγοις το πρόγραμμα. Οποιαδήποτε πληροφορία, ακόμα και για πράγματα που μπορεί να χρειαστώ για το ταξίδι, είναι δεκτή.

Κάποιες οδηγίες από Τρίπολη γιά να βγεις Αιγιο:
Από Τρίπολη-Αλωνίσταινα-Βυτίνα-Βλαχέρνα-Κλειτορία-Σπήλαια Λιμνών-Καλάβρυτα-Διακοφτό-Αίγιο.
Τρίπολη Αρκαδίας-Αίγιο - Χάρτες Google (http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=el&msa=0&msid=106767919727747388897.0004855187b7d6005fee2&z=10)

Όπως θα έρχεσε από την Σπάρτη πλησιάζοντας στην Τρίπολη θα πας ευθεία και θα προχωρήσεις προς το κέντρο της πόλης,
για να μην μπερδευτείς θα ακολουθήσεις πινακίδες προς Παναρκαδικό Νοσοκομείο.
Η διαδρομή που σου προτείνω είναι πανέμορφη και σε περνά μέσα από το όρος Μαίναλο γιά Βυτίνα.
Από εκεί και μετά να προσέξεις τις πινακίδες, έχει καλή σήμανση, ακολουθείς από το κέντρο της Βυτίνας προς Τρίπολη
από τον κεντρικό δρόμο(ήρθες από το δάσος).
Μετά από 10 κμ πας αριστερά προς Κλειτορία...... αλλά τι σε ζαλίζω κάνε μιά εκτύπωση στις οδηγίες του
Τρίπολη Αρκαδίας-Αίγιο - Χάρτες Google (http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=el&msa=0&msid=106767919727747388897.0004855187b7d6005fee2&z=10) και τα λέει μιά χαρά.

Καλό σας ταξίδι;)

AntonisKitoudis
28-04-2010, 23:57
καλα να περασετε!
οταν ειστε Θεσ/νικη παρτε κανενα τηλ. μηπως βολευει για καφε.

sakis656
29-04-2010, 08:18
Το είχα στο μυαλό μου για την κυριακή το μεσημέρι, πριν πάμε στον γάμο αν προλάβουμε να πιούμε κανένα καφέ, θα πάρω τηλέφωνο :)

sakis656
29-04-2010, 08:26
Φίλε siraxanz ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες. Το κομμάτι Τρίπολη-Βυτίνα-Αίγιο και εγώ έτσι το σχεδίασα, έχω ακούσει για αυτή την διαδρομή και ανυπομονώ να πάω.

siraxanz
29-04-2010, 15:26
Φίλε siraxanz ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες. Το κομμάτι Τρίπολη-Βυτίνα-Αίγιο και εγώ έτσι το σχεδίασα, έχω ακούσει για αυτή την διαδρομή και ανυπομονώ να πάω.


Ωραία μην αμελήσεις να κανεις μια επισκεψη στα Σπήλαια Λιμνών μετά την Κλειτορία, επίσης καλό μέρος για καφέ η φαγητό οι πηγές Αροάνιου και αυτό μετά την Κλειτορία αλλά πριν τα Σπήλαια. Αν έχεις χρόνο μπορείς να πας και από το πάσο Περιστέρα να δεις και την λίμνη στον Τσιβλό και να κατέβεις Ακράτα αριστερά Αίγιο από τον παλιό εθνικό δρόμο
Κλειτορία-Αιγιο μεσω Περιστέρας - Χάρτες Google (http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=el&msa=0&msid=106767919727747388897.0004855f251a0cfd8b57e&doflg=ptk&ll=38.074746,22.206709&spn=0.387022,0.614548&z=11)

siraxanz
29-04-2010, 15:30
Επίσης βρήκα και αυτά ίσως τα έχεις δει?
Δήμος Αιγίου: Municipality of Aigio - Δρομολόγια Ferry Boat (http://aigio.gr/gr/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=221)

sakis656
29-04-2010, 15:57
Θα ψηνόμουν να περάσω και να δω τα Σπήλαια Λιμνών. Ωστόσο πρώτη φορά ακούω για τα Σπήλαια των Λιμνών, είναι οργανωμένα και κάνουν κανονικά ξεναγήσεις?

Απο λίμνη τσιβλού λίγο δύσκολο να περάσουμε, γιατί η μία μηχανή της παρέας είναι ένα CBR 1000RR..., οπότε λέμε να πάμε απο Κλειτορία - Καλάβρυτα - Διακοφτό

Για τα δρομολόγια θα τους πάρω ένα τηλέφωνο για καλό και για κακό.

Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες και για αυτή τη μαγκιά με το google map που μου βγάζει όλη τη διαδρομη, πολύ σωστό εργαλείο.

siraxanz
30-04-2010, 13:00
Θα ψηνόμουν να περάσω και να δω τα Σπήλαια Λιμνών. Ωστόσο πρώτη φορά ακούω για τα Σπήλαια των Λιμνών, είναι οργανωμένα και κάνουν κανονικά ξεναγήσεις?

Πολύ οργανωμένα τα σπήλαια και αξίζει,
καμμιά ώρα θα φάτε εκεί
έχει και καφετέρια στην είσοδο με ωραία θέα!
Να σταματήσετε αν σας αρέσει η φάση.
Take a look here: - Cave of the Lakes (http://www.kastriacave.gr/)

Απο λίμνη τσιβλού λίγο δύσκολο να περάσουμε, γιατί η μία μηχανή της παρέας είναι ένα CBR 1000RR..., οπότε λέμε να πάμε απο Κλειτορία - Καλάβρυτα - Διακοφτό

Η χαρά του CBR 1000RR μπρρρρ!!
θα πονέσουν τα μπράτσα του, αλλά είναι όλο άσφαλτος, άλωστε πότε θα ξανακατεβήτε...

Για τα δρομολόγια θα τους πάρω ένα τηλέφωνο για καλό και για κακό.

Naι να τους πάρεις τηλκαι μάλλον τώρα που μεγάλωσε η ημέρα θα έχει περισσότερα δρομολόγια.

Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες και για αυτή τη μαγκιά με το google map που μου βγάζει όλη τη διαδρομη, πολύ σωστό εργαλείο.

:rolleyes: :o
Μαμήθηκα να το μάθω αλλά όπως όλα τα θέματα στον υπολογιστή είναι τπτ
επανάληψη στην επανάληψη το έμαθα, θέλει τον τρόπο του.

Να σας πω και γιά καφέ στην πόλη μου δεν χρειάζετε να το πω...
αν σας πάρει ο δρόμος υπάρχει κινητό στο προφιλ μου,
η ότι άλλο χρειαστήτε κάλεσε ότι ωρα να είναι,
την Πελλοπόνησο την γνωρίζω αρκετά καλά!:p

sakis656
30-04-2010, 15:49
Να σας πω και γιά καφέ στην πόλη μου δεν χρειάζετε να το πω...
αν σας πάρει ο δρόμος υπάρχει κινητό στο προφιλ μου,
η ότι άλλο χρειαστήτε κάλεσε ότι ωρα να είναι,
την Πελλοπόνησο την γνωρίζω αρκετά καλά!:p
:sm8::sm8: