PDA

View Full Version : Εκδρομή Βόρεια Ελλάδα (Καβάλα, Νάουσα)


Michael Chatzilias
01-05-2010, 22:55
Φίλοι Καλησπέρα και Καλό Μήνα!!

4 Ιουνίου φεύγουμε για Καβάλα, παντρεύεται ξαδέρφη της Σταματίας. Θα ανέβουμε με την μηχανή, Αθήνα - Καβάλα και οι υποχρεώσεις τελειώνουν Κυριακή 6 Ιουνίου όπου και αναχωρούμε προς...κάπου, ό,που σκεφτούμε...

Α. Περιοχή της Καβάλας- Δράμας. Διαθέσιμος χρόνος 2 ημέρες.
Αναζητώ λοιπόν την βοήθεια των φίλων μας από τα βόρεια που γνωρίζουν τα μέρη καλά! Σκέφτομαι να φύγουμε από Καβάλα για βόλτα προς βόρεια, να δούμε το δάσος Καρά Ντερέ και το φράγμα του Θησαυρού. Τα λέω καλά, υπάρχει κάτι άλλο που εσείς προτείνετε να δούμε εκεί κοντά στην Καβάλα - Δράμα (βεβαίως επίσης τους Φιλίππους).

Β. Πορεία δυτικά προς Νάουσα. Διαθέσιμος χρόνος 1 γεμάτη μέρα.
Όπως καταλαβαίνετε δεν μας αρέσει να τρέχουμε πίσω σπίτι απευθείας, ψάχνουμε λοιπόν εναλλακτικές όμορφες διαδρομές - το Ιόνιο είναι το αγαπημένο μου, στον δρόμο προς Ιόνιο λοιπόν:
Αναχωρούμε από όπου βρισκόμαστε κοντά στην Καβάλα / Δράμα / με πορεία δυτικά. Θυμάμαι μικρός έμεινα στην Νάουσα και λάτρεψα το μέρος εκεί στο δάσος. Σκοπεύω λοιπόν να κάνω πορεία Καβάλα - Νάουσα και να μείνω εκεί στο δάσος. Υπάρχει κάτι άλλο που μας προτείνετε;

Γ. Πορεία δυτικά προς Ηγουμενίτσα και Σύβοτα. Διαθέσιμος χρόνος: πολύς.
Έπειτα από Νάουσα έχω σκοπό να συνεχίσω πορεία δυτικά, προς Ηγουμενίτσα, Σύβοτα. Εκεί είναι γνωστά και πολύ όμορφα μέρη που πηγαίνω κάθε χρόνο. Σύβοτα, Πάργα, Πρέβεζα, Βόνιτσα (αρκετά με Λευκάδα φέτος), και βεβαίως, όπως καταλαβαίνετε, το Πάτρα - Αθήνα είναι εύκολο, οπότε μας βλέπω για Ναύπακτο, Γαλαξίδι, βόλτα στους Δελφούς, και σπίτι.

Εκτιμώ να χρησιμοποιήσω όλη την εβδομάδα μας από 6 Ιουνίου - 10 Ιουνίου και αναζητώ βοήθεια για τα μέρη της Καβάλας και Νάουσας. Μας αρέσει η φύση, τα όμορφα τοπία και τα μικρά χωριά. Έχω ακούσει τα καλύτερα για τα μέρη του Νέστου μας εκεί πάνω και ανυπομονούμε να τα δούμε!

Βοήθεια λοιπόν από τους νοτίους και βορείους μας!
Εάν είστε στα μέρη και έχετε τον χρόνο, θα χαρούμε πολύ να σας δούμε για βόλτα και καφέ!

p.s.
Παντρεμένος τότε, θα κολήσω το "Οικογένεια Χατζηλία" στο RT!
Α ρε Βόα Κροταλία!

frits
01-05-2010, 23:54
Κατευθείαν στα δύσκολα την Σταματία ; Μου αρέσεις :sm7:
Το δάσος του Κοτζά Ορμάν είναι από τα καλύτερα που μπορείς να επισκεφθείς, μέσα στην Καβάλα οπωσδήποτε το Ιμαρέτ και γενικά την παλιά πόλη.
Αν έχεις χρόνο πετάξου και μέχρι την Ξάνθη (με την Εγνατία δεν είναι τίποτα)

Επίσης στο χωρίο Παράδεισος για πέστροφα, αλλά και στα Τέμπη του Νέστου (Τοξότες) θα πάθεις την πλάκα σου.

Αν δεν το ξέρεις σου λέω ότι είμαι από κει πάνω.:cool:

Michael Chatzilias
02-05-2010, 00:02
Το δάσος του Κοτζά Ορμάν είναι από τα καλύτερα που μπορείς να επισκεφθείς, μέσα στην Καβάλα οπωσδήποτε το Ιμαρέτ και γενικά την παλιά πόλη.
Αν έχεις χρόνο πετάξου και μέχρι την Ξάνθη (με την Εγνατία δεν είναι τίποτα)

Επίσης στο χωρίο Παράδεισος για πέστροφα, αλλά και στα Τέμπη του Νέστου (Τοξότες) θα πάθεις την πλάκα σου.

Γειά σου Σταύρο,

Θυμάμαι ότι είσαι από κει πάνω - πανέμορφα τα μέρη σου.
-Πού είναι το δάσος Κοτζά Ορμάν;
-Κρατάω τα τέμπη του Νέστου και το χωριό Παράδεισος.

Επίσης σκέφτομαι για το δάσος της Ελατιάς, το οποίο είναι στην Δράμα, αλλά βλέπω ότι η διαδρομή είναι καλή και η φύση μοναδική. Αρκετά τα μέρη εκεί πάνω για 2 μέρες γύρω από το δάσος. Βλέπω το Αρκουδόρεμα και Αχλαδόρεμα αλλά ίσως η πρόσβαση εκεί με το RT να είναι δύσκολη. Διαμονή στο δασικό χωριό.

frits
02-05-2010, 00:20
Κοίτα ουσιαστικά πλεόν έχουν μείνει λίγα κομμάτια, ένα είναι στην Χρυσούπολη, αλλά αν πας στα Τέμπη του Νέστου που βρίσκονται στο νομό Ξάνθης (είναι περίπου στην μέση της διαδρομής Ξάνθη - Καβάλα) στο χωριό Τοξότες είσαι και πάλι μέσα το δάσος που ουσιαστικά είναι (ήταν) δεξιά και αριστερά από το ποτάμι.

Πάρε εδώ μία ιδέα.

ΤΡΑΙΝΟΣΕ Α.Ε. - Νέστος (http://www.trainose.com/content/article/202)

babisadve
02-05-2010, 18:54
Ανεβαίνοντας για Καραντερέ αν το πετύχεις ανοιχτά, κάτσε για φαγητό στο καφενείο στην γέφυρα κοντά στο Σιδηρόνερο.

Michael Chatzilias
02-05-2010, 19:13
Μπορούμε να μπούμε στο δάσος (Ελατιάς), είσοδο από Παρανέστι και πάνω; Θα κάνω το Καβάλα - Παράδεισος - Ξάνθη - Παρανέστι - και θέλω να μπω από κειμ μέσα, και έξοδος από Σιδηρόνερο...

p.s.
Η NEL κάνει το Λαύριο - Καβάλα (μέσω Σίγγρι, Αγ Ευστράτιος, Λήμνος), οπότε θα γλυτώσουμε τα χλμ Αθήνα - Καβάλα.

Black_Shadow
02-05-2010, 19:18
Μπορούμε να μπούμε στο δάσος (Ελατιάς), είσοδο από Παρανέστι και πάνω; Θα κάνω το Καβάλα - Παράδεισος - Ξάνθη - Παρανέστι - και θέλω να μπω από κειμ μέσα, και έξοδος από Σιδηρόνερο...

p.s.
Η NEL κάνει το Λαύριο - Καβάλα (μέσω Σίγγρι, Αγ Ευστράτιος, Λήμνος), οπότε θα γλυτώσουμε τα χλμ Αθήνα - Καβάλα.

καλά με το καράβι θα πάτε ????

ωραίος bmwrider είσαι εσύ !!! http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000205B3.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)



(http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

Michael Chatzilias
02-05-2010, 19:26
Εγώ με το RT θα πάρω NEL. Δεν θα κάνω τα 900 χλμ για Καβάλα (= λιγότερα χλμ στην μηχανή, λιγότερη φθορά, κτλ). Καφέ, ξεκούραση, φαγητό, καμπίνα, ηλιοβασίλεμα...
Θα αρχίσω το ταξίδι από Καβάλα.

Οι υπόλοιποι οδικώς...

babisadve
02-05-2010, 19:29
Μπορούμε να μπούμε στο δάσος (Ελατιάς), είσοδο από Παρανέστι και πάνω; Θα κάνω το Καβάλα - Παράδεισος - Ξάνθη - Παρανέστι - και θέλω να μπω από κειμ μέσα, και έξοδος από Σιδηρόνερο...



... με RT???
Μάλλον όχι. Από Παρανέστι καλύτερα βγες προς Δράμα και ανέβα κατέβα από Σιδηρόνερο.

Michael Chatzilias
02-05-2010, 19:32
με RT???
Μάλλον όχι. Από Παρανέστι καλύτερα βγες προς Δράμα και ανέβα κατέβα από Σιδηρόνερο.


Όπα, σοβαρό. Οπότε RT δεν μπαίνει από Παρανέστι. Υποθέτω από Σιδηρόνερο είναι όλο άσφαλτος;

sakis656
02-05-2010, 20:35
Φίλε Μιχάλη λυπάμαι που σου το λέω αλλά για να πας στο Δασικό χωριό και στο στραυόρεμα της ελατιάς, που πραγματικά είναι υπέροχα, πρέπει να διασχίσεις χωματόδρομο και το RT δεν νομίζω οτι θα μπορέσει να ανταπεξέρθει!!!

Μπορείς βέβαια να πας μέχρι Σιδηρόνερο για καφέ σε ένα χωριό μέσα στο βουνό στην κυριολεξία και μετά γυρνώντας, να σταματήσεις στο λιβαδερό για φοβερό φαγητό (αγριογούρουνο!!). Για το φράγμα του Θησαυρού και της Πλατανόβρυσης θα σου έλεγα να τα αποφύγεις, γιατί θα φας πολύ ώρα για να πας (μόνο απο το Παρανέστι με το RT) και δεν είναι ανοιχτά για το κοινό!! Μόνο αν βρεις τον φύλακα (που δεν είναι εκει κάθε μέρα και τον πιάσεις στο μπαλαμούτι και στο γλείψιμο και σε αφήσει να μπεις... Τζογάρεις δηλαδη να χάσεις πολλές ώρες εκτός δρομολογίου για το τίποτα.

Αν πας Ξάνθη, θα έρθεις Δράμα απο τον πίσω δρόμο, μέσω Σταυρούπολης - Παρανέστι, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και αν βολεύει η ώρα θα σταματήσεις στο Παρανέστι για φαγητό, στην ταβέρνα του Μποζίδη (νομίζω Μιχάλης γράφει η ταμπέλα), εμείς απο Δράμα διανύουμε 45χλμ για να φάμε στον Μποζίδη!!

Δεν ξέρω πόσο χρόνο έχεις σκοπό να διαθέσεις για την Δράμα, αλλά αν θέλεις μπορώ να σου βγάλω ένα πρόγραμμα ελαφρύ και ένα γεμάτο και διαλέγεις ;)
Απλώς πες μου πόσες μέρες και απο που θα έρθεις.

babisadve
02-05-2010, 20:39
με RT???
Όπα, σοβαρό. Οπότε RT δεν μπαίνει από Παρανέστι. Υποθέτω από Σιδηρόνερο είναι όλο άσφαλτος;

Από Σιδηρόνερο ναι, όλο ασφαλτος.
Βέβαια έχει διαβρωθεί σε κάποια κομμάτια, και έχει τρύπες, για αυτό λίγο χαλαρά και όχι "ανάβαση"...
Προσοχή λοιπόν στις παγίδες μόνο.

babisadve
02-05-2010, 20:40
Για θησαυρό κανένα προβλημα.

babisadve
02-05-2010, 20:41
Φίλε Μιχάλη λυπάμαι που σου το λέω αλλά για να πας στο Δασικό χωριό και στο στραυόρεμα της ελατιάς, που πραγματικά είναι υπέροχα, πρέπει να διασχίσεις χωματόδρομο και το RT δεν νομίζω οτι θα μπορέσει να ανταπεξέρθει!!!

Μπορείς βέβαια να πας μέχρι Σιδηρόνερο για καφέ σε ένα χωριό μέσα στο βουνό στην κυριολεξία και μετά γυρνώντας, να σταματήσεις στο λιβαδερό για φοβερό φαγητό (αγριογούρουνο!!). Για το φράγμα του Θησαυρού και της Πλατανόβρυσης θα σου έλεγα να τα αποφύγεις, γιατί θα φας πολύ ώρα για να πας (μόνο απο το Παρανέστι με το RT) και δεν είναι ανοιχτά για το κοινό!! Μόνο αν βρεις τον φύλακα (που δεν είναι εκει κάθε μέρα και τον πιάσεις στο μπαλαμούτι και στο γλείψιμο και σε αφήσει να μπεις... Τζογάρεις δηλαδη να χάσεις πολλές ώρες εκτός δρομολογίου για το τίποτα.

Αν πας Ξάνθη, θα έρθεις Δράμα απο τον πίσω δρόμο, μέσω Σταυρούπολης - Παρανέστι, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και αν βολεύει η ώρα θα σταματήσεις στο Παρανέστι για φαγητό, στην ταβέρνα του Μποζίδη (νομίζω Μιχάλης γράφει η ταμπέλα), εμείς απο Δράμα διανύουμε 45χλμ για να φάμε στον Μποζίδη!!

Δεν ξέρω πόσο χρόνο έχεις σκοπό να διαθέσεις για την Δράμα, αλλά αν θέλεις μπορώ να σου βγάλω ένα πρόγραμμα ελαφρύ και ένα γεμάτο και διαλέγεις ;)
Απλώς πες μου πόσες μέρες και απο που θα έρθεις.


:sm8: Ο Σάκης μάλλον θα σου τα πει καλύτερα.

Michael Chatzilias
02-05-2010, 20:49
Το Forum και οι καλοί φίλοι σε όλο τους το μεγαλείο κυρίες και κύριοι!

Ευχαριστώ φίλε Σάκη! Με βάση το τελευταίο σου μήνυμα, κρατάω ότι δεν μπορώ να πάω στην Ελατιά με το RT, είτε από Παρανέστι, είτε από Σιδηρόνερο.

Εάν έτσι έχουν τα πράγματα, τότε θα αναχωρήσουμε από Καβάλα, προς το χωριό Παράδεισος που προτείνει ο Σταύρος, Ξάνθη, Παρανέστι και φαγητό στον Μιχάλη όπως προτείνεις, και εν συνεχεία για Δράμα. Έχω ακούσει ότι η Δράμα είναι από τις ωραιότερες πόλεις μας. Αν και δεν έχω σκοπώ να αφιερώσω χρόνο μέσα στις πόλεις, με χαρά θα δούμε την Δράμα! Εάν υπάρχει τρόπος να μπούμε στην Ελατιά, έστω και μέχρι το Σιδηρόνερο, θα το κάνουμε.

Φεύγουμε από Καβάλα Κυριακή 6 Ιουνίου μεσημέρι / απόγευμα. Μπορείς να βγάλεις ένα μικρό πρόγραμμα, έτσι ώστε Κυριακή να διανυκτερεύσουμε σε όμορφο μέρος μέσα στην φύση και να αναχωρήσουμε προς Ιόνιο Τρίτη νωρίς το πρωί.

Ευχαριστώ φίλε Σάκη!

sakis656
02-05-2010, 20:50
Για σου ρε φίλε Μπάμπη, δεν κανονίζεις να έρθεις και εσυ καμία βόλτα προς Δράμα εκείνες τις μέρες να κανονίσουμε και κανένα καφεδάκι όλοι μαζί.

Δεν σου έλειψε ο καιρός της Μακεδονίας :D, θα σας φάει η υγρασία εκει στην Ορεστιάδα.

Άντε ψήσου, πάρε και το γυναικάκι και ελάτε, αντε γιατί μετά θα φύγω για έξω με τα τζαπέ εισιτήρια :sm7::sm7:

Michael Chatzilias
02-05-2010, 20:53
Για θησαυρό κανένα προβλημα.

Αξίζει στο φράγμα του Θησαυρού; Τί έχει να δούμε εκεί; ΕΠίσης, η γέφυρα των παπάδων;

babisadve
02-05-2010, 21:11
Αξίζει στο φράγμα του Θησαυρού; Τί έχει να δούμε εκεί; ΕΠίσης, η γέφυρα των παπάδων;

Άνοιξε το παρακάτω link.
Μια καλή προσπάθεια από ένα φιλαράκι Δραμινό,τα έχει όλα αυτά που ζητάς.
Για να πάρεις και μια γεύση μόνος σου.
Γιάννης-Μελίνα (http://giannis-melina.netne.net/1_4_-917-954-948-961-959-956-941-962-.html)

babisadve
02-05-2010, 21:14
Για σου ρε φίλε Μπάμπη, δεν κανονίζεις να έρθεις και εσυ καμία βόλτα προς Δράμα εκείνες τις μέρες να κανονίσουμε και κανένα καφεδάκι όλοι μαζί.

Δεν σου έλειψε ο καιρός της Μακεδονίας :D, θα σας φάει η υγρασία εκει στην Ορεστιάδα.

Άντε ψήσου, πάρε και το γυναικάκι και ελάτε, αντε γιατί μετά θα φύγω για έξω με τα τζαπέ εισιτήρια :sm7::sm7:


Σάκη μόλις γυρίσαμε από Θεσνίκη Σέρρες και service 40.000 km.
Μάλλον θα αργήσω να ξανακατέβω.
Γιατί δεν κάνετε εσείς μια προθέρμανση με την Κωνπολη το Α. Πνεύμα, να τα πούμε από κοντά?

sakis656
02-05-2010, 21:17
Καλύτερα να πας στο φράγμα στη λίμνη Πλαστήρα. Στο Θησαυρό δεν έχει τίποτα να δείς εκτός αν είσαι της ΔΕΗ :D. Ξαναλέω οτι μπορεί και να πας μέχρι εκει και να μείνεις έξω απο μια κλειδωμένη πόρτα 500μ πριν το φράγμα και ο δρόμος τερματίζει εκει, οπότε μεταβολή και πίσω!! Αν πάλι επιμένεις να πας και υποθέσουμε οτι θα πάνε όλα καλά και θα πετύχεις έναν καλό και φιλόξενο φύλακα, ο οποίος θέλει να σου δείξει κάποια πράγματα, τότε :

θα μπορέσεις να ανέβεις επάνω στο φράγμα και μάλιστα με την μηχανή σου, οπου απο την μία θα βλέπεις την λίμνη που είναι γεμάτη αυτή την εποχή και απο την άλλη 120μ κάθετης πτώσης απο συμπαγές τσιμέντο, φοβερή θέα! Θα σε ξεναγήσει μέσα στο χώρο των γεννητριών οπου για λόγους ασφαλείας βρίσκονται στα έγκατα του βουνού. Η βόλτα μέσα στον χώρο του υδροηλεκτρικού είναι καταπληκτική και βρίσκεται στην κυριολεξία μέσα στα σωθικά του βουνού, απο έξω δεν φαίνεται τίποτα.

Για την γέφυρα των Παπάδων (Παπάδες λέγεται το χωριό) δεν ξέρω απο που άκουσες, αλλά πρόκειται για μία απλή γέφυρα απο τσιμέντο, τίποτα το αξιόλογο σαν θέμα. Το Σιδηρόνερο είναι ένα μέρος που θα άξιζε να πας αν έχεις χρόνο για καφέ. Από Παπάδες θα μπορούσες να περάσεις, μόνο και μόνο γιατί είναι δίπλα.

Το κακό δυστυχώς στην Δράμα και τα χωριά της είναι οτι δεν είχαν ποτέ τουριστικό ενδιαφέρον και δεν έχουν αξιοποιηθεί κατάλληλα. Μόνο το Παρανέστι είναι λίγο οργανωμένο.

Michael Chatzilias
02-05-2010, 21:31
Ρε παιδιά δεν συγκεντρωνόσαστε εκεί οι βόριοι να πάμε για καφέ στην Δράμα ή εκεί στην περιοχή; Απ ότι βλέπω δεν πρόκειται να μπούμε στο φράγμα ή στην Ελατιά, οπότε θα έχουμε χρόνο να έρθουμε σε σας αν κι εσείς μπορείτε. Δύσκολη η Δευτέρα, αν όμως μπορείτε ενημερώστε.

Οπότε πάμε ΚΑβάλα, Φιλίππους, Παράδεισος, Ξάνθη, Παρανέστι, Σιδηρόνερο, Δράμα και εν συνεχεία πορεία δυτικά προς Ιόνιο.

Ευχαριστώ πολύ Σάκη, Μπάμπη. Ό,τι άλλο έχετε ρίχτε το. Θα χαρούμε πολύ να σας δούμε εκείνες τις ημέρες στα μέρη σας.

Επόμενος σταθμός μετά την αναχώρηση από Δράμα θα είναι η Νάουσα.

sakis656
02-05-2010, 21:34
Συμφωνώ με το link που παραπέμπει ο Μπάμπης, σπήλαιο Μααρά, απλά καταπληκτικό, αλλά τέτοια εποχή μπορείς να δεις μόνο το μισό, γιατί το άλλο μισό είναι πλημυρισμένο απο το ποτάμι που περνάει απο μέσα. Αξίζει και το μισό να δείς.

Όσον αφορά την λίμνη Λευκογείων είναι ωραία, αλλά βρε παιδάκι μου είναι αντιδιαμετρικά τελείως, δεν μπορείς να πας σε όλα αυτά τα μέρη, απλά δεν γίνετε :hmmm:

Δεν έχω καταλάβει και τι άνθρωπος είσαι... θέλεις απλώς να δεις μέρη, ή θέλεις να πας κάπου για να φας καλά και να πεις καφέ, θέλεις περιπέτεια, δεν θέλεις?

Michael Chatzilias
02-05-2010, 21:42
Θέλουμε να δούμε μέρη και φύση. Δεν μας απασχολεί τόσο η σπηλιά (χορτάσαμε με το Σπήλαιο του Διρού στην Μάνη, υπέροχο!). Περιπέτεια. Βρίσκουμε μέρη για φαγητό και καφέ στον δρόμο, ξέρουμε από τέτοια, επειδή όμως ο χρόνος μας είναι ελάχιστος εκεί πάνω, χρειαζόμαστε όσο το δυνατόν καλύτερες υποδείξεις.

Ήδη μας γλιτώσατε χρόνο με τις προειδοποιήσεις για Ελατιά...

stavrouliasp
02-05-2010, 21:52
Μέχρι τα πέτρινα του Δασαρχείου στο Καράντερε είναι άσφαλτος (με αρκετές λακούβες προς το τέλος βέβαια) και μπορείς να πας με οτι μηχανάκι θέλεις. Κατά την άποψή μου αξίζει να πας αν έχεις λίγο χρόνο (και αφού λες οτι θα ανεβείς μέχρι Σιδηρόνερο).

Όπως και αν είναι πάντως όταν πλησιάζουν οι ημέρες ξαναπές μας για να κανονίσουμε...

sakis656
02-05-2010, 22:11
Στα πέτρινα του Δασαρχείου για να πας θα διανύσεις γύρο στ 5χλμ χωματόδρομο, στρωμένο με Α3, αλλά απο την Σκαλωτή και πάνω ο δρόμος έχει γίνει πολύ χάλια απο τα φορτηγά. Μπορείς να πας με το RT μέχρι τα πέτρινα προσεκτικά, αλλά εγκλωβίζεσαι εκεί, δεν μπορείς να πας ούτε στραβόρεμα, ούτε αρκουδόρεμα.

Πάντως εάν επιμένεις για το Δασικό χωριό έχω και γνωστό για να σου κανονίσω δωμάτιο ενδεχομένως. Γιατί εάν ανέβεις μέχρι εκεί δεν είσαι να γυρνάς αυθημερόν.

sakis656
02-05-2010, 22:14
Αν θέλεις δες και για λίμνη Κερκίνη. Αξίζει.

Michael Chatzilias
02-05-2010, 22:22
[B][COLOR="Navy"]Ωραία η Κερκίνη, έχουμε πάει πριν από χρόνια. Βλέπω και Γιάννη - Μελίνα, δεν φαίνεται τίποτα ξεχωριστό όμως στους παππάδες. Μου φαίνεται περισσότερο χρόνο θα αφιερώσουμε στην Δράμα, Ξάνθη και Παρανέστι παρά στο δάσος...δύσκολα να ανέβει το RT. Θα ήθελα να ανέβω αρκουδόρεμα και στραβόρεμα αλλά βλέπω δύσκολο από τα δεδομένα που δίνετε.

man gs
02-05-2010, 23:39
απο δραμα μεχρι ελατια ανεβενεις και με το rt εχει και ξενωνες δρυαδες-ελατια για δν και πεστροφα στο σιδηρονερο απο την αλλη ανεβενεις απο παρανεστι μεχρι θερμια 35χλμ για ζεστο μπανιο και επιστροφη μποζιδη για φαι και η περιοχη εχει ξενωνες φιλιππους ξανθη παραδεισο αστα για αλλη εποχη πανε στις δροσιες

frits
02-05-2010, 23:49
Εγώ με το RT θα πάρω NEL. Δεν θα κάνω τα 900 χλμ για Καβάλα (= λιγότερα χλμ στην μηχανή, λιγότερη φθορά, κτλ). Καφέ, ξεκούραση, φαγητό, καμπίνα, ηλιοβασίλεμα...
Θα αρχίσω το ταξίδι από Καβάλα.

Οι υπόλοιποι οδικώς...


650 χλμ είναι αθεόφοβε, 6 ωρίτσες με στάση, με το καράβι και όλες αυτές τις στάσεις θα χρειαστείς μία μέρα.

Τώρα άμα θες καμπίνα σαν νιόπαντρος πάω πάσο..;)

Michael Chatzilias
02-05-2010, 23:59
Καλώς τον Σταύρο τον ταξιδευτή.
Διασκεδάζω με το καράβι, βλέπω νησιά και γλυτώνω και την μηχανή από χιλιόμετρα. Όλη την καμπίνα μόνος. Η Σταματία και άλλοι συγγενείς άστους να καούν σε ένα Citroen για τα 650 χλμ...

Man GS, τώρα εσύ μου δίνεις άλλες πληροφορίες...! Λες ότι ανεβαίνω από Δράμα για Ελατιά...είσαι σίγουρος; Τα παιδιά πιο πάνω λένε μέχρι Σιδηρόνερο ή το πολύ Σκαλωτή..! Αν ανεβαίνω, σίγουρα θα πάω...(έχε υπόψη σου ότι είμαι με RT - αν επιμένετε το κάνω KTM, αλλάζω λάστιχα και έφυγα...!)

sakis656
03-05-2010, 00:26
Μιχάλη όπως σου αναφέρω παραπάνω και αφού σου αρέσει η περιπέτεια, θα μπορέσεις να πας μέχρι το Δασικό χωριό, σιγά σιγά και προσεκτικά, 15χλμ άσφαλτο κακής ποιότητας και πολλές στροφές κλειστές και 3χλμ χωματόδρομο καλής ποιότητας. Απλά από εκεί βόλτες μόνο με τα πόδια, για στραβόρεμα δεν πας με το RT με τίποτα.

sakis656
03-05-2010, 09:49
http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=
114207404835920538631.000485aade7493a4c27b4 (http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=)

Δεν έχω τελειοποιήσει ακόμα την τεχνική για το google maps αλλά νομίζω εάν κάνεις αντιγραφή του link αυτού και επικόλληση σε ένα καινούριο παράθυρο θα σου βγάλει την διαδρομή Καβάλα-Ξάνθη-Δράμα

man gs
03-05-2010, 23:39
φιλε michael ειναι ετσι οπως τα λεει και ο sakis656 o μονος ενδοιασμος για σενα ειναι η πολλη βροχη πανε να παρεις οξυγονα

Michael Chatzilias
05-05-2010, 02:09
φιλε michael ειναι ετσι οπως τα λεει και ο sakis656 o μονος ενδοιασμος για σενα ειναι η πολλη βροχη πανε να παρεις οξυγονα

Δεν με νοιάζει η βροχή, ίσα ίσα να βρέξει να μας δροσίσει, καλοκαίρι θα είναι!
Διάβασα τα μέρη και φαίνονται καταπληκτικά! Ειδίως εκεί στα Στενά του Νέστου. Εσείς οι βόριοι εκεί πάνω έχετε πραγματικά πολλά να χαίρεστε από την Ελλάδα μας εκέι πάνω.

Για όσους από εσάς είστε κοντά και έχετε τον χρόνο - και δεν σας βγάζουμε από τα προγράμματά σας την 6 / 7η Ιουνίου (αν και δύσκολη η μέρα καθώς Δευτέρα, εκτός κι αν το κάνουμε την Κυριακή), θα ήταν καλό να πίναμε τον καφέ μας κάπου εκεί στα Στενά του Νέστου! Εάν η πλειοψηφία βρίσκεται αλλού, θα έρθουμε εμείς να σας βρούμε (π.χ. Δράμα)!

man gs
05-05-2010, 22:20
οταν ερθει με το καλο η ωρα θα το συζητησουμε

KAS
07-05-2010, 13:19
Έχω κάνει τη συγκεκριμένη θαλασσοδιαδρομή με στάση στη Λήμνο .Χρειάζεται αρκετή υπομονή .