PDA

View Full Version : Ομαδα Δ κοντρα σε μονοδρομο


arisp
02-05-2010, 11:51
Καλησπερα σ' ολους

Χθες, γυρω στις 4 το απογευμα κατεβαιναν αναποδα την Υμηττου στο Παγκρατι 5-6 μοτο τις ομαδας Δ. Εστριβα με πρασινο απο Ευτυχιδου και παραλιγο να τρακαρουμε. Δεν ειπα τιποτα γιατι είμαι σχεδον σιγουρος οτι θα με αντιμετώπιζαν με αγενεια και τσαμπουκα.

Απαραδεκτοι!!!

Ο ΚΟΚ απαγορευει ρητα την αναποδη κινηση σε μονοδρομο και για ολα τα οχηματα ασφαλειας ασχετα αν εχουν φαρους και σειρηνες....

Δεμ ειναι η πρωτη φορα που βλεπω κατι τετοιο αλλα χθες ηταν προκλητικοτατοι...


Να τους χαιρομαστε...

kostasmats
02-05-2010, 12:45
τους αστυνομικους γενικα δεν τους συμπαθω(ειδικα μετα απο μια περιπετεια που ειχα το 2002).Σιγουρα πολλα παιδια(γιατι περι παιδιων προκειται)εχουν καταλαβει λαθος τον ρολο τους.δεν πρεπει να παραγνωριζουμε ομως οτι μεγαλη μεριδα τους ,θελω να πιστευω η μεγαλυτερη,προσπαθουν να βοηθησουν και πολλες φορες με τεραστιο τιμημα.που ξερεις μπορει να ηταν αναγκη και ανεβηκαν αναποδα,μπορει βεβαια και να μην ηταν αλλα τι να πεις...ας δειξουμε υπομονη γιατι οπως εξελισεται η κοινωνια το εργο τους ειναι πολυ δυσκολο...γιατι ετσι και πιασουμε να αναλυσουμε τα στραβα τους
θα γραφουμε για μηνες!

gandreas
02-05-2010, 13:17
Φίλε έχεις δίκιο, αλλά μπορεί να ήταν για καλό σκοπό!!!. Αν όμως γινόταν κάτι, μάλλον θα ήσουν εσύ αυτός που θα πήγαινε ανάποδα:mad:. Άντε βγάλε άκρη

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-05-2010, 15:31
Κάποια στιγμή, όλοι μα όλοι, έχουμε πάει "ανάποδα" ....

Ας τους δικαιολογήσουμε λοιπόν,

γιατί όπως είπε κ ο Ανδρέας, "ίσως ήταν για καλό σκοπό" .....:cool:


Τώρα θα μου πεις ..... αν γινόταν η "στραβή",

ποιός θα την "πλήρωνε την νύφη" ;;;;; :hmmm::hmmm::hmmm:

Arkas
02-05-2010, 18:19
Κάποια στιγμή, όλοι μα όλοι, έχουμε πάει "ανάποδα" ....

Ας τους δικαιολογήσουμε λοιπόν,

γιατί όπως είπε κ ο Ανδρέας, "ίσως ήταν για καλό σκοπό" .....:cool:


Τώρα θα μου πεις ..... αν γινόταν η "στραβή",

ποιός θα την "πλήρωνε την νύφη" ;;;;; :hmmm::hmmm::hmmm:
Φαντάζομαι ότι τα παπάκια τους θα είναι ασφαλισμένα.

pirate
02-05-2010, 19:49
Φαντάζομαι ότι τα παπάκια τους θα είναι ασφαλισμένα.

με τι λεφτα να ασφαλίσει το κράτος τα οχήματα του ;;;;;;;;;;

TEOSS
02-05-2010, 21:55
Εύγε arisp !!! συμφωνώ μαζί σου απόλυτα . Οι μότο της ΕΛ.ΑΣ πρέπει να κινούνται σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ δηλαδή δεξιά στη λωρίδα τους πίσω από τα αυτοκίνητα (σφήνες , διηθήσεις και λοιπές παρανομίες ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ) και φυσικά ποτέ ο ένας δίπλα στον άλλο αλλά και με την κατά περίπτωση απόσταση ασφαλείας (μεταξύ τους )…:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

ntinopoulos
02-05-2010, 22:49
Εύγε arisp !!! συμφωνώ μαζί σου απόλυτα . Οι μότο της ΕΛ.ΑΣ πρέπει να κινούνται σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ δηλαδή δεξιά στη λωρίδα τους πίσω από τα αυτοκίνητα (σφήνες , διηθήσεις και λοιπές παρανομίες ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ) και φυσικά ποτέ ο ένας δίπλα στον άλλο αλλά και με την κατά περίπτωση απόσταση ασφαλείας (μεταξύ τους )…:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:
να τους σταματανε τα μπλοκα και για αλκοτεστ!:mad:
τους αλητες!ε τους αλητες!:mad:
:sm7::sm7::sm7:

jarhead
03-05-2010, 00:04
Geia xara...

tha mporousa na apantiso osan dikigoros toy diaboloy( eimai stin omada Z thessalonikis) alla san kainourgio melos den thelo prostibes me toys aksiotimoys kyrioys synadelfoys tou forum.Prosopika stamatao kai sta kokkina asxeta an to zeygari moy exei perasei, monodromoi mono otan einai mplokarismenoi oi gyro dromoi, genika prospatho na pigaino me to gramma tou nomou poso mallon afou ego eimai paron gia na to tiro.Pistepse me kyrioi omos, toylaxiston gia tin omada Z einai o yperbalon zilos gia to kathikon, kai stamato edo.Elpizo na dexteite tin sygnomi ek merous mou kathos kai tvn synadelfon mou...

me timi

Z-79

AMESI DRASI THESSALONIKIS

gandreas
03-05-2010, 00:38
Geia xara...

tha mporousa na apantiso osan dikigoros toy diaboloy( eimai stin omada Z thessalonikis) alla san kainourgio melos den thelo prostibes me toys aksiotimoys kyrioys synadelfoys tou forum.Prosopika stamatao kai sta kokkina asxeta an to zeygari moy exei perasei, monodromoi mono otan einai mplokarismenoi oi gyro dromoi, genika prospatho na pigaino me to gramma tou nomou poso mallon afou ego eimai paron gia na to tiro.Pistepse me kyrioi omos, toylaxiston gia tin omada Z einai o yperbalon zilos gia to kathikon, kai stamato edo.Elpizo na dexteite tin sygnomi ek merous mou kathos kai tvn synadelfon mou...

me timi

Z-79

AMESI DRASI THESSALONIKIS

χαίραμε που έχουμε και Ζετά στην παρέα και με γούστο στις μηχανές,(όλοι οι καλοί χωράνε;))
φίλε μου εγώ δεν το βλέπω λάθος και δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη γιατί αν π.χ. βάραγαν μια γριούλα, έκλεβαν μια τράπεζα…., και έκαναν το τετράγωνο για να επέμβουν για να μην παρανομήσουν, θα τους έλεγαν άχρηστους και ότι άργησαν να επέμβουν.(τα ξέρεις καλύτερα). Απλά να μην γίνετε κατάχρηση όπως με τους πιτσαδόρους!!!
οι Ζετάδες έχουν εκπαίδευση πάνω στις μηχανές, οι Δέλτα πού έχουν?

jarhead
03-05-2010, 01:05
I omada delta dimioyrgithike mesa se mia nyxta gia tin antimetopisi tis politikis bias.Oi synadelfoi den exoun labei kamia eidiki ekpaideysi se oti afora asfali odigisi (blepe TEIMO).Alla den einai ayto to zitoumeno...Oti forame mia stoli den mas kanei yperantropous , kai polloi dystyxos tin exoun dei baria peponia(makari na itane alla ...)Gia oso afora tin omada Z to hobby mas kai tin agapi mas gia tin mhxani to kaname doyleia...:)

gandreas
03-05-2010, 01:09
I omada delta dimioyrgithike mesa se mia nyxta gia tin antimetopisi tis politikis bias.Oi synadelfoi den exoun labei kamia eidiki ekpaideysi se oti afora asfali odigisi (blepe TEIMO).Alla den einai ayto to zitoumeno...Oti forame mia stoli den mas kanei yperantropous , kai polloi dystyxos tin exoun dei baria peponia:sm7:(makari na itane alla ...:yz)

Gia oso afora tin omada Z to hobby mas kai tin agapi mas gia tin mhxani to kaname doyleia...:)
:sm5::sm8::sm2::sm8:

Capitain
03-05-2010, 03:58
Geia xara...

tha mporousa na apantiso osan dikigoros toy diaboloy( eimai stin omada Z thessalonikis) alla san kainourgio melos den thelo prostibes me toys aksiotimoys kyrioys synadelfoys tou forum.Prosopika stamatao kai sta kokkina asxeta an to zeygari moy exei perasei, monodromoi mono otan einai mplokarismenoi oi gyro dromoi, genika prospatho na pigaino me to gramma tou nomou poso mallon afou ego eimai paron gia na to tiro.Pistepse me kyrioi omos, toylaxiston gia tin omada Z einai o yperbalon zilos gia to kathikon, kai stamato edo.Elpizo na dexteite tin sygnomi ek merous mou kathos kai tvn synadelfon mou...

me timi

Z-79

AMESI DRASI THESSALONIKIS
Καλημέρα...
θα κάνω κι εγώ το δικηγόρο του διαβόλου...
Βάλτε τον εαυτό σας στη θέση ενός τσουμπά, να ξέρετε οτι ολοι σας έχουν για ειδική κατηγορία πολίτη, επειδη πριν μπειτε σ'αυτη τη θέση (80% κατ'ανάγκη για ένα μισθό η επειδή είχατε βύσμα) είσασταν πολίτες που δεν πολυ γουσταρατε τους τσουσμπα...
Να παιρνετε 3 κι 60...
Και να σας λενε πεφτουν πυροβολισμοι εκει και να χεζεστε αλλα πρέπει να πατε....Πατε λιγο αργοτερα αλλα δεν εχει σημασια...Παλι διπλα στα ##### εισαι κι ας μην ειναι φρεσκα...
Θα είχατε συχνοτερα νευρα? Θα κάνατε σεξ? Θα γκρινιαζε η γυναικα μηπως για πολλους λογους?
Χεστα ρε συ συνοδοιπορε...Μην τα παιρνεις ολα τοις μετρητοις...:cool:

pirate
03-05-2010, 10:17
Geia xara...

tha mporousa na apantiso osan dikigoros toy diaboloy( eimai stin omada Z thessalonikis) alla san kainourgio melos den thelo prostibes me toys aksiotimoys kyrioys synadelfoys tou forum.Prosopika stamatao kai sta kokkina asxeta an to zeygari moy exei perasei, monodromoi mono otan einai mplokarismenoi oi gyro dromoi, genika prospatho na pigaino me to gramma tou nomou poso mallon afou ego eimai paron gia na to tiro.Pistepse me kyrioi omos, toylaxiston gia tin omada Z einai o yperbalon zilos gia to kathikon, kai stamato edo.Elpizo na dexteite tin sygnomi ek merous mou kathos kai tvn synadelfon mou...

me timi

Z-79

AMESI DRASI THESSALONIKIS

χαίραμε που έχουμε και Ζετά στην παρέα και με γούστο στις μηχανές,(όλοι οι καλοί χωράνε;))
φίλε μου εγώ δεν το βλέπω λάθος και δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη γιατί αν π.χ. βάραγαν μια γριούλα, έκλεβαν μια τράπεζα…., και έκαναν το τετράγωνο για να επέμβουν για να μην παρανομήσουν, θα τους έλεγαν άχρηστους και ότι άργησαν να επέμβουν.(τα ξέρεις καλύτερα). Απλά να μην γίνετε κατάχρηση όπως με τους πιτσαδόρους!!!
οι Ζετάδες έχουν εκπαίδευση πάνω στις μηχανές, οι Δέλτα πού έχουν?

:sm8::sm8:

jarhead
03-05-2010, 10:38
Καλημέρα...
θα κάνω κι εγώ το δικηγόρο του διαβόλου...
Βάλτε τον εαυτό σας στη θέση ενός τσουμπά, να ξέρετε οτι ολοι σας έχουν για ειδική κατηγορία πολίτη, επειδη πριν μπειτε σ'αυτη τη θέση (80% κατ'ανάγκη για ένα μισθό η επειδή είχατε βύσμα) είσασταν πολίτες που δεν πολυ γουσταρατε τους τσουσμπα...
Να παιρνετε 3 κι 60...
Και να σας λενε πεφτουν πυροβολισμοι εκει και να χεζεστε αλλα πρέπει να πατε....Πατε λιγο αργοτερα αλλα δεν εχει σημασια...Παλι διπλα στα ##### εισαι κι ας μην ειναι φρεσκα...
Θα είχατε συχνοτερα νευρα? Θα κάνατε σεξ? Θα γκρινιαζε η γυναικα μηπως για πολλους λογους?
Χεστα ρε συ συνοδοιπορε...Μην τα παιρνεις ολα τοις μετρητοις...:cool:
Agapite Capitain

Prosopika oute neyra exv(exo parei to oscar ermineias tou poioy anaisthitou stin omada) apo sex...oxi pos na to paineyto,,,,apo grinia nai yparxei polli....gia to mpikame stin astynomia gia ena piato fai eimai antitheta kathetos kai exo pareksigithei mexri kai me taksiarxo...Nai ekei pano theloyn ton astynomiko na nomizei oti ontos mpike stin astynomia gia ena piato fai...Ayto poy kanoyme agapite moy kai milao gia tis maximes monades tis astynomias DEN PLIRONETE.Prosopika xairomai oti i astynomia me plironei tin benzini na eimai stin mixani kai na kobo xiliometra kai os antapodosi na prospatho na eimai aksios gia to Zitosimo poy foro.Exo pesei en ora ypiresias kai i proti energeia moy itan na pao pano ston proistameno moy kai na theso to Zitosimo moy sthn diathesi tou....Otan me rotise giati? Toy apantisa oti den theoro ton eyato moy aksio(pros to paron ) na to forao....i apantisi apostomotiki...EPITREPETAI NA PESEIS , EPIBALETAI NA SIKOTHEIS!!!

ME TIMI

Z-79

AM.DRASI THESSALONIKIS

MARK
03-05-2010, 13:25
Η αλήθεια είναι οτι συμβαίνει από πολλούς αστυνομικούς αυτό,ωστόσο πόσες φορές ο καθένας μας δεν έχουμε κάνει κάποια παρανομία πόσο μάλλον αυτοί που εκτελούν υπηρεσία και πολλές φορές επιβάλλεται να παρανομήσουν για να είναι έγκαιρα εκεί που τους καλούν....;)

vpentza
03-05-2010, 13:35
Αν και θα έπρεπε (το αναλύω κατ'ιδίαν σε όποιον θέλει;)) δεν χωνεύω καθόλου τους φέροντες μηχανή αστυνομικούς. Χωρίς να είμαι σουζάκιας, προκλητικός οδηγός, έχω δει συμπεριφορές απαράδεκτες που σου δηλώνουν ότι έχω μοτό, έχω δωρεάν βενζίνη, το σπάω για να σου μπω στο μάτι κτλ κτλ
Εχω όμως να δηλώσω τη πολύ πολύ πρόσφατη εμπειρία μου όπου σε παράβασή μου με αυτοκίνητο γύρω από το σπίτι μου, 2 ΔΙΑΣ μοτό με σταμάτησαν, μου έκαναν παρατήρηση και πολύ πολύ ευγενικά έφυγαν.
(ίσως και να βοήθησε και λίγο που η κόρη μου 5 ετών τους χαιρέτησε ευγενικά από το πίσω κάθισμα μιας και της αρέσουν πολύ οι μοτό ;))

boxerakias57
03-05-2010, 13:36
σε περιπτωση ατυχηματος με οχημα αμεσης αναγκης ο κωδικας οριζει οτι η ευθυνη ειναι του οδηγου του οχηματος αναγκης οταν γινεται παραβιαση του κ.ο.κ

Arkas
03-05-2010, 13:42
I omada delta dimioyrgithike mesa se mia nyxta gia tin antimetopisi tis politikis bias.Oi synadelfoi den exoun labei kamia eidiki ekpaideysi se oti afora asfali odigisi (blepe TEIMO).Alla den einai ayto to zitoumeno...Oti forame mia stoli den mas kanei yperantropous , kai polloi dystyxos tin exoun dei baria peponia(makari na itane alla ...)Gia oso afora tin omada Z to hobby mas kai tin agapi mas gia tin mhxani to kaname doyleia...:)

Agapite Capitain

Prosopika oute neyra exv(exo parei to oscar ermineias tou poioy anaisthitou stin omada) apo sex...oxi pos na to paineyto,,,,apo grinia nai yparxei polli....gia to mpikame stin astynomia gia ena piato fai eimai antitheta kathetos kai exo pareksigithei mexri kai me taksiarxo...Nai ekei pano theloyn ton astynomiko na nomizei oti ontos mpike stin astynomia gia ena piato fai...Ayto poy kanoyme agapite moy kai milao gia tis maximes monades tis astynomias DEN PLIRONETE.Prosopika xairomai oti i astynomia me plironei tin benzini na eimai stin mixani kai na kobo xiliometra kai os antapodosi na prospatho na eimai aksios gia to Zitosimo poy foro.Exo pesei en ora ypiresias kai i proti energeia moy itan na pao pano ston proistameno moy kai na theso to Zitosimo moy sthn diathesi tou....Otan me rotise giati? Toy apantisa oti den theoro ton eyato moy aksio(pros to paron ) na to forao....i apantisi apostomotiki...EPITREPETAI NA PESEIS , EPIBALETAI NA SIKOTHEIS!!!

ME TIMI

Z-79

AM.DRASI THESSALONIKIS
In modern greek please,
φίλε Σωκράτη!
Γράφεις πολύ ενδιαφέροντα πράγματα,
δεν είναι ανάγκη να βγαίνουν τα ματάκια μας
για να τα διαβάζουμε...:D
.

jarhead
03-05-2010, 20:21
Συγνωμη, απο εδω και περα Ο επιμενων ελληνικα!!!
:)

Arkas
03-05-2010, 21:25
Συγνωμη, απο εδω και περα Ο επιμενων ελληνικα!!!
:)
Eίσαι άρχοντας!

giotis
03-05-2010, 23:01
Καλησπερα σ' ολους

Χθες, γυρω στις 4 το απογευμα κατεβαιναν αναποδα την Υμηττου στο Παγκρατι 5-6 μοτο τις ομαδας Δ. ....


Σιγά το πράγμα ....

arisp
03-05-2010, 23:21
Εύγε arisp !!! συμφωνώ μαζί σου απόλυτα . Οι μότο της ΕΛ.ΑΣ πρέπει να κινούνται σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ δηλαδή δεξιά στη λωρίδα τους πίσω από τα αυτοκίνητα (σφήνες , διηθήσεις και λοιπές παρανομίες ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ) και φυσικά ποτέ ο ένας δίπλα στον άλλο αλλά και με την κατά περίπτωση απόσταση ασφαλείας (μεταξύ τους )…:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

Αυτο κατάλαβες;
Το ανάποδα σε μονόδρομο είναι η μόνη παράβαση που απαγορεύει ο ΚΟΚ στους αστυνομικους... Απο κει και περα οσο καταλαβαίνει ο καθένας...

Το ότι τρέχουν για κατι δεν σημαίνει οτι θα προξενησουν αλλο ατυχημα...

teo71
04-05-2010, 00:23
Δεν ξέρω ποιος είναι ο διάβολος και σίγουρα δεν είμαι νομικός για να κάνω τον συνήγορο του.
Αυτό που σίγουρα ξέρω όμως, είναι ότι επιβάλλεται να θεωρούμε τους αστυνομικούς δικούς μας ανθρώπους, να μην πω οικογένεια μας, και να τους στηρίζουμε σε κάθε τους βήμα.
Οι πόλεις μας, κύρια η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη, έχουν γίνει απίστευτα χαοτικές, κινδυνεύουμε σε κάθε βήμα μας και η μόνη μας ελπίδα είναι να έχουμε μία σοβαρή και επαγγελματική αστυνομία.
Το μόνο που μπορούμε να συνεισφέρουμε όλοι εμείς σ'αυτό, είναι να τους στηρίζουμε και να τους βλέπουμε ως συμμάχους και όχι σαν ανταγωνιστές.

TEOSS
04-05-2010, 00:39
Άστα...και τραγουδιστά να πεις το ποίημα, δεν μαζεύεται μια ακακία με μια μεγαλύτερη ακακία. Αυτά που γράφεις μόνο σαν ατυχές αστείο τα εκλαμβάνω. Αλήθεια που γράφει ο Κ.Ο.Κ. οτι επιτρέπετε να παραβιάζετε καθ΄ ολοκλήρου εκτός από τον μονόδρομο ; οεο πουουου ;
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

ntinopoulos
04-05-2010, 13:19
Δεν ξέρω ποιος είναι ο διάβολος και σίγουρα δεν είμαι νομικός για να κάνω τον συνήγορο του.
Αυτό που σίγουρα ξέρω όμως, είναι ότι επιβάλλεται να θεωρούμε τους αστυνομικούς δικούς μας ανθρώπους, να μην πω οικογένεια μας, και να τους στηρίζουμε σε κάθε τους βήμα.
Οι πόλεις μας, κύρια η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη, έχουν γίνει απίστευτα χαοτικές, κινδυνεύουμε σε κάθε βήμα μας και η μόνη μας ελπίδα είναι να έχουμε μία σοβαρή και επαγγελματική αστυνομία.
Το μόνο που μπορούμε να συνεισφέρουμε όλοι εμείς σ'αυτό, είναι να τους στηρίζουμε και να τους βλέπουμε ως συμμάχους και όχι σαν ανταγωνιστές.
:sm4:
ολοι αυτοι που και καλα δεν τους ...πανε(λες και τους βαλαμε να ...αγαπηθουν!) στην πρωτη στραβη θα τρεξουν με υποκλισεις να ζητησουν βοηθεια!:rolleyes:

arisp
04-05-2010, 13:48
Άστα...και τραγουδιστά να πεις το ποίημα, δεν μαζεύεται μια ακακία με μια μεγαλύτερη ακακία. Αυτά που γράφεις μόνο σαν ατυχές αστείο τα εκλαμβάνω. Αλήθεια που γράφει ο Κ.Ο.Κ. οτι επιτρέπετε να παραβιάζετε καθ΄ ολοκλήρου εκτός από τον μονόδρομο ; οεο πουουου ;
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:


Το οτι λεω μακακιες τη μια μετα την αλλη δεν ξερω που εβγαλες το συμπερασμα...

Σου παραθετω το αρθρο 44.παρ2 του ΚΟΚ

Aν η ειδoπoίηση για την κίνηση των oχημάτων άμεσης ανάγκης ή
oχημάτων με τα oπoία μεταφέρoνται πρόσωπα, πoυ έχoυν ανάγκη άμεσης
βoήθειας, δίνεται με τις ειδικές συσκευές πρoειδoπoίησης και δεν δημιoυργεί
ται κίνδυνoς για τoυς λoιπoύς χρήστες της oδoύ oι oδηγoί των oχημάτων αυ
τών δεν υπoχρεoύνται να τηρήσoυν τις διατάξεις των άρθρων 12 έως 43 τoυ παρόντoς Kώδικα. Δεν μπoρoύν όμως να διέρχoνται αντίθετα στoυς μoνόδρoμoυς ή να μη συμμoρφώνoνται στα σήματα πoυ δίνoυν oι τροχονόμοι.

Τα αρθρα 12 έως 42 είναι ουσιαστικά όλος ο κώδικας εκτός απο ορισμούς....

Ελπίζω να μη σου κοπεί απότομα το γέλιο οταν πεσεις πανω σε καποιο περιπολικο που ερχεται αναποδα και δεν το εχεις δει γιατι ειχε ενα τυφλο S οπως εγω προχθες.




Δεν προκειται ν' απαντήσω τίποτα άλλο σε σενα γιατι το ΄υφακι σου δειχνει οτι τα ξερεις όλα...:sm7::sm7::sm7::sm7:

TEOSS
06-05-2010, 01:51
Έγραψα ακακίες δηλαδή φράσεις που δεν κάνουν κακό απλά είναι αστείες . Εσύ έγραψες ότι : <<Το ανάποδα σε μονόδρομο είναι η μόνη παράβαση που απαγορεύει ο ΚΟΚ στους αστυνομικούς...>> .;;; αυτό κατάλαβες από το άρθρο 44 Κ.Ο.Κ. που περιληπτικά αναφέρεις και ΔΕΝ έχει καμία σχέση με το περιστατικό που περιέγραψες . Σε κάθε περίπτωση και για οποιονδήποτε λόγω γίνει παράβαση και εξαιτίας αυτής ατύχημα ο οδηγός είναι υπόλογος. Εάν π.χ. ένα ασθενοφόρο περάσει με κόκκινο και συγκρουστεί ο οδηγός του έχει όλη την ευθύνη και είναι εντελώς άσχετο με το ότι δεν θα τον σταματήσει για να τον γράψει τροχονόμος εάν δεν συμβεί τίποτα.
Εγώ προσέχω βασικά για τους pizza boy και γλιτώνω και τους υπολοίπους!!!:yz:yz:yz:sm7::sm7::sm7:

mrdaellis
06-05-2010, 03:37
Κάποια στιγμή, όλοι μα όλοι, έχουμε πάει "ανάποδα" ....

Ας τους δικαιολογήσουμε λοιπόν,

γιατί όπως είπε κ ο Ανδρέας, "ίσως ήταν για καλό σκοπό" .....:cool:


Τώρα θα μου πεις ..... αν γινόταν η "στραβή",

ποιός θα την "πλήρωνε την νύφη" ;;;;; :hmmm::hmmm::hmmm:


καποια στιγμη ολοι μας εχουμε παει αναποδα σιγουρα!!! αλλα οχι στην Υμητου :hmmm::hmmm:

πολυ κεντρικος δρομος παρ οτι μονοδρομος!!!
δεν τους δικαιολογει! ασε που πρεπει να δινουν το παραδειγμα!!!
εχω δει και ζηταδες να κανουν σουζες στην αθηνων κορινθου, αλλα εκανα εγω θα με σκιζανε!!! και ειδικα η καινουργια ομαδα........... που νιωθει οτι εχει πιασει το παπα απο τα @δια!!! και φυσικα την νυφη θα την πληρωνε ο φιλος μας μονος του!! γιατι αν ο μπατσος επικαλεστει οτι πηγαινε σε συμβαν (που αυτο θα πει) και ας μην εχει σειρηνες, τοτε ειναι καλυμενος!!!! φιλακια δηλαδη!

gandreas
06-05-2010, 10:02
καποια στιγμη ολοι μας εχουμε παει αναποδα σιγουρα!!! αλλα οχι στην Υμητου :hmmm::hmmm:

πολυ κεντρικος δρομος παρ οτι μονοδρομος!!!
δεν τους δικαιολογει! ασε που πρεπει να δινουν το παραδειγμα!!!
εχω δει και ζηταδες να κανουν σουζες στην αθηνων κορινθου, αλλα εκανα εγω θα με σκιζανε!!! και ειδικα η καινουργια ομαδα........... που νιωθει οτι εχει πιασει το παπα απο τα @δια!!! και φυσικα την νυφη θα την πληρωνε ο φιλος μας μονος του!! γιατι αν ο μπατσος επικαλεστει οτι πηγαινε σε συμβαν (που αυτο θα πει) και ας μην εχει σειρηνες, τοτε ειναι καλυμενος!!!! φιλακια δηλαδη!


Όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια ;)

Kimwnas
06-05-2010, 10:38
Το θέμα είναι ότι, όπως συμβαίνει σε όλες τις κοινωνικές και επαγγελματικές ομάδες, πάντα υπάρχουν "καλοί" και "κακοί", συμπεριφορές που ενισχύουν ή αμαυρώνουν την εικόνα. Κι εγώ έχω διφορούμενες εμπειρίες... Από μοτοσυκλετιστή της τροχαίας που με μάζεψε (όντας πιο νέος και πιό θερμοκέφαλος) στην παραλιακή όταν είχα πρωτοπάρει ένα FZR1000 κι έκανα μ@λ@κίες και με 5 πράγματα που μου είπε πραγματικά τα κατάλαβα και τις έκοψα, μέχρι αστυνομικό Octavia που έκανε παντηλίκια μέρα-μεσημέρι στην βουλιαγμένης...
Το σίγουρο είναι ότι απόψεις και εικόνες καλώς ή κακώς θα βγούν απο τις εμπειρίες μας, το ζητούμενο είναι να αυτορυθμίζονται εσωτερικά οι συμπεριφορές στο σώμα (δηλαδή να μην υπάρχει μεταξύ σας ανοχή σε μ@λ@κίες) ώστε η εμπειρίες μας να είναι όσο το δυνατόν πρός την καλή πλευρά...

nek21
06-05-2010, 13:03
Geia xara...

tha mporousa na apantiso osan dikigoros toy diaboloy( eimai stin omada Z thessalonikis) alla san kainourgio melos den thelo prostibes me toys aksiotimoys kyrioys synadelfoys tou forum.Prosopika stamatao kai sta kokkina asxeta an to zeygari moy exei perasei, monodromoi mono otan einai mplokarismenoi oi gyro dromoi, genika prospatho na pigaino me to gramma tou nomou poso mallon afou ego eimai paron gia na to tiro.Pistepse me kyrioi omos, toylaxiston gia tin omada Z einai o yperbalon zilos gia to kathikon, kai stamato edo.Elpizo na dexteite tin sygnomi ek merous mou kathos kai tvn synadelfon mou...

me timi

Z-79

AMESI DRASI THESSALONIKIS
σωκ καλως ορισες στην παρεα μας.ελληνικα φιλαρακι ελληνικα γιατι δεν διαβαζεται.

nek21
06-05-2010, 13:08
δηλαδη απ ολα αυτα που εχουν συμβει στη ζωη μας τις τελευταιες μερες αυτο που σου εμεινε ειναι το παραπανω?α καλα.

TEOSS
07-05-2010, 02:09
Mrdaellisέγραψες :<< και φυσικά την νύφη θα την πλήρωνε ο φίλος μας μόνος του!! γιατί αν ο μπάτσος επικαλεστεί ότι πήγαινε σε συμβάν (που αυτό θα πει) και ας μην έχει σειρήνες, τότε είναι καλυμμένος!!!! φιλάκια δηλαδή!>> .
Αυτό το φαντάστηκες μόνος σου η στο είπε κάποιος και το έχαψες ;Καλά ο κάθε χαζός μπορεί να λέει ότι θέλει ,ελάχιστη κοινή λογική δεν υπάρχει ; Δεν διάβασες αυτά που γράφω περί εύθηνης ατυχήματος ;
Δηλαδή εάν (π.χ.)ένας οδηγός ασθενοφόρου , περιπολικού , πυροσβεστικού κ.α. τρέχει πάνω από το όριο (άρθρο 20) ,μεθυσμένος (άρθρο 42) και δεν σταματήσει στο σημείο (εγκαταλείψει) τον πεζό που παρέσυρε και σκότωσε (άρθρο 43) θα επικαλεστεί το άρθρο 44 και θα αθωωθεί;;;;;;;
Αυτά δεν είναι ακακίες αλά γνήσιες Μ….ΝεύραΝεύραΝεύρα

mrdaellis
07-05-2010, 04:08
Mrdaellisέγραψες :<< και φυσικά την νύφη θα την πλήρωνε ο φίλος μας μόνος του!! γιατί αν ο μπάτσος επικαλεστεί ότι πήγαινε σε συμβάν (που αυτό θα πει) και ας μην έχει σειρήνες, τότε είναι καλυμμένος!!!! φιλάκια δηλαδή!>> .
Αυτό το φαντάστηκες μόνος σου η στο είπε κάποιος και το έχαψες ;Καλά ο κάθε χαζός μπορεί να λέει ότι θέλει ,ελάχιστη κοινή λογική δεν υπάρχει ; Δεν διάβασες αυτά που γράφω περί εύθηνης ατυχήματος ;
Δηλαδή εάν (π.χ.)ένας οδηγός ασθενοφόρου , περιπολικού , πυροσβεστικού κ.α. τρέχει πάνω από το όριο (άρθρο 20) ,μεθυσμένος (άρθρο 42) και δεν σταματήσει στο σημείο (εγκαταλείψει) τον πεζό που παρέσυρε και σκότωσε (άρθρο 43) θα επικαλεστεί το άρθρο 44 και θα αθωωθεί;;;;;;;
Αυτά δεν είναι ακακίες αλά γνήσιες Μ….ΝεύραΝεύραΝεύρα


Φιλε TEOSS κατ αρχην το παραδειγμα που φερνεις με την περιπτωση του φιλου ειναι ασχετο!! (ασε που δεν θα κανουν στον μπατσο αλκοτεστ αλλα σε εσενα!!!) στην ελλαδα ειμαστε!!! εχεις παει ποτε σε δικαστηριο???? εκτος αν νομιζεις εσυ οτι θα πας στο δικαστηριο και θα καθαρισεις!!!! επισης σε πληροφορω οτι εχει τρακαρει φιλος με πυροσβεστικο την ωρα που πηγαινε σε συμβαν και δεν ειχε σειρηνα και φαρο και δεν εβγαλε ακρη!!!! αλλα πληρωσε κιολας! σου ευχομαι λοιπον να μην σου συμβει ποτε κατι τετοιο (φιλε μου*!!) και αν σου συμβει παρε το αρθο.......... πηγαινε και ελα να μας πεις τι εγινε ακακια η Μ..........????

Υ.Γ. Συνηθως οι φιλοι μου μιλανε πιο ομορφα γιατι τους ξερω!!!! ;)

TEOSS
07-05-2010, 15:56
Η απάντηση μου είναι σε αυστηρό τόνο όχι φυσικά ενάντιων του προσώπου σου αλά των γραπτών σου γιατί η νοοτροπία :<<στην Ελλάδα είμαστε >> και μη γνώση των νομών: <<άσε που δεν θα κάνουν στον μπάτσο αλκοτέστ αλλά σε εσένα>> , <<και φυσικά την νύφη θα την πλήρωνε ο φίλος μας μόνος του!! γιατί αν ο μπάτσος επικαλεστεί ότι πήγαινε σε συμβάν (που αυτό θα πει) και ας μην έχει σειρήνες, τότε είναι καλυμμένος>>, μόνο ζημία κάνουν και ίσως δίνουν την δυνατότητα σε κακούς υπαλλήλους να αλλοιώσουν η παραλείψουν στοιχεία κ.α. ώστε να μην αποδίδεται υπευθυνότητα ως θα έπρεπε .
Ποιος σου είπε π.χ. ότι δεν γίνεται αλκοτέστ σε οδηγούς αστυνομικούς;(πυροσβέστες, λιμενικούς, στρατιωτικούς ,Ε.Κ.Α.Β κ.α.)
Το κάθε συμβάν είναι μοναδικό και ιδιαίτερο και δεν είναι βάση για γενίκευση.
Εάν έβλεπα όλα τα στοιχεία για το συμβάν του φίλου σου θα σου εξηγούσα γιατί δεν έβγαλε άκρη και δεν βρήκε το δίκιο του, εάν βέβαια είχε .

arisp
11-05-2010, 08:51
Το θέμα το άνοιξα για να αναφέρω μια συμπεριφορά και τακτικη επικίνδυνη.

Τα παιδία της ομαδας Δ, γιατί παιδία είναι, μπορεί να μην καταλαβαίνουν οτι αυτό που έκαναν είναι επικίνδυνο ή να μην ξερουν οτι ο ΚΟΚ το απαγορευει ρητά.

Η ιδια, πρακτικά, παράβαση είναι με τα ντελιβερι που πάνε συχνά κόντρα σε μονοδρόμους, αλλά οι αστυνομικοί είναι εκεί για να τηρούν το νομο

Το θέμα δεν ειναι να γίνει ατύχημα, δεν έχει σημασία να αποδώσεις ευθύνες ΤΟΤΕ...

Για να το καταλάβουν μερίκοί περιορισμένης αντίληψης ας σκεφθούν τη μάνα ενός οποιουδήποτε νεκρού ή σοβαρά τραυματισμένου απο κάποιον που παραβίασε τον ΚΟΚ.

Απο 'κει και πέρα, για διάφορες ειρωνίες που γραφτηκαν εδω μέσα τι να πώ...Τους εύχομαι να μην εμπλακούν ποτέ σε ατύχημα με κάποιον (είτε είναι αστυνομικός ή όχι) που έχει την ιδια αντίληψη με αυτούς...

ΑΥΤΑ και ΤΕΛΟΣ απο μενα για το θέμα...

Καληνύχτα και καλή τύχη στους είρωνες...