PDA

View Full Version : Νυχτερινη οδηγηση


taksidiotis
04-05-2010, 14:19
Η νυχτερινη οδήγηση για πολλούς αποτελεί ένα είδος ταμπού,καθώς πολλοι την αποφευγουν για λόγους κυριως ασφαλείας.
Παρ’όλα αυτα υπάρχουν μερικά πράγματα που μπορούμε να κάνουμε ή να βελτιώσουμε,ώστε η οδήγηση μας να είναι απολαυστική και ασφαλής.

ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΤΕ
Ένα απο αυτά εξαρτάται απο τα φώτα που διαθέτει η μοτοσυκλέτα μας. Υπάρχουν μηχανές των οποίων τα φώτα πραγματικά...φωτίζουν και άλλες οι οποίες ...δε στέκονται στο ύψος των περιστάσεων!εδώ είναι γεγονός ότι κάποια bmw δεν έχουν επαρκείς επιδόσεις σε φωτισμό,συνυπολογιζόμενων φυσικά και των επιδόσεων που έχουν.Ετσι,μπορούμε να προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε το φως που βγάζουν οι προβολείς μας,είτε αλλάζοντας τους λαμπτήρες με ισχυρότερους-φωτεινότερους,είτε τοποθετώντας φώτα ξένον (τα οποία δεν επιτρέπονταί ως αφτερ μαρκετ τοποθέτηση σε όλες τις χώρες) είτε προσθέτωντας επιπλέον φωτιστικά μέσα,όπως προβολάκια.
Εξάλλου,οι δυνατότητες όρασης μας και κατά συνέπεια αντίδρασης μας σκεφτείτε ότι περιορίζονται ουσιαστικά μέσα σε αυτό το κομμάτι δρόμου που φωτίζουν τα φώτα μας!!!
Επίσης αν θέλετε να τοποθετήσετε εξτρά προβολείς,ξεχάστε τα κίτρινα φώτα πορείας και ομίχλης που κυκλοφόρησαν ευρέως μέχρι τα 80’ς.σύμφωνα με την PIAA,αυτά χρησιμοποιούνταν επείδη οι κατασκευαστες δεν είχαν τη τεχνολογία και τη δυνατότητα να σχεδιάσουν τα κάτοπτρα όπως ήθελαν,οπότε το υποκίτρινο φώς των λαμπτήρων σε φώτα ομίχλης πχ δημιουργούσε λιγότερες ανεπιθύμητες ανακλάσεις εν κινήσει.πλέον με τους λαμπτήρες λευκού φωτος έχουν ξεπεράσει τα όποια τεχνολογικά προβλήματα είχαν σε αυτό το τομέα.

-η ζελατίνα μας πρέπει να είναι διάφανη και καθαρή απο γρατσουνιές και βρωμιές,καθώς έτσι λεπτομέρειες του δρόμου μπορεί να μας ξεφύγουν.
-καλό είναι όταν φεύγουμε από ένα μέρος με πολύ φωτισμό και πρόκειται να κινηθούμε στο δρόμο,να περιμένουμε 2-3 λεπτά να συνηθίσουν τα μάτια μας στις νέες συνθήκες.
-δε κοιτάμε τα φώτα των αντίθετα ερχόμενων οχημάτων,γιατί μας τυφλώνουν.Αν και τα μάτια μας πάνε ενστικτωδώς να εστιάσουν στο φωτεινότερο σημείο,εμείς πρέπει να κοιτάμε σε αυτη τη περίπτωση πλάγια δεξιά,στη λευκή λωρίδα του δρόμου.έτσι,ούτε θα τυφλωθούμε ούτε θα χάσουμε επαφή με τη πορεία του δρόμου.
-χρησιμοποιούμε τα φώτα προπορευόμενων οχημάτων ώστε και κάνουμε προεπισκόπιση του δρόμου μπροστά μας και να αναπληρώσουμε την έλλειψη ηλιακού φωτός εν μέρει.

ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ

Σε περίπτωση που θέλετε να αντικαταστήσετε,ας πούμε το πίσω φώς με κάποιο άφτερ μάρκετ,καλό θα ήταν να τσεκάρετε,εκτός απο το desighn,το πόσο ορατό είναι το βράδυ από αυτους που κινούνται πίσω σας.πόσες φορές έχει τύχει να δείτε σε μοτοσυκλέτες ####φάναρα που είναι ορατά σε αποστάσεις...2μ και λιγότερο???
Και μη ξεχνάμε ότι κυκλοφορούν στους δρόμους και αφηρημένοι,και άτομα που δε βλέπουν και πολύ καλά.ε,σκεφτείτε λοιπόν ότι όλοι πρέπει να μπορoυν να δουν τη μοτο σας,τόσο εν κινήσει,όσο και όταν φρενάρει κλπ.
Επίσης,χρήσιμο είναι να τοποθετούμε αντανακλαστικές αυτοκόλλητες ταινίες σε σημεία που δε καλύπτονται απο τα φώτα της μηχανής.τέτοια σημεία είναι στα πλαινά,στη μπαγκαζιέρα μας,στο φέρινγκ αν έχουμε,,στο κράνος-εγώ προσπωπικά έχω τοποθετήσει και στις χούφτες δυο λωρίδες λεπτές.αυτές μπορείτε να τις προμηθευτείτε απο κατ/τα που πουλάνε εξοπλισμό ασφαλείας για εργάτες και απο προσωπικη εμπειρία κάνουν πολύ καλή δουλειά.απλά μη ξεχνάτε ότι διεθνώς,τα κόκκινα χρώματα χρησιμοποιούνται για να υποδηλώσουν το πίσω μέρος ενος οχήματος,το κίτρινο το πλαινο και το λευκό το εμπρός,ώστε να ξέρει και ο άλλος προς τα που κινείστε!
Από τα ίδια μαγαζιά μπορείτε να προμηθευτείτε & ενα ανακλαστικό γιλέκο,που στο δρόμο φαίνεται πραγματικά απο πολύ μακριά,είτε είστε πάνω στη μηχανή σας είτε όχι...

Τέλος μη ξεχνάμε ότι γενικά:

-στατιστικά ένας κακός οδηγός που βρίσκεται στο δρόμο μαζί μας το βράδυ γίνεται χειρότερος!
-Στατιστικά οι...<<σκούροι>> (σκουρόχρωμες μηχανές,σκουρόχρωμος εξοπλισμός ασφαλείας αναβάτη κλπ) έχουν 25% περισσότερες πιθανότητες ατυχήματος από τους <<ανοιχτόχρωμους>> (ανοιχτόχρωμες μοτο,ανακλαστικά σε ρούχα κλπ)
-η κούραση αποτελεί το χειρότερο εχθρό και ισοδυναμεί με κάποιον που οδηγεί υπο την επήρρεια αλκοόλ,στη μείωση των αντιδράσεων.όπότε κάνουμε και καμμία στάση για καφεδάκι σε αυτη τη περίπτωση έτσι?
-μειώνουμε τη μέση ταχύτητά μας,μια και όπως προαναφέρθηκε,ουσιαστικά βλέπουμε ότι φωτίζεται μόνο.
-μεγαλώνουμε τις αποστάσεις απο τα προπορευόμενα οχήματα.
-Χρησιμοποιούμε τη μεγάλη σκάλα όταν δεν υπάρχουν οχήματα εμπρός μας,είτε στο δικό μας είτε στο αντίθετο ρευμα.


το οτι η νυχτα θελει προσοχη σε ολους τους τομεις,ειναι γνωστο...κυριως ομως στην οδηγηση.
με το αυτοκινητο ειναι διαφορετικη η νυχτερινη οδηγηση σε σχεση με την μηχανη.αλλος ο φωτισμος του αυτοκινητου,αλλες και οι συνθηκες οδηγησης.
με την μηχανη σαφως και οι συνθηκες ορατοτητας ενω εισαι σε πιο αμεση επαφη με τον δρομο,ειναι κατωτερες.λογω φωτισμου,λογω πολλων παραγοντων.
κι εμενα μου αρεσει να οδηγαω νυχτα,σε εθνικο δικτυο ομως και χωρις φωτισμο θελει πολυ προσοχη η οδηγηση μας.ειναι κατι που δεν σηκωνει λαθη.
ο φωτισμος τη μηχανης δεν ειναι σαν του αυτοκινητου,πολλες φορες τα ματια παιζουν παχνιδια την νυχτα που μπορει να αποβουν μοιραια.
οσο καθαρη και να ειναι η ζελατινα του κρανους πρεπει να προσεχουμε.
αν οδηγαμε σε δρομο που εχει φωτισμο και ξαφνικα μπουμε σε δρομο που δεν εχει φωτισμο οι συνθηκες αλλαζουν ριζικα και θελουμε λιγο χρονο ωστε να δουμε και παλι καλα τον δρομο που φωτιζουν τα φωτα μας.
πολλες φορες επισης μην νομιζετε οτι τα xenon δινουν και καλυτερες συνθηκες οδηγησης μεσα στη νυχτα.καμια σχεση,ειναι φορες που η κλασσικη λαμπα αλογονου δινει περισσοτερο πραγματικη ορατοτητα.
γι αυτο παιδια,προσοχη.

Michael Chatzilias
04-05-2010, 15:42
Ευχαριστούμε πολύ για τις οδηγίες και τις πολύ καλές πληροφορίες.

Για τους περισσότερο έμπειρους οδηγούς, και για κείνους που θέλουν να καλύψουν μεγάλες αποστάσεις χωρίς να τους εμποδίζει η κίνηση (η ζέστη, ο ήλιος, κτλ), η οδήγηση την νύχτα μπορεί να γίνει ξεκούραστη, αλλά και όμορφη και μαγική, καθώς μεταφέρει τον οδηγό σε "άλλο κόσμο" και το μυαλό ταξιδεύει σε πολλά μέρη.

Μερικοί από εσάς έχετε την δυνατότητα να ακούτε και μουσική την νύχτα, και αυτό - εφόσον γίνεται συνειδητά και με μεγάλη προσοχή - μπορεί να μας μεταφέρει πραγματικά σε άλλους κόσμους.

Εφόσον υπάρχει ασφάλεια όπως αναφέρει ο φίλος παραπάνω, - σε κάποια ήσυχη πλευρά του δρόμου και χωρίς αυτοκίνητα ή άλλα φώτα, κλείστε την μηχανή και κοιτάξτε τον ουρανό, είναι μαγικά.

Έπειτα δεν υπάρχει τόση κίνηση, μπορείτε να ταξιδεύεται γρηγορότερα με μικρότερες ταχύτητες.

Όταν κουραστείτε όμως είναι καλό να σταματήσετε για ύπνο, είτε σπίτι εφόσον είστε κοντά, είτε να κοιτάξετε για ξενοδοχείο κοντά σας!

Είμαι συχνός ταξιδευτής την νύχτα, ειδίως την διαδρομή Αθήνα - Λευκάδα και Σύβοτα. Συνήθως ξεκινάω στις 7 το απόγευμα και είμαι στην Πάργα στις 1-2 το πρωί, αρκετή διαδρομή για βραδινό ταξίδι αλλά και για ξεκούραση!

Καλά ταξίδια σε όλους!

MARK
04-05-2010, 15:45
Ευχαριστούμε.........................:sm8:

taksidiotis
04-05-2010, 21:58
να στε καλα παιδια.
κι εγω λατρευω την νυχτερινη οδηγηση,ομως σε δρομο με χωρις φωτα θελει προσοχη κι ολες τις αισθησεις του οδηγου στον δρομο...
καλο ειναι η μεγαλη σκαλα να μην ειναι xenon αλλα κανονικη λαμπιτσα αλογονου.

mjtir
05-05-2010, 11:31
Μπορειτε να γελασετε οσο θελετε αλλα μονο με αυτον τον τροπο καταφερα να ξεπερασω τον φοβο μου για την βραδυνη οδηγηση και ιδιαιτερα βεβαια σε επαρχιακους - σκοτενους δρομους. Ειναι κριμα να μειωνουμε τα χιλιομετρα μολις πεσει ο ηλιος ....

Πολυ κατανοητη η γραφη σου Γιαννη , και θα συμφωνησω με την τοποθετηση σου για τα xenon στην μεγαλη σκαλα ... (τουλαχιστον).

mjtir
05-05-2010, 11:35
Ευχαριστούμε πολύ για τις οδηγίες και τις πολύ καλές πληροφορίες.

Για τους περισσότερο έμπειρους οδηγούς, και για κείνους που θέλουν να καλύψουν μεγάλες αποστάσεις χωρίς να τους εμποδίζει η κίνηση (η ζέστη, ο ήλιος, κτλ), η οδήγηση την νύχτα μπορεί να γίνει ξεκούραστη, αλλά και όμορφη και μαγική, καθώς μεταφέρει τον οδηγό σε "άλλο κόσμο" και το μυαλό ταξιδεύει σε πολλά μέρη.

Μερικοί από εσάς έχετε την δυνατότητα να ακούτε και μουσική την νύχτα, και αυτό - εφόσον γίνεται συνειδητά και με μεγάλη προσοχή - μπορεί να μας μεταφέρει πραγματικά σε άλλους κόσμους.

Εφόσον υπάρχει ασφάλεια όπως αναφέρει ο φίλος παραπάνω, - σε κάποια ήσυχη πλευρά του δρόμου και χωρίς αυτοκίνητα ή άλλα φώτα, κλείστε την μηχανή και κοιτάξτε τον ουρανό, είναι μαγικά.

Έπειτα δεν υπάρχει τόση κίνηση, μπορείτε να ταξιδεύεται γρηγορότερα με μικρότερες ταχύτητες.

Όταν κουραστείτε όμως είναι καλό να σταματήσετε για ύπνο, είτε σπίτι εφόσον είστε κοντά, είτε να κοιτάξετε για ξενοδοχείο κοντά σας!

Είμαι συχνός ταξιδευτής την νύχτα, ειδίως την διαδρομή Αθήνα - Λευκάδα και Σύβοτα. Συνήθως ξεκινάω στις 7 το απόγευμα και είμαι στην Πάργα στις 1-2 το πρωί, αρκετή διαδρομή για βραδινό ταξίδι αλλά και για ξεκούραση!

Καλά ταξίδια σε όλους!

Θα ηθελα να φωτα σου για τον συγκεκριμενο προορισμο μιας και τον εχεις φαει με το κουταλι .
Αν θελεις στειλε μου pm για την καλυτερη διαδρομη κατα την αποψη σου , μιας και το gps μου παιζει με τρεις εναλλακτικες ... :rolleyes:

Jefe
05-05-2010, 11:53
:sm8:


Jefe

Michael Chatzilias
05-05-2010, 11:55
Καλημέρα φίλε (πες μου το όνομά σου αν θέλεις, μην σε φωνάζω mjtir και δεν ξέρω πώς προφέρεται κιόλα..!),

Είμαι λάτρης του Ιονίου εδώ και πολλά χρόνια, και καθώτι μου αρέσει να αρχίζω την μέρα μου εκεί στα νερά στα Σύβοτα, Πάργα, Μεγανήσι, Σκορπιό (με βαρκάκι), κτλ, κάποιες φορές έφευγα νωρίς το βράδυ για να φτάσω αργά το βράδυ (ή νωρίς το πρωί) και να χαρώ όλη μου την ημέρα εκεί. Από κει και η νυχτερινή οδήγηση προς τα κει πολλές φορές.

1.
Αθήνα - Γέφυρα Ρίο - Αιτωλικό.
Από κει (Αιτωλικό) έχεις να επιλέξεις 2 διαδρομές.
- Την πλέον γρήγορη καθώς ένα μεγάλο τμήμα της Ιονίου οδού είναι στην κυκλοφορία, και μπορείς γρήγορα και εύκολα να ανέβεις μέχρι λίγο έξω από Αμφιλοχία. Από Αμφιλοχία αριστερά προς Βόνιτσα και Λευκάδα.
- Την πλεόν αργή, με στροφές αλλά όμορφη θέα, περνάς από Αστακό κατά μήκος του Ιονίου και ανεβαίνεις Βόνιτσα. Πολύ πιο αργή, πολύ πιο όμορφη. Τα τελευταία χρόνια επιλέγω την γρήγορη, οπότε υποψήφια για μένα φέτος είναι η αργή μέσω Αστακού.

2.
Αμφιλοχία - Βόνιτσα (ή Αστακός - Βόνιτσα).
Συνεχίζεις από Βόνιτσα προς Λευκάδα εάν θέλεις να πας Λευκάδα (και στα υπόλοιπα μέρη που προαναφέρω, Αγ Νικήτας, Κάθισμα, κτλ - τα ξέρεις), ή συνεχίζεις βόρεια προς Πρέβεζα και Άκτιο. Σταμάτα στην Πρέβεζα για βόλτα και καφέ. Περνάς από Άκτιο, συνέχισε και θα βρεις μπροστά σου από τις πιο όμορφες παραλίες της Ελλάδας / Ηπείρου. Περνάς Νεκρομαντείο, φτάνεις ταμπέλες για Πάργα και Πέρδικα. Στρίψε προς τα κει.

3.
Για μένα ίσως ο πιο όμορφος μικρός οικισμός στις ακτές της Ηπείρου. Μείνε. Αξίζει. Από κει παίρνεις καίκι για Παξούς (ολοήμερη). Αν θέλεις να πας Παξούς με την μοτοσυκλέτα, πρέπει να πας από Ηγουμενίτσα μόνο. Η Πάργα προσφέρει μονοήμερες εκδρομές μονάχα. Συνέχισε.

4.
Πάργα - Πέρδικα - Σύβοτα.
Μαγευτική η διαδρομή κατά μήκος των ακτών του Ιονίου. Αφιέρωσε χρόνο (εάν είναι καλοκαίρι) στην παραλία του Αγ. Γεωργίου με το νησάκι, στα Σύβοτα, πάρε βαρκάκι καί πήγαινε στα νησάκια των Συβότων απέναντι και δες το ηλιοβασίλεμα στην μαρίνα των Συβότων.

Αυτά.

Επιστροφή:
Εάν έχεις χρόνο στον γυρισμό και θες να κάνεις tour την Ελλάδα, μετά τα Σύβοτα ανέβα βόρεια στον Πλαταριά όπου και ενώνεται ο μεγάλος επαρχιακός για Ηγουμενίτσα, ανέβα Ηγουμενίτσα, Εγνατία ανατολικά προς Μέτσοβο, σταμάτα στην πλατεία για πρόβιο, συνέχισε για Ανήλιο, Χαλίκι (έχουν πλέον φτιάξει τον δρόμο και σε ανεβάζει στον αυχένα!), συνέχισε προς Πύλη, Ελάτη, Περτούλι, θα βγεις Τρίκαλα, από κει και πέρα ξέρεις.

Αν δεν έχεις χρόνο, ανέβα μέχρι τον Πλαταριά να συναντήσεις τον μεγάλο επαρχιακό, και άρχισε να κατεβαίνεις προς Πρέβεζα, Άκτιο, Ρίο, κτλ.

Καλούς δρόμους!

Μιχάλης.

mjtir
05-05-2010, 15:27
Μιχάλη σε ευχαριστω για τον κοπο σου να γραψεις ολα αυτα ...

Εισαι ο τελειοτερος τουριστικος Οδηγος ...

(Τα ονοματα μας τα βρισκεις κανοντας προβολη του profile μας . Εγω - Γιαννης- και το θηριο σε ευχαριστουμε ..)

Back to the topic...

Εχει δοκιμασει κανεις γυαλια για νυκτερινη οδηγηση ?

Αυτα με τους κιτρινους φακους να μας πει τις εντυπωσεις του ?

Michael Chatzilias
05-05-2010, 15:28
Γειά σου Γιάννη!

Παρακαλώ! Και καλές βόλτες σου εύχομαι!

giclas
05-05-2010, 18:26
Εχει δοκιμασει κανεις γυαλια για νυκτερινη οδηγηση ?

Αυτα με τους κιτρινους φακους να μας πει τις εντυπωσεις του ?

ειναι καταπλικτηκα δεν πηστεβης τη βλεπης στην αρχη μενης εκπληκτος
μου ετηχαι να τα δοκημασω σε ταξηδη κε με ομηχλη
προσοπηκα οταν ταξηδεβω τα εχω μαζημους

taksidiotis
05-05-2010, 19:10
ειναι καταπλικτηκα δεν πηστεβης τη βλεπης στην αρχη μενης εκπληκτος
μου ετηχαι να τα δοκημασω σε ταξηδη κε με ομηχλη
προσοπηκα οταν ταξηδεβω τα εχω μαζημους
ωπ,για πες περισσοτερα γι αυτα τα γυαλια...

giclas
05-05-2010, 21:27
μην νομηζεται οτι εναι κατι το ιδιετερο
ειναι κανονικα γιαλια οπος τα γιαλια ηλιου κε η τιμη του κημενεται στα ειδια επηπεδα
ομος κανου την νυκτα μερα το ειδιο συμβενη κε στην ομιχλη
χαρακτηριστικο να σας αναφερο πος το καλοκερι που περασε εκανα νυκτερηνο οδηγιμα με hp2 που δεν εχει καπια υδιετερα φοτα σε αγνοστο ορινο δρομο στη τουρκια (καραμανια)κε δεν δυσκολεφτηκα καθολου
προσοπηκα θα τα συστινα σαν απαρετητα για καπιο που ταξυδεβη νυκτα οπος ειναι τα γιαλια ηλιου

taksidiotis
06-05-2010, 00:01
υπαρχει κανενα καταστημα για online παραγγελια?ελληνικο σαφως

Arkas
06-05-2010, 00:46
Τα κίτρινα γυαλιά είναι σωτήρια για την νυχτερινή οδήγηση.
Προσωπικά, τα φοράω και μέσα στην πόλη τα καλοκαίρια
όταν χρησιμοποιώ το jet κράνος.
Δεν συνιστώ αγορά από internet γιατί είναι καλό να τα δοκιμάζει
κανείς πριν τα αγοράσει.
Παίζει ρόλο ο σκελετός αλλά κυρίως η ποιότητά τους.
Όσες φορές έχω αγοράσει κίτρινα γυαλιά,
τα έχω πρώτα δοκιμάσει σε ένα ημιφωτισμένο τμήμα του καταστήματος
και μετά προχώρησα στην αγορά.
Θα διαπιστώσετε μεγάλες διαφορές στην ποιότητα
και κατ' επέκταση στην φωτεινότητα που προσφέρουν
κατά την διάρκεια της νύχτας.

Προσοχή: φορώντας κίτρινα γυαλιά κατά την νυχτερινή οδήγηση,
κοιτώντας απευθείας τα φώτα των επερχομένων οχημάτων
"τυφλώνεσαι"!

taksidiotis
06-05-2010, 04:34
Αυτο ειναι το θεμα,οτι αθελα το ματι παει στα φωτα σχεδον παντα

Arkas
06-05-2010, 09:15
Αυτο ειναι το θεμα,οτι αθελα το ματι παει στα φωτα σχεδον παντα
Να πας σε νευρολόγο...:sm7:

Πέρα από την πλάκα,
πρέπει να εξασκηθείς!

pirate
06-05-2010, 14:24
[QUOTE=Arkas;157351]Να πας σε νευρολόγο...:sm7:

:sm7::sm7::sm7::sm7:

gripis
06-05-2010, 14:36
:sm7::sm7::sm7::sm7:

taksidiotis
06-05-2010, 16:50
βρε λετε να παω σε νευρολογο?:sm7: