PDA

View Full Version : Παρνασσός


Carduelis
05-05-2010, 01:53
Από τους παλιότερους φιλολογικούς και λογοτεχνικούς συλλόγους στη χώρα μας με σημαντικό έργο και προσφορά ο "Φιλολογικός Σύλλογος: Παρνασσός" . Είναι ενδιαφέρον πως το όραμα και το κέφι 4 αδερφών σε ηλικία γυμνασίου, οδήγησε στη δημιουργία μιάς όασης πολιτισμού πριν από 145 χρόνια.

Η ίδρυση του Συλλόγου έγινε στις 24 Ιουνίου 1865 από τα τέσσερα παιδιά του νομισματολόγου Παύλου Λάμπρου, Μιχαήλ, Σπυρίδωνα, Κωνσταντίνο και Διονύσιο. Η πρώτη έδρα του Παρνασσού βρίσκεται στην οικία του πατέρα τους.
Λίγα χρόνια αργότερα, αν και οι ιδρυτές είναι ακόμη γυμνασιόπαιδες, ο Σύλλογος αποκτά φήμη. Σε αυτό συμβάλλει και η κοινωνική θέση που κατέχει ο Παύλος Λάμπρος. Με τη δική του παρέμβαση, το 1872, αποδέχεται τη θέση του επιτίμου Προέδρου ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών Κωνσταντίνος Παπαρρηγόπουλος.

Έτσι, στις 17 Μαρτίου 1875, ο Παρνασσός αναγνωρίζεται με Β.Δ. ως Νομικό Πρόσωπο. Μέχρι τότε ο Σύλλογος έχει ήδη διασυνδεθεί με 80 επιστημονικά σωματεία εντός και εκτός Ελλάδος.
Σύλλογος (http://www.lsparnas.gr/)

Michael Chatzilias
05-05-2010, 12:01
Ευχαριστούμε Carduellis! Σημαντικές πληροφορίες που λίγοι γνωρίζουν - εγώ τουλάχιστο δεν γνώριζα. Πού έχει την έδρα ο σύλλογος και τί δραστηριότητες έχει σήμερα, ξέρουμε;

Έτσι, στις 17 Μαρτίου 1875, ο Παρνασσός αναγνωρίζεται με Β.Δ. ως Νομικό Πρόσωπο. Μέχρι τότε ο Σύλλογος έχει ήδη διασυνδεθεί με 80 επιστημονικά σωματεία εντός και εκτός Ελλάδος.
Εντυπωσιακό.

Carduelis
05-05-2010, 17:23
Διεύθυνση
Πλατεία Αγ. Γεωργίου, Καρύτση 8, Αθήνα.
Δραστηριότητες: Πρόγραμμα Απριλίου 2010 (http://www.lsparnas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=73&Itemid=33&lang=el)

Αλλά με όσα συμβαίνουν σήμερα στο κέντρο της Αθήνας το να μιλάς για πολιτισμό καταντάει τραγική ειρωνία!
4 νεκροί;;;;
Να #### μέσα στους επαναστάτες, τους εξουσιαστές και τους αντιεξουσιαστές που έχουμε! Κοινωνία μηδέν, κράτος μηδέν = μηδέν εις το πηλίκον
Δεν προφταίνει φίλε μου να σωθεί αυτή η πατρίδα! :mad:

Michael Chatzilias
05-05-2010, 18:06
Μετανιώνω που γύρισα στην Ελλάδα. Εάν μπορούσα να προβλέψω τί θα γινόταν, δεν θα μετακόμιζα ποτέ. Θα ερχόμουν μόνο 2-3 μήνες το καλοκαίρι να κάνω βόλτα με την μηχανή μου γύρω γύρω.

Τώρα 4 οι νεκροί;

gemara
05-05-2010, 21:16
4 σωστά. 3+1, :(