PDA

View Full Version : λίμνη τσιβλού,κεφτεδάκια και τα νερά της στυγος


kostas-patra
11-05-2010, 22:35
δεν κανονίζω εκδρομές, μόνο πάω
το συζητήξαμε με τον λεωνή και είπαμε γιατί όχι
το λοιπό
εγώ θα πάω από σαββατο απόγευμα με όποιον-α-ους-ες ακολουθήσουν, ανοργάνωτοι, σαν γνήσια χυμαδιά, θα αράξουμε όπου βρούμε, θα φάμε όπου μας χτυπήσει στη μύτη ή στο μάτι και θα περιμένουμε για κυριακάτικο καφέ στη λίμνη τσιβλού, όποιον-α-ους-ες αποφασίσει να κολλήσει μαζί μας, για ζαρούχλα, για τα γνωστά, φωτό, θεα, ομορφιές, νοστιμιές, καιφέδες και αγνό μονοξείδιο του άνθρακα από το μοτο μπορντέλο

θα το ανέβαζα νωριτερα σαν θέμα, αλλά είχα άλλα θέματα, με το γνωστό μοτο σκούζει που αποφάσισε να μας κάνει ψιλονερά και να φτύνει την μπεντζίνα του σαν κακομαθημένος παις

την κυριακή αναλόγως με τα γούστα, τα λάστιχα, τις συνοδηγούς και τον καιρό, λέω για επιστροφή από χιονοδρομικό, καλάβρυτα χαλανδρίτσα και πάτρα, για τους πατρινούς, για εμένα και την καλή μου, ενώ οι από αθήνα μεριά, θα επιστρέψουν κατα το συμφωνηθέν δοκούν

δεν θα περάσουμε καλά, είμαστε παλιοχαρακτήρες, γνωστοί τσίπηδες, δεν επιθυμούμε νέα μέλη εκτός και αν περάσουν την πανάρχαια ελληνική δοκιμασία του λαδώματος, επιτυχώς, οι προηγούμενοι μας ζητούν ακόμα ρέστα από τους καφέδε και το φαγητό, ενώ δικαίωμα συμμετοχής έχεις όποιος μπορέι να μας προμηθεύσει λίγη από την μπεντζίνα του άμα μείνουμε

όποιος φέρει το gps του, δικαιούται να χαθεί μόνος του, εμείς ευθύνη δεν φέρουμε και ζητάμε από τους ανήλικους να φέρουν εγγράφως εξουσιοδότηση από τον κηδεμένα τους οτι τους επιτρέπει να πάρουν μέρος στην μαγευτική εκδρομή μας, όπως επίσης υποχρεωτική είναι η κατοχή πράσινης κάρτας από την ασφαλιστική σας, σε περίπτωση που αποφασίσουμε να βγούμε εκτός συνόρων-νομου-.

δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία, μόνο να μην έχει φάει κανείς τυρί με ψάρι και τον πάει λάδι κάθε τρείς και λίγο και μας κάνει την εκδρομή σκτά, το κάπα με ά.

δεν έχω κάνει την διαδρομή προς χιονοδρομικό, δεν ξέρω τι θα αντιμετωπίσουμε, μόνο απ όσα έχω διαβάσει, είναι καλός ο δρόμος, ασφάλτινος και σε ελάχιστα σημεία θα χρειαστεί να πατήσουμε χώμα, αναπόφευκτα.

οι από αθήνα αυτοοργανωθείτε
οι από πάτρα αυτοοργανωθείτε
όταν κοπιάζετε, ελάτε να γίνω ο αρχηγός σας και μετά χαράς θα υποστώ φαινόμενα αναρχίας και βίαιας κατάληψης εξουσίας

το πρόγραμμα, αν υποθετικά υπάρξει κάτι τέτοιο, είναι για την κυριακή

-συνάντηση γύρω στις 10 στην λίμνη τσιβλού, μέχρι τις 12-1 το μεσημέρι περιήγηση, φωτό και σαχλαμαρίτσες
-άραγμα στην ζαρούχλα για φαγητό, μεζέδες, κεφτεδάκια, μετα συνοδείας ελαφρύ οίνου και μβύρας
-καιφέ στις 4 στη ζαρούχλα
-επιστροφή για τους από αθήνα μεριά σιγούλια σιγούλια από την ίδια στράτα, εκτός και αν υπάρξει άλλη ιδέα πρόταση
-επιστροφή για τους από πάτρα, αναλόγως καιρού, χρόνου, διάθεσης και συμμετοχών είτε από ακράτα, είτε από χιονοδρομικό, διακοπτό, είτε από χιονοδρομικό χαλανδρίτσα που θα το προτιμήσω εγώ

χάρτης (http://www.bekiris.gr/map_akrata.htm)http://www.bekiris.gr/map_akrata.htm http://www.gto.gr/gr/accomm/hotel/gpreview.php?s=38.15818167884609,%2022.343273162841797&loc=Akrata&pro=ACHAIA
χιλιομετρικές αποστάσεις
πάτρα ακράτα 63km περίπου 80λεπτά κ@λοδρομος
αθηνα ακράτα 149km περίπου 80λεπτά
ακράτα τσιβλού 28km περίπου 20λεπτά
τσιβλού ζαρουχλα 12Km
ζαρουχλα χιονοδρομικο κεντρο καλαβρύτων-καλάβρυτα δεν ξέρω
καλάβρυτα-χαλανδρίτσα-πάτρα 80Km με άπειρες στροφές

αν το μοτο μπερδέλο αποφασίςσει να μην δουλέψει, θα του βάλω φωτιά και η εκδρομά θα πραγματοποιηθεί παρ αυτα, με όποιο μέσο

τηλ επικοινωνίας
6972 85 68 47
κωστας

Arkas
11-05-2010, 22:42
Γειά σου ρε Κώστα!:sm7:

Καλή βόλτα φιλαράκι
και προσοχή στο "μωρό" σου!:D

vpentza
11-05-2010, 22:53
Γειά σου ρε Κώστα!:sm7:

Καλή βόλτα φιλαράκι
και προσοχή στο "μωρό" σου!:D

το "μωρό" του όπως λες δεν το πιάνουν τα μέτρα για το ασφαλιστικό...έχει ήδη συμπληρώσει τα όρια ηλικίας... :sm7::sm7::sm7:

kostas_366
11-05-2010, 23:04
Κώστα...
Ντόκτορ..
Ημ/νία δε έβαλες.. (μάλλον εννοείς αυτό το Σαβ/κο).

frits
11-05-2010, 23:04
Είναι τρελλός ο Πατρινός ....:sm7:

Φίλε Κώστα με έκανες και γέλασα στο τέλος μίας δύσκολης μέρας να είσαι καλά.

Δυστυχώς το Σ/Κ είναι κλεισμένο με διάφορες υποχρεώσεις, θα σας ακολουθήσω νοερώς, και δεν έχω καταφέρει ποτέ να πάω στην Τσιβλού :cool:

Καλά να περάσετε και υπομονή με την ιταλίδα.

saitman
11-05-2010, 23:05
μονο εσυ τα γραφεις ετσι!:sm7::sm7:

skippybi
11-05-2010, 23:07
Κωστή!!!!!!!!!!!!!!! :):):)


βάστα γερά φίλε και μη μασάς, μέχρι Κυριακή μεσημέρι στο ταβερνείο της αρεσκείας σας βέβαια...:D

pirate
11-05-2010, 23:09
εγω φταίω που κάθομαι και σε διαβάζω και τωρα πρέπει να τρέξω να βρω κεφτεδάκια και μβυρα στο ψυγείο ΑΡΧΗΓΕ ..........:sm7::sm7::sm7::sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
12-05-2010, 07:09
Ωραία βόλτα Κώστα ....

Και αυτή την εποχή πρέπει να είναι υπέροχα ...

Εμείς όταν είχαμε πάει, είχαμε λιώσει στην βροχή,

αλλά παρόλα αυτά, το είχαμε απολαύσει ....

Φωτογραφίες απ' το μεσημεριανό τσιμπούσι δεν βάζω ..... τις φαντάζεσαι .... :D



http://img686.imageshack.us/img686/115/dscn2343a.jpg

bill 800gs
12-05-2010, 08:09
Kωστα η διαδρομη για το χιονοδρομικο ειναι ολη ασφαλτο με αρκετες φουρκετες,
Η αποσταση απο το χωριο περιστερα μεχρι το χιονοδρομικο ειναι 18χιλιομετρα και αλλα 12 απο χιονοδρομικο εως Καλαβρυτα.
Το χωριο Περιστερα ειναι 4.5 χιλιομετρα πριν τη Ζαρουχλα οπως θα ανεβαινετε απο λιμνη Τσιβλου.
Προτεινω να φατε παϊδακι στην ταβερνα του Γιαννη στη Ζαρουχλα.
Καλα να περασετε,υπεροχη διαδρομη :)

kostas-patra
12-05-2010, 09:44
το λοιπό
εννοάω τούτο το σαβκο, 15-16 μαίου.
εγώ θα αναχωρήσω καλώς εχόντων των πραγμάτων κάπου το σάβ το μεσημεραπογευματάκι, ας πούμε 16:39 κατά προσέγγιση, από την περιοχή της ανθούπολης
υπολογίζω γύρω στις 18:02 να βρίσκομαι στην περιοχή της ακράτας, για την συννένωση με τον λόρενς, για να πάμε κονβόι οι δύο μηχανές εκτός απροοπτου, εκτός και αποφασίσουν να ακολουθήσει όλη η μοτολαοθάλασσα της οικουμένης
γύρω στις 18:34, μετά διαλλειμάτων και φωτό, θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος θα φτάσουμε στη λίμνη, όπου θα φάμε και θα καταλύσσουμε για βράδυ
ημέρα κυριακή προβλέπεται ρηλάξ, μέχρι την 11 πρωινή που θα φτιάξουμε πρόχειρο καιφέ και πρωινό, αφού ακούσουμε τα πουΛΛΛάκια να λαλούνε και τα ψάρια να κολυμβούνε, ξανα μανά φωτό στη λίμνη, συννένωση με όσους οπλαρχηγούς θελήσουν να πάρουν μέρος στην άνοδο των μυρίων, προς ζαρούχλα, η οποία κατά ομόφωνη λαική απαίτηση θα πραγματοποιηθεί μεταξύ 13:29 έως 14:51, με εμένα στη θέση του γενικού γραμματέα

μετά γιουρούσι στη ζαρούχλα, όπου σκοπό έχουμε να αφήσουμε μόνο κόκκαλα από τον άμαχο πληθυσμό των χοιροαμνοεριφίων και άδεια ποτήρια από τις σπονδές στον βάκχο και τις μαινάδες του


δικάιωμα ψήφου θα έχουν οσοι αναγνωριστούν από την κουτσουρεμένη τριμελή, ως τρελαμελή

οι συμμετέχοντες υποχρεούνται στην κατοπινή αναφορά οτι πέρασαν από μέτρια έως επιεικώς απαράδεκτα, ώστε να διασφαλίζεται η μεταγενέστερη ολιγομέλεια και κάθε χαμόγελο σε φωτογραφία θα αντιμετωπίζεται με μωσαικό ή διόρθωση με χρήση φωτοσοπ

SOS. o καιρός μπορεί να μην μας κάνει το χατήρι, αλλά μασάνε οι άντρες;

απάντηση: ναι μασάνε, γιατι πίσω από τις μηχανές και τα σκληρόπετσα μπουφάν κρύβονται ευαίσθητες παιδικές ψυχές, σαν ξεσταχιασμένα μαρουλόφυλλα, μεθερμηνευόμενον, πάρτε και κανά ρούχο μη σας περικόψει η βρόχα και το κρύο


1.εγώ πάω για να περάσω καλά
2.οι καγκουριές έχουν θέση μόνο στο τραπέζι
3.ομοίως και οι αντικανονικές προσπεράσεις
4.αν είναι να φοράμε το κράνος στον αγκώνα, ας προσπαθήσουμε να έχουμε και το κεφάλι εκει μέσα ή να κουβαλάμε τουλάχιστον τρία, δύο για τους αγκώνες και ένα για το κεφάλι
5.ακολουθούμε το κλασικό ρητό, πέρνουμε μόνο φωτό απ όποιο μέρος πάμε και αφήνουμε μόνο τις πατημασιές μας. το πτύειν και η ανάγκη μας, χονδρή ή ψιλή εξαιρούνται.
6.η κολύμβηση στη λίμνη εγκυμονεί κινδύνους, κάποιον τον τσίμπησε καραβίδα στο δόλωμά του, ενώ ένα χέλι τρύπωσε δεν θέλω να πώ που
7. η άνωση στις λίμνες και τα ποτάμια είναι κάτω των προσδοκιών και όποιος αποφασίσει να πνιγεί, ας το κάνει σε επόμενη εκδρομή
8.όλοι διαθέτουν κινητά τηλέφωνα, αλλά περνούμε καλά ακόμα και όταν δεν τα είχαμε. αν δεν τα πουμε στο τηλ, μια γραμμή είναι από το ένα μέρος στο άλλο, του κιερατά, αν δεν είμαστε στο ένα, αν δεν είμαστε στο άλλο, θα είμαστε στο παράλλο-κρυμμένοι-
9.παρακαλώ η εκδρομή να είναι μη καπνιζόντων, γιατί το μοτο γκούζι χάνει βενζίνη
10.αν όλα πάνε καλώς, θα σας ξαναπάω. αν όχι, θα σας ξαναπάω, αλλά θα κουβαλάω μεγαλύτερο μπιτόνι βενζίνης

και εις άλλα με υγεία!

GEO_K
12-05-2010, 09:47
:sm8:

plusangel
12-05-2010, 10:00
συγγραφικό ταλέντο φίλε :)

Να' σαι καλά για τα :sm7: που μας χάρισες

MIHALIS TZIMAS
12-05-2010, 10:49
πες μου ότι θα πας με το γκουτσι και θα πεθαανω

kostas-patra
12-05-2010, 11:19
μα φυσικά! δεν έχω λαλα για να βάλω ασφάλεια στο θηρίο και κυκλοφορώ με το τέρας του λοχ νες

kostas_366
12-05-2010, 13:41
Γιατί δεν αλλάζεις κανένα σωληνάκι ρε παιδί, να μην χάνει βενζίνη.

ARGI
12-05-2010, 13:48
Καλά να περάσετε παιδιά....
Να ξέρετε ότι ΖΗΛΕΥΟΥΜΕ.....:yz:yz:yz

kostas-patra
12-05-2010, 14:18
δεν χάνει πλέον, μόνο πίνει

τι είναι 5 ώρες διαδρομή για τα αεικίνητα μοτοσακκά; κάθε καλός χωράει, μόνο οι κακοί περισσεύουμε

vpentza
12-05-2010, 15:00
ωσονούπω και οι συμμετοχές ;)

siraxanz
12-05-2010, 16:43
Πάσο Περιστέρα.

Picasa Web Albums - siraxanz - Drop Box (http://picasaweb.google.com/103718596975615526400/DropBox?authkey=Gv1sRgCOy05ISZkLnKPA&feat=directlink)

Άσφαλτος και όμορφη διαδρομή,

έχει και η Ελλάδα τα πάσα της, αλλα δεν το ξέρει :o

Καλά να περάσετε, δυστυχώς δεν μπορώ να σας βρω

αυτη την Κυριακή:(












































Κωνσταντίνε μας ξελίγωσες, γράψε ελληνικά βρε παιδί μου :sm7:

Carduelis
12-05-2010, 18:27
To 33.3% της Αθηναικής Τριμελούς (το στομάχι μας) ψήφισε ήδη: κιοφτεδάκια στου Ιωάννη του Ζαρουχλιώτη !
Το υπόλοιπο 66.66% θα αποφασίσει απόψε με τη βοήθεια μβύρας που λασκάρει τις αντιστάσεις και του ..Λεωνίδα. Περίπτωση εξάλλου να βρούμε χειρότερη τυρόπις από του πανθηροτυροπιτά δεν παίζει! Ακόμα κι ο παραλίμνιος καφές στη χόβολη απ τα χεράκια του Πατροκωστή θάναι καλύτερος!
Άμα ο πληροφοριοδότης μας κάτω απ' το αυλάκι (Siraxanz) μας μαρτυρήσει και κάνα καλό χωνευτικό δρομολόγιο για την επιστροφή προς Κόρινθο το πράγμα ομορφαίνει.

Michael Chatzilias
12-05-2010, 22:02
Κώστα,


Ωραία βόλτα και καλή η μέρα. Θα στριμώξω και αυτό το ταξίδι την Κυριακή, μιας και την Τρίτη αναχωρώ για τον γάμο. Θα έρθω.

Τα λέμε από κοντά στην λίμνη κατά τις 10 το πρωί της Κυριακής.

Χατζηλίας.

kostas-patra
12-05-2010, 22:19
έλα πάρε πάρε....
καιφές με νέχταρ λέμε!!!!!!!!!!
εσπρέσσο, ελληνικό και φρεντοτσίνο, όλα στα κάρβουνα, το αφεντικό τρελάθηκε
έλα τσάμπα και το λουκούμι, πλερώνεις μόνο την άχνη σου
τώρα λέμε κληρώνει και δώρο γάμου, ο χατζηλίας κερνά το τραπέζι!
ο τελευταίος πλένει το μβρύκι

για ελάτε να χτίσουμε αναμνήσεις σαν καθώς λέει ο νόντης, για να αποχτήσουμε εμπυρία, φίλε χάρη το υ είναι σωστό πέρα για πέρα!

Michael Chatzilias
12-05-2010, 22:22
ο χατζηλίας κερνά το τραπέζι!

Χαλάλι ρε - για σένα! Πες μου τι θες και θα σου φτιάξω...

siraxanz
12-05-2010, 22:25
Άμα ο πληροφοριοδότης μας κάτω απ' το αυλάκι (Siraxanz) μας μαρτυρήσει και κάνα καλό χωνευτικό δρομολόγιο για την επιστροφή προς Κόρινθο το πράγμα ομορφαίνει.





Τα μέρη που θα πάτε είναι μαγικά.
Αν σας κρατήσει ο καιρός που μάλλον καλός θα είναι,
για το Σάββατο κάτι κακό παίζει, Κυριακή φτιάχνει ο καιρός,
θα πρότεινα να επιστρέψεται από Περιστέρα με τους Πατρινους και
να κατεβείται στον παραλιακό δρόμο από τον Καλαβρύτων-Διακοφτού...
Επίσης το ακόμα καλύτερο να συνεχίσετε επιστρέφοντας Αθήνα
από τον παλιό εθνικό δρόμο Κορίνθου-Πατρων με κατεύθυνση προς Κόρινθο,
για το χωνευτικό επρεσσακι στο Ξυλόκαστο τέρμα παραλία.

Michael Chatzilias
12-05-2010, 22:44
Κώστα εγώ έρχομαι με Αλέξη. Ο Αλέξης έχει ένα άλλο τέρας GS1150 του 99. Θα φάμε πρωινά με λουκάνικα στο σπίτι μου και ξεκινάμε κατά τις 8 από Αθήνα.

kostas-patra
12-05-2010, 22:55
κεφτεδάκια με δυοσμιράκο, για σπάει την σκορδίλα
ωραία, βρήκα χορηγό!

χάρη, πανέμορφη είναι η διαδρομή κατεβαίνοντας από καλάβρυτα διαμέσω ή παραπλεύρως του βουραικού και πολλώ δε μάλλον εντός του οδοντωτού
για όποιον την έχει κάνει-από τους πατρινούς την διαδρομή, η εναλλακτική, από χαλανδρίτσα προσφέρει άλλες συγκινήσεις, μέσα από χωριά, από μέρη όχι τόσο γνωστά και τουριστικά, με λιγότερη κίνηση και μια άλλου είδους ομορφιά, πιο πέτρινης και νεροαφιλόξενης

οπως και να χει, κακά θα περάσουμε και ας το βάλουν καλα το μυαλό τους όσοι ξεγελαστούν από τους http://www.foodland.gr/recipes/recimages/keftedakia.jpghttp://www.estiatoria.gr/datafiles/images/Folder6/ANAXITA%20035.jpghttp://vegansintages.files.wordpress.com/2008/08/img_2057.jpghttp://1.bp.blogspot.com/_lPcXnKxci_w/SDa4y3b9vUI/AAAAAAAAADo/ZffloGxsAwI/s320/DSC03345.JPGhttp://4.bp.blogspot.com/_V8CJ9SigOho/SAX93THjolI/AAAAAAAACsU/gEAqXaY9WQQ/s1600-h/IMG_4734.jpghttp://4.bp.blogspot.com/_V8CJ9SigOho/SAX93THjomI/AAAAAAAACsc/yQL3F-tOGco/s400/IMG_4733.jpg

τα παραπάνω μπήκαν τυχαία και άθελα, για να αποκτήσει το θρέντ χρώμα, μπορεί και κλίκ, ποιός ξέρει, πάντως όλοι μπορούν να διακρίνουν την ερωτική σχέση του σκόρδου με τον δυόσμο, που έρχεται και κατασβήνει πυροσβεστικά ο λεμονοχυμός δίπλα από τις τσιτσιριστές πατάτες

καλά όνειρα και τα ξαναματαλέμε


υγρ, τα δικαιώματα των φωτογραφιών ανήκουν αποκλειστικά στους δημιουργούς αυτών των έργων τέχνης

Michael Chatzilias
12-05-2010, 23:04
Βρήκα αυτό το έργο τέχνης από τον Σταύρο:

http://img96.imageshack.us/img96/9953/dsc006p.jpg


Υποθέτω θα σε γνωρίσω εύκολα...
Γεια σου ρε Κώστα!!

aeriko
13-05-2010, 08:00
Η τριμελής δεν είχε και πολλές αναστολές, οι οποίες αμβλύθηκαν από κάμποσες μβύρες συνοδευόμενες από κεμπάπ, κοκορέτσι και διαολοσιχτιρίσματα για την κατάσταση που διανύουμε και αποφάσισε ομοφώνως, μέσα.

MARK
13-05-2010, 08:38
Άντε και στο επόμενο...................

antonis1150GSA
13-05-2010, 08:48
Τουμπανο το εργαλειο....:sm8:

vpentza
13-05-2010, 09:30
Άντε και στο επόμενο...................

...κάτσε ρε boy να πάμε πρώτα ....και οι ευχές μετά...:D

aeriko
13-05-2010, 11:50
...κάτσε ρε boy να πάμε πρώτα ....και οι ευχές μετά...:D
Σκόρδα, σκόρδα, φτου, φτου:)

vpentza
13-05-2010, 12:34
Σκόρδα, σκόρδα, φτου, φτου:)

εννοούσα :
...καλά καλά δεν το έχω αποφασίσει και να προγραμματίζω την επόμενη ?????

steliosx
13-05-2010, 13:29
Λοιπόν έχουμε και λέμε.

1.Τέτοια ποσταρίσματα :sm7:δεν μπορείς να τα αφήνεις να σε προσπερνάνε χωρίς να τα τιμάς !
2. Υπάρχουν κάποιοι "παλιοχαρακτήρες":p στην παρέα σας (βλ. Χατζηλίας, Αλέξης κλπ) !!
3. Κάποιος θα κάνει το τραπέζι :D, ο οποίος το χρωστάει καθώς παντρεύεται οσονούπω ;)!! (Σταματία που είσαι;;)
4. Έχουν υπάρξει φήμες για κάτι κεφτεδάκια !! :)
5. Τα παιδιά από την Πάτρα είναι καταπληκτικά!!
6. Η διαδρομή και ο προορισμός είναι εγγύηση!!
7. Έχω αρχίσει ήδη την προετοιμασία να πάρω "εξοδόχαρτο" από την κυρία μου;)!!

ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ !!!!!!!!!!!!!!
με θέλετε;;;;

vpentza
13-05-2010, 13:36
Λοιπόν έχουμε και λέμε.

1.Τέτοια ποσταρίσματα :sm7:δεν μπορείς να τα αφήνεις να σε προσπερνάνε χωρίς να τα τιμάς !
2. Υπάρχουν κάποιοι "παλιοχαρακτήρες":p στην παρέα σας (βλ. Χατζηλίας, Αλέξης κλπ) !!
3. Κάποιος θα κάνει το τραπέζι :D, ο οποίος το χρωστάει καθώς παντρεύεται οσονούπω ;)!! (Σταματία που είσαι;;)
4. Έχουν υπάρξει φήμες για κάτι κεφτεδάκια !! :)
5. Τα παιδιά από την Πάτρα είναι καταπληκτικά!!
6. Η διαδρομή και ο προορισμός είναι εγγύηση!!
7. Έχω αρχίσει ήδη την προετοιμασία να πάρω "εξοδόχαρτο" από την κυρία μου;)!!

ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ !!!!!!!!!!!!!!
με θέλετε;;;;

Μόνο μία ερώτηση.......
όταν οδηγάς τη μοτό σου, έχεις ...μυγάκια στα δόντια ?????;)

aeriko
13-05-2010, 13:51
Να απαντήσω εγώ; Ναι έχει γιατί του καθαρίζουνε τα δόντια από τα κοψίδια:) Νομίζω όλοι οι καλοί χωράνε.

vpentza
13-05-2010, 13:59
Να απαντήσω εγώ; Ναι έχει γιατί του καθαρίζουνε τα δόντια από τα κοψίδια:) Νομίζω όλοι οι καλοί χωράνε.

πετάχτηκες οσάν το αποτέλεσμα κατάποσης σόδας εντός περασμένου από μηχανή αρνίσιου/μοσχαρίσιου/χοιρινού κρέατος συνοδευόμενου από πίττες...:sm7:
τα μυγάκια στα δόντια αποδεικνύουν ότι οδηγάει χαμογελαστός άρα ταιριάζει στη παρέα.....:D:D:D

steliosx
13-05-2010, 14:00
Μόνο μία ερώτηση.......
όταν οδηγάς τη μοτό σου, έχεις ...μυγάκια στα δόντια ?????;)
:Χαμόγελο::confused: :Χαμόγελο::confused: :Χαμόγελο: Σκέφτομαι: Που να είναι η παγίδα στην ερώτηση;


Να απαντήσω εγώ; Ναι έχει γιατί του καθαρίζουνε τα δόντια από τα κοψίδια:) Νομίζω όλοι οι καλοί χωράνε.
:sm7: :sm6::sm7: :sm6::sm7:

Michael Chatzilias
13-05-2010, 14:15
Υπάρχουν κάποιοι "παλιοχαρακτήρες":p στην παρέα σας (βλ. Χατζηλίας, Αλέξης κλπ) !!
Σηκοφαντίες.
3. Κάποιος θα κάνει το τραπέζι :D, ο οποίος το χρωστάει καθώς παντρεύεται οσονούπω ;)!! (Σταματία που είσαι;;)
Κι άλλες σηκοφαντίες.

Πολλές σηκοφαντίες...!!

Θα σας κρατάω παστέλια....

kostas-patra
13-05-2010, 14:46
έτσι μπράβο, να μαζευόμαστε τα κατακαθια της κενωνιας!

vpentza
13-05-2010, 14:57
έτσι μπράβο, να μαζευόμαστε τα κατακαθια της κενωνιας!


ο καθείς να ομιλεί δια τον εαυτό του....:D:D:D

Carduelis
13-05-2010, 14:58
έτσι μπράβο, να μαζευόμαστε τα κατακαθια της κενωνιας!
...καθώς επίσης και του μπρικιού και του τηγανιού!
..προβλέπω κιοφτεδομαχίες!!
:sm7:

skippybi
13-05-2010, 16:44
έτσι μπράβο, να μαζευόμαστε τα κατακαθια της κενωνιας!
κρίμα και έλεγα να πεταχτώ την Κυριακή...:D


(θα ενημερώσω αν κατακαθήσω και εγώ...;))

pkar
13-05-2010, 17:35
Παιδιά ...
Οι προβλέψεις λένε για βροχές την κυριακή !!!
:yz:yz:yz

skippybi
13-05-2010, 17:36
Παιδιά ...
Οι προβλέψεις λένε για βροχές την κυριακή !!!
:yz:yz:yz
:(

vpentza
13-05-2010, 18:59
θα παρακολουθώ τον καιρό και μέχρι αύριο το απόγευμα θα είμαστε πολύ πιο σίγουροι...;)

kostas-patra
13-05-2010, 20:40
βρέχει δε βρέχει, το τέρας του λοχ νες είναι water resistant
το ίδιο επιθυμώ και δι ημας

ξεχάστε το δεν θα είναι καλά, το χώμα θα είναι νοτισμένο, τα ψάρια θα ανέβουν στην επιφάνεια της λίμνης, μετά τη βροχή οι κιοφτέδες είναι πι αφράτοι ακι το φρεσκοζυμωμενο ψωμί κάθεται βαρύ στο στομάχι
εγώ θα έλεγα να μην ρθειτε, που ξέρεις, τα Bmw έχουν ένα θέμα με την υγρασία, είναι και οι ηλικίες προχωρημένες, τα γόνατα πονούν, η μέση πιάνεται, ο κ@λαρίνος διαμαρτύρεται, άσε που έχει και μπάλα στην tv.
εγώ θα έλεγα να το αναβάλλετε για τον μήνα ιούνιο που θα τύχουν ιδανικές κλιματολογικές συνθήκες
είναι και η κρίση, μέσης ηλικίας και οικονομικής κατάστασης, όχι, καλύτερα όχι, εγώ θα έλεγα να μην έρθετε σαν το βασιλιά της μέσης γης, όταν έψαχνε τον φρόντο, στο πανδοχείο, εν μέσω υδάτινων κατακρυμνισμάτων, βροντών, αστραπών και των απέθαντων καβαλαραίων, όχι η φωνή της σύνεσης προστάζει να μείνετε στην θαλπωρή της οικογενειακής εστίας
και όχι να σουλατσέρνετε στα κακοτράχαλα μετά γνωστών και αγνώστων

δεν πειράζει, ωραία ήταν όσο κράτησε, θα σας στείλω φωτό

aeriko
13-05-2010, 20:47
Το μετεωρολογικό δελτίο βγαίνει από τον μετεωρολόγο βάρδειας Carduelis. Ειναι επιφορτισμένος να ελέγξει τον καιρό και να αποφανθεί αν οι ηλικίες μας θα μπορέσουν να κυκλοφορήσουν με τις επικρατούσες καιρικές συνθήκες της Κυριακής:sm7:

vpentza
13-05-2010, 20:50
...δεν γλυτώνεις έτσι εύκολα Κωστάκη.......
...μη βιάζεσαι να φτιάξεις μόνος σου πρόγραμμα...
...την επ' αύριο τα σπουδαία Κωστάκη
...την επ' αύριο...;)

vpentza
13-05-2010, 20:51
Το μετεωρολογικό δελτίο βγαίνει από τον μετεωρολόγο βάρδειας Carduelis. Ειναι επιφορτισμένος να ελέγξει τον καιρό και να αποφανθεί αν οι ηλικίες μας θα μπορέσουν να κυκλοφορήσουν με τις επικρατούσες καιρικές συνθήκες της Κυριακής:sm7:

πονάνε ωρέ τα παλληκάρια ???

kerasomallousa
13-05-2010, 22:01
Να δω πόσους ακόμα θα καλέσεις!!! Και εμένα μου είπες ότι θα είμαστε τα δυο μας!!!!
;)

vpentza
13-05-2010, 22:10
Να δω πόσους ακόμα θα καλέσεις!!! Και εμένα μου είπες ότι θα είμαστε τα δυο μας!!!!
;)

και εσύ τί περίμενες ??? οι πατρινοί είναι όλο μπιρι μπιρι μπιρι :sm7:
μέλι μέλι και από τηγανίτα τίποτε :sm7::sm7::sm7:

skippybi
13-05-2010, 22:22
:sm7::sm7::sm7:

Carduelis
13-05-2010, 22:25
Να δω πόσους ακόμα θα καλέσεις!!! Και εμένα μου είπες ότι θα είμαστε τα δυο μας!!!!
;)
Χριστινάκι εμείς όπως ξέρεις είμαστε θέλοντας και μη ..εγκεφαλικοί τύποι. Κάτι το προχώ της ηλικίας, κάτι οι προδότρες αρθρώσεις και οι υγρασιασμένοι σπόνδυλοι το μόνο που μπορούμε πιά να σχολιάζουμε καλοήθως, κεφτεδιαζόμενοι κακοήθως !! Άρα ουσιαστικά τα δυό σας θάσαστε.. δίχως τους κεφτέδες!
Αν σχεδιάζετε διαιώνιση του σπάνιου είδους Tsatra-Patra πάντως, το καλό που σου θέλω, πάρτου το Moto Guzzi πριν του ανατινάξει τίποτις χρήσιμο και σε κάνει ..Mpenzinomallousa!
:sm7::sm7:

vpentza
13-05-2010, 22:29
Χριστινάκι εμείς όπως ξέρεις είμαστε θέλοντας και μη ..εγκεφαλικοί τύποι. Κάτι το προχώ της ηλικίας, κάτι οι προδότρες αρθρώσεις και οι υγρασιασμένοι σπόνδυλοι το μόνο που μπορούμε πιά να σχολιάζουμε καλοήθως, κεφτεδιαζόμενοι κακοήθως !! Άρα ουσιαστικά τα δυό σας θάσαστε.. δίχως τους κεφτέδες!
Αν σχεδιάζετε διαιώνιση του σπάνιου είδους Tsatra-Patra πάντως, το καλό που σου θέλω, πάρτου το Moto Guzzi πριν του ανατινάξει τίποτις χρήσιμο και σε κάνει ..Mpenzinomallousa!
:sm7::sm7:

μπα ???
μπήκαμε στον Αύγουστο και δεν το κατάλαβα ???? ;)

Carduelis
13-05-2010, 22:32
Αερικο δεν θέλω αηδίες! ο καιρός θάναι τέλειος! λίγη πρωινή δροσούλα μόνο, ίσα ίσα για να μας ανοίξει την όρεξη!
Ολόκληρη δέσμη νέων μέτρων αντέξαμε στην ηλικία μας.. σιγά μην λιγοψυχήσουμε με λίγες σταγόνες πατρινής ψιχάλας..

kostas-patra
13-05-2010, 22:48
και θελτε να μ πειτε οτι δεν είστε κατακάθια;
ούλοι οι ιμππότες της ελεεινής τραπέζης παρατεταγμένοι 10:02 όξω απ τη βρεγμένη σκηνή του αρχηγού. τελεία και στόπ

υγρ.ο αύγουστος είναι μακρυά, με τις παχιές τις μύγες

kerasomallousa
13-05-2010, 23:19
Καλέ μου Κώστα νομίζω ότι θα πρέπει να πούμε την αλήθεια στους φίλους σου (αυτή που κρύβει η μετεωρολογική) για να μη ταλαιπωρηθούν!!! Αυτό το σκ ο καιρός θα είναι χάλια. Θα είναι βροχερός...
http://img412.imageshack.us/img412/4958/rain24hours.jpg

ενδέχεται μάλιστα και να χιονίσει!!!
http://1.bp.blogspot.com/_Hs5gywhL7vs/R2EkJknf98I/AAAAAAAAAD4/0CO2JljXRuc/s400/TsivloXKKNov07248.jpg

Εγώ στη θέση τους θα το ξανασκεφτόμουν να πάω!!

(;) εντάξει? τους έπεισα?)

Λυγκέας
14-05-2010, 00:37
Παιδια το μερος έχει φοβερη φυσικη ομορφια και μακαρι να σας κανει καλο καιρο ωστε να απολαυσετε το τοπιο,τη διαδρομη και φυσικα τη λιμνη!
Επισκεφτηκα το μερος προσφατα (1η μαη) και πραγματικα εμεινα αναυδος απο την ομορφια του.
Στη Ζαρουχλα υπαρχει ενα πολυ ομορφο καφε το οποιο βρισκεται σε εναν ανηφορικο δρομο εκ δεξιων του κεντρικου δρομου (απεναντι περιπου απο από τις ταβέρνες του χωριού). Αν σας βγαλει ο δρομος περαστε μια βολτα.
Για φαγητο η Ζαρουχλα εχει καλες ταβερνες, αλλα εμεις φαγαμε κατι τρελες χοιρινες σε μια ταβερνα στη πλατεια του χωριου μεσορουγγι (αν θυμαμαι καλα).
Anyway καλα να περασετε! καλη εκδρομη!
Βαζω και 2 σχετικες φωτο..

kerasomallousa
14-05-2010, 10:07
μπα ???
μπήκαμε στον Αύγουστο και δεν το κατάλαβα ???? ;)


:sm7::sm7::sm7:

vpentza
14-05-2010, 15:11
πρόσφατη πρόβλεψη καιρού για τη περιοχή λίμνης Τσιβλού αναφέρει ότι όλο το Σάββατο θα βρέχει λιγότερο ή περισσότερο.
Αργά τη νύχτα του Σαββάτου η βροχή σταματάει.
Τη Κυριακή συννεφιές κατά τη διάρκεια της ημέρας και κατά τις 16.00-17.00 αρχίζει πάλι να βρέχει....

:cool::cool::cool:

steliosx
14-05-2010, 17:47
Πώ πώ σα να έπεσε λίγο η ομάδα. Τι έγινε παιδιά, θα πάμε τελικά; Ο καιρός θα είναι οκ. Θα υποχωρήσει και λίγο η ζέστη... ότι πρέπει θα είναι!!

aeriko
14-05-2010, 17:54
Πώ πώ σα να έπεσε λίγο η ομάδα. Τι έγινε παιδιά, θα πάμε τελικά; Ο καιρός θα είναι οκ. Θα υποχωρήσει και λίγο η ζέστη... ότι πρέπει θα είναι!!
Δεν νομίζω να μίλησε κάποιος περί αναβολής. Απλά ο Βασίλης κάνει ενημέρωση για τον καιρό. Το ηθικό είναι ακμαίο.

steliosx
14-05-2010, 17:58
Δεν νομίζω να μίλησε κάποιος περί αναβολής. Απλά ο Βασίλης κάνει ενημέρωση για τον καιρό. Το ηθικό είναι ακμαίο.

:sm8:

kerasomallousa
14-05-2010, 19:41
Ο κώστας τσεκάρει για μια ακόμη φορά το τέρας του Λοχ Νες για να καταφέρει να φτάσει στον προορισμό του! Και υπό βροχή, εμείς θα πάμε από το Σάββατο εκτός απροόπτου της διάθεσης του τέρατος!!
Θέλουμε κόσμο τη Κυριακή για να μας ξεκολλήσει (όπως θυμάστε από προηγούμενη εκδρομή σχοινί διαθέτουμε!) :)

Carduelis
14-05-2010, 19:41
Όλα καλά με τον καιρό!
Μετά από ανοιξιάτικη βροχούλα, μοσχομυρίζει και το βουνό.
Η μόνη αλλαγή στα σχέδια αντί κρύο να πιούμε ζεστό καφέ! :sm7::sm7:

kostas-patra
14-05-2010, 22:58
αν κάποιος κατά λάθος, κατά τύχη διαβεί τα νοτισμένα χώματα της λίμνης και δει μια ξεσκισμένη παρατημένη σκηνή, 4 ζεγάρια ανθρώπινες πατημασιές να μπουρδουκλώνονται και να εξαφανίζονται στο όριο της λίμνης, ψάξ τε για την κάμερα που θα γράφει ολονυχτις και για το για πάντα γεμάτο ρεζερβουάρ του τέρατος του λοχ νες

έτσι εξυφαίνονται οι θρύλοι... ήταν λέει μια φορά κι ένα καιρό μια παρέα, σε μια λίμνη με ένα ερπετότροχο...(υποβλητική μουσική, φωτισμός μπλέ ελεκτρίκ και αλυχτά λύκων στο βάθος)
τώρα ξέρετε και με τι υλικό είναι φτιαγμένα τα κεφτεδάκια, από τους τελευταίους της κάθε προηγούμενης παρέας

skippybi
14-05-2010, 23:00
:sm7::sm7:άσε θα πάρω ένα κρύο σάντουιτς...:p

vpentza
15-05-2010, 00:13
Ανακοίνωσις :

Η τριμελής εκ των Αθηνών, παρά τις εκ του πονηρού και Πατρινού απαισιόδοξες προβλέψεις, θα βρίσκεται τη Κυριακή και 08.15 πρωινή, στο γνωστό* περίπτερο Χαιδαρίου. Η αυστηρότητα στο εκπονηθέν ολοήμερο πρόγραμμα θα εξαντληθεί στην ώρα αναχώρησης η οποία ορίστηκε στις 8.30
Απο εκεί και πέρα και με δεδομένο οτι τα Πατρινάρια θα βρίσκονται ήδη εκεί, ξεκινάμε...και ό,τι ώρα φτάσουμε. Σίγουρα κάπου ενδιάμεσα της διαδρομής θα χρειαστούμε καφέ και τουαλέτα, άρα όποιος δεν μας προλάβει στο Χαιδάρι μπορεί να μας βρει καθ'οδόν...
Παρακαλώ όπως οι Αθηναίοι δηλώσουν τη συμμετοχή των και αποστείλουν μετά προσωπικού μηνύματος τα τηλέφωνά των, just in case....

*επειδή δεν θα επισυνάψω φωτό του περιπτέρου, ανατρέξατε στη προηγούμενη εκδρομή της τριμελούς και αναζητήστε την ευγενική προσφορά του Λεοντόκαρδου που ανέρτησε πληροφορίες για το πως να προσεγγίσετε το σημείο επαφής....

gsmaniac
15-05-2010, 02:30
Ανακοίνωσις :

Η τριμελής εκ των Αθηνών, παρά τις εκ του πονηρού και Πατρινού απαισιόδοξες προβλέψεις, θα βρίσκεται τη Κυριακή και 08.15 πρωινή, στο γνωστό* περίπτερο Χαιδαρίου. Η αυστηρότητα στο εκπονηθέν ολοήμερο πρόγραμμα θα εξαντληθεί στην ώρα αναχώρησης η οποία ορίστηκε στις 8.30
Απο εκεί και πέρα και με δεδομένο οτι τα Πατρινάρια θα βρίσκονται ήδη εκεί, ξεκινάμε...και ό,τι ώρα φτάσουμε. Σίγουρα κάπου ενδιάμεσα της διαδρομής θα χρειαστούμε καφέ και τουαλέτα, άρα όποιος δεν μας προλάβει στο Χαιδάρι μπορεί να μας βρει καθ'οδόν...
Παρακαλώ όπως οι Αθηναίοι δηλώσουν τη συμμετοχή των και αποστείλουν μετά προσωπικού μηνύματος τα τηλέφωνά των, just in case....

*επειδή δεν θα επισυνάψω φωτό του περιπτέρου, ανατρέξατε στη προηγούμενη εκδρομή της τριμελούς και αναζητήστε την ευγενική προσφορά του Λεοντόκαρδου που ανέρτησε πληροφορίες για το πως να προσεγγίσετε το σημείο επαφής....
ο αντρας απο 2 πραγματα ξεχωριζει...;)
το ενα ειναι οτι ταξιδευει με βροχη.......:D

kostas-patra
15-05-2010, 09:01
για το άλλο δεν είμαι σίγουρος, αλλά οτι ταξιδεύει στη βροχή σίγουρα ναι, αυτό είναι κριτήριο, εξ αρχαιοτάτων χρόνων.

βουκεφάλας: άλεξ, πάμε να εκπολιτίσουμε τον κόσμο στα βάθη της ανατολής κατασφάζοντάς τους;

άλεξ: μπά, άσε καλύτερα, τώρα βρέχει

η πρόβα τζενεράλε στέφθηκε με επιτυχία. υπο κατακλυσμιαία βροχόπτωση, το τέρας φάνηκε να βρίσκεται στο φυσικό του χώρο

σημείωση: πέραν της πλάκας, οι δρόμοι σήμερα γλυστρούσαν, άρα ούτε βιασύνες, ούτε σφήνες, ούτε παλλικαρισμούς θέλει, μιας και η μάνα του δειλού δεν έκλαψε ποτέ.
το σπρέυ από τα λάστιχα είναι βρωμερότατο,για προσπέραση φορτηγών και λεωφορείων υπολογίστε τρείς φορές το μήκος τους μιας και πάνε γ@μι@ντας, οι μη έχοντες πιν λοκ θα αναγκαστούν να ανασηκώσουν λίγο την ζελατίνα, οι έχοντες φθαρμένα ελαστικά θα τα πούμε στην επόμενη συνάντηση, οι αθηναίοι δεν θα χρειαστεί να γεμίσουν στην ακράτα ανεβαίνοντας, για να μην μεταφέρουν τσάμπα βάρος στο βουνό, ενώ οι εκ των πατρών και περιχώρων, να υπολογίσουν κανα 140km για την επιστροφή από ακράτα-τσιβλού-ζαρούχλα- καλάβρυτα -χαλανδρίτσα-πατρα και κάτι αντίστοιχο για επιστροφή από διακοπτό, άρα καλό είανι να ανεφοδιστούμε όπου βρούμε

http://www.maplandia.com/greece/peloponissos/akhaia/akrata/Akrata Map | Greece Google Satellite Maps (http://www.maplandia.com/greece/peloponissos/akhaia/akrata/)
με το που θα βγούμε στην έξοδο της ακράτας είτε από πάτρα, είτε από αθήνα μεριά, θα πιάσουμε την παλιά εθνική και θα κατευθυνθούμε κάμποσες εκατοντάδες μέτρα προς πάτρα, μέχρι το φανάρι-διασταύρωση που γράφει προς τσιβλού-ζαρούχλα. από κει, υπολογίστε γύρω στα 28Km και φτάσατε

καλά να περάσουμε και όπως έχουμε πεί, όχι σκουπίδια, όχι πλαστικά σε θάλασσες και ακτές, στο βουνό ελεύθερα...

Michael Chatzilias
15-05-2010, 16:48
Συμμετοχές Αθηναίοι, Συμμετοχές...;;!!

vpentza
15-05-2010, 16:56
Συμμετοχές Αθηναίοι, Συμμετοχές...;;!!


vpentza ...

aeriko
15-05-2010, 17:56
aeriko....

ALEX1150
15-05-2010, 18:19
παιδια ερχομαι και εγω αυριο από Αθήνα, το project ειναι πολυ καλο ;)

sir Chatzilias will call you later on :)

Χαιρετισμούς σε όλους

Michael Chatzilias
15-05-2010, 18:48
Η τριμελής εκ των Αθηνών, παρά τις εκ του πονηρού και Πατρινού απαισιόδοξες προβλέψεις, θα βρίσκεται τη Κυριακή και 08.15 πρωινή, στο γνωστό* περίπτερο Χαιδαρίου. Η αυστηρότητα στο εκπονηθέν ολοήμερο πρόγραμμα θα εξαντληθεί στην ώρα αναχώρησης η οποία ορίστηκε στις 8.30
:sm8:

steliosx
15-05-2010, 18:50
Συμμετοχές Αθηναίοι, Συμμετοχές...;;!!

Καλησπέρα σε όλους!
Σιγά μη σας αφήσω μόνους σας με τα κεφτεδάκια!!:D Είμαι και εγώ μέσα: steliosx.
Το τηλ. είναι στο profile μου.


*επειδή δεν θα επισυνάψω φωτό του περιπτέρου, ανατρέξατε στη προηγούμενη εκδρομή της τριμελούς και αναζητήστε την ευγενική προσφορά του Λεοντόκαρδου που ανέρτησε πληροφορίες για το πως να προσεγγίσετε το σημείο επαφής....
Ένα πιο συγκεκριμένο link θα βοηθούσε περισσότερο, καθώς τουλάχιστον εγώ δεν μπόρεσα να βρώ την προηγούμενη σχετική ανάρτηση.
Εν πάσει περιπτώσει, φαντάζομαι ότι ως "ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ" αναφέρεσται στην Δημοτική Επιχείρηση με το όνομα αυτό, που είναι μετά από το τέλος της μεγάλης ευθείας μετά από το ΨΝΑ ΔΑΦΝΙ, σχεδόν πάνω στην στροφή που κάνει ο δρόμος καθώς βγαίνει παραλία. Μπαίνεις λίγο σε παράδρομο (10m) και βρίσκεις ένα cafe με μεγάλο parking.
Εάν αυτό που περιγράφω παραπάνω είναι το σωστό, τότε θα είμαι και εγώ εκεί στις 08:15. Θα κάνω βέβαια κύκλο γιατί πρέπει να βγώ από την Αττική Οδό, αλλά θα είμαι εκεί.;)
Εάν δεν είναι το σωστό και πάω αλλού για αλλού :yz ετοιμαστείτε για επιχείρηση SAR. Θα πετάω και φωτοβολίδες!!!!

aeriko
15-05-2010, 19:27
Καλησπέρα σε όλους!
Σιγά μη σας αφήσω μόνους σας με τα κεφτεδάκια!!:D Είμαι και εγώ μέσα: steliosx.
Το τηλ. είναι στο profile μου.


Ένα πιο συγκεκριμένο link θα βοηθούσε περισσότερο, καθώς τουλάχιστον εγώ δεν μπόρεσα να βρώ την προηγούμενη σχετική ανάρτηση.
Εν πάσει περιπτώσει, φαντάζομαι ότι ως "ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ" αναφέρεσται στην Δημοτική Επιχείρηση με το όνομα αυτό, που είναι μετά από το τέλος της μεγάλης ευθείας μετά από το ΨΝΑ ΔΑΦΝΙ, σχεδόν πάνω στην στροφή που κάνει ο δρόμος καθώς βγαίνει παραλία. Μπαίνεις λίγο σε παράδρομο (10m) και βρίσκεις ένα cafe με μεγάλο parking.
Εάν αυτό που περιγράφω παραπάνω είναι το σωστό, τότε θα είμαι και εγώ εκεί στις 08:15. Θα κάνω βέβαια κύκλο γιατί πρέπει να βγώ από την Αττική Οδό, αλλά θα είμαι εκεί.;)
Εάν δεν είναι το σωστό και πάω αλλού για αλλού :yz ετοιμαστείτε για επιχείρηση SAR. Θα πετάω και φωτοβολίδες!!!!
Σωστός

steliosx
15-05-2010, 19:36
Thanks!!! τα λέμε αύριο το πρωϊ.
:sm8:
Καλό δρόμο στους πατρινούς, και καλή διανυκτέρευση!!!

Carduelis
15-05-2010, 21:08
Ζαρουχλόκαιρος: Ελλάδα Καιρός - Ωριαία πρόβλεψη καιρού για Ζαρούχλα, Ελλάδα, Κυριακή 16 Μαϊ - Freemeteo.com (http://freemeteo.com/default.asp?pid=22&la=2&gid=251249&nDate=1)
Μικρή πιθανότητα βροχής όταν δεν θάμαστε πιά εκεί ;)
Ντυθείτε όμως γιατί θα έχει ψυχρούλα.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
15-05-2010, 22:23
Ανακοίνωσις :

Η τριμελής εκ των Αθηνών, παρά τις εκ του πονηρού και Πατρινού απαισιόδοξες προβλέψεις, θα βρίσκεται τη Κυριακή και 08.15 πρωινή, στο γνωστό* περίπτερο Χαιδαρίου. Η αυστηρότητα στο εκπονηθέν ολοήμερο πρόγραμμα θα εξαντληθεί στην ώρα αναχώρησης η οποία ορίστηκε στις 8.30




http://i429.photobucket.com/albums/qq16/gsforum/Foto/Adia/periptero_1.jpg


http://i429.photobucket.com/albums/qq16/gsforum/Foto/Adia/periptero_2.jpg



Το "Περίπτερο" από προηγούμενη συνάντηση του φόρουμ .... ;)
http://img268.imageshack.us/img268/4719/dsc00181st.jpg

http://img404.imageshack.us/img404/5148/dsc00188a.jpg




.

vpentza
15-05-2010, 22:26
Thanks Niko ;)

vpentza
15-05-2010, 22:46
aeriko
carduelis
vpentza
steliosSX
Alex1150
m chatzilias

στις 8.30 στο περίπτερο Χαιδαρίου ;)

lalou
15-05-2010, 23:18
Και εγω μεσα.Τα λεμε στο περιπτερο καλο βραδι.

Carduelis
15-05-2010, 23:20
aeriko
carduelis
vpentza
steliosSX
Alex1150
m chatzilias

στις 8.30 στο περίπτερο Χαιδαρίου ;)

..Makariotatos
:)

Carduelis
15-05-2010, 23:23
Από την επόμενη εκδρομή μάλλον μας βλέπω να συναντιόμαστε σε πιό ταιριαστό μέρος λίγο πιό πριν: Δαφνί !
:sm7::sm7:

vpentza
15-05-2010, 23:28
Επαναλαμβάνω το ασφυκτικό μας χρονοδιάγραμμα :

8.15 AM στο Περίπτερο,
8.30 ΑΜ αναχώρησις......;)

XCHALLENGE
16-05-2010, 00:28
Καλη βολτα παιδια!!! Μολις το ειδα γ@μωτ , γ@μωτ ...καλα να περασετε
Φιλια στους Ευα & Πετρο ( ''Ρεμα'' Ζαρουχλα)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
16-05-2010, 07:17
Καλη βολτα παιδια!!! Μολις το ειδα γ@μωτ , γ@μωτ ...καλα να περασετε
Φιλια στους Ευα & Πετρο ( ''Ρεμα'' Ζαρουχλα)


.... θα έρθουν κι άλλες Αποστόλη .... :)

gsmaniac
16-05-2010, 07:18
http://freemeteo.com/templates/default/images/arrow_prevG.gif Κυριακή 16 Μαϊ http://freemeteo.com/templates/default/images/blue_arrow_r.gif (http://freemeteo.com/default.asp?pid=22&la=2&gid=251249&nDate=1)
Καιρός για το δικό σας site (http://freemeteo.com/default.asp?pid=277&la=1&sun=&sgid=251249&sla=2)


Τοπική ώραΘερμ
°CΔιεύθυνση ΑνέμουΤαχύτητα Ανέμου
Km/hΥγρ %Καιρός09:0010 °CΔ24 Km/h
(4Bf)61http://freemeteo.com/templates/default/iconsgif/2.gifΑραιή συννεφιά12:0012.5 °CΔ26 Km/h
(4Bf)46http://freemeteo.com/templates/default/iconsgif/1.gifΑίθριος καιρός15:0013 °CΔ31 Km/h
(5Bf)46http://freemeteo.com/templates/default/iconsgif/1.gifΑίθριος καιρός18:0010.6 °CΔ29 Km/h
(5Bf)59http://freemeteo.com/templates/default/iconsgif/2.gifΑραιή συννεφιά21:007.5 °CΔ22 Km/h
(4Bf)81http://freemeteo.com/templates/default/iconsgif/5.gifΠιθανή βροχή
ο καιρος θα ειναι καλος.....:)
προσοχη στον αερα μονο......:cool:
καλα να πατε και ακομα καλυτερα να γυρισετε........:)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
16-05-2010, 07:18
http://i429.photobucket.com/albums/qq16/gsforum/Foto/Adia/periptero_1.jpg



http://i429.photobucket.com/albums/qq16/gsforum/Foto/Adia/periptero_2.jpg



Το "Περίπτερο" από προηγούμενη συνάντηση του φόρουμ .... ;)
http://img268.imageshack.us/img268/4719/dsc00181st.jpg

http://img404.imageshack.us/img404/5148/dsc00188a.jpg





.


Επαναλαμβάνω το ασφυκτικό μας χρονοδιάγραμμα :

8.15 AM στο Περίπτερο,
8.30 ΑΜ αναχώρησις......;)



Καλό δρόμο παίδες κ καλά να περάσετε ....:)

skippybi
16-05-2010, 09:18
βούρ για τους κεφτέδες!!!!!!:sm7::sm7:

καλή βόλτα στα παιδιά!!!!!!!!!!!:)

teo71
16-05-2010, 21:09
Τέλεια βόλτα. Να είμαστε όλοι καλά να το ξανακάνουμε...

Aeriko, carduelis περιμένω με αγωνία τις φωτογραφίες....

Ο Πατροκωστής απίστευτος τύπος.... Όλα τα λεφτά.

ALEX1150
16-05-2010, 21:25
Μπράβο παιδιά, ήταν όλα τέλεια!! Τη βροχή τη γλυτώσαμε και το αεράκι το κουμαντάραμε ... Special thanks στους φωτογράφους της παρέας :)

Σας ευχαριστώ όλους για την υπέροχη βόλτα, να είμαστε γεροί & για τις επόμενες εκδρομές. Πατροκωστή & Σια ;) thanks for the fun

Υ.Γ Δεν με βλέπω να χωνεύω ούτε μέχρι την Τρίτη παίδες, δεν ξέρω τι να κάνω με σας :sm7:

kostas-patra
16-05-2010, 22:00
εντάξει μβρε

καλά ήταν

πάμε στα επόμενα

vpentza
16-05-2010, 22:25
εντάξει μβρε

καλά ήταν

πάμε στα επόμενα

μόνο καλά ???? :D:D:D

skippybi
16-05-2010, 22:35
τρίκαλα;;;:D:D


Μπράβο στον Κωστή και την μεγαλοπαρέα του!!!! πάντα τέτοια:):)

vpentza
16-05-2010, 22:50
ακόμα μια εκπληκτική βόλτα.......
για να ανοίξω το χορό λοιπόν, κεφτεδάκια με συνοδεία φραπέ, βόλτα μέσα(;)) αλλά και γύρω από τη λίμνη Τσιβλού, στροφιλίκι, βουνό, απολαυστική διαδρομή, πολύ πολύ πολύ πράσινο, με φτέρες, καστανιές και έλατα, κόκκορας με μακαρόνια, κουνέλι με πατατούλες (τηγανητές), μοσχαρίσιο λουκάνικο, ομελετα με αγριες αγκινάρες, πιπερόπιττα, τηγανιά και κάτι πράσινα μπουκάλια με κάτι μέσα που άφριζε και φυσικά τσιπουράκι (χωρίς γλυκάνισο) για τον μερακλή....
Τα είπα (σχεδόν) όλα...
Δεν χρειάζεται λοιπόν να δείτε φωτό, μπορεί να κλειδωθεί το post και να διαβάσετε κανά τεχνικό άρθρο μήπως μάθετε και κάτι χρήσιμο στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε :D:D:D

(μια ερώτηση.... τί πίνει και δεν μας δίνει ??? και μην με ρωτήσετε ποιός....)

kostas-patra
16-05-2010, 22:56
εγώ πάντως δεν έπεσα

aeriko
16-05-2010, 22:56
Τόπος συνάντησης το ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ, πρωί πρωί ο Carduelis πιστός στις παραδόσεις, μας τράταρε λουκουμάδες.
http://img25.imageshack.us/img25/7590/dsc0413065.th.jpg (http://img25.imageshack.us/my.php?image=dsc0413065.jpg)
http://img340.imageshack.us/img340/2121/dsc0414066.th.jpg (http://img340.imageshack.us/my.php?image=dsc0414066.jpg)
http://img263.imageshack.us/img263/2103/dsc0415067.th.jpg (http://img263.imageshack.us/my.php?image=dsc0415067.jpg)
http://img200.imageshack.us/img200/2148/dsc0416068.th.jpg[/URL
[URL=http://img43.imageshack.us/my.php?image=dsc0417069.jpg]http://img43.imageshack.us/img43/4668/dsc0417069.th.jpg (http://img200.imageshack.us/my.php?image=dsc0416068.jpg)

Carduelis
16-05-2010, 22:59
To λοιπό!
Με τη τσίμπλα στο μάτι κινάμε για τή λίμνη Τσιμπλού..
Οποιος δεν είχε πιεί καφέ ήταν κάπως έτσι..
http://img375.imageshack.us/img375/1796/psk6244.th.jpg (http://img375.imageshack.us/i/psk6244.jpg/)
Οι αποδέλοιποι όλοι στην ώρα τους και ρουφούσαν καφεδιές για να "ρθούν τα λάδια" στη θέση τους. Ηταν ο πρώτος καφές και τον κάναμε σωστά (τον ήπιαμε).

aeriko
16-05-2010, 23:04
Πρώτη στάση στην Ακράτα για καφέ και να περιμένουμε αυτούς που εμπιστεύτηταν τα gps τους.
http://img695.imageshack.us/img695/7421/dsc0418070.th.jpg (http://img695.imageshack.us/my.php?image=dsc0418070.jpg)
http://img192.imageshack.us/img192/7986/dsc0419071.th.jpg (http://img192.imageshack.us/my.php?image=dsc0419071.jpg)
http://img62.imageshack.us/img62/6697/dsc0422074.th.jpg (http://img62.imageshack.us/my.php?image=dsc0422074.jpg)

Carduelis
16-05-2010, 23:04
Καφές, λουκουμάς να γλυκάνει το ξεκίνημα και αρχίζουν οι συστάσεις (σαν τα προξενιά στις ελληνικές ταινίες: ποιός είσαι εσύ;; πως σε λένε;; τι κάνεις;;; κλπ).
Αφού συστηθήκαμε από δεξά προς τα αριστερά, δοκιμάσαμε και από αριστερά προς τα δεξά και τα θαλασσώσαμε..άρα ώρα να την κάνουμε!
http://img200.imageshack.us/img200/9818/psk6250.th.jpg (http://img200.imageshack.us/i/psk6250.jpg/)

frits
16-05-2010, 23:09
Γράψτε ότι περάσατε χάλια, ότι το φαγητό ήταν χάλια, η διαδρομή βαρετή, και στην παρέα είσασταν όλο γκρίνια.
Το GUZZI σας πήρε τα αυτιά και βρώμαγε βενζίνη και ότι με Πατρινούς δεν θα ξανακάνετε παρέα.
Γράψτε σας παρακαλώ ότι σας πήγε στραβά γιατί θα σκάσω απο την ζήλια μου..:yz

Carduelis
16-05-2010, 23:11
Αθήνα-Κόρινθος χαλαρά χαλαρά, τόσο χαλαρά που δεν καταλάβαμε οτι πήραμε έναν ακόμα στο Κιάτο (Τeo71) και ..χάσαμε έναν άλλον στην Ακράτα! (Σπύρος-incubus)
Πάντως στο σύνολο είμασταν ΟΚ! (ισολογισμός ελληνικής παρέας!)

teo71
16-05-2010, 23:12
Γράψτε ότι περάσατε χάλια, ότι το φαγητό ήταν χάλια, η διαδρομή βαρετή, και στην παρέα είσασταν όλο γκρίνια.
Το GUZZI σας πήρε τα αυτιά και βρώμαγε βενζίνη και ότι με Πατρινούς δεν θα ξανακάνετε παρέα.
Γράψτε σας παρακαλώ ότι σας πήγε στραβά γιατί θα σκάσω απο την ζήλια μου..:yz

Ήταν τόσο χάλια, που σκέφτομαι να ασχοληθώ με την φωτογραφία για να κρατάω τις απαίσιες στιγμές που περνάω, με ένα μάτσο γραφικούς τύπους.:sm7::sm7:

Carduelis
16-05-2010, 23:17
στάση στην Ακράτα: μετράμε μηχανές: 9!
κεφάλια:9! Μόνο που είχαμε ξεκινήσει με έναν με μαλλί μέχρι τον ώμο και τώρα είχαμε έναν με 2 πόντους τρίχα!
Γρήγορο συμβούλιο, μια τυρόπις να το χωνέψουμε σαν συμβάν και μετά λέμε "θα μας βρεί!"
Αυστηρό μέτρημα οι υπόλοιποι, φωτο της κόμης νάμαστε σίγουροι οτι οσοι είναι μακρυμάλληδες θα παραμείνουν μακρυμάλληδες και δρόμο για τη λίμνη που μας περίμενε από βραδύς ο Tsatra-Patras

vpentza
16-05-2010, 23:18
...ρε σεις..... ξεχάσαμε να φάμε παγωτό......:hmmm:

aeriko
16-05-2010, 23:20
Ήταν τόσο χάλια, που σκέφτομαι να ασχοληθώ με την φωτογραφία για να κρατάω τις απαίσιες στιγμές που περνάω, με ένα μάτσο γραφικούς τύπους.:sm7::sm7:
Τεο όταν λές γραφικούς εννοείς κάτι:sm7:
http://img153.imageshack.us/img153/259/dsc0437089.th.jpg (http://img153.imageshack.us/my.php?image=dsc0437089.jpg)

teo71
16-05-2010, 23:20
...ρε σεις..... ξεχάσαμε να φάμε παγωτό......:hmmm:

Αντικαταστάθηκε από το γιαούρτι με τις φράουλες.;)

vpentza
16-05-2010, 23:21
εγώ πάντως δεν έπεσα
στάση στην Ακράτα: μετράμε μηχανές: 9!
κεφάλια:9! Μόνο που είχαμε ξεκινήσει με έναν με μαλλί μέχρι τον ώμο και τώρα είχαμε έναν με 2 πόντους τρίχα!
Γρήγορο συμβούλιο, μια τυρόπις να το χωνέψουμε σαν συμβάν και μετά λέμε "θα μας βρεί!"
Αυστηρό μέτρημα οι υπόλοιποι, φωτο της κόμης νάμαστε σίγουροι οτι οσοι είναι μακρυμάλληδες θα παραμείνουν μακρυμάλληδες και δρόμο για τη λίμνη που μας περίμενε από βραδύς ο Tsatra-Patras


ο Αρτέμης Μάτσας εννοείς.......

teo71
16-05-2010, 23:21
Τεο όταν λές γραφικούς εννοείς κάτι:sm7:
http://img153.imageshack.us/img153/259/dsc0437089.th.jpg (http://img153.imageshack.us/my.php?image=dsc0437089.jpg)


:sm7::sm7::sm7:

Και όχι μόνο..........

Carduelis
16-05-2010, 23:24
Aκράτητοι ορμήξαμε από Ακράτα για λίμνη Τσιμπλού, όμορφη διαδρομή με άφθονο στροφιλίκι, κακή άσφαλτο αλλά δε βαριέσαι! Βρήκαμε ένα δένδρο να σκιάζει τις μηχανές μας..
http://img218.imageshack.us/img218/5838/psk6252.th.jpg (http://img218.imageshack.us/i/psk6252.jpg/)

..και οι υπόλοιποι στον ήλιο και το γρασίδι! (για να μην κάνω καμμιά λαλακία με τα ονόματα τους αφήνω ακατανόμαστους όλους!)
http://img204.imageshack.us/img204/7795/psk6254.th.jpg (http://img204.imageshack.us/i/psk6254.jpg/)

Ο Tsatra-Patras με το κορίτσι της υπομονής περίμεναν χωμένοι στο πράσινο λίγο πιό πέρα...
http://img526.imageshack.us/img526/7856/psk6332.th.jpg (http://img526.imageshack.us/i/psk6332.jpg/)
http://img688.imageshack.us/img688/6204/psk6336.th.jpg (http://img688.imageshack.us/i/psk6336.jpg/)

Carduelis
16-05-2010, 23:42
Για το τοπίο ότι και να πει κανείς είναι λίγο.. καλύτερα να δείξουμε μόνο φωτο.. ιδανικό μέρος για βόλτα με πιτσιρίκια και πεθερικά.. τα πιτσιρίκια τα αφήνετε να παίζουν και τα πεθερικά τα σπρώχνετε στη λίμνη (80 μέτρα βάθος ισχυρίζεται οτι έχει ο διοργανωτής!) :D
http://img25.imageshack.us/img25/9590/psk632.th.gif (http://img25.imageshack.us/i/psk632.gif/)

Carduelis
16-05-2010, 23:45
http://img25.imageshack.us/img25/3540/psk6347.th.jpg (http://img25.imageshack.us/i/psk6347.jpg/)
http://img695.imageshack.us/img695/4311/psk6343.th.jpg (http://img695.imageshack.us/i/psk6343.jpg/)
http://img26.imageshack.us/img26/8013/psk6300.th.jpg (http://img26.imageshack.us/i/psk6300.jpg/)
http://img36.imageshack.us/img36/8040/psk6292.th.jpg (http://img36.imageshack.us/i/psk6292.jpg/)
http://img96.imageshack.us/img96/20/psk6281.th.jpg (http://img96.imageshack.us/i/psk6281.jpg/)
http://img80.imageshack.us/img80/1710/psk6267.th.jpg (http://img80.imageshack.us/i/psk6267.jpg/)
http://img80.imageshack.us/img80/9245/psk6257.th.jpg (http://img80.imageshack.us/i/psk6257.jpg/)
http://img522.imageshack.us/img522/2466/psk6261.th.jpg (http://img522.imageshack.us/i/psk6261.jpg/)
http://img535.imageshack.us/img535/4802/psk6264.th.jpg (http://img535.imageshack.us/i/psk6264.jpg/)

aeriko
16-05-2010, 23:53
Η υπέροχη φύση γύρω από την λίμνη
http://img535.imageshack.us/img535/8472/dsc0425077.th.jpg (http://img535.imageshack.us/my.php?image=dsc0425077.jpg)
http://img143.imageshack.us/img143/7049/dsc0426078.th.jpg (http://img143.imageshack.us/my.php?image=dsc0426078.jpg)
http://img696.imageshack.us/img696/3803/dsc0429081.th.jpg (http://img696.imageshack.us/my.php?image=dsc0429081.jpg)
http://img340.imageshack.us/img340/9668/dsc0431083.th.jpg (http://img340.imageshack.us/my.php?image=dsc0431083.jpg)
http://img20.imageshack.us/img20/5209/dsc0432084.th.jpg (http://img20.imageshack.us/my.php?image=dsc0432084.jpg)
http://img101.imageshack.us/img101/9430/dsc0441093.th.jpg (http://img101.imageshack.us/my.php?image=dsc0441093.jpg)
http://img143.imageshack.us/img143/7934/dsc0444096.th.jpg (http://img143.imageshack.us/my.php?image=dsc0444096.jpg)

Carduelis
16-05-2010, 23:54
Αφού ξαναμαναμετρηθήκαμε όλοι είπαμε να πάμε στο καφέ της λίμνης, αυτή τη φορά να.. φάμε τον καφέ μπας και την δούμε Τσιβλού επιτέλους!
http://img72.imageshack.us/img72/2346/psk6276.th.jpg (http://img72.imageshack.us/i/psk6276.jpg/)

Ο Μακαριότατος μόλις είδε τα χάλια μας, φραπέδες παντρεμένοι με κιοφτεδάκια, τυροσαλάτες και λουκάνικα... λιποτάκτησε! "έχω μια επείγουσα δουλειά στην Αθήνα" μας είπε και έγινε μπουχός! Σου λέει άμα ξεκινάει έτσι ο πρωινός καφές, φαντάσου στον απογευματινό θα με βάλουν να τον πιώ με κανένα σουβλιστό..
http://img143.imageshack.us/img143/610/psk6275.th.jpg (http://img143.imageshack.us/i/psk6275.jpg/)

kerasomallousa
16-05-2010, 23:55
εντάξει μβρε

καλά ήταν

πάμε στα επόμενα

όπως καταλάβατε ο κώστας είναι κομμάτια καθ'οτι για μας η εκδρομή ξεκίνησε Σάββατο βράδυ και συνεχίστηκε στα Καλάβρυτα, οπότε και επιστροφη Πάτρα το βράδυ. (φωτό και αναλύτική περιγραφή σύντομα)

Χαρήκαμε πολύ για όσους ξαναείδαμε από κοντά καθώς και για τα καινούργια άτομα που γνωρίσαμε. πάντα τέτοια!!

vpentza
16-05-2010, 23:59
όπως καταλάβατε ο κώστας είναι κομμάτια καθ'οτι για μας η εκδρομή ξεκίνησε Σάββατο βράδυ και συνεχίστηκε στα Καλάβρυτα, οπότε και επιστροφη Πάτρα το βράδυ. (φωτό και αναλύτική περιγραφή σύντομα)

Χαρήκαμε πολύ για όσους ξαναείδαμε από κοντά καθώς και για τα καινούργια άτομα που γνωρίσαμε. πάντα τέτοια!!

οκ, παράτα μας με τον Κώστα τώρα...
το Guzzi είναι καλά ????

Carduelis
17-05-2010, 00:14
Στους καφεδοκεφτέδες μας πρόλαβε και ο απωλεσθείς incubus (lost Spyrus έκτοτε).
Ξαναμαναμετρηθήκαμε,: συν τον Σπύρο, μείον τον Μακαριότατο ίσα βάρκα ίσα νερά πάλι! αυτό το μέτρημα μας γονάτησε σήμερα... αντε να πάει η παρέα μια βόλτα την περίμετρο της λίμνης για να ισιάξει η μέση και να απολαύσει τη φύση! ακόμα να καταλάβω ποιός άτιμος είχε αυτή την φαεινή ιδέα!
Αρματωμένοι με κόκκαλα, προστατευτικά, μπότες, γυλιούς, ισοθερμικά κλπ αξεσουάρ και με τη ζέστη να μας κοπανάει, πήραμε το μονοπάτι... οι μισοί, οι άλλοι.. λούφαραν (λέγε με aeriko klp ακατανόμαστοι!)
http://img15.imageshack.us/img15/4493/psk6269.th.jpg (http://img15.imageshack.us/i/psk6269.jpg/)
http://img202.imageshack.us/img202/5297/psk6304.th.jpg (http://img202.imageshack.us/i/psk6304.jpg/)
http://img404.imageshack.us/img404/2961/psk6312.th.jpg (http://img404.imageshack.us/i/psk6312.jpg/)
http://img704.imageshack.us/img704/3769/psk6322.th.jpg (http://img704.imageshack.us/i/psk6322.jpg/)
http://img200.imageshack.us/img200/9607/psk6337.th.jpg (http://img200.imageshack.us/i/psk6337.jpg/)
http://img413.imageshack.us/img413/6466/psk6316.th.jpg (http://img413.imageshack.us/i/psk6316.jpg/)
http://img155.imageshack.us/img155/4893/psk6329.th.jpg (http://img155.imageshack.us/i/psk6329.jpg/)
http://img179.imageshack.us/img179/6355/psk6331.th.jpg (http://img179.imageshack.us/i/psk6331.jpg/)
http://img99.imageshack.us/img99/2350/psk6330.th.jpg (http://img99.imageshack.us/i/psk6330.jpg/)
http://img155.imageshack.us/img155/9011/psk6338.th.jpg (http://img155.imageshack.us/i/psk6338.jpg/)

aeriko
17-05-2010, 00:16
Βολτάροντας στην λίμνη vpentza, ΜΑΚΑΡΙΟΣ, teo71
http://img534.imageshack.us/img534/1514/dsc0423075.th.jpg (http://img534.imageshack.us/my.php?image=dsc0423075.jpg)
Carduelis, steliosx, lalou

http://img299.imageshack.us/img299/5476/dsc0424076.th.jpg (http://img299.imageshack.us/my.php?image=dsc0424076.jpg)

Θάνος, kerasomallousa, kostas-patra, alex1150, teo71
http://img179.imageshack.us/img179/7683/dsc0448099.th.jpg (http://img179.imageshack.us/my.php?image=dsc0448099.jpg)

aeriko
17-05-2010, 00:19
Κατάβαση των μυρίων και λοιπών δημοκρατικών δυνάμεων
http://img339.imageshack.us/img339/3667/dsc0452103.th.jpg (http://img339.imageshack.us/my.php?image=dsc0452103.jpg)
http://img130.imageshack.us/img130/9475/dsc0453104.th.jpg (http://img130.imageshack.us/my.php?image=dsc0453104.jpg)
http://img168.imageshack.us/img168/3217/dsc0454105.th.jpg (http://img168.imageshack.us/my.php?image=dsc0454105.jpg)
http://img202.imageshack.us/img202/820/dsc0455106.th.jpg (http://img202.imageshack.us/my.php?image=dsc0455106.jpg)

aeriko
17-05-2010, 00:28
Στο σημείο αυτό να ευχαριστήσω τα παιδιά που συμμετείχαν στην εκδρομή, καθώς και το Gsforum μέσω του οποίου γνωριστήκαμε και μας φιλοξενεί. Η συνέχεια αύριο.

Carduelis
17-05-2010, 00:29
Τις φοράγαμε που τις φοράγαμε σαν μαμάκες, είπαμε να διαπιστώσουμε αν όντως είναι άδιάβροχες..

http://img265.imageshack.us/img265/8995/psk6285.th.jpg (http://img265.imageshack.us/i/psk6285.jpg/)http://img257.imageshack.us/img257/9651/psk6283.th.jpg (http://img257.imageshack.us/i/psk6283.jpg/)http://img230.imageshack.us/img230/6499/psk6284.th.jpg (http://img230.imageshack.us/i/psk6284.jpg/)

στη διαδρομή βρήκαμε διάφορα ξωτικά του δάσους..
http://img534.imageshack.us/img534/3073/psk6301.th.jpg (http://img534.imageshack.us/i/psk6301.jpg/)

..μελισσούλες κλπ ζωύφια για φωτογράφηση πανίδας.
http://img237.imageshack.us/img237/3956/psk6302.th.jpg (http://img237.imageshack.us/i/psk6302.jpg/)

Carduelis
17-05-2010, 00:40
Αφού παίξανε οι μαντράχαλοι, και φοβήσανε τα παιδάκια που τους κοίταγαν και τους ρωσοπόντιους που ψάρευαν στη λίμνη μετακόμισε η λαίλαπα στη Ζαρούχλα....όπου η παρέα του gsforum αποφάσισε να αφήσει τα παιχνίδια και να ασχοληθεί με κανένα σοβαρότερο άθλημα...
(Η διαδρομή λίμνη Τσιβλού - Ζαρούχλα απίθανα όμορφη! καμμιά 15αριά χιλιόμετρα στροφιλίκι μέσα στο δάσος)
http://img526.imageshack.us/img526/1879/psk6348.th.jpg (http://img526.imageshack.us/i/psk6348.jpg/)http://img143.imageshack.us/img143/2659/psk6349.th.jpg (http://img143.imageshack.us/i/psk6349.jpg/)http://img208.imageshack.us/img208/6245/psk6350.th.jpg (http://img208.imageshack.us/i/psk6350.jpg/)

Ο Πάνος την έπεσε στον κόκκορα, ο ΒΑσίλης στο κοκκινιστό κουνέλι και οι υπόλοιποι σε ότι πετάει, βελάζει, μουγκρίζει και περπατάει στα δυό ή στα τέσσερα!
[/URL]
[URL="http://img208.imageshack.us/i/psk6350.jpg/"] (http://img143.imageshack.us/i/psk6349.jpg/)

kerasomallousa
17-05-2010, 00:48
οκ, παράτα μας με τον Κώστα τώρα...
το Guzzi είναι καλά ????

το Guzzi χαίρει άκρας (εντάξει...σχετικό αυτό!!) υγείας και σας ευχαριστεί που το έχετε έγνοια του. μας πήγε και μας έφερε στη βάση μας μια χαρά!!
αυτό μας έλειπε, ας τολμήσει να κάνει κανένα παιχνιδάκι και ξέρει ότι το περιμένει ο μαστρο κώστας

Carduelis
17-05-2010, 00:49
Ο Στέλιος με τον Θάνο όταν είδαν τη σφαγή των αμνοεριφίων λάκησαν κατά τα βουνά κι ακόμα τρέχουν.. κάτι για στυμφαλία είπαν.. κάτι για Φενεό.. μάλλον για σόδα ψάχναν.
Οι υπόλοιποι, ευτυχώς δεν ξαναμετρηθήκαμε πάλι, πήραμε τον κατήφορο και όταν φτάσαμε Ακράτα βρήκαμε παραθαλάσσιο καφέ για να στανιάρουμε και να χωνέψουμε.
http://img594.imageshack.us/img594/6144/psk6352.th.jpg (http://img594.imageshack.us/i/psk6352.jpg/)

Εκεί πιά πανικοβλήθηκε ο Τεο71 και μετά τον καφέ έφυγε σφαίρα! Οι υπόλοιποι σιγούλια σιγούλια ήρθαμε σπίτια μας.
Ευχαριστώ όλα τα "παιδιά" για την καλή διάθεση, την όρεξη για βόλτα και την καλή παρέα. Ένα μεγάλο ευχαριστώ επίσης στο πατρινό σκέλος για την ιδέα και την άψογη οργάνωση !!
Αντε και στην επόμενη κοπάνα της παρέας του gsforum !

aeriko
17-05-2010, 08:04
Πρωινή προκήρυξη από την Ζαρούχλα, οι παρακάτω εμφανιζόμενοι μαντράχαλοι καταζητουνται για τις ζημιές που έκαναν σε παρακείμενη ταβέρνα.
http://img404.imageshack.us/img404/6996/dsc0488139.th.jpg (http://img404.imageshack.us/my.php?image=dsc0488139.jpg)
http://img37.imageshack.us/img37/2887/dsc0490141.th.jpg (http://img37.imageshack.us/my.php?image=dsc0490141.jpg)

siraxanz
17-05-2010, 10:46
Πολύ ωραίος προορισμός, όμορφα όλα,

σας ζήλεψα, αλλά.....δουλειές δυστυχώς:(

Πάντα τέτοια και ακόμα ομορφότερα ταξίδια! :)

kostas-patra
17-05-2010, 11:23
εγώ έχω πάει και σε καλύτερα μέρη
μην τα παραλέμε
όλα όμορφα, ρόδινα και αηδίες...
αργήσαμε να ξεκινήσουμε, αργήσαμε στον καιφέ, τα κιεφτεδάκια δεν είχαν δυόσμο, δεν είδαμε τίποτα, δεν φάγαμε παγωτό, φύγαμε γλήγορα μην μας πιάσει η βρόχα, ξέχασα να βάλω κάρτα μνήμης στην κάμερα και τραβούσα δίχως να έχει αποθηκευτεί έστω και μια, η παρέα ήταν καλογυαλισμένη και σε χώμα δεν πήγαμε, έφαγαν σαν ακρίδες τα ορεκτικά μεσοτραπεζίς και δεν υπήρχε κάτι ενδιαφέρον στην όλη ιστορία
να μην το ξανακάνουμε λέω εγώ και από δω και πέρα, όποιος θα αναφέρει τον όρο εκδρομή να μπανιάρεται αυτόματα

kerasomallousa
17-05-2010, 13:06
εγώ πάντως μια χαρά πέρασα! και ήπιαμε(τε), και φάγαμε καλά, και τη βολτούλα μας γύρω από τη λίμνη κάναμε και καλό καιρό είχε!
παιδιά... αν του κώστα δεν του άρεσε(...-για όποιον τον πιστεύει) θα παίρνω το τέρας guzzi και θα έρχομαι μόνη μου στις εκδρομές!!! ΜΠΑΝ

Carduelis
17-05-2010, 13:07
εγώ έχω πάει και σε καλύτερα μέρη
μην τα παραλέμε
όλα όμορφα, ρόδινα και αηδίες...
αργήσαμε να ξεκινήσουμε, αργήσαμε στον καιφέ, τα κιεφτεδάκια δεν είχαν δυόσμο, δεν είδαμε τίποτα, δεν φάγαμε παγωτό, φύγαμε γλήγορα μην μας πιάσει η βρόχα, ξέχασα να βάλω κάρτα μνήμης στην κάμερα και τραβούσα δίχως να έχει αποθηκευτεί έστω και μια, η παρέα ήταν καλογυαλισμένη και σε χώμα δεν πήγαμε, έφαγαν σαν ακρίδες τα ορεκτικά μεσοτραπεζίς και δεν υπήρχε κάτι ενδιαφέρον στην όλη ιστορία
να μην το ξανακάνουμε λέω εγώ και από δω και πέρα, όποιος θα αναφέρει τον όρο εκδρομή να μπανιάρεται αυτόματα
Ma δεν ήταν εκδρομή.. κοπάνα ήταν! και γι αυτό την λένε κοπάνα! γιατί την οργανώνουν κόπανοι! :sm7::sm7:

frits
17-05-2010, 13:15
εγώ έχω πάει και σε καλύτερα μέρη
μην τα παραλέμε
όλα όμορφα, ρόδινα και αηδίες...
αργήσαμε να ξεκινήσουμε, αργήσαμε στον καιφέ, τα κιεφτεδάκια δεν είχαν δυόσμο, δεν είδαμε τίποτα, δεν φάγαμε παγωτό, φύγαμε γλήγορα μην μας πιάσει η βρόχα, ξέχασα να βάλω κάρτα μνήμης στην κάμερα και τραβούσα δίχως να έχει αποθηκευτεί έστω και μια, η παρέα ήταν καλογυαλισμένη και σε χώμα δεν πήγαμε, έφαγαν σαν ακρίδες τα ορεκτικά μεσοτραπεζίς και δεν υπήρχε κάτι ενδιαφέρον στην όλη ιστορία
να μην το ξανακάνουμε λέω εγώ και από δω και πέρα, όποιος θα αναφέρει τον όρο εκδρομή να μπανιάρεται αυτόματα

:sm8:
Καλά που δεν ήρθα λοιπόν, την γλύτωσα !!!:)

kostas-patra
17-05-2010, 13:30
Καλά που δεν ήρθα λοιπόν, την γλύτωσα !!!:)

δεν φαντάζεσαι πόσο δίκιο έχεις...
καιρό κράτησα το στόμα μου κλειστό, μα τώρα εξηγούμαι

siraxanz
17-05-2010, 13:31
εγώ πάντως μια χαρά πέρασα! και ήπιαμε(τε), και φάγαμε καλά, και τη βολτούλα μας γύρω από τη λίμνη κάναμε και καλό καιρό είχε!
παιδιά... αν του κώστα δεν του άρεσε(...-για όποιον τον πιστεύει) θα παίρνω το τέρας guzzi και θα έρχομαι μόνη μου στις εκδρομές!!! ΜΠΑΝ


Έτσι:)

kostas-patra
17-05-2010, 13:39
Η ΕΛΕΓΕΙΑ ΤΗΣ ΤΣΙΒΛΟΥΣ




Όποιος την νύχτα πορπατεί λάσπες και ##### π@τεί, ούπς, κακιά λέξη

Τι να το κάνεις, κακιά ξεκακιά, όχι μόνο τα πατήσαμε αλλά κοιμηθήκαμε πάνω τους, δηλαδή τρόπος του λέγειν, αλλά ας τα πάρουμε τα πράγματα μπερδεμένα.

Εγώ είμαι τσίπης και μ αρέσει η εκδρομή, άρα, το λοιπόν φορτώνω το τέρας του λοχ νές, sp.kaffeusfrappeusLin. μετά της συζύγου(από τον ζυγό του μαρτυρίου, αλλά αυτή είναι μιαν άλλη κουβέντα) και λέμε να πάμε το ερπετόροδό μας μια βόλτα στο φυσικό του περιβάλλον, τη λίμνη.

Αυτή επιλέχθηκε με οικονομικοπεριβαλλοντικά κριτήρια(να ναι κοντά=λιγότερη μπεντζίνα=λιγότερη μόλυνση του περιβάλλοντος) και το όνομα αυτής τσιμπλού. Το κυκλόπειο φανάρι του mg(συντγρφ από το μοτο γκουζι, με τς για τους ιταλομαθείς) έπασχε από ανίατο κριθαράκι τσίπλα και είπαμε να συνδυάσουμε την εκδρόμα με την θεραπεία του.

Το λοιπό, το δηλώσαμε στο φόρουμ ότι θα πάμε, ώστε να ψάξει κάποτε κάποιος να μας βρεί, αν τυχόν συνέβαινε κάτι, αλλά με τρόπο τέτοιο ώστε να μην προσελκύσουμε πολύ ενδιαφέρο, το κοινώς σαμποτάραμε με κάθε δυνατό και αδύνατο τρόπο την αθρόα συμμετοχή των φυσιολατρών, αλλά δεν καταφέραμε να διώξουμε όλα τα τσιμπούρια εκδρομείς από την πλάτη μας.

Ξεκινήσαμε οι δύο μας και το τέρας, μας ακολούθησε ένα αγγελούδι πλάσμα, ας την πούμε χαριτολογώντας ομορφιά και αναμέναμε το τυφλό ραντεβού της, τον μπάιντ ντέητ, τον λόρενς εκ περισού 3 ώρες στην μαγευτική ακράτα έξω από την φρουταγορά, μέχρι να δεήσει και να ρθει. Δεν ήρθε ποτέ στην ώρα του, άρα τον γράψαμε στα παλαιότερα των υποδημάτων μας, γιατί όλες οι άλλες προς εγγραφή περιοχές είχαν από καιρό γεμίσει.

Η ορισμένη ώρα συνάντησης έκτη μετά μεσημβρίας είχε σκοπό την χαλαρή πορεία μας προς το άγνωστο μαγευτικό μέρος που το έζωναν θρύλοι, μύθοι και παραδόσεις, αλλά και η ανάγκη μας να βρούμε το κατάλληλο μέρος, με τις κατάλληλες προδιαγραφές για να καταλύσουμε, πράγμα που δεν κατέστη δυνατόν, εφόσον ο μυστακιοπογωνοφόρος παις προσήλθε ως σερνάμενη κουνάμενη πέρδικα εν καιρώ αναπαραγωγής, με αποτέλεσμα να μας στήσει και εμείς να ψάχνουμε μες στο σκοτάδι, πέριξ της λίμνης να στήσουμε τον γαιωδαιτικό μας θόλο, δίχως δυνατότητα σαφούς προσανατολισμού και επιλογής του καταλλήλου σημείου, με επαρκή κάλυψη από τον πρωινό ήλιο, από τα νερά απορροής μιας πιθανής τελοανοιξιάτικης καταιγίδας και υπήνεμης κάλυψης από τα στοιχειά της φύσης.

Ως πάντα, βρήκα το ακαταλληλότερο σημείο, στήσαμε τη σκηνή, βρήκαμε μια παρέα γειτόνων με τροφόσπιτα-τροχόσπιτα, είπα ένα γειά για να δηλώσω αγνές- προς το παρόν- προθέσεις και αφού κατάλαβαν το ποιόν του ανδρός, μας υπέδειξαν την καλύτερη μεριά για τους σκηνίτες της λίμνης, κοντά τους, κάτω από ένα υπεραιωνόβιο πεύκο 30 και χρόνων, εφιστώντας μας την προσοχή να μην στήσουμε στην παραδίπλα εσοχή που είχε τον ρόλο χαβούζας, αφοδευτηρίου, χεζοβολιού απ όπου οι κλατσιμπιρδόνιοι ήχοι δήλωναν το τέλος της μεταβολικής διαδικασίας της τροφής.

Οι γείτονες διέθεταν έναν 9χρονο πιτσιρίκο, ο οποίος τα προηγούμενα βράδια ακούγοντας τους ήχους της λίμνης, του καιρού ανάμεσα στις φυλλωσιές, τις βροντές από τους κεραυνούς και τις λάμψεις των αστρωπών, επέτρεψε στον φόσ#### του να αποπατήσει εκεί που ατυχώς ήταν να κοιμηθούμε, κάτι που το καταλάβαμε όταν ήταν πραγματικά αργά, όταν κατά τις 2 επιστρέψαμε από την ταβέρνα του παναγιώτη.

Ο παναγιώτης είναι ένα παλικαράκι λογιότατο, ήρεμος, σεμνός, προσεκτικός και μετρημένος στις εκφράσεις του, σαν εμένα ακριβώς ένα πράγμα, που ανέλαβε γύρω στις 11 να κατευνάσει την όρεξή μας, που από ώρα διαμαρτυρόταν εκκρίνοντας μέλαν χολή στα άδεια στομάχια μας. Ο λόρενς έφταξε πάνω που ακούμπησαν τα πιάτα στο τραπέζι και σαν να μην έτρεχε κάστανο ξεκίνησε την μασαμπούκα με το αρνάκι λαδολέμονο, τους τεράστιους κιοφτέδες, την γεμιστή πεντανόστιμη μελιντζάνα και το προζυμένιο ψωμί.

Τα άκουσε, τα λούστηκε τα κοπλιμέντα μας αγόγγυστα, ως γνήσιος φταίχτης και για πρώτη φορά-και μόνη- παραδέχτηκε ότι άργησε σαν να ερχόταν από την αραβία, σαν τον μεθ όσκαρ βραβευμένο συνονόματό του.

Έπεσε παγωμάρα στο τραπέζι, μπορεί να υπερέβαλα εαυτόν, αλλά 3ώρες δίχως ένα τηλεφώνημα από την μια, ένα κατεβατό κοσμητικών επιθέτων από την άλλη, νομίζω ότι δεν ένιωσε ριγμένος.

Στρέφοντας το βλέμμα προς τον πάνο που διάβαζε ένα βιβλίο, άρχισα να του κάνω ερωτήσεις σχετικά με την λίμνη, το μέρος, την ιστορία. Μειδίασε. Δεν υπήρχε καμπαναριό στο βάθος της λίμνης, κατολίσθηση ναι υπήρξε, αλλά δεν καταπλακώθηκε κανένα χωριό, έφραξε μόνο το πέρασμα των νερών και όσα δέντρα ήταν στην εγγύς υψομετρική περιοχή σκεπάστηκαν από το νερό, σαν αγκυροβολημένα ναυάγια

Δεν υπήρχαν θρύλοι, μύθοι, τίποτα διαβολικό δαιμονικό, εκτός….
Τι ρε παναγιώτη;

Τίποτα, σχεδόν τίποτα, δεν έχω σκοπό να σας τρομάξω.
Έλα ρε παναγιώτη, δεν φοβόμαστε

Τίποτα, τίποτα, έλεγε ο πανος προσπαθώντας ανεπιτυχώς να κόψει την κουβέντα, κάποιος κάποτε μου χε πεί για κάτι που καταπλακώθηκε και ζούσε στον πάτο της λίμνης, αλλά ποιος τα πιστεύει αυτά; Μη τα ρωτάς, αφού έχετε και κοπέλες και θα μείνετε σε σκηνές, δίπλα στο ύπαιθρο, δεν είναι καλό να σας αγριεύω με προκαταλήψεις

Με τα πολλά, μας είπε για μια ιστορία με μια μικρούλα κόρη, που παιζε με τα παιχνίδια και τα ζώα της στο χωριό την ώρα της κατολίσθησης, και που όταν άρχισε η στάθμη του νερού να ανεβαίνει, το πόδι της πιάστηκε και την ήπιαν τα νερά.
Και;
Μετά έγινε κάτι που δεν το πιστεύουν ούτε τα μικρά παιδιά, αλλά κανένας δεν αναφέρεται πλέον σε αυτό.

Θα μας σκάσεις!!

Και η μικρούλα θα έσκαγε, αλλά άνοιξε ο ουρανός και μια φωτεινή δέσμη εστίασε πάνω της εξατμίζοντας το νερό, αυτή βρήκε το χρόνο να γλυτώσει, αλλά δεν ήξερε κολύμπι για να βγεί από την κοίτη της λίμνης εν εξελίξει.

Η παράδοση λέει πως μια κοπέλα με ένα σκάφανδρο κατέβηκε από την φωτεινή δέσμη, αγκάλιασε την μικρούλα και χάθηκαν μέσα στην λάμψη μιας αστρωπής.

Μιλάς για ούφο;

Όχι καλέ μου φίλε, μιλώ για βρεξωγήινους, εμφανίζονται μετά την βροχή και βοηθούν όποιον τους έχει ανάγκη. Έχουν να εμφανιστούν από τότε, αλλά το μέρος είναι ενεργειακό, οι σταγόνες πέφτουν πιο χοντρές και πιο αργά απ ότι οπουδήποτε αλλού και την νύχτα ακόμα και οι λύκοι φοβούνται να αλυχτούν

Αυτά μας είπε, όταν μάζεψε τα πιάτα για να μας φέρει τον λογαριασμό, πίσω από την πλάτη τους τον κοροιδέψαμε, αλλά μια ανησυχία οδηγούσε πιο γρήγορα τον παλμό μας.

Είπαμε πως ξεχάσαμε ότι ακούσαμε και πήγαμε να βρούμε τις σκηνές και τα παρεάκια μας, με τα τροχόσπιτα.

Ήπιαμε τον νείλο σε κρασί και τσίπουρο, αδειάσαμε δυό ταπεράκια λουκούμια, είπαμε ανέκδοτα και τραγούδια και κάπου εκεί γύρω στις 2 τα ξημερώματα, είπαμε να ταβλιαστούμε, γιατί μας περίμενε μια δύσκολη μέρα. Που να ξέραμε ότι σε αυτό το έργο δεν είχαν πέσει ακόμα ούτε οι τίτλοι αρχής.

gemara
17-05-2010, 13:48
:sm8:
Καλά που δεν ήρθα λοιπόν, την γλύτωσα !!!:)

Ναι καλά, ψήσου μαζί μου και συ!!!:yz

XCHALLENGE
17-05-2010, 15:03
Εισαι Α Π Ε Χ Τ Ο Σ φιλε!!!

XCHALLENGE
17-05-2010, 15:05
στον kosta-patra πηγαινε...

steliosx
17-05-2010, 16:37
Καλησπέρα σε όλους σας,

Εκ μέρους του φίλου καλεσμένου μας Θάνου με το θηρίο του (F1100 gs), σας μεταφέρω τις ευχαριστίες του και τις ευχές του για τα καλύτερα.

Περάσαμε καταπληκτικά!!! :D

Ο Στέλιος με τον Θάνο όταν είδαν τη σφαγή των αμνοεριφίων λάκησαν κατά τα βουνά κι ακόμα τρέχουν.. κάτι για στυμφαλία είπαν.. κάτι για Φενεό.. μάλλον για σόδα ψάχναν.

Όσο για την επιστροφή εγώ και ο Θάνος, επιλέξαμε μία εναλλακτική διαδρομή την οποία συστήνουμε ανεπιφύλακτα.
Από Ζαρούχλα βγήκαμε Φενεό μέσω μιας χωμάτινης (και ολίγον λασπωμένης) διαδρομής 15 χλμ μέσα σε ένα καταπληκτικό δάσος. Από εκεί και μέσω των χωριών: Στενό, Γκούμα, Κοσσιά, Καστανιά. Καστρί, Λ.Στυμφαλία, Καλιανοί, Ασπρόκαμπο, Γαλατά, Αηδόνια, Πετρί, Νεμέα, Κουστομόδι και Αρχ. Νεμέα, βγήκαμε στην Ε.Ο. Αθ.Τριπόλεως στο κόμβο Νεμέας, όπου πήραμε και τον δρόμο της επιστροφής.

Υ.Γ. Εσύ FRITS μην τα πιστεύεις ότι λέμε. Χάλια ήταν!!! :rolleyes: Δεν βρήκαμε σόδα πουθενά:sm7:

Carduelis
17-05-2010, 19:17
Εισαι Α Π Ε Χ Τ Ο Σ φιλε!!!
To λοιπό, πάρτε τον ΑΠΕΧΤΟ και μια "μετά-που-θα-φάς" φωτογραφία, διότι ανφάς δεν καθόταν.
http://img291.imageshack.us/img291/4517/psk6345.jpg (http://img291.imageshack.us/i/psk6345.jpg/)
WANTED:
Κostas-Patra ή Tsatra-Patra ή όποιο άλλο όνομα χρησιμοποιεί τελευταία ο κεφτεδολάγνος αντάρτης σίχ του βουνού.

vpentza
17-05-2010, 19:20
Στέλιο, μη πεις στον Θάνο ότι αποκάλεσες τη μηχανή του F1100GS :sm7:γιατί...κινδυνεύεις :sm7:....

steliosx
17-05-2010, 20:32
Στέλιο, μη πεις στον Θάνο ότι αποκάλεσες τη μηχανή του F1100GS :sm7:γιατί...κινδυνεύεις :sm7:....


Ουπς !! :o Θα πηδηχτώ από το παράθυρο!!!!

Επανορθώνω: R1100GS

kostas-patra
17-05-2010, 22:45
Η ΕΛΕΓΕΙΑ ΤΗΣ ΤΣΙΒΛΟΥΣ, μερος β


Δυό οι σκηνές μας, αντικρυστά η μια στην άλλη, για να μπορούμε να κατοπτεύουμε την περιουσία μας, τις μηχανές και την παρέα μας, αλλά κατόπιν δικής μου προτροπής μπήκαμε στα κουκούλια sleepingbagsμας και κοιμηθήκαμε όλοι στην ίδια σκηνή, αφήνοντας στην άλλη, όλο τον μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό μας, αποτελούμε από κράνη, μπότες, παντελόνια και μπουφάν με προστασίες, ενδοσυννενόηση, gps, ασυρμάτους, πιστόλια, χειροπέδες, κουκούλες και μαύρες σακούλες. Τις ωτοασπίδες τις χρειάστηκαν επειδή κάποιος από την παρέα ροχάλιζα και δεν μπόρεσαν να αντιληφθούν όλα όσα εγώ έλαβα γνώση
Την 4 πρωινή ξύπνησα προς νερού μου και από μια αναδυόμενη δυσωδία από τον διπλανό θάμνο. Όποιος την νύχτα πορπατεί, ##### πατεί κι εγώ τα πάτησα. Αυτό που μπορεί να φαντάζει βρωμερό, βλεδυρό και ατυχές, ίσως μερικές φορές να είναι το εισιτήριο της σωτηρίας

Ήταν τότε που το πρόσεξα, στο φως του φεγγαριού έτσι όπως έπεφταν στο γυαλιστερό ρεζερβουάρ του, το ερπετόροδο σύναπτε σχέσεις με την άβουλη 1100 του λόρενς. Είχε πλησιάσει και έτριβε με το τιμόνι του τη σέλα και το ρεζερβουάρ της μεγαλύτερης μηχανής, θωπεύοντάς την και με υπόκωφους εγκατικούς ήχους διατυμπάνιζε πως διέθετε αρσενικά καρμπυρατέρ που λόγω στύσης έρρεαν συνεχώς και εγώ από λάθος μου το παρερμήνευα σε αυξημένη κατανάλωση.
Το μοτο γκούζι γούσταρε τρελά την εκδρόμα, αλλά δεν χάρηκε καθόλου σαν με είδε από τους καθρέφτες του να αποτελειώνω την προς νερού ανάγκη μου.

Δίχως να χάσει χρόνο, κατεβάζει σε νεκρά και ξεχύνεται βουβό προς το μέρος μου, κυνηγώντας με προς τον παρακείμενο γκρεμνό. Η αλήθεια είναι πως δεν υπηρέτησα στα λόκ, δεν ήμουν προετοιμασμένος για ένα τέτοιο αφύσικο παρανόρμαλ φαινόμενο και τράπηκα σε φυγή. Η φωνή δεν έβγαινε του λάρυγγός μου και ένιωθα τα ποδάρια μου να ακουμπούν στην πλάτη.

Μόνη διέξοδος ήταν το μονοπάτι προς την λίμνη, ανάμεσα σε ανθισμένα σπάρτα και νυσταλέα έλατα, που υπό το φώς της ημιπανσελήνου φάνταζαν τρομακτικότερα από την επερχόμενη κατάρρευση του ασφαλιστικού, που διόλου δεν με ένοιαζε εκείνη τη στιγμή, γιατί απ ότι φαινόταν δεν θα χα αύριο.

Πέριξ της λίμνης φύονταν νεροκαλαμιές που φιλοξενούσαν παπιά, ένα ολάκερο οικοσύστημα από σκώληκες, καραβίδες, τρίτωνες και βρύα και λοιπά ασήμαντα τα οποία όλα ξεσηκώθηκαν σαν άρχισα να τσαλαβουτώ στα γαλήνια νερά της για να σωθώ από το μοτο τέρας.

Σταμάτησε στην όχθη και με φώτιζε με την μικρή σκάλα. Το άρχισα στα παρακάλια, στις φοβέρες καις το τέλος πήγα να το ρίξω στο φιλότιμο.

Όλα δεν σου τα έδωσα; Ντίζες μου ζήτησες; Ντίζες εγώ
Καινούρια μπουζί μου ζήτησες; Άρχοντας εγώ, πάρε σου είπα
Δεν σου έφτιαξα καινούρια σέλα ρε αχάριστο;
Δεν σε γράσαρα και δεν σου κάλυψα τις σκουριές;
Δεν σου άλλαξα τα φώτα, εννοώντας τα λαμπάκια του καντράν;
Θες να σε ξαποστείλω στον αχρηστομάστορα στην καλλιθέα να σε κάνει ανταλλακτικά;

Με το που άκουσε η λίμνη πως πήγα να φοβερίσω το έρμο μηχανάκι, που το πιασαν λυγμοί εξάτμισης, πήρε να φουσκώνει, να μπαμπαλίζει κάπου στο κέντρο και νερένια χέρια έκαμαν την εμφάνισή τους.
Τα παπιά άρχισαν να κρώζουν και να ξεσηκώνονται σε φυγή, ενώ στις εκκλήσεις μου για βοήθεια κανένας δεν απαντούσε, μαις και οι ωτοασπίδες έκαναν τη δουλειά για την οποία προορίζονταν

Το ποσειδώνιο χέρι με τράβηξε στα έγκατα της λίμνης και λίγο πριν παραδώσω πνεύματι μια φωνή ήχησε μές στο μυαλό μου, βρήκα την ανάσα μου, το νερό της λίμνης δεν με πείραζε πλέον, ούτε μάτια μου τσουζε, τα άνοιξα και είδα ΑΥΤΟΥΣ, τους βρεξωγήινους καθισμένους ανακούρκουδα.

Μιλούσαν δίχως να ανοιγοκλείνουν στόμα και τους καταλάβαινα κατευθείαν στο μυαλό κα όχι διαισθητικά

Γιατί την κακομεταχειρίζεσαι άθλιε άνθρωπε την θεά του ήχου;

Παρακαλώ, κάποιο λάθος κάνετε

Μην αντιμιλάς γιατί θα σου κόψουμε την φύση και δεν θα χει αργότερα αύγουστο για σένα

Μα πως…. Τι ξέρετε.. τι είναι αυτά που λέτε;

Του βάζεις νοθευμένη σούπερ, του καρφώνεις Δευτέρα στο κιβώτιο και το κακολογείς στο φόρουμ;

Μα… ξέρετε και το φόρουμ;

Φυσικά, όλα τα ξέρουμε, είμαστε βρεξωγήινοι, όχι αδαείς και ανενημέρωτοι
Υποσχέσου πως θα το φροντίζεις σαν τα μάτια σου

Αυτό δεν γίνεται, δεν φτάνει που ###### την τσέπη μου, το πιασα να χαμουρεύεται με μια άλλη μηχανή
Για να σου πώ, αν ξαναμιλήσεις υποτιμητικά για την πρέσβειρα του βρεξωγήινου πολιτισμού στη γή σας, θα βρεθούμε στην ευχάριστη θέση να σε καταστρέψουμε, αντίθετα από τις δεσμεύσεις μας

Συγνώμη, θα με φάτε, επειδή λέω καμιά κουβέντα παραπάνω για το μοτο μπουρδέλ………..

ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ, δεν παίρνεις πρέφα τι σου λένε; τα πήρε ο μεγαλόσωμος της παρέας του και όρμησε να με φάει. Πισοπάτησα, δεν πρόλαβα να τρέξω, έπεσα με την πλάτη και σήκωσα τα πόδια ψηλά. Αυτό ήταν, του μύρισαν τα ##### στο παπούτσι και με άφησε ζωντανό.

Είπαμε, εμείς και καρχαρίες είμαστε καθαρά είδη, δεν τρώμε junkfood.

Ωραία, υπόσχομαι κι εγώ να μην ξαναναφέρω κακό λόγο για το μπουρ, εεεεε, για το τέρας του λοχ νες.

Ούτε αυτό μας αρέσει.

Μα αυτό δεν το πα εγώ, το πε ο φίλος μου ο νόντι, ο ντόκτορ

Τότε συμφωνία, φέρε μας να φάμε τον φίλο σου και όσους κατά καιρούς έχουν γελάσει με τη πρέσβειρα της μηχανικής τελειότητας και θα σε αφήσουμε λέφτερο

Αυτό δεν γίνεται, εγώ τους φίλους μου δεν τους τρώω και πόσω μάλλον, ο γιατρός δεν τρώγεται

Όλα τρώγονται, ακούστηκε με μια φωνή σαν διαβολική συμφωνία πίσω μου, στο κέντρο της λίμνης

frits
17-05-2010, 23:06
Πισοπάτησα, δεν πρόλαβα να τρέξω, έπεσα με την πλάτη και σήκωσα τα πόδια ψηλά. Αυτό ήταν, του μύρισαν τα ##### στο παπούτσι και με άφησε ζωντανό.




:sm3:

To στομάχι μου ρε Κώστα, έλεος δεν μπορώ άλλο...

vpentza
17-05-2010, 23:15
μπρρρρρρ.... πάω να κουκουλωθώ, ευτυχώς που θα μείνει αναμένο το φωτάκι νυκτός (για τις κόρες μου βεβαίως, βεβαίως και ουχί για εμέ ;))...

η συνέχεια αναμένεται ...συναρπαστική όσο και τρομακτική...:Απορία:

φανταστείτε τη συνέχεια ...:o
και ακόμη δεν είχε ξημερώσει η Κυριακή, τριμελής & friends ακόμα πάλευαν με τα μαξιλάρια τους και σιχτίριζαν τα ξυπνητήρια τους για τη πρωινή έγερση....:(

Carduelis
18-05-2010, 01:21
:sm7::sm7::sm7:
Fωskolos-Patra !!

aeriko
18-05-2010, 08:02
Κωστή μου εφτιαξες μια πολύ καλή μέρα. Να είστε καλά, εσύ η kerasomallousa σου και το τέρας (moto guzzi):sm7:

vpentza
18-05-2010, 09:43
..εν αναμονή της 3ης συνέχειας...

kostas-patra
18-05-2010, 09:56
3. H EΛΕΓΕΙΑ ΤΗΣ ΤΣΙΒΛΟΥΣ παρτ θρι-TATEΛΩΝΙΑ
Στην μικρή διάρκεια ζωής μου, γιατί τώρα εικοσαρίζω - επί διορθωτικό συντελεστή 1.7- δεν είχα ματαξαναδεί πιο άσκημες φάτσες, γεμάτες πονηρία και κακότητα, πλασμένες σίγουρα από το γλοιωδέστερο υλικό εκ των βαθέων της κολάσεως.


Τι είστε σεις ρε κουμπάροι; τους φώναξα, ενώ ο σφιγκτήρας μύς μου ίσα που κρατούσε τον φόβο μου σε ενιαία ακόμη μορφή


Όλα τα τρώμε και όλα τα καταπιώνουμε, μουρμούρισαν και λάμψες αστραποβολούσαν από τα καταχθόνια μάτια τους. Είμαστε τα τελώνια, εντολοδόχοι του κακού και παράγοντες της συμφοράς
Και στο μύθο ετούτο πώς κολλάτε;
Η ιστορία σου δεν είχε δραματική πλοκή και είπαμε να σιγοντάρουμε, είμαστε μεταγραφή από τη λίμνη της δόξας δράμας και παίζουμε μπακότερμα


Είστε γιούχου μου φαίνεται, χώρια που μοιάζετε υπερβολικά, με τους πρωταγωνιστές της ιστορίας μου με μπαλακλάβες


Εγώ δεν σ έβρισα ότι είσαι μπακλαβάς μου αντιμίλησε ο κοντός και πήγε να μου πουλήσει τσαμπουκά, αλλά ο ψηλόχοντρος τον έπιασε από το σβέρκο.


Στάκα, δεν τον φάμε τώρα, δεν μας παίρνει να ανεβαίνουμε συνέχεια για προμήθειες, άσε να δούμε τι μέρος του λόγου είναι οι φίλοι του και να τους τσουβαλιάσουμε όλους μαζί


Ο κοντός συμφώνησε απρόθυμα


Οι βρεξωγήινοι μας είχαν γυρίσει την πλάτη και κάτι προσπαθούσαν να επιδιορθώσουν από ένα μικροσκοπικό μηχανισμό


Τώρα τι θα γίνει φώναξα, δεν αποτελώ ενδιαφέρον εγώ για κανένα; Δεν θέλει κανένας να με φάει; Τι κανετε εκεί πέρα; Ρώτησα και δίχως να περιμένω απάντηση πλησίασα.


Άσε μεγάλε, πάθαμε νίλα μια φορά κι ένα καιρό, το διαστημόπλοιο μας χάλασε και δεν παίρνει μπροστά με τίποτα, το κοιτάμε μια στο τόσο μπας και πάρει μπροστά, αλλά τίποτα, είμαστε καταδικασμένοι να μείνουμε παρέα με τους γήινους μέχρι να πεθάνουμε


Βρε γαμώτο είναι βράδυ, αλλιώς θα παίρναμε ένα τηλέφωνο τον georgep, δεν είναι ούφο, αλλά με τα μηχανολογικά τα πάει μια χαρά, γι αυτό οδηγεί και varadero. Και τον μηχανισμό των αντικυθήρων μπορεί να επιδιορθώσει, αλλά είναι τα συφέροντα στη μέση, άσε, στην ελλάδα οι καλοί δεν βρίσκουν προκοπή


Όχι αυτόν, έχουμε διαβάσει τα κατεβατά του και χάσαμε την μπάλα. Δεν έχεις κάποιον άλλο;


Τον Gemara, που φτιάχνει αρχαιολογίες, αλλά δεν θα ρθει


Κανα μπασμένο σοφιστικέ έχεις;


Κοίτα , είναι να ρθει ο λεωνίδας, ο vpentza, κι αυτός κάτι παλεύει, αλλά δεν καταφέρνει και πολλά


Καλά, φέρε τον αυτόν για να μας βοηθήσει και τους άλλους για να τους φάμε, αλλά πρόσεξε, επειδή έχουμε βρεξωχολιστερίνη και βρεξωτριγλυκερίδια, μην τους πολυταίσεις, άθλησέ τους και φέρε τους ζεστούς και έτοιμους για φάγωμα.


Τούτα μου είπαν και με ξαπόστειλαν στην επιφάνεια της λίμνης, με το μοτο γκούζι να με κοιτάει με φανάρι ψιλογλαρωμένο, γιατί από το καρτέρι, αποκοιμήθηκε. Ού να μου χαθεί, ούτε σε ένα θρίλερ της προκοπής δεν μπορεί να πρωταγωνιστήσει, γι αυτό την επόμενη φορά θα τιμήσουμε αντίς τον ευρωπαικό, τον ασιατικό κινηματογράφο, με τα σχιστομάτικα φαναροφλάς


Ξαναγύρισα στη σκηνή, αλλά δεν με έπιανε ύπνος, ούτε κανείς τους θα με πίστευε.
Κοιμήθηκα με την μπότα απ έξω, περιμένοντας τους βαρβάρους

aeriko
18-05-2010, 10:39
Περιμένουμε εναγωνίως την συνέχεια, οι πρωταγωνιστές αρχίζουν σιγα σιγά να μπαίνιουν στην σκηνή. Αραγε τι σχεδιάζει για τα μελλούμενα ο Αρχιερέας (Tsatras-Patras) της διαπλοκής και της πλοκής;;;;;;

vpentza
18-05-2010, 10:51
ακου να δεις τί γινόταν το βράδυ πριν την άφιξή μας.....

και εγώ που νόμισα ότι θα πηγαίναμε στη λίμνη Τσιβλού , που να φανταστώ ότι οδεύαμε περιχαρείς στο τριγωνο των Βερμούδων στην Αχαική του έκδοση.....

Carduelis
18-05-2010, 12:11
Στόπα ρε Βασίλη δε στόπα;;;
"Πολύ πράσινή αδερφέ μου η λίμνη Τσιβλού!"
...γιομάτη Πρασινοζούμηδες (εκτός και φταίγαν οι κιοφτέδες με το δυόσμο!)
3121
Πρασινοζούμης Τσιβλούμαγκας

kostas-patra
18-05-2010, 14:05
4. Η ΕΛΕΓΕΙΑ ΤΗΣ ΤΣΙΒΛΟΥΣ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ



Τίποτα από το πρωινό δεν προμήνυε τι θα ακολουθούσε, όλα ήταν κομπλέ, τα πουλάκια γκελαηδούσαν, τα λουλουδάκια μοσχοβολούσαν, οι μελισσούλες βουμβούνιζαν και ένας ταύρος-ζώο, όχι ζώδιο- κανόνιζε λίγο παραπάνω, μια αγελάδα, με μια επιθυμία ΝΑαα, με το συμπάθειο, όπου η επανάλληψις του α είναι ποσοτικός προσδιορισμός.

Σηκωθήκαμε γύρω στις 8, οι άλλοι φρέσκοι και εγώ ψόφιος, σαν να σκαβα ολονυχτίς, σαν το μοναδικό τραγίς στη στάνη.

Ψήσαμε καιφέ, φάγαμε ξηροκάρπια και λουκούμια και κινήσαμε για τον γύρο της λίμνης. Παραθέτω φωτό για το ξεκάρφωμα

Ο γύρος της λίμνης πραγματοποιείται σε μιαμιση ώρα και κάτι, σε χαλαρό βάδι, ή σε κανα 10λεπτο αν σε κυνηγούν να σε φάνε. Το μυαλό μου ήτω τρικυμισμένο, από τη μια δεν τους είχα και τίποτα, ας τους έτρωγε όλους ο κοντός τελώνιος, δεν μου καιγόταν καρφί, από την άλλη όμως, αμαρτία είναι σκεφτόμουν, θα μου κρατούσαν μούτρα οι φορουμυπόλοιποι και θα παιρνα τα 3 του καράμπελα στην επόμενη πίτα και για φαγητό ακρίδια καπαμά.

Άσε λέω, κάτι θα σκεφτώ, πριν αναγκαστώ να πάρω τηλέφωνο τους αμερικάνους που συνηθίζουν να σώζουν τον κόσμο, ακόμα και αν δεν το θέλει ή πολύ περισσότερο ακόμη και όταν δεν χρειάζεται


Το τηλεφώνημα ήρθε κοντά στις 11:13΄:14΄΄, περίπου. Έφταξαν. Αναγκαστικά τους υποδέχτηκα, με βαριά καρδιά και ελαφρύ στομάχι. Ήταν 8, έγιναν 9, έχασαν τον σπύρο τον μαλλαίουρα, στην ακράτα και πήραν τον θοδωρα, άρα μετρημένα 9 κεφάλια έφτασαν, ότι πείς για μια τέλεια κρεατόπιτα με κορντούρα φύλλο και κριτσανιστά προστατευτικά.


Έπιασαν το απέναντι πλάτωμα και η αστραποβολή, από τις καλογυαλισμένες μηχανάρες τους θάμπωνε το παν, την πλάση και την οικουμένη ολάκερη, εκτός από τα σκοτεινιασμένα όμματά μου

Καβάλησα την πράσινη ναυαρχίδα του σύμπαντος και πήγα να τους παραλάβω. Σε κάθε χαιρετούρα κοίταζα τον καρμπό του κάθε ανδρός, το ποσοστό σωματικού λίπους για μια σωστή λιπομέτρηση γίνεται εκεί, για να δώ ποιόν έπρεπε να προπονήσω καλύτερα.


Ο λάμπρος-Lalou, γκριζομάλλης 19χρονος άρχοντας, με βαμβακοφυτείες στην καμπότζη και με μπόλικη διάθεση για περιπέτεια, διαθέτων 1200gs για να επιθεωρεί τις αχανείς εκτάσεις του, μπον βιβερ, γόνος αριστοκρατικής οικογενείας με καταθέσεις σε ελβετικές τράπεζες και ειδήμων στο καλό κρασί-παράγγειλε μπύρα


Ο μακάριος, όνομα και πράγμα, άρτι αφιχθείς από το μαντείο των αδελφών, με το κληρονομικό χάρισμα της καφεμαντείας, απέφυγε να πιεί και να συμφάγει μαζί μας, αναγνωρίζοντας στο ρυτιδωμένο-σταφυδιασμένο μέτωπό μου τα χθεσινά πεπραγμένα και έφυγε, αφήνοντάς μου την πολύτιμη σοφία του προίκα, το πώς να εξοντώσω τους βρεξωγήινους. Επάγγελμά; εμπόριο χάρτου υγείας, πολυτελείας, για πωπουδάκια ευχαριστημένα. ως γνήσιος τζύπριος, φωνάρα!



Από τα υψίπεδα της μογκολίας έσκασε μύτη αργοπορημένος καθυστερημένος ο σπύρος, ο μαλλαίουρας, γητευτής φιδιών και αλόγων, ερασιτέχνης τεχνικός δικτύων και διαδικτυακών σχέσεων και κατ επάγγελμα ατρονόμος-δον ζουάν. Πως συνδυάζονται όλα αυτά; Μου το εξήγησε στον γύρο της λίμνης, τον βρίσκουν τα αθύματά του, όμορφες νεαρές, λυγερόκορμες κοπελίτσες προκομένες-προικομένες, του πουλάνε φούμαρα, τον αποπλανούν σε ερημιές και τον αναγκάζουν να τους λέει τους αστερισμούς πριν του ζητήσουν το χέρι και την κοτσίδα του για γάμο.



Γνωστός από τους προκριματικούς στην ολυμπιάδα της σεούλ, ο πάνος, με το προσωνύμιο το αερικό, ο δεύτερος στην παγκόσμια κατάταξη αθλητής σούμο εκτός γιαπωνίας, τηρεί πιστά τις παραδόσεις της αρχαίας φυλής που ανήκει και προσπαθεί ανεπιτυχώς να αυξησει την βιομάζα του συνδυάζοντας άμυλο=μακαρόνια, με πρωτείνη=κόκκορης, με μπόλικη τσάλτσα και ψωμάκι, ενώ αναγνωρίζεται από γονατισμένο κίτρινο γαιδούρι του που τον ακολουθεί σε κάθε εκδρομή. Τοπιογράφος στο επάγγελμα, αν και περιστασιακά κάνει πορτραίτα και γυμνά.



Ο θοδωρής teo-71, άφησε προς στιγμή το ινστιτούτο αισθητικής ποδιών που διαθέτει, teoβλέπεις, το χει το όνομα, σχεδιαστής, οραματιστής και εκτροφέας κροκοδείλων και είπε να μας ακολουθήσει, που να ξερε ο έρμος ότι το σπάνιο χάρισμά του, σχετικά με την ερπετοφωνία θα μου λυνε απαξ και δια παντός το πρόβλημα με τα πρησμένα και προβληματικά καρμπυρατέρ της ένδοξης μηχανής μας



Κάθε ομάδα έχει τον προπονητή της, κάθε φυλή έχει τον μάγο της, έτσι κι εμείς είχαμε τον γιατρό καρδιολόγο καρδιοκαταχτητή, κονκίσταντορ που λέμε στα ελληνικά, μετεκπαιδευθέντα στα στις οροσειρές της νεβάδα, παρέα με τους σίου και τους ναβάχο που από το πολύ διάβασμα ή από τα γιατροβοτάνια του, του μεινε κουσούρι η ιλαρότης και ένα διαρκές φούσκωμα που κρύβει τους γραμμωμένους έσω κοιλιακούς του. Carduelisστα λατινικά, κατουρδέλης στα ελληνικά, που σημαίνει ο αγαπών την καρδερίνα litsa


Ο χειρότερος όλων, το απόβρασμα της φωκίωνος νέγρη, το λαμόγιο της ελληνικής παραοικονομίας, που ευθύνεται για την οικονομική κατάρρευση μιας χώρας, ο λεωνίδας ή κατά κόsμο vpentzas, ρεμάλι που γεννήθηκε με 6 δάκτυλα σε κάθε χέρι και με τρείς τσέπες σε κάθε μανίκι, με δάχτυλα μωρουδίστικα που αγαπούν τα ζάρια και χαρτιά, θρήσκος οικονομολόγος όσο λίγοι εξασκών το επαγγελμά του σε γραφεία και χαρτόκουτα στην πανεπιστημίου ως παπάς ή παπαντζής. Αυτόν δεν θα με πείραζε να τον έτρωγε το κοντό τελώνιο, μιας και κατάφερε με μοναδικό τρόπο να υπεξαιρέσει από το ταμείο του τραπεζιού, μπροστά στα έκπληκτα μάτια όλων μας, δεσμίδα μεταλλικών δεκαεύρων, αφού μετά της διαιρέσεως



180ε=συνολικό κόστος φαγητού/13 ατόμων παρεβρισκομένων, έκανε τα μαγικά του και αφού δώσαμε 15ε έκαστος, δεν καταφέραμε όχι να δούμε ρέστα, αλλά το ταμείο έμεινε μείον, δεν πειράζει, αφού θα τον έδινα για γεύμα, ας του έμενε η χαρά ότι μας εξεγέλασε



Λόρενς, ηθοποιός-ζυθοποιός, δεν είναι το όνομά του αυτό, αλλά δεν θα μας απασχολήσει στην συνέχεια της ιστοριας, προσπαθούσε να πολιορκήσει την κνωσταντίνα, αλλά γεύτηκε πίκρα, πόνο και χυλοπίτες μετσοβίτικες. Γνωστός μανιακός ebayer, που συνηθίζει να περνάει τις ώρες το σε παμπ ιρλανδέζικες παίρνοντας τηλέφωνα του στυλ, αγόρασε ή πούλα, κατάλοιπο που δεν πρόλαβε το χρηματιστήριο. Οδηγεί ένα 850gs, μερικές φορές ξαπλωμένο σαν φίδι



Θάνος ο καταραμένος, να οδηγεί ένα 1100 που δεν βγάζει βλάβες σε κιβώτιο, σε σένσορες, σε αντλία, σε σώματα ψεκασμού, με καμία αξιοσημείωτη βλάβη από τότε που το πήρε, χωρίς να μπορεί να μοιραστεί μαζί μας την χαρά της στεναχώριας και της κατήφειας, του στυλ, έχω ένα ρημάδι μηχανάκι. Μεταξύ μας φοβούμαι ότι είναι παραεισαγωγής ιαπωνίας. Δουλειά; Δοκιμαστής γκουρμέ σε τηλεοπτικές εκπομπές, έτσι εξηγείται το τι παράγγειλε με τον στέλιο, για να τσιμπήσουν ¨¨κάτιτίς¨¨ πριν φύγουν, όπου λάχει σαν είδαν την μονομαχία των γιγάντων.

Στέλιος, σώμα γυμνασμένο, χαμόγελο κρεοπώλη, λαοφιλής, ο τρώω και φεύγω, τι άλλη δουλειά θα μπορούσε να έκανε εκτός από πολιτικός μηχανικός; Ήρθε γιατί του φάνηκε ενδιαφέρουσα τούτη η γραφή και έφυγε σπινιάροντας, γιατί δεν την άντεξε άλλο. Έτσι γλύτωσε



Αλέξης ή loulou, μην πάει το μυαλό σας στο χειρότερο, είναι ο ποιοτικότερος της παρέας, δουλειά του είναι οι πελάτες του να είναι και εκείνοι εντός προδιαγραφών ποιότητας. Ασχολείται με την διασφάλιση ποιότητας σε κέντρα κονσομασιόν, σε νυχτερινές πίστες όπου μαθαίνει τις μοντέλες να κρατούν το μικρόφωνο και να μην χάνουν τον τόνο. Συχνάζει σε λέσχες ομογενών από την αγγλία και συλλογίζεται ανάλαφρα την προοπτική του γάμου και καλά κάνει στα 49 του χρόνια, μικρός είναι ακόμα



Η κνωσταντίνα ήρθε εξ επι τούτου, για την εκδρομή εννοώ κατευθείαν από την αρχαία πόλη της κρήτης, με τις χρωματιστές τοιχογραφίες, ψάχνοντας τον γαλάζιο της πρίγκηπα στα καστανά μάτια του λόρενς, γεωλόγος, βιβλιοθηκονόμος, συνεπιβάτισσα μοτοσυκλεταραίων.

Η κερασομαλλούσα είναι δική μου και δεν χρειάζεται να πώ κάτι παραπάνω για μένα πέραν των 4 σελίδων βιογραφικό μου



Αυτή ήταν η παρουσίαση των πρωταγωνιστών, για να μην σας κρατήσω σε αγωνία στο τέλος όλοι ζούνε, τουλάχιστον για να διαβάσουν τούτες τις γραμμές



Το κοπάδι με τις 9 μηχανές το παρέλαβα από την μια μεριά της λίμνης, για να το μεταφέρω στο προσήλιο μέρος που είχαμε κατασκηνώσει από την προηγούμενη. Ετοιμοπόλεμοι ανέβηκαν όλοι στα θηρία τους και αφού ανεβήκαμε μια άσχημη χωμάτινη ανηφόρα φτάσαμε όλοι άπεφτοι, δίχως προβλήματα και γρατζουνιές.

vpentza
18-05-2010, 21:28
ακατανόμαστε Πατρινέ, απόγονε ερυθρόμελανόμορφων σκελετομένων, ζυθολάγνων Αιγυπτίων, με έφεση στη λεπτομερή περιγραφή γεγονότων αλλά και την ακριβή ποσοτική περιγραφή των πεπραγμένων...έδωσες ρέστα....Εχω μείνει έκπληκτος για το πόσο δυνατό μνημονικό έχεις να περιγράφεις με τη παραμικρή λεπτομέρεια τα γεγονότα του ΣΚ.
Εχω καταλήξει ότι πλεονάζων μέρος του εγκεφάλου σου, προκειμένου να βρει χώρο να αναπτυχθεί, απλώθηκε στη φιλόξενη κοιλιά σου καταρρίπτοντας τα λεγόμενα προσεχούς Αυγούστου ερωτικής συντρόφου όπου ισχυριζόταν σφόδρα ότι ανεπτύχθει (η κοιλιά) από συνεχόμενη ζυθοκατανάλωση....
Οχι κύριοι,
δεν είναι Βόας, δεν είναι κροταλίας.......αλλά τρώει τις ίδιες ποσότητες και τις πασάρει να τις πληρώσουν άλλοι κρύβοντας τα 10ευρα στις φαρδιές πλατιές του τιράντες....
Δεν πειράζει Tsatra-Patra , εμείς σε αγαπάμε αλλά και αυτοί οι εξωγήινοι όλο ...μισές δουλειές κάνουν....

vpentza
18-05-2010, 22:01
ακατανόμαστε Πατρινέ, οφείλω να ομολογήσω ότι είμουν λίγο υπερβολικός με το "ερυθρομελανόμορφε". Οστις σε έβλεπε να κουμαντάρεις το υπέργηρο Guzzi όντας ευτραφής (στη κοιλιά μόνο) και τη μαύρη μπαλακλάβα οσάν καλύπτρα κεφαλής πιλότου Β'Παγκοσμίου Πολέμου, θα του έρχονταν στο μυαλό η ανωτέρω χρησιμοποιηθήσα και μόνον λέξη.
Ελπίζω όπως αποδεχτείς την ειλικρινή μου μεταμέλεια και παραδεχθείς ότι προσπαθώ να επικοινωνήσω μαζί σου όντας στη γραμμή (on line) τις ώρες πέριξ των 12 , ώρες που γνωρίζω ότι τα ένστικτά σου σε μεταμορφώνουν, σε μετατρέπουν σε πειθήνιο όργανο κάθε εξωγήινου όντος που υπερίπταται της Πάτρας. Είναι η ώρα που η κερασομαλλούσα αποσύρεται στα διαμερίσματά της προσδωκόντας να περάσει γρήγορα το βράδυ , να ξημερώσει και να πας στη δουλειά....να ξεχάσει τα νεύρα της που της έχεις τάξει Αύγουστο αλλά δεν της είπες ...το έτος...

ALEX1150
18-05-2010, 23:49
Οι φωτογράφοι της παρέας πλαισίωσαν με μοναδικό τρόπο την «Ελεγεία της Τσιβλούς»!!

Aerikos, Cardueli Μπράβο ξανά!! για τον συγγραφέα δεν έχω σχόλια… αφού τον εμπνέουμε καλά μας κάνει :sm7:

Παρακαλώ να καταγραφεί και ένα παράπονο που δεν προλάβαμε να φάμε παγωτό!!! Στην επόμενη εκδρομή να ασχοληθούμε λιγότερη ώρα με το τι ζωάκι θέλουμε να μας ψήσουνε & να σκεφτούμε λίγο το χαμηλό μας ζάχαρο ;)


Well done ladies & gentlemen, σύντομα να οργανώσουμε τις επόμενες εξορμήσεις ¨-))

Καληνύχτα σε όλους

vpentza
19-05-2010, 10:22
Οι φωτογράφοι της παρέας πλαισίωσαν με μοναδικό τρόπο την «Ελεγεία της Τσιβλούς»!!

Aerikos, Cardueli Μπράβο ξανά!! για τον συγγραφέα δεν έχω σχόλια… αφού τον εμπνέουμε καλά μας κάνει :sm7:

Παρακαλώ να καταγραφεί και ένα παράπονο που δεν προλάβαμε να φάμε παγωτό!!! Στην επόμενη εκδρομή να ασχοληθούμε λιγότερη ώρα με το τι ζωάκι θέλουμε να μας ψήσουνε & να σκεφτούμε λίγο το χαμηλό μας ζάχαρο ;)


Welldoneladies & gentlemen,σύντομα να οργανώσουμε τις επόμενες εξορμήσεις ¨-))

Καληνύχτα σε όλους

να είσαι σίγουρος ALEX1150, να είσαι σίγουρος....

kostas-patra
19-05-2010, 10:48
η ιστορία θα συνεχίσει με ωμή βία, απαγχονισμό, κανιβαλλισμό, κομμένα κεφάλια και πόδια. μπορείτε να το αντέξετε; αν δεν έχω ομοφωνία
(το ω με ο),
δεν συνεχίζω

vpentza
19-05-2010, 10:53
θα έχεις ομοβροντία σφαλιαρών...αν δεν συνεχίσεις

GEO_K
19-05-2010, 11:40
κωστη εισαι θεος!!!!

vpentza
19-05-2010, 12:04
κωστη εισαι θεος!!!!

...ή μήπως εξωγήινος ?
:sm7::sm7::sm7:

GEO_K
19-05-2010, 12:41
...ή μήπως εξωγήινος ?
:sm7::sm7::sm7:

:sm7::sm7:

Carduelis
19-05-2010, 12:49
Κιοφτεξωγήινος! :sm7::sm7:
Πιές μια μβύρα και προχώρα το μανάρι μου το στόρυ πριν μας βρει η επόμενη κοπάνα!
3136

kostas-patra
19-05-2010, 13:00
σοβαρευτείτε και οργανωθείτε!!!
εδώ παίζεται το μέλλον των παραμυθικών περσονών σας
άντε, μην τα παρω και σας ξεμπερδέψω σε μια παράγραφο όλους, δίχως αίμα και sex και σας φάει το μαύρο σκοτάδι και η αλησμονιά

frits
19-05-2010, 14:23
σοβαρευτείτε και οργανωθείτε!!!
εδώ παίζεται το μέλλον των παραμυθικών περσονών σας
άντε, μην τα παρω και σας ξεμπερδέψω σε μια παράγραφο όλους, δίχως αίμα και sex και σας φάει το μαύρο σκοτάδι και η αλησμονιά


Ώπα !! προσγειώθηκε. Μήπως του ήρθε το εκκαθαριστικό ; :D

aeriko
19-05-2010, 16:02
προχώρα το παιδί μου, περιμένουν οι αναγνώστες σου για να δούνε τι επιφυλάσσεις στον καθένα εκ των πρωταγωνιστών. Αντε Θεέ πάρε την ΠΑΕ (συγγνώμη από άλλο στόρυ είναι αυτό):)

GEO_K
19-05-2010, 16:11
Κωστα το κοινο διψαει να σε ακουσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

aeriko
19-05-2010, 16:16
Κωστα το κοινο διψαει να σε ακουσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Να διαβάσει;), γιατί άμα τον ακούσεις, δεν προλαβαίνεις να πείς κουβέντα, είναι λαλίστατος ο μπαγάσας

GEO_K
19-05-2010, 16:18
Να διαβάσει;)

σαν τις γκομενες απ'το sex & the city κανουμε ε?:sm7:

aeriko
19-05-2010, 16:19
Να τάξουμε κανα καφάσι μβύρες.

vpentza
19-05-2010, 16:21
...δεν τον φτάνει το ενα καφάσι καρντιά μου....:D:D:D

kostas-patra
26-05-2010, 14:08
Η ΕΛΕΓΕΙΑ ΤΗΣ ΤΣΙΒΛΟΥΣ, οδεύοντας προς το μέσο της ιστορίας και τρέχοντας προς το τέλος

kostas-patra
26-05-2010, 14:17
http://img196.imageshack.us/img196/6029/dsc00289xj.jpghttp://img294.imageshack.us/img294/333/dsc00287op.jpghttp://img202.imageshack.us/i/dsc00282yn.jpg/http://img28.imageshack.us/img28/8245/dsc00281hr.jpghttp://img18.imageshack.us/img18/6758/dsc00280hw.jpghttp://img265.imageshack.us/img265/9426/dsc00279vc.jpghttp://img268.imageshack.us/img268/9161/dsc00278zq.jpghttp://img267.imageshack.us/img267/769/dsc00277zp.jpghttp://img181.imageshack.us/img181/9049/dsc00276r.jpghttp://img185.imageshack.us/img185/8673/dsc00274z.jpghttp://img237.imageshack.us/img237/1412/dsc00272s.jpghttp://img22.imageshack.us/img22/9752/dsc00271uv.jpghttp://img27.imageshack.us/img27/6358/dsc00270pt.jpghttp://img228.imageshack.us/img228/9041/dsc00292ro.jpghttp://img46.imageshack.us/img46/7046/dsc00290g.jpg

kostas-patra
26-05-2010, 14:25
http://img210.imageshack.us/img210/9251/dsc00269hq.jpghttp://img269.imageshack.us/img269/6002/dsc00262ux.jpghttp://img301.imageshack.us/img301/9405/dsc00261dy.jpghttp://img714.imageshack.us/img714/2695/dsc00260y.jpghttp://img20.imageshack.us/img20/7823/dsc00259kl.jpghttp://img412.imageshack.us/img412/5403/dsc00258x.jpghttp://img6.imageshack.us/img6/8079/dsc00256lo.jpghttp://img693.imageshack.us/img693/8124/dsc00249y.jpg

kostas-patra
26-05-2010, 14:29
http://img185.imageshack.us/img185/5909/dsc00242ia.jpghttp://img171.imageshack.us/img171/7051/dsc00241co.jpghttp://img337.imageshack.us/img337/8548/dsc00240c.jpghttp://img169.imageshack.us/img169/5229/dsc00239a.jpghttp://img26.imageshack.us/img26/1162/dsc00238l.jpghttp://img85.imageshack.us/img85/9708/dsc00237uu.jpg

kostas-patra
26-05-2010, 14:35
http://img135.imageshack.us/img135/7725/dsc05888x.jpghttp://img261.imageshack.us/img261/3378/dsc05868.jpghttp://img219.imageshack.us/img219/6369/dsc05866i.jpghttp://img163.imageshack.us/img163/9230/dsc05865m.jpghttp://img171.imageshack.us/img171/5123/dsc05862.jpghttp://img541.imageshack.us/img541/8/dsc05861.jpg

kostas-patra
26-05-2010, 14:47
http://img101.imageshack.us/img101/1903/dsc05847z.jpghttp://img18.imageshack.us/img18/9744/dsc05846nv.jpghttp://img16.imageshack.us/img16/8128/dsc05827y.jpghttp://img688.imageshack.us/img688/8983/dsc05826w.jpghttp://img691.imageshack.us/img691/5189/dsc05825.jpghttp://img169.imageshack.us/img169/2024/dsc05824g.jpghttp://img641.imageshack.us/img641/6622/dsc05818z.jpghttp://img7.imageshack.us/img7/3448/dsc05817j.jpghttp://img52.imageshack.us/img52/8894/dsc05807o.jpghttp://img532.imageshack.us/img532/6938/dsc05806n.jpghttp://img341.imageshack.us/img341/6478/dsc05805f.jpg


μερικές φωτό για να ανοίξει το μάτι σας, για να τις δειτε σε κανονικό μέγεθος, μειώστε την εικόνα με κοντρόλ-, δηλ πατάμε ctrl- και τα πράγματα έρχονται στη θέση τους

vpentza
26-05-2010, 14:50
μερικές φωτό για να ανοίξει το μάτι σας

Δεν μας τα άνοιξες μόνο...μας τα έβγαλες κιόλας...:sm7::sm7:

kostas-patra
26-05-2010, 14:52
ήθελες τα κ έπαθές τα!!

kostas-patra
26-05-2010, 14:54
5.
Που λέει ο λόγος.

Γιατί κάποιος έπεσε.

Ενώ όλοι περιμένατε τον γιατρό, την έπαθε ο αρχηγός των 300, ο φοροτεχνικός της αγάπης και του έρωτα, ο καπετάν λεωνής, κατά κόσμο vpentza. Θες στραβός είναι ο γιαλός, θες στραβά αρμενίζουμε, έπεσε, καβάλα στο θηρίο, με το θηρίο, με το θηρίο από πάνω, δεν χτύπησε πουθενά αλλού εκτός από του πληγωμένου εγωισμού. Ο ντοκτόρ έσπευσε να βοηθήσει να γίνει η ζημιά μεγαλύτερη, άρχισε τις συγκαταβατικότητες, σε όλους μας έχει συμβεί, δεν φταίς εσύ, ήταν το χαλίκι αφράτο, καλός οδηγός δεν είναι αυτός που δεν πέφτει, αλλά αυτός που ξανασηκώνεται, αν η μοτοσυκλέτα όντως είναι φαλλική προέκταση του εγισμού σου, θεώρησε την πτώση τουτη σαν στυτική δυσλειτουργία ή πρόωρη εκsperm ατωση και άλλα τέτοια παρηγορητικά λόγια, όπως οι γιατροί ξέρουν καλύτερα απ όλους να λένε.

Κανένας μας δεν παρατήρησε ένα χθόνιο τελώνιο που γελούσε κι έτριβε τα χέρια του ανάμεσα στους θάμνους
Που να το φανταστεί κανείς, έστω κι εγώ ο αφελής


Η παρέα συντάχθηκε σε μιαν ευθεία και πορευτήκαμε προς το σημείο συνάντησης
Εκεί μας περίμενε η δική μου ομάς και στήσαμε ένα παιχνιδάκι με μια μπάλα. Άριστος τεχνίτης ο θοδωρής έσκαβε το χώμα κλωτσώντας, αλλά κανείς δεν του χάλασε χατήρι, όλοι τονε παίξαμε, με εύκολες μπαλιές, σουρτές, σχεδόν σκουντουφλικές.

Η αρχική ιδέα ήταν για μοτοβόλτα, αλλά μπρός στον επερχόμενο χαμό μου αποφάσισα να θυσιάσω κανα δυό φίλους, μιας και δεν μου γραψαν ενθαρυντικό λόγο ως προς την συνέχειας της ιστορίας.

Ο παράδεισος είναι μια κοσμική ταβέρνα, καφενείο, ξενώνας παραδίπλα της λίμνης και λέγεται έτσι γιατί είτε το φαγητό είναι καλό, είτε είναι κακό, όπως και να χει σε στέλνει στον παράδεισο τόπο, εμείς παντως δεν είχαμε άλλες απώλειες παρά μερικά στραβωμένα πιρούνια, όχι αλά γιούρι γκέλερ, παρά λόγω ταχυφαγίας εν ελλείψει.

Όταν όλος ο καλός ο κόσμος έδωκε παραγγελία για καιφέδες, οι θαρραλέοι ξεκίνησαν με τσιπουρομεζέ, το δηλαδής ο ντοτόρε, εγώ και ο εαυτός μου.

Ο απολωλός πρόβατος σπύρος έκανε την εμφάνισή του σαν τον αγγελιοφόρο θεό που δεν μπορούσε να βγάλει την δυσανάγνωστη διεύθυνση του παραλήπτη και το gpsτου τον οδήγησε σε έναν κύκλο μέσω κ@λοπετινίτσας, αλλά εμπιστεύτηκε την αλάθητη κρίση του και έφτασε στο μέρος όπου θα άφηνε τα κόκκαλα της κοτσίδας του.

Το συγνεφιασμένο πρόσωπο του μακαριστού αδερφού εκ κύπρου σκοτείνιασε, ανάμεσα στους γέλωτες των άλλων, και ξένιζε σαν άσπρη μύγα μες στο καιμάκι. Συμβουλεύτηκε το πανάρχαιο κινητό του περ####νοτηλέφωνο ρωτώντας τον πάνσοφο γέροντα του και μου πε εμπιστευτικά, πως η λύση θα δινόταν μέσω του χορού των φιδιών , λόγος ακατανόητος και αμφίσημος ακόμα και για μένα που δεν είναι λίγα αυτά που έχουν δει τα αυτιά και έχουν ακούσει τα μάτια μου. Καβάλησε την μηχανάρα του και χάθηκε σαν τον άσπρο σίφουνα άζαξ, με διπλό αμμωνιαζόλ.

Η πρόταση για μακελειό,εεεεε συγνώμη, για βόλτα, δεν βρήκε την ομήγυρη σύμφωνη, κάποια παλιά αποκτηθείσα συνήθεια εκ του στρατού αναβίωσε και οι μισοί φίδιασαν στην βολή του καφενέ, αντίς για τον ιδρωτοποιό γύρο της λίμνης, με αρχηγό των λιποτακτών τον καπετάν αερικό.

Παράταξη κατά μόνας, σε παρόχθιο μονοπάτι που εστέφετω από χαμογελαστή ανθοστολισμένη φύση, τίγκα στο λελούδι, στην πρασινάδα, στο καλάμι και στη λασπουριά.

Φτάσαμε έτσι στο σημείο «του βατράχου το πήδημα», εκεί που η λίμνη γειτνιάζει με πεσμένο ογκόλιθο μην αφήνοντας πέρασμα άλλο παρά αγκαλιάζοντας τον βράχο ή πηδώντας σαν τα βαθράκια, που τόσο μοιάζουν με τις ατάλαντες αοιδούς στα νυχτερινά κέντρα της επαρχίας τόσο στους κοασμούς, όσο και στο άλματα και δεν αναφέρομαι σε λογικά.

Εκεί ένας ένας, πέρασαν οι γενναίοι εκτός από τον λεωνίδα που σαν γνήσιος οδυσσέας, κατά πορτοκάλογλου το ανάγνωσμα βροντοφώναξε, τα καράβια μου καίω και κλώτσησε το κούτσουρο της μοναδικής μας διαφυγής προς τα πίσω

kostas-patra
26-05-2010, 15:02
http://img99.imageshack.us/img99/6060/dsc00253cy.jpg

εδώ το πρώτο κακό τελώνιο της συφοράς και εδώ το δεύτερο

http://img153.imageshack.us/img153/9945/dsc05820.jpg

τέλος και τα δύο μαζί φωτογραφίζονται μοχθηρά όσο ποτέ πριν

http://img534.imageshack.us/img534/1273/dsc00267pt.jpg

kostas-patra
26-05-2010, 15:04
μια φωτο κατευθεία από το θιβέτ, με τον πάνσοφο γέροντα που ορμήνεψε τον μακάριο

http://img186.imageshack.us/img186/5189/dsc05835p.jpg

kostas-patra
26-05-2010, 15:08
περνώντας το δύσβατο σημείο, του βατραχου το πήδημα

http://img12.imageshack.us/img12/2113/dsc05839u.jpghttp://img526.imageshack.us/img526/2061/dsc05840x.jpghttp://img301.imageshack.us/img301/2776/dsc05841s.jpghttp://img253.imageshack.us/img253/8206/dsc05842u.jpg

και ο τελευταίος που έκλεισε κάθε πόρτα! τρομάρα του!!

kostas-patra
26-05-2010, 15:10
Το κακό εκεί έγινε , τα διαβολικά πεινασμένα τελώνια ενεφανίσθησαν και δίχως διάκριση άρχισαν να κυνηγούν τις μαυροφορεμένες από κορντούρα λείες τους, δίνοντας έμφαση στο ροδοκοκκινομάγουλο αγόρι βλέπε άλεξ που έπεσε πρώτος, βορά από τα ανήλιαγα πρόσωπά τους, ενώ οι υπόλοιποι έτρεχαν κατά τη λαικότερη έκφραση της στρατηγικής υπαναχώρησης, όπου φύγει φύγει

Ο σπάιρους προσπάθησε να ανέβει ανεπιτυχώς έναν γκρεμνό, αλλά ποτε δεν πρόφτασε. Ένα χέρι απελπισμένο του κατάφερε βαρύ φωτογραφικό πλήγμα στην βρεγματική κρανιακή χώρα και ο ντοτόρε προσπάθησε να σώσει το τομάρι του, για να προφτάσει να δεί το καμάρι του να διαγωνίζεται με τον εαυτό του και να πανελληνιονικεί ή γιατί ¨ ποιός ακούει την ελίτσα τώρα..¨

Ο λάμπρος εξαργύρωσε την παράταση ζωής του με ένα λαμπερό κατά ούλοντεντ κρέστ χαμόγελο και με το γνησιο bmw mottorad μπουφάν του από την σαντα μπάρμπαρα μετά το όρος αιγάλεω, αλλά καθώς μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, τον ετρικλωπόδησε ο λεωνής που χάθηκε και αυτός σαν δρομέας μετ εμποδίων σέρνοντας άγκυρα.

Γνήσιος ήρωας από τη γενιά του ηρακλέους, ο θοδωρής αντιγύρισε να τους πολεμήσει, αλλά κανείς δεν του δωσε σημασία, φτένος ήταν και ο ντοτόρ πιο σιτεμένος και μπόλικος, τους έφαγαν και τους δύο, τον πρώτο για κυρίως και τον δεύτερο για την λιγούρα.

Κάποια στιγμή έφτασαν στο ζευγάρι.

χ@σμένος εγώ από το φόβο μου, δεν με άγγιξαν, καθώς και για να ομηροτραγικοποιήσω την εποποια μας, καλό θα ήταν να μην τρωγόταν ο σκηνοθέτης και σεναριογράφος πριν τη πρεμιέρα στις κινηματογραφικές αίθουσες.
Η κερασομαλλούσα κατατρεγμένη και μόνη κρύφτηκε στις αθημωνιές και στα σπάρτα και προς στιγμή γλύτωσε.

Μιας και γυναίκα, πιο εύπεπτη απ όλους τους αρσενικούς, ελαφριά στο στομάχι σαν φελλός επί θαλάσσης και νόστιμη σαν νηστίσιμη μπριτσόλα, επιστρατεύτηκαν οι ακέφαλοι, δηλαδής τα σώματα από του προηγούμενοι κατασπαραχθέντες και παραθέτω μια φωτό υποτιθέμενη πως θα ήταν ολόκληροι όλοι τους δίπλα στην πραγματική με τους αποκεφαλισμένους.

Τούτοι οι αχρείοι πρώην φίλοι μου την επερικύκλωσαν και τοποθέτησαν την εν μέσω σβηστής εστίας, ινα την καταφάγουσιν.

Μην έχοντας άλλο τρόπο από το να τους κυνηγήσω, έβγαλα κι εγώ τον τελευταίο άσσο από το μανίκι μου ή κυριολεκτώντας τη ρυπαρή dainese μπότα μου και τους έτρεψα σε φυγή, ενώ δυστυχώς τους ακολούθησε η καλή μου λόγω ζέχνας.

Έχοντας χάσει το παιχνίδι φώναξα να πάρουν εμένα αντί για εκείνη και μια λάμψη μεσούσης της λίμνης, με μεταμόρφωσε σε πρίγκηπα.

kostas-patra
26-05-2010, 15:15
Έτσι αποφασίζω να ξαναδώσω σαν βάτραχος στους άλλους την δυνατότητα να φύγουν, να σμίξουν με τους άλλους στο πλάτωμα που τους είχαμε αφήσει και να κατευθυνθούν όλοι μαζί προς την ζαρούχλα για φαγητό.

Η αρχική τετράς σμίγει έξω από τις σκηνές και μετά το ακαδημαικό τέταρτο ξεκινούν να βρούν τους άλλους μοτοσυκλεταραίους, που ήδη είχαν αράξει στα νερά της στυγός, ταβέρνα στο μπάσιμο της ζαρούχλας ,εξ αριστερών, όπου και κατατρόπωσαν την χλωρίδα και την πανίδα του τόπου, ήτοι κόνικλους, αμνοερίφια, μπουγάτσα με πιπεριές, χοιρινά pay, μπατζάρια και σπαλοκομμένα μουσκάρια.

Θάνος και στέλιος είπαν πως θα τσιμπούσαν ένα μεζέ και καθάρισαν τα πάντα, σαν ναπάλμ σε ακτίνα εν διατάσει αγκώνα, το δηλαδής τα άπαντα του νοστογιέφσκι και βάλε

Ο ιταλοαναθραφής αγερικός τα έβαλε με έναν κόκκορη που σύχναζε ανάμεσα σε μακαρόνια και βγήκε νικητής.

Ο σπάιρους έβαλε στο στόμα και στην τσέπη τα γαρδουμπάκια για τον δρόμο μπας και ξαναχανόταν

Ο ντοτόρε δεν έφαγε, γιατί ήταν ondiet

Χωρίσαμε υπό την βεβαιότητα της επερχόμενης βροχής, τα παιδιά προς ακράτα και η τετράς προς το χιονοδρομικό.

kostas-patra
26-05-2010, 15:26
φωτό των περιακέφαλων φίλων μου, με κεφάλια

http://img98.imageshack.us/img98/9849/dsc05844t.jpghttp://img710.imageshack.us/img710/6116/dsc05843e.jpghttp://img534.imageshack.us/img534/3200/dsc00328a.jpg

το κακό συναπάντημα

http://img199.imageshack.us/img199/8985/dsc05869r.jpg
http://img193.imageshack.us/img193/807/dsc05867o.jpg

kostas-patra
26-05-2010, 15:31
http://img571.imageshack.us/img571/9653/dsc05864.jpghttp://img522.imageshack.us/img522/6427/dsc05863c.jpghttp://img13.imageshack.us/img13/1340/dsc05860t.jpg

σοβαροί ανθρωωώποι τάχαμου τάχαμου

kostas-patra
26-05-2010, 15:41
http://img41.imageshack.us/img41/3407/dsc05856b.jpg

πριν την κρεατοφαγία

http://img266.imageshack.us/img266/6602/dsc05853v.jpg

απο θανατίζοντας τους δυό νέους

http://img46.imageshack.us/img46/1005/dsc05852v.jpg
http://img541.imageshack.us/img541/4897/dsc05848o.jpg

ο μεγαλοδύναμος να σε φυλάει από το κακό συναπάντημα

http://img163.imageshack.us/img163/8923/dsc05800x.jpg

kostas-patra
26-05-2010, 15:45
Προσπεράσαμε το σύννεφο και καταλήξαμε απέναντι από το χιονοδρομικό, σε ένα καταπράσινο λιβάδι

Εκεί θα δινόταν η τελική μάχη

Η αντατ αντιμετώπισε τους βρεξωγήινους ποδοπατώντας τους και η αναπόφευκτη νίκη επιτεύχθει με τον χορό των φιδιών υπό της όμορφης κερασομαλλούσης μου

Θαυμάστε χάρη!

Σύνολο διαδρομής για τους εκ πατρών ορμώμενους 200km εκ των οποίων το 99% ήταν σε άσφαλτο, με απώλειες μηδενικές, με κέρδος αναρίθμητες φωτό και βιντεάκια, μια αίσθηση νίκης επί των παθών του τέρατος το οποίο δεν αντιμίλησε στις μεγάλες υψομετρικές κλίσεις, παρά αγγόγυστα αλλά όχι αθόρυβα με πήγε και μας έφερε στον γενέθλιο τόπο μας.

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για την συμμετοχή, αυτούς που ήρθαν και αυτούς που δεν ήρθαν-«το σαββατο νυμφεύομαι την σταματία» χατζηλία- και τον γελαδερό mod μπίλλυ, την ευκαιρία μέσω τούτου του χώρου να συνομιλούμε, ενίοτε να παρεξηγιόμαστε και να φιλιώνουμε με ενδιαφέροντες ανθρώπους, μπορεί διαφορετικούς, αλλά με ένα κοινό τόπο ορισμού ή τουλάχιστον σημείο συνάντησης και αυτό είναι η όρεξη για ζωή που εκφράζεται μέσω του μέσου της μοτοσυκλέτας

Το τέρας του λοχ νες, η συντακτική ομάς, το φωτογραφικό team, ο πρωταγωνιστής εγώ και οι κομπάρσοι μου, και το εξιλαστήριο θύμα vpentza,ευχαριστούμε εσάς, το φιλοθεάμον κοινό για την υπομονή να φτάσετε νοητώς μέχρις εδώ, στο τέλος μιας πραγματοποιηθήσας εκδρομής, παντελώς επιτυχημένης, αφού καλύφθησαν όλα τα προαναφερθέντα κλειδιά, τσιβλού, κεφτέδες, ύδατα της στυγός, σέξ-η φωτό με τις μελισσούλες- αίμα, μπόλικο υποτιθέμενο, απαγχονισμοί-πραγματικό γεγονός του χατζηλία=κρέμασμα=γάμος


εγώ δεν έφταιγα, εσείς με ακολουθήσατε, αν θίχτηκαν υπολήψεις, ψάξ'τε βρέστε με και αν μπορέιτε βαρέστε με!




Και εις άλλα, με υγεία!

kostas-patra
26-05-2010, 15:50
θα αφήσω για κερασάκι στην τούρτα την τιτανομαχία και τον χορό των φιδιών, οσονούπω ή όπως αλλιώς γράφεται..

gemara
26-05-2010, 17:07
Ωραίες και καλλιτεχνικές οι φώτο!

Μόνο που χρειαζόμαστε καμιά 20αριά μόνιτορ για να τις δούμε!!!:sm7:


http://www.ultrashock.com/images/v1/images_fun/multimonitor.jpg

xenos
26-05-2010, 19:20
ένα με την φύση....μπράβο παίδες!!:D

aeriko
27-05-2010, 08:22
Σεναριογράφε, σκηνοθέτη, φωτογράφε, αφηγητή, περιπατητή, πρωταγωνιστή, τελώνιο, απο μηχανής θεέ, γητευτή, είσαι υπέροχος. Ο Αρχηγός της Φυλής των ''γονατισμένων κίτρινων γαιδουριών'' σε χαιρετά. Ούγκ!!

kostas-patra
27-05-2010, 08:49
εσένα λόγω κολακείας, θα σε προωθήσω στις επόμενες ιστορίες,
αν υπάρξουν-εις...

GEO_K
27-05-2010, 09:35
ακομα μια φορα Α Π Ο Λ Α Υ Σ Τ Ι Κ Ο Σ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kostas-patra
27-05-2010, 09:40
χαίρομαι που σου άρεσε κι εσένα...

GEO_K
27-05-2010, 09:52
χαίρομαι που σου άρεσε κι εσένα...

εχω γινει φανατικος!!
γραφεις σε κανα περιοδικο ?
εχεις γραψει κανενα βιβλιο?
σε καποιο blog ισως?
αντε στην αναγκη διαβαζω και την αυτοβιογραφια σου!!!!!!!!!!!!!!

kostas-patra
27-05-2010, 10:31
η αλήθεια είναι οτι είμαι τόσο ψώνιο που μπορώ να γράψω μέχρι και την αυτοβιογραφία μου, για να μην σου πώ οτι θα το κάνω πριν αποθάνω, για να μην σου πώ οτι θα σκηνοθετήσω απαγωγή απο βρεξωγήινους, για να δώ πόσοι θα με κλαίνε και πόσοι θα πίνουν τα καφοκόλλυβα και θα ψιλογελάνε

μη του φουσκώνετε τα μυαλά, σταματημό δεν θα χει, σας το λέω εγώ που τον ξέρω καλά, τον εαυτό μου!

να σαι καλά φίλε μου για τα καλά σου λόγια, αν και δεν θέλω εσύ να σαι φανατικός, εγώ θα θελα να είμαι φαΝταστικός

-λέμε και καμια ωραιότητα για να περνά η ώρα-

GEO_K
27-05-2010, 10:51
ΑΝΤΕ !!!
ποτε θα ξαναπατε καμμια βολτα???
:sm7::sm7::sm7:

kostas-patra
27-05-2010, 11:13
πήγαμε ήδη, γι αυτό άργησα να ξαναγράψω και να ανεβάσω φωτό, αλλά περιμένω να φτάσω τα 3000 κλίκ σε τούτο το νήμα για να την ανεβάσω
-πωπω μυστήριος που είναι ο τύπος-

aeriko
27-05-2010, 13:14
Ας βοηθήσουμε τον ''καλλιτέχνη'' να φτάσει τα 3000 κλικαρίσματα, δεν ξέρουμε τι μας επιφυλάσσει.

kerasomallousa
27-05-2010, 14:49
3."007" εμφανίσεις
τιποτα δεν είναι τυχαίο!
μπορείς να συνεχίσεις...

skippybi
27-05-2010, 15:31
Λοιπόν Κωστή, έχεις ιδιαίτερη πρόσκληση να παρεβρεθείς στον επόμενο καφέ-συνάντηση, μετά της κερασομαλλούσας σου, για να σε τσιμπήσουμε-ξύσουμε-δάρουμε και δείρουμε, ώστε να διαπιστώσουμε πως τελικά είσαι ένας από εμάς και όχι βρεξογήινος κατάκοπος κατάσκοπος κατάπιοτος...:D:D


σπέσιαλ τιμή εισόδου για σένα, ένα κέρασμα σε όλους μας!!!:p





θα ακολουθήσει ξεπροβόδισμα ανάλογο του ρου της βραδυάς...:sm7::sm7:

vpentza
27-05-2010, 16:10
Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντες
(Να φοβάσαι τους Δαναούς ακόμα κι αν σου φέρνουν δώρα.)

Μη ψαρώνεις Κώστα, είναι κρυφοβρεξωγήινοι που όταν σε φέρουν κοντά τους θα σου πιούν το αίμα με το μπουρί της σόμπας...:D:D:D:D:D:D

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
01-06-2010, 22:24
Αγαπητε εν Χριστό αδελφέ Kostas-Patras

Με σχετική καθυστέρηση διαπίστωσα ότι μας περιέλαβες με τη
πένα σου και όχι μόνο.

Εχεις πραγματικά ταλέντο.

Μεθού ευλογητός ο θεός και ο εκ Κυπρου Μακάριος,πάντοτε.