PDA

View Full Version : Firefox 4: Νέα χαρακτηριστικά & πότε κυκλοφορεί


skippybi
13-05-2010, 17:02
http://www.otherside.gr/wp-content/uploads/2010/05/mozilla-firefox.jpg

Μεγαλεπήβολα είναι τα σχέδια του Mozilla Foundation για την τέταρτη έκδοση του Firefox ο οποίος αναμένεται το φθινόπωρο. Μεγαλύτερη ταχύτητα κατά την έναρξη και κατά τη χρήση, επιτάχυνση Direct2D και έκδοση στα 64bit είναι μερικά από αυτά.

Η εντυπωσιακά γρήγορη ανάπτυξη που βλέπει το σύνολο των browsers τον τελευταίο χρόνο, οφείλεται στην ολοένα και αυξανόμενη εξάρτηση των χρηστών από τις υπηρεσίες του διαδικτύου.

Μετά την υιοθέτηση ή και εγκατάλειψη νέων και παλαιών τεχνολογιών, οι browsers προσπαθούν να πετύχουν τον ιδανικό συνδυασμό επιδόσεων, ευχρηστίας και υποστήριξης προτύπων.

Ο Mike Beltzner, διευθυντής ανάπτυξης του Firefox στο Mozilla Foundation, παρουσιάζει τα πλάνα για την τέταρτη έκδοση του διάσημου browser με σήμα την αλεπού.

Αλλάζει το εξ ορισμού Θέμα, με ένα ελαφρύτερο και πιο απλό στην πλοήγηση, ενσωματώνεται συγχρονισμός των δεδομένων του χρήστη με το Firefox Sync, η εγκατάσταση των Προσθέτων θα γίνεται χωρίς την ανάγκη επανεκκίνησης του browser, προστίθεται η δυνατότητα multi-touch το οποίο θα φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο σε όσους διαθέτουν οθόνες αφής, γίνεται εκμετάλλευση του hardware για την επιτάχυνση της προβολής των σελίδων μέσω του Direct2D ενώ όλα τα παραπάνω θα μπορούν να τρέξουν και σε 64bit έκδοση.

Όπως γίνεται αντιληπτό, ο browser βελτιώνεται δραστικά με πάρα πολλά νέα features, τα οποία όμως ίσως δεν παρουσιαστούν στο σύνολο τους με την έκδοση 4.0 αλλά σταδιακά στον κύκλο ζωής της.




Πηγή: Otherside.gr

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-05-2010, 01:46
Καλό ακούγεται, αλλά εγώ επιμένω ..... ΙΕ .... :o

EOD-K9
14-05-2010, 05:44
Καλό ακούγεται, αλλά εγώ επιμένω ..... ΙΕ .... :o


.....................για την ηλικία σου καλό είναι

























:sm7::sm7::sm3::sm3:

skippybi
14-05-2010, 14:36
.....................για την ηλικία σου καλό είναι

:sm7::sm7::sm3::sm3:


:sm7::sm7::p

syan
14-05-2010, 15:49
Καλό ακούγεται, αλλά εγώ επιμένω ..... ΙΕ .... :o
Πάντως εγώ έχω προβλήματα με τον ΙΕ και τον εγκαταλείπω, χώρια που είναι τρωτός σε διάφορα.@?%$....!

Albatros
14-05-2010, 16:02
Τώρα τελευταία και η αλεπού κάνει κάποια κολήματα και δεν μας τα λέει καλά...
:hmmm: