PDA

View Full Version : Ερώτηση για το TiBo A4050


sakis656
18-05-2010, 11:03
Αγόρασα εχθές το TiBo A4050 και θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς, εάν υπάρχει κάποιο software για τον υπολογιστή, ώστε να μπορώ να επεξεργαστώ διαδρομές και να τις φορτώσω μετά στο TiBo.

Το gps χρησιμοποιεί το destinator 7 και θέλω να ρωτήσω ακόμα, εάν μπορεί να υποστhρίξει αρχεία .klm, ουτοσώστε να μπορώ να σώζω διαδρομές απο το google maps ή το google earth και να τις περνάω στο TiBo.

Στην συσκευασία δεν περιεχόταν κάποιο cd και όταν συνδέω το gps με τον υπολογιστή, μέσω της θύρας usb που έχει, ούτε κάν το αναγνωρίζει.

miltosb
18-05-2010, 14:13
Καλησπέρα, δυστυχώς καλώδιο δεν παρέχεται γιατί οτι θές να κάνεις το κάνεις μέσω card reader στην sd. Εάν θέλεις κάτι παραπάνω πάτα το joystick 5 φορές και κούνα το αριστερά θα σου βγάλει στην οθόνη QWERTY πληκτρολογιο, πατάς ctrl esc και σε βγάζει σε οθόνη windows από εκει και μετά παίξε μπάλα.
Κολορίζικο πάντως ειναι πολύ καλο μηχανάκι ( με προβληματική βάση στηριξης μοτό)

sakis656
18-05-2010, 15:51
Μίλτο το δοκίμασα το κολπάκι με το joystick αλλά τίποτα... μπορεί να έχουν κάνει αναβάθμιση στο λογισμικό και να μην παίζει μ΄αυτόν τον τρόπο, το ψάχνω πάντως! :D

Καλό φαίνεται σαν μηχάνημα, αλλά θα βόλευε πολύ αν είχαν προβλέψει να συνοδεύουν το gps με κάποιο πρόγραμμά για υπολογιστή ώστε να μπορείς να σχεδιάζεις την διαδρομή στο pc και μετά να την φορτώνεις στο gps!! :cool:

sakis656
19-05-2010, 10:14
Κανένας με TiBo?

sakis656
20-05-2010, 09:43
:rolleyes:

Carduelis
23-05-2010, 10:43
Σάκη δεν πας μια βόλτα στο.. Λουμίδη; (πως λέμε έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες;)
Στα θέματα που σε απασχολούν θα βρεις πληροφορίες και ανθρώπους να σε βοηθήσουν καλύτερα εδώ:

http://www.navimania.gr/forum.php (http://www.navimania.gr/forum.php)
http://www.forumnavigation.com/index.php?language=el (http://www.forumnavigation.com/index.php?language=el)

Carduelis
23-05-2010, 10:55
Πάντως από τα λίγα που ξέρω για το συγκεκριμένο gps δεν το αναγνωρίζει το pc σαν συσκευή, γι αυτό και δεν έχει ειδικό καλώδιο στη συσκευασία του. Ολα θα πρέπει να γίνονται μέσω της κάρτας μνήμης που θα την βάλεις στο card reader και θα τη φορτώσεις με τα προγράμματά σου..
A4050 - Navimania (http://www.navimania.gr/forumdisplay.php?f=160)

kriti manoysos
31-07-2011, 03:01
θα ήθελα και εγώ αν μπορούσε κάποιος να μου πει τα στοιχειά του φορτιστή(οικια) γιατί μάλλον τον έχασα και δεν ξέρω τι να πάρω?
Αν μπορούσατε να βάζατε και μια φώτο των φορτιστή?
Όσο για το παραπάνω θέμα είδα αυτό . .‪TiBO A 4050 first look rus‬‏ - YouTube
δείχνει ότι υπάρχει μέσα cd τώρα εδώ στην Ελλάδα δεν ξέρω τι γίνετε?

kriti manoysos
04-08-2011, 12:20
βρε κανενας καλος.......μα κανενας........:(:(

siraxanz
04-08-2011, 23:28
όλοι οι καλοί εδω είναι απλά είσαι στην χώρα του zumo660:sm7:

sliv
05-08-2011, 00:38
παιδια το εχω εγω .... Το σιγουρο ειναι οτι δεν συνοδευεται απο καποιο προγραμμα για χαρτες και λοιπα ...αλλα στην ελλαδα υποστηριζεται απο την ελασιν Elasyn - (http://www.elasyn.gr/index.php) αυτοι σιγουρα θα ξερουν ...

οσο για το φορτιστη ..εγω το φορτιζα απο τo PC με το USB καλωδιο ,οσπου συνδεσα το καλωδιο της βασης με την μπαταρια της μηχανης και καθε φορα που τα βαζω στη βαση παιρνει ρευμα...

n.l
11-10-2013, 01:19
βγάλατε καμιά άκρη με νέους χάρτες;

siraxanz
11-10-2013, 05:45
Τι είδους άκρη?
Βρίσκει χάρτες συμβατους μe destinator 7 και τους περνάς...

Εννοείτε νόμιμους. ..

LPAVLOS
11-10-2013, 08:08
Το έχω κι εγώ το Tibo. 6 χρόνια τώρα. Υποχρεώθηκα και αγόρασα κανονικά τους χάρτες της MLS πριν από 4 χρόνια, αφού το πήγα στην αντιπροσωπεία της Θεσσαλονίκης (που τώρα έχει κλείσει) γιατί είχε χαλάσει η βάση στήριξης.
Εκτός από το πρόβλημα της βάσης παρουσίαζε συνέχεια κολλήματα τα οποία όντως σταμάτησαν από την στιγμή που πήρα τους original χάρτες.
Το τραγικό με το συγκεκριμένο gps είναι η στήριξή του. Οι επαφές χαλάνε με το παραμικρό και μετά από δύο κατεστραμένες βάσεις, φίλος μου τροποποίησε το καλώδιο με το βίσμα του αναπτήρα του αυτοκινήτου και βάζω το gps στο tank bag και το καλώδιο φόρτισης στην πρίζα της μηχανής.
Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί για το πώς σώζεις τις διαδρομές...αλλά με ενδιαφέρει το θέμα.
Επίσης αν κάποιος ξέρει να με κατευθύνει για το πώς επικαιροποιώ τους χάρτες...
Κι εγώ με card reader δουλεύω αν θέλω να βάλω μουσικές....

- Να πώ ότι θυμάμαι πώς από την αντιπροσωπεία μου είχαν πει ότι με το destinator δεν δουλεύουν τα φλας δεξιά αριστερά. Ήθελε ένα άλλο σύστημα το οποίο ήταν ακριβότερο και έδωσα τα 140€ (τόσο έκαναν τότε οι χάρτες) και είπα ας πάει το παλιάμπελο...

n.l
11-10-2013, 12:32
Η MLS έχει την έδρα της στη Θεσσαλονίκη κάπου στα Πυλαιώτικα....

n.l
11-10-2013, 12:46
Τι είδους άκρη?
Βρίσκει χάρτες συμβατους μe destinator 7 και τους περνάς...

Εννοείτε νόμιμους. ..
Το gps μου το παραχώρησε φίλος που δεν το χρησιμοποιεί, μιας και φοράει το BMW NAVI IV,για να κάνω τη δουλειά μου το Σ.Κ.
Στην εξωτική Ηγουμενίτσα λιγο χλωμο να βρω τους συμβατους-νομιμους-κλπ.κλπ σε μια μερα....Αν γίνεται κάπως αλλιώς καλώς ειδάλλως με τον παλιό σίγουρο τρόπο. ...
Ρωτώντας πας στην πόλη! !!!! Να κανουμε και φιλους λέμε...Ευχαριστώ πάντως για τος απαντήσεις

LPAVLOS
11-10-2013, 12:53
Δεν έχει χάρτες μέσα αυτό που σου έδωσε ο φίλος? Κανονικά το Tibo το πουλούσαν με χάρτη Ελλάδας και Κύπρου...
Αν τώρα είχε χάρτη και απλά μιλάμε για επικαιροποίηση θα ενημερώσω το post αφού πάω στην MLS...

n.l
11-10-2013, 13:03
Αν τώρα είχε χάρτη και απλά μιλάμε για επικαιροποίηση θα ενημερώσω το post αφού πάω στην MLS...
Αυτό. ...Επίσης μέσα εχει και κάποιες Ευρωπαϊκές χώρες. Τώρα αν η ενημέρωση των χωρών αυτων είναι απο το 1821 είναι άλλο θέμα. ...

mpekas kostas
11-10-2013, 14:04
παιδια το εχω εγω .... Το σιγουρο ειναι οτι δεν συνοδευεται απο καποιο προγραμμα για χαρτες και λοιπα ...αλλα στην ελλαδα υποστηριζεται απο την ελασιν Elasyn - (http://www.elasyn.gr/index.php) αυτοι σιγουρα θα ξερουν ...

οσο για το φορτιστη ..εγω το φορτιζα απο τo PC με το USB καλωδιο ,οσπου συνδεσα το καλωδιο της βασης με την μπαταρια της μηχανης και καθε φορα που τα βαζω στη βαση παιρνει ρευμα...


ΑΚΡΙΒΩΣ !!! ΕΑΝ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΟΛΑ ΛΥΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ :ye02:

n.l
11-10-2013, 15:00
17ης Νοεμβρη 79 Πυλαία Θεσσαλονίκη είναι η έδρα της mls destinatorαφού πάω στην MLS...
Κάτι άκουσα για 15έουρο η ανανέωση. ..let us know

LPAVLOS
11-10-2013, 15:33
Θα σας ενημερώσω για το πώς και τι το συντομότερο δυνατό μετά από την επίσκεψη στην Mls....

LPAVLOS
12-10-2013, 13:44
Λοιπόν, έβγαλα άκρη με το Tibo Α4050 και την αναβάθμιση στους χάρτες του όταν χρησιμοποιεί mls destinator 7.
Δωρεάν είναι η αναβάθμιση για τους χάρτες μόνο Ελλάδας και Κύπρου. Η διαδικασία γίνεται on line από το site της mls, αφού πρώτα κάνεις εγγραφή. Αυτά που πρέπει να γνωρίζει κάποιος είναι ότι στις προτεινόμενες για αναβάθμιση χαρτών συσκευές, δεν υπάρχει το Tibo. Μετά από επικοινωνία με την mls μου είπαν ότι πρέπει να δηλωθεί ως Mls 3850. Κατεβάζεις το αρχείο, πηγαίνεις στο folder του υπολογιστή σου με τα Temp (πάντα στον σκληρό C), ανοίγεις το update pack και πηγαίνεις στο devicefs. Αντιγράφεις στην κάρτα σου όλα τα δεδομένα εκτός από το folder Skin. Μετά ανοίγεις το αρχείο destinator.ini και στην καταχώρηση firsttime=0 το αλλάζεις σε firsttime=1. Φυσιολογικά πρέπει να τρέξει...σε εμένα έτρεξε.

Τα δύσκολα τώρα...αν έχεις τους χάρτες Ευρώπης και Ασίας (μέρος) δεν μπορείς να τα αναβαθμίσεις on line και δεν υπάρχει τρόπος...Πρέπει να πας την συσκευή στα γραφεία τους και το κόστος ανέρχεται στα 30€ παρακαλώ και πρέπει να την αφήσεις για 2 ημέρες.

Από εβδομάδα θα πάω την δικιά μου...οπότε θα μπορέσω να μάθω και να σας πω περισσότερα!

Οψόμεθα!!!

V.Stratos
12-10-2013, 14:36
Εμένα μου είπαν 30€ απο 4-15 μέρες..
Τους ρώτησα αν νομίζουν πως είναι η ΝΑΣΑ και τους στέλνω software πυραυλου αλλα φυσικά δεν απάντησε..
Μόνος μου περνάω χάρτες σε 20-30'..εκει θέλουν 15 μέρες..εεε ας προσλάβουν 1-2 άτομα ακόμα να εξυπηρετούν τον κόσμο..
Κρίμα πολύ κρίμα που δε τους δίνουν online update. Κάποτε πλήρωσα 120€ για να περάσω χάρτες Ευρώπης κ Ελλάδας..θα έπρεπε να είχε καλύτερο after sales η MLS.
Συν του ότι από Βόλο για Θεσσαλονίκη θέλει πήγαινε έλα το κούριερ 40€ !!! Άρα καταλήγω πάλι να πληρώνω 70€.. Χάλια..


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free (http://tapatalk.com/m?id=1)

LPAVLOS
12-10-2013, 15:58
και δεν έχει ξεκαθαριστεί το βασικότερο...κάθε πότε πρέπει να σκάμε το 30άρι:u34:

LPAVLOS
19-10-2013, 10:18
Νεότερη ενημέρωση...
Πήγα στην mls για την αναβάθμιση στους χάρτες της Ευρώπης. Από το τηλέφωνο μου είχανε πει να πάω, ότι κοστίζει 30 ευρώ και πρέπει να τους παραδώσω την συσκευή με τον φορτιστή.
Πηγαίνοντας εκεί, η κοπέλα της υποδοχής μου εξηγεί μετά από ερώτησή μου κάθε πότε θα πρέπει να πληρώνω το 30άρι. Μου είπε ότι η έκδοση που έχω είναι του 2008 και το 30άρι το καταθέτεις κάθε φορά που κάνεις αναβάθμιση (δηλαδή κάθε 2 χρόνια που βγαίνει καινούρια έκδοση).
Θεώρησα ότι μια αναβάθμιση πρέπει να γίνει μετά από 5 χρόνια και ρώτησα ποιά έκδοση θα μου βάλουν. Η απάντηση ήταν ότι τπυ 2013 δεν έχει βγει ακόμη και θα μου βάλουν του 2011!!!! Αν δεν βιάζομαι μου είπε να περιμένω του 2013 γιατί έχει πολλές αλλαγές. Αν βιάζομαι να πληρώσω το 30άρι τώρα και σε ένα μήνα να ξαναπάω να πληρώσω ακόμη ένα 30άρι...
Το μάζεψα έφυγα και θα ξαναπάω σε έναν μήνα....

Αυτοί που έχουν garmin πόσο πληρώνουν και κάθε πότε για αναβάθμιση σε χάρτες Ευρώπης? Η οι υπόλοιποι πλοηγοί....(μιλάω για χάρτες κι όχι για συσκευή) πόσο κοστίζουν σε προμήθεια και αναβαθμίσεις???