PDA

View Full Version : Ουραγός η Ελλάδα..


Carduelis
22-05-2010, 18:43
Ουραγός η Ελλάδα σε δότες μυελού και ομφάλιου αίματος.
Για όποιον θέλει να προβληματιστεί λιγάκι θα βρει πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία εδώ: Health News (http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=163357)
Τελευταίοι στην προσφορά αίματος και μυελού των οστών αλλά πρώτοι στην φύλαξη ομφάλιου αίματος στις ιδιωτικές τράπεζες!
Η τελευταία παράγραφος του δημοσιεύματος τα λέει όλα. :(

saitman
22-05-2010, 19:13
εχω κανει αιτηση και εχω δωσει στοιχεια μου και δεειγμα αλλα ποτε δεν με ειδοποιησαν.εδινα στην μητερα μου και ξερω ποσο δυσκολο ηταν.το ιδο εκανα εκανα και στα αιμοπεταλια.

Carduelis
22-05-2010, 20:48
εχω κανει αιτηση και εχω δωσει στοιχεια μου και δεειγμα αλλα ποτε δεν με ειδοποιησαν.εδινα στην μητερα μου και ξερω ποσο δυσκολο ηταν.το ιδο εκανα εκανα και στα αιμοπεταλια.
Eνδεχομένως και να μην χρειαστεί ποτέ να σε φωνάξουν φίλε μου. Αρκεί που το αίμα σου είναι ελεγμένο κι εσύ καταχωρημένος σαν υποψήφιος δότης. Είναι καλό όμως να υπάρχουν τα δείγματα καταχωρημένα γιατί όσο περισσότερα στην τράπεζα, τόσο πιθανότερο αυτός που το χρειάζεται άμεσα να βρεί κάποιον συμβατό δότη.
Και για να μην φρικάρει κανείς αδίκως, η διαδικασία μυελού των οστών είναι σαν απλή μετάγγιση αίματος.