PDA

View Full Version : NaviBot: Επανάσταση στον καθαρισμό του σπιτιού


skippybi
23-05-2010, 20:22
...ή αλλιώς ''Άσε αγάπη μου, θα βάλω εγώ σκούπα σήμερα'':D


http://www.otherside.gr/wp-content/uploads/2010/04/NaviBot-e1271761835708.jpg


Η Samsung Electronics ανακοίνωσε τη διάθεση της νέας ηλεκτρικής σκούπας ρομπότ NaviBot στην ελληνική αγορά, η οποία παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στο Austria Centre στη Βιέννη, στο πλαίσιο του European Forum της Samsung. Κομψή, ευκίνητη και ισχυρή, η νέα ηλεκτρική σκούπα μπορεί να κινείται με πλήρη αυτονομία σε πολλά και διαφορετικά είδη επιφάνειας και χαλιών, προσφέροντας μέγιστη αποτελεσματικότητα στο καθάρισμα.



Η NaviBot διαθέτει ένα ευφυές πρόγραμμα πλοήγησης, το Visionary Mapping System, που συγκρατεί στη μνήμη της συσκευής τόσο τη διαρρύθμιση ενός χώρου όσο και τη βάση επαναφόρτισης και με τη βοήθεια μίας ενσωματωμένης κάμερας λαμβάνει 30 φωτογραφίες ανά δευτερόλεπτο από το χώρο. Χρησιμοποιώντας αυτές τις εικόνες, η NaviBot δημιουργεί έναν εικονικό χάρτη του χώρου, προσδιορίζοντας την ακριβή θέση των εμποδίων, όπως έπιπλα και διακοσμητικά αντικείμενα. Υπολογίζοντας τον ταχύτερο και ασφαλέστερο δρόμο, καθαρίζει το χώρο, ανεξάρτητα αν πρόκειται για 2 ή 10 δωμάτια, εξασφαλίζοντας τη μεγαλύτερη δυνατή οικονομία χρόνου.


Σε περίπτωση που η φόρτιση δεν επαρκέσει για το πλήρες καθάρισμα του χώρου, η NaviBot επιστρέφει αυτόματα στην βάση της προκειμένου να επαναφορτιστεί πλήρως, εντός 2 ωρών (γρηγορότερα από οποιοδήποτε άλλο προϊόν έως σήμερα). Στη συνέχεια, η συσκευή είναι ικανή να κάνει επανεκκίνηση και να συνεχίσει τον καθαρισμό από το ακριβές σημείο, όπου σταμάτησε.


Χάρη στις εξελιγμένες βούρτσες που διαθέτει η NaviBot σε κάθε πλευρά της συσκευής, επιτυγχάνεται ταχύτερη και καλύτερη απόδοση καθαρισμού. Η ειδική προστασία των βουρτσών αποτρέπει τη συσσώρευση τριχών στη συσκευή και διευκολύνει τη χρήση και συντήρησή της. Η NaviBot διαθέτει 38 αισθητήρες για πιο αξιόπιστο καθαρισμό και την αποφυγή ατυχημάτων, όπως πτώση από τις σκάλες, σύγκρουση με άλλα αντικείμενα ή εμπλοκή με καλώδια. Η νέα ηλεκτρική σκούπα NaviBot προσεγγίζει τα δύσκολα σημεία του σπιτιού και είναι ιδανική για καθημερινή καθαριότητα. Διαθέτει πέντε διαφορετικά προγράμματα καθαρισμού (Auto-, Spot-, Max-, Edge clean, Manual Mode) και έχει δυνατότητα ρύθμισης της έναρξης του προγράμματος καθαρισμού, το οποίο επιτρέπει στη συσκευή να λειτουργεί, χωρίς η ανθρώπινη παρουσία να είναι απαραίτητη.

Ενδεικτική τιμή: 399 ευρώ

Viddler.com - Samsung NaviBot SR8845 / SR8855 robotic vacuum cleaner hands-on - Uploaded by engadget (http://www.viddler.com/explore/engadget/videos/1185/77.699)

Πηγή: nooz.gr

gelasios
23-05-2010, 21:43
Μάλιστα! Ενδιαφέρον! :sm8:

gandreas
23-05-2010, 22:05
κάνει και για ιχ:sm7:
YouTube - Cleaning Cat uses iRobot Roomba 560 Robotic Vacuum Cleaner.

Syvaris
23-05-2010, 22:11
με ενδιαφερον βλεπω αρκετους ανδρες μελη του foroum να ασχολουνται με τις νεες τεχνολογιες πασης φυσεως
ευγε
ελπιζω η τεχνολογια να συνεχισει να σας ανοιγει νεους οριζοντες για γεμισμα του ελευθερου χρονου σας:sm7:

Syvaris
23-05-2010, 22:13
και κατι ακομα
η γιορτη του μπαμπα ειναι στις 16 Ιουνη, και ειναι καλη ιδεα για τις φιλες μου για να παρουν κατι δημιουργικο για τους συζυγους.
Ωρες να ξεφυγουμε απο τα γνωστα t-shirt και τα παραδοσιακα πορτοφολια
φιλες μου τι ειναι 399 ευρουδακια για τοσο δημιουργικο δωρο για τους ανδρες μας

skippybi
23-05-2010, 22:14
:sm7::sm7:

gandreas
23-05-2010, 22:23
Ναι ναι και θα πουλάμε και εκδούλευση ότι καθαρίζουμε το σπίτι:sm7:

MARK
24-05-2010, 12:12
Α ρε γλέντια οι γυναίκες...........:)

Albatros
24-05-2010, 16:32
εμένα μου άρεσε η κατσούλα...



:D:D:D

pirate
24-05-2010, 23:45
:sm7::sm7::sm7: