PDA

View Full Version : Aθηνα Μαροκο(πληροφοριες)


boynos
24-05-2010, 23:20
Καλημερα σας και καλως σας βρηκα.Δεν ξερω αν μπαινει εδω το παρον οποτε αν ειναι ας μεταφερθει.
Οπως αναφερει και ο τιτλος λοιπον σκευτομαι τον Ιουλιο να κανω ενα ταξιδι
στο Μαροκο. Θα ηθελα λοιπον γενικες πληροφοριες απο καποιον που γνωριζει.Για αρχη εχω αποριες σχετικα με τα καυσιμα.Ξερω οτι σε μεγαλες πολεις βρισκεις αμολυβδη αλλα τι γινετε στα μικροτερα χωρια του Νοτου?Γενικοτερα οτι πληροφορια εχετε ειναι καλοδεχουμενη.Καλα χιλιομετρα και παντα ορθιοι.

pirate
24-05-2010, 23:27
http://img693.imageshack.us/img693/6647/welcomeae.jpg

Καλώς ήρθες στην παρέα του GSForum

syan
25-05-2010, 07:29
Παναγιώτη...

http://www.gsforum.gr/picture.php?albumid=41&pictureid=437

...καλή διαμονή και πάντα όρθιος!!

Doc
26-05-2010, 23:12
είμασταν πέρυσι με αναχώρηση 20/3.....

θεωρώ λάθος να πάς Μαρόκο Ιούλιο

[την πυξίδα ανάποδα !!!]:D:D


παντού αμόλυβδη, ακόμα και στην έρημο, απλά από βαρέλια....
http://www.youtube.com/results?search_query=gr2ma&aq=f

boynos
27-05-2010, 20:19
είμασταν πέρυσι με αναχώρηση 20/3.....

θεωρώ λάθος να πάς Μαρόκο Ιούλιο

[την πυξίδα ανάποδα !!!]:D:D


παντού αμόλυβδη, ακόμα και στην έρημο, απλά από βαρέλια....
YouTube - gr2ma (http://www.youtube.com/results?search_query=gr2ma&aq=f)

ΑΔΕΡΦΕ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΔΙΚΙΟ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΑΝΧΩΝΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΒΕΝΖΙΝΗ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ. THANKS:D:D:D:D

ThanDim
27-05-2010, 21:28
Εμείς που πήγαμε πέρσι τέλη Μάρτη, είχαμε κοντά στους 30+ στα νότια.... Ιούλιο μήνα.. χμ... λίγο επίφοβο.....

Θα μπείτε στην έρημο ή μόνο ασφάλτινες διαδρομές; Σε γενικές γραμμές δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με την βενζίνη. Υπήρχαν πολλά βενζινάδικα και είχαν αμόλυβδη.

Πάντως μη σε πιάσει πανικός αν χρειαστεί κάποτε σε ένα ταξίδι να βάλεις σούπερ!! Πιο πολύ να στεναχωριέσαι μη βάλεις νοθευμένη αμόλυβδη!!!! Στην Ιορδανία που ήμασταν φέτος, δεν είχε αμόλυβδη και όλοι βάζαμε σούπερ. Απολύτως κανένα πρόβλημα στα μηχανάκια μας!!!

boynos
27-05-2010, 22:26
Εμείς που πήγαμε πέρσι τέλη Μάρτη, είχαμε κοντά στους 30+ στα νότια.... Ιούλιο μήνα.. χμ... λίγο επίφοβο.....

Θα μπείτε στην έρημο ή μόνο ασφάλτινες διαδρομές; Σε γενικές γραμμές δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με την βενζίνη. Υπήρχαν πολλά βενζινάδικα και είχαν αμόλυβδη.

Πάντως μη σε πιάσει πανικός αν χρειαστεί κάποτε σε ένα ταξίδι να βάλεις σούπερ!! Πιο πολύ να στεναχωριέσαι μη βάλεις νοθευμένη αμόλυβδη!!!! Στην Ιορδανία που ήμασταν φέτος, δεν είχε αμόλυβδη και όλοι βάζαμε σούπερ. Απολύτως κανένα πρόβλημα στα μηχανάκια μας!!!

ΚΟΙΤΑ ΛΕΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΜΕ ΤΟ ΛΙΓΟ ΧΩΜΑ. ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ BMW F650GS DAKAR MOY TOY 2005ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΤΜ ADVENTURE TOY 2009 ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΟΥΠΕΡ. ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΠΟ ΤΑΓΓΕΡΗ - ΦΕΖ - ΜΑΡΑΚΕΣ- ΟΥΑΡΖΑΖΑΤ - ΖΑΓΟΡΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝΕ ΤΑΓΓΕΡΗ ΠΑΡΑΛΙΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΑΠΟ ΜΑΣΑΛΙΑ;););)

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΕΙΧΑΝΕ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ 350 ΚΜ ΕΝΩ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΤΜ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΚΑΝΑ 230 ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΛΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΘΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΥΡΕΣΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΝΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ. ΤΗΑΝΚS KAI ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ:):):):)

ThanDim
27-05-2010, 23:19
ΚΟΙΤΑ ΛΕΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΜΕ ΤΟ ΛΙΓΟ ΧΩΜΑ. ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ BMW F650GS DAKAR MOY TOY 2005ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΤΜ ADVENTURE TOY 2009 ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΟΥΠΕΡ. ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΠΟ ΤΑΓΓΕΡΗ - ΦΕΖ - ΜΑΡΑΚΕΣ- ΟΥΑΡΖΑΖΑΤ - ΖΑΓΟΡΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΖΑΜΠΛΑΝΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝΕ ΤΑΓΓΕΡΗ ΠΑΡΑΛΙΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΑΠΟ ΜΑΣΑΛΙΑ;););)

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΕΙΧΑΝΕ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ 350 ΚΜ ΕΝΩ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΤΜ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΚΑΝΑ 230 ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΛΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΘΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΥΡΕΣΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΝΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ. ΤΗΑΝΚS KAI ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ:):):):)


Δε θα έχετε πρόβλημα.... βέβαια, όταν θα είστε στην επαρχεία, μη περιμένετε να μπεί ρεζέρβα για να ψάξετε βενζινάδικο. Ίσως να είναι σπαστικό να σταματάτε κάθε 100-150 χλμ για γέμισμα αλλά αν σας κάνει να αισθάνεστε σιγουριά.... Πάντως εκτός ερήμου, υπάρχει πολιτισμός!!! Είναι ευρωπαϊκός προορισμός, οπότε έχουν οργανωθεί και οι ντόπιοι


Πως θα φτάσετε στο Μαρόκο;

boynos
27-05-2010, 23:50
Δε θα έχετε πρόβλημα.... βέβαια, όταν θα είστε στην επαρχεία, μη περιμένετε να μπεί ρεζέρβα για να ψάξετε βενζινάδικο. Ίσως να είναι σπαστικό να σταματάτε κάθε 100-150 χλμ για γέμισμα αλλά αν σας κάνει να αισθάνεστε σιγουριά.... Πάντως εκτός ερήμου, υπάρχει πολιτισμός!!! Είναι ευρωπαϊκός προορισμός, οπότε έχουν οργανωθεί και οι ντόπιοι


Πως θα φτάσετε στο Μαρόκο;

θΑ ΠΑΜΕ ΠΑΤΡΑ - ΑΝΓΚΟΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕΧΡΙ ΜΑΣΑΛΛΙΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΓΙΑ ΤΑΓΓΕΡΗ:D:D

boynos
28-05-2010, 00:02
θΑ ΠΑΜΕ ΠΑΤΡΑ - ΑΝΓΚΟΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕΧΡΙ ΜΑΣΑΛΛΙΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΓΙΑ ΤΑΓΓΕΡΗ:D:D

ΕΣΕΙΣ ΠΟΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΤΕ?

ThanDim
28-05-2010, 00:47
Πάτρα - Μπάρι, μετά από το λιμάνι της Chivitavechia - κοντά στη Ρώμη - πήραμε καραβι για Βαρκελώνη, οδικώς μέχρι Algeciras και φέρρυ μέχρι Ceuta. Συνολικός χρόνος από Πάτρα ως το Μαρόκο κάτι λιγότερο από 2,5 μέρες.

Επιστρέψαμε με πλοίο από Ταγγέρη για Γένοβα, οδικώς μέχρι Ανκόνα και μετά Πάτρα. Άλλες 2,5 μέρες εδώ...

boynos
28-05-2010, 18:58
Πάτρα - Μπάρι, μετά από το λιμάνι της Chivitavechia - κοντά στη Ρώμη - πήραμε καραβι για Βαρκελώνη, οδικώς μέχρι Algeciras και φέρρυ μέχρι Ceuta. Συνολικός χρόνος από Πάτρα ως το Μαρόκο κάτι λιγότερο από 2,5 μέρες.

Επιστρέψαμε με πλοίο από Ταγγέρη για Γένοβα, οδικώς μέχρι Ανκόνα και μετά Πάτρα. Άλλες 2,5 μέρες εδώ...

ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΗΓΑΤΕ ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΑΠΟ ΜΑΣΑΛΙΑ ΓΙΑ ΤΑΓΓΕΡΗ ΚΑΝΕΙ 36 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 300 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ 2 ΑΤΟΜΑ.ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΣΕ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΑ ΓΙΑ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ?

boynos
28-05-2010, 19:01
ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΗΓΑΤΕ ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΑΠΟ ΜΑΣΑΛΙΑ ΓΙΑ ΤΑΓΓΕΡΗ ΚΑΝΕΙ 36 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 300 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ 2 ΑΤΟΜΑ.ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΣΕ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΑ ΓΙΑ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ?

ΘΑ ΤΗΝ ΔΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΦΑΙΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΚΑ:cool::cool:

skippybi
28-05-2010, 19:04
ΕΣΕΙΣ ΠΟΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΤΕ?
Αν θες μην γράφεις με ΚΕΦΑΛΑΙΑ...;)

Doc
28-05-2010, 23:36
ΘΑ ΤΗΝ ΔΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΚΑΝΑΤΕ ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΦΑΙΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΚΑ:cool::cool:


YouTube - Morocco Adventure - GR2MA 2009 - Long Way Gyros!

κάπου στο δεύτερο λεπτό έχει χάρτη.....

boynos
30-05-2010, 13:05
YouTube - Morocco Adventure - GR2MA 2009 - Long Way Gyros! (http://www.youtube.com/watch?v=J2MqAs3tvyU)

κάπου στο δεύτερο λεπτό έχει χάρτη.....

Ποσο σου πηγε το εισιτηριο απο Ρωμη για Βαρκελωνη δεν μου ειπες ακομη.Παντως η διαδρομη σας που την κοιταξα ειναι σχεδον ιδια με τιν δικη μου,τουλαχιστον μεχρι να φτασεις στο Μαροκο, απλα εσεις κανατε 1000 χλμ απο Βαρκελωνη σε Αλτζερικας ενω εμεις θα κανουμε 900 απο Ανγκωνα για Μασσαλια. Απλα εμεις θα κανουμε περισσοτερες μερες να παμε Μαροκο, απο Μασσαλια μεχρι Ταγγερη ειναι 36 ωρες με το καραβι και την διαδρομη μεχρι την Μασσαλια θα την κανουμε σε 2 μερες με μια διανυκτερυση η Γενοβα η Μονακο.:D:D:D

Doc
30-05-2010, 13:24
πραγματικά δεν θυμάμαι πια, πάντως λογικό ήταν και αναχωρούσε βράδυ, οπότε αντί για ξενοδοχείο απλά πλήρωνες πλοίο κατά κάτι παραπάνω....
από 23.00 και Βαρκελώνη την επόμενη απόγευμα...

emix
31-05-2010, 12:25
Ποσο σου πηγε το εισιτηριο απο Ρωμη για Βαρκελωνη δεν μου ειπες ακομη.

Το 2006 που γυριζα απο Ισπανια, πηρα τα καραβι (Grimaldi Lines) απο Βαρκελωνη για Σιβιταβεκια. Χωρις καμπινα, το κοστος για δυο ατομα και μηχανη αν θυμαμαι καλα ηταν 220ευρω.

Αλλα αν θες, δες και σ αυτο το site για εισιτηρια:
Κρατήσεις για ακτοπλοϊκά εισιτήρια online (σε πραγματικό χρόνο) για Ελλάδα, Ιταλία, Γαλλία, Αγγλία, Σκωτία, Ιρλανδία, Σουηδία, Γερμανία, Φινλανδία, Ισπανία (http://www.aferry.gr)

napgeo
31-05-2010, 14:42
Καλημέρα. Είχα πάει το 2006. Αυτή την εποχή που σχεδίασες είναι λάθος..Με καύσιμα δεν θα έχεις πρόβλημα.. Στις πόλεις θέλει προσοχή απο κλοπές..Όχι μηχανές αλά απο τα πραγματά σου..Η αστυνομία δεν είναι καθόλου φιλική..
Αν θέλεις μια συμβουλή..Μην αγοράσεις κάτι παράνομο..ο ίδιος θα σε καρφώσει..για να το ξαναπουλήσει...
Καλό ταξίδι να έχεις και να ενημερώσεις την Ελληνική Πρεσβεία..Να μένεις σε μέρη που είναι ελεγχόμενα..Και όχι πολά φαγητά και νερό απο μικρομάγαζα..
Να είσαι καλά..

boynos
01-06-2010, 21:33
Καλημέρα. Είχα πάει το 2006. Αυτή την εποχή που σχεδίασες είναι λάθος..Με καύσιμα δεν θα έχεις πρόβλημα.. Στις πόλεις θέλει προσοχή απο κλοπές..Όχι μηχανές αλά απο τα πραγματά σου..Η αστυνομία δεν είναι καθόλου φιλική..
Αν θέλεις μια συμβουλή..Μην αγοράσεις κάτι παράνομο..ο ίδιος θα σε καρφώσει..για να το ξαναπουλήσει...
Καλό ταξίδι να έχεις και να ενημερώσεις την Ελληνική Πρεσβεία..Να μένεις σε μέρη που είναι ελεγχόμενα..Και όχι πολά φαγητά και νερό απο μικρομάγαζα..
Να είσαι καλά..

Φίλε σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Πάντως για την εποχή που πάμε έχεις δίκιο δεν είναι και η καλύτερή άλλα άδειά δεν περνούμε όλοι οπότε θέλουμε δυστυχώς. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και θα αναρτήσω φωτογραφίες όταν επιστρέψω. πάντως ότι άλλη πληροφορία και αν έχεις είναι ευπρόσδεκτη οτιδήποτε:):):):) .

Uriah Heep
02-06-2010, 15:03
Οπως αναφερει και ο τιτλος λοιπον σκευτομαι τον Ιούλιο να κανω ενα ταξιδι
στο Μαροκο. Θα ηθελα λοιπον γενικες πληροφοριες απο καποιον που γνωριζει.


Δες αυτό Moto Forum - Αθηνα-Καζαμπλανκα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=103426)

Συμπίπτουν οι ημερομηνίες σας και ο προορισμός!!!


ΥΓ Δεν γνωρίζω αν συμπίπτουν και τα πρόσωπα.