PDA

View Full Version : Συμβουλές για λάστιχα 50-50


Kimwnas
27-05-2010, 14:16
Θα ήθελα τα φώτα σας πάνω στο ακόλουθο θέμα...
Δεδομένου ότι φέτος σκοπεύω να κάνω αρκετά χιλιόμετρα σε αμφιβόλου ποιότητας χωματόδρομους, σκέφτομαι σοβαρά να βγάλω τα 2 ετών Tourance EXP που έχω πάνω και να βάλω ένα σετ 50-50... (αν και επίσης παίζει να τα αφήσω πάνω, να "φαγωθούν" τελείως και να βάλω ένα καινούργιο σετ EXP στο γυρισμό - αλλά έχω ενδιασμούς ασφάλειας...)
Το ερώτημα είναι ποιό? Μου γυαλίζουν μέχρι στιγμής τα Metzeler Sahara αλλά όχι για κάποιο ιδιαίτερο λόγο, απλά λόγω μάρκας χωρίς να έχω κάποια εμπειρία...
Για δώστε κάμια συμβουλή!...

Να σημειώσω επίσης ότι πέραν του ενός μήνα που θα πατήσει χώμα η μηχανή τον υπόλοιπο καιρό θα επιστρέψει στην άσφαλτο και για τον λόγο αυτό ψάχνω κάτι εξίσου καλό και στους 2 ρόλους (στο μέτρο του δυνατού!)

υ.γ. στα 50-50 παίζουμε με διαφορετικές πιέσεις?
και μιας και σας ζάλισα να ρωτήσω και αν έχετε να προτείνετε και κάποιο λαστιχάδικο στην Αθήνα με καλές τιμές.

syan
27-05-2010, 14:36
Για δές ΕΔΩ.. (http://www.gsforum.gr/90447-post107.html)

emix
27-05-2010, 15:48
Εφσον εκει που θα πας δεν θα εχει λασπες και αλλα τετοια, δεν χρειαζεται να βαλεις κανενα απολυτως χωματινο λαστιχο.

Γιατι να δωσεις δηλαδη 210-250ευρω για χωματινα λαστιχα (karoo ή continental tkc80), για ενα μηνα;

Μεινε μ αυτα που εχεις. Και τ ασφαλτινα λαστιχα μπαινουν σε χωματοδρομους, ακομα και ασχημους. Απλα θελει προσοχη και λιγο χαμηλοτερη πιεση για να πατανε καλυτερα.

Kimwnas
27-05-2010, 16:01
Ηλία το ξέρω, απλά είπα να κοιτάξω και την εναλακτική του 50-50...
Από χώμα δεν έχω καθόλου εμπειρία, παρά μόνο στους βατούς χωματόδρομους των νησιών, όπου όντως τα EXP "περνάγανε" αλλά στο πολύ χαλαρό (σημειωτέον είμαι πάντα δικάβαλος και δεν έχω την δυνατότητα να σηκωθώ όρθιος) εκτός απο μία-δύο περιπτώσεις που ο συνδυασμός βάρους/κλίσης/ποιότητας εδάφους/ασφάλτινα με ζόρισε αρκετά...
Για την ακρίβεια, μιλάω για Κρήτη, αλλά όχι την "τουριστική" έχουμε σκοπό φέτος να γυρίσουμε την πραγματική Κρήτη και απο ότι είδα το 70% θα είναι χώμα (σε "road editions" κατηγορίας Χ2-Χ3)... σημειωτέον ότι θα είμαι δικάβαλος και ένα μεγάλο κομμάτι θα το κάνω φωρτομένος (τριβάλιτσο) είπα μήπως τα 50-50 μου δώσουν ένα έξτρα πλεονέκτημα...
Από την άλλη έχεις απόλυτο δίκιο ότι θα έιναι για 1 μήνα και αν αξίζει τον κόπο...

emix
27-05-2010, 16:23
Ηλία το ξέρω, απλά είπα να κοιτάξω και την εναλακτική του 50-50...
Από χώμα δεν έχω καθόλου εμπειρία, παρά μόνο στους βατούς χωματόδρομους των νησιών, όπου όντως τα EXP "περνάγανε" αλλά στο πολύ χαλαρό (σημειωτέον είμαι πάντα δικάβαλος και δεν έχω την δυνατότητα να σηκωθώ όρθιος) εκτός απο μία-δύο περιπτώσεις που ο συνδυασμός βάρους/κλίσης/ποιότητας εδάφους/ασφάλτινα με ζόρισε αρκετά...
Για την ακρίβεια, μιλάω για Κρήτη, αλλά όχι την "τουριστική" έχουμε σκοπό φέτος να γυρίσουμε την πραγματική Κρήτη και απο ότι είδα το 70% θα είναι χώμα (σε "road editions" κατηγορίας Χ2-Χ3)... σημειωτέον ότι θα είμαι δικάβαλος και ένα μεγάλο κομμάτι θα το κάνω φωρτομένος (τριβάλιτσο) είπα μήπως τα 50-50 μου δώσουν ένα έξτρα πλεονέκτημα...
Από την άλλη έχεις απόλυτο δίκιο ότι θα έιναι για 1 μήνα και αν αξίζει τον κόπο...

Γνωμη μου, μην παρεις τιποτα. Πηγαινε μ αυτα. Δικαβαλος και φορτωμενος δεν προκειται να δεις σημαντικες διαφορες. Κατεβασε απλα λιγο πιεση.

Και κατι αλλο: 50-50 λαστιχα δεν υπαρχουν. 60 (χωμα)- 40 (ασφαλτο) μονο θα βρεις το λιγοτερο.

georged
27-05-2010, 18:17
kimwnas: είχα τα Sahara στην προηγουμενη μηχανη μου Transalp 650,
κι εγώ κοίταξα να τα βάλω στο ADV μου αλλα δεν βγαίνουν σε αυτες τις διαστάσεις. Αν εχεις GS 'η GSA προτείνω να το κοιτάξεις κι εσύ το θέμα διαστάσεων.

Kimwnas
28-05-2010, 10:12
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!
(Georged έχεις δίκιο για τα sahara...)