PDA

View Full Version : Και πολυ αντεξα...


emix
03-06-2010, 10:35
Δυστυχως η συμβιωση μου μ ενα σκουτερ δεν αντεξε και πολυ.
Απο την 5η ημερα αρχισα να βραζω μεσα μου. Προσπαθουσα να συνηθισω την ιδεα οτι για τα επομενα 3-4 χρονια θα καθομαι σε πολυθρονα και απο την αριστερη μανετα δεν θ αλλαζω ταχυτητες αλλα θα παταω φρενο...!
Δεν μπορεσα να τα συνηθισω και τα δυο και ετσι πριν απο δυο μερες το κατα τ αλλα πανεμορφο αυτο σκουτερ αλλαξε χερια. Γιατι πραγματικα το Sym gts300i ειναι ενα πανεμορφο και βολικο μηχανακι. Μακαρι να μπορουσα να το ειχα για 2ο, αλλα δεν γινεται.

Φυσικα δεν εμεινα απο μηχανη, απλα εκανα ανταλλαγη. Επειδη λεφτα δεν υπηρχαν για κατι παραπανω, οι τρεις επιλογες που ειχα για on-off ηταν ενα Africa του 2002 και κατω, ενα BMW F650GS του 2002 και κατω ή ενα Suzuki V-Strom DL650 του 2004 και κατω.

Προτιμησα λοιπον ενα Suzuki V-Strom DL650 του 2004 με 63000χλμ. Αξιοπιστο,τιμιο μηχανακι και σε πολυ καλη κατασταση. Ας την βγαλω μ αυτο για 3-4 χρονια και βλεπουμε. Σιγουρα ομως δεν θα πνιγομαι μεσα μου.

Τωρα για το αν πηγαινει χωμα; Σιγουρα δεν πηγαινει οπως το GS, αλλα ακομα περισσοτερο οπως το ΚΤΜ. Με μερικες προσθηκες (καρινα βασικα το πρωτο πραγμα που θελει και 2-3 ακομα πραγματακια), μια απλη βολτα στο βουνο θα την κανει. Αυτο ομως ειναι το τελευταιο που με νοιαζει αυτη την στιγμη, οπως ηρθαν τα πραγματα.

Θα μου πεις γιατι εδωσες το ΚΤΜ; Παιδια, μην το ψαχνετε. Η π@π@ρι@ εγινε και πισω δεν γυριζει. Κοιταμε μπροστα.
Σιγουρα ομως 4,8λιτρα/100χλμ το ΚΤΜ δεν τα εκαιγε.

Μια φωτογραφια απο την μηχανη, χωρις να ειναι αυτη. Ειναι ομως το ιδιο μηχανακι.

HAWK_46
03-06-2010, 10:42
Ηλία καλούς δρόμους να έχεις.
...και να ξέρεις οτι τα όνειρα πεθαίνουν τελευταία!!! ;)

italos
03-06-2010, 10:45
Ηλία όταν έχεις το μικρόβιο μέσα σου...δύσκολα το βγάζεις.....

Ειδικά όταν μιλάμε για το μυκρόβιο του μοτοσυκλετισμού....η θεραπεία του δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα:)

Καλοτάξιδο τρελέ...πολύ καλό μηχανάκι!

plusangel
03-06-2010, 10:52
Η αισιοδοξία σου είναι εμφανή από τα γραφόμενα σου...θα τα καταφέρεις.

Καλούς δρόμους με τη νέα μηχανή σου :)

Οι εναλλαγές ομορφαίνουν τη ζωή μας...αρκεί να ερχοντέ και καλά.

GEO_K
03-06-2010, 11:17
Ηλια μαζι σου οτι και να ναι ρε φιλε!!!
Εσυ ξερεις....
Τωρα τουλαχιστον αμα στη βιδωνει καμμια κυριακη καβαλας και βουρ στο βουνο!!!
:sm8:

emix
03-06-2010, 11:29
Ευχαριστω παιδια.
Και επειδη καποτε ελεγα οτι το vstrom δεν παει βουνο, θα το κανω εγω με το ζορι να παει ρε...!

:sm7:

Δυο-τρια πραγματα αλλωστε θελει για να παει καλα:

Δηλαδη...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
03-06-2010, 11:34
τουλαχιστον μαθενουμε απο τα λαθη μας....να σε καλα φιλε..

emix
03-06-2010, 11:50
τουλαχιστον μαθενουμε απο τα λαθη μας....να σε καλα φιλε..

Ναι,μαθαινουμε, αλλα το ΚΤΜ ή το GS δεν ερχεται πισω...!
Τουλαχιστον για την ωρα.

;);)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
03-06-2010, 12:09
Ναι,μαθαινουμε, αλλα το ΚΤΜ ή το GS δεν ερχεται πισω...!
Τουλαχιστον για την ωρα.

;);)

μακαρι να σου πανε ολα καλα κ ερθουν πισω...η να αποκτησεις ακομα καλυτερα μηχανακια...η εμπειρια παρθηκε...:cool:κ θα μπορεις να το μεταφερεις κ σε αλλους....;)

napgeo
03-06-2010, 12:16
Καλοτάξιδι φίλε μου. Άν θέλεις τη γνώμη μου να μην επενδύσεις ούτε 10 Ευρώ επάνω της.. Θα σε βγάλει παντού ασπροπρόσωπο.
Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος
Ναπολέων

emix
03-06-2010, 12:18
Καλοτάξιδι φίλε μου. Άν θέλεις τη γνώμη μου να μην επενδύσεις ούτε 10 Ευρώ επάνω της.. Θα σε βγάλει παντού ασπροπρόσωπο.
Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος
Ναπολέων



Λες ε; Αυτο το εκτεθειμενο ψυγειο λαδιου ομως απο κατω ρε παιδι μου, πολυ με αγχωνει. Φαντασου να το βαλω χωμα και ν αρχισουν να κοπανανε πανω του πετρες και οτι αλλο περναει κατω απο την μηχανη.

Επισης, το μπροστινο φτερο δεν νομιζω οτι θα τα καταφερει σε καμια χοντρη λασπουρια. Βλεπω τρελα μπουκωματα!

Arkas
03-06-2010, 12:38
Καλές βόλτες Ηλία!

loukas
03-06-2010, 13:20
Ηλια καλοριζικο!
την αλλη βδομαδα φευγω για γαλλια . Οταν γυρισω θα ποσταρω Εκδρομη ΣΚ χωμα Κλημεντι κορινθιας Τρικαλα με σκηνακια.
Θα σου δωκω το Κτμ βρε τρελε !!! δε θα εχει και λασπες να κολησουμε
υπολογιζω 17-18 ιουλιου, κανε τα κουμαντα σου!!
:D

emix
03-06-2010, 13:53
Ηλια καλοριζικο!
την αλλη βδομαδα φευγω για γαλλια . Οταν γυρισω θα ποσταρω Εκδρομη ΣΚ χωμα Κλημεντι κορινθιας Τρικαλα με σκηνακια.
Θα σου δωκω το Κτμ βρε τρελε !!! δε θα εχει και λασπες να κολησουμε
υπολογιζω 17-18 ιουλιου, κανε τα κουμαντα σου!!
:D

Οκ.Καλα να περασεις πρωτα απ ολα και τα λεμε.

Man !!!
03-06-2010, 14:20
πάντα το ξεχνάς το avatar σου γιατιιιι ? :D

καλοτάξιδο ρε μια χαρά σε βρίσκω........ πόσο διαφορά είχε με το ktm ? (χρηματικά)

emix
03-06-2010, 14:26
πάντα το ξεχνάς το avatar σου γιατιιιι ? :D

καλοτάξιδο ρε μια χαρά σε βρίσκω........ πόσο διαφορά είχε με το ktm ? (χρηματικά)

Μανο δεν εχω βγαλει φωτογραφια ακομα με το Vstrom.

Δεν θελω να μιλαω για τα χρηματα, γιατι μου ρχεται να κλαψω. Αστο, μην το συζητας καθολου.

xenos
03-06-2010, 14:34
ετσι ειναι παίχτη μου..απο τα ψηλά στα χαμηλά δύσκολα χωνεύετε κ αντέχετε!!..μια χαρά έπραξες..οτι ευχαριστεί εσένα..μια ζωή την έχουμε κ αυτή όλο με εμπόδια!!!..καλά χλμ!!:D

merik
03-06-2010, 15:10
Πάντα σε χαρές το νέο σου απόχτημα :D

allen
03-06-2010, 16:26
μην κολας πουθενα ! η ζωη δεν τελειωνει εδω!;)
μαλλον και εγω θα δωσω το gs για τους ιδιους λογους που σκεφτηκες!:yz
θυσια για την οικογενεια λοιπον!!

emix
03-06-2010, 16:32
μην κολας πουθενα ! η ζωη δεν τελειωνει εδω!;)
μαλλον και εγω θα δωσω το gs για τους ιδιους λογους που σκεφτηκες!:yz
θυσια για την οικογενεια λοιπον!!

Κοιτα, το GS με ειχε ηδη καταστρεψει, απ οτι την στιγμη που αποφασισε να μ αφησει απο servo και δισκο-συμπλεκτη. Μεσα σε τρεις μηνες ειχα δωσει 1600ευρω!!!
Τωρα ομως θα ηταν ενα μηχανακι με δυο χρονια εγγυηση σ αυτα τ ανταλλακτικα. Τι αλλο θα μπορουσε να μου συμβει; Μονο κινητηρας μαλλον, αλλα, ειπαμε, τα boxer δεν σπανε δεν χαλανε. Μονο τα περιφερειακα σπανε και χαλανε!
:sm7:

Απο κει και περα, πανω απο 180ευρω για σερβις δεν ειχα δωσει ποτε. Και για τακακια; 25ευρω το καθενα, οχι 50 που ηθελε το ΚΤΜ.

Τεσπα.Προχωραμε παρακατω! Ολα ειναι εμπειριες.

jmar
03-06-2010, 16:56
Κοιτα, το GS με ειχε ηδη καταστρεψει, απ οτι την στιγμη που αποφασισε να μ αφησει απο servo και δισκο-συμπλεκτη. Μεσα σε τρεις μηνες ειχα δωσει 1600ευρω!!!
Τωρα ομως θα ηταν ενα μηχανακι με δυο χρονια εγγυηση σ αυτα τ ανταλλακτικα. Τι αλλο θα μπορουσε να μου συμβει; Μονο κινητηρας μαλλον, αλλα, ειπαμε, τα boxer δεν σπανε δεν χαλανε. Μονο τα περιφερειακα σπανε και χαλανε!
:sm7:

Απο κει και περα, πανω απο 180ευρω για σερβις δεν ειχα δωσει ποτε. Και για τακακια; 25ευρω το καθενα, οχι 50 που ηθελε το ΚΤΜ.

Τεσπα.Προχωραμε παρακατω! Ολα ειναι εμπειριες.

Μερικες φορες ακουω οτι τα BMW εχουν ακριβα service και τετοια...μουφες!!! Εχετε ακουσει για service KTM και Ducati?? Εχω φιλους με τετοια μηχανακια και τα service τους ειναι φωτια!! Βεβαια ολα τα μηχανακια εχουν ακριβα service και ανταλακτικα σε σχεση με τα αυτοκινητα, χτυπανε πανω στην αγαπη μας οι αντιπροσωπίες...Νεύρα Ακομα και το Vstrom δεν εχει φτηνο service λοιπον, ας ξεχασουμε ολα αυτα περι BMW σιγουρα αν σου βγαλει καποια ζημια εκει ξεβρακωνεσαι αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...

Εγω σου ευχομαι να χαρεις οτι μηχανακι και να παρεις και μονο που δεν αντεξες το scooter για μενα λεει πολλα....παντα ορθιος!!! ;)

Carduelis
03-06-2010, 17:49
Hλία στα έλεγα αλλά δεν άκουσες έναν παθόντα (και μαθέντα)! Αντέδρασες συναισθηματικά γι αυτό και.. συγχωρείσαι! :)
http://www.gsforum.gr/%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC/11489-%CE%A4%CE%BF-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%87%CE%B7%CF%82.html
Να ξέρεις οτι καλύτερα να πάρεις πάλι μια μηχανή που θα απολαμβάνεις κιόλας, παρά μια που απλά θα είναι "χρηστικό μοντέλο" ή "εργαλείο". Το vstrom είναι αυτό ακριβώς και για κάποιον που έχει καβαλήσει GS και KTM δεν υπάρχει εύκολο πισωγύρισμα. Τζάμπα θα ξοδευτείς να το κάνεις πιό χωμάτινο. Οσο για τα λεφτά; όσα έχασες στο αγόραζε-πούλα και με λίγη υπομονή θα σε οδηγήσουν πάλι εκεί που θέλει ουσιαστικά η καρδιά σου και όχι η τετράγωνη λογική..
Πάνω απ' όλα όμως μετράει νάσαστε καλά και είμαι σίγουρος οτι σύντομα θα αποκτήσεις αυτό που θες.:)

emix
03-06-2010, 21:08
Hλία στα έλεγα αλλά δεν άκουσες έναν παθόντα (και μαθέντα)! Αντέδρασες συναισθηματικά γι αυτό και.. συγχωρείσαι! :)
http://www.gsforum.gr/%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC/11489-%CE%A4%CE%BF-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%87%CE%B7%CF%82.html
Να ξέρεις οτι καλύτερα να πάρεις πάλι μια μηχανή που θα απολαμβάνεις κιόλας, παρά μια που απλά θα είναι "χρηστικό μοντέλο" ή "εργαλείο". Το vstrom είναι αυτό ακριβώς και για κάποιον που έχει καβαλήσει GS και KTM δεν υπάρχει εύκολο πισωγύρισμα. Τζάμπα θα ξοδευτείς να το κάνεις πιό χωμάτινο. Οσο για τα λεφτά; όσα έχασες στο αγόραζε-πούλα και με λίγη υπομονή θα σε οδηγήσουν πάλι εκεί που θέλει ουσιαστικά η καρδιά σου και όχι η τετράγωνη λογική..
Πάνω απ' όλα όμως μετράει νάσαστε καλά και είμαι σίγουρος οτι σύντομα θα αποκτήσεις αυτό που θες.:)

Νοτη το ΚΤΜ δεν το εδωσα γιατι πεθανε ο γαμπρος μου. Αλλα δεν εχει σημασια τωρα ποια.
Ευτυχως το Vstrom ειναι ενα τιμιο μηχανακι, που κανεις την δουλεια σου μια χαρα. Μπορει να μην κορυφαιο οπως το GS ή ΚΤΜ, αλλα το σεβεσαι.
Δεν με νοιαζει τι χανω ή τι κερδιζω χρηματικως. Με νοιαζει να ειμαι καλα μεσα μου, σ αυτο το κομματι τουλαχιστον. Και ετσι πρεπει να νοιωθουμε ολοι μας.
Αν μπορουσα να το ξαναεπαιρνα το ΚΤΜ θα το εκανα. Για το ####το πιο πολυ. Να παλεψω να το κρατησω. Αλλα θα ηταν σωστο αυτο;
Τελος παντων παιδια.
Μην το ψαχνουμε και πολυ. Ο,τι εγινε, εγινε.
Τωρα παντως νοιωθω πολυ καλυτερα.

vasorfa
03-06-2010, 21:33
Ηλία <<think positive>>
Καλα χιλιομετρα με το καινουριο σου εργαλειο.....ειναι ενα απο τα τιμιοτερα μηχανακια ever!!!!

point zero
03-06-2010, 22:00
Πω Πω ρε φιλε διαβασα τα ποστ και με επιασε η καρδια μου ... μακαρι γρηγορα να εχεις δυνατοτητα να παρεις ξανα οτι μηχανη θελεις ....

emix
03-06-2010, 22:05
Πω Πω ρε φιλε διαβασα τα ποστ και με επιασε η καρδια μου ... μακαρι γρηγορα να εχεις δυνατοτητα να παρεις ξανα οτι μηχανη θελεις ....

Ε,οκ,δεν ειναι και τρομερο. Απλα, στο σπιτι μπαινει ενας μισθος πλεον.
Υγεια ομως υπαρχει, κι αυτο ειναι το πιο σημαντικο.
:)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-06-2010, 22:59
Καλά χιλιόμετρα Λιάκο .....






Πάλι με "χρόνια - με καιρούς",

πάλι στον "ίσιο δρόμο θάρθεις" ..... ;)

gandreas
03-06-2010, 23:22
Καλοτάξιδη.
Για καρίνα που ανάφερες δες εδώ. http://hld.gr/HTML/indexgr.htm (http://hld.gr/HTML/indexgr.htm) Πολύ καλός τύπος

EOD-K9
04-06-2010, 17:54
Ηλία βαριέμαι να γράφω τα ιδια ((καλοριζικο .....ταξιδο ...κτλ)


να σου απαντήσω στο επόμενο μήνυμα τον άλλο μηνά που θα πάρεις την νέα GS??







:sm7::sm7:

emix
04-06-2010, 20:30
Ηλία βαριέμαι να γράφω τα ιδια ((καλοριζικο .....ταξιδο ...κτλ)


να σου απαντήσω στο επόμενο μήνυμα τον άλλο μηνά που θα πάρεις την νέα GS??







:sm7::sm7:

Ναι,μωρε,αστο καλυτερα για τον επομενο μηνα!!!!

:sm7::sm7:

PITS
04-06-2010, 23:17
καλοταξιδο το νεο μοτορι αν και δε σε βλεπω για πολυ καιρο και με αυτο χα χα !!!
για το ψυγειο εχει βγαλει η τουρα νομιζω μια μοντιφα που το διωχνει απο κει που ειναι (σκετη μ#$%^α θεση) και το βαζει ψηλα και πλαγια
καλους δρομους

MARK
05-06-2010, 01:42
Καλοτάξιδη Ηλία....

emix
05-06-2010, 16:12
καλοταξιδο το νεο μοτορι αν και δε σε βλεπω για πολυ καιρο και με αυτο χα χα !!!
για το ψυγειο εχει βγαλει η τουρα νομιζω μια μοντιφα που το διωχνει απο κει που ειναι (σκετη μ#$%^α θεση) και το βαζει ψηλα και πλαγια
καλους δρομους

Αυτη την μοντιφα σκεφτομαι να κανω φυσικα.

siraxanz
05-06-2010, 17:41
Εγώ λυπήθηκα με την περιπέτειά σου,
μακάρι να είχες κάποιο οικονομικό όφελος..
Ελπίζω γρήγορα να μπορέσεις να κάνεις τα όνειρα πραγματικότητα!

BOXER
05-06-2010, 22:18
Ευχαριστω παιδια.
Και επειδη καποτε ελεγα οτι το vstrom δεν παει βουνο, θα το κανω εγω με το ζορι να παει ρε...!

:sm7:

Δυο-τρια πραγματα αλλωστε θελει για να παει καλα:

Δηλαδη...


Ηλια το μηχανακι ΔΕΝ παει χωμα, ουτε για αστειο. Το Transalp το ειχα τεσσερα χρονια και μετα πηρα το Suzuki. Τεσσερις μηνες το κρατησα συνολικα και το εδωσα για αυτον το λογο.
Αψογο στην ασφαλτο, ΤΡΑΓΙΚΟ εως ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ στο χωμα!!!

gsmaniac
05-06-2010, 22:25
Ηλια το μηχανακι ΔΕΝ παει χωμα, ουτε για αστειο. Το Transalp το ειχα τεσσερα χρονια και μετα πηρα το Suzuki. Τεσσερις μηνες το κρατησα συνολικα και το εδωσα για αυτον το λογο.
Αψογο στην ασφαλτο, ΤΡΑΓΙΚΟ εως ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ στο χωμα!!!
συμφωνω.....;)

emix
06-06-2010, 09:11
συμφωνω.....;)


Δυστυχως,μεσα μου, συμφωνω και γω.

EOD-K9
06-06-2010, 11:35
Ηλια το μηχανακι ΔΕΝ παει χωμα, ουτε για αστειο. Το Transalp το ειχα τεσσερα χρονια και μετα πηρα το Suzuki. Τεσσερις μηνες το κρατησα συνολικα και το εδωσα για αυτον το λογο.
Αψογο στην ασφαλτο, ΤΡΑΓΙΚΟ εως ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ στο χωμα!!!


Τι του εγραψες !!!!!


Τώρα θα το σπάσει για να μας πείσει ότι πάει




:sm7::sm7:

emix
06-06-2010, 11:48
Ηλια το μηχανακι ΔΕΝ παει χωμα, ουτε για αστειο. Το Transalp το ειχα τεσσερα χρονια και μετα πηρα το Suzuki. Τεσσερις μηνες το κρατησα συνολικα και το εδωσα για αυτον το λογο.
Αψογο στην ασφαλτο, ΤΡΑΓΙΚΟ εως ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ στο χωμα!!!


Τι του εγραψες !!!!!


Τώρα θα το σπάσει για να μας πείσει ότι πάει




:sm7::sm7:


Οπως θα ειδατε, ειπα οτι μεσα μου νοιωθω οτι δεν παει!


Απ εξω μου, θα το κανω να παειιιιι!!!!!!

:sm7::sm7:

Kimwnas
06-06-2010, 18:24
Ηλία καλοτάξιδο, και είμαι σίγουρος ότι θα την βρείς την άκρη!!!

(ενδιάμεσα, άμα νοιώσεις την ανάγκη να ξεσκάσεις, τα κλειδιά μου είναι στην διάθεση σου! με ένα πμ κανονίζεται!)

emix
06-06-2010, 18:27
Ηλία καλοτάξιδο, και είμαι σίγουρος ότι θα την βρείς την άκρη!!!

(ενδιάμεσα, άμα νοιώσεις την ανάγκη να ξεσκάσεις, τα κλειδιά μου είναι στην διάθεση σου! με ένα πμ κανονίζεται!)


Σ ευχαριστω πολυ Κιμωνα. Θα σ εχω υποψιν μου!
:)

saitman
06-06-2010, 23:28
καλοριζικο

morfeas
08-06-2010, 11:59
Ευχαριστω παιδια.
Και επειδη καποτε ελεγα οτι το vstrom δεν παει βουνο, θα το κανω εγω με το ζορι να παει ρε...!

:sm7:

Δυο-τρια πραγματα αλλωστε θελει για να παει καλα:

Δηλαδη...


καλοτάξιδο...και ...πίστεψε με τον vstromaki πάει παντού!!!!