PDA

View Full Version : (ελευθερο)καμπινγκ και μοτο


kostasmats
05-06-2010, 11:32
μιας και το καλοκαιρι ειναι προ των πυλων και πολλοι απο μας συνδυαζουν την εκδρομη με μοτο με διαμονη σε καποια παραλια ανοιγω αυτο το θεματακι ωστε ο καθενας να δωσει τις συμβουλες και τις γνωσεις του.Πιστευω οτι το καμπινγκ με μοτο ειναι πιο ιδιαιτερο λογω του περιορισμενου χωρου αποσκευων και οταν μιλαμε για ελευθερο τα πραγματα ειναι ακομα πιο δυσκολα.Ας προτεινει λοιπον ο καθενας κατα την γνωμη του και την εμπειρια του τα υλικα της "περιπετειας",οπως το σωστο φαρμακειο,τα εργαλεια που χρειαζομαστε ειτε για τη μοτο ειτε για να στησουμε το τσαρδι μας,πατεντες ,τροπους για μαγειρεμα κλπ.

seller1
05-06-2010, 11:40
Μπράβο για την ιδέα.Όλους μας ενδιαφέρει.;)

xenos
05-06-2010, 13:34
άντε να μαθαίνουμε εμείς οι άπειροι!!!:D

aeriko
05-06-2010, 14:07
μιας και το καλοκαιρι ειναι προ των πυλων και πολλοι απο μας συνδυαζουν την εκδρομη με μοτο με διαμονη σε καποια παραλια ανοιγω αυτο το θεματακι ωστε ο καθενας να δωσει τις συμβουλες και τις γνωσεις του.Πιστευω οτι το καμπινγκ με μοτο ειναι πιο ιδιαιτερο λογω του περιορισμενου χωρου αποσκευων και οταν μιλαμε για ελευθερο τα πραγματα ειναι ακομα πιο δυσκολα.Ας προτεινει λοιπον ο καθενας κατα την γνωμη του και την εμπειρια του τα υλικα της "περιπετειας",οπως το σωστο φαρμακειο,τα εργαλεια που χρειαζομαστε ειτε για τη μοτο ειτε για να στησουμε το τσαρδι μας,πατεντες ,τροπους για μαγειρεμα κλπ.
Ναι ναι γιατί τέτοιες εποχές που έχουμε σφίξανε οι κ*(λοι:yz

xenos
05-06-2010, 14:08
:sm7::sm7:

yamdoc
05-06-2010, 14:14
Επι σειρα ετων εκανα καμπινγκ ελευθερο. Δυστυχως με μοτο το πολυημερο καμπινγκ δεν ειναι εφικτο, εκτος και αν περιοριστειτε σε πολυ λιγες ανεσεις ή το ταξιδι περιλαμβανει πολλες μηχανες οπου θα μοιραστουν τα κοινα πραγματα!
Βεβαια ειναι πολυ πιο ευκολο οταν η παρεα δεν συμπεριλαμβανει γυναικες που συνηθως εχουν τεραστιες απαιτησεις στο τι θα εχουν μαζι τους!
ενα πολυ καλο καταστημα για εξοπλισμο ειναι αυτο:
Είδη Camping | Εξοπλισμός SKI Snowboard | Υπαίθριες Δραστηριότητες | Ψησταριές | Service Ski Snowboard (http://www.dimitriadis.gr/)

skippybi
05-06-2010, 15:24
ωραίο θέμα!!!;)

gsmaniac
05-06-2010, 15:47
αγορασα προσφατα ενα πακετο απο το club της HARLEY,σε πολυ καλη τιμη....
3 ατομων igloo,2 πτυσομενες καρεκλες(τυπου ομπρελλα),2 sleepingbug,2 καριμαρ,2 μαξιλαρακια,φακος.....στην τιμη 110 ευρω;););)
στην σκηνη εχει τυπωμενο το σημα απο το ραλλυ της πατρας και εχει ενα πανεμορφο μολυβι χρωμα...
οποιος ενδιαφερεται μπορω να κανονισω για το πακετο....:)
οσο αφορα το ελευθερο καμπινγκ,εχουμε καταπληκτικες παραλιες σε ολη την ελλαδα...:)
τα τελευταια 20 χρονια επιλεγω την ελαια της κυπαρυσσιας,ενα πανεμορφο πευκοδασος,διπλα στην μεγαλυτερη αμμουδια της ελλαδας,τρομερο φαγητο και τιμες και το μεγαλυτερο αγαθο στο καμπινγκ.....νεροοοοοοοοο και σκια;)

vasorfa
05-06-2010, 16:57
αγορασα προσφατα ενα πακετο απο το club της HARLEY,σε πολυ καλη τιμη....

3 ατομων igloo,2 πτυσομενες καρεκλες(τυπου ομπρελλα),2 sleepingbug,2 καριμαρ,2 μαξιλαρακια,φακος.....στην τιμη 110 ευρω;););)
στην σκηνη εχει τυπωμενο το σημα απο το ραλλυ της πατρας και εχει ενα πανεμορφο μολυβι χρωμα...
οποιος ενδιαφερεται μπορω να κανονισω για το πακετο....:)
οσο αφορα το ελευθερο καμπινγκ,εχουμε καταπληκτικες παραλιες σε ολη την ελλαδα...:)

τα τελευταια 20 χρονια επιλεγω την ελαια της κυπαρυσσιας,ενα πανεμορφο πευκοδασος,διπλα στην μεγαλυτερη αμμουδια της ελλαδας,τρομερο φαγητο και τιμες και το μεγαλυτερο αγαθο στο καμπινγκ.....νεροοοοοοοοο και σκια;)




ολα αυτα τα φορτωνεις στην μηχανη???:sm1::sm1:

gsmaniac
05-06-2010, 22:08
ολα αυτα τα φορτωνεις στην μηχανη???:sm1::sm1:
ευκολα....:)
τριβαλιτσο τα χωραει για πλακα,γιατι δενονται πανω στις πλαινες....;)
το ελευθερο καμπινγκ με μηχανη ειναι για γυναικες που δεν κουβαλανε την ντουλαπα τους και ισως ειναι η βασικοτερη προυποθεση για τετοιου ειδους διακοπες.....;););)

siraxanz
13-06-2010, 22:38
αγορασα προσφατα ενα πακετο απο το club της HARLEY,σε πολυ καλη τιμη....

3 ατομων igloo,2 πτυσομενες καρεκλες(τυπου ομπρελλα),2 sleepingbug,2 καριμαρ,2 μαξιλαρακια,φακος.....στην τιμη 110 ευρω;););)
στην σκηνη εχει τυπωμενο το σημα απο το ραλλυ της πατρας και εχει ενα πανεμορφο μολυβι χρωμα...
οποιος ενδιαφερεται μπορω να κανονισω για το πακετο....:)
οσο αφορα το ελευθερο καμπινγκ,εχουμε καταπληκτικες παραλιες σε ολη την ελλαδα...:)

τα τελευταια 20 χρονια επιλεγω την ελαια της κυπαρυσσιας,ενα πανεμορφο πευκοδασος,διπλα στην μεγαλυτερη αμμουδια της ελλαδας,τρομερο φαγητο και τιμες και το μεγαλυτερο αγαθο στο καμπινγκ.....νεροοοοοοοοο και σκια;)



Κατ αρχήν δεν ειμαι αντιθετος με το ελεύθερο καμπινγ αλλά ρε παιδιά δεν είναι λίγο σκλαβιά??
Μπορείς να φύγεις να πας μια βόλτα στα περιξ??
Μπορείς να φύγεις να πας το βραδυ κάπου για κανα ξύδι?
Μπορείς να έχεις φυσιολογική υγιεινή στο σώμα σου??
Κατ εμέ όχι και όλα αυτά την στιγμή που ενα καλο καμπινκγ χρεώνει 12 με 15 ευρώ τη βραδιά!!! Για 2 ατομα 1 σκηνη 1 μηχανη.
Οχι εγώ δεν θάλω ελεύθερο, αλλά στην Ελαία θα πάω καθότι φανατικός της κατασκήνωσης:sm7:
Οπότε ρίξε περισσότερες λεπτομέρειες για την Ελαια και καμμια φωτό ίσως

kostas_366
13-06-2010, 22:40
το ελευθερο καμπινγκ με μηχανη ειναι για γυναικες που δεν κουβαλανε την ντουλαπα τους και ισως ειναι η βασικοτερη προυποθεση για τετοιου ειδους διακοπες.....;););)

Να μια καλή ιδέα, πως θα έχω χρόνο μόνος μου.... :p

gsmaniac
13-06-2010, 23:09
Κατ αρχήν δεν ειμαι αντιθετος με το ελεύθερο καμπινγ αλλά ρε παιδιά δεν είναι λίγο σκλαβιά??
Μπορείς να φύγεις να πας μια βόλτα στα περιξ??
Μπορείς να φύγεις να πας το βραδυ κάπου για κανα ξύδι?
Μπορείς να έχεις φυσιολογική υγιεινή στο σώμα σου??
Κατ εμέ όχι και όλα αυτά την στιγμή που ενα καλο καμπινκγ χρεώνει 12 με 15 ευρώ τη βραδιά!!! Για 2 ατομα 1 σκηνη 1 μηχανη.
Οχι εγώ δεν θάλω ελεύθερο, αλλά στην Ελαία θα πάω καθότι φανατικός της κατασκήνωσης:sm7:
Οπότε ρίξε περισσότερες λεπτομέρειες για την Ελαια και καμμια φωτό ίσως

το ελευθερο δεν το κανεις για οικονομια χρηματων....:)
το κανεις γιατι,δεν εχεις καποιον διπλα σου να σε ενοχλει με τα βρωμοπαιδα του και την γκρινιαρα γυναικα του..:mad::mad:
στην ελαια υπαρχουν απειρες ντουσιερες και ταβερνες για τις αναγκες μας..;)
εννοειτε οτι καθε βραδυ πας στα ρεμπεταδικα στο κοπανακι(καθε καλοκαιρι βρισκεται ο ΤΣΕΡΤΟΣ)....:D
πολυ κοντα στην ελαια βρισκεται και το μοναδικο θυληκο ποταμι της ελλαδας,η ΝΕΔΑ...με τους υπεροχους καταρακτες:rolleyes:
καποιος που εχει κανει ελευθερο,δεν μπορει να παει σε οργανωμενο.....:)
θα βαλω φωτο προσεχως.....;)

gandreas
14-06-2010, 00:42
Πρέπει να είναι απίστευτη εμπειρία και τρελαίνομαι μόνο με την ιδέα...:rolleyes: Εμείς έχουμε πάει και φαντάροι με τα σκηνάκα, γαλέτα και τα συναφή, την γυναίκα μου ποιος θα την πείσει να με επακολουθήσει έστω και με τροχόσπιτο!!!!:hmmm:

Xarleas
14-06-2010, 03:16
Κώστα μεγάλε.... Τον Αύγουστο παίζει 1 εβδομάδα ελεύθερο camping στη Σαμοθράκη στις βάθρες δίπλα στο ποτάμι και αγριοκάτσικο παιδάκια καθημερινά.... Είσαι???? Άλλη πρόταση είναι Χαλκιδική πάλι για Camping... Όσοι πιστοί προσέλθετε....

Xarleas
14-06-2010, 03:18
Πρέπει να είναι απίστευτη εμπειρία και τρελαίνομαι μόνο με την ιδέα...:rolleyes: Εμείς έχουμε πάει και φαντάροι με τα σκηνάκα, γαλέτα και τα συναφή, την γυναίκα μου ποιος θα την πείσει να με επακολουθήσει έστω και με τροχόσπιτο!!!!:hmmm:
Δεν την πείθεις εσύ.... Πείθεται ΜΟΝΗ της... Αλλιώς ΕΦΥΓΕΣ.... Άκου και τον παλιό...

kostas-patra
14-06-2010, 12:20
κάποτε φόρτωνα το παπί και έφευγα για εβδομάδες διακοπών, με σκηνή, slipping bag, αιώρα, ρούχα και ένα κράνος της συφοράς

στο τέλος του καλοκαιριού οι αναρτήσεις έσπαγαν από το βάρος και το κακοτράχαλο ανάγλυφο των ελληνικών βουνών, ακτών, χωματοδρόμων

με την bmw, μιας και δεν μιλάμε για μηχανή με πλαίσιο, αλλά με ένα ντελικάτο υποπλαίσιο, έχω μάθει να φορτώνω όλα τα βάρη στις πλαινές βαλίτσες, πάνω τους, να χρησιμοποιώ πλαινά σαμάρια και tank bag, στο ρεζερβουάρ και να αφήνω για τα κράνη το top case

η σκηνή, μπαίνει στενόμακρη πάνω από την μια βαλίτσα και στερεώνεται με 2 ελαστικούς ιμάντες για να μετατοπίζεται, χωρίς να πέφτει, όταν ανοίγει η βαλίτσα

το υπόστρωμα=πυκνό πλαστικό δίχτυ και το φουσκωτό στρώμα χωράνε στην μεγάλη δεξιά βαλίτσα. το πρώτο έχει ρόλο να προστατέψει το δάπεδο της σκηνής και το στρώμα από αιχμηρές πέτρες και αγκάθια, καθώς και για ταπέτο για να μην βάζεις άμμους και λάσπες στη σκηνή , ενώ το στρώμα είναι για να μπορείς να κοιμάσαι ανθρώπινα, δίχως να ξυπνάς σαν κακοχυμένος λουκουμάς

τo sleeping bag χωρά στην άλλη βαλίτσα ή το πιάνουμε από οπουδήποτε με χταπόδι

τα ρούχα των διακοπών για 1 μήνα είναι 2-3 tshirt, μια βερμούδα, δυο μαγιώ, κανα ζευγάρι καλτσες και 3 σώβρακα, μπορεί αν φαίνονται λίγα, αλλά φτάνουν και περισσεύουν, αρκεί να πλένετε που και που κανένα με σαπούνι

απαραίτητη σε κάμπινγκ είναι μια αλοιφή για τα τσιμπήματα εντόμων, καθώς και για τσούχτρες, συνήθως fenistil, μια bepanthol για τα εγκαύματα, αν κάποιος ξεχαστεί στον ήλιο, τσιρότα,σιντορέλα για απωθητικό κουνουπιών οινόπνευμα ή κάποιο άλλο απολυμαντικό

σαπούνι, σαμπουάν

αντιηλιακό

κλειδαριά ποδηλάτου για τα κράνη

σε σακουλάκι αλάτι, πιπέρι, ρίγανη, καφές , ζάχαρη, κατσαρολάκι, γκαζάκι δίχως τη φιάλη, ενώ το λαδάκι το αγοράζουμε από κεί που θα κατασκηνώσουμε

σακούλες σκουπιδιών, για να αφήνουμε το μέρος καθαρότερο απ ότι το βρήκαμε

αποφεύγουμε ακριβό ηλεκτρονικό εξοπλισμό, λαπτοπια, υπερβιντεοκάμερεες, προτζέκτορες και χρηματοκιβώτια

κατασκηνώνουμε σε υπήνεμο μέρος, με θεα και προσανατολισμό τέτοιο ώστε να χουμε τον ήλιο από τις 10-11 και μετά

συνήθως ρωτάμε στην πρώτη ταβέρνα που θα συναντήσουμε αν επιτρέπεται το κάμπινγκ, αν την πέφτουν οι αρχές, αν μπορούμε να αράξουμε σχετικά κοντά τους ώστε να τρώμε που και που εκεί , να αγοράζουμε τα νερά και τις μπύρες, ενώ να έχουμε πρόσβαση σε τουαλέτα και τρεχούμενο νερό
9/10, θα συναντήσετε χαμόγελα, παρά σκεπτικισμό

καλό είανι να είστε πρόσχαροι και να χαιρετάτε τους γειτόνους σας, να κάνετε επαφές, για να μπορείτε να μοιαστείτε το καρπούζι σας με το ψητό τους και για να σας εχει κάποιος στο νού του

μια μοτοσυκλέτα αρκεί για να μεταφέρει εσάς και το έτερο μισό σας σε συνθήκες ελέυθερης κατασκήνωσης, αρκεί να έχετε αποβάλλει τον συγκεντρωτισμό, που θέλει να κουβαλάμε όλο το νοικοκυριό μας όπου πάμε

τα χρήματα να είναι χωρισμένα στα δύο, μικρά ποσά και η κάρτα ανάληψης να έχει το βασικό ποσό που μπορείτε να ξοδέψετε

μια σκηνή δεν την πειράζει κανένας, τουλάχιστον όσα χρόνια κατασκηνώνω δεν με έχουν ενοχλήσει, ούτε έχω ακούσει κάποιο τέτοιο περιστατικό
αυτό που υποψιάζει είναι τα λουκέτα στη σκηνή, που είναι τόσο άχρηστα όσο οι διάδρομοι από ταινία στις τράπεζες και στα αεροδρόμια, όποιος θέλει να παραβιάσει μια σκηνή με ένα μαχαιράκι κάνει άνοιγμα μεγαλύτερο από την κανονική είσοδο της σκηνής

προσοχή¨η έννοια της χαβούζας είναι οτι δεν καταχέζουμε τον τόπο, αλλά πηγαίνουμε στο ίδιο μέρος και αν μπορούμε φυτεύουμε τα περιττώματά μας, ενώ σίγουρα μαζεύουμε τα χαρτιά

όποιος κερνά χαμόγελα και απλώνει το χέρι στον δίπλα, κερδίζει εμπειρίες και κάνει την ζωή του ενδιαφέρουσα

αν σας την πεσουν οι ένστολοι, κάντε τον ανήξερο, δεν πιάνει
πείτε οτι δεν είανι η σκηνή δική σας, η σκηνή είναι άσυλο, θέλει ένταλμα για να την ψάξει κάποιος, η αιώρα και ο ύπνος με υπνόσακκο επιτρέπεται και για την παράκτια ζώνη, δικαιοδοσια έχει το λιμενικό, αλλά μην αρκεστείτε στα λόγια μου, μην πάρω κανένα στο λαιμό μου
το πρόστιμο φτάνειτα 180+ε για κάθε κατασκηνωτή, ενώ τις περισσότερες φορές η σπιγουνιά πέφτει από τα αδειανά κάμπινγκ, τα ξεκοίκιαστα ενοικιαζόμενα και από πυρόπληκτους που φοβούνται την ανευθυνότητα όσως δεν σέβονται αυτόν τον νομαδικό τρόπο ζωής

emix
14-06-2010, 12:56
Εκανα πολλα χρονια ελευθερο καμπινγκ αλλα με τροχοσπιτο. Η αισθηση ελευθερια μοναδικη.

Καμπινγκ με μηχανη και την γυναικα μου εκανα μονο στο εξωτερικο. Ιταλια και Ισπανια βασικα. Πανω απο 18ευρω δεν πληρωσα πουθενα. Και τα καμπινγκ στο εξωτερικο ειναι απαιχτα ε;

Τωρα για την Ελλαδα, μονο αν σε πειραζουν τα... βρωμοπαιδα (οταν καποτε ερθετε στην θεση αυτων που εχουν παιδια ομως, θα παψετε να τα λετε βρωμοπαιδα και θα τσαντιζεστε που οι αλλοι σας τ αποκαλουν ετσι), αν δεν θες να πληρωνεις ή αν ειναι θεμα αντιληψης και νοοτροπιας, αξιζει να κανεις ελευθερο καμπινγκ. 15ευρω την ημερα σε High Season δεν ειναι και τιποτα ρε παιδια. Μην τρελαθουμε κιολας.

kerasomallousa
14-06-2010, 12:57
το ελευθερο καμπινγκ με μηχανη ειναι για γυναικες που δεν κουβαλανε την ντουλαπα τους και ισως ειναι η βασικοτερη προυποθεση για τετοιου ειδους διακοπες.....;););)


σωστά τα λές αλλά ευτυχώς υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που τους αρέσει η ταλαιπωρία και το ξεβόλεμα!
το θέμα είναι να μπεις στη λογική του ότι παίρνω ΜΟΝΟ ότι μου είναι απαραίτητο (οπότε καλλυντικά, παπούτσια σε όλα τα ύψη τακουνιών,τσάντες ασορτί με τα παπούτσια, ενδυμασία ανάλογα την ώρα της ημέρας και τη περίσταση, ΤΑ ΞΕΧΝΑΜΕ)
2-3 αλλαξιές ρούχα σε ύφασμα που στεγνώνει γρήγορα είναι αρκετά.
επίσης, μωρομάντηλα=απαραίτητα για τις κοπελίτσες ;)
και όσον αφορά τη σκηνή, καλό είναι να είναι 1 ατόμου μεγαλύτερη των ατόμων που θα φιλοξενήσει για να υπάρχει χώρος για τις μπαγκαζιέρες της μηχανής. είναι κρίμα να κουβαλάς συνέχεια τόσο όγκο κ βάρος στις τριγύρω εξορμήσεις απο εκεί που έχεις κατασκηνώσει, ειδικά αν δοκιμάσεις να δεις αν ο κατσικόδρομος σε βγάζει όντως στην άνω ραχούλα!!:)

diomiles
14-06-2010, 15:36
Κανω μονο ελευθερο camping ολη μου την ζωη.Οταν ειμουν πιτσιρικας επαιρνα την γυναικα μου το yamaha rd διχρονο για να σας τοποθετησω χρονολογικα , και εφευγα για τις ατελειωτες και πανεμορφες παραλιες της
χωρας μας .Σημερα με τα παιδια μου παω με το αυτοκινητο αλλα παντα κοιταω προς τα πισω και σκεφτομαι τις απιστευτες στιγμες που εζησα με την μηχανη μου.Το μονο που χρειαζοταν τοτε και τωρα ειναι η καλη διαθεση, ολα τα αλλα βρισκονται.Σας δινεται η ευκαιρεια να γεμισεται αναμνησεις και εικονες για ολη σας την ζωη , και ολα αυτα ευκολα και (οικονομικα).Φυσικα σε πολυ λιγο καιρο που τα παιδια μου θα εχουν γινει αυτονομα η μπεμπα μου με γλυκοκοιταει και ειναι σαν να μου λεει ¨¨εγω σε περιμενω και ειμαι ετοιμη ελπιζω εσυ να μην εχεις αλλαξε騨.

pirate
14-06-2010, 15:43
Φυσικα σε πολυ λιγο καιρο που τα παιδια μου θα εχουν γινει αυτονομα η μπεμπα μου με γλυκοκοιταει και ειναι σαν να μου λεει ¨¨εγω σε περιμενω και ειμαι ετοιμη ελπιζω εσυ να μην εχεις αλλαξε騨.

:):):):):)

kostasmats
14-06-2010, 21:51
[QUOTE=kostas-patra;172967]κάποτε φόρτωνα το παπί και έφευγα για εβδομάδες διακοπών, με σκηνή, slipping bag, αιώρα, ρούχα και ένα ...

με την bmw, μιας και δεν μιλάμε για μηχανή με πλαίσιο, αλλά με ένα ντελικάτο υποπλαίσιο, έχω μάθει να φορτώνω όλα τα βάρη στις πλαινές βαλίτσες, πάνω τους, να χρησιμοποιώ πλαινά σαμάρια και tank bag, στο ρεζερβουάρ και να αφήνω...



φοβερο ποστ!αληθεια ποσο βαρος μπορουμε να βαλουμε στη μοτο?

Xarleas
15-06-2010, 01:47
Camping - Rafting Λούσιος.... ΑΛΛΗ ΦΑΣΗ

http://img808.imageshack.us/edit_preview.php?l=img808/6500/060430lousios086.jpg&action=rotate
http://img813.imageshack.us/edit_preview.php?l=img813/5376/0604301330lousios049.jpg&action=rotate
http://img822.imageshack.us/edit_preview.php?l=img822/5191/0604301330lousios048.jpg&action=rotate
http://img824.imageshack.us/edit_preview.php?l=img824/3906/0604301330lousios039.jpg&action=rotate
http://img820.imageshack.us/edit_preview.php?l=img820/9407/0604301330lousios030.jpg&action=rotate
http://img823.imageshack.us/edit_preview.php?l=img823/8650/0604301330lousios025.jpg&action=rotate
http://img813.imageshack.us/edit_preview.php?l=img813/6519/0604301330lousios022.jpg&action=rotate

Xarleas
15-06-2010, 01:52
ΦΥΣΗ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ....
http://img815.imageshack.us/edit_preview.php?l=img815/3857/0604301330lousios015.jpg&action=rotate
http://img823.imageshack.us/edit_preview.php?l=img823/9154/060430lousios129.jpg&action=rotate

http://img812.imageshack.us/edit_preview.php?l=img812/1121/0604301330lousios043.jpg&action=rotate

kostas_366
15-06-2010, 02:03
Ομορφιές.

kostas-patra
15-06-2010, 09:03
650 f 371-191=180kg
650gs 380-193=187kg
850-1100gs 450-243=207kg
1150gs 460-249=211kg
1150gsa 470-253=217kg
1200gs 425-225=200kg
1200gsa 475-256=219kg
hp2 380-197=183kg


πηγη BMW Motorcycle Models (http://www.bmbikes.co.uk/bmwmodels.htm)

στην περίπτωσή μου, 1100gs
207kg
-90kg εγώ
-60Kg η κερασομαλλούσα
-10kg o εξοπλισμός μας και η σκηνή
μένουν 47κg για να διανεμηθούν σε βαλίτσες, επί βαλιτσών, σαμαράκια τεποζίτου και bagster.

όλα αυτά με την προυπόθεση οτι δεν θα κινείται κανείς με 200 επί της εθνικής ή επί ορεινού χωματοδρόμου

οτι μπορεί η μηχανή να σηκώσει παραπάνω φορτίο, είναι αλήθεια, αλλά δεν χρειάζεται κανείς να δοκιμάζει την τύχη τουγιατί επιβάτης, συνεπιβάτης και μπαγκάζια, μέσω του υποπλαισίου, τουλάχιστον στο 1100, στερεώνονται επί αλουμινίου, κιβωτίου ταχυτήτων με δύο βίδες

σημειωτέον, οτι φορτώνοντας τη γαιδούρα, θα πρέπει κανείς να ρυθμίσει καταλλήλως τις αναρτήσεις του, προφόρτιση και απόσβεση και το σημαντικότερο για να μην ακούει καντήλια, τα φώτα του, να τα καττεβάσει. όλα, γιατί όπως θα έχει ψιλοσουζάρει το εργαλείο από το βάρος, η δέσμη της μικρής σκάλας θα γίνεται προβολέας στα μάτια των αντίθετα διερχόμενων οδηγών

επίσης, το κ@λ@χαρτο ανήκει στα είδη πρώτης ανάγκης και ως εκ τούτου τοποθετείται στο tankbag, γιατί αλλιώς μέχρι να βγεί, δεν θα χρειάζεται πλέον

επιπλέον ιμάντες, σχοινί και χταπόδια, είναι απαραίτητα


υγρ. στα παραπάνω μαθηματικά δεν έχω υπολογίσει το βάρος των βαλιτσών, των βάσεων, λοιπών αξεσουάρ και καγκέλων, τα οποία δεν είναι αμελητέα

Xarleas
15-06-2010, 12:57
ολα αυτα τα φορτωνεις στην μηχανη???:sm1::sm1:
http://img191.imageshack.us/edit_preview.php?l=img191/5626/35304569.jpg&action=rotate

Δεν ξέρω για σας αλλά εγω ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΠΥΡΑ μπορώ να μεταφέρω.... Χε

Xarleas
15-06-2010, 19:29
[QUOTE=siraxanz;172745]Κατ αρχήν δεν ειμαι αντιθετος με το ελεύθερο καμπινγ αλλά ρε παιδιά δεν είναι λίγο σκλαβιά??

Εσένα τωρα δηλ. σου φαίνομαι ΠΟΛΥ σκλαβωμένος????

http://img706.imageshack.us/edit_preview.php?l=img706/6564/pict0746.jpg&action=rotate


Βέβαια αν σου τελείωσαν τα τσιγάρα και πας έτσι να παρεις ΜΠΟΡΕΙ να έχεις πρόβλημα.....

http://img526.imageshack.us/edit_preview.php?l=img526/3218/pict0752.jpg&action=rotate


Πάντως όπως λέει και το τραγουδάκι απο τις 9 1/2 βδομάδες επιτρέπεται να φοράς ΜΟΝΟ το καπέλο σου.... (You can leave your Hut on....)

http://img690.imageshack.us/edit_preview.php?l=img690/8366/pict0751.jpg&action=rotate

tman
15-06-2010, 23:19
το κανεις γιατι,δεν εχεις καποιον διπλα σου να σε ενοχλει με τα βρωμοπαιδα του και την γκρινιαρα γυναικα του..:mad::mad: ........
στην ελαια υπαρχουν απειρες ντουσιερες και ταβερνες για τις αναγκες μας..;)
εννοειτε οτι καθε βραδυ πας στα ρεμπεταδικα στο κοπανακι(καθε καλοκαιρι βρισκεται ο ΤΣΕΡΤΟΣ)....:D
.............καποιος που εχει κανει ελευθερο,δεν μπορει να παει σε οργανωμενο.....:)


έλεγα να σου απαντήσω αλλά δεν θα το κάνω αν και έγραψα ένα μακροσκελές κείμενο, πολύ απλά γιατί το ''ελεύθερο'' και το ''camping'' είναι τελείως διαφορετικά για τον καθένα

ntinopoulos
16-06-2010, 10:23
[QUOTE=siraxanz;172745]Κατ αρχήν δεν ειμαι αντιθετος με το ελεύθερο καμπινγ αλλά ρε παιδιά δεν είναι λίγο σκλαβιά??

Εσένα τωρα δηλ. σου φαίνομαι ΠΟΛΥ σκλαβωμένος????

http://img706.imageshack.us/edit_preview.php?l=img706/6564/pict0746.jpg&action=rotate


Βέβαια αν σου τελείωσαν τα τσιγάρα και πας έτσι να παρεις ΜΠΟΡΕΙ να έχεις πρόβλημα.....

http://img526.imageshack.us/edit_preview.php?l=img526/3218/pict0752.jpg&action=rotate


Πάντως όπως λέει και το τραγουδάκι απο τις 9 1/2 βδομάδες επιτρέπεται να φοράς ΜΟΝΟ το καπέλο σου.... (You can leave your Hut on....)

http://img690.imageshack.us/edit_preview.php?l=img690/8366/pict0751.jpg&action=rotate




δεν παι-ζε-σαι!:sm7::sm7::sm7:

gsmaniac
16-06-2010, 14:12
kαποιος να μαζεψει αυτον τον αλητη.....τον ξεβρακωτο χαρλεα,που παει να χαλασει το επιπεδο του φορουμΝεύραΝεύραΝεύρα
καποιος πρεπει να του πει,οτι εδω μας αρεσουν τα γυναικια οπισθια και μονο αυτα...:mad::mad::mad:

ntinopoulos
16-06-2010, 14:13
kαποιος να μαζεψει αυτον τον αλητη.....τον ξεβρακωτο χαρλεα,που παει να χαλασει το επιπεδο του φορουμΝεύραΝεύραΝεύρα


καποιος πρεπει να του πει,οτι εδω μας αρεσουν τα γυναικια οπισθια και μονο αυτα...:mad::mad::mad:

γιατι το λες αυτο?αφου εχουμε και βαραντεριστες στην παρεα!:sm7:

gsmaniac
16-06-2010, 14:30
γιατι το λες αυτο?αφου εχουμε και βαραντεριστες στην παρεα!:sm7:
η εξαιρεση που υπαρχει παντα στον κανονα..........;););)

vasorfa
16-06-2010, 14:35
:sm7::sm7::sm7:http://img191.imageshack.us/edit_preview.php?l=img191/5626/35304569.jpg&action=rotate

Δεν ξέρω για σας αλλά εγω ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΠΥΡΑ μπορώ να μεταφέρω.... Χε



Την μπυρα δεν τιν ξεχασες.....

αλλα το Βρακι σου????:p:p:p:p:sm7::sm7::sm7:

Xarleas
17-06-2010, 03:39
kαποιος να μαζεψει αυτον τον αλητη.....τον ξεβρακωτο χαρλεα,που παει να χαλασει το επιπεδο του φορουμΝεύραΝεύραΝεύρα


καποιος πρεπει να του πει,οτι εδω μας αρεσουν τα γυναικια οπισθια και μονο αυτα...:mad::mad::mad:


Ναι αλλά δεν ρώτησες και τις γυναίκες μέλη για ποια οπίσθια ενδιαφερονται. Αφου εσύ καλά καλά πήρες τα οφθαλμολουτρά σου απο τις Χαρλεούδες του SR.......
ΕΓΩΙΣΤΑΡΕ....

Xarleas
17-06-2010, 03:42
:sm7::sm7::sm7:



Την μπυρα δεν τιν ξεχασες.....

αλλα το Βρακι σου????:p:p:p:p:sm7::sm7::sm7:
Βρακί??? ΤΡΕΛΛΟΣ είσαι?? Θέλεις να πάρει ΣΑΣΙ η μηχανή απο τόοοοσο βάρος?? Δεν διάβασες τις προδιαγραφές φορτώματος παραπάνω????

gsmaniac
17-06-2010, 14:52
http://img638.imageshack.us/edit_preview.php?l=img638/2461/030ia.jpg&action=rotate
ελαια......στο πευκοδασος διπλα στην θαλασσα
http://img638.imageshack.us/edit_preview.php?l=img638/4282/013jx.jpg&action=rotate
παραλια ελαιας....;)
http://img638.imageshack.us/edit_preview.php?l=img638/2083/014kk.jpg&action=rotate
καταρακτης...στην ΝΕΔΑ:):):)

miltosb
17-06-2010, 16:11
Καλησπέρα και καλό κάμπινγκ.... βάσικα όλα τα καλά χωρούν στα "γαϊδουράκια" μας εχουμε και λεμε
α) τα πράγματα της καλής μας
β)2 υπνόσακκους
γ) Ενα στρώμα 2.00χ1.40χ0.17
δ)σκηνή 4-5 ατόμων
ε)ημίσκηνο για την παραλία
στ) δυο καρέκλες με θήκη για καφέ
ζ) τραπεζακι
η) ψάθες παραλίας
θ) σφυρί, σκούπα, φαράσι κλπ
κλπ κλπ κλπ και λίγα λέω