PDA

View Full Version : Η επιρροή του συνεπιβάτη!!!!!!!!!!!


riko46
06-06-2010, 20:17
http://www.mototriti.gr/jpg/MTR/big/themata/2010_6/asf01.jpg (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:;)

Ο συνεπιβάτης στη μοτοσικλέτα δεν πρέπει σε μια διαδρομή απλά να χαζεύει το τοπίο. Οφείλει να ακουμπά πάντα πάνω στον αναβάτη, να ακολουθεί τις κινήσεις του και να προσέχει στα φρένα να μην ρίχνει όλο το βάρος του σώματός του πάνω στον αναβάτη. Η μοτοσικλέτα είναι μέσο φυγής και πηγή αδρεναλίνης. Όπως όλα τα ωραία πράγματα, έτσι και μια βόλτα ή διαδρομή με αυτήν είναι ιδανικό να πραγματοποιούνται με παρέα-συνεπιβάτη. Ο ρόλος αυτού δεν είναι απλός, καθώς λόγω ιδιομορφίας κατασκευής της μοτοσικλέτας, δεν μπορεί να κινείται πολύ ούτε να κάνει απότομες κινήσεις χωρίς να έχει προηγουμένως ενημερώσει τον αναβάτη. Πρέπει να είναι χαλαρός και να ακολουθεί την κίνηση του σώματος του αναβάτη, καθώς σε αντίθετη περίπτωση δυσκολεύει την κατευθυντικότητα της μοτοσικλέτας. Τηρώντας κάποιους απλούς κανόνες, η βόλτα γίνεται ευχάριστη και με ασφάλεια.

1. Ο συνεπιβάτης πρέπει να φέρει σωστό εξοπλισμό. Κράνος, μπουφάν και γάντια είναι απαραίτητα, ενώ σε ταξίδια καλό είναι να φοράει και παντελόνι με ενισχύσεις.


2. Είναι πολύ σημαντικό ο συνεπιβάτης να ακουμπάει στην πλάτη του αναβάτη. Με αυτόν τον τρόπο κινούνται σαν ένα σώμα, χωρίς να επηρεάζεται η μοτοσικλέτα από διαφορετικές δυνάμεις.


3. Το πιο σημαντικό! Ο συνεπιβάτης δεν κινείται από μόνος του, ούτε παίρνει κλίση. Συμπεριφέρεται σα "νεκρό" φορτίο, ακολουθώντας όλες τις κινήσεις του αναβάτη.


4 . Λάθος τρόπος: o συνεπιβάτης δεν ακουμπά τον αναβάτη και δεν κρατιέται από πάνω του, με αποτέλεσμα να επηρεάζει αρνητικά τη συμπεριφορά της μοτοσικλέτας.


5. Σε street μοτοσικλέτες, όπου αναβάτης και συνεπιβάτης σκύβουν πολύ, το ένα χέρι του συνεπιβάτη πρέπει να ακουμπά στο ρεζερβουάρ και σε κάθε φρενάρισμα να κρατά κόντρα, ειδάλλως θα πέσει με όλο του το βάρος πάνω στον αναβάτη.


6. Μεγάλη προσοχή απαιτείται από μεριάς συνεπιβάτη στο ανέβα-κατέβα από τη μοτοσικλέτα. Δεν πρέπει να πατά στο μαρσπιέ και να ανεβαίνει, καθώς ο αναβάτης θα αναγκαστεί να διαχειριστεί εκτός από το βάρος της μοτοσικλέτας και το δικό του, και αν το κάνει θα πρέπει πρώτα να ειδοποιήσει τον αναβάτη.


7.Το top case (βαλίτσα) δεν είναι για να ακουμπά ο συνεπιβάτης την πλάτη του. Άλλωστε, δεν βολεύει, καθώς όλες οι ανωμαλίες γίνονται αισθητές και τον χτυπάνε στην πλάτη.

μοτοτριτη

......................;)

saitman
06-06-2010, 20:28
πολυ καλο!!ευχαριστουμε!

Arkas
06-06-2010, 20:52
Ωραίο και επίκαιρο τώρα που καλοκαιριάζει Μιχάλη!

GEO_K
06-06-2010, 20:57
thanx!!!!!!!:sm8:

xurxes
06-06-2010, 21:12
Tnx!!!
Τωρα μας ανοιξες πληγές, μεγάλες πληγές!!!

Wolf77
06-06-2010, 21:42
Παρα πολυ ΚΑΛΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!

skippybi
06-06-2010, 21:52
ευχαριστούμε!!!:):)

pirate
06-06-2010, 21:57
:sm8::sm8:Μιχάλη σε ευχαριστούμε .....

teo71
06-06-2010, 22:04
Thanks..

MARK
06-06-2010, 22:12
Σωστός.............

KRASOPATERAS
06-06-2010, 22:51
:sm8::sm5:

chrisGSA
06-06-2010, 23:18
Πολυ καλο ποστ διαφωνω ομως με το Νο 6 αν προκειτε για γυναικα γιατι απλα δεν μπορω να φανταστω πως η μεση γυναικα με υψος κοντα στο 1,70m θα καταφερει να ανεβει στην πισω σελα ενος GSA χωρις να πατησει στα μαρσπιε.(οι αποφοιτες γυμναστικης ακαδημιας υποθετω εξαιρουνται)!!

gandreas
07-06-2010, 00:54
Πάνω που χάρηκα με το Νο2 μου το χάλασες με το Νο4
Τελικά να με παίρνουν αγκαλίτσα τα κοριτσάκια?:D:D:D

xenos
07-06-2010, 10:52
:sm8::sm8:

vpentza
07-06-2010, 11:01
...αν ο/η συνοδηγός είναι κολλημένος/η στη πλάτη μου πώς αποφεύγουμε αυτές τις ενοχλητικές κεφαλιές από κράνος σε κράνος ??????

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
07-06-2010, 12:16
...αν ο/η συνοδηγός είναι κολλημένος/η στη πλάτη μου πώς αποφεύγουμε αυτές τις ενοχλητικές κεφαλιές από κράνος σε κράνος ??????

μεγαααααααααλη υποθεση αυτο παιδια.....καιμενο μου κρανος:yz

tsompanis
07-06-2010, 14:21
...αν ο/η συνοδηγός είναι κολλημένος/η στη πλάτη μου πώς αποφεύγουμε αυτές τις ενοχλητικές κεφαλιές από κράνος σε κράνος ??????


πολύ απλό!κολλάς με βενζινόκολα ένα μεγάλο κομμάτι σφουγγάρι στο πίσω μέρος του κράνους...ή φελιζόλ
ή αυτό το στοπ που βάζουν στις πόρτες:sm7:


πολύ καλό πόστ:)
αν και ευτυχώς,η γυναίκα είναι τσιροπούλι και σε βαθμό που μερικές φορές ψάχνω να βρω αν είναι από πίσω.είναι και μεγάλη η σέλα του σπριντ και σκέφτομαι να την δέσω με ιμάντα ή κανένα χταπόδι:sm7:

έχω φάει βέβαια την φρίκη του "φορτωμένου συνεπιβάτη"λες και οδηγάς μπουλντόζα:)