PDA

View Full Version : προβλημα με το διαφορικο


jj14
24-02-2009, 01:15
η εγγύηση εχει 6 μηνες που μας τελειωσε και η διαγνωση ειναι προβλημα με το διαφορικο . δηλαδη αλλαγή . Γινεται μια προσπαθεια για να το καλυψει η BMW αλλα ακόμα περιμένω. το θεμα ειναι οτι εχω και πολύ λιγα χλμ .μονο 27.000.εχει αντιμετωπησει κανεις το ιδιο προβλημα?

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-02-2009, 01:49
Φίλε Γιάννη,

υπάρχει η εγγύηση καλής θελήσεως,;)

που ισχύει - υπό προϋποθέσεις κ όχι πάντα - μετά το τέλος της κανονικής .....

Και το διαφορικό, δεν ξέρω αν το καλύπτει ...

Αναμονή λοιπόν, για την απόφαση της "μαμάς" ....:(

1200GS
24-02-2009, 13:01
Οταν αγορασα τη μηχανη 1200gs, μου ειπαν οτι εχει 2 χρονια εγγυηση σε οτι και αν μου παθει ειτε ειναι απο δικο μου φταιξιμο ειτε ειναι απο λαθος της bmw, και αλλα 2 χρονια οπου με καλυπτει μονο σε βλαβες που θα βγαλει η μηχανη και θα φταιει αποκλειστικα και μονο η bmw.:hmmm:

vtheo
24-02-2009, 16:04
η εγγύηση εχει 6 μηνες που μας τελειωσε και η διαγνωση ειναι προβλημα με το διαφορικο . δηλαδη αλλαγή . Γινεται μια προσπαθεια για να το καλυψει η BMW αλλα ακόμα περιμένω. το θεμα ειναι οτι εχω και πολύ λιγα χλμ .μονο 27.000.εχει αντιμετωπησει κανεις το ιδιο προβλημα?

Είναι πολύ λίγα τα χλμ που έχει η μοτό σου φίλε για να πάθει τέτοια βλάβη και να τη θεωρήσεις φυσιολογική.

Κάποτε πήγαινα Πύργο και έκανα στάση για καφέ στην Ακράτα.Εκεί που καθόμουνα ήρθε και ένα άλλο παλικάρι με ένα R1200GS μοντέλο 05,πιάσαμε την κουβέντα και μου ανέφερε ότι το μηχανάκι του παρουσίασε πρόβλημα στο σασμάν λίγους μήνες μετά την εγγύηση (νομίζω 5) και η μοτό του είχε μόνο 20.000 χλμ.Απευθύνθηκε σ'εναν αντιπρόσωπο ο οποίος του απέκλεισε το ενδεχόμενο να γίνει επισκευή και να καλυφθεί από την εγγύηση.Ο τύπος πήγε αμέσως σε άλλο επίσης αντιπρόσωπο της BMW και του ανέφερε τη βλάβη της μοτός του.Και αυτός χώρις να το σκεφτεί του είπε ότι η μοτό σου θα επισκευαστεί με 0 κόστος,θα καλυφθούν όλα από την εγγύηση.Εκεί ήθελα να καταλήξω,
δεν ξέρω που φτιάχνεις τη μοτό αλλά πήγαινε και κάπου αλλού να ρωτήσεις μην μένεις στα λόγια του ενός.Ονόματα αντιπροσώπων δεν ανέφερα για ευνόητους λόγους.

Ελπίζω να λυθεί σύντομα το προβλημά σου με τον καλύτερο τρόπο.

arisxios
24-02-2009, 16:12
η εγγύηση εχει 6 μηνες που μας τελειωσε και η διαγνωση ειναι προβλημα με το διαφορικο . δηλαδη αλλαγή . Γινεται μια προσπαθεια για να το καλυψει η BMW αλλα ακόμα περιμένω. το θεμα ειναι οτι εχω και πολύ λιγα χλμ .μονο 27.000.εχει αντιμετωπησει κανεις το ιδιο προβλημα?


:hmmm: πάρε και μια δεύτερη γνώμη

kostas_366
24-02-2009, 16:19
Είναι πολύ λίγα τα χλμ που έχει η μοτό σου φίλε για να πάθει τέτοια βλάβη και να τη θεωρήσεις φυσιολογική.

Κάποτε πήγαινα Πύργο και έκανα στάση για καφέ στην Ακράτα.Εκεί που καθόμουνα ήρθε και ένα άλλο παλικάρι με ένα R1200GS μοντέλο 05,πιάσαμε την κουβέντα και μου ανέφερε ότι το μηχανάκι του παρουσίασε πρόβλημα στο σασμάν λίγους μήνες μετά την εγγύηση (νομίζω 5) και η μοτό του είχε μόνο 20.000 χλμ.Απευθύνθηκε σ'εναν αντιπρόσωπο ο οποίος του απέκλεισε το ενδεχόμενο να γίνει επισκευή και να καλυφθεί από την εγγύηση.Ο τύπος πήγε αμέσως σε άλλο επίσης αντιπρόσωπο της BMW και του ανέφερε τη βλάβη της μοτός του.Και αυτός χώρις να το σκεφτεί του είπε ότι η μοτό σου θα επισκευαστεί με 0 κόστος,θα καλυφθούν όλα από την εγγύηση.Εκεί ήθελα να καταλήξω,
δεν ξέρω που φτιάχνεις τη μοτό αλλά πήγαινε και κάπου αλλού να ρωτήσεις μην μένεις στα λόγια του ενός.Ονόματα αντιπροσώπων δεν ανέφερα για ευνόητους λόγους.

Ελπίζω να λυθεί σύντομα το προβλημά σου με τον καλύτερο τρόπο.
Θα συμφωνήσω με τον Τεό

jj14
03-03-2009, 12:15
Φίλοι ,
ενημερώνω το Forum ότι η μαμα BMW με την βοήθεια του Αντώνη Π. αντικατέστησε το διαφορικό μεσα από εγγύηση .

ευχαριστώ πόλύ τα παιδιά στον Γερακα.

kostas_366
03-03-2009, 12:17
Φίλοι ,
ενημερώνω το Forum ότι η μαμα BMW με την βοήθεια του Αντώνη Π. αντικατέστησε το διαφορικό μεσα από εγγύηση .

ευχαριστώ πόλύ τα παιδιά στον Γερακα.
Τέλος καλό, όλα καλά.
Και ένα μπράβο και στον Κ Αντώνη..
Να και τα καλά της μαμάς.. και των αντιπροσώπων..
Μ αρέσει που κάποιες φορές η bmw, είναι ένα μικρό ``μαγαζί`` (δεν είναι κάτι απόσωπο) και είναι κοντά στους πελάτες, ειδικά αυτούς τους δύσκολους καιρούς..

droggitiszak
03-03-2009, 12:27
χαίρομαι ιδιαίτερα και μπράβο σε όσους βοήθησαν στην επίτευξη αυτής της λύσης!

Υπάρχει μήπως καμιά περεταίρω λεπτομέρεια για το τί ακριβώς πρόβλημα δημιουργήθηκε στο διαφορικό και γιατί ?

Arkas
03-03-2009, 13:54
Φίλοι ,
ενημερώνω το Forum ότι η μαμα BMW με την βοήθεια του Αντώνη Π. αντικατέστησε το διαφορικό μεσα από εγγύηση .

ευχαριστώ πόλύ τα παιδιά στον Γερακα.
:sm5::sm8:

ΙoannisPanagiotidis
03-03-2009, 16:55
:)...χαιρομαι που εβγαλες ακρη φιλε!...αλλα πεσ μας λιγα να καταλαβουμε πιο ακριβως ηταν το προβλημα?...μηπως εσταζε λαδακι η φλατζα ?

arisxios
03-03-2009, 17:00
Μπράβο τέλος καλό όλα καλά :sm8:

jj14
03-03-2009, 19:42
φίλοι το προβλημα παρουσιαστικε ξαφνικα με ένα θορυβο σαν να εχεις μεινει απο τακακια. Πηγα στο service και μου ειπε οτι ειναι το διαφορικο.(τα τακακια ΟΚ)
στο ερωτημα αν ειναι κατι συνηθισμενο η απαντηση που πηρα ειναι οτι καποια μηχανακια του 2006 ειχαν καποιο προβλημα. Η BMW εκανε καποια αλλαγη και δεν το ξαναπαρουσιαζουν .Προφανως καποιο ρουλεμαν που τελικα δεν αντεχει τα φορτία . Το διαφορικο εχει βαλβολινη 100% συνθετικη LIFE με προδιαγραφη GL5 . Ειναι καποιες σειρες πλαισιων που αλλάζουν μία φορα στα 1000χλμ βαλβολινη και καποια αλλα που δεν αλλαζουν ποτε. τωρα ο θεος και ψυχη τους τη συμβαινει εκειι μεσα. Αυτο που εμαθα και μου κανει εντυπωση ειναι οτι τα ανταλακτικα που αλλαζουν σε καθεστως εγγυησης δεν εχουν 2 χρονια εγγυηση . ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.

boxer-1200
06-03-2009, 21:02
φίλοι το προβλημα παρουσιαστικε ξαφνικα με ένα θορυβο σαν να εχεις μεινει απο τακακια. Πηγα στο service και μου ειπε οτι ειναι το διαφορικο.(τα τακακια ΟΚ)
στο ερωτημα αν ειναι κατι συνηθισμενο η απαντηση που πηρα ειναι οτι καποια μηχανακια του 2006 ειχαν καποιο προβλημα. Η BMW εκανε καποια αλλαγη και δεν το ξαναπαρουσιαζουν .Προφανως καποιο ρουλεμαν που τελικα δεν αντεχει τα φορτία . Το διαφορικο εχει βαλβολινη 100% συνθετικη LIFE με προδιαγραφη GL5 . Ειναι καποιες σειρες πλαισιων που αλλάζουν μία φορα στα 1000χλμ βαλβολινη και καποια αλλα που δεν αλλαζουν ποτε. τωρα ο θεος και ψυχη τους τη συμβαινει εκειι μεσα.
Αυτο που εμαθα και μου κανει εντυπωση ειναι οτι τα ανταλακτικα που αλλαζουν σε καθεστως εγγυησης δεν εχουν 2 χρονια εγγυηση . ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.


Είναι σιγουρο αυτό ;;;;;;:Απορία:

GeorgeP
12-03-2009, 16:11
Φίλοι ,
ενημερώνω το Forum ότι η μαμα BMW με την βοήθεια του Αντώνη Π. αντικατέστησε το διαφορικό μεσα από εγγύηση .

ευχαριστώ πόλύ τα παιδιά στον Γερακα.
μπραβο!!! χαιρομαι πραγματικα για την εκβαση της υποθεσης!!!

Το μονο αρνητικό που μπορω να πω ¨η μαλλον να ρωτησω ειναι ''γιατι να υπαρχουν τετοια προβληματα σε πανακριβες και ονομαστες κατασκευές?'' Αλλο να σου καψει ενα ρελε π.χ το οποιο είναι προβλημα ρουτινας κι αλλο.....αξονα κινησης που σε αυτον κακα τα ψέματα βασίζονται και οι πωλησεις του συγκεκριμενου μοντέλου!!!

killer
13-03-2009, 22:20
Τελος καλο και ελπιζω να μην σου ξαναπαρουσιασει προβλημα το μηχανακι σου. ;)
Ειναι καποιες σειρες πλαισιων που αλλάζουν μία φορα στα 1000χλμ βαλβολινη και καποια αλλα που δεν αλλαζουν ποτε.

Αυτο που λες σχετικα με τις βαλβολινες του διαφορικου μου εκανε εντυπωση γιατι στο δικο μου το μηχανακι R1200 GS 08, την πρωτη φορα που πηγα στο συνεργειο για το σερβις των 1000 χιλ. μου αλλαξαν βαλβονινες στο διαφορικο και απορρισα γιατι τις αλλαξαμε τοσο νωρις... :rolleyes:
Ο μηχανικος ειπε οτι στα μοντελα τα καινουρια (08 και μετα) οι βαλβολινες αλλαζουν πρωτη φορα στα 1000χιλ. και μετα παλι στα 20000χιλ. (αν δεν κανω λαθος)... :D

epimelitisf
16-03-2009, 13:26
Πλέον αλλάζουν σε όλα...αφού "έφαγαν" πολλά και βαρυστομάχιασαν...

Και εμένα είχαν ξεκινήσει με την τακτική ότι δεν αλλάζουν, αλλά στην πορεία τις αλλάζουν κανονικά...

Λίγο βέβαια "δύσκολη" η αλλαγή αφού δεν είχε προβλεφθεί και επιπλέον τρούπα για εξαγωγή...;)

Γιαννάκη (jj14) αφού σε πήγε το εργαλείο στην Βασιλίτσα...σου πέρασε ο "πόνος" έτσι; ;) :rolleyes: