PDA

View Full Version : Ειδική προσφορά/έκπτωση της "Motion n' Style AE" προς τα μέλη του GS Forum !!!


Σελίδες : [1] 2 3 4

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-06-2010, 14:53
Αγαπητά μέλη - φίλοι του GS Forum,
είμαστε στην πολύ ευχάριστη θέση
να σας ανακοινώσουμε την ειδική μεταχείριση - έκπτωση
όσον αφορά στις τιμές εργασίας και ανταλλακτικών
που μας προσέφερε η "Motionn’ Style AE"
ειδικά για την παρέα μας !

Συγκεκριμένα η "Motionn’ Style AE"
προκειμένου να ανταποκριθεί με ποιοτικούς όρους
στις ανάγκες των πελατών της
αλλά και επιδεικνύοντας ταυτόχρονα την κοινωνική της
και επιχειρηματική της ευαισθησία απέναντι στην οικονομική κρίση
που πλήττει όλους μας,
προσφέρει για όλο το 2010, 2011 κ 2012
(πέραν από τις τυχόν προωθητικές εκπτώσεις
που παρέχει στους πελάτες της),
ειδική έκπτωση αποκλειστικά και μόνον
για το GS Forum,

25% στην εργασία

και

15% στα ανταλλακτικά

για τα service των μοτοσυκλετών μας!

Πιστεύουμε πως στις δύσκολες οικονομικά εποχές που διανύουμε,
θα εκτιμήσετε τόσο την δική μας προσπάθεια
όσο και την πραγματικά συμφέρουσα προσφορά της "Motion n’ Style AE".

Από 1-1-13, ισχύουν νέες τιμές ... εδώ (http://www.gsforum.gr/%CE%9F%CE%BC%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-94/%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%AD%CE%BA%CF%80%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-motion-n-style-ae-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-gs-forum-11966/index75.html) !




Για να συμμετάσχει κάποιος στην προσφορά της "Motion n’ Style AE"....



1) Ποστάρεις στο συγκεκριμένο θέμα το ενδιαφέρον σου .....

2) Στέλνεις με pm στον ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟ (προσωπικό μήνυμα) τα παρακάτω στοιχεία:



Nickname:
Ονοματεπώνυμο:
Τηλέφωνο επικοινωνίας:
Τύπο μοτοσυκλέτας:



3) Τηλεφωνείς στην εταιρεία (Λεωφ. Κρυονερίου 3 - 5, τηλ. 210 6215562)
την επομένη για ραντεβού,

την ημέρα κ ώρα που σ' εξυπηρετεί ...;)

4) Αφού ολοκληρώσεις (την επισκευή ή το service http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF69.gif), γράφεις - αν θέλεις - τις εντυπώσεις σου ....:)



Το GS Forum σου εύχεται,

πολλά ασφαλή χιλιόμετρα !!!








http://i429.photobucket.com/albums/qq16/gsforum/Foto/Adia/motorbike.gif





.


http://www.gsforum.gr/images/misc/progress.gif




.

skippybi
09-06-2010, 14:58
ευχαριστούμε θερμά την "Motion n' Style AE" για την προσφορά της :sm4::sm4:

και ένα μεγάλο μπράβο στο φόρουμ μας γι αυτή την συνεργασία!!!!! :sm5::sm5:

Arkas
09-06-2010, 14:59
Μια έκπτωση είναι ό,τι πρέπει στις μέρες μας!!!

:sm4::sm5::sm4:

chrisoik
09-06-2010, 15:07
Αγαπητά μέλη - φίλοι του GS Forum,
είμαστε στην πολύ ευχάριστη θέση
να σας ανακοινώσουμε την ειδική μεταχείριση - έκπτωση
όσον αφορά στις τιμές εργασίας και ανταλλακτικών
που μας προσέφερε η "Motionn’ Style AE"
ειδικά για την παρέα μας !

Συγκεκριμένα η "Motionn’ Style AE"
προκειμένου να ανταποκριθεί με ποιοτικούς όρους
στις ανάγκες των πελατών της
αλλά και επιδεικνύοντας ταυτόχρονα την κοινωνική της
και επιχειρηματική της ευαισθησία απέναντι στην οικονομική κρίση
που πλήττει όλους μας,
προσφέρει για όλο το 2010,
(πέραν από τις τυχόν προωθητικές εκπτώσεις
που παρέχει στους πελάτες της),
ειδική έκπτωση αποκλειστικά και μόνον
για το GS Forum,

25% στην εργασία

και

15% στα ανταλλακτικά

για τα service των μοτοσυκλετών μας!

Πιστεύουμε πως στις δύσκολες οικονομικά εποχές που διανύουμε,
θα εκτιμήσετε τόσο την δική μας προσπάθεια
όσο και την πραγματικά συμφέρουσα προσφορά της "Motion n’ Style AE".


.


KOITA ATYXIA.....
ΤΟ ΠΡΩΙ ειχα παει απο εκει και δεν σκεφτηκα να πω οτι ειμαι απο το φορουμ....και πληρωσα 108 εργασια + 180 ανταλλακτικα...
ο λογος εινια οτι κυρικαη ξημερωματα μου σπασανε την ταπα της βενζινης αδειασαν το τεποζιτο , κλεψανε το πλαινο προστατευτικο καπακι του κυλινδρου και τον πολλαπλασιαστη.......τα α..χι..διαΝεύρα (και την παρκαρων σε στεγασμενη πιλοτη εδω και 2 χρονια...τι να πω..)
τελπαντον κριμα αμα το ηξερα πιο πριν θα γλυτωνα κατι:hmmm:.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...
απο αυριο εκλεισα θεση σε υπογειο παρκινγ....;)

vpentza
09-06-2010, 15:20
τσεκάρετε και τις τιμές των μοτοσυκλετών , καινούριων και μη...
ειδικά στο κατάστημα της Κηφισιάς, τείνουν να κάνουν τις καλύτερες δυνατές τιμές ανταλλαγής ;););)

gsmaniac
09-06-2010, 15:25
μπραβο στους εργατες του φορουμ.....:):):)

vpentza
09-06-2010, 15:27
...........εργατοπατέρες...:sm7::sm7::sm7:

kostas_366
09-06-2010, 15:50
Ευχαριστούμε την
"Motion n’ Style AE"
για την προσφορά της.
Ειδικά αυτήν την εποχή, χρειάζετε όσο τίποτα άλλο.

Albatros
09-06-2010, 16:48
Μπράβο τους, άντε να επιδοτήσουν και τα ακτοπλοϊκά εισητήρια να ανεβαίνουμε και οι παραμεθόριοι...
:D:D:D

vaskoukou
09-06-2010, 17:44
Καλησπερα στο forum,ενα μεγαλο μπραβο στο forum για την συνεργασια που πετυχε,επειδη ειναι εποχη να κανω service πρεπει να ενημερωσει το forum ή παω κατευθειαν και τους λεω οτι ειμαι απο το forum?

GEO_K
09-06-2010, 17:47
ενα μεγαλο μπραβο στην εταιρια!!!!
πολυ καλη κινηση!!!

aeriko
09-06-2010, 18:09
Καλησπερα στο forum,ενα μεγαλο μπραβο στο forum για την συνεργασια που πετυχε,επειδη ειναι εποχη να κανω service πρεπει να ενημερωσει το forum ή παω κατευθειαν και τους λεω οτι ειμαι απο το forum?
Σωστή ερώτηση, άραγε ποιά θα είναι η διαδικασία;

MARK
09-06-2010, 18:46
Αξίζουν πολλά μπράβο στο ΜΟΤΙΟΝ ' STYLE για την προσφορά τους και επίσης τα παιδία του forum για την συνολική προσπάθεια και τρέξιμο που κάνουν............:sm5:

ntinopoulos
09-06-2010, 18:53
μπραβο στην εταιρια και στα παιδια του forum που το κανονισαν!:)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-06-2010, 19:06
Καλησπερα στο forum,ενα μεγαλο μπραβο στο forum για την συνεργασια που πετυχε,επειδη ειναι εποχη να κανω service πρεπει να ενημερωσει το forum ή παω κατευθειαν και τους λεω οτι ειμαι απο το forum?

Σωστή ερώτηση, άραγε ποιά θα είναι η διαδικασία;



.... η γνωστή .... ότι γίνεται με όλες τις ομαδικές .... ;)

Θα βγει αύριο ανακοίνωση !

vaskoukou
09-06-2010, 19:09
Ok,ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!

EOD-K9
09-06-2010, 19:11
Μπράβο στην εταιρεία

"Motion n’ Style AE"

για την προσφορά αυτή !!

Μπράβο στο GS Forum για άλλη μια φορά,

για την επιτυχημένη συμφωνία !!!!

teoo
10-06-2010, 01:11
"Motion n’ Style AE" :sm5::sm5:

jmar
10-06-2010, 01:28
:sm8::sm2:

syan
10-06-2010, 07:42
http://tournatchitocheswithbarbara.storeblogs.com/files/2009/09/clapping_hands_bravo2.gif

http://www.mandarini.gr/logos/motion.jpg
GSforum

..κι από μένα σε μια συντονισμένη προσπάθεια στούς δύσκολους αυτούς καιρούς...!

Alfa7
10-06-2010, 07:58
Motion n' Style AE.....
................Μπράβο και ευχαριστούμε...

dagpa
10-06-2010, 08:07
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟ ΜOTION & STYLE
MΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΟΥ.

kostasx
10-06-2010, 09:25
Ένα μπράβο και από μένα..και για αυτούς που το σκέφτηκαν και έτρεξαν να το πραγματοποιήσουν και για την MOTION N STYLE..:sm5::sm5:

droggitiszak
10-06-2010, 10:06
μπράβο παιδιά !

προσωπικά την μπέμπα μου την είχα πάρει από την Motion n' Style και service είχα κάνει εκεί . έχω μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Πάντα τέτοια.

xenos
10-06-2010, 10:50
μπράβο στην εταιρεία...κ στα παιδιά που ασχολήθηκαν!!!:D

mjtir
10-06-2010, 11:48
Motion n' Style for ever ..

Αγαπω Motion n' Style ...

Αγαπω Gsforum ....

Orfeus
10-06-2010, 12:47
Δεν εχω σκοπο να ανοιξω διαμαχη και αν το παρων ποστ ξυριστει δε θα με πειραξει,εξαλλου νομιζω προεχει η ευρυθμη λειτουργια του φορουμ και το κοινο οφελος.
Καταρχην μπραβο στα παιδια για την κινηση που δειχνουν να ενδιαφερονται για το συμφερον ολων μας.Επισης να τονισω οτι απο το συγκεκριμενο συνεργειο,εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο την εργασια και το προσωπικο του.
Το θεμα ειναι μηπως οι εκπτωσεις ειναι πλασματικες.
Πως ειναι δυνατον σε παραπλησια αντιπροσωπεια να χρεωνουν για την ιδια ακριβως εργασια λιγοτερα?Πολυ λιγοτερα?Οι εργατοωρες βγαινουν απο το ενιαιο πληροφοριακο συστημα της bmw και τα ανταλλακτικα εχουν σταθερο κοστος.Η διαφορα πως προκυπτει?
Αν μπορει καποιος να με διαφωτισει εχει καλως,για να μου φυγουν τυχον αμφιβολιες.

Οπως και να χει μπραβο στην κινηση τοσο των συμφορουμιτων,οσο και της αντιπροσωπειας.

vpentza
10-06-2010, 13:08
μια επιχείρηση έχει σκοπό το κέρδος, θεωρώ λοιπόν ότι με τις εκπτώσεις απλά μειώνει το περιθώριο κέρδους της. Είναι καιρός λοιπόν οι έξυπνοι επαγγελματίες να μειώσουν τα ανεξέλεγκτα περιθώριά τους και να προσεγγίσουν περισσότερο κόσμο...

Η BMW ορίζει το κόστος της εργατοώρας, το συνεργείο χρεώνει ώρες, εκεί νομίζω είναι η διαφορά...όταν μάλιστα γίνονται ταυτόχρονα πολλές δουλειές μαζί πάνω στη μηχανή, θεωρητικά το τελικό κόστος θα είναι χαμηλότερο αφού (θεωρητικά πάλι) μέχρι να αδειάσουν τα λάδια από το κάρτερ μπορεί να σου αλλάζει πχ το φίλτρο αέρα....

Έχω αρχείο αποδείξεων service και όταν θα πηγαίνω για service θα συγκρίνω χρεώσεις και αναλόγως θα τους ...παραπονιέμαι...;)

κατά τα άλλα η MOTION n' STYLE στη Κηφισιά είναι.....ΚΟΡΥΦΗ ;)

Orfeus
10-06-2010, 13:17
Οσον αφορα το κομματι με τις εργατοωρες,η bmw δινει και χρονο που πρεπει να εκπληρωνεται η διαδικασια.Οποτε απο καπου αλλου χανει το συστημα.Επισης εργασιες που γινονται μαζι εχουν χαμηλοτερη χρεωση,ειδικοτερα αν βρισκονται στο ιδιο σημειο,πχ ρουλεμαν λαιμου,αλλαγη λαδιων μπροστινου.(αυτα ολα απο πρωτο χερι)
Κ οτι τα παιδια ειναι κορυφη δεν το συζητω,αλλα γιατι το κοστος να ειναι εννιοτε απαγορευτικο,για να εχεις καλες υπηρεσιες?
ΥΓ:εισια και γειτονας απο οτι βλεπω!

Michael Chatzilias
10-06-2010, 13:28
Ευχαριστούμε την MnS για την προσφορά τους σε τέτοιες δύσκολες οικονομικά συνθήκες, και τον Νίκο για την προσπάθειά του να μας διασφαλίσει αυτή την προσφορά.

vpentza
10-06-2010, 13:37
δεν νομίζω ότι μπορεί ένα συνεργείο να σου δείξει τη λίστα της BMW με τις προτεινόμενες εργατοώρες ανά εργασία...εκεί κάνουν λοιπόν τις αλχημείες τους....

γείτονας ???

mario
10-06-2010, 15:20
μέσα σ'όλα και κάτι καλό,ευχαριστουμε:sm8:

allen
10-06-2010, 15:41
:sm8::sm8::sm8::sm2::sm2::sm2::sm5::sm5::sm5::sm4::sm4::sm4:

vasorfa
10-06-2010, 16:59
:sm8::sm8::sm8::sm8::sm8:

Μπράβο!!!

Ωραια πρωτοβουλία!!!!οι καιροι ειναι δυσκολοι και θα επιζησουν μονο οι σωστοι και εξυπνοι επαγγελματιες!!!!

Δεν ξερω ποιος ειναι μπροσταρης απο το φορουμ σε ολο αυτο το εγχειρημα αλλα και πάλι ειναι αξιος συγχαρητηριων!!!!!;);););)


Και μια παρατηρηση--χωρις βεβαι να υποννοω κατι για κανεναν αλλα επειδη ειχε παιξει παλαιοτερα σε αναλογο ιστοχωρο---ολοι πηγαιναν σαν τα προββατα χωρις να συγκρινουν τιμες και υπηρεσιες και ετσι δυστυχως την πατησανε πολλοι....:(:(:(

προσωπικα παντα διπλοελεγχω τι χρηματα πληρωνω και για ποιες υπηρεσιες---στα παντα---ειπαμε οι καιροι ειναι πονηροι--και θα παρουσιαστουν μπροστα μας καποιοι ΑΕΤΟΝΥΧΗΔΕΣ με μοναδικο σκοπο την απατη---και μονο----
Συνεπως ναι μεν παιζει εκπτωση μεσω του φορουμ κ.ο.κ αλλα και εμεις σαν απλα και ταπεινα μελη--ελεγχουμε γιατι μην ξεχναμε---το φορουμ αυτο ειναι ενας ΖΩΝΤΑΝΟΣ οργανισμος--και ολοι ειμαστε συνηπευθυνοι!!!!

Γιαυτο φιλοι μου και θα πρεπει παντα να διπλοτσεκαρουμε---ΕΝΩΜΕΝΟΙ παντα ειμαστε ποιο Δυνατοι!!!

και παλι,
για να μην παρεξηγηθω--δεν προσπαθω να υπονομευσω με τα λεγομενα μου η να ενοησω τιποτα κακο .....

απλα οι καιροι ειναι,δυσκολοι.....


Φιλικα,
Βασίλης.

Και παλι ευγε για την ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ!!!

MARK
10-06-2010, 17:27
Οι άνθρωποι από ότι κατάλαβα εκτίμησαν το GS forum και τα μέλη και συμπεραίνω αυτό που είπε ο VPENTZA,ότι μείωσαν το κέρδος τους για να το πάρουμε εμείς σε έκπτωση και τους ευχαριστούμε για αυτό και μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι dealers τον ίδιο δρόμο πρός όφελος μας σε αυτή την δύσκολη οικονομική περίοδο που διανύουμε.......

Arkas
10-06-2010, 17:32
Bασίλη, είναι πολύ σωστές οι επισημάνσεις σου!
Πρωταρχικό καθήκον μας σαν καταναλωτές είναι να τσεκάρουμε και να διπλοτσεκάρουμε τις τιμές.

Όπως γνωρίζεις τόσο οι ιδρυτές όσο και οι διαχειριστές του forum
δεν έχουν κανένα οικονομικό ή άλλο όφελος όταν προβαίνουν
σε μια ομαδική αγορά, όταν "φροντίζουν" για μια καλύτερη οικονομική μεταχείριση των μελών από μία επιχείρηση, ή ακόμα και όταν προτείνουν προϊόντα ή υπηρεσίες οπουδήποτε και αν προέρχονται.
Όλα γίνονται ανιδιοτελώς, με κέφι και μεράκι για αυτό που κάνουμε και πάντοτε με μοναδικό γνώμονα την καλύτερη εξυπηρέτηση και ευχαρίστηση των μελών - φίλων μας.

Από εκεί και πέρα, είναι στην κρίση του καθενός από εμάς να αξιολογήσει και τελικά να επιλέξει ή μή την οποιαδήποτε προσφορά.

Είναι όμως και στην κρίση και την ευχέρεια των προσφερουσών επιχειρήσεων να προσπαθούν να παρέχουν το καλύτερο και οικονομικότερο προς τα μέλη μας,
γιατί στις δύσκολες εποχές που διανύουμε,
δεν είναι αμελητέα μια συνεργασία με 2600 υποψήφιους πελάτες!;)
.

syan
10-06-2010, 17:45
http://www.eddytheeco-dog.com/introscreen/adventure3/gifs/correct.gif

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
10-06-2010, 18:03
Προκειμένου να αποσαφηνισθούν κάποια πράγματα...

Οσον αφορά τα ανταλλακτικά όλοι οι επίσημοι-εξουσιοδοτημένοι έμποροι των δικτύων
αυτοκινήτων και μοτο αγοράζουν από την αντιπροσωπεία με τις ίδιες τιμές.Η μοναδική
διαφοροποίηση είναι το bonus αγορών , το οποίο συνήθως είναι κλιμακωτό ,που λαμβάνουν για την επίτευξη των στόχων αγορών.Αυτό το bonus συνηθίζεται στην
αγορά , μέρος του , να χορηγείται στους πελάτες ανάλογα με τη πολιτική του κάθε
αντιπροσώπου.
Οσον δε για την MOTION n Style εφαρμόζει μια πολιτική εκπτωσης στα ανταλλακτικά
15 % προσδοκόντας να αυξήσει τις διελευσεις από το συνεργείο της , άρα και τα έσοδα της.

Για την εργασία

Το δίκτυο της BMW και όχι μόνο, έχει ενιαίο κατάλογο χρεώσεων μονάδων χρόνου
για όλες σχεδόν της εργασίες sevice.

H χρονομονάδα στη ΒΜW αναφέρεται σε ΑW και χρεώνεται 3 ευρώ το κάθε ΑW

πχ Service 5000 χλμ για R1200 GS 3 AW x 3 euro/aw = 9.00
Service 10.000 χλμ για >> 23 AW x 3 euro/aw =69.00

To πως θα χορηγείται η έκπτωση είναι θέμα της κάθε επιχείρησης.Μπορεί για παράδειγμα να σου κάνει service που είναι 50 AW και να χρεώσει κάτι άλλο
που είναι 35 AW ή να χρεώσει κανονικά τα AW και να χορηγήσει έκπτωση
10 ή 15 ή 25 %

Ο τρόπος που θα ακολουθήσει η κάθε επιχειρήση είναι συνάρτηση κανόνων του
εισαγωγέα-δικτύου και της φοροτεχνικής διαχείρησης του θέματος.

teo71
10-06-2010, 19:46
Προκειμένου να αποσαφηνισθούν κάποια πράγματα...

Οσον αφορά τα ανταλλακτικά όλοι οι επίσημοι-εξουσιοδοτημένοι έμποροι των δικτύων
αυτοκινήτων και μοτο αγοράζουν από την αντιπροσωπεία με τις ίδιες τιμές.Η μοναδική
διαφοροποίηση είναι το bonus αγορών , το οποίο συνήθως είναι κλιμακωτό ,που λαμβάνουν για την επίτευξη των στόχων αγορών.Αυτό το bonus συνηθίζεται στην
αγορά , μέρος του , να χορηγείται στους πελάτες ανάλογα με τη πολιτική του κάθε
αντιπροσώπου.
Οσον δε για την MOTION n Style εφαρμόζει μια πολιτική εκπτωσης στα ανταλλακτικά
15 % προσδοκόντας να αυξήσει τις διελευσεις από το συνεργείο της , άρα και τα έσοδα της.

Για την εργασία

Το δίκτυο της BMW και όχι μόνο, έχει ενιαίο κατάλογο χρεώσεων μονάδων χρόνου
για όλες σχεδόν της εργασίες sevice.

H χρονομονάδα στη ΒΜW αναφέρεται σε ΑW και χρεώνεται 3 ευρώ το κάθε ΑW

πχ Service 5000 χλμ για R1200 GS 3 AW x 3 euro/aw = 9.00
Service 10.000 χλμ για >> 23 AW x 3 euro/aw =69.00

To πως θα χορηγείται η έκπτωση είναι θέμα της κάθε επιχείρησης.Μπορεί για παράδειγμα να σου κάνει service που είναι 50 AW και να χρεώσει κάτι άλλο
που είναι 35 AW ή να χρεώσει κανονικά τα AW και να χορηγήσει έκπτωση
10 ή 15 ή 25 %

Ο τρόπος που θα ακολουθήσει η κάθε επιχειρήση είναι συνάρτηση κανόνων του
εισαγωγέα-δικτύου και της φοροτεχνικής διαχείρησης του θέματος.


Κατατοπιστικότατος...:sm8::sm8:

vasorfa
24-06-2010, 17:40
Υπαρχει καποια <<διαδικασια>>:hmmm::hmmm:που θα πρεπει να ακολουθησουμε,προκειμενου να εχουμε αυτην την εκπτωση?:hmmm::hmmm:

όπως π.χ. με τον Περιστερα(λαστιχα) ή απλα παμε εκει και λεμε Gs Forum?:hmmm::hmmm:

kostas_366
24-06-2010, 18:11
ή απλα παμε εκει και λεμε Gs Forum
Πας εκεί και λες:
-Γεια σας, ήρθα.
Βασίλης.
Απαντούν:
-Που με βάζεις.
Λες εσύ:
-Επάνω στο βαρέλι
Σου λένε:
-Και αν πέσω από το βαρέλι?
Και λες:
-Έκπτωση θέλει το ....κοπέλι!!!

MARK
24-06-2010, 20:44
:sm8:

chrisoik
24-06-2010, 20:52
λοιπον παιδες....
μολις γυρισα απο το Motion n Style στην Αγια Παρασκευη....Η εκπτωση που λετε ισχυει μονο για το καταστημα Κηφισιας...]
Το σκηνικο παει ως εξης...(ειμαι 2 χρονια πελατης τους)
Καλημερα εχω κανονισει το σερβις των 20.000 χλμ ειμαι μελος του φορουμ η εκπτωση ισχυει ...περιμενετε να μιλησω με το διευθηντη μου απαντησε η κοπελα απο την εκθεση-λογιστηριο..Μετααπο 1 λεπτο μου λειΙ ΝΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΙΕΟ για να κανονισετε το σερβις.οκ ευχαριστω..

Κλεινω το σερβις κανω το σερβις με περνουν τηλ τα παιδια μου λενε οτι εινια οκ.Τους ρωταω για την εκπτωση , μου λενε μισο λεπτο να ρωτησουμε (λογικο τα παιδια δεν τιμολογουν το σερβις). Με περνουν τηλ πισω και μου λενε ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΕΚΠΤΩΣΗ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΗΦΗΣΙΑ...ΝεύραΝεύρα
Απαντω εγω.... ρε παιδια ο μαμακας ειμαι της υποθεσης τι μου λετε μια μερα πριν οτι ισχυει η εκπτωση και αφου κανω το σερβις τελικα εγινε λαθος...ΡΕ ΔΕ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ...ΑΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ῎.....
Να ειναι καλα τα παιδια στο σερβισ μου απο μονοι τους μου καναν μια εκπτωση 15%
Ειμαι νευριασμενος για την ολη παιδιαστικη συμπεριφορα (εκτος του συνεργειου !).
Ας μου λεγαν δεν ισχυει εκπτωση...τι να πω...
Ασ ενημερωθουν τα υπολοιπα μελη μη την πατησουν σαν και εμενα
Καλο βαρδυ συγνωμη αν κουρασα..:rolleyes:

commander
24-06-2010, 21:10
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000204AE.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

mjtir
25-06-2010, 08:58
Νεύρα:sm1:Νεύρα:mad:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
30-06-2010, 00:56
Δεν εχω σκοπο να ανοιξω διαμαχη και αν το παρων ποστ ξυριστει δε θα με πειραξει,εξαλλου νομιζω προεχει η ευρυθμη λειτουργια του φορουμ και το κοινο οφελος.
Καταρχην μπραβο στα παιδια για την κινηση που δειχνουν να ενδιαφερονται για το συμφερον ολων μας.Επισης να τονισω οτι απο το συγκεκριμενο συνεργειο,εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο την εργασια και το προσωπικο του.
Το θεμα ειναι μηπως οι εκπτωσεις ειναι πλασματικες.
Πως ειναι δυνατον σε παραπλησια αντιπροσωπεια να χρεωνουν για την ιδια ακριβως εργασια λιγοτερα?Πολυ λιγοτερα?Οι εργατοωρες βγαινουν απο το ενιαιο πληροφοριακο συστημα της bmw και τα ανταλλακτικα εχουν σταθερο κοστος.Η διαφορα πως προκυπτει?
Αν μπορει καποιος να με διαφωτισει εχει καλως,για να μου φυγουν τυχον αμφιβολιες.

Οπως και να χει μπραβο στην κινηση τοσο των συμφορουμιτων,οσο και της αντιπροσωπειας.



Η απάντηση της Motionn’ Style AE

Η προσφορά ισχύει, για το κατάστημα της Κηφισιάς !!!


Προς το GSForum
. Αθήνα 18-6-2010

Αγαπητέ Κε Δουρίδα,

μετά από σχετική σας ερώτηση, σχετικά με το κόστος των χρεώσεων,

ανταλλακτικών και εργασίας με τις προνομιακές τιμές για το GSForum,

σας ενημερώνουμε ότι ο τρόπος χρέωσης είναι σύμφωνα με τους κωδικούς,

τις περιγραφές και τις τυποποιημένες χρεώσεις εργασιών της BMW Hellas.

Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να υπάρχουν διαφορές στις χρεώσεις των εργασιών .

Προσφέρουμε υπηρεσίες έντιμες, διότι η εμπιστοσύνη του πελάτη κερδίζεται μόνο βάση αποτελέσματος.

Ευχαριστούμε πολύ και θα χαρούμε να σας γνωρίσουμε από κοντά.





Για την Motionn’ Style AE


Υπεύθυνος Κατ/τος Κηφισίας
Σπύρος Βρακάς



http://img716.imageshack.us/img716/9655/clip2resizec.jpg

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
30-06-2010, 01:02
Υπαρχει καποια <<διαδικασια>>:hmmm::hmmm:που θα πρεπει να ακολουθησουμε,προκειμενου να εχουμε αυτην την εκπτωση?:hmmm::hmmm:

όπως π.χ. με τον Περιστερα(λαστιχα) ή απλα παμε εκει και λεμε Gs Forum?:hmmm::hmmm:


Όπως με όλες της "ομαδικές" ...... ;)

gkol
30-06-2010, 16:03
:sm8::sm8::sm8::sm8::sm8::sm8:

MARK
30-06-2010, 17:34
Ωραία διευκρινήστηκαν τα πράγματα,για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις ως προς τις χρεώσεις...Νομίζω ότι είναι ξεκάθαροι και τους ευχαριστούμε....

Εννοείται και πάλι ένα :sm5: στο GS FORUM...................

sakis f650gs
01-07-2010, 05:36
ενα μπραβο και απο μενα για την πρωτοβουλια και το ενδιαφερον :sm8:,με εμας απο τα βορεια;;;;;;:yz

pkar
02-07-2010, 23:48
Καλή προσπάθεια...
Μπράβο !
:sm8:

CPretenteriS
07-07-2010, 09:14
Πάω σήμερα τη μηχανή μου για service στο Motion n' Style Κηφισιάς!!! 10.000km Service και αντ'ση αλυσίδας, γραναζιών, ... λόγω ανάκλησης!!

MARK
07-07-2010, 09:31
Άντε θηρίο να τα κάνεις 100.000 τα χιλιόμετρα σου,αν και σε κόβω ότι θα τα κάνεις γρήγορα...........:sm7:

CPretenteriS
07-07-2010, 09:37
Απ' το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί... Κοίτα... με τους ρυθμούς που πάω... γύρω στα 3 χρόνια θα τα πιάσω... ;);)

Ελπίζω να αντέχουν αυτοί οι κινητήρες και να μην είναι σαν τα boxer... :D:D:D γιατί σκοπεύω να την κρατήσω καμιά 5ετία... (λέμε τώρα....) ;)

vpentza
07-07-2010, 09:51
Απ' το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί... Κοίτα... με τους ρυθμούς που πάω... γύρω στα 3 χρόνια θα τα πιάσω... ;);)

Ελπίζω να αντέχουν αυτοί οι κινητήρες και να μην είναι σαν τα boxer... :D:D:D γιατί σκοπεύω να την κρατήσω καμιά 5ετία... (λέμε τώρα....) ;)

τί ώρα θα πας ? γιατί θέλω να περάσω και εγω από εκεί σήμερα....;););)

CPretenteriS
07-07-2010, 10:35
τί ώρα θα πας ? γιατί θέλω να περάσω και εγω από εκεί σήμερα....;););)

Πήγα... την άφησα και θα πάω γύρω στις 17:00-17:30 να την πάρω... Θα σε δω?? Άσε και μου έδωσαν ενα 1200GS για να φύγω...κι έκανα αποτρίχωση.... :D:D:D

vpentza
07-07-2010, 10:57
Πήγα... την άφησα και θα πάω γύρω στις 17:00-17:30 να την πάρω... Θα σε δω?? Άσε και μου έδωσαν ενα 1200GS για να φύγω...κι έκανα αποτρίχωση.... :D:D:D


το ρημάδι το κίτρινο, αυτό που ο συμπλέκτης του τσιγαρόχαρτο ???:sm7:

vpentza
07-07-2010, 11:03
το έχουμε ξαναπεί...όσο και εμπιστοσύνη να έχουμε στον μάστορα, το μοτόρι δεν το αφήνουμε.....από πάνω να είμαστε κι ας κοστίσει μια μέρα άδεια...
στο 1000άρι σέρβις της καινουριας μου μοτό, εγω ανακάλυψα, γυρνώντας γύρω γύρω ότι ένας λαστιχένιος σωλήνας (εξαέρωση καυσαερίων προς το φιλτροκούτι, αριστερός κύλινδρος) ήταν ..τσακισμένος κατά 40%
τον βγάλαμε, του αφαιρέσαμε μισό πόντο και τον ξαναβάλαμε....

CPretenteriS
07-07-2010, 11:32
το έχουμε ξαναπεί...όσο και εμπιστοσύνη να έχουμε στον μάστορα, το μοτόρι δεν το αφήνουμε.....από πάνω να είμαστε κι ας κοστίσει μια μέρα άδεια...
στο 1000άρι σέρβις της καινουριας μου μοτό, εγω ανακάλυψα, γυρνώντας γύρω γύρω ότι ένας λαστιχένιος σωλήνας (εξαέρωση καυσαερίων προς το φιλτροκούτι, αριστερός κύλινδρος) ήταν ..τσακισμένος κατά 40%
τον βγάλαμε, του αφαιρέσαμε μισό πόντο και τον ξαναβάλαμε....

Ο αρχιμηχανικός εκεί είναι ξάδερφος συν-φορουμίστα.... και θα έχει τη δέουσα προσοχή... ;);)

CPretenteriS
07-07-2010, 11:32
το ρημάδι το κίτρινο, αυτό που ο συμπλέκτης του τσιγαρόχαρτο ???:sm7:

Όχι όχι... καλό ήταν... βενζίνη μόνο δεν είχε... :(:(

vpentza
07-07-2010, 11:47
Όχι όχι... καλό ήταν... βενζίνη μόνο δεν είχε... :(:(

αν μιλάμε για το κίτρινο, εγώ είχα αφήσει μέσα λίγη.....
και εγώ τον ξέρω πολύ πολύ καλά τον μηχανικό εδώ και χρόνια αλλά η μοτό είναι δική μου και με "καίει" παραπάνω από τη καλή πρόθεση του καλού φίλου & μηχανικού Θ

CPretenteriS
07-07-2010, 11:50
αν μιλάμε για το κίτρινο, εγώ είχα αφήσει μέσα λίγη.....
και εγώ τον ξέρω πολύ πολύ καλά τον μηχανικό εδώ και χρόνια αλλά η μοτό είναι δική μου και με "καίει" παραπάνω από τη καλή πρόθεση του καλού φίλου & μηχανικού Θ

Το παλιό του Mark έχω... αν το γνωρίζεις...!! Κι εμένα με "καίει" αλλά θα δείξω εμπιστοσύνη στο Θ... ;)

vpentza
07-07-2010, 11:53
Το παλιό του Mark έχω... αν το γνωρίζεις...!! Κι εμένα με "καίει" αλλά θα δείξω εμπιστοσύνη στο Θ... ;)

και ο MARK το δικό μου "παλιό" έχει.......όοοολοι μια οικογένεια είμαστε....
να του δείξεις εμπιστοσύνη, εμένα μου το έχει αποδείξει αρκετές φορές

pepax66
07-07-2010, 21:11
Όσον αφορά την εξυπηρέτηση και τις τεχνικές γνώσεις αλλά ΚΑΙ την έκπτωση του συγκεκριμένου συνεργείου λόγω πρόσφατης επίσκεψης μου μπορώ να ένα και μόνο πράγμα THANASIS μέλος μας φίλος, γείτονας μου αλλά και γνωστός αρκετό καιρό τώρα δίνει κάθε εγγύηση με την παρουσία του εκεί. Ποστάρω για να δώσω τις ευχαριστίες μου αλλά και τις καλύτερες εντυπώσεις από την Motion‘NStyleκαι όλο το προσωπικό του καταστήματος της Κηφισιάς. Κάνανε ότι καλύτερο μπορούσανε για την μπουμπούκα μου που είχε πονόδοντο και γλύτωσα πάρα πολλά χρήματα αλλά και ταλαιπωρία που τελευταία είναι συνώνυμα των και καλά εξουσιοδοτημένων συνεργείων BMW, μπράβο τους και συγχαρητήρια και στο Forum που έχει συνεργασία με αξιόπιστες και καλές επιχειρήσεις.


:sm8:

CPretenteriS
08-07-2010, 02:45
Σήμερα λοιπόν πήγα στη Motion n Style στην Κηφισσιά για Service 10000km αλλά και για την αντ/ση της αλυσίδας, γραναζιών, κλπ... λόγω ανάκλησης...

Ο Θανάσης πιστεύω πως είναι γνώστης και μπορεί να δώσει λύσεις σε τυχόν προβλήματα που μπορεί να εμφανιστούν.

Έλαβα έκπτωση 25% στην εργασία και 15% στα ανταλλακτικά.

Η πρώτη μου λοιπόν εμπειρία εκεί ήταν πολύ θετική!

gemanolo
09-07-2010, 15:41
Σήμερα λοιπόν πήγα στη Motion n Style στην Κηφισσιά για Service 10000km αλλά και για την αντ/ση της αλυσίδας, γραναζιών, κλπ... λόγω ανάκλησης...

Ο Θανάσης πιστεύω πως είναι γνώστης και μπορεί να δώσει λύσεις σε τυχόν προβλήματα που μπορεί να εμφανιστούν.

Έλαβα έκπτωση 25% στην εργασία και 15% στα ανταλλακτικά.

Η πρώτη μου λοιπόν εμπειρία εκεί ήταν πολύ θετική!

Θα το δοκιμασω τελικα, να δω αν θα παρω "διαζυγιο" με το συνεργειο μου.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-07-2010, 21:02
Θα το δοκιμασω τελικα, να δω αν θα παρω "διαζυγιο" με το συνεργειο μου.


Στείλε μου με pm, τα πλήρη στοιχεία σου ... ;)

vaskoukou
10-07-2010, 14:36
καλημερα νικο,θελω να παω στο mns για service!!!Περνω τηλ για ραντεβου?

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-07-2010, 16:48
καλημερα νικο,θελω να παω στο mns για service!!!Περνω τηλ για ραντεβου?





Στείλε μου με pm, τα πλήρη στοιχεία σου ... ;)

ThanDim
11-07-2010, 21:56
Πριν λίγες μέρες παρήγγειλα μερικά πράγματα από το ΜnS κάνοντας χρήση της προσφοράς και σε σύγκριση με τιμές που πήρα από άλλες αντιπροσωπείες της Αθήνα, η έκπτωση ίσχυε κανονικά!! Μπράβο στα παιδιά!!!!!

CPretenteriS
11-07-2010, 22:21
Πριν λίγες μέρες παρήγγειλα μερικά πράγματα από το ΜnS κάνοντας χρήση της προσφοράς και σε σύγκριση με τιμές που πήρα από άλλες αντιπροσωπείες της Αθήνα, η έκπτωση ίσχυε κανονικά!! Μπράβο στα παιδιά!!!!!

:sm8:

MARK
12-07-2010, 15:10
Ήρθε η ώρα για να πάω την καλή μου για το σέρβις των 20.000............:cool:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-07-2010, 02:16
Ήρθε η ώρα για να πάω την καλή μου για το σέρβις των 20.000............:cool:


Η εταιρία, ενημερώθηκε ....

Καλή επιτυχία ..... περιμένουμε εντυπώσεις ... ;)

MARK
13-07-2010, 23:41
Σήμερα πήγα για το service των 20.000 και αλλαγή φλάς(έβαλα lead) πολύ καλή εξυπηρέτηση και τιμές καλύτερες από άλλα συνεργεία......:sm8:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-07-2010, 02:47
καλημερα νικο,θελω να παω στο mns για service!!!Περνω τηλ για ραντεβου?



Τηλεφώνησέ τους για ραντεβού,

την ημέρα κ ώρα που σ' εξυπηρετεί .... ;)

CPretenteriS
14-07-2010, 03:50
Σήμερα πήγα για το service των 20.000 και αλλαγή φλάς(έβαλα lead) πολύ καλή εξυπηρέτηση και τιμές καλύτερες από άλλα συνεργεία......:sm8:
:sm4:

γιαγια αρκουδα
14-07-2010, 09:01
νικο την πηγα περιμενουν ενημεροση απο εσενα . ευχαριστω

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-07-2010, 09:04
νικο την πηγα περιμενουν ενημεροση απο εσενα . ευχαριστω


Στείλε μου με πμ, τα πλήρη στοιχεία σου .... ;)

panos1100gs
14-07-2010, 09:30
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΙΣΧΥΕΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ,ΜΠΟΥΦΑΝ ΚΤΛ..??

MARK
14-07-2010, 12:41
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΙΣΧΥΕΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ,ΜΠΟΥΦΑΝ ΚΤΛ..??



Για αξεσουάρ της μηχανής μας ισχύει σίγουρα για ένδυση και εξοπλισμό δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως την κάνουν την έκπτωση.....:cool:

KRASOPATERAS
15-07-2010, 13:25
Μπορεί να μου πει κάποιος αν έχει έκπτωση και σε αξεσουάρ όπως tang bag που ενδιαφέρομε να πάρω?
Ευχαριστώ στα μέγιστα…:):)

kifinas
15-07-2010, 14:53
Μπορεί κάποιος να γράψει και τη διεύθυνση? Στο επίσημο site της BMW έχει μόνο το κατάστημα της Αγίας παρασκευής!

CPretenteriS
15-07-2010, 15:18
Μπορεί κάποιος να γράψει και τη διεύθυνση? Στο επίσημο site της BMW έχει μόνο το κατάστημα της Αγίας παρασκευής!

16o χιλιόμετρο Εθνικής Οδού Αθηνών-Λαμίας & Ευρώτα - Κηφισσιά !!

kifinas
15-07-2010, 15:21
Τόσα χρόνια νόμιζα οτι είναι μόνο για αυτοκίνητα, και το πήγαινα Αγία Παρασκευή. Και είναι κοντά στο σπίτι μου!
Ευχαριστώ

gb1200
15-07-2010, 15:28
Τόσα χρόνια νόμιζα οτι είναι μόνο για αυτοκίνητα, και το πήγαινα Αγία Παρασκευή. Και είναι κοντά στο σπίτι μου!
Ευχαριστώ


Πήγα και εγώ.Αλλά για να πάρεις την προσφορά θα σου πούνε οτι πρέπει να έρθεις σε επαφή με το φόρουμ

gemanolo
16-07-2010, 01:39
Πιγα και πρεπει να πω πως ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τον Θαναση
Την προσεξε πολυ και ειναι και καλος χαρακτηρας.
Αστερι στην δουλεια του και αρκετα "Ψειρας"
Νομιζω πως με κανανε πελατη
Ευχαριστω και το Forum..:D

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
16-07-2010, 03:22
Νίκο προώθησε τα στοιχεία μου να πάω για service





Τηλεφώνησε για ραντεβού !

Naval Architect
16-07-2010, 10:15
Συγχαρητήρια για ακόμα μια φορά στο GS FORUM.!!!!

vaskoukou
16-07-2010, 15:14
Λοιπον,σημερα πηγα την μπουμπου για το service των 20000klm.Εμεινα καταπληκτος απο τον συμφουριτη Θαναση.Ειμαι 20 χρονια πανω σε τιμονι και οπως μπορειτε να καταλαβετε σε ποσα συνεργεια εχω μπει αυτο το πραγμα δεν το εχω ξαναδει.Οχι μονο προσπαθουσε να μου εξηγησει καποιες ανουσιες ερωτησεις αλλα μου ελεγε και διαφορα πραγματακια που με αφηνε αφωνο.Την μηχανη την προσεξε λες και ηταν δικια του.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΑΝΑΣΗ-ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΟΤΙΟΝ Ν STYLE-ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ GS FORUM!!!

MARK
16-07-2010, 16:58
16o χιλιόμετρο Εθνικής Οδού Αθηνών-Λαμίας & Ευρώτα - Κηφισσιά !!

Γειά σου Πρετεντέρη εσύ και το Zumo......:sm7:

kotskofi
21-07-2010, 02:44
Πρέπει να κάνω μια επίσκεψη ενόψει Ισπανίας να κάνουμε μερικές δουλίτσες..

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-07-2010, 07:07
Τηλεφώνησέ τους για ραντεβού,

την ημέρα κ ώρα που σ' εξυπηρετεί .... ;)

γιαγια αρκουδα
21-07-2010, 17:31
Τελικά πήγα και εγώ το lt μου να το φτιάξουν τα παιδιά . κανόνισα ραντεβού με τον Θανάση τον μηχανικό εκεί όπως μου είπε ο λεοντόκαρδος .
Εντυπώσεις μέχρι στιγμής…..
Έχω πολλά χρόνια μηχανές και σε κάθε συνεργείο που πήγαινα ο μηχανικός ήταν του τύπου << εγώ τα ξέρω όλα και οι άλλοι είναι μαλακες>>. Προπαντός στα συνεργεία της BMW εκεί συνάντησα τους χειρότερους του τύπου μηχανικοί NASA και εμείς είμαστε μηχανικοί ενώ οι άλλοι είναι άσχετοι δεν ξέρουν από μηχανές. εμείς είμαστε bmw και όχι παίξε γέλασε.
Ήμουν λοιπών προκατηλημενος ότι θα αντιμετωπίσω άλλον έναν <<επιστήμονα>> που θα μου τα έπρηζε με το τουπέ του. Αντί για αυτό συνάντησα δυο παλικάρια τον Θανάση και ένα άλλο παιδί σεμνούς χωρείς να έχουν καβαλήσει το καλάμι ευγενέστατους και με την πρώτη κουβέντα μαζί τους εντάθηκα οικειότητα και η προκατηλιμενη επιθετικότητα μου έσβησε σας να μην υπήρχε ποτέ. Μιλήσαμε το τι θέλω και το τι να κοιτάξουν και μου είπαν ότι θα με πάρουν τηλέφωνο. Την άλλη μέρα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν το τι βρήκαν και ότι ζητούσαν συγγνώμη που δεν έχει η αντιπροσωπεία στο δυσκοπλατο και το παρήγγειλαν από Γερμανία να έρθει με κουριερ για γρηγορότερα . αν ερχόταν δευτέρα τρίτη το ανταλλακτικό μου τέταρτη πέμπτη θα ήταν έτοιμη η μοτο.
Συγγνώμη από το συνεργείο που οι μαλακες της αντιπροσωπείας δεν είχαν ανταλλακτικό????
Τους είπα ότι δεν πειράζει παιδιά αλώστε δεν φταίτε εσείς θα περιμένω όσο χρειάζεται αρκεί να γίνει σωστή η μοτο μου.
Την τρίτη περνούσα από την Κηφισιά και λέω ας πάω να δω τι γίνετε.
Έπαθα πλάκα …
Η μοτο μου ήταν φτερό και πούπουλο απλωμένη με μεγάλη προσοχή και επιμέλεια για να μην σημαδευτούν τα πλαστικά . όχι σε κάποια αλλά γνωστά συνεργεία που τα ακουμπάμε το ένα πάνω στο άλλο. Πιστεύω ότι ούτε εγώ δεν θα το έκανα αυτό , γιατί όπως τα είχαν απλώσει για να μην σημαδευτούν δεν είχε μείνει πολύ χώρος (αν και το συνεργείο οφείλω να πω ότι είναι τεράστιο) να δουλέψουν με άλλη μοτο και είχαν στριμωχτή σε έναν μικρό χώρο για να φτιάξουν ένα GS . η καθαριότητα και η επιμέλεια στον χώρο μου θύμισε κάτι από ντοκιμαντέρ που βλέπουμε από μεγάλες κατασκευαστικές εταιρίες να δουλεύουν οι μηχανικοί. Αφού ο μεγάλος μου γιος με ρώτησε << μπας και είμαστε Αγγλία? >>
Καθίσαμε και μου έδηξε το τι έχει πρόβλημα και για ποιον λόγο το αλλάζει και μάλιστα μου είπε ότι προτείνει να μου αλλάξει και κάτι άλλα και μου εξήγησε τους λόγους . η αίσθηση ήταν ότι μιλούσα με κάποιον φίλο και όχι με έναν μηχανικό που μου έφτιαχνε την μοτο και ο τρόπος του μου ενέπνεε εμπιστοσύνη.
δεν ξέρω ακόμα το αποτέλεσμα της δουλειάς τους γιατί δεν έχω πάρει ακόμα την μοτο στα χέρια μου, αλλά η γενική εικόνα με εντυπωσίασε και είμαι αισιόδοξος γιατί δεν είχα ποτέ τέτοια αντιμετώπιση και αισθάνθηκα ότι είμαι κάποιος και όχι ένας ######ς με γεμάτη τσέπη που πρέπει να βάλουμε το χέρι μέσα και να του τα πάρουμε.
Θα σας πω περισσότερα μόλις την παραλάβω και για την ποιότητα της δουλειάς του

γιαγια αρκουδα
24-07-2010, 13:48
εχτες το μεσιμερη την πηρα. εχω κανει μονο 10 χιλιομετρα μεχρη το σπιτη. πρωτες εντιποσεις.
αυτην την φωρα τα πλαστικα ηταν ολα στην σωστη θεση τους συναρμολογιμενα οχι οπως της αλλες φορες που ητανε λες και τα κουμποσε καποιος ατζαμης που κανανε στα αλλα συνεργεια της BMW.
ο θανασης μου ειπε το τι ευτιαξε και το τι ελενξε προλιπτηκα. πραγματικα αυτα που ειπε τα εκανε φενετε αλοστε και με απειρο ματι. μου ειπε και την γνωμη του για τον θωριβο που κανει και πραγματικα αυτο που ειπε εχει λογικη οχι σαν τις παπαριες που μου ειπε ο γνωστος μεγαλομηχανικος.
του ανεφερα οτι εχω κανει αγωγη για αντικατασταση της μοτο για ολλα τα προβλιματα που εχω δεν ελαβε θεση πολυ σωστα εμεινε ουδετερος, μου εδωσε τα ανταλακτικα που μου αλαξε και για αλλη μια φορα μου εξηγησε το γιατι .
γενικα πιστευο οτι το παλικαρι κανει δουλια. χαλαλι τα λεφτα που εδωσα
ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στα παιδια του φορουμ για την εκπτωση που πετηχανε. εγω για ολη την δουλια που εκανε 1185 με φπα πληρωσα 978 εμειναν αρκετα για να παμε βολτα. :)

Mammoth
24-07-2010, 14:01
πολυ καλη κινηση τους ευχαριστουμε

Mammoth
24-07-2010, 14:20
μπραβο

CPretenteriS
25-07-2010, 19:45
:sm8:

PACO
13-08-2010, 23:11
Και εγω servive....κινηση ματ.στελνω πμ με στοιχεια

PACO
13-08-2010, 23:43
Νικο ευχαριστω;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
16-08-2010, 08:51
Και εγω servive....κινηση ματ.στελνω πμ με στοιχεια



Η εταιρία ενημερώθηκε ....

Τηλεφώνησέ τους για ραντεβού .... ;)

PACO
16-08-2010, 18:13
Νικο σε ευχαριστω παρα πολυ....λογω στενοτης οικονομικων..τα χαλασα ολα σε διακοπεσ!!!!!;):p4500χλμ σε ενα μηνα!!!!

gandreas
16-08-2010, 20:33
Νικο σε ευχαριστω παρα πολυ....λογω στενοτης οικονομικων..τα χαλασα ολα σε διακοπεσ!!!!!;):p4500χλμ σε ενα μηνα!!!!

Περπάτα και λίγο:sm7:

PACO
16-08-2010, 21:27
:sm7::sm7::sm7::sm7:

pkar
24-08-2010, 10:08
Νίκο Θα πρέπει να πάω και εγώ για service των 20000 Κμ.
Μπορείς να μεριμνήσεις ??
Σου στέλνω PM...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

CPretenteriS
24-08-2010, 11:46
Νικόλα... πρέπει να κάνω τα 15.000 km... λάδια/φίλτρο... ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
25-08-2010, 02:50
Νίκο Θα πρέπει να πάω και εγώ για service των 20000 Κμ.
Μπορείς να μεριμνήσεις ??
Σου στέλνω PM...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Είσαι ΟΚ,

τηλεφώνησέ τους για ραντεβού .... ;)

CPretenteriS
25-08-2010, 08:41
Είσαι ΟΚ,

τηλεφώνησέ τους για ραντεβού .... ;)

Εγώώώ... ??? :yz:Απορία:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
25-08-2010, 13:05
Εγώώώ... ??? :yz:Απορία:


Έχεις pm ...... ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-08-2010, 12:23
Νικόλα... πρέπει να κάνω τα 15.000 km... λάδια/φίλτρο... ;)



Είσαι ΟΚ,

τηλεφώνησέ τους για ραντεβού .... ;)

CPretenteriS
26-08-2010, 15:08
Είσαι ΟΚ,

τηλεφώνησέ τους για ραντεβού .... ;)

Νικόλα μου σ'ευχαριστώ...

Μίλησα, το κανόνισα, πήγα, το έκανα... :) :) Μπαμ μπαμ...

Ο Θανάσης εξυπηρετικότατος όπως πάντα... μάζεψε και την αλυσίδα, είδε υγρά, τακάκια, το 'βαλε στο διαγνωστικό... κλπ...

Οι εκπτώσεις.... βάσει συμφωνίας !!! Όλα καλά...

pkar
31-08-2010, 12:07
Νίκο Σ' ευχαριστώ,
Πήγα και έκανα των 20000 Κμ και μπορώ να πώ οτι είχα την καλύτερη δυνατή εντύπωση.
Πρώτη φορά είδα έναν ευγενικό και ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟ (Επαγγελματία) μηχανικό με εμπεριστατωμένη άποψη για κάθε ερώτησή μου...
Θα αρχίσω να αλλάζω συνήθειες μου φαίνεται. και θα κινούμε πολύ προς Κηφισιά μεριά !!!

:sm8:

Arkas
31-08-2010, 12:14
Νίκο Σ' ευχαριστώ,
Πήγα και έκανα των 20000 Κμ και μπορώ να πώ οτι είχα την καλύτερη δυνατή εντύπωση.
Πρώτη φορά είδα έναν ευγενικό και ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟ (Επαγγελματία) μηχανικό με εμπεριστατωμένη άποψη για κάθε ερώτησή μου...
Θα αρχίσω να αλλάζω συνήθειες μου φαίνεται. και θα κινούμε πολύ προς Κηφισιά μεριά !!!

:sm8:
Παντελή,
δεν μας γράφεις τί εργασίες έκανες
και πόσα πλήρωσες με τα ανταλλακτικά;

pkar
31-08-2010, 13:23
Service των 20000 Κμ
- Λάδια Κινητήρα με φίλτρο
- Βαλβολίνες Άξονα & Μετάδοσης
- Φίλτρο αέρα
- Ρύθμιση βαλβίδων

Σύνολο: 147 € με την έκπτωση...
Μηχανή: R1200 GS '08

KRASOPATERAS
31-08-2010, 14:01
Service των 20000 Κμ
- Λάδια Κινητήρα με φίλτρο
- Βαλβολίνες Άξονα & Μετάδοσης
- Φίλτρο αέρα
- Ρύθμιση βαλβίδων

Σύνολο: 147 € με την έκπτωση...
Μηχανή: R1200 GS '08

:sm8:

CPretenteriS
31-08-2010, 15:14
Νικο σε ευχαριστω παρα πολυ....λογω στενοτης οικονομικων..τα χαλασα ολα σε διακοπεσ!!!!!;):p4500χλμ σε ενα μηνα!!!!

Εδώ μιλάμε για 1.500 σε 48 ώρες... :D:D:D

PACO
31-08-2010, 19:03
πανω κατω δεξια αριστερα στην λεβεντογεννα κρητη:D....πρεβεζα,ηγουμενιτσα συβοτα λευκαδα επειτα και κατι ψιλικοκο σκυρο...+ βολο 2ΦΟΡΕς....ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ τα ρημαδια...τεσπα θα σας πω για κοστος service.O αρχηγος πανω πολυ εξυπηρετικος και φαινεται "κυριος":cool:...προκαταβολικα και ειλικρινα μεγαλο ευχαριστω στο
GS FORUM & στον ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟ...keep in touch soon;)

vaskoukou
31-08-2010, 19:44
Εδώ μιλάμε για 1.500 σε 48 ώρες... :D:D:D
Κωστη!!!Δεν ανοιγεις ενα εξουσιοδοτημενο?Πιο φτηνα θα σου ερχεται!!!;)

CPretenteriS
31-08-2010, 19:55
Κωστη!!!Δεν ανοιγεις ενα εξουσιοδοτημενο?Πιο φτηνα θα σου ερχεται!!!;)

Θα με στηρίξετε...?? Αν ναι... θα το έχω υπόψη μου... ;) ;)

vaskoukou
31-08-2010, 23:58
Θα με στηρίξετε...?? Αν ναι... θα το έχω υπόψη μου... ;) ;)
Προχωρα εσυ και μην φοβασαι τιποτα,ειδικα αν κερνας και σουβλακια!!!:sm7::sm7::sm7:

PACO
01-09-2010, 19:55
λαδια
φιλτρο
ιμαντας δυναμο
μπιλια στο ψαλιδι/αλλαγη σφαιρικης αρθρωσης
καθαρισμα κ/n φιλτρο
ρυθμ. βαλβιδες εννοειται
+εργασια 254Ευρω 1150 ADV


ο θανασης σοβαρος/εξυπηρετικος και καλος τεχνικος...ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΣΩ GS FORUM

ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ.

CPretenteriS
01-09-2010, 20:28
λαδια
φιλτρο
ιμαντας δυναμο
μπιλια στο ψαλιδι/αλλαγη σφαιρικης αρθρωσης
καθαρισμα κ/n φιλτρο
ρυθμ. βαλβιδες εννοειται
+εργασια 254Ευρω 1150 ADV


ο θανασης σοβαρος/εξυπηρετικος και καλος τεχνικος...ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΣΩ GS FORUM

ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ.

Εδώ "κολλάει" το "δάχτυλο"... του Μαρκάκη... :D:D
:sm8:

Arkas
01-09-2010, 21:45
Service των 20000 Κμ
- Λάδια Κινητήρα με φίλτρο
- Βαλβολίνες Άξονα & Μετάδοσης
- Φίλτρο αέρα
- Ρύθμιση βαλβίδων

Σύνολο: 147 € με την έκπτωση...
Μηχανή: R1200 GS '08
Thanks Παντελή!
Εγώ έχω & λάστιχα να περάσω.
Αν βάλω και xenon...:yz

darkipos
02-09-2010, 14:16
γεια σε ολους θα ηθελα να πω για το θαναση ενα μεγαλο ευχαριστω μιας και ετρεξε να με εξυπηρετηση για ενα service ειμαι νεο μελος στην οικογενεια με ενα gs1200r
με λενε Ιπποκρατη και ειμαι απο σαμο

pirate
02-09-2010, 14:45
:sm8::sm8::sm8:

vaskoukou
02-09-2010, 15:50
Είναι απο τα λιγα εξουσιοδοτημενα που ειναι σαν χειρουργειο μεσα,ειχα ερθει για service τελη ιουλιου και ειχα μεινει καταπληκτος,σ ευχαριστουμε!!!
:sm4::sm4::sm4:

Sierso
07-09-2010, 09:10
Kαλημερα.Εφθασε η ωρα και για την δικια μου.Ακολουθει πμ.

kazanova
07-09-2010, 15:56
Καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος στο Forum και θα ήθελα να ρωτήσω εάν ισχύει για τα νέα μέλη η προσφορά που κάνει η Motion n' Style.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Νικόλας

CPretenteriS
07-09-2010, 16:14
Καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος στο Forum και θα ήθελα να ρωτήσω εάν ισχύει για τα νέα μέλη η προσφορά που κάνει η Motion n' Style.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Νικόλας

Νίκο... κατ'αρχήν καλώς μας όρισες.... Χωρίς να είμαι ο αρμόδιος για να σου απαντήσει.... θεωρώ ότι ισχύει η προσφορά και για τα νέα μέλη!!! Θα αναμένεις ενημέρωση από τον ΑρχηγΟ όμως καλού-κακού... :) :)

Θα χαρούμε να σε γνωρίσουμε από κοντά σε έναν από τους καφέδες μας... ;) :)

kazanova
07-09-2010, 16:28
CPretenteris ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα...Θα περιμένω και επίσημη απάντηση...;)

Όσο για τον καφέ, με χαρά θέλω να γνωριστούμε από κοντά.
Εσένα που είσαι Βριλλήσια μπορεί να σε πετύχω καμμία μέρα να κατεβαίνεις την Πεντέλης μιας και δουλεύω χαμηλά στο Χαλάνδρι :D και μην ακούσω μηχανή να περνάει σηκώνω κεφάλι κατευθείαν...:sm7::sm7::sm7:

Ευχαριστώ & πάλι!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-09-2010, 02:23
Καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος στο Forum και θα ήθελα να ρωτήσω εάν ισχύει για τα νέα μέλη η προσφορά που κάνει η Motion n' Style.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Νικόλας


Φίλε συνονόματε,

όλα τα μέλη της παρέας μας - παλαιά κ νέα - είναι ισότιμα ....

Και βέβαια ισχύει κ για σένα η προσφορά.

Στείλε μου με pm τα πλήρη στοιχεία σου,

για να ενημερώσω την εταιρία για το service σου .... ;)

CPretenteriS
08-09-2010, 02:31
CPretenteris ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα...Θα περιμένω και επίσημη απάντηση...;)

Όσο για τον καφέ, με χαρά θέλω να γνωριστούμε από κοντά.
Εσένα που είσαι Βριλλήσια μπορεί να σε πετύχω καμμία μέρα να κατεβαίνεις την Πεντέλης μιας και δουλεύω χαμηλά στο Χαλάνδρι :D και μην ακούσω μηχανή να περνάει σηκώνω κεφάλι κατευθείαν...:sm7::sm7::sm7:

Ευχαριστώ & πάλι!


Τελικώς είχα δίκιο... ;)

Το τηλ. μου είναι στο προφίλ μου... όποτε θέλεις...κάλεσέ με να παμε για coffee!!! :) ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-09-2010, 02:38
Kαλημερα.Εφθασε η ωρα και για την δικια μου.Ακολουθει πμ.



Η εταιρία ενημερώθηκε ....

Τηλεφώνησέ τους για ραντεβού .... ;)
http://www.gsforum.gr/images/misc/progress.gif

Sierso
08-09-2010, 08:29
Νικολα,ευχαριστω.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-09-2010, 02:33
Καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος στο Forum και θα ήθελα να ρωτήσω εάν ισχύει για τα νέα μέλη η προσφορά που κάνει η Motion n' Style.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Νικόλας


Είσαι ΟΚ !!!

Τηλεφώνησέ τους, για να κλείσεις ραντεβού,

την ημέρα κ ώρα που σ' εξυπηρετεί .... ;)

Sierso
09-09-2010, 08:28
Kαλημερα.Εχθες εκανα το service στην mns.Ολα τελεια απο την παραλαβη μεχρι την παραδοση.Θανασης...τεχνικος...τελειος,δεν εχω λεξεις .... ΜΠΡΑΒΟ
Ευχαριστω GS FORUM,ευχαριστω Νικολα.

kazanova
09-09-2010, 11:54
Νικόλα σε ευχαριστώ πολύ. Ευχαριστώ GSForum.

kazanova
11-09-2010, 10:46
Καλημέρα. Εχθές πήγα την μπέμπα μου για Service στην M&S στην Κηφισιά. Η εξυπηρέτηση άψογη. Κανένα απολύτως παράπονο. Ευχαριστώ πολύ το Θανάση για την δουλειά και το GSForum που μας δίνει την ευκαιρία της έκπτωσης.

Υ.Γ. Πήρα τηλέφωνο για ραντεβού Πέμπτη κοντά στο μεσημέρι με μαύρη καρδιά γιατί λέω "...δεν παίζει να μου πουν πρίν την Δευτέρα, οπότε... μέσα το Σ/Κ!!" αλλά Παρασκευή 11 με 11.30 το πρωί η μηχανή ήταν με σφραγισμένο το βιβλίο...Εσείς που ξέρετε καλύτερα από εμένα για τα ραντεβού μετά από μία εβδομάδα σε άλλα εξουσιοδοτημένα μάλλον καταλαβαίνετε τι θέλω να πώ.

Ευχαριστώ πολύ,

Νικόλας

evanslam
11-09-2010, 11:55
Υ.Γ. Πήρα τηλέφωνο για ραντεβού Πέμπτη κοντά στο μεσημέρι με μαύρη καρδιά γιατί λέω "...δεν παίζει να μου πουν πρίν την Δευτέρα, οπότε... μέσα το Σ/Κ!!" αλλά Παρασκευή 11 με 11.30 το πρωί η μηχανή ήταν με σφραγισμένο το βιβλίο...Εσείς που ξέρετε καλύτερα από εμένα για τα ραντεβού μετά από μία εβδομάδα σε άλλα εξουσιοδοτημένα μάλλον καταλαβαίνετε τι θέλω να πώ.

Ευχαριστώ πολύ,

Νικόλας

1ον: Για τα κάποια άλλα εξουσιοδοτημένα συνεργεία που λες το ότι πρέπει να κλείσεις ραντεβού τουλάχιστον 2 βδομάδες πριν αυτό κάτι πρέπει να σημαίνει!!! (π.χ. οτι όλος ο κόσμος εκέι πηγαίνει)
2ον: Αυτά τα άλλα εξουσιοδοτημένα συνεργεία που εννοείς είναι μάλλον απίθανο να κάνουν ποτέ κάποια ειδική προσφορά προς οποιοδήποτε forum γιατί πολύ απλά έχουν τόση δουλειά που δεν τους ενδιαφερει επιπλέον!!!

Τώρα γιατί κάποια συνεργεία (συγκεκριμένα μάλλον μιλάμε για ένα) έχουν δουλειά που δεν προλαβαίνουν και κάποια άλλα κάνουν προσφορές γιατι προφανώς δεν εχουν πολλή δουλεια (σιγα μην τους πήρε ο πόνος για το οποιοδήποτε forum) o νοών νοείτω!!!!

Δεν λέω οτι το συγκεκριμένο συνεργείο έχει το τέλειο προσωπικό και χωρίς ποτέ να κάνουν λάθη!!! Απλά η γενική εικόνα και εξυπηρέτηση που έχω τα τελευταία 6 χρόνια είναι ή καλυτερη δυνατή και μου δίνει επίσης την αίσθηση ασφάλειας και εμπιστοσύνης προς την μηχανή μου!!

Δεν θέλω να κατηγορηθώ σαν προμοτορας, απλά καταθέτω προσωπική γνώμη και χωρίς διάθεση να μειώσω την μεγάλης αξίας προσφορά προς το αγαπητό forum μας γιατί και οι εποχές είναι δύσκολες και πάσα προσφορά δεκτή!

Arkas
11-09-2010, 12:45
1ον: Για τα κάποια άλλα εξουσιοδοτημένα συνεργεία που λες το ότι πρέπει να κλείσεις ραντεβού τουλάχιστον 2 βδομάδες πριν αυτό κάτι πρέπει να σημαίνει!!! (π.χ. οτι όλος ο κόσμος εκέι πηγαίνει)
2ον: Αυτά τα άλλα εξουσιοδοτημένα συνεργεία που εννοείς είναι μάλλον απίθανο να κάνουν ποτέ κάποια ειδική προσφορά προς οποιοδήποτε forum γιατί πολύ απλά έχουν τόση δουλειά που δεν τους ενδιαφερει επιπλέον!!!

Τώρα γιατί κάποια συνεργεία (συγκεκριμένα μάλλον μιλάμε για ένα) έχουν δουλειά που δεν προλαβαίνουν και κάποια άλλα κάνουν προσφορές γιατι προφανώς δεν εχουν πολλή δουλεια (σιγα μην τους πήρε ο πόνος για το οποιοδήποτε forum) o νοών νοείτω!!!!

Δεν λέω οτι το συγκεκριμένο συνεργείο έχει το τέλειο προσωπικό και χωρίς ποτέ να κάνουν λάθη!!! Απλά η γενική εικόνα και εξυπηρέτηση που έχω τα τελευταία 6 χρόνια είναι ή καλυτερη δυνατή και μου δίνει επίσης την αίσθηση ασφάλειας και εμπιστοσύνης προς την μηχανή μου!!

Δεν θέλω να κατηγορηθώ σαν προμοτορας, απλά καταθέτω προσωπική γνώμη και χωρίς διάθεση να μειώσω την μεγάλης αξίας προσφορά προς το αγαπητό forum μας γιατί και οι εποχές είναι δύσκολες και πάσα προσφορά δεκτή!

Καμμία "ειδική προσφορά", ή έκπτωση, ή παροχή, ή όπως αλλιώς θέλει κανείς να την ονομάσει,
δεν είναι πραγματική προσφορά εάν δεν συνοδεύεται απαραιτήτως από δύο πράγματα:

1. Την πραγματική και όχι εικονική οικονομική ελάφρυνση - έκπτωση, και
2. Την καλή ποιότητα εργασίας και εξυπηρέτησης.

Με μια απλή ανάγνωση των 140 περίπου posts του συγκεκριμένου νήματος,
διαπιστώνει κανείς την περί του 100% ικανοποίηση των μελών μας
που εμπιστεύθηκαν την συγκεκριμένη εταιρεία και τον συγκεκριμένο μηχανικό.

Σε καμμιά περίπτωση, δεν απαξιώνουμε τους άλλους αντιπροσώπους και τα συνεργεία τους.
Οι περισσότεροι εξ αυτών είναι φίλοι και γνωστοί.
Η δουλειά τους είναι επίσης γνωστή και καταγεγραμμένη στον χώρο.
Όπως επίσης, καμμία γνώμη ή εμπειρία άλλου προσώπου,
δεν έχει την αξία της προσωπικής!

Η προτίμηση του συνεργείου,
είναι καθαρά προσωπική υπόθεση.
Τώρα αν συνοδεύεται και από κάποια έκπτωση,
ακόμα καλύτερα!;)

.

evanslam
11-09-2010, 13:05
Καμμία "ειδική προσφορά", ή έκπτωση, ή παροχή, ή όπως αλλιώς θέλει κανείς να την ονομάσει,
δεν είναι πραγματική προσφορά εάν δεν συνοδεύεται απαραιτήτως από δύο πράγματα:

1. Την πραγματική και όχι εικονική οικονομική ελάφρυνση - έκπτωση, και
2. Την καλή ποιότητα εργασίας και εξυπηρέτησης.

Με μια απλή ανάγνωση των 140 περίπου posts του συγκεκριμένου νήματος,
διαπιστώνει κανείς την περί του 100% ικανοποίηση των μελών μας
που εμπιστεύθηκαν την συγκεκριμένη εταιρεία και τον συγκεκριμένο μηχανικό.

Σε καμμιά περίπτωση, δεν απαξιώνουμε τους άλλους αντιπροσώπους και τα συνεργεία τους.
Οι περισσότεροι εξ αυτών είναι φίλοι και γνωστοί.
Η δουλειά τους είναι επίσης γνωστή και καταγεγραμμένη στον χώρο.
Όπως επίσης, καμμία γνώμη ή εμπειρία άλλου προσώπου,
δεν έχει την αξία της προσωπικής!

Η προτίμηση του συνεργείου,
είναι καθαρά προσωπική υπόθεση.
Τώρα αν συνοδεύεται και από κάποια έκπτωση,
ακόμα καλύτερα!;)

.

Συμφωνώ επίσης απόλυτα!!!! :sm8:

CPretenteriS
11-09-2010, 13:10
Συμφωνώ επίσης απόλυτα!!!! :sm8:

:sm8::sm8:

nokie
11-09-2010, 13:21
Συμφωνώ επίσης απόλυτα!!!! :sm8:


Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο!!!:D:D

PACO
11-09-2010, 13:50
πολυ σωστος αρκα;)

kazanova
11-09-2010, 16:16
Όταν μια επιχείρηση πάει καλά δεν σημαίνει ποτέ οτι δεν ψάχνει για άλλους πελάτες έτσι λοιπόν δεν είναι κακό να κάνει προσφορές.

Όταν έχεις πολύ δουλειά και αυτό συμβαίνει συνέχεια τότε απλά χρειάζεσαι περισσότερο προσωπικό για να μην καθυστερείς τόσο πολύ.

Το αν πηγαίνουν όλοι εκεί δεν σημαίνει οτι πρέπει όλοι να καθυστερούν.

Άλλωστε το σημείο είναι στρατηγικά καλύτερο σε σχέση με την M&S στην Κηφισιά οπότε βολεύει περισσότερους.

Όσο για την ποιότητα της δουλειάς είμαι πολύ καινούργιος κάτοχος BMW οπότε δεν ξέρω γι'αυτό και έθιξα μόνο το θέμα των ραντεβού και καμμία πρόθεση δεν είχα να υποβαθμίσω το συγκεκριμένο εξουσιοδοτημένο.

Φιλικά,

Νικόλας.

geolag
13-09-2010, 07:15
Καλημέρα .Επιθυμώ και εγώ να κάνω χρήση της προσφοράς-έκπτωσης για την F650 TWIN που χρειάζεται αλλαγή λαδιών και ότι άλλο προκύψει.5000κμ.Ευχαριστώ.Εχω στείλει και π.μ.

evanslam
13-09-2010, 09:00
Όταν μια επιχείρηση πάει καλά δεν σημαίνει ποτέ οτι δεν ψάχνει για άλλους πελάτες έτσι λοιπόν δεν είναι κακό να κάνει προσφορές.

Όταν έχεις πολύ δουλειά και αυτό συμβαίνει συνέχεια τότε απλά χρειάζεσαι περισσότερο προσωπικό για να μην καθυστερείς τόσο πολύ.

Το αν πηγαίνουν όλοι εκεί δεν σημαίνει οτι πρέπει όλοι να καθυστερούν.

Άλλωστε το σημείο είναι στρατηγικά καλύτερο σε σχέση με την M&S στην Κηφισιά οπότε βολεύει περισσότερους.

Όσο για την ποιότητα της δουλειάς είμαι πολύ καινούργιος κάτοχος BMW οπότε δεν ξέρω γι'αυτό και έθιξα μόνο το θέμα των ραντεβού και καμμία πρόθεση δεν είχα να υποβαθμίσω το συγκεκριμένο εξουσιοδοτημένο.

Φιλικά,

Νικόλας.

Οκ Νικόλα έχεις δίκιο , χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, απλά αισθάνθηκα την ανάγκη να καταθέσω την προσωπική μου άποψη και εκτίμηση για τους ανθρώπους που χρόνια εμπιστεύομαι προς αναγνώριση και ανταπόδοση της κάλης δουλειάς που συνεχίζουν να κάνουν και για όσο θα το κάνουν εγώ θα συνεχίζω να τους πηγαίνω την κάθε "καλή" μου!!!
Νασαι καλά και πάντα να παραθέτεις την γνώμη σου για οποιοδήποτε ζήτημα αφορα τις καλές μας και την φροντίδα τους! Αυτό άλλωστε θέλουμε να ακούμε εδώ μέσα: τις γνωμες και απόψεις των συναγωνιστών 'ετσι ώστε να μπορούμε να διαμορφώσουμε καλύτερα άποψη και να επιλέξουμε πιο σωστά!

REK
13-09-2010, 13:52
Τελικώς είχα δίκιο... ;)

Το τηλ. μου είναι στο προφίλ μου... όποτε θέλεις...κάλεσέ με να παμε για coffee!!! :) ;)


αυτο ισχύει για όλους ή κάνεις επιλογές?:D:D:D

CPretenteriS
13-09-2010, 14:35
αυτο ισχύει για όλους ή κάνεις επιλογές?:D:D:D

Όχι βέβαια.... είμαι ανοιχτός σε όλους... που έχουν διάθεση για καλή παρέα!!!

evanslam
13-09-2010, 14:46
Όχι βέβαια.... είμαι ανοιχτός σε όλους... που έχουν διάθεση για καλή παρέα!!!

Εκτός απο τον Θεολόγο (comander) ή κάνω λάθος;;;;:sm7:

CPretenteriS
13-09-2010, 15:16
Εκτός απο τον Θεολόγο (comander) ή κάνω λάθος;;;;:sm7:

Σωστό.... :D:D:D

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-09-2010, 20:02
Τελικώς είχα δίκιο... ;)

Το τηλ. μου είναι στο προφίλ μου... όποτε θέλεις...κάλεσέ με να παμε για coffee!!! :) ;)

:sm8::sm8:

αυτο ισχύει για όλους ή κάνεις επιλογές?:D:D:D

Όχι βέβαια.... είμαι ανοιχτός σε όλους... που έχουν διάθεση για καλή παρέα!!!

Εκτός απο τον Θεολόγο (comander) ή κάνω λάθος;;;;:sm7:

Σωστό.... :D:D:D



http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:A6BtSnahTHlVMM:http://www.profi1a.de/wordpress/wp-content/uploads/009-spam.gif (http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.profi1a.de/wordpress/wp-content/uploads/009-spam.gif&imgrefurl=http://www.profi1a.de/wordpress/wp-content/uploads/&usg=__JRcWYzSwkOxYI-ovBVEcR07SUR8=&h=450&w=300&sz=11&hl=el&start=89&zoom=1&um=1&itbs=1&tbnid=A6BtSnahTHlVMM:&tbnh=127&tbnw=85&prev=/images%3Fq%3Dspam.gif%26start%3D80%26um%3D1%26hl%3Del%26sa%3DN%26ndsp%3D20%26tbs%3Disch:1)



.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-09-2010, 20:02
Καλημέρα .Επιθυμώ και εγώ να κάνω χρήση της προσφοράς-έκπτωσης για την F650 TWIN που χρειάζεται αλλαγή λαδιών και ότι άλλο προκύψει.5000κμ.Ευχαριστώ.Εχω στείλει και π.μ.



Είσαι ΟΚ !!!

Τηλεφώνησέ τους, για να κλείσεις ραντεβού,

την ημέρα κ ώρα που σ' εξυπηρετεί .... ;)

commander
13-09-2010, 20:05
Όχι βέβαια.... είμαι ανοιχτός σε όλους... που έχουν διάθεση για καλή παρέα!!!
το εχουμε διαπιστωση αυτο:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-09-2010, 20:13
το εχουμε διαπιστωση αυτο:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:


.... τα ίδια με το ποστ #151 ..... :cool:

CPretenteriS
13-09-2010, 20:58
Νικόλα να σε ενημερώσω ότι πάω αύριο εκτάκτως στη Motion n' Style για επισκευή/αντικατάσταση φλάτζας καπακιού!!!

Κάλυψη εντός εγγύησης... θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα!!!

CPretenteriS
15-09-2010, 11:02
Νικόλα να σε ενημερώσω ότι πάω αύριο εκτάκτως στη Motion n' Style για επισκευή/αντικατάσταση φλάτζας καπακιού!!!

Κάλυψη εντός εγγύησης... θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα!!!

Επισκέφθηκα λοιπόν χθες το πρωί τη Motion n' Style... o Θανάσης με περίμενε εκεί... βλέπει το σημείο που είχε ξεράσει το λαδάκι... και ήταν όντως η διάγνωση που είχαμε κάνει τηλεφωνικά!!!

Τον παρακάλεσα δε πριν φύγω να μου καθαρίσει την αλυσίδα και να την λιπάνει γιατί ήταν σε ψιλό-άθλια -απο πλευράς βρώμας- κατάσταση, καθώς και να κάνει και ένα πλυσιματάκι ώστε να φύγουν και τα ξερασμένα -από τη φλάτζα- λάδια...

Στις 5 το απόγευμα ήμουν εκεί... και παρέλαβα τη μηχανή στην εξής κατάσταση:
- Φλάτζα αλλαγμένη
- Αλυσίδα να γυαλίζει
- Μηχανή να λάμπει από καθαριότητα

Όλα τα παραπάνω άνευ κόστους! Για μια ακόμη φορά ο Θανάσης επέδειξε επαγγελματισμό και σοβαρότητα.

Φεύγοντας συνάντησα τον ιδιοκτήτη της εταιρίας και κατόπιν αναφοράς μου στο θέμα της "μηχανής εξυπηρέτησης πελατών"... επιλήφθηκε άμεσα του θέματος ώστε να επιλυθεί!!

GEO_K
15-09-2010, 11:35
Επισκέφθηκα λοιπόν χθες το πρωί τη Motion n' Style... o Θανάσης με περίμενε εκεί... βλέπει το σημείο που είχε ξεράσει το λαδάκι... και ήταν όντως η διάγνωση που είχαμε κάνει τηλεφωνικά!!!

Τον παρακάλεσα δε πριν φύγω να μου καθαρίσει την αλυσίδα και να την λιπάνει γιατί ήταν σε ψιλό-άθλια -απο πλευράς βρώμας- κατάσταση, καθώς και να κάνει και ένα πλυσιματάκι ώστε να φύγουν και τα ξερασμένα -από τη φλάτζα- λάδια...

Στις 5 το απόγευμα ήμουν εκεί... και παρέλαβα τη μηχανή στην εξής κατάσταση:
- Φλάτζα αλλαγμένη
- Αλυσίδα να γυαλίζει
- Μηχανή να λάμπει από καθαριότητα

Όλα τα παραπάνω άνευ κόστους! Για μια ακόμη φορά ο Θανάσης επέδειξε επαγγελματισμό και σοβαρότητα.

Φεύγοντας συνάντησα τον ιδιοκτήτη της εταιρίας και κατόπιν αναφοράς μου στο θέμα της "μηχανής εξυπηρέτησης πελατών"... επιλήφθηκε άμεσα του θέματος ώστε να επιλυθεί!!

:sm8:

geolag
15-09-2010, 16:24
Σήμερα πήγα και εγώ για αλλαγή λαδιών.Αψογη εξυπηρέτηση και ταχύτητα στην παράδοση.Εγιναν και άλλοι έλεγχοι εκτός της αλλαγής και βρέθηκε κάτι που δεν είχα υπόψη μου.Συγχαρητήρια στο συνεργείο και στο GSFORUM.Ελπίζω η καλή αυτή συνεργασία να συνεχισθεί.

CPretenteriS
15-09-2010, 16:35
Σήμερα πήγα και εγώ για αλλαγή λαδιών.Αψογη εξυπηρέτηση και ταχύτητα στην παράδοση.Εγιναν και άλλοι έλεγχοι εκτός της αλλαγής και βρέθηκε κάτι που δεν είχα υπόψη μου.Συγχαρητήρια στο συνεργείο και στο GSFORUM.Ελπίζω η καλή αυτή συνεργασία να συνεχισθεί.

Είναι πολύ καλό να υπάρχει εμπιστοσύνη στο μηχανικό... Στις μέρες μας, πριν αγοράσουμε moto ή αυτοκίνητο πρέπει πρώτα να κάνουμε έρευνα αγοράς για το που θα την πηγαίνουμε για service και μετά να προχωρούμε στη σχετική αγορά! :)

PACO
15-09-2010, 16:48
κανενας με αρνητικο σχολιο?????????????????:sm7::sm7:...........
'
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ!!!!

CPretenteriS
15-09-2010, 17:25
κανενας με αρνητικο σχολιο?????????????????:sm7::sm7:...........
'
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ!!!!

Εγώ... αν είδες... εμέσως πέρασα ένα αρνητικό... ότι δεν είχε μηχανή εξυπηρέτησης... και αναγκάστηκα να αγγαρέψω φίλους για το πήγαινε-έλα... αλλά ο ιδιοκτήτης ανέφερε ότι δε θα επαναληφθεί και φρόντισε με ένα τηλέφώνημα μπρόστά μου να το λύσει. ;):)

vaskoukou
15-09-2010, 17:39
Εγώ... αν είδες... εμέσως πέρασα ένα αρνητικό... ότι δεν είχε μηχανή εξυπηρέτησης... και αναγκάστηκα να αγγαρέψω φίλους για το πήγαινε-έλα... αλλά ο ιδιοκτήτης ανέφερε ότι δε θα επαναληφθεί και φρόντισε με ένα τηλέφώνημα μπρόστά μου να το λύσει. ;):)
Πριν κανα 2 μηνες που ειχα παει εγω, ειχα παρει μηνανη αντικαταστασης,αφενος πρεπει να το προγραμματισεις οταν κλεισεις το ραντεβου αφετερου το βγαλανε off, γιατι χτυπαγε σαν κουδουνιστρα και ειχε προβλημα και με τον συμπλεκτη...;)

CPretenteriS
15-09-2010, 19:25
Πριν κανα 2 μηνες που ειχα παει εγω, ειχα παρει μηνανη αντικαταστασης,αφενος πρεπει να το προγραμματισεις οταν κλεισεις το ραντεβου αφετερου το βγαλανε off, γιατι χτυπαγε σαν κουδουνιστρα και ειχε προβλημα και με τον συμπλεκτη...;)

Κι εγώ ειχα παρει την πρωτη φορα... τις επομενες 2 δεν πηρα (παντα το προγραμματιζω εκτος απο τωρα που ηταν εκτακτο)... αλλά ούτως ή άλλως το θέμα λύθηκε παρ´αυτά!!! :) ;)

PACO
16-09-2010, 13:06
:hmmm:...προφανως πρεπει να προγραμματισεις για να εχει μοτο για εξυπηρετηση...αλλα απο service ολα καλα:D

vpentza
16-09-2010, 14:04
Μόλις έκανα ένα προληπτικό service της μοτό εν όψη τής 4ήμερης εκδρομής. Άψογη συμπεριφορά του Θανάση (όπως πάντα τα τελευταια χρόνια) και επειδή ανέφερα τα χλμ που θα κάνω το αμέσως επόμενο διάστημα, έψαξε, γράσσαρε, έσφιξε βίδες, πέρασμα από εγκέφαλο κτλ κτλ...
Προς το τέλος πέρασε και το αφεντικό, βρήκα την ευκαιρία να εκθειάσω τον μηχανικό διότι γνωρίζω πόσους "πόντους" παίρνει ο υπάλληλος όταν ο πελάτης μεταφέρει τα συγχαρητήρια κατ ευθείαν στο αφεντικό ;););)...

Και όσον αφορά στο κόστος ??? η έκπτωση του forum (βεβαίως βεβαίως) + κάποια bonus λόγω αγοράς από το εν λόγω κατάστημα = 24 ευρώ (48-72) λιγότερα από οποιαδήποτε άλλη αντίστοιχη χρέωση για αντίστοιχη εργασία ;););)

TARKAS
20-09-2010, 10:15
Νικο θα ανεβω και εγω Τεταρτη η Πεμπτη για λαδια στα 5,000 κμ και τα καγγελα κινητηρα που ηρθαν επιτελους. Εχω ειδοποιησει τον Θαναση και δεν ξερω αν πρεπει να κανω κατι αλλο μεσω Φορουμ

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-09-2010, 08:14
Νικο θα ανεβω και εγω Τεταρτη η Πεμπτη για λαδια στα 5,000 κμ και τα καγγελα κινητηρα που ηρθαν επιτελους. Εχω ειδοποιησει τον Θαναση και δεν ξερω αν πρεπει να κανω κατι αλλο μεσω Φορουμ


Περιμένω pm .... ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
22-09-2010, 07:39
Νικο θα ανεβω και εγω Τεταρτη η Πεμπτη για λαδια στα 5,000 κμ και τα καγγελα κινητηρα που ηρθαν επιτελους. Εχω ειδοποιησει τον Θαναση και δεν ξερω αν πρεπει να κανω κατι αλλο μεσω Φορουμ


Είσαι ΟΚ .... τηλεφώνησε τους για ραντεβού .... ;)

vaskoukou
27-09-2010, 11:16
Νικολα καλημερα και καλη εβδομαδα,θελω να παω στο mns 2 -3 πραγματακια,εχεις πμ,ευχαριστω!!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
28-09-2010, 00:54
Νικολα καλημερα και καλη εβδομαδα,θελω να παω στο mns 2 -3 πραγματακια,εχεις πμ,ευχαριστω!!!!



Είσαι ΟΚ !!!

Τηλεφώνησέ τους, για να κλείσεις ραντεβού,

την ημέρα κ ώρα που σ' εξυπηρετεί .... ;)

vaskoukou
28-09-2010, 07:53
Ευχαριστω νικολα...

vaskoukou
28-09-2010, 07:53
Ευχαριστω νικολα...

vasorfa
29-09-2010, 08:35
Ως τώρα για check up πηγαιναν τα tsiko:p:p:p


για να παει μια βόλτα και ενας δύσκολος....:D:D:D:D


αν και εχω κλεισει ραντεβου για το servicxe των 50000---σε 3 βδομαδες:yz:yz σε γνωστο μαγαζι---θελω να κανω και μια αποπειρα στην Motion and style...:D:D:D:D

για να δουμε....θα βρουμε την αλλη εβδομαδα?????γιατι καποιοι αλλοι....σου λενε μετα απο 2,5 εβδομαδες και η χοντρουλα μου θελει αμεση εξυπηρηετηση!!!!


Νικόλα,


Εχεις πμ με τα στοιχεια του---πιο δυσκολου πελατη!!!:p:sm7::sm7:


(Εμένα ε!!!!):D:D

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
29-09-2010, 08:43
Ως τώρα για check up πηγαιναν τα tsiko:p:p:p


για να παει μια βόλτα και ενας δύσκολος....:D:D:D:D


αν και εχω κλεισει ραντεβου για το servicxe των 50000---σε 3 βδομαδες:yz:yz σε γνωστο μαγαζι---θελω να κανω και μια αποπειρα στην Motion and style...:D:D:D:D

για να δουμε....θα βρουμε την αλλη εβδομαδα?????γιατι καποιοι αλλοι....σου λενε μετα απο 2,5 εβδομαδες και η χοντρουλα μου θελει αμεση εξυπηρηετηση!!!!


Νικόλα,


Εχεις πμ με τα στοιχεια του---πιο δυσκολου πελατη!!!:p:sm7::sm7:


(Εμένα ε!!!!):D:D


Η εταιρεία, ενημερώθηκε ...

Τηλεφώνησέ τους για να κλείσεις ραντεβού ... ;)

vasorfa
29-09-2010, 08:52
Η εταιρεία, ενημερώθηκε ...

Τηλεφώνησέ τους για να κλείσεις ραντεβού ... ;)


Αυτα ειναι τα ωραια...

Μεσα σε ένα 15λεπτο---ολα ρυθμίστηκαν....:D:D:D:D


Την τρίτη παω για service---εμεινα γιατι ο διαβόητος πλεον Θανάσης:sm7: μου είπε αν επιθυμω να πάω και Παρασκευη!!!!(σε 48 ώρες παίδες)

αυτα να τα ακουν--να τα δειαβαζουν και οι αλλοι---ΕΠΙΣΗΜΟΙ---και εκπτωση--και γρήγορη εξυπηρετηση ??:hmmm::hmmm::hmmm:

τι στο καλό????

αρχίζω και προβληματίζομαι!!!:sm7::sm7::sm7:


Νικόλα,
ευχαριστώ για την Αμεση Ανταπόκριση!


νεώτερα την Τρίτη!!!(μετα το service)


επόμενη κίνηση...

ακυρωση ΡΑΝΤΕΒΟΥ----(αυτο που ειναι για μετα 2,5 εβδομαδες---κλεισμενο απο την προηγουμενη παρασκευη...:mad:)

gandreas
29-09-2010, 09:09
Αυτα ειναι τα ωραια...

Μεσα σε ένα 15λεπτο---ολα ρυθμίστηκαν....:D:D:D:D
:sm4::sm5:

επόμενη κίνηση...

ακυρωση ΡΑΝΤΕΒΟΥ----(αυτο που ειναι για μετα 2,5 εβδομαδες---κλεισμενο απο την προηγουμενη παρασκευη...:mad:)


Αν σε γνωρίσουν και εκεί μετά από 1 μήνα θα σου ξανακλείσουν ραντεβού. :sm3::sm3:
Δεν ξέρουν ακόμα με τι έχουν να κάνουν:sm7:

frits
04-10-2010, 12:29
Θα πάω και εγώ, πέρασα και από εκεί να δω που είναι και με βολεύει πολύ, 500 μέτρα πριν την γέφυρα της Βαρυμπόμπης ανεβαίνοντας για Λαμία, στο δεξί μας χέρι στον παράδρομο.
Είναι πιό βολικό να ανέβουμε την γέφυρα και να γυρίσουμε προς τα πίσω γιατί αν μπούμε από τα παλιά φανάρια της Κηφισιάς κάνουν έργα και είναι λίγο μπλέξιμο.

Εντυπώσεις θα γράψω και εγώ μετά από την επίσκεψη, αν και όλα τα λεφτά θα είναι ο Βασίλης (VASORFA):D

vasorfa
04-10-2010, 20:27
Θα πάω και εγώ, πέρασα και από εκεί να δω που είναι και με βολεύει πολύ, 500 μέτρα πριν την γέφυρα της Βαρυμπόμπης ανεβαίνοντας για Λαμία, στο δεξί μας χέρι στον παράδρομο.
Είναι πιό βολικό να ανέβουμε την γέφυρα και να γυρίσουμε προς τα πίσω γιατί αν μπούμε από τα παλιά φανάρια της Κηφισιάς κάνουν έργα και είναι λίγο μπλέξιμο.

Εντυπώσεις θα γράψω και εγώ μετά από την επίσκεψη, αν και όλα τα λεφτά θα είναι ο Βασίλης (VASORFA):D


Μου φαίνετε οτι έχω βγάλει κακή φήμη εδω μέσα!!!!!
Μη μου αγχωνεσε καθόλου,,,,

Αυριο το βράδυ θα σας έχω νέα!!!!

Στείλτε όλα τα κανάλια σε ζωντανη συνδεση για να καταγράψουν τα γεγονότα!!:p:p:sm7::sm7:

1200GS
05-10-2010, 10:53
Θελω και εγω αλλαγη των grips, Νικο οποτε μπορεσες ενημερωσε την MnS.
Σου στελνω pm.;)

MARK
05-10-2010, 12:35
Θελω και εγω αλλαγη των grips, Νικο οποτε μπορεσες ενημερωσε την MnS.
Σου στελνω pm.;)


Θυμήσου να πάρεις τηλέφωνο να τα παραγγείλουν γιατί μπορεί να μην τα έχουν.....;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
06-10-2010, 00:26
Θα πάω και εγώ ...................



Eνημερώθηκαν ..... τηλεφώνησέ τους για ραντεβού .... ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
06-10-2010, 06:35
Θελω και εγω αλλαγη των grips, Νικο οποτε μπορεσες ενημερωσε την MnS.
Σου στελνω pm.;)


Είσαι οκ ..... τηλεφώνησε για ραντεβού !

vasorfa
06-10-2010, 17:52
Λοιπον....

θα μπορουσα να πω πολλα αλλα θα ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ:p να είμαι ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ....:cool::cool:



Εντυπώσεις απo Μns :
Πήγα για service 50000 με λαδια και φίλτρο λαδιου δικο μου και πλήρωσα,,,,,,,,


47,5 Ευραιους.....

ο Θανάσης,
ευγενέστατος,κατατοπιστηκότατος,και πανω απο όλα....<<ακουγε>>....:):)τον πελατη και πραγματικα έδινε λύσεις,,,,:cool::cool::cool:


Προσωπικα δεν μπηκα σε διαδικασια συγκρισης τιμων...αλλα σίγουρα η τιμή που μου ανακοινώθηκε---μου αρεσε!!!!!


Επειδη δε μου έκανε αυτην την εντυπωση,,,έχω παραγγειλει και μερικα πραγματακια extra για την μπουμπου..!!!!!


και με εντυπωσιασε το γεγονος οταν δειαβασε τα σφάλματα στον εγκέφαλο,που με ενημερωσε σχετικα--και προληπτικα έκανε εκπαίδευση στον αυτόματο έλεγχο πίεσης ελαστικων....

Ενα ακόμα που μου έκανε εντυπωση ...ειναι η φθορα που βρηκε στο bolt join:yz:yz:yz(εχει αλλαχθει εντος εγγυησης)αλλα αυτο είναι θέμα του συνεργείου στον Γερακα,,,:hmmm::hmmm:(θα σας ενημερωσω σχετικα)αλλο ενα θεματακι που με ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ όταν άκουσε το καρε του συμπλέκτη...είναι οτι μου είπε οτι μπορεί να βγάλει και αλλου ΖΗΜΙΑ και γιατι δεν το αλλαξα εντος εγγυησης...οταβ δε το είχα αναφέρει,στο συνεργειο που παω...πηγαινα...πάντα,μου είπαν οτι δεν προκειτε να είναι αιτία για ζημιά καπου αλλου.....σαν μπερδεμενα να μου τα είπαν τον Γερακα,,,:mad::(:(:(


Τεσπα....

ειπα ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ και το εννοω......



Δεν θα σας προτεινω να πάτε.......:p:p:p:p

αλλα ΟΤΑΝ πάτε:cool::cool::cool:........


Προτιμήστε την έξοδο για ΒΑΡΥΜΠΟΜΠΗ και μετα γυρίστε πίσω,,,,:rolleyes::cool::cool::cool::cool:;););)



Υγ....
άλλος ένας ικανοποιημένος πελάτης....
Φριτς....your turn!!!!:p:p:p

commander
06-10-2010, 18:06
Λοιπον ειμαι και εγω ετοιμος να δεχτω τις υπηρεσιες τις μοsion. Ο αρχων του forum οπως προβει στις αναλογες ενερειες .......!!!!!! ;);) Εχω στιλει τα στοιχεια μου με π.μ

chrisdim
06-10-2010, 19:28
Λέω να περασω μια βολτα απο το συνεργειο να αλλαξω το ρουλεμαν του τιμονιου, σου στελνω πμ με στοιχεια μου

frits
06-10-2010, 22:34
Εμένα μου έτυχε κάτι έκτακτο σήμερα και δεν πήγα, θα πρέπει να ξανακλείσω ραντεβού.
Αυτό με το καρέ του κιβωτίου πάντως μάλλον θα απασχολήσει και μένα, έχει αρχίσει και ακούγεται καλά.:cool:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-10-2010, 06:41
Λέω να περασω μια βολτα απο το συνεργειο να αλλαξω το ρουλεμαν του τιμονιου, σου στελνω πμ με στοιχεια μου


Η εταιρία ενημερώθηκε .... :)

Τηλεφώνησέ τους για ραντεβού !

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-10-2010, 06:42
Λοιπον ειμαι και εγω ετοιμος να δεχτω τις υπηρεσιες τις μοsion. Ο αρχων του forum οπως προβει στις αναλογες ενερειες .......!!!!!! ;);) Εχω στιλει τα στοιχεια μου με π.μ


Είσαι έτοιμος ...... τηλεφώνησε για ραντεβού .... ;)

Αργήσαμε αλλά ..... συνεννοηθήκαμε .... :D

KRASOPATERAS
07-10-2010, 08:42
Είμαι έτοιμος και εγώ για το σέρβις των 20000.
Θα σας ενημερώσω με την πρώτη ευκαιρία…

CPretenteriS
11-10-2010, 13:18
Νικόλα καλημέρα. Εφτασε η ώρα για το service των 1000km. ;)

dimitrisb
11-10-2010, 14:06
Μπράβο στο forum! Εγώ στο "Motion n' Style" πηγαίνω το θηριάκι μου.

dimitrisb
11-10-2010, 14:10
... στο "Motion n' Style" στη Μεσογείων.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
12-10-2010, 07:58
Νικόλα καλημέρα. Εφτασε η ώρα για το service των 1000km. ;)



Είσαι έτοιμος .... τηλεφώνησε για ραντεβού .... ;)

CPretenteriS
12-10-2010, 08:32
Είσαι έτοιμος .... τηλεφώνησε για ραντεβού .... ;)

Thank U sir... ;)

frits
12-10-2010, 09:20
Εχθές πήρα και εγώ την μπέμπα από την Μ&S μετά από το σέρβις των 40.000 Κm.
Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες, θα πω μόνο ότι ο Θανάσης κέρδισε την εμπιστοσύνη μου και από εδώ και πέρα η Μ&S απέκτησε ένα σταθερό πελάτη πέρα από την έκπτωση νομίζω μεγαλύτερη σημασία έχει να νιώθεις καλά μαζί τους.

CPretenteriS
12-10-2010, 10:24
Εχθές πήρα και εγώ την μπέμπα από την Μ&S μετά από το σέρβις των 40.000 Κm.
Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες, θα πω μόνο ότι ο Θανάσης κέρδισε την εμπιστοσύνη μου και από εδώ και πέρα η Μ&S απέκτησε ένα σταθερό πελάτη πέρα από την έκπτωση νομίζω μεγαλύτερη σημασία έχει να νιώθεις καλά μαζί τους.

:sm8:

sintarta
12-10-2010, 13:35
Καλημερα παιδια.Που βρισκεται αυτη η motion 'n' style που εχει μηχανικο αυτον τον Θαναση????:confused::confused:
Αν μπορει καποιος ας κανει copy και εναν χαρτη της περιοχης γιατι μπερδευτηκα.:Απορία::Απορία::Απορία:
Λεοντοκαρδε,εχεις pm.:)

sintarta
12-10-2010, 13:45
Α!Και οποιος κυριος μπορει και το τηλεφωνο απο εκει που δουλευει ο Θανασης!!!!:):):)


Ευχαριστω προκαταβολικα.;)

CPretenteriS
12-10-2010, 14:25
Καλημερα παιδια.Που βρισκεται αυτη η motion 'n' style που εχει μηχανικο αυτον τον Θαναση????:confused::confused:
Αν μπορει καποιος ας κανει copy και εναν χαρτη της περιοχης γιατι μπερδευτηκα.:Απορία::Απορία::Απορία:
Λεοντοκαρδε,εχεις pm.:)

Α!Και οποιος κυριος μπορει και το τηλεφωνο απο εκει που δουλευει ο Θανασης!!!!:):):)


Ευχαριστω προκαταβολικα.;)

MOTION N STYLE AE
16o XM EO AΘΗΝΩΝ-ΛΑΜΙΑΣ & ΕΥΡΩΤΑ
Τηλ: 2106200182
Fax: 2108003862

;)

frits
12-10-2010, 14:59
Είναι στον παράλληλο της εθνικής από την πλευρά της Κηφισιάς, πηγαίνοντας προς Λαμία, ανεβαίνεις στην γέφυρα της Βαρυμπόπης και κάνεις συνέχεια δεξιά όπου επιτρέπεται μέχρι να βγεις στον παράλληλο της εθνικής με φορά προς την Κηφισιά, από την γέφυρα είναι καμιά 500 μέτρα.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
12-10-2010, 15:24
MOTION N STYLE AE
16o XM EO AΘΗΝΩΝ-ΛΑΜΙΑΣ & ΕΥΡΩΤΑ
Τηλ: 2106200182
Fax: 2108003862

;)

Είναι στον παράλληλο της εθνικής από την πλευρά της Κηφισιάς, πηγαίνοντας προς Λαμία, ανεβαίνεις στην γέφυρα της Βαρυμπόπης και κάνεις συνέχεια δεξιά όπου επιτρέπεται μέχρι να βγεις στον παράλληλο της εθνικής με φορά προς την Κηφισιά, από την γέφυρα είναι καμιά 500 μέτρα.


http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-81.gif

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
12-10-2010, 15:26
Λεοντοκαρδε,εχεις pm.:)


Η εταιρία ενημερώθηκε .... τηλεφώνησέ τους,

για να κλείσεις ραντεβού, την ημέρα κ ώρα που σ' εξυπηρετεί ... ;)

commander
12-10-2010, 17:12
Μολις σημερα κσι εγω δεχτηκα τις υπηρεσιες τις mosion. Ολα μια χαρα ο θανασης αψογος οτι και να πουμε ειναι λιγο πρεπει να δεχτεις τις υπηρεσιες της για να κανεις γνωμη. Ενα μεγαλο ευχαριστω στο gsforum για ολλα....

GEO_K
12-10-2010, 17:13
Μολις σημερα κσι εγω δεχτηκα τις υπηρεσιες τις mosion. Ολα μια χαρα ο θανασης αψογος οτι και να πουμε ειναι λιγο πρεπει να δεχτεις τις υπηρεσιες της για να κανεις γνωμη. Ενα μεγαλο ευχαριστω στο gsforum για ολλα....

:sm8:

aeriko
12-10-2010, 18:34
Αυτός ο μηχανικός λοιπόν πρέπει να είναι λίρα εκατό για το συνεργείο. Αραγε είναι ο μοναδικός και όλοι οι άλλοι είναι σκιντζήδες; Τόσο μεγάλη είναι η απαγοητευση που πήραμε από τους υπολοίπους ώστε ο συγκεκριμένος να είναι "θεός"; Μήπως πρέπει λίγο να προσέχουμε για να έχουμε;;)

Arkas
12-10-2010, 19:08
Αυτός ο μηχανικός λοιπόν πρέπει να είναι λίρα εκατό για το συνεργείο. Αραγε είναι ο μοναδικός και όλοι οι άλλοι είναι σκιντζήδες; Τόσο μεγάλη είναι η απαγοητευση που πήραμε από τους υπολοίπους ώστε ο συγκεκριμένος να είναι "θεός"; Μήπως πρέπει λίγο να προσέχουμε για να έχουμε;;)
Επιβάλλεται, όχι απλώς πρέπει!

frits
12-10-2010, 22:25
Αυτός ο μηχανικός λοιπόν πρέπει να είναι λίρα εκατό για το συνεργείο. Αραγε είναι ο μοναδικός και όλοι οι άλλοι είναι σκιντζήδες; Τόσο μεγάλη είναι η απαγοητευση που πήραμε από τους υπολοίπους ώστε ο συγκεκριμένος να είναι "θεός"; Μήπως πρέπει λίγο να προσέχουμε για να έχουμε;;)

Παναγιώτη δεν μπορώ να τον κρίνω στην δουλειά του μια και έκανα σέρβις και δεν έιχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα που ήθελε ειδικό χειρισμό. Το διαφορετικό ήταν ότι αφιέρωσε χρόνο για να μου πει 2 πραγματάκια που θέλουν προσοχή και γενικά τι προβληματάκια είχε ή μπορεί να έχει η μηχανή.

Έχω πάει σε τρία διαφορετικά συνεργεία, η Μ&S είναι το τέταρτο, παράπονα είχα μόνο από ένα, στα άλλα δύο το μόνο πρόβλημα ήταν ότι δεν έβρισκα ένα άνθρωπο να μου πει 2 πράγματα για το πως είναι το μηχανάκι και αν έβρισκα οι απαντήσεις ήταν του στυλ "όλα καλά' και ανάθεμα αν καταλάβαιναν ποιό είναι το μηχανάκι μου.
Δεν τους κατηγορώ αν έχουν 20 μηχανάκια την μέρα δεν μπορούν να ασχολούνται με τον καθένα ξεχωριστά, αλλά από την άλλη και εμείς έχουμε το δικαίωμα να ψάχνουμε το καλύτερο.:)

sintarta
12-10-2010, 22:58
MOTION N STYLE AE
16o XM EO AΘΗΝΩΝ-ΛΑΜΙΑΣ & ΕΥΡΩΤΑ
Τηλ: 2106200182
Fax: 2108003862

;)
Respect and thank you!!!;)

sintarta
12-10-2010, 23:01
Η εταιρία ενημερώθηκε .... τηλεφώνησέ τους,

για να κλείσεις ραντεβού, την ημέρα κ ώρα που σ' εξυπηρετεί ... ;)



Σ'ευχαριστω Νικο και ξανα μπραβο για τους ανθρωπους που συνεβαλαν και γι'αυτην την προσφορα.:sm8:

CPretenteriS
15-10-2010, 22:46
Πάω λοιπόν κι εγώ στη Motion n' Style σήμερα το πρωί στις 8:15 περίπου... κι ο Θανάσης με περίμενε... έτοιμος να αναλάβει δράση!!

Η μηχανή σε άθλια χάλια από τις βροχές και τις λάσπες... τόσο που πραγματικά ντρεπόμουν να την αφήσω... Τέλοσπάντων, παίρνω το γνωστό πρώην GS του Μαρκάκη... και φέυγω για τη δουλειά μου...

Κατά τις 19:00 το απόγευμα ήμουν εκεί για να την παραλάβω. Έγινε λοιπόν το service των 1.000km, λάδια, φίλτρο λαδιού και αλλαγή στις βαλβολίνες του διαφορικού... Επίσης, μου τοποθέτησε ο Θανάσης και τα πλαϊνά προστατευτικά των κυλίνδρων τα οποία είναι και πολύ όμορφα σε σχέση με αυτά που είχα δει σε άλλες GS...

Τέλος, ο Θανάσης έκανε και κάτι άλλο - το οποίο σε καμία περίπτωση δεν ήταν στα πλαίσια των υποχρεώσεών του - προκειμένου να με εξυπηρετήσει και να φύγω κατευχαριστημένος από το μαγαζί... κάτι για το οποίο του είμαι υποχρεωμένος και επιφυλλάσσομαι.

Να μην αμελήσω να αναφέρω βέβαια ότι η μηχανή ήταν φρεσκοπλυμένη και έλαμπε όπως κάθε φορά άλλωστε... Οι εκπτώσεις... βάσει συμφωνίας!!!

Να ευχαριστήσω προσωπικά το Θανάση αλλά και το Νικόλα/Δημήτρη για τις συμφωνίες που πετυχαίνουν προς όφελος όλων των μελών του φόρουμ!!!

sintarta
16-10-2010, 14:31
Πάω λοιπόν κι εγώ στη Motion n' Style σήμερα το πρωί στις 8:15 περίπου... κι ο Θανάσης με περίμενε... έτοιμος να αναλάβει δράση!!

Η μηχανή σε άθλια χάλια από τις βροχές και τις λάσπες... τόσο που πραγματικά ντρεπόμουν να την αφήσω... Τέλοσπάντων, παίρνω το γνωστό πρώην GS του Μαρκάκη... και φέυγω για τη δουλειά μου...

Κατά τις 19:00 το απόγευμα ήμουν εκεί για να την παραλάβω. Έγινε λοιπόν το service των 1.000km, λάδια, φίλτρο λαδιού και αλλαγή στις βαλβολίνες του διαφορικού... Επίσης, μου τοποθέτησε ο Θανάσης και τα πλαϊνά προστατευτικά των κυλίνδρων τα οποία είναι και πολύ όμορφα σε σχέση με αυτά που είχα δει σε άλλες GS...

Τέλος, ο Θανάσης έκανε και κάτι άλλο - το οποίο σε καμία περίπτωση δεν ήταν στα πλαίσια των υποχρεώσεών του - προκειμένου να με εξυπηρετήσει και να φύγω κατευχαριστημένος από το μαγαζί... κάτι για το οποίο του είμαι υποχρεωμένος και επιφυλλάσσομαι.

Να μην αμελήσω να αναφέρω βέβαια ότι η μηχανή ήταν φρεσκοπλυμένη και έλαμπε όπως κάθε φορά άλλωστε... Οι εκπτώσεις... βάσει συμφωνίας!!!

Να ευχαριστήσω προσωπικά το Θανάση αλλά και το Νικόλα/Δημήτρη για τις συμφωνίες που πετυχαίνουν προς όφελος όλων των μελών του φόρουμ!!!

Ημουν μπροστα στο service.Ο Θανασης παιδια δουλευει εξαιρετικα.Θα σας περιγραψω και την δικια μου εμπειρια αργοτερα,γιατι τωρα φευγω για προβα!!!!!!!!!!Καλο μεσημερι.:)

teoo
16-10-2010, 18:16
Νικόλα μου έφτασε και για μένα η ώρα για το Service των 1000km

Ευχαριστώ εκ των πρότερων...;):cool:;)

CPretenteriS
16-10-2010, 18:27
Ημουν μπροστα στο service.Ο Θανασης παιδια δουλευει εξαιρετικα.Θα σας περιγραψω και την δικια μου εμπειρια αργοτερα,γιατι τωρα φευγω για προβα!!!!!!!!!!Καλο μεσημερι.:)

Στο δικό μου σέρβις ήσουν μπροστά ή στο δικό σου..??

Για πες... για πες...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
18-10-2010, 07:18
Νικόλα μου έφτασε και για μένα η ώρα για το Service των 1000km

Ευχαριστώ εκ των πρότερων...;):cool:;)


Eίσαι έτοιμος .... τηλεφώνησέ τους για ραντεβού ... ;)

teoo
18-10-2010, 12:40
Thanks Νικόλα!!! :cool:

Arkas
18-10-2010, 13:45
To RT ζητά την επιβεβλημένη περιποίηση των 20.000 χλμ.
Μια επίσκεψη λοιπόν στον μαστρο-γιατρό,
κρίνεται απαραίτητη.
Θα γράψω εντυπώσεις....

fguy
18-10-2010, 15:50
Νικο, κανονισε με κι εμενα, θα ειμαι Αθηνα απο Πεμπτη μεχρι Κυριακη. Ποτε να επικοινωνησω μαζι τους για να τους πω τι θελω? Ειναι κατι εξειδικευμενες δουλιτσες......

CPretenteriS
18-10-2010, 16:37
To RT ζητά την επιβεβλημένη περιποίηση των 20.000 χλμ.
Μια επίσκεψη λοιπόν στον μαστρο-γιατρό,
κρίνεται απαραίτητη.
Θα γράψω εντυπώσεις....

Στείλε ΠΜ στο Λεοντόκαρδο... :D:D:D

teoo
19-10-2010, 12:02
Σήμερα, μόλις πραγματοποίησα το service.
Οι εντυπώσεις μου είναι άριστες, ο θανάσης ήταν πολύ εξυπηρετικός και τελειομανής στη δουλεία του.
Πραγματικά δεν συναντάς συχνά τέτοιους επαγγελματίες.
Όσο αναφορά για το οικονομικό, τηρήθηκε η προσυμφωνημένη έκπτωση.

Όλα άψογα!
:sm8::sm8::sm8:

sintarta
19-10-2010, 12:09
Στο δικό μου σέρβις ήσουν μπροστά ή στο δικό σου..??

Για πες... για πες...


Τι να πω?????????
Τι να πρωτοπω?????????
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι ο ανθρωπος δουλευε με απιστευτη ηρεμια και εκανε ελεγχο σε ολη την μοτοσυκλετα,γυρω-γυρω,πανω και κατω.
Στην μοτοσυκλετα του Pretenteris εγιναν ολες οι εργασιες με θρησκευτικη ευλαβεια και με τις δικες μου ερωτησεις-αποριες να πηγαινουν συννεφο.
Οσο για μενα....
Εχω κανα μηνα που αισθανομουν τον συμπλεκτη μου καπως....:hmmm:
Τσεκαρε την κατω τρομπα του συμπλεκτη και διαπιστωσαμε οτι ειχε απωλεια λαδιων με αποτελεσμα να εχει μαζεψει κατι σαν σκουρια το ειδα εγω....Το καθαρισε και παραγγειλαμε καινουριο....Θα παω την Παρασκευη για αλλαγη!!!Εκανε πληρη ελεγχο στην μοτοσυκλετα,συγχρονισμο στις πεταλουδες που ουτε λογος ειχε γινει μεχρι σημερα σε αλλα εξουσιοδοτημενα,να προσθεσω εδω οτι η μηχανη ειναι στα 46000 χλμ,μπηκε στο διαγνωστικο της μαμας και βρεθηκαν 2 σφαλματα που ειχαν γινει μεταξυ 36000 και 38000 χλμ,αφου στο service των 40000 χλμ η μηχανη δεν περασε απο το διαγνωστικο τοτε...Νεύρα,αν και στο χαρτι που τσεκαρει ο μηχανικος τι ελεγχοι εχουν γινει,ηταν τσεκαρισμενο...
Μαζι με τον Θαναση διαπιστωσαμε οτι το ball joint ηταν σκισμενο και τρελαθηκα γιατι το ειχα αλλαξει πριν 20 μηνες...Ευτυχως ειμαι μεσα στην εγγυηση και κανονισα ραντεβου στις 4/11 να το αλλαξω στον Γερακα....
Μου ειπε ο Θανασης οτι στα 50.000 χλμ,θα αλλαξουμε τα υγρα των φρενων που δεν ειναι καθολου ευκολη υποθεση,λογω abs integral,ΑΦΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΗ Η ΜΗΧΑΝΗ,για να φυγουν τα παλια λαδια μεσα απο την μοναδα του ABS για να μπουν τα καινουρια και με την ευκαιρια αυτη θα δουμε και σε τι κατασταση βρισκεται και ο δισκος και το πλατω......
Τι να πω για οσα ρωτησα.....
Για τα λαδια που βρισκονται στις εμπρος μπουκαλες....?
Για τις μπαταριες.....?
Για το διαφορικο και για γρασαρισμα στο μπρατσο του.....?
Και για τοσα αλλα.......
Και μου ελυνε τις αποριες με απλες λεξεις και παραδειγματα που καταλαβαινα....
Το κοστος...24,90 ευρω!!!!:)
Κ αι ο Θανασης ΑΨΟΓΟΣ.


ΤΕΛΟΣ.

CPretenteriS
19-10-2010, 12:38
Nα γιατί GSForum!!! :)

:sm8:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
19-10-2010, 19:13
Νικο, κανονισε με κι εμενα, θα ειμαι Αθηνα απο Πεμπτη μεχρι Κυριακη. Ποτε να επικοινωνησω μαζι τους για να τους πω τι θελω? Ειναι κατι εξειδικευμενες δουλιτσες......



Τηλεφώνησέ τους για ραντεβού .... ;)

Arkas
19-10-2010, 20:31
Είναι στον παράλληλο της εθνικής από την πλευρά της Κηφισιάς, πηγαίνοντας προς Λαμία, ανεβαίνεις στην γέφυρα της Βαρυμπόπης και κάνεις συνέχεια δεξιά όπου επιτρέπεται μέχρι να βγεις στον παράλληλο της εθνικής με φορά προς την Κηφισιά, από την γέφυρα είναι καμιά 500 μέτρα.
Thanks Σταύρο!

extremecoreq
24-10-2010, 20:06
Κανετε πολυ καλη δουλεια παιδια μπραβο σας!! Απο βδομαδα θα ανεβω κι εγω Αθηνα και θελω επι της ευκαιριας να κανω το service των 40.000 χιλ.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
25-10-2010, 08:33
Κανετε πολυ καλη δουλεια παιδια μπραβο σας!! Απο βδομαδα θα ανεβω κι εγω Αθηνα και θελω επι της ευκαιριας να κανω το service των 40.000 χιλ.


Η εταιρεία ενημερώθηκε .... τηλεφώνησέ τους,

για να κλείσεις ραντεβού, την ημέρα κ ώρα που σ' εξυπηρετεί ... ;)
http://www.gsforum.gr/images/misc/progress.gif

extremecoreq
25-10-2010, 13:05
Η εταιρεία ενημερώθηκε .... τηλεφώνησέ τους,

για να κλείσεις ραντεβού, την ημέρα κ ώρα που σ' εξυπηρετεί ... ;)
http://www.gsforum.gr/images/misc/progress.gif

Ευχαριστω πολυ!! το τηλ της εταιριας και η διευθυνση ποια ειναι?? :o

CPretenteriS
25-10-2010, 13:11
Ευχαριστω πολυ!! το τηλ της εταιριας και η διευθυνση ποια ειναι?? :o

MOTION N STYLE AE
16o XM EO AΘΗΝΩΝ-ΛΑΜΙΑΣ & ΕΥΡΩΤΑ
Τηλ: 2106200182
Fax: 2108003862

extremecoreq
25-10-2010, 13:18
MOTION N STYLE AE
16o XM EO AΘΗΝΩΝ-ΛΑΜΙΑΣ & ΕΥΡΩΤΑ
Τηλ: 2106200182
Fax: 2108003862


ταχυτατος thanks!!! :sm8:

DNIK
25-10-2010, 16:20
Καλησπέρα σ' όλους σας. Μιά ερώτηση: Το κατάστημα της "motion & style", στην Λ. Μεσογείων, συμμετέχει στην εκπτωτική προσφορά; Αν ήδη έχει απαντηθεί μην λάβετε υπόψη σας το μήνυμα. Ευχαριστώ.

CPretenteriS
25-10-2010, 16:43
Καλησπέρα σ' όλους σας. Μιά ερώτηση: Το κατάστημα της "motion & style", στην Λ. Μεσογείων, συμμετέχει στην εκπτωτική προσφορά; Αν ήδη έχει απαντηθεί μην λάβετε υπόψη σας το μήνυμα. Ευχαριστώ.

Η προσφορά ισχύει για το κατάστημα της Κηφισιάς !! ;)

http://www.gsforum.gr/179787-post46.html

DNIK
25-10-2010, 17:01
Αγαπητέ, ευχαριστώ.

Translatoras
27-10-2010, 14:35
Ο καιρός γαρ εγγύς!!!

Μετά και τη σύσταση γνωστού που εργάζεται στα κεντρικά της BMW να εμπιστευτώ το συγκεκριμένο συνεργείο και τον συγκεκριμένο μηχανικό δράττομαι της ευκαιρίας να απολαύσω τις υπηρεσίες τόσο του GS Forum όσο και της μαμάς BMW.

Κοινώς πάω για το σέρβις των 10Κ!!!!

Ευχαριστώ GS Forum.

Ευχαριστώ όλους όσους αφιερώνουν το χρόνο και τις προσπάθειές τους για όλους εμάς!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
27-10-2010, 14:53
Ο καιρός γαρ εγγύς!!!

Μετά και τη σύσταση γνωστού που εργάζεται στα κεντρικά της BMW να εμπιστευτώ το συγκεκριμένο συνεργείο και τον συγκεκριμένο μηχανικό δράττομαι της ευκαιρίας να απολαύσω τις υπηρεσίες τόσο του GS Forum όσο και της μαμάς BMW.

Κοινώς πάω για το σέρβις των 10Κ!!!!

Ευχαριστώ GS Forum.

Ευχαριστώ όλους όσους αφιερώνουν το χρόνο και τις προσπάθειές τους για όλους εμάς!!!



Η εταιρεία ενημερώθηκε .... τηλεφώνησέ τους,

για να κλείσεις ραντεβού, την ημέρα κ ώρα που σ' εξυπηρετεί ... ;)

Translatoras
27-10-2010, 14:58
1170 ευχαριστώ!:):):)

1200GS
27-10-2010, 21:10
Σημερα πηγα και αλλαξα τα grips κατοπιν ραντεβου.

Ολα μια χαρα και ο Θανασης εξυπηρετικοτατος.
Πηρα και την εκπτωση και θα παω καποια στιγμη για μια ανακληση για το ρελε της τρομπας βενζινης που δεν το εχω αλλαξει.

Για πολλοστη φορα ενα Μπραβο στους οργανωτες του φορουμ για ολες τις σχετικες ενεργειες! :sm8:

ckk
28-10-2010, 00:31
........
Μου ειπε ο Θανασης οτι στα 50.000 χλμ,θα αλλαξουμε τα υγρα των φρενων που δεν ειναι καθολου ευκολη υποθεση,λογω abs integral,ΑΦΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΗ Η ΜΗΧΑΝΗ,για να φυγουν τα παλια λαδια μεσα απο την μοναδα του ABS για να μπουν τα καινουρια και με την ευκαιρια αυτη θα δουμε και σε τι κατασταση βρισκεται και ο δισκος και το πλατω......
Τι να πω για οσα ρωτησα.....
Για τα λαδια που βρισκονται στις εμπρος μπουκαλες....?
Για τις μπαταριες.....?
Για το διαφορικο και για γρασαρισμα στο μπρατσο του.....?
Και για τοσα αλλα.......
Και μου ελυνε τις αποριες με απλες λεξεις και παραδειγματα που καταλαβαινα....
Το κοστος...24,90 ευρω!!!!:)
Κ αι ο Θανασης ΑΨΟΓΟΣ.


ΤΕΛΟΣ.[/quote]

παλαιότερα είχα γράψει, στο θέμα ΄πόσο μας κλέβουν οι αντιπροσωπείες' Είναι όλοι οι κατά τόπους της κεντρικής αντιπροσωπίας με ίδιο τιμοκατάλογο. Δεν του κατέβηκε του Παναγιωτόπουλου να χρεώνει τόσο. Τον βολεύει όμως. Μου έλεγε όμως ένας συμφορουμίστας το μεσημέρι ότι κλείνει ο Βαγιανέλης το ένα του μαγαζί. Δεν τιμωρεί ο Θεός. Η ζωή έρχεται και τιμωρεί. Για να μην ακολουθήσουν και άλλοι, θα πρέπει να πιέσουμε – πετύχουμε καλύτερες τιμές. Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά στον Λεοντόκαρδο για την προσφορά, που πέτυχε στην Motion n’ Style της Κηφισιάς, αλλά service 50,000χλμ €160 ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗΣ της καλύτερης τιμής, το βρίσκω ακόμη υπερβολικό. Μας κλέβουν κατάφορα.

παιδιά διόρθωση που χρωστάω για τον Παναγιωτόπουλο. τελικά ζήτησε για το service €140 αντί των €160, που περιλαμβάνει και την έκπτωση, της MnS. Μπερδεύτηκα, πρώτα από όλα έχει σημασία αν κάνουν τα ίδια πράγματα, παρ΄ όλο που είναι και οι δύο εξουσιοδοτημένα. αν όχι, γιατί? τελικά θα ζητήσω λεπτομερή προσφορά για αναλυτικές εργασίες και ανταλλακτικά και από τους δύο και θα ενημερώσω το forum.

επίσης κατάλαβα σωστά ότι μπορούμε να πηγαίνουμε δικά μας ανταλλακτικά?

mjtir
29-10-2010, 09:44
Σημερα πηγα και αλλαξα τα grips κατοπιν ραντεβου.

Ολα μια χαρα και ο Θανασης εξυπηρετικοτατος.
Πηρα και την εκπτωση και θα παω καποια στιγμη για μια ανακληση για το ρελε της τρομπας βενζινης που δεν το εχω αλλαξει.

Για πολλοστη φορα ενα Μπραβο στους οργανωτες του φορουμ για ολες τις σχετικες ενεργειες! :sm8:

Φανταζομαι ειναι θερμενομενα... Θελεις να μας πεις τιμουλα ???

fguy
29-10-2010, 15:25
Γυρισα απο Αθηνα προχθες, μετα απο αλλαγη στα λαστιχα (Περισταρας, μιλαμε οτι δεν παιζονται σε δουλεια, γρασαρισμα, καθαρισματα, και οτι αλλο χρηζει αμεσης φροντιδας).
Πηγα και στο MNS, βρηκα το Θαναση (και γ..ω τα παιδια ο φιλος!!!) αλλαξα λαδια-φιλτρα-βαλβολινες διαφορικου-μπουζι-πισω δισκοφρενο (το πηγα εγω)-και
το καπακι εμπρος του κινητηρα (το πηγα εγω), καινουρια ποδια (δικη μου).
Παρα μα παρα πολυ καλη δουλεια, του εκανα και 20-30 ερωτησεις γενικες για τη μηχανη, μου επισημανε και 1-2 σημεια που θελουν προσοχη και βγαζουν προβληματα οι 1200.
Παντα κατι παραπανω βγαινει, καποια ζημια που ειναι σε εξελιξη, καμια φλαντζα, κανενα κομμενο λαστιχακι φουσκας.............αλλα τι να γινει! Για τωρα ειναι παραπανω απο "κομπλε" που λενε!

1200GS
29-10-2010, 17:42
Φανταζομαι ειναι θερμενομενα... Θελεις να μας πεις τιμουλα ???


Θερμαινομαινα ειναι αλλα αλλαξα μονο τα λαστιχα οχι και τις αντιστασεις.

Τιμη: εργασια (24 ευρω -25%) 18 & γκριπς (49.12 ευρω -15%) 41,75
Συνολο: 59,75 + φπα = 73,49 ευρω

γιαγια αρκουδα
02-11-2010, 09:58
εχτες παρελαβα την μοτο απο τον θαναση. τελικα αυτος οπως και εγω δεν πιστευουμε σε εξωγηινους , ουτε οτι αυτοι μου πεταξαν τα λαδια στο διαφορικο .
αν και στον β######## μου ειπαν (επισιμαμε εγραφο) οτι η μοτο δεν εχει διαροη λαδιου αυτην που ειδατε στην φωτο ο θανασης βρικε οτι εχανα λαδια απο την τσιμουχα εξωδου του αξωνα. λογο του οτι ηταν ελλατοματικη.
οποτε ουτε φαντασια μου,κατα β########. ειναι ουτε τα ψηχολογικα προβληματα που πρεπει να ξεπερασω, κατα τον υπευθηνο τησ bmw hellas του μ###.
βλεπετε υπαρχουν μαστοροι με αρχ###α που ειναι αγνωστοι στον κοσμο , και αρχ###α μαστοροι που ειναι επωνιμοι και τρανοι. που ολοι αυτοι οι επωνυμοι δεν αξιζουν ουτε μια τριχα απο τα αρχ###α του.
τωρα ειναι δικια μας επιλογη σε πιον θα εμπιστευτουμε στην ασφαλεια μας.
εγω μερχη τωρα ψηφιζω θαναση δαγκοτο. και οχι επωνυμουσ καραγκιοζηδες...

AntonisD
02-11-2010, 22:49
Ηρθε η ωρα να κανω και εγω servis 10.000 χλμ. Πως μπορουμε να το κανονισουμε?

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-11-2010, 03:08
Ηρθε η ωρα να κανω και εγω servis 10.000 χλμ. Πως μπορουμε να το κανονισουμε?




Για να συμμετάσχει κάποιος στην προσφορά της "Motion n’ Style AE"....




1) Ποστάρεις στο συγκεκριμένο θέμα το ενδιαφέρον σου .....

2) Στέλνεις με pm (προσωπικό μήνυμα) τα παρακάτω στοιχεία:

Nickname:
Ονοματεπώνυμο:
Τηλέφωνο επικοινωνίας:
Τύπο μοτοσυκλέτας:

3) Τηλεφωνείς στην εταιρεία την επομένη για ραντεβού,
την ημέρα κ ώρα που σ' εξυπηρετεί ...;)

4) Αφού ολοκληρώσεις (την επισκευή ή το service http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF69.gif), γράφεις - αν θέλεις - τις εντυπώσεις σου ....:)



;)

mjtir
03-11-2010, 10:34
Θερμαινομαινα ειναι αλλα αλλαξα μονο τα λαστιχα οχι και τις αντιστασεις.

Τιμη: εργασια (24 ευρω -25%) 18 & γκριπς (49.12 ευρω -15%) 41,75
Συνολο: 59,75 + φπα = 73,49 ευρω

Αυτα μαλιστα ειναι καλα νεα .
Αυτην την αλλαγη θελω και εγω ... Ευχαριστω για την ενημερωση ...

mjtir
03-11-2010, 10:38
εχτες παρελαβα την μοτο απο τον θαναση. τελικα αυτος οπως και εγω δεν πιστευουμε σε εξωγηινους , ουτε οτι αυτοι μου πεταξαν τα λαδια στο διαφορικο .
αν και στον β######## μου ειπαν (επισιμαμε εγραφο) οτι η μοτο δεν εχει διαροη λαδιου αυτην που ειδατε στην φωτο ο θανασης βρικε οτι εχανα λαδια απο την τσιμουχα εξωδου του αξωνα. λογο του οτι ηταν ελλατοματικη.
οποτε ουτε φαντασια μου,κατα β########. ειναι ουτε τα ψηχολογικα προβληματα που πρεπει να ξεπερασω, κατα τον υπευθηνο τησ bmw hellas του μ###.
βλεπετε υπαρχουν μαστοροι με αρχ###α που ειναι αγνωστοι στον κοσμο , και αρχ###α μαστοροι που ειναι επωνιμοι και τρανοι. που ολοι αυτοι οι επωνυμοι δεν αξιζουν ουτε μια τριχα απο τα αρχ###α του.
τωρα ειναι δικια μας επιλογη σε πιον θα εμπιστευτουμε στην ασφαλεια μας.
εγω μερχη τωρα ψηφιζω θαναση δαγκοτο. και οχι επωνυμουσ καραγκιοζηδες...


Πραγματικα ευχομαι η καλη δουλεια του συγκεκριμενου συνεργειου να συνεχισει και σε βαθος χρονου γιατι η αυξηση της πελατειας και η <<αναβαθμιση>> του ονοματος του στον χωρο συνηθως αλλαζει και τις ισσοροπιες ...

γιαγια αρκουδα
03-11-2010, 10:47
Πραγματικα ευχομαι η καλη δουλεια του συγκεκριμενου συνεργειου να συνεχισει και σε βαθος χρονου γιατι η αυξηση της πελατειας και η <<αναβαθμιση>> του ονοματος του στον χωρο συνηθως αλλαζει και τις ισσοροπιες ...

να εισαι συγουρος οτι αν στο βαθοσ χρωνου το χαλαση εγω θα ειμαι ο πρωτοσ που θα τον κραξει και ας μου κανει και αγωγη και οτι θελει.
μεχρη τορα παντος ειναι ΜΑΚΡΙΑ ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ.:sm5::sm8:

CPretenteriS
03-11-2010, 10:53
Πραγματικα ευχομαι η καλη δουλεια του συγκεκριμενου συνεργειου να συνεχισει και σε βαθος χρονου γιατι η αυξηση της πελατειας και η <<αναβαθμιση>> του ονοματος του στον χωρο συνηθως αλλαζει και τις ισσοροπιες ...

να εισαι συγουρος οτι αν στο βαθοσ χρωνου το χαλαση εγω θα ειμαι ο πρωτοσ που θα τον κραξει και ας μου κανει και αγωγη και οτι θελει.
μεχρη τορα παντος ειναι ΜΑΚΡΙΑ ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ.:sm5::sm8:

Δικαιολογημένη και απόλυτα σωστή η ανησυχία σου Γιάννη, αλλά πολύ σωστή και η απάντηση του Γιώργου... (με πρόλαβε) !

Epsime
03-11-2010, 11:05
:sm5::sm2::sm2::sm5:

Translatoras
03-11-2010, 23:19
Έκανα σήμερα το σέρβις των 10.000 (χωρίς βαλβολίνες και υγρά φρένων διότι τα είχε αλλάξει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης).

Κυριολεκτικά η αίσθηση που αποκόμισα είναι ότι πήγα για καφέ με έναν καινούριο φίλο, και το λέω με την απόλυτα καλή έννοια.

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες διότι όλα έχουν ήδη αναφερθεί σε προηγούμενες δημοσιεύσεις.

Ομολογώ όμως ότι ένα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ είναι το λιγότερο που μπορώ να πω για τη σημερινή μου εμπειρία.
:):):):):):)

sotaris
03-11-2010, 23:57
Λεοντοκαρδε οπως σου ειπα μολις γυρισω απ'το καφε θα σου στειλω για να παω στη M n'S για τον τεντοτηρα κ ενα τσεκαρισμα.
Εχεισ π.μ

ckk
04-11-2010, 00:20
........
.....?
Και για τοσα αλλα.......
Και μου ελυνε τις αποριες με απλες λεξεις και παραδειγματα που καταλαβαινα....
Το κοστος...24,90 ευρω!!!!:)
Κ αι ο Θανασης ΑΨΟΓΟΣ.


ΤΕΛΟΣ.

παλαιότερα είχα γράψει, στο θέμα ΄πόσο μας κλέβουν οι αντιπροσωπείες'

παιδιά διόρθωση που χρωστάω για τον Παναγιωτόπουλο. τελικά ζήτησε για το service €140 αντί των €160, που περιλαμβάνει και την έκπτωση, της MnS. Μπερδεύτηκα, πρώτα από όλα έχει σημασία αν κάνουν τα ίδια πράγματα, παρ΄ όλο που είναι και οι δύο εξουσιοδοτημένα. αν όχι, γιατί? τελικά θα ζητήσω λεπτομερή προσφορά για αναλυτικές εργασίες και ανταλλακτικά και από τους δύο και θα ενημερώσω το forum.

επίσης κατάλαβα σωστά ότι μπορούμε να πηγαίνουμε δικά μας ανταλλακτικά?[/QUOTE]

Λεπτομερή προσφορά για τα ανταλλακτικά και τις εργασίες δίνει μόνο το MnS αλλά χωρίς τιμή / προιόν. Δίνει συνολική τιμή πχ €150. Σε αυτά περιλαμβάνεται και συγχρονισμός κυλίνδρων, που για τον παναγιωτόπουλο δεν χρειάζεται, λόγω του ότι αυτό γίνεται αυτόματα!!!???
Ο παναγιωτοπουλος τώρα, λέει λάδια φίλτρο και... διάφορες ρυθμίσεις €130!!! και αν χρειάζεται βαλβολίνες και υγρά φρένων με το όλο ξήλωμα του κυκλώματος €30.
Κατέληξα ότι δεν υπάρχει κοινή λίστα εργασιών από την μαμά, για τα 50,000χλμ πχ. αλλά ούτε κοινά αποδεκτά εργασίες...
Αν δεν υπάρχει κοινή λίστα εργασιών και ούτε καν απαραίτητες εργασίες, δεν μπορεί να γίνει και σύγκριση τιμών. Όπως είπε και ο arkas σε παλιότερο post προτιμάς το ένα συνεργείο ή το άλλο, από την ποιότητα των υπηρεσιών. Τώρα αν είναι και φθηνότερο, ακόμη καλύτερα. μόνο που αυτό δεν διαπιστώνεται.
Τώρα, για να συμπληρώσω 500ml να πληρώσω €130, θα με συγχωρέσετε αλλά θα το κάνω μόνος μου ή θα πάω στον Στέφανο της γειτονιάς μου...