PDA

View Full Version : Ποσο..βαθεια..?


stukas
09-06-2010, 17:37
Καλησπερα παιδες...Αναγκαζομαι να επανελθω στο θεμα,μιας κ παρατηρω παλι διαρροη βαλβολινης απο την τσιμουχα του αξονα εξοδου...Κ μιας κ υπαρχει κριση-κ δεν υπαρχουν κ πολλα λεφτα,θελουν 200 ευρω-συνολο- για την επισκευη κ τα εργατικα εναι 165ε:(,κ μιας κ πιανουν λιγο τα χερια μου,λεω να το κανω μονος μου...Ολα τα εχω μελετησει εκτος απο μια μικρη λεπτομερεια(που κανει μαλλον τη μεγαλη διαφορα..):Ποσο βαθεια πρεπει να μπει η τσιμουχα στη φωλια της...?Αν καποιος ξερει να μου πει(με σιγουρια ομως..!),ειμαι ολος αυτια..!Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας,παντα φιλικα stukas.

george81
09-06-2010, 20:21
καλησπερα. αν δε την εχεις ξανααλλαξει, μπορεις να μετρησεις το βαθος της απο ενα σταθερο σημειο του κιβωτιου (π.χ. εδραση της φυσουνας) με ενα καλο παχυμετρο και να τοποθετησεις την καινουργια στο ιδιο βαθος.
αν την εχεις αλλαξει σε εξουσιοδοτημενο, κανονικα θα πρεπει να εχουν το ειδικο εργαλειο, οποτε την τοποθετουν στο σωστο σημειο και δε πρεπει να ξαναδακρυσει για αρκετες χιλιαδες χλμ.
εννοειται πως ο αξονας εξοδου του κιβωτιου δεν εχει καμμια γρατζουνια στο σημειο που εφαπτεται με την τσιμουχα και οτι τα ρουλεμαν που τον περιστρεφουν εχουν μηδενικο τζογο.
αν κατι απο τα δυο τελευταια συμβαινει, τοτε θα ξαναδακρυσει οτι και να κανεις, μεχρι να το διορθωσεις.
ελπιζω να βοηθησα!

stukas
09-06-2010, 20:39
καλησπερα. αν δε την εχεις ξανααλλαξει, μπορεις να μετρησεις το βαθος της απο ενα σταθερο σημειο του κιβωτιου (π.χ. εδραση της φυσουνας) με ενα καλο παχυμετρο και να τοποθετησεις την καινουργια στο ιδιο βαθος.
αν την εχεις αλλαξει σε εξουσιοδοτημενο, κανονικα θα πρεπει να εχουν το ειδικο εργαλειο, οποτε την τοποθετουν στο σωστο σημειο και δε πρεπει να ξαναδακρυσει για αρκετες χιλιαδες χλμ.
εννοειται πως ο αξονας εξοδου του κιβωτιου δεν εχει καμμια γρατζουνια στο σημειο που εφαπτεται με την τσιμουχα και οτι τα ρουλεμαν που τον περιστρεφουν εχουν μηδενικο τζογο.
αν κατι απο τα δυο τελευταια συμβαινει, τοτε θα ξαναδακρυσει οτι και να κανεις, μεχρι να το διορθωσεις.
ελπιζω να βοηθησα!
ναι,εχει ξαναλλαχτει,αλλα ειναι σιγουρο οτι το ειδικο εργαλειο την οδηγει στο σωστο βαθος κ οχι πιο βαθια η πιο εξω..?αμφιβαλλω αν ξερουν το σωστο βαθος κ οι ιδιοι...κ ετσι λεω να το ψαξω μονος μου κ να εμπιστευτω τα δικα μου χερια...Σωστες οι παρατηρησεις σου,περι γρατζουνιων κ παιξιματος του αξονα(εκει παμε για αλλα...:yz)Ευχαριστω για την βοηθεια..!

vpentza
10-06-2010, 13:19
δεν πας σε καμιά αντιπροσωπεία που κάνει αυτή την εποχή εκπτώσεις σε εργασία και ανταλλακτικά ????
με αυτό το τρόπο θα έχεις και εγγύηση καλής λειτουργίας ώστε αν ξαναδακρύσει και πάλι, να πας και να σου το φτιάξουν δωρεάν...

stukas
10-06-2010, 13:55
δεν πας σε καμιά αντιπροσωπεία που κάνει αυτή την εποχή εκπτώσεις σε εργασία και ανταλλακτικά ????
με αυτό το τρόπο θα έχεις και εγγύηση καλής λειτουργίας ώστε αν ξαναδακρύσει και πάλι, να πας και να σου το φτιάξουν δωρεάν...
Kαλη η προταση σου αλλα(υπαρχει παντα ενα αλλα..:():Το εχω ηδη παει απο εκει που την πηρα κ παρ`οτι το επισκευασαν(κ ανεξοδα κ μπραβο τους,για την εξυπηρετηση),εχει αρχισει να εχει παλι διαρροη...(Αρα μαλλον κατι δεν κανουν καλα-σε περιπτωση παντα που τα υλικα ειναι οκ κ δεν υπαρχει σχεδιαστικο λαθος στο συγκεκριμενο κομματι της μηχανης...).Σε γνωστο,μεγαλο κ εμπιστο κατα πολλους αντιπροσωπο(νομιζω με πιανετε..!),μου ειπαν κοντα 200ε..:hmmm:.Κ αφου λεω να την κρατησω για πολλα χρονια,ε ας μαθω κ να την φτιαχνω..!Ομολογω οτι πλεον δεν πολυεμπιστευομαι κανεναν αντιπροσωπο κ παντα ημουν της φιλοσοφιας πως αν θες κατι να γινει καλα απλα..καν`το μονος σου..!Μεχρι στιγμης τα service τα κανω μονος μου κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος...απο τον εαυτο μου..!Ευχαριστω παντως για την προταση σου φιλε..!