PDA

View Full Version : Τη βοηθεια σας τεχνικοί σε Ηardware..


Capitain
10-06-2010, 11:37
Επαθα μια ζημια όχι τοσο μεγάλου οικονομικα κοστους όσο ψυχολογικά...
Πριν περιπου κανα εξάμηνο ειχα κανει φορματ στο κομπιουτορα στον οποιο είχα και τις φωτογραφίες μου..Όλες...5 χρόνων και πιο παλιές ίσως, απο τότε που πήρα ψηφιακή, και μερικες παλιοτερες σκαναρισμενες...Θα μου πεις δεν έκανες Backup? Εκανα, δεν ειμαι τοσο αμελης....Σε ενα 500αρι σκληρο, τον οποιο χρησιμοποιουσα και για προβολη ταινων στην TV με ενα μεδια πλεηερ ελληνιστι..
Κάνω το φορματ που λετε, τελεια ολα το χακερονι, γουιντοους 7 και μερικες μετατροπες στα εσωψυχα του υπολοζιστηηηη.. Χαρα το Χακερονι...
Εχω όρεξη οπως καταλαβαινετε να του περασω τα παλια και να κατεβασω καμμια καινουρια ταινουλα..Κατεβαζω καμμια δεκαρια να χαρει και το κοριτσι απο την ποικιλια που της παρεχω ως υψηλου επιπεδου διανοια που ειμαι στην πειρατεία....
Παω λοιπον να παρω τον 500αρη γαμιστερο εξωτερικο σκληρο για μεγαλη ποικιλια ταινιων και ΜΠΡΑΦ!!!
ΣΚΑΕΙ ΚΑΤΩ ΣΑΝ ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ....
Παρελειψα να σας πω οτι δεν είχα προλαβει να κάνω ΜΠΑΚΑΠ τις φώτος...Και τις είχα στο δίσκο C που φορμαρισα...Ηταν και πολλες ρε σεις, δεν ηταν και για να τις έχω 2-3 φορες πχ...Και καλές ποιοτικα φωτογραφίες μιας και την εχω δει με το ματι μου ως ιδιαιτερη ματια κι εχω παρει μια Olympus Dslr, στη μετρια ποιοτητα τραβαει 2 ΜΒ φωτος...Βοηθάνε και τα εργαλεια για να δειξεις και την καλη σου ματια...
ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ....:D
Ξερει κανεις απο εμπειρια η απο γνωστο του μαστορα και γνωστη να ανακτησουμε τα δεδομενα απο τον δισκο?
Εχω δωσει τον δισκο ηδη σε εναν φιλο που εμπιστευομαι στην Καλαματα και τον θεωρω και γατο στη δουλειά, αλλα μου ειπε απογοητευτικα πραγματα, ισως να διστάζει κιολας..Ο Ραμιρο ειναι ο φιλος για οσους ξερουν απο Καλαματα..Γατονι και τιμιος...Παράγει ποιοτικο εργο και δεν σφαζει αν δε σου αξιζει...
Απλά δοκιμαζω την τυχη μου κι εδω γιατί θεωρω οτι ειστε καλο ποιοτικα κοινο και με εκλεπτυσμένο γουστο για να ασχολείστε με αυτες τις μηχανες...

mirn
10-06-2010, 11:51
Το έχω δει και εγώ το ίδιο έργο:yz:yz:yz

Capitain
10-06-2010, 12:29
Το έχω δει και εγώ το ίδιο έργο:yz:yz:yz
Χωρίς happy end να υποθέσω...

aeriko
10-06-2010, 12:33
Χωρίς αστεία, κάτι για κατάψυξη έχω ακούσει, αλλά να χτυπησω ξύλο δεν έχει παρουσιαστεί ανάγκη

Orfeus
10-06-2010, 12:35
Ο σκληρος εχει κινητα μερη.Αυτο τον κανει τρωτο.Εκτος αν ειχε προστασια απο πτωση(αισθητηρας που με το που καταλαβαινει οτι ο δισκος κινειται,κλειδωνει τα μερη).Τι δισκος ειναι?
Αναφορικα να σου πω οτι οι δισκοι σπανιως σωζονται και αν σωθουν συνηθως ειναι τμηματα απο το περιεχομενο τους και με κοστος ξεχνα το.Στο Πλαισιο που ημουν το σερβις χρεωνε για ανακτηση δεδομενων 100€/GB.Ολοι οι ιδιωτες δεν τα πληρωναν,καμια εταιρεια αν το εκανε...
Βαλε ενα β εσωτερικο να ησυχασεις..

Capitain
10-06-2010, 12:42
Κάποιος που έχει γνώση επί του θέματος παιδιά? Είναι ειδικη περίπτωση με περιβάλλον αποστειρωμενο κτλ...Κάποιος που ξερει κι οχι αερολογιες...
Με τις φωτογραφιες αποδεικνυουμε ότι υπηρξαμε καπου καποτε, ειναι κομματι της ιστοριας μας...και της ματαιοδοξιας μας...
εμενα μου αρκουν οι αναμνησεις, αλλα ειναι και το κοριτσι μεσα σ'αυτες, κι αντε να της εξηγησεις...

Orfeus
10-06-2010, 12:52
Αερολογιες,μαλιστα.Ευχομαι να ανακτησεις τις φωτο σου.

Capitain
10-06-2010, 13:03
Αερολογιες,μαλιστα.Ευχομαι να ανακτησεις τις φωτο σου.
Φίλε μου συγνώμη για την εκφραση μου, δεν απευθυνομουν σε σενα προσωπικα και σ'ευχαριστω για την προσπαθεια σου να μου δώσεις λύση, απλά θα ήθελα κάτι πιο κοντά στην πραγματικότητα, αυτα που μου είπες τα έχω μελετήσει εκτενώς και με προσωπικη έρευνα και μεσω του τεχνικου φίλου μου όπως προανεφερα...
Κάτι πιο απτό και με μεγαλυτερη ευχέρεια και τιμες όχι αστρονομικές?
Μεροκαματιάρηδες είμαστε επι το πλείστον και καλο είναι να υπάρχει μια αλληλοβοήθεια, την οδο της πληρωμής την έχω αποφύγει εις γνώση μου...
Δεν πληρώνω κερατιατικα τεχνογνωσία, υπάρχουν παιδια που θα βοηθησουν επειδη ξέρουν πως βγαίνει το μεροκαματο...
Και παλι ευχαριστω για τον κοπο σου.

Orfeus
10-06-2010, 13:12
Αν υπαρχει περιπτωση να σωθει κατι,θα πρεπει να ανοιχτει ο δισκος.Να βρεθει τι χτυπησε και μετα αντικατασταση με τμηματα απο ιδιο δισκο.Απο τα ανεπαφα τμηματα του,ισως καταφερεις να τραβηξεις καποια δεδομενα.Οσο γνωστης και να ειναι ο αλλος το θεμα ειναι δυσκολο.Τι δισκος ηταν?Κ οταν τον συνδεεις,ακους να γυριζει τπτ μεσα η οχι?

Οσο για το κοστος δεν το ειπα για να κινηθεις προς τα εκει,αλλα για να γινει κατανοητο ποσο δυσκολο ειναι το εγχειρημα.;)

Capitain
10-06-2010, 13:49
Είναι αγορασμενος 55 ευρώ απο μεδια μαρκτ, ο δισκος ειναι Western digital caviar αν δεν απατωμαι..500αρης..

manolis
11-06-2010, 00:47
Λοιπον αν ο δίσκος έχει πέσει και έχουν χαλάσει μηχανικά μέρη, όπως για παράδειγμα η βελόνα ή οι συνδεσεις πρέπει να πάρεις ενα ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο και να τα αλλάξεις.

To εύκολο κομμάτι τώρα:
αν τα αρχεία σου τα είχες στον υπολογιστή σου πριν και έκανες φορμάτ δεν τα έχασες. (Εκτος έκανες low level format δηλαδή αν χρησιμοποίησες κανένα πρόγραμμα που γεμίζει μηδενικά το δίσκο .. οπου κλάψτα )
Αν απλά έσβησες το partition c με το disk manager των windows κατα την εγκατάσταση ακόμα και μετά απο 8 φορμάτ θα βρείς ένα μεγάλο αριθμό των αρχείων σου με κάποιο recovery tool. Εγώ προτείνω το File Scavenger ( Data recovery tool for Windows 7, Vista, XP, 2000, Server 2003/2008 and NT (http://www.quetek.com/prod02.htm) )που με έχει σωσει 2 φορες.

Αν θες βοήθεια για να το τρέξεις εδώ είμαι. Το πιθανό σφάλμα σε όλη την υπόθεση ειναι οτι αν τα αρχεία σου ήταν με Ελληνικούς χαρακτήρες να μην βγει σωστά το filename τους.

manolis
11-06-2010, 00:51
Εγκυκλοπαιδικά τώρα και για όλους τους συμφορουμίτες.
Αν εχετε ενα εσωτερικο δισκο οπου και αποθηκεύετε όλα σας τα δεδομένα αλλα βαριέστε ή ξεχνάτε να πάρετε backup εκτος απο τα αυτοματοποιημένα προγράμματα μπορείτε απλά να στήσετε μια συστοιχία δίσκων raid 1 (mirroring) για να έχετε πάντα ήσυχο το κεφάλι σας. Το μονο που χρειάζεστε είναι ενας ίδιος χωρητικοτητας δίσκος με αυτόν που έχετε για αποθήκη.

Capitain
11-06-2010, 08:20
Λοιπον αν ο δίσκος έχει πέσει και έχουν χαλάσει μηχανικά μέρη, όπως για παράδειγμα η βελόνα ή οι συνδεσεις πρέπει να πάρεις ενα ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο και να τα αλλάξεις.

To εύκολο κομμάτι τώρα:
αν τα αρχεία σου τα είχες στον υπολογιστή σου πριν και έκανες φορμάτ δεν τα έχασες. (Εκτος έκανες low level format δηλαδή αν χρησιμοποίησες κανένα πρόγραμμα που γεμίζει μηδενικά το δίσκο .. οπου κλάψτα )
Αν απλά έσβησες το partition c με το disk manager των windows κατα την εγκατάσταση ακόμα και μετά απο 8 φορμάτ θα βρείς ένα μεγάλο αριθμό των αρχείων σου με κάποιο recovery tool. Εγώ προτείνω το File Scavenger ( Data recovery tool for Windows 7, Vista, XP, 2000, Server 2003/2008 and NT (http://www.quetek.com/prod02.htm) )που με έχει σωσει 2 φορες.

Αν θες βοήθεια για να το τρέξεις εδώ είμαι. Το πιθανό σφάλμα σε όλη την υπόθεση ειναι οτι αν τα αρχεία σου ήταν με Ελληνικούς χαρακτήρες να μην βγει σωστά το filename τους.
Στο λινκ εχει demo και 49$ σαν επιλογες, ποιο εννοεις εσύ?:D
Το demo υπάρχει περιπτωση να κανει δουλεια η θα μου βρει τις φωτογραφιες, θα μου τις δείξει και μετα θα μου ΣΤΟΠ, κατεβασε το προγραμμα?ΧΑΧΑΧΑ ειναι πολυ σπαστικο αυτο....

ARGI
11-06-2010, 08:53
Φίλε, καλησπέρα.. Λόγω επαγγέλματος, μπορώ να σου δώσω λύση, εκτός και εάν κτυπήσατε στον δίσκο κανένα LOW LEVEL FORMAT, οποτε ξέχνα το.. Στειλέ μου ενα πμ, ώστε να σου δώσω το κινητό μου, να μιλήσουμε.

ARGI