PDA

View Full Version : CHARTIS φθηνή ασφάλεια κλοπής


arisp
18-06-2010, 11:01
Καλημέρα σε όλους?

Έχετε ακούσει τίποτα για την ασφαλιστική chartis?
Κάνει ασφάλεια κλοπής με 210Ε το εξάμηνο αντί των 360Ε της ιντεραμέρικαν που πληρώνω για 12000Ε αξία....

GEO_K
18-06-2010, 11:02
Καλημέρα σε όλους?

Έχετε ακούσει τίποτα για την ασφαλιστική chartis?
Κάνει ασφάλεια κλοπής με 210Ε το εξάμηνο αντί των 360Ε της ιντεραμέρικαν που πληρώνω για 12000Ε αξία....

:sm8:

emix
18-06-2010, 11:27
Chartis εχω εγω στο Vstrom μου.

Κλοπη μου προτειναν και μενα, αλλα δεν εκανα. Ηταν 115ευρω το εξαμηνο (για αξια χαμηλοτερη βεβαια απο τα 12000ευρω).
Προτιμησα να κανω και οδικη βοηθεια.

Το αν ειναι καλη ή οχι, δεν ξερω φυσικα. Αν δεν παθεις τιποτα δεν μπορεις να ξερεις ποτε σου.

BUSA MAKIS
18-06-2010, 11:32
Είναι παρακλάδι της ALICO και έχω ασφαλίσει κι εγώ το BMWδάκι εκεί.

ace_gln
18-06-2010, 11:55
την δουλευω σαν μεσιτικη μεσω της δικης μου εταιριας ... αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο
Φυσικα .. πολυ φτηνη . Οσο για το πρωην της ΑΙG δεν ισχυει ... ειναι νεοσυστατη εταιρια με παλιο προσωπικο .

leandros
18-06-2010, 12:02
η ιντεραμερικαν καλύπτει το 100% της ασφαλιζόμενης αξίας, ενώ η chartis καλύπτει ένα ποσοστό.

Neo
18-06-2010, 13:43
η ιντεραμερικαν καλύπτει το 100% της ασφαλιζόμενης αξίας, ενώ η chartis καλύπτει ένα ποσοστό.

Έτσι, αν θυμάμαι καλά η Chartis έχει απαλλαγή για το 25% της αξίας. Εγώ σε άλλη ασφαλιστική για αποζημίωση στο 100% της αξίας και για € 12.800 πληρώνω €489 / ετήσια ασφάλιστρα αλλά και πάλι πολλά μου φαίνονται..

georged
18-06-2010, 17:13
Καλησπέρα! κι εγω Chartis έχω εδώ κι 1 χρόνο. Συγκεκριμένα καλύπτει το 75% της αξίας σε περίπτωση κλοπής. Πλήρωσα πριν 2 εβδομάδες για 17500ευρώ περίπου αξία μηχανής 235ευρώ το εξάμηνο. Εγώ δεν την ήξερα, ο Παναγιωτόπουλος στον Γέρακα που αγόρασα πριν 1 χρόνο ακριβώς τη μηχανή μου πρότεινε αυτή την ασφαλιστική

point zero
18-06-2010, 18:54
Ξερει κανεις λεπτομερειες σχετικα με την αποζημειωση σε περιπτωση κλοπης ? δηλ αν χρειαζεται ενα χρονικο περιθωριο μηπως βρεθει η μοτοσυκλετα η μετα απο ποσο διαστημα περνει κανεις τα χρηματα του ?

Και πως γινεται υπολογισμος αξιας μια μοτοσυκλετας σε περιπτωση κλοπης ?

arisp
18-06-2010, 19:53
Έτσι, αν θυμάμαι καλά η Chartis έχει απαλλαγή για το 25% της αξίας. Εγώ σε άλλη ασφαλιστική για αποζημίωση στο 100% της αξίας και για € 12.800 πληρώνω €489 / ετήσια ασφάλιστρα αλλά και πάλι πολλά μου φαίνονται..


Σε ποια εταιρία είσαι?

arisp
18-06-2010, 19:54
εχω ακούσει ότι συνεργάζεται με την επίσημη suzuki...

άλλοι λένε ότι είναι αξιόπιστοι κι άλλοι είναι επιφυλακτικοί...

leandros
18-06-2010, 23:59
Ξερει κανεις λεπτομερειες σχετικα με την αποζημειωση σε περιπτωση κλοπης ? δηλ αν χρειαζεται ενα χρονικο περιθωριο μηπως βρεθει η μοτοσυκλετα η μετα απο ποσο διαστημα περνει κανεις τα χρηματα του ?

Και πως γινεται υπολογισμος αξιας μια μοτοσυκλετας σε περιπτωση κλοπης ?

η αποζημίωση κλοπής δίνεται 3 μήνες από την ημερομηνία που γίνεται η αναγγελία στην αστυνομία.

Οι ασφαλιστικές χρησιμοποιούν κάποιους πίνακες με τις αξίες των οχημάτων. Υπολόγισε ότι κάθε χρόνο ένα όχημα χάνει το 12% της αξίας του, άρα γνωρίζεις με αρκετή ακρίβεια πόσα θα πάρεις σε περίπτωση κλοπής από την ασφαλιστική.

Neo
19-06-2010, 08:36
Σε ποια εταιρία είσαι?

Είμαι σε 3η εταιρία ( όχι Interamerican , Chartis) η οποία μου έδωσε καλύψεις για Πυρκαγιά & Κλοπή ως εξυπηρέτηση επειδή ασφαλίζω σε αυτήν αρκετά πράγματα. Επειδή είναι ιδιαίτερη περίπτωση θα προτιμούσα να μην κατονομάσω εφόσον δεν ισχυεί γενικά στο τιμολόγιο της. Η ουσία είναι πάντως ότι αν και είναι ιδιαίτερα αξιόπιστη μου φαίνεται ακριβή.

capo
19-06-2010, 08:46
Οι μηχανές μας εχουν μια μικρή περιουσία.

Δεν ξερω αλλά προσωπικά την εχω ασφαλήσει στην chartis εναντι 220euro και για κλοπή για να μπορω να κοιμάμαι και να μην πετάγομαι στον υπνο μου με τον παραμικρό θόρυβο απο την αγωνία.

Εάν χτυπα ξυλο την φάνε θα μπορω έστω να πάρω αν όχι όλο ενα σημαντικό κεφάλαιο για να την ξαναγοράσω.

Σε διαφορετική περίπτωση απλά δεν θα έχω χρήματα να ξαναπάρω Gs 1200.;)

Η συγκεκριμένη μηχανή ηταν όνειρο ζωής και δεν θέλω να ξυπνήσω απο αυτό το όνειρο.

arisp
19-06-2010, 10:40
Είμαι σε 3η εταιρία ( όχι Interamerican , Chartis) η οποία μου έδωσε καλύψεις για Πυρκαγιά & Κλοπή ως εξυπηρέτηση επειδή ασφαλίζω σε αυτήν αρκετά πράγματα. Επειδή είναι ιδιαίτερη περίπτωση θα προτιμούσα να μην κατονομάσω εφόσον δεν ισχυεί γενικά στο τιμολόγιο της. Η ουσία είναι πάντως ότι αν και είναι ιδιαίτερα αξιόπιστη μου φαίνεται ακριβή.

ok, σ' ευχαριστω

arisp
19-06-2010, 10:41
Οι μηχανές μας εχουν μια μικρή περιουσία.

Δεν ξερω αλλά προσωπικά την εχω ασφαλήσει στην chartis εναντι 220euro και για κλοπή για να μπορω να κοιμάμαι και να μην πετάγομαι στον υπνο μου με τον παραμικρό θόρυβο απο την αγωνία.

Εάν χτυπα ξυλο την φάνε θα μπορω έστω να πάρω αν όχι όλο ενα σημαντικό κεφάλαιο για να την ξαναγοράσω.

Σε διαφορετική περίπτωση απλά δεν θα έχω χρήματα να ξαναπάρω Gs 1200.;)

Η συγκεκριμένη μηχανή ηταν όνειρο ζωής και δεν θέλω να ξυπνήσω απο αυτό το όνειρο.

Την θεωρείς αξιόπιστη εταιρία?

pirate
19-06-2010, 11:13
και εγώ CHARTIS έχω στην μπουμπού και μέχρι στιγμής ειμαι ευχαριστημένος και με έχει αποζημειώσει σε μια περίπτωση χωρις πολλά πολλά, επιπλέον μπορεί και ασφαλίζει και τα κλειδιά για καταστροφή και απώλεια, τώρα όσον αφορά την κλοπή με τον ασφαλιστή που μίλησα (είναι κουμπάρος μου) μου είπε οτι στις μοτοσυκλέτες δεν είναι και τόσο ευκολη υπόθεση η ασφάλεια κλοπής είτε σου καλύπτει το 75 % ή 100 % πολλή μεγάλο κόστος με πολλά ψιλά γράμματα !!!!
η CHARTIS είναι του ομίλου Σφακιανάκη

capo
21-06-2010, 08:44
Την θεωρείς αξιόπιστη εταιρία?

Ολες οι ασφαλιστικές θα προσπαθήσουν όταν γίνει η στραβή να καθυστερήσουν να ανταποκριθούν,να βάλουν εμπόδια κ.λ.π. αλλά έχεις να περιμένεις κάτι ,και ο νόμος είναι με το μέρος σου σε όποιο δικαστήριο πάει η υπόθεση σου (εάν φτάσει η εκρεμότητα έως εκεί).

Διαφορετικά (εάν δεν είναι ασφαλισμένη) απλά κλαίς την μηχανή και τα λεφτά σου.

daflos
21-06-2010, 09:15
Εγώ σε "ανώνυμη" δεν πάω.Όλα τάχω στην Εθνική και έχω το κεφάλι μου ήσυχο!!!!;)

ace_gln
21-06-2010, 09:29
Ξερει κανεις λεπτομερειες σχετικα με την αποζημειωση σε περιπτωση κλοπης ? δηλ αν χρειαζεται ενα χρονικο περιθωριο μηπως βρεθει η μοτοσυκλετα η μετα απο ποσο διαστημα περνει κανεις τα χρηματα του ?

Και πως γινεται υπολογισμος αξιας μια μοτοσυκλετας σε περιπτωση κλοπης ?

σε τρεις μηνες , παιρνεις την αξια της μηχανης σε χρηματα , αν βρεθει μετα τους τρεις μηνες , το οχημα το κραταει η εταιρια .

manosamos
21-06-2010, 09:29
Εγω μονο με φτηνες νταλαβεριζομε και παντα χωρις το προσθετο της κλοπης.
Ως προς το θεμα κλοπης,εχω επιφυλαξεις για το αν οι ακριβες εταιριες θα αποζημιωσουν με το 100% του ποσού που υποσχονται.....
Αλλωστε καθε χρονο η αξια της μοτο πεφτει ποσοστιαια και δεν πας να πληρωνεις εσυ για 18000 ευρω,θα ερθει την ωρα την κακια η εταιρια και θα σου πει παρε την αξια των 18000 που συμφωνησαμε,μείων 10-15% για καθε χρονο....
Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο,οτι δεν αποζημιωνουν με την αξια του αντικειμενου στην αγορα(15000 ευρω πχ),αλλα με την τιμη που θα σου πληρωσει ο εμπορας μετρητα,αν πας να του δωσεις την μοτο,οχι για ανταλλαγη αλλά για χρηματα...δηλαδη γύρο στα 10-11000 ευρω!!!

moby_gr
26-08-2010, 12:44
Καμμιά περίπτωση ασφαλισμένου και πως αντιμετωπίστηκε από την Chartis έχουμε, τόσο καιρό που έχει παγώσει το θέμα?

Λήγει η ασφάλεια :yz και η Chartis είναι μακράν η οικονομικότερη και για κλοπής... Δεν ξέρω αλλά με αγχώνει το γεγονός πως είναι νεοσύστατη....

Neo
26-08-2010, 13:02
Ρε παιδιά επειδή σε ασυτό το thread έχω διαβάσει ότι να 'ναι θα θελα να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί αν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι που γράφουμε.

H Chartis δεν είναι ούτε ούτε νεοσύστατη εταιρία ούτε ανήκει στον όμιλο Σφακιανάκη.

Η Chartis είναι αμερικάνικη και είναι η πρώην A.I.G. ,μετονομάστηκε πριν περίπου 1.5 χρόνο. Η Chartis ασχολείται με γενικές ασφαλίσεις (περιουσίας, μεταφορές εμπορεύματα,αστική ευθύνη) και η Alico που ανήκει στον ίδιο όμιλο με ασφάλειες ζωής.

moby_gr
26-08-2010, 14:48
Ρε παιδιά επειδή σε ασυτό το thread έχω διαβάσει ότι να 'ναι θα θελα να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί αν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι που γράφουμε.

H Chartis δεν είναι ούτε ούτε νεοσύστατη εταιρία ούτε ανήκει στον όμιλο Σφακιανάκη.

Η Chartis είναι αμερικάνικη και είναι η πρώην A.I.G. ,μετονομάστηκε πριν περίπου 1.5 χρόνο. Η Chartis ασχολείται με γενικές ασφαλίσεις (περιουσίας, μεταφορές εμπορεύματα,αστική ευθύνη) και η Alico που ανήκει στον ίδιο όμιλο με ασφάλειες ζωής.

Αγαπητέ φίλε, από τη στιγμή που τόσα χρόνια δεν είχε ακουστεί αυτό το όνομα -λογικά πιστεύω- θεώρησα πως επρόκειτο για νεοσύστατη εταιρεία, αν και ουσιαστικά για κάτι τέτοιο πρόκειται από τη στιγμή που μιλάμε για μετονομασία.
Άρα μάλλον γίνεται προσπάθεια από μέρους της εταιρείας να αποκρύψει αυτό της το παρελθόν... Ούτε οι ίδιοι δεν αναφέρουν στο "βιογραφικό" τους αυτή τους τη σχέση με την AIG...οπότε πως να το ξέρουμε εμείς...?

Ευχαριστώ πάντως για τη διευκρίνηση. Κατά τα άλλα, να την εμπιστευθούμε???

CPretenteriS
26-08-2010, 14:54
Ένα θα σας πω...

Επειδή ο ασφαλιστής μου είναι πολύ καλός μου φίλος και ΓΑΤΑ... και πάντα με ενημερώνει για τις εξελίξεις τουλάχιστον 4-6 μήνες πριν (βλέπε Εγνατία, Ασπις, κλπ...) αυτή τη στιγμή που μιλάμε τη μηχανή μου την έχει στην Chartis (ως μία από τις σοβαρότερες και η οποία δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα με το αποθεματικό της) και το αυτοκίνητο στην Υδρόγειο!!!

Η κλοπή στην Interamerican είναι απλησίαστη...

Εάν ακουστεί το παραμικρό για τη Chartis, να είστε βέβαιοι ότι θα σας ενημερώσω παρ'αυτά (όταν πάρω την σχετική πληροφορία από το φίλο)!

Neo
26-08-2010, 14:58
H Α.Ι.G. συνεργαζόταν σε μαγάλο βαθμό με την Lehman Brothers. Μετά την κατάρευση της δεύτερης άλλαξε όνομα και έγινε Chartis. Προσωπικά δεν την δουλεύω άλλά συνάδελφοι που το κάνουν δεν αντιμετωπίζουν μέχρι στιγμής κάποιο πρόβλημα στις αποζημιώσεις.

moby_gr
26-08-2010, 14:59
Ένα θα σας πω...

Επειδή ο ασφαλιστής μου είναι πολύ καλός μου φίλος και ΓΑΤΑ... και πάντα με ενημερώνει για τις εξελίξεις τουλάχιστον 4-6 μήνες πριν (βλέπε Εγνατία, Ασπις, κλπ...) αυτή τη στιγμή που μιλάμε τη μηχανή μου την έχει στην Chartis (ως μία από τις σοβαρότερες και η οποία δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα με το αποθεματικό της) και το αυτοκίνητο στην Υδρόγειο!!!

Η κλοπή στην Interamerican είναι απλησίαστη...

Εάν ακουστεί το παραμικρό για τη Chartis, να είστε βέβαιοι ότι θα σας ενημερώσω παρ'αυτά (όταν πάρω την σχετική πληροφορία από το φίλο)!

:sm8:
Αυτό μου αρκεί! Κι αφού το λες εσύ ;)

...και με ωραίο τρόπο...

CPretenteriS
26-08-2010, 15:00
:sm8:
Αυτό μου αρκεί! Κι αφού το λες εσύ ;)

...και με ωραίο τρόπο...

Να 'σαι καλά Αντωνάκη!! :):)

REK
26-08-2010, 15:15
Ένα θα σας πω...

Επειδή ο ασφαλιστής μου είναι πολύ καλός μου φίλος και ΓΑΤΑ... και πάντα με ενημερώνει για τις εξελίξεις τουλάχιστον 4-6 μήνες πριν (βλέπε Εγνατία, Ασπις, κλπ...) αυτή τη στιγμή που μιλάμε τη μηχανή μου την έχει στην Chartis (ως μία από τις σοβαρότερες και η οποία δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα με το αποθεματικό της) και το αυτοκίνητο στην Υδρόγειο!!!

Η κλοπή στην Interamerican είναι απλησίαστη...

Εάν ακουστεί το παραμικρό για τη Chartis, να είστε βέβαιοι ότι θα σας ενημερώσω παρ'αυτά (όταν πάρω την σχετική πληροφορία από το φίλο)!

πολυ χρήσιμα...όλα αυτά....thanks;)

CPretenteriS
26-08-2010, 15:17
πολυ χρήσιμα...όλα αυτά....thanks;)

Να 'σαι καλά George...

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
26-08-2010, 15:20
ΠΡΟΣΟΧΗ !

ΣΤΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΚΛΟΠΗΣ Η ΑΣΦΑΛΙΖΟΜΕΝΗ ΑΞΊΑ

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΚΑΤ'ΕΤΟΣ

ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΩ ΜΕ ΟΡΟΥΣ (πχ ΥΠΟΑΣΦΑΛΙΣΗ , ΣΥΝΑΣΦΑΛΙΣΗ κλπ)

αλλά για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο σε συννενόηση με την ασφαλιστική
σας εταιρεία ακολουθήστε τα ακόλουθα.

Ασφάλιση καινούργιου (ΙΧ ή Μοτό)

Για το πρώτο χρόνο ασφαλίζουμε το 92 με 94 % της αξίας του τιμολογίου.Ποτέ
κάτι που κλέβεται το 1ο χρόνο δεν αποζημιώνεται στο 100 %.Με το που βγεί από
την έκθεση , έχασε 6-8 % της αξίας του.

Μετά το 1ο χρόνο να βρίσκεται το Μ.Ο των τιμών Πώλησης και Αγοράς που υπάρχουν
σε πίνακες του ειδικού τύπου.Για τα αυτοκίνητα αυτοί οι πίνακες είναι διαδεδομένοι,
και αποδεκτοί από τις ασφαλιστικές εταιρείες.Για τις μοτό απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν οπότε συμβουλευόμαστε τα διάφορα site στο Internet με αγγελίες και
καταλήγουμε στο Μ.Ο.

Από προσωπική εμπειρία...Φροντίζετε πριν από την λήξη του συμβολαίου σας να
επικοινωνείτε γραπτά με την Ασφαλιστική σας εταιρεία ένα μήνα πρίν , αναφέροντας
την αξία που εκτιμάται για την επόμενη ασφαλιστική περίοδο και να ζητάτε να
επιβεβαιώνουν εγγράφως τη συμφωνία ή τη διαφωνία τους.Με απλά λόγια φροντίζουμε από κοινού με την ασφ.εταιρεία να συμφωνούμε στη καλυπτόμενη
αξία για κάθε ασφαλιστική περίοδο και σε κάθε περίπτωση πριν γίνει το κακό.

GEO_K
26-08-2010, 17:39
ειχα για 4 χρονια κλοπης αλλα δεν αξιζε πλεον...
το γυρισα στην απλη και ψαχνοντας την προηγουμενη βδομαδα επεσα πανω στην ιντερσαλονικα.......4μηνη 45ευρω......
ΤΡΕΞΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!

mario
27-08-2010, 14:32
Εγώ πλήρωνα 410 ευρω(κλοπη κλπ) στην ιντεραμερικαν για 18000 ευρω :hmmm:

Neo
27-08-2010, 14:34
Εγώ πλήρωνα 410 ευρω(κλοπη κλπ) στην ιντεραμερικαν για 18000 ευρω :hmmm:


εξάμηνο?

manosamos
27-08-2010, 15:15
Σημερα μου εστειλαν ειδοποιηση οτι μου ακυρωνουν το συμβολαιο.:confused::(
Ισχυει ακομη για ενα μηνα λενε.
Ετσι και αλλιως 5 Οκτωβρη εληγε το 6μηνο αλλα τι έπαιξε?:Απορία:
Το μοναστηρι νανε καλα και απο καλογρι:rolleyes:ες....

tsak8
27-08-2010, 17:46
Ετσι χωρίς λόγο?
Γιατί να στο ακυρώσουν?

manosamos
27-08-2010, 18:10
Ετσι χωρίς λόγο?
Γιατί να στο ακυρώσουν?
Ιδεα δεν εχω...........θα μου πει ο ασφαλιστης ..:confused::confused::confused:

athaneco
28-08-2010, 20:59
Chartis = AIG
AIG = IKA (idiotiko) of USA = shit
το οτι ειναι πιο οικονομικη ,..τυχαιο δεν νομιζω..:)

pargs
08-09-2010, 09:02
ΠΡΟΣΟΧΗ !

ΣΤΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΚΛΟΠΗΣ Η ΑΣΦΑΛΙΖΟΜΕΝΗ ΑΞΊΑ

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΚΑΤ'ΕΤΟΣ

ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΩ ΜΕ ΟΡΟΥΣ (πχ ΥΠΟΑΣΦΑΛΙΣΗ , ΣΥΝΑΣΦΑΛΙΣΗ κλπ)

αλλά για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο σε συννενόηση με την ασφαλιστική
σας εταιρεία ακολουθήστε τα ακόλουθα.

Ασφάλιση καινούργιου (ΙΧ ή Μοτό)

Για το πρώτο χρόνο ασφαλίζουμε το 92 με 94 % της αξίας του τιμολογίου.Ποτέ
κάτι που κλέβεται το 1ο χρόνο δεν αποζημιώνεται στο 100 %.Με το που βγεί από
την έκθεση , έχασε 6-8 % της αξίας του.

Μετά το 1ο χρόνο να βρίσκεται το Μ.Ο των τιμών Πώλησης και Αγοράς που υπάρχουν
σε πίνακες του ειδικού τύπου.Για τα αυτοκίνητα αυτοί οι πίνακες είναι διαδεδομένοι,
και αποδεκτοί από τις ασφαλιστικές εταιρείες.Για τις μοτό απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν οπότε συμβουλευόμαστε τα διάφορα site στο Internet με αγγελίες και
καταλήγουμε στο Μ.Ο.

Από προσωπική εμπειρία...Φροντίζετε πριν από την λήξη του συμβολαίου σας να
επικοινωνείτε γραπτά με την Ασφαλιστική σας εταιρεία ένα μήνα πρίν , αναφέροντας
την αξία που εκτιμάται για την επόμενη ασφαλιστική περίοδο και να ζητάτε να
επιβεβαιώνουν εγγράφως τη συμφωνία ή τη διαφωνία τους.Με απλά λόγια φροντίζουμε από κοινού με την ασφ.εταιρεία να συμφωνούμε στη καλυπτόμενη
αξία για κάθε ασφαλιστική περίοδο και σε κάθε περίπτωση πριν γίνει το κακό.



:sm8:

Arkas
19-01-2011, 13:01
Chartis = AIG
AIG = IKA (idiotiko) of USA = shit
το οτι ειναι πιο οικονομικη ,..τυχαιο δεν νομιζω..:)
Το να είναι μια ασφαλιστική εταιρία δυνατή στον χώρο που δραστηριοποιείται,
μας διασφαλίζει ότι είναι εξίσου δυνατή
και στις υπόλοιπες χώρες που αντιπροσωπεύεται
από ντόπιες εταιρίες; :Απορία:

MARK
19-01-2011, 17:50
Για δές αυτό:



ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ GS FORUM






Øεως 125 cc ----------------- > 135€ / ετος

Ø126-250 cc ----------------- > 150€ / ετος

Ø251-500 cc ----------------- > 84€ / 6μηνο

Ø500 και ανω ----------------- > 105€ / 6μηνο

Το πακετο περιλαμβανει:
ØΣωματικες βλαβες ----------------- > 750.000€
ØΥλικες ζημιες ----------------- > 750.000€
ØΑστικη ευθυνη πυρος ----------------- > 15.000€
ØΦροντιδα ατυχηματος
ØΜοτοπροστασια ----------------- > 6.000€
ØΑπωλεια εγγραφων ----------------- > 250€
ØΑντικατασταση κλειδιων ----------------- > 200€

Η προσφορα εχει υπολογιστει για οχημα 5ετιας και οδηγο 35 ετων. Σε άλλη περιπτωση το κοστος διαφοροποιειται.
Προαιρετικα καλυψη οδικης βοηθειας με 13€ / 6μηνο.


Ενδεικτικα καλυψη κλοπης για 10.000€, περιπου 55€ / 6μηνο.
Σε αδεια κυκλοφοριας από επαρχια, εκπτωση εως 20%.

Ασφαλιστικη Εταιρεια ‘ CHARTIS ‘

gags
19-01-2011, 18:04
Κατά την γνώμη μου η CHARTIS είναι πολύ αξιόπιστη εταιρία;)

mikochem
24-11-2011, 15:16
Σημερα μου εστειλαν ειδοποιηση οτι μου ακυρωνουν το συμβολαιο.:confused::(
Ισχυει ακομη για ενα μηνα λενε.
Ετσι και αλλιως 5 Οκτωβρη εληγε το 6μηνο αλλα τι έπαιξε?:Απορία:
Το μοναστηρι νανε καλα και απο καλογρι:rolleyes:ες....

Εγώ πήγα μέσω του ασφαλιστή να κάνω ασφάλεια στην chartis και με απέρριψαν.

Επικοινώνησα μόνος μου απευθείας με chartis και με ασφάλισαν.

Το είπα στον ασφαλιστή γιατί είναι φίλος και το έψαξε. Η απάντηση που του έδωσαν είναι ότι όταν πήρα μόνος μου δεν μπορούσαν να αρνηθούν.

Υπόψη είμαι 33, χωρίς ατυχήματα στο παρελθόν, οδηγάω 8 χρόνια πριν την μπουμπού και τα τελευταία 5, 500cc. Τα αναφέρω αυτές είναι οι συνήθεις δικαιολογίες για να σε κόψουν.

Με λίγα λόγια αν στην κόψουν ξαναπάρε κατευθείαν σε αυτούς και θα σε ασφαλίσουν. Αν έχεις πολλά ατυχήματα στην πλάτη σου το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να σου ανεβάσουν το ασφάλιστρο αλλά όχι να σε αρνηθούν.

Kats-man 2
02-12-2012, 12:06
Παιδια οι τιμες που λετε για κλοπη ειναι πολη υψηλες.
Εκανα Alliaz για f800gs 9500 χιλ
ολικη μερικη κ ΜΙΚΤΗ!!!!!! :eek:με 10% απαλλαγη
Με 368Ε 6μηνο.
νομιζω οτι ειναι καλη τιμη.

staikosn1
15-01-2013, 22:52
Για δές αυτό:



ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ GS FORUM






Øεως 125 cc ----------------- > 135€ / ετος

Ø126-250 cc ----------------- > 150€ / ετος

Ø251-500 cc ----------------- > 84€ / 6μηνο

Ø500 και ανω ----------------- > 105€ / 6μηνο

Το πακετο περιλαμβανει:
ØΣωματικες βλαβες ----------------- > 750.000€
ØΥλικες ζημιες ----------------- > 750.000€
ØΑστικη ευθυνη πυρος ----------------- > 15.000€
ØΦροντιδα ατυχηματος
ØΜοτοπροστασια ----------------- > 6.000€
ØΑπωλεια εγγραφων ----------------- > 250€
ØΑντικατασταση κλειδιων ----------------- > 200€

Η προσφορα εχει υπολογιστει για οχημα 5ετιας και οδηγο 35 ετων. Σε άλλη περιπτωση το κοστος διαφοροποιειται.
Προαιρετικα καλυψη οδικης βοηθειας με 13€ / 6μηνο.


Ενδεικτικα καλυψη κλοπης για 10.000€, περιπου 55€ / 6μηνο.
Σε αδεια κυκλοφοριας από επαρχια, εκπτωση εως 20%.

Ασφαλιστικη Εταιρεια ‘ CHARTIS ‘


Απο ποιον ειναι η προσφορα??
Ισχυει ακομα? Τι παιζει με νομικη καλυψη??

dimitrisb
16-01-2013, 01:43
Απο ποιον ειναι η προσφορα??
Ισχυει ακομα? Τι παιζει με νομικη καλυψη??

Πάντως νομική προστασία μπορείς να κάνεις στην DAS (θεωρώ πως είναι καλή) με 15€ το εξάμηνο.
:)

staikosn1
16-01-2013, 12:16
Το θεμα ειναι να την ασφαλισω πρωτα που ψαχνομαι
και μετα το βλεπω αν δεν περιεχει νομικη προστασια!