PDA

View Full Version : Χωμάτινη βόλτα στην Πάρνηθα - Κυριακή 20-6-10


L3f
18-06-2010, 20:15
Λεω να παω αυριο η μεθαυριο προς το απογευμα που θα πεφτει ο ηλιος για να μη παθουμε και τιποτα απο την ζεστη καμια χωματινη βολτα κατα τις 18:00 δηλαδη να βρεθουμε απο εκει που θα ξεκινησουμε θελει να ερθει κανεις αλλος μαζι να παμε παρεα??



Παιδες και μια διευκρινηση για το σημειο συναντησης, για να μην μπερδευτει οποιος δεν εχει ξαναβγει στην εξοδο Βαρυμπομπης της Εθνικης οδου, και τυχον θελει να ερθει.
Επειδη στην γεφυρα της Βαρυμπομπης εχει 2 καντινες και απο τις 2 πλευρες της γεφυρας. Δεν εννοουμε αυτην που ειναι απο την πλευρα που παει προς Νεα Ερυθραια.
Αλλα απο την αλλη μερια της γεφυρας που παει προς Βαρυμπομπη.
Και πιο συγκεκριμενα με το που ανεβουμε την γεφυρα κατευθηνομαστε προς Βαρυμπομπη, και η συναντηση ειναι στα 200 μετρα μετα την γεφυρα, απεναντι απο μια καντινα.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
18-06-2010, 20:41
Λευτέρη, έχεις κάποιο σημείο αναχώρησης στο μυαλό σου ;;;

Ή κάποια συγκεκριμένη διαδρομή ;;;;

L3f
18-06-2010, 20:45
Ελεγα προς καμια παρνηθα,πεντελη αλλα ειμαι ανοιχτος σε ολες τις προτασεις για αυτο ανοιξα και το συγκεκρυμενο θεμα.....

vasorfa
18-06-2010, 21:30
Θα σε πηγαινα μια κοντριτσα....

αλλα θα δουλευω:yz:yz:yz

nibo
18-06-2010, 22:43
Λευτερη ειμαι μεσα για Κυριακη
Προτεινω την Κυριακη στις 18.00 ραντεβου στην γεφυρα της βαρυμπομπης για να παμε Παρνηθα.
Ξερω διαδρομες στην Παρνηθα για αυτο την προτεινω.
Αλλα ειμαι ομως μεσα και σε οποιαδηποτε προταση, Πεντελη, Υμητο κ.λ.π.

L3f
19-06-2010, 02:33
Λευτερη ειμαι μεσα για Κυριακη
Προτεινω την Κυριακη στις 18.00 ραντεβου στην γεφυρα της βαρυμπομπης για να παμε Παρνηθα.
Ξερω διαδρομες στην Παρνηθα για αυτο την προτεινω.
Αλλα ειμαι ομως μεσα και σε οποιαδηποτε προταση, Πεντελη, Υμητο κ.λ.π.


οκ μεσα....παμε παρνηθα κυριακη ραντεβου στις 18:00 στην γεφυρα....υποψιν δεν εχο φουλ φουλ χωματινο ακομα....εχω metzeller enduro 3 ειναι χωματινο αλλα οχι με τρελο τακουνι

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
19-06-2010, 07:36
...διορθώνεται λοιπόν ο τίτλος ...

Χωμάτινη βόλτα στην Πάρνηθα - Κυριακή 20-6-10 ;););)

LuckyExplorer
19-06-2010, 09:53
Παιδια ... αμα ειναι ετοιμη κανονισμένη... η βόλτα αυτη .. βαλτε και εμενα μεσα...!!!
Εχω χωματινα λαστυχα και καλη διαθεση ....!!
Αλλα απλώς μια ενημερωση εαν τελικα γινει η βολτα αυτη ...
Ευχαριστώ..

xenos
19-06-2010, 10:03
καλά να περάσετε ..κ τον νου σας!!!!!;)

nibo
19-06-2010, 10:29
Παιδια ... αμα ειναι ετοιμη κανονισμένη... η βόλτα αυτη .. βαλτε και εμενα μεσα...!!!
Εχω χωματινα λαστυχα και καλη διαθεση ....!!
Αλλα απλώς μια ενημερωση εαν τελικα γινει η βολτα αυτη ...
Ευχαριστώ..

Δημητρη θα γινει η βολτα και σε περιμενουμε να ερθεις!
Ραντεβου αυριο στις 18.00 στην γεφυρα της βαρυμπομπης.
Αν αποφασισεις να ερθεις στειλε με pm το κινητο σου για να ανταλαξουμε κινητα.

johnkrassas
19-06-2010, 13:47
Παιδια εγώ δεν έχω χωμάτινα λαστιχα!! Μπορώ να ακολουθήσω??

L3f
19-06-2010, 14:08
Παιδια εγώ δεν έχω χωμάτινα λαστιχα!! Μπορώ να ακολουθήσω??


Λιγο που μιλησα με τον φιλι nibo στο κινητο μου ειναι οτι πηγαινει και με λαστιχα δρομου δεν ειναι τοσο hardcore και εκεινος με ασφαλτινα θα ερθει απλα θα θελει λιγο περισοτερη προσοχη....οποτε ενοειται οτι μπορεις να ερθεις και εσυ...αλλα θα προτινα οποιος ερθει να φοραει μποτα και καμια προστασια θα ηταν καλο...

Mits70
19-06-2010, 14:28
Λευτερη δυστηχος θα φυγω και δεν θα μπορεσω να ακολουθησω.θα τα πουμε καποια αλλη φορα.Καλα να περασετε κ να μας δωσετε οσες περισσοτερες φωτος μπορειτε

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
19-06-2010, 16:23
Λευτέρη γράψε που ακριβώς είναι το ραντεβού,

γιατί μπορεί να θέλει νάρθει κάποιος τελευταία στιγμή ....;)

L3f
19-06-2010, 16:28
το ραντεβου θα ειναι στην γεφυρα της βαρυμπομπης στη γεφυρα εκει που εχει μια καντινα φαινεται οποιος ειναι στην γεφυρα για οποια πληροφορια μπορειτε να ρωτησετε το nibo που ξερει εκεινα τα μερη περισσοτερο απο εμενα η εμενα αν δεν τον βρειτε στο 6934612203

Mariosg
20-06-2010, 02:16
molis pira gs 800 ke poli tha ithela mia voltoula na thimitho ta palia me to podilato an boreso horao ki ego sti parea

nibo
20-06-2010, 02:28
molis pira gs 800 ke poli tha ithela mia voltoula na thimitho ta palia me to podilato an boreso horao ki ego sti parea


Μαριε εννοειτε οτι χωρας και εσυ στην παρεα
Το μονο που χρειαζετε ειναι να φορας μποτες και προστασιες, οπως γραφει και ο φιλος ο Λευτερης πιο πανω

nibo
20-06-2010, 03:35
Παιδες και μια διευκρινηση για το σημειο συναντησης, για να μην μπερδευτει οποιος δεν εχει ξαναβγει στην εξοδο Βαρυμπομπης της Εθνικης οδου, και τυχον θελει να ερθει.
Επειδη στην γεφυρα της Βαρυμπομπης εχει 2 καντινες και απο τις 2 πλευρες της γεφυρας. Δεν εννοουμε αυτην που ειναι απο την πλευρα που παει προς Νεα Ερυθραια.
Αλλα απο την αλλη μερια της γεφυρας που παει προς Βαρυμπομπη.
Και πιο συγκεκριμενα με το που ανεβουμε την γεφυρα κατευθηνομαστε προς Βαρυμπομπη, και η συναντηση ειναι στα 200 μετρα μετα την γεφυρα, απεναντι απο μια καντινα.

skippybi
20-06-2010, 08:05
καλά να περάσετε...:)

nibo
21-06-2010, 12:45
Καλημερα παιδες, χτες το απογευματακι μαζευτηκαμε 3, εγω, ο Δημητρης(Lucky Explorer) και ο Λευτερης(L3f) στους προποδες της Παρνηθας.
Η βολτα ηταν ομορφη εκτος απο μια ατυχια που ειχε ο Λευτερης οταν του εσκασε το μπροστινο. Το λαστιχο επισκευαστηκε προχειρα με fast και δεματικα περιμετρικα στο λαστιχο για να το κρατανε να μην ξεζανταριστει. Και μετα συνοδεψαμε τον Λευτερη μεχρι την πιο κοντινη ασφαλτο, οπου και εφυγε και πηγε την μηχανη σε ενα κοντινο βουλκανιζατερ στην Νεα Ερυθραια, και τελικα ολα ΟΚ
Στη συνεχεια μαζι με τον Δημητρη συνεχισαμε και ολοκληρωσαμε την διαδρομη.
και μερικες φωτο

vasorfa
21-06-2010, 15:28
:sm7::sm7::sm7::sm7:

ειδες Λευτερακη?????

αν ειχες το adve---δεν θα εσκαγε το λαστιχο:p:p:p


μπράβο βρε παιδιά!!!!
πάντα τέτοια
!!!!

LuckyExplorer
21-06-2010, 19:49
:sm7:Η πλάκα είναι πως μόλις είχαμε αρχίζει να ζεσταινόμαστε… άντε και πάλι ένα σύννεφο σκόνης μπροστά μου ..!!!! δεν ήξερα που να πάω..??? δεξιά είναι ο Λεύτερης η αριστερά..??? ..¨)))…Εάν είναι δεξιά Ο Λευτέρης ..?? το ΚTM που είναι ..??? ..Τελικά και οι 2 ήταν αριστερά ..!!!!!¨Άμα έχεις ένα ΚΤΜ μπροστά σου ..πρέπει να έχεις και το ΑBS στην θέση ON δουλεψε στο φουλ..για να σταματίσω..!!!!!
Μια επισήμανση στο φίλο μου τον Λεύτερη αλλά και σε όλους τους αρέσει να βάζουνε τα μηχανάκια τους στο χώμα..!!!!!
Παιδία πάντα στο βουνό και ειδικά εάν πάτε χώμα…να έχετε μαζί σας ένα Fast αλλά και δεμάτια ..μεγάλο νούμερο να πιάνεται το Λάστιχο πάνω στην ζάντα..!!!!
Σε περίπτωση που το φαστ δεν δουλέψει .. τότε δένουμε το λάστιχο με τα δεμάτια …και έτσι δεν ξεμοντάρει το λάστιχο από την ζάντα….!!! Με αυτόν τον τρόπο τουλάχιστον κατεβαίνεις το βουνό ..και μπορείς να γυρίσεις ακόμα και σπίτι σου εάν είσαι αρκετά προσεχτικός..!!!
Κατά τα αλλά.. ήταν μια ευχάριστη νότα ..ένα μικρό διάλειμμα από την καθημερινότητα….βέβαια βοήθησε και ο καιρός που δεν έκανε τα 40αρια των προηγούμενων ημερών ..!!!
Άντε και στην επόμενη …

GEO_K
21-06-2010, 20:07
μπραβο ρε μαγκες!!! παντα τετοια!!! αντε και στην επομενη!!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-06-2010, 20:38
Μπράβο παίδες .... άντε κ στην επόμενη ..... :)



http://www.gsforum.gr/attachments/%CE%A7%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%81%CE%BC%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/4049d1277113280-%CE%A7%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7-%CE%B2%CF%8C%CE%BB%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%A0%CE%AC%CF%81%CE%BD%CE%B7%CE%B8%CE%B1-%CE%9A%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-20-6-10-p6200016-jpg (http://www.gsforum.gr/attachments/%CE%A7%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%81%CE%BC%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/4049d1277113280-%CE%A7%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7-%CE%B2%CF%8C%CE%BB%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%A0%CE%AC%CF%81%CE%BD%CE%B7%CE%B8%CE%B1-%CE%9A%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-20-6-10-p6200016-jpg)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-06-2010, 21:18
Εδώ θα ήθελα να κάνω μια επισήμανση ....

Το σκεφτόμουν απ' την πρώτη στιγμή που διάβασα το ποστ κ είχε ώρα συναντήσης τις 18:00,

αλλά απέφυγα να το γράψω, για δύο λόγους .....

Αφενός γιατί κάποια παρότρυνση, μπορεί ν' ακουστεί σαν εξυπναδίστικη

και αφετέρου, μπορεί να εκληφθεί σαν "γρουσούζικη" .... :)

Αυτό λοιπόν που ήθελα να επισημάνω (κ δυστυχώς επιβεβαιώθηκα) ήταν,

σε προσεχείς ΧΩΜΑΤΙΝΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ, η ώρα συναντήσης,

να είναι πολύ νωρίτερα ...

Γιατί, αν έχουμε ώρα συνάντησης τις 18.00 (κάτι οι καλησπέρες - κάτι οι χαιρετούρες),

τί ώρα θα φτάσουμε στο βουνό, τί ώρα θα μπούμε μέσα

κ το σημαντικότερο ...... τί ώρα θα βγούμε ;;;;;

Γιατί είναι μέσα στις πιθανότητες - όπως κ έγινε,

να μας πιάσει ένα λάστιχο, να έχουμε μια πτώση κ να μας σπάσει κάτι,

ή στην χειρότερη των περιπτώσεων, να σπάσουμε εμείς κάτι .... :(

Ώσπου να συνεφέρουμε τον τραυματία κ ώσπου να ειδοποιήσουμε την "βοήθεια", σίγουρα θα έχει νυχτώσει .....

Πού να μας βρούνε μέσα στις "ερημιές" κ μέσα στα μαύρα σκοτάδια ;;;;;

Γι' αυτό, πρότασή μου είναι: ΠΟΤΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ

Καλύτερα να "φάμε" λίγη παραπάνω ζέστη ξεκινώντας νωρίτερα,

παρά να μας "πιάσει" η νύχτα στο βουνό ..... ;)

Από κει κ μετά,

μεγάλα παιδιά είμαστε - όλοι ενήλικες,

ας αποφασίσει ο καθένας για τον εαυτό του κ ας πράξει ανάλογα ... :)

Γι' αυτό άλλωστε προτείνω και δεν συμβουλεύω ....


.

LuckyExplorer
21-06-2010, 22:42
Φίλε Λεοντόκαρδε…
Σύμφωνο μαζί σου στο όχι ..ποτέ το βράδυ στο βουνό…!!
Αλλά η ατυχία .. δεν έχει ώρα…μπορεί να είναι στην αρχή ..μπορεί να είναι και στο τέλος μιας ωραίας βόλτας…!!! Όλοι βέβαια ευχόμαστε να μην υπάρχουν τέτοιες ατυχίες ..αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε ..ας πούμε ένα λάστιχο μπορεί να σε προδώσει..!!
Δεν λέω για κάτι χειρότερο.. δεν θέλω να το συζητάω αυτό … αλλά όλα είναι μέσα στο πρόγραμμα…αφού είναι μέσα στο παιχνίδι της ζωής και αυτό…
Η βολτούλα που κάναμε ..δεν θεωρώ ότι είναι σαν να πήγαμε στο βουνό…γι αυτό και ο λόγος της απογευματινής βόλτας…εάν ήταν ποιο νωρίς… σίγουρα μια βοήθεια για θερμοπληξία θα την χρειαζόσουνα..!!!! αν και πέρασε για κάποια στιγμή ένα πυροσβεστικό ανιχνευτικό όχημα…με γεμάτες δεξαμενές νερού ..όποτε και πάλι θα μας είχε σώσει…!!!
Το βουνό είναι ωραίο ..αλλά έχει και πολλές κρυφές παγίδες….
Πρέπει να το σέβεσαι για να σε σεβαστεί..!!!
Ελπίζω κάποια στιγμή να κανονιστεί ένα ποιο οργανωμένο και με μεγαλύτερες συμμετοχές…από εδώ μέσα ..και ας είναι και 3 το μεσημέρι τον Αύγουστο..!!!

Ps… Θύμισε μου το site – link που μπορείς να αναβάσεις κάποιες φωτο..!!
Thanks προκαταβολικά..

nibo
21-06-2010, 23:12
Νικολα εχεις δικιο και συμφωνω απολυτα μαζι σου για το βουνο και την ωρα εκκινησης, οταν προκειτε για πραγματικο βουνο.
Απλα η συγκεκριμενη διαδρομη ειναι 'παιδικη' δηλαδη με το ζορι κραταει μια ωρα, οποτε υπαρχει 'αερας' 2 ωρες ακομα με φως, και πηγαμε και την πιο μεγαλη μερα του χρονου.
Εμεις π.χ. οταν τελειωσαμε την διαδρομη ειχαμε ακομα αλλη μια ωρα γεματη φως, και με ολες αυτες τις καθυστερισεις μεσα.
Εκτος αυτου η συγκεκριμενη διαδρομη εχει παρα πολλες 'διαφυγες' ανα πασα στιγμη, γιατι κινητε πανω απο κατοικοιμενες περιοχες ολη την ωρα. Κινητε πανω απο Βαρυμπομπη, Κρυονερι, Δροσοπηγη και Αφιδναι. Την συγκεκριμενη διαδρομη την εχω κανει απειρες φορες και την ξερω παρα πολυ καλα γιατι ημουν οδηγος σε γκρουπ mountain bike και τα πηγενα και εκει. Οποτε γνωριζω οτι σε οποιοδηποτε σημειο και να τυχει στραβη σε 10 λεπτα εισαι εξω, γιατι η ασφαλτος ειναι πολυ κοντα σε ολη την διαρκεια της διαδρομης.
Και επισης εκτος αυτων ειναι και πολυσυχναστη διαδρομη, για να καταλαβατε σε μια σταση μεγαλη μισαωρη που καναμε για να χαζεψουμε, περασε απο μπροστα μας ενα πυροσβεστικο, 2 τζιπ, και ενα ζευγαρι που ειχε βγαλει τα σκυλια του βολτα!!
Για αυτο και συμφωνησα οταν ο Λευτερης προτεινε για ραντευου στις 18.00 για την συγκεκριμενη διαδρομη.


Βαζω και μερικες 'ζεστες' φωτο που μολις μου εστειλε ο Δημητρης να τις ανεβασω.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-06-2010, 23:22
Ps… Θύμισε μου το site – link που μπορείς να αναβάσεις κάποιες φωτο..!!
Thanks προκαταβολικά..


Φυσικά, δεν μιλάει κανείς για τις τρεις το μεσημέρι, έτσι ;;;; :D


ImageShack® - Online Media Hosting (http://imageshack.us/)

L3f
22-06-2010, 00:38
Nα μαι και εγω.....Λοιπον να ευχαριστησω και παλι μεσα απο το forum για την βοηθεια τους στην γκαντεμια που μου συμβαινει πρωτη φορα οσο κανω enduro και ιδιαιτερα τον lucky explorer για τα δεματικα που ειχε και για το fast που μου εδωσε(του χρωσταω ενα) γιατι εγω δεν ειχα παρει επειδη ποτε δε μου εχει τυχει να μου σκασει λαστιχο χωματινο στο βουνο η αληθεια ειναι οτι αν δεν ειχαμε τα δεματικα θα ηταν λιγο δυσκολη η ολη δουλεια....Τωρα οσαν αφορα το λαστιχο ηταν και λιγο δικο μου το φταιξιμο μαλλον γιατι δεν ειχα βγαλει αερα απο το λαστιχο το ξεχασα και μαλλον για αυτο εγινε η δουλεια αν και γενικα τοτε που μου εσκασε το πηγαινα αρκετα γρηγορα και μεσα απο κροκαλες και νεροφαγοματα.Μιλαμε με το που εσχασε ξεφουσκωσε κατευθειαν δε προλαβα να κανω τιποτα ειναι σα κατι western που βλεπεις να κυνηγανε καουμποιδες γελιαδια με λασο και να τα πιανουνε απο τα ποδια και να πεφτουν κατω...ετσι επεσα και εγω :sm7: μιλαμε απλα δεν μπορεσα να το ελενξο εκανα 2-3 αποτομες δεξια αριστερα με το τιμονι και βρεθηκα σα το μουλαρι στο πλαι με την αριστερη πλευρα αλλα ευτυχως δεν επαθα τιποτα και το μηχανακι σχεδον τιποτα...Μετα σιγα σιγα το φτιαξαμε οπως ειπαμε (η αληθεια ειναι οτι δημητρης το εφτιαξε) το λαστιχο και αρχισαμε να κατεβαινουμε προς τα κατω ηρθαν και τα παιδια μου μεχρι ενα σημειο χαροπαλεβα εγω με το τιμονι ε και σιγα σιγα βγηκα στο δρομο και πηγα και αφησα την μηχανη σε ενα βουλκανιζατερ για να παω την επομενη μερα να μου το φτιαξουν περιττο να πω οτι ολη η διαδρομη απο εκει που μου εσκασε το λαστιχο μεχρι το βουλκανιζερ ηταν τοσο κουραστικη σα να εκανα διαδρομη enduro 3-4 ωρες τα χερια ειχα πιαστει απιστευτα γιατι σε ολη τη διαδρομη ημουν συνεχως δεξια αριστερα με το τιμονι


Αυτη που λετε η ιστορια μου παμε για αλλα εγω προσωπικα εχω ως στοχο να πηγαινω 1 φορα την εβδομαδα να θυμηθω τα παλια....