PDA

View Full Version : Επικίνδυνος αέρας


Γιώργος Σαββίδης
20-06-2010, 06:08
Ένα δροσερό αεράκι χτυπούσε εχθές το βράδυ τον Φώτη που κινούταν με την μηχανή του στον Κηφισό στο υψος μεταξύ καβάλας και ιερά οδού . οδηγούσε με χαρά με τον αέρα να τον ανεμίζει και ένιωθε ευχάριστα με τον αέρα να χτυπά στα αυτια του και το φουπ, φουπ να τον απομονώνει από τους ήχους γύρο του !
Αισθανόταν όμορφα ακόμα και όταν τα μάτια του δάκρυζαν και συνέχισε να το απολαμβάνει ! ώσπου ηρθε η κακία στιγμή και ο Φώτης βρέθηκε με χτυπημένο το κεφάλι με το αίμα του να τρέχει στην άσφαλτο

Δεν μπόρεσα να προσπεράσω αυτό που είδα και σταμάτησα να δω μήπως μπορώ να βοηθήσω σε κάτι ….
Με χαρά είδα ότι ο Φώτης ζούσε, ανάπνεε, προσπαθούσε να κινηθεί ,τον ρώτησα πως τον λένε , αλλά δεν μπορούσε να μου απαντήσει του είπα να μείνει ακίνητος και να μην κουνάει το κεφάλι του αλλά αυτός συνέχισε …..τότε είπα πρέπει να κρατήσω ακίνητο το κεφάλι του ώσπου να έρθει κάποια βοήθεια και αμέσως ηρθε η “βοήθεια” και μου είπε, κύριε μην τον αγγίζεται ! είστε ειδικός ? όχι του απάντησα και δεν κάνω κάτι περισσότερο από το να προσπαθώ να τον κρατήσω ακίνητο και να του μιλάω….. ευτυχώς για τον Φώτη γρήγορα ηρθε ένα παλικάρι για να βοηθήσει και αυτός, ρωτήθηκε αν είναι ειδικός , Nαι απάντησε ! μην τον αγγίζεται κύριε …..σε μερικά δευτερα ηρθε και μια κοπέλα να βοηθήσει ρωτήθηκε και αυτή το ίδιο! ναι απάντησε ο συνοδός της είναι νοσηλεύτρια και εκπαιδευμένη για τις πρώτες βοήθειες του είπε …..γρήγορα ηρθε και ακόμη ένας περαστικός και αυτός ρωτήθηκε ……αλλά την απάντηση την έδωσε ανοίγοντας μια τσάντα να φοράει ειδικά γάντια και να βγάζει τα ακουστικά του ………………………

Αυτό που χαίρομαι είναι η ευαισθησία που έχουμε σαν λαός !!! δεν προσπερνούμε εύκολα ότι βλέπουμε ……..αλλά λαλούμε πολύ σαν κοκόρια και το ξημέρωμα αργή !!! Σε λίγα λεπτά ηρθε και το ΕΚΑΒ χάρηκα για την ταχύτητα …….αμέσως του πέρασαν ένα κολάρο πάνω από τον ελαστικό επίδεσμο που είχε περάσει σαν πρόχειρο μέσο ο περαστικός γιατρός για να περιορίσει την κίνηση του κεφαλιού ……..

Η χαρά μου ήταν μεγάλη που έβλεπα ανθρώπους που σταμάτησαν να βοηθήσουν !! Γρήγοροι και εκπαιδευμένοι οι άνθρωποι του ΕΚΑΒ !! αλλά η στεναχώρια δεν άργησε ! όταν έβγαλαν το φορείο ο γιατρός τους ρώτησε δεν έχετε το ειδικό φορείο φαράσι για τον σηκώσουμε? Όχι του απάντησαν και δεν ένιωθαν καθόλου άνετα για αυτό ! και ρωτώ το μαμημένο το κράτος μας με ποιο δικαίωμα τους στέλνουν για δουλειά χωρίς τα απαραίτητα ……..και να νιώθουν άσχημα για τον τρόπο που εργάζονται …….. για 50ευρω οικονομία ! θα τους έρθει φτηνότερα όταν έρθει η αναπηρία εξαιτίας της μετακίνησης χωρίς αυτό το ειδικό φορείο των 50ευρω

Πότε το μαμημένο κράτος θα δει ποιο είναι το συμφέρον του ………πότε θα καταλάβουν οι Φώτηδες ότι το κεφάλι είναι δικό τους αλλά δεν έχουν το δικαίωμα να το σπάνε και να τους πληρώνουμε οι υπόλοιποι ……..και αν τους είναι αδιάφορο το ποιος πληρώνει ας σεβαστούν την μάνα τους ! Με ποιο δικαίωμα της φέρνουν αυτόν τον πόνο ………Με ποιο δικαίωμα παντρεύονται , κάνουν παιδιά και λειτουργούν τόσο ανεύθυνα και ανεγκέφαλα ……..τι φταίνε οι άλλοι που τους αγαπούν? θέλετε να ανταποδώσετε την αγάπη με πόνο ?

syan
20-06-2010, 06:36
Δυστυχώς πάντα επίκαιρα θα είναι τέτοια σχόλια στο Ελλαδιστάν Γιώργο...μοιραζόμαστε την αγανάκτησή μας για να πονάμε λιγότερο !!

Arkas
20-06-2010, 07:08
Δυστυχώς πάντα επίκαιρα θα είναι τέτοια σχόλια στο Ελλαδιστάν Γιώργο...μοιραζόμαστε την αγανάκτησή μας για να πονάμε λιγότερο !!
Έτσι έτσι!:mad::(:mad:

gemara
20-06-2010, 07:23
Αγανακτώ και λυπάμαι.

kostas-patra
20-06-2010, 09:21
γράφω σβήνω, δεν ξέρω από πού να το πιάσω
πρώτ απ όλα, να ναι καλά ο φώτης και ο κάθε φώτης

καταλαβαίνω την έμφυτη περιέργεια, αλλά αν δεν ξέρει κανείς κάτι για να το προσφέρει, καλύτερα να απομακρύνεται προσεκτικά, επιτρέποντας στο ασθενοφόρο και την τροχαία να φτάσουν γρηγορότερα. στην αντίθετη περίπτωση, η περιέργεια κρίνεται μοιραία

βγάζω το καπέλο σε κείνους που με το σώμα ή το όχημά τους, τα τρίγωνα ή τα νεύματά τους αποσυμφορίζουν την κίνηση στο σημείο εκτελώντας χρέη αυταπάγγελτου τροχονόμου

αυτοί που ρωτάνε αν κάποιος είναι ειδικός, δεν τους παρεξηγώ, μιας και υπερπρόθυμοι καλοθελητές, μπορεί να επιβαρύνουν σημαντικά τον τραυματία, όπως με μια φίλη μου που ο περαστικός που την μετέφερε, από το κέντρο του πειραιά στο νοσοκομείο, έχοντας μικρό αυτοκίνητο της έκανε μεγαλύτερη ζημιά στην σπονδυλική στήλη από το ατύχημα το ίδιο.

πάνω από τον τραυματία δεν έχει νόημα να του φορτώνει κανείς ευθύνες ή να τον ρωτάει πως έγινε,
φτάνει να τον ρωτήσει κανείς που πονάει-για να επιληφθεί κανείς τα ανοιχτά του τραύματα-
και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας με τους δικούς του και το τηλεφώνημα να γίνει από ένα ψύχραιμο άτομο που θα ενημερώσει και δεν θα πανικοβάλει

απ όσο έχω δεί, δεν έχουμε σαν λαός πρόβλημα να σταματήσουμε για να προσφέρουμε βοήθεια στον τραυματία, σαν κράτος δεν μπορούμε να του εξασφαλίσουμε οδηγητική παιδεία, επαρκών προυποθέσεων οδικό δίκτυο, συντονισμένες προσπάθειες στον τομέα υγείας, προοπτική στον τομέα της αποκατάστασης και απόδοση ευθύνης όπου κι αν υπάρχει.

συγνώμη αν στο κανα γενικό το θέμα, αλλά σε κάθε παράδειγμα που αναφέρουμε, αυτά που βλέπω, είναι η ύπαρξη ή μη της ιδιωτικής πρωτοβουλίας, λες και η συλλογικότητα είναι μια έννοια που έχει πια χαθεί

Carduelis
02-07-2010, 15:51
Πιστεύω πως στο θέμα των "πρώτων βοηθειών" σε ένα τροχαίο, σαν λαός, κουβαλάμε τις παθογένειες της ράτσας μας:
- Ευαίσθητοι αλλά και ανοργάνωτοι
- συμπονετικοί αλλά και ευθυνόφοβοι
- συμπαραστάτες αλλά και περίεργοι
Είναι όντως υπαρκτό το δίλημμα κάποιων ανθρώπων: "να βοηθήσω σ' αυτό το τροχαίο ή θα βρεθώ τελικά μπλεγμένος μεθαύριο από τους συγγενείς κλπ αν κάτι δεν πάει καλά;"
Θα πρέπει να ξέρουμε οτι σε άλλες χώρες τιμωρείται κανείς αν μπορεί να προσφέρει βοήθεια και δεν το κάνει και επιπλέον έχουν θεσπιστεί νόμοι ακριβώς για την προστασία όσων προσπαθούν (και έχουν τα τυπικά και ουσιαστικά εφόδια) να προσφέρουν βοήθεια. Είναι ο νόμος του καλού σαμαρείτη: Good Samaritans Low. Good Samaritans Law & Legal Definition (http://definitions.uslegal.com/g/good-samaritans/)
http://en.wikipedia.org/wiki/Good_Samaritan_law (http://en.wikipedia.org/wiki/Good_Samaritan_law)
Aλλά στα κράτη που όλοι "θαυμάζουμε" υπάρχει και ένα ισχυρότατο εθελοντικό και κοινωνικό κίνημα φορέων και συλλόγων κάθε είδους που φροντίζει ώστε οι πολλοί να είναι ενήμεροι πάνω σε θέματα πρώτων βοηθειών και μάλιστα από μικρή ηλικία! και επιπλέον με πιστοποίηση!
Από το δημοτικό μέχρι την ενηλικίωσή του κάποιος ακούει και εκπαιδεύεται στις πρώτες βοήθειες, από ειδικούς και αρμόδιους.
Στην Αγγλία, που γνωρίζω εγώ τουλάχιστον, αρμόδιοι για επίσημη εκπαίδευση στις πρώτες βοήθειες είναι σε κάθε περιοχή:
- τα μεγάλα νοσοκομεία, ο Ερυθρός σταυρός, η Πυροσβεστική, η Αστυνομία, αλλά και ιδιωτικές εταιρείες εκπαίδευσης First Aid Certification - First Aid Certificate -$ 29.99 (http://www.expertrating.com/certifications/First-Aid-Skills-Certification.asp)
- οι συμμετέχοντες παίρνουν πιστοποιητικό που έχει ισχύ για 3 χρόνια και ανανεώνεται μόνο αν παρακολουθήσουν ξανά το ίδιο πρόγραμμα.
Στην Ελλάδα το μάθημα των πρώτων βοηθειών απουσιάζει από τα σχολεία, δεν είναι ούτε στην βασική εκπαίδευση των στρατεύσιμων και ουσιαστικά είναι στην φιλοτιμία του καθενός να το αποκτήσει...
Γνώμη μου: το gsforum σαν φορέας, θα πρέπει να απευθυνθεί στο γραφείο εκπαίδευσης του ΕΚΑΒ EKAB - E���������� (http://www.ekab.gr/contact.html), είτε στον Ερυθρό Σταυρό και να ζητήσει να γίνουν τέτοια μαθήματα σε όσους επιθυμούν, ενδεχομένως με εστίαση στον αναβάτη μοτό. Επειδή έχουν έλλειψη προσωπικού συνήθως απαιτείται προσυνεννόηση και προτιμούνται φορείς με μεγάλο αριθμό μελών.

steliosx
02-07-2010, 16:07
Γνώμη μου: το gsforum σαν φορέας, θα πρέπει να απευθυνθεί στο γραφείο εκπαίδευσης του ΕΚΑΒ EKAB - E���������� (http://www.ekab.gr/contact.html), είτε στον Ερυθρό Σταυρό και να ζητήσει να γίνουν τέτοια μαθήματα σε όσους επιθυμούν, ενδεχομένως με εστίαση στον αναβάτη μοτό. Επειδή έχουν έλλειψη προσωπικού συνήθως απαιτείται προσυνεννόηση και προτιμούνται φορείς με μεγάλο αριθμό μελών.

+1000

:sm8::sm8::sm8::sm8:

xenos
02-07-2010, 16:41
Πιστεύω πως στο θέμα των "πρώτων βοηθειών" σε ένα τροχαίο, σαν λαός, κουβαλάμε τις παθογένειες της ράτσας μας:
- Ευαίσθητοι αλλά και ανοργάνωτοι
- συμπονετικοί αλλά και ευθυνόφοβοι
- συμπαραστάτες αλλά και περίεργοι
Είναι όντως υπαρκτό το δίλημμα κάποιων ανθρώπων: "να βοηθήσω σ' αυτό το τροχαίο ή θα βρεθώ τελικά μπλεγμένος μεθαύριο από τους συγγενείς κλπ αν κάτι δεν πάει καλά;"
Θα πρέπει να ξέρουμε οτι σε άλλες χώρες τιμωρείται κανείς αν μπορεί να προσφέρει βοήθεια και δεν το κάνει και επιπλέον έχουν θεσπιστεί νόμοι ακριβώς για την προστασία όσων προσπαθούν (και έχουν τα τυπικά και ουσιαστικά εφόδια) να προσφέρουν βοήθεια. Είναι ο νόμος του καλού σαμαρείτη: Good Samaritans Low. Good Samaritans Law & Legal Definition (http://definitions.uslegal.com/g/good-samaritans/)
http://en.wikipedia.org/wiki/Good_Samaritan_law (http://en.wikipedia.org/wiki/Good_Samaritan_law)
Aλλά στα κράτη που όλοι "θαυμάζουμε" υπάρχει και ένα ισχυρότατο εθελοντικό και κοινωνικό κίνημα φορέων και συλλόγων κάθε είδους που φροντίζει ώστε οι πολλοί να είναι ενήμεροι πάνω σε θέματα πρώτων βοηθειών και μάλιστα από μικρή ηλικία! και επιπλέον με πιστοποίηση!
Από το δημοτικό μέχρι την ενηλικίωσή του κάποιος ακούει και εκπαιδεύεται στις πρώτες βοήθειες, από ειδικούς και αρμόδιους.
Στην Αγγλία, που γνωρίζω εγώ τουλάχιστον, αρμόδιοι για επίσημη εκπαίδευση στις πρώτες βοήθειες είναι σε κάθε περιοχή:
- τα μεγάλα νοσοκομεία, ο Ερυθρός σταυρός, η Πυροσβεστική, η Αστυνομία, αλλά και ιδιωτικές εταιρείες εκπαίδευσης First Aid Certification - First Aid Certificate -$ 29.99 (http://www.expertrating.com/certifications/First-Aid-Skills-Certification.asp)
- οι συμμετέχοντες παίρνουν πιστοποιητικό που έχει ισχύ για 3 χρόνια και ανανεώνεται μόνο αν παρακολουθήσουν ξανά το ίδιο πρόγραμμα.
Στην Ελλάδα το μάθημα των πρώτων βοηθειών απουσιάζει από τα σχολεία, δεν είναι ούτε στην βασική εκπαίδευση των στρατεύσιμων και ουσιαστικά είναι στην φιλοτιμία του καθενός να το αποκτήσει...
Γνώμη μου: το gsforum σαν φορέας, θα πρέπει να απευθυνθεί στο γραφείο εκπαίδευσης του ΕΚΑΒ EKAB - E���������� (http://www.ekab.gr/contact.html), είτε στον Ερυθρό Σταυρό και να ζητήσει να γίνουν τέτοια μαθήματα σε όσους επιθυμούν, ενδεχομένως με εστίαση στον αναβάτη μοτό. Επειδή έχουν έλλειψη προσωπικού συνήθως απαιτείται προσυνεννόηση και προτιμούνται φορείς με μεγάλο αριθμό μελών.


φίλε Νοτη.. πρωτινα κ εγώ το συγκεκριμένο θέμα..πριν κάμποσο καιρό!!..μιας κ είμαστε ένα φόρουμ ευαισθητοποιημένο σε τέτοια θέματα..ακομα καμία απάντηση..ελπίζω οτι το θέμα το δουλεύουνε..αν όχι..!!! τότε ελπίζω με την δικιά σου προτροπή να πάρει σάρκα κ οστά!!!:D

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
02-07-2010, 16:55
φίλε Νοτη.. πρωτινα κ εγώ το συγκεκριμένο θέμα..πριν κάμποσο καιρό!!..μιας κ είμαστε ένα φόρουμ ευαισθητοποιημένο σε τέτοια θέματα..ακομα καμία απάντηση..ελπίζω οτι το θέμα το δουλεύουνε..αν όχι..!!! τότε ελπίζω με την δικιά σου προτροπή να πάρει σάρκα κ οστά!!!:D


Εεεε ... τον Νότη τον "αγαπάμε" πιο πολύ .....

Γειά σου ρε Ξένο παραπονιάρη .... :D





Το δουλεύουμε, όπως λες, αλλά είναι κάτι που μπορεί να γίνει μετά το Καλοκαίρι ....

Τώρα όλοι είμαστε ... "αλλού ντ' αλλού" ....:sm7:

saitman
02-07-2010, 17:58
τωρα που θα παμε διακοπες θα δεις οτι θα χρειαστει!!

Carduelis
02-07-2010, 19:29
φίλε Νοτη.. πρωτινα κ εγώ το συγκεκριμένο θέμα..πριν κάμποσο καιρό!!..μιας κ είμαστε ένα φόρουμ ευαισθητοποιημένο σε τέτοια θέματα..ακομα καμία απάντηση..ελπίζω οτι το θέμα το δουλεύουνε..αν όχι..!!! τότε ελπίζω με την δικιά σου προτροπή να πάρει σάρκα κ οστά!!!:D
Εχεις απόλυτο δίκιο φίλε Φώντα!
Είχες πρώτος προτείνει το συγκεκριμένο θέμα πριν κάμποσο καιρό εδώ http://www.gsforum.gr/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82/11324-%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%89%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%A4%CF%81%CE%B1%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%B1%CE%B9%CE%BF.html (βλέπεις οτι σε διαβάζω ε;; :) )
Πάντως αν συμφωνούμε όλοι οτι το θέμα ενδιαφέρει μπορούμε να το "τρέξουμε" μετά τον Αύγουστο που μαζευόμαστε!
Εχω μερικές ιδέες κατά νού και θα τις βάλω σύντομα στο "τραπέζι" για κουβέντα..

xenos
02-07-2010, 23:00
τωρα που θα παμε διακοπες θα δεις οτι θα χρειαστει!!



κ εγώ αυτό πιστεύω...το καλοκαίρι είναι η χειρότερη εποχή για εμάς τους μοτοσυκλετιστές...πιο επιρρεπής στα δυστυχήματα!!:(

Carduelis
11-07-2010, 00:19
κ εγώ αυτό πιστεύω...το καλοκαίρι είναι η χειρότερη εποχή για εμάς τους μοτοσυκλετιστές...πιο επιρρεπής στα δυστυχήματα!!:(
Δείτε σε αυτό το εγγλέζικο site οτι διοργανώνονται ειδικά μαθήματα πρώτων βοηθειών για μοτοσυκλετιστές με τίτλο :FBOS - First Bike On Scene (η πρώτη μοτοσυκλέτα στο σημείο του τροχαίου) και πως μέσα στην "ύλη" που διδάσκουν είναι και η σωστή αφαίρεση του κράνους (όταν και όπου πρέπει να βγεί!!).
Τα μαθήματα κρατάνε μια μέρα και φυσικά δίνουν πιστοποιητικό..

Description:





The course instructs the students to:
Understand Trauma and the mechanism of injury.
Understand how to protect the scene and snatch rescue.
Demonstrate Basic Life Support.
Understand the correct procedures for spinal management.
Demonstrate the correct procedure for removing a crash helmet.
Motorcycle Info Pages - Ride Safe, STAY SAFE! > FBOS - First Bike On Scene (http://www.motorcycleinfo.co.uk/index.cfm?fa=contentGeneric.twhhyjzpxapzkouq&pageId=164424)