PDA

View Full Version : Δίτροχη Αλληλεγγύη


syan
25-02-2009, 08:40
http://www.motocicletasyseguridadvial.com/Lists/Agenda/Attachments/13/Affiche_Restez_motard_a_moto.jpg

EOD-K9
25-02-2009, 09:24
....................................................................................................................

gemara
25-02-2009, 12:46
Πέραν της ανθρώπινης και συγκινητικής αυτής φωτογραφίας του syan, θα ήθελα να γνωρίσω σε όλες και όλους τους αναβάτες του φόρουμ, ότι στην περιοχή της Β. Ευρώπης που κυκλοφορώ τα τελευταία χρόνια, όλοι μα όλοι οι αναβάτες μηχανής που συναντιούνται αντίθετα, χαιρετιούνται με τον παραπάνω χαιρετισμό. Σε περίπτωση που κάποιος προσπερνάει κάποιον, χαιρετιούνται με την έκταση του ποδιού και οι δύο πάλι. Πολλές φορές χαιιρετάει και ο/η συνεπιβάτης.

Είναι μία κίνηση (αλληλεγγύης) που σε κάνει να γελάς διαρκώς ενδόμυχα και σε καμμία μα καμμία περίπτωση δεν σου "πέφτει" η υπόληψη με το να ανταποδίδεις! Ούτε υπάρχουν και οι διακρίσεις βέβαια, του στύλ αυτός είναι Χαρλεάκιας, στρητάς, εντουρόβιος ή μπεμβεδάκιας (οι 7 στους 10 βέβαια είναι μπεμβεδάκιες!). Όλοι χαιρετιούνται ανεξαιρέτως.

Να σας πω τώρα ότι αν καμμιά φορά βρεθώ σε μποτιλιάρισμα είτε στην πόλη είτε σε μεγάλο δρόμο και επιχειρήσω να περάσω ανάμεσα από τα αυτοκίνητα, όχι το μπροστινό, αλλά 3-4 αυτοκίνητα πιο μπροστά με έχουν πάρει είδηση από τους καθρέφτες και κόβουν το τιμόνι αντίθετα για να μου ανοίξουν το δρόμο! Και σε αυτήν την περίπτωση ο αναβάτης της μηχανής, μόλις τους περάσει και βρεθεί μπροστά τους, τους ευχαριστεί πάντα με την έκταση του ποδιού... Τι λέμε τώρα ρε Γιάννη Παναγιωτίδη, ε;;;

Πιστεύω να καταλαβαίνετε, το πως φαινόμαστε εμείς, που όχι στο δρόμο δε χαιρετιόμαστε (με 2 δάχτυλα, όχι με 5...), αλλά τσακωνόμαστε, ειρωνευόμαστε, χλευάζουμε συναδέρφους κατηγορούμε και κρίνουμε επιλογές και γούστα, κάνουμε τους έξυπνους και βγάζουμε κάθε απωθημένο μας ακόμη και μέσα στα φόρουμ...

Έχουμε λίγο δρόμο ακόμη να κάνουμε!

Arkas
25-02-2009, 12:57
http://www.motocicletasyseguridadvial.com/Lists/Agenda/Attachments/13/Affiche_Restez_motard_a_moto.jpg


Πολύ ωραίο Στράτο!
Πέραν της ανθρώπινης και συγκινητικής αυτής φωτογραφίας του syan, θα ήθελα να γνωρίσω σε όλες και όλους τους αναβάτες του φόρουμ, ότι στην περιοχή της Β. Ευρώπης που κυκλοφορώ τα τελευταία χρόνια, όλοι μα όλοι οι αναβάτες μηχανής που συναντιούνται αντίθετα, χαιρετιούνται με τον παραπάνω χαιρετισμό. Σε περίπτωση που κάποιος προσπερνάει κάποιον, χαιρετιούνται με την έκταση του ποδιού και οι δύο πάλι. Πολλές φορές χαιιρετάει και ο/η συνεπιβάτης.

Είναι μία κίνηση (αλληλεγγύης) που σε κάνει να γελάς διαρκώς ενδόμυχα και σε καμμία μα καμμία περίπτωση δεν σου "πέφτει" η υπόληψη με το να ανταποδίδεις! Ούτε υπάρχουν και οι διακρίσεις βέβαια, του στύλ αυτός είναι Χαρλεάκιας, στρητάς, εντουρόβιος ή μπεμβεδάκιας (οι 7 στους 10 βέβαια είναι μπεμβεδάκιες!). Όλοι χαιρετιούνται ανεξαιρέτως.

Να σας πω τώρα ότι αν καμμιά φορά βρεθώ σε μποτιλιάρισμα είτε στην πόλη είτε σε μεγάλο δρόμο και επιχειρήσω να περάσω ανάμεσα από τα αυτοκίνητα, όχι το μπροστινό, αλλά 3-4 αυτοκίνητα πιο μπροστά με έχουν πάρει είδηση από τους καθρέφτες και κόβουν το τιμόνι αντίθετα για να μου ανοίξουν το δρόμο! Και σε αυτήν την περίπτωση ο αναβάτης της μηχανής, μόλις τους περάσει και βρεθεί μπροστά τους, τους ευχαριστεί πάντα με την έκταση του ποδιού... Τι λέμε τώρα ρε Γιάννη Παναγιωτίδη, ε;;;

Πιστεύω να καταλαβαίνετε, το πως φαινόμαστε εμείς, που όχι στο δρόμο δε χαιρετιόμαστε (με 2 δάχτυλα, όχι με 5...), αλλά τσακωνόμαστε, ειρωνευόμαστε, χλευάζουμε συναδέρφους κατηγορούμε και κρίνουμε επιλογές και γούστα, κάνουμε τους έξυπνους και βγάζουμε κάθε απωθημένο μας ακόμη και μέσα στα φόρουμ...

Έχουμε λίγο δρόμο ακόμη να κάνουμε!
Πολύ σωστά Γιώργο.
Αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος χαιρετισμού και όχι το αναβόσβησμα των φώτων το οποίο εκλαμβάνεται ως προειδοποίηση από τους αναβάτες της αντίθετης κατεύθυνσης.

droggitiszak
25-02-2009, 13:19
εκτός της αλληλεγγύης θα έλεγα κ πολιτισμός.

προτιμώ κι εγώ τα δύο δάχτυλα από τα πέντε....

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
25-02-2009, 13:34
Πέραν της ανθρώπινης και συγκινητικής αυτής φωτογραφίας του syan, θα ήθελα να γνωρίσω σε όλες και όλους τους αναβάτες του φόρουμ, ότι στην περιοχή της Β. Ευρώπης που κυκλοφορώ τα τελευταία χρόνια, όλοι μα όλοι οι αναβάτες μηχανής που συναντιούνται αντίθετα, χαιρετιούνται με τον παραπάνω χαιρετισμό. Σε περίπτωση που κάποιος προσπερνάει κάποιον, χαιρετιούνται με την έκταση του ποδιού και οι δύο πάλι. Πολλές φορές χαιιρετάει και ο/η συνεπιβάτης.

Είναι μία κίνηση (αλληλεγγύης) που σε κάνει να γελάς διαρκώς ενδόμυχα και σε καμμία μα καμμία περίπτωση δεν σου "πέφτει" η υπόληψη με το να ανταποδίδεις! Ούτε υπάρχουν και οι διακρίσεις βέβαια, του στύλ αυτός είναι Χαρλεάκιας, στρητάς, εντουρόβιος ή μπεμβεδάκιας (οι 7 στους 10 βέβαια είναι μπεμβεδάκιες!). Όλοι χαιρετιούνται ανεξαιρέτως.

Να σας πω τώρα ότι αν καμμιά φορά βρεθώ σε μποτιλιάρισμα είτε στην πόλη είτε σε μεγάλο δρόμο και επιχειρήσω να περάσω ανάμεσα από τα αυτοκίνητα, όχι το μπροστινό, αλλά 3-4 αυτοκίνητα πιο μπροστά με έχουν πάρει είδηση από τους καθρέφτες και κόβουν το τιμόνι αντίθετα για να μου ανοίξουν το δρόμο! Και σε αυτήν την περίπτωση ο αναβάτης της μηχανής, μόλις τους περάσει και βρεθεί μπροστά τους, τους ευχαριστεί πάντα με την έκταση του ποδιού... Τι λέμε τώρα ρε Γιάννη Παναγιωτίδη, ε;;;

Πιστεύω να καταλαβαίνετε, το πως φαινόμαστε εμείς, που όχι στο δρόμο δε χαιρετιόμαστε (με 2 δάχτυλα, όχι με 5...), αλλά τσακωνόμαστε, ειρωνευόμαστε, χλευάζουμε συναδέρφους κατηγορούμε και κρίνουμε επιλογές και γούστα, κάνουμε τους έξυπνους και βγάζουμε κάθε απωθημένο μας ακόμη και μέσα στα φόρουμ...

Έχουμε λίγο δρόμο ακόμη να κάνουμε!


Φίλε Γιώργο,

ως προς το μποτιλιάρισμα, θα σου πω το εξής:

Επειδή κυκλοφορώ καθημερινά στην Αθήνα - κέντρο - έχω παρατηρήσει ότι,

κ εδώ τα αυτοκίνητα σου "ανοίγουν" δρόμο, ακόμα κ οι οδηγοί ΤΑΧΙ.

Δεν ξέρω αν το κάνουν για να προστατέψουν την περιουσία τους

ή από ευγένεια, πάντως το κάνουν !!!!

Για τις "χαιρετούρες" ..... δεν έχω τόσο καλά νέα ...:(

Πολλές φορές, αν όχι πάντα, σε φανάρι, είσαι δίπλα-δίπλα με άλλον μοτοσικλετιστή.

Αρκετές φορές με μοτό ίδια με τη δική σου.

Φυσικό είναι - για μένα - να τον κοιτάξεις κ να του κάνεις ένα νεύμα

ή το γνωστό ..."πως πάει" ;;;;;

Τις περισσότερες φορές εισπράττεις μια αδιαφορία ή ένα βαριεστημένο ...καααλάααα ....

Παρόλο που αυτό με εκνευρίζει, θα συνεχίσω την "επαφή" με τον συνάδελφο,

μοτοσικλετιστή κ όσοι απαντήσουν - απαντήσανε .....:hmmm:

Θα επιμείνω γι' αυτούς τους λίγους που σου χαμογελάνε, κ ορισμένες φορές σταματάμε δεξιά

για κουβέντα περί των αγαπημένων μας μοτό,

σαν να γνωριζόμασταν από παλιά....:D



.

gemara
25-02-2009, 15:24
Φίλε Γιώργο,

ως προς το μποτιλιάρισμα, θα σου πω το εξής:

Επειδή κυκλοφορώ καθημερινά στην Αθήνα - κέντρο - έχω παρατηρήσει ότι,

κ εδώ τα αυτοκίνητα σου "ανοίγουν" δρόμο, ακόμα κ οι οδηγοί ΤΑΧΙ.

Δεν ξέρω αν το κάνουν για να προστατέψουν την περιουσία τους

ή από ευγένεια, πάντως το κάνουν !!!!

Για τις "χαιρετούρες" ..... δεν έχω τόσο καλά νέα ...:(

Πολλές φορές, αν όχι πάντα, σε φανάρι, είσαι δίπλα-δίπλα με άλλον μοτοσικλετιστή.

Αρκετές φορές με μοτό ίδια με τη δική σου.

Φυσικό είναι - για μένα - να τον κοιτάξεις κ να του κάνεις ένα νεύμα

ή το γνωστό ..."πως πάει" ;;;;;

Τις περισσότερες φορές εισπράττεις μια αδιαφορία ή ένα βαριεστημένο ...καααλάααα ....

Παρόλο που αυτό με εκνευρίζει, θα συνεχίσω την "επαφή" με τον συνάδελφο,

μοτοσικλετιστή κ όσοι απαντήσουν - απαντήσανε .....:hmmm:

Θα επιμείνω γι' αυτούς τους λίγους που σου χαμογελάνε, κ ορισμένες φορές σταματάμε δεξιά

για κουβέντα περί των αγαπημένων μας μοτό,

σαν να γνωριζόμασταν από παλιά....:D



.

Φίλε Νίκο συμφωνώ,

Στην Αθήνα έχω περάσει όλη τη ζωή μου και πολύ συχνά κυκλοφορώ στο κέντρο με μηχανή, την προηγούμενη βδομάδα πχ, εκεί ήμουν. Αυτοί που κάνουν άκρη, το κάνουν καταρχήν για τον καθρέφτη τους, η γιατί κατάλαβαν ότι "ξεχάστηκαν" και έχουν κλείσει τον δρόμο. Δεν λείπουν βέβαια και οι αδιάφοροι και οι κομπλεξικοί του στυλ, εδώ θα κάτσεις να μποτιλιαριστείς μαζί μου, γιατί να περάσεις εσύ;

Ασφαλώς και μεταξύ ορισμένων μοτοσυκλετιστών υπάρχει η αλληλεγγύη για την οποία μιλάμε, δεν είναι όλα ισοπεδωμένα. Αλλά... πολύ βαριεστημάρα ρε παιδι μου όπως λες!

Τώρα αν βρεθεί δίπλα μας η ίδια μότο, το μάτι κατευθείαν κάνει μία "γενική επιθεώρηση" της άλλης και αρχίζουν οι συγκρίσεις: "Το μπαγάσα, έχει ακράπα και πλαϊνές. Η δικιά μου όμως είναι πιο καινούργιο μοντέλο και έχω ESA και τις μαμίσιες μπάρες! Χιχι!" :D

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
25-02-2009, 15:34
Φίλε Νίκο συμφωνώ,

Στην Αθήνα έχω περάσει όλη τη ζωή μου και πολύ συχνά κυκλοφορώ στο κέντρο με μηχανή, την προηγούμενη βδομάδα πχ, εκεί ήμουν. Αυτοί που κάνουν άκρη, το κάνουν καταρχήν για τον καθρέφτη τους, η γιατί κατάλαβαν ότι "ξεχάστηκαν" και έχουν κλείσει τον δρόμο. Δεν λείπουν βέβαια και οι αδιάφοροι και οι κομπλεξικοί του στυλ, εδώ θα κάτσεις να μποτιλιαριστείς μαζί μου, γιατί να περάσεις εσύ;

Ασφαλώς και μεταξύ ορισμένων μοτοσυκλετιστών υπάρχει η αλληλεγγύη για την οποία μιλάμε, δεν είναι όλα ισοπεδωμένα. Αλλά... πολύ βαριεστημάρα ρε παιδι μου όπως λες!

Τώρα αν βρεθεί δίπλα μας η ίδια μότο, το μάτι κατευθείαν κάνει μία "γενική επιθεώρηση" της άλλης και αρχίζουν οι συγκρίσεις: "Το μπαγάσα, έχει ακράπα και πλαϊνές. Η δικιά μου όμως είναι πιο καινούργιο μοντέλο και έχω ESA και τις μαμίσιες μπάρες! Χιχι!" :D



Μ' αρέσει που τα βλέπεις έτσι ....

Μάλλον χιουμοριστικά .....

Άλλωστε, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο,

ούτε ν' αλλάξουμε τον κόσμο ....:D

george1968
26-02-2009, 17:43
... στην περιοχή της Β. Ευρώπης που κυκλοφορώ τα τελευταία χρόνια, όλοι μα όλοι οι αναβάτες μηχανής που συναντιούνται αντίθετα, χαιρετιούνται με τον παραπάνω χαιρετισμό. Σε περίπτωση που κάποιος προσπερνάει κάποιον, χαιρετιούνται με την έκταση του ποδιού και οι δύο πάλι. Πολλές φορές χαιιρετάει και ο/η συνεπιβάτης.

Έχουμε λίγο δρόμο ακόμη να κάνουμε!

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω. Μάλιστα θυμάμαι στο 2ο ταξίδι μου στο εξωτερικό (πρώτο ήταν προς την Τουρκία οπότε μάλλον εδώ δε μετρά ο χαιρετισμός....) παραξενεύτηκα όταν με προσπέρασαν μοτοσικλετιστές και είδα την έκταση του ποδιού τους.
Αν και "παρθένος" τότε σε τέτοια συμπεριφορά, δεν άργησα να καταλάβω τι σήμαινε.

Καταλαβαίνεται φίλοι μου την απογοήτευσή μου όταν συμπεριφέρθηκα και εγώ με τον ίδιο τρόπο αργότερα στην Ελλάδα....

xenos
26-02-2009, 20:28
συμφωνώ είμαστε αρκετα πισω σε ορισμενα θεματα...κ αυτο γιατι ολοι πράττουμε σαν ατομα μεμονωμένα κ οχι σαν συνολο!!!....ελπιζω καπια στιγμη οι νεες γενιες να ανεβασουν το επιπεδο κ οχι να μείνουν κολλημένοι στους παλιους τροπους των πατεραδων κ παππουδων μας!!!!!!

Dionisis
27-02-2009, 00:59
:sm8::sm8:

xvitos
20-03-2009, 16:13
:sm8:

giorgos_gs
20-03-2009, 22:52
πολυ καλο.