PDA

View Full Version : Με ή δίχως ;;;


Carduelis
24-06-2010, 21:28
Η αμερικάνικη υπηρεσία οδικής ασφάλειας εθνικών οδών (ΝΗTSA -National Highway Traffic Safety Administration) δημοσίευσε τα στατιστικά στοιχεία σχετικά με τη χρήση κράνους το 2009 στην Αμερική.
Επειδή ευκολότερα θα δούμε το ΚΚΕ κυβέρνηση παρά τέτοια στατιστικά στην πατρίδα μας ας ρίξουμε μια ματιά.. (και μη μου πείτε εμείς δεν είμαστε αμερικανάκια γιατί άμα βγείτε μια βόλτα στην παραλία αυτές τις μέρες θα δείτε τα τρισχειρότερα!)
1. Ακόμα και το 2010 είναι δύσκολο να πείσεις μερικά κεφάλια να φοράνε κράνος! Από 48% το 2005 έφτασαν το 67% το 2009 οι αναβάτες με κράνος!

4108
2. Σχεδόν 11% φοράνε κάτι που μοιάζει με κράνος αλλά δεν είναι κράνος.. http://kccustom.com/images/helmet1.gif
και 26% δεν φοράνε καθόλου.. δηλαδή 1 στους 4 ξεκράνωτος!
4109
3. Σε όποιες πολιτείες είναι υποχρεωτικό το κράνος σε όλους η συμμόρφωση είναι μεγαλύτερη (86%) ενώ σε όσες δεν είναι υποχρεωτικό η συμμόρφωση κατεβαίνει στο 55% !
Αρα 1 στους 2 ξεκράνωτος.. άρα χρειάζονται τελικά αυστηροί νόμοι ακόμα και στους αμερικάνους για να υπακούσουν
4110

Ήθελα νάξερα τα δικά μας νούμερα ποιά θα ήταν αν κάποτε αποκτούσαμε αντίστοιχες υπηρεσίες που να ασχολούνται και με τους αναβάτες μοτο...

MARK
24-06-2010, 22:37
Ποιός ξέρει φίλε Νότη;;;:confused:

gemara
24-06-2010, 23:03
Εδώ έχουμε φτάσει στο πολύ καλό (για τριτοκοσμική χώρα) 4/1.

Περίμενα προχτές το μεσημέρι στην Λ. Συγγρού, μέτρησα 500 δίκυκλα που ανέβαιναν, οι 120-130 δεν φόραγαν κράνος.

Σήμερα το απόγευμα, είδα καμμιά 10αρία GS, οι 3 και γω 4, φοράγαμε κράνος!:Απορία:

taksidiotis
24-06-2010, 23:40
το κρανος χρειαζεται για πολλες περιπτωσεις,ασχετα οτι κι εγω που και που κανω το λαθος εντος πολης και δε το φοραω.

diomiles
25-06-2010, 08:15
Μα πως είναι δυνατόν χωρίς κράνος?Εγώ 5 μέτρα να κάνω χωρίς κράνος αμέσως θα μπούν σκόνη η μυγακια στα μάτια μου .Φυσικά ο πρωτος λόγος είναι η ασφάλεια και ο δεύτερος η άνεση.Υπάρχει και ένας τρίτος πολυ σοβαρός λόγος και αυτός είναι οτι με βλέπει ο γυιος μου ο οποίος εχει ηδη καταλάβει οτι μηχανη και κράνος πανε μαζί.

Arkas
25-06-2010, 08:47
Μα πως είναι δυνατόν χωρίς κράνος?Εγώ 5 μέτρα να κάνω χωρίς κράνος αμέσως θα μπούν σκόνη η μυγακια στα μάτια μου .Φυσικά ο πρωτος λόγος είναι η ασφάλεια και ο δεύτερος η άνεση.Υπάρχει και ένας τρίτος πολυ σοβαρός λόγος και αυτός είναι οτι με βλέπει ο γυιος μου ο οποίος εχει ηδη καταλάβει οτι μηχανη και κράνος πανε μαζί.
:sm8:

vpentza
25-06-2010, 10:22
Εκτιμώ ότι είναι θέμα να πείσουμε τον εαυτό μας ότι είναι αναγκαίο και ότι δεν θα φταίει κανείς δικός μας να τραβήξει το "πακέτο" της αποθεραπείας μας (στη καλύτερη περίπτωση) σε πιθανή μας πτώση...
Στην Αμερική η αστυνόμευση είναι σχεδόν υπερβολική και η ιδέα να σε κλείσουν στο Γκουαντάναμο επέιδή θα σε συλλάβουν χωρίς κράνος κάνει τους συμπαθείς κατά τα άλλα αμερικανούς μηχανόβιους να συμμορφώνονται με τους νόμους της πολιτείας τους.
Γνωρίζεται ίσως ότι αρκετά κράνη που έχουν την άδεια να πωλούνται εντός ΕΕ δεν περνάνε τα αμερικάνικα standards ασφαλείας των ΗΠΑ. Αν διαβάσετε τα βιβλιαράκια που συνοδεύουν τα κράνη θα το διαπιστώσετε ;)

Επίσης, να προσθέσω ότι παρατηρώ τη μεγάλη πλειοψηφία των ελλήνων μοτοσυκλετών να φορούν πλέον τα κράνη τους αλλά φίλε Νότη καλό θα ήταν να τους ψήσουμε να τα έχουν και "δεμένα" στο κεφάλι τους και να μην κυκλοφορούν με τα λουράκια λυτά ;););)

xenos
25-06-2010, 10:35
η αλήθεια είναι οτι τα τελευταία χρόνια αρκετός κόσμος έχει συμμορφωθεί κ φοράει κράνος,είτε γιατί τα πρόστιμα ειναι τσουχτερά ,είτε γιατί έχουν βάλει μυαλό!!..απλά πάντα θα υπάρχουν κάποια άτομα να αποτελούν το αρνητικό της προσπάθειας!!..ελπίζω με τα χρόνια να εκλείψουν κ αυτά!;)

geolag
25-06-2010, 11:06
Εδώ και ένα μήνα είμαι στη Σκιάθο για δουλειά.Στο νησί φοράω κράνος εγώ 5 ντόπιοι και οι τουρίστες (τις κατσαρόλες που τους δίνουν τα γραφεία ενοικίασης).Κυκλοφορούν χιλιάδες παπιά.Κανένας δεν φοράει κράνος και μάλιστα όλοι οδηγούν με κλειστά τα μάτια λόγω αέρα.Κράνος όμως κανείς.Εκτός των άλλων με κοιτάνε και περίεργα λόγω κράνους

kostasx
25-06-2010, 12:49
Μα πως είναι δυνατόν χωρίς κράνος?Εγώ 5 μέτρα να κάνω χωρίς κράνος αμέσως θα μπούν σκόνη η μυγακια στα μάτια μου .Φυσικά ο πρωτος λόγος είναι η ασφάλεια και ο δεύτερος η άνεση.Υπάρχει και ένας τρίτος πολυ σοβαρός λόγος και αυτός είναι οτι με βλέπει ο γυιος μου ο οποίος εχει ηδη καταλάβει οτι μηχανη και κράνος πανε μαζί.


Συμφωνώ σε όλα..;);)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-06-2010, 02:32
Σ' ευχαριστούμε Νότη για την "υπενθύμιση" .... ;)

Κάθε τόσο, πρέπει να τα λέμε ξανά κ ξανά,

γιατί καμιά φορά ξεχνιόμαστε ....:o