PDA

View Full Version : Πυρετικος Σπασμος


emix
28-06-2010, 12:22
Θα ηθελα να σας διηγηθω το περιστατικο που μου συνεβη χθες γυριζοντας απο Γιαννενα, οπου ειχα παει για εναν ####ς. Το αναφερω γιατι εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν μικρα παιδια και πρεπει να ξερουν τι να κανουν.

Χθες λοιπον ο μικρος μου γιος κατα τις 2 το μεσημερι ανεβασε πυρετο και εκανε εναν μικρο σπασμο. Νομιζαμε οτι ηταν ανατριχιλα.

Περνοντας λοιπον τα διοδια του Λουτρακιου και ενα το παιδι ηταν μια χαρα ξαφνικα ο μεγαλος μου γιος μας λεει οτι το παιδι κατι εχει. Γυρναω λοιπον πισω και βλεπω το γιο μου να εχει σηκωσει το κεφαλι του ψηλα και τα ματια του να ειναι γυρισμενα προς τα πανω!!!
Πανικοβλητος κανω στην ακρη (εκεινη την ωρα ειχε τρομερη κινηση) και βγαζω το παιδι εξω. Ο μικρος δεν σαλευε, δεν κουνιοταν, δεν εκανε τιποτα. Μετα απο λιγο αρχισε να μελανιαζει. Χωρις να ξερω πως κρατησα την ψυχραιμια μου, το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν να τον βαλω κατω στην ασφαλτο να του κανω τεχνητη αναπνοη. Η γυναικα μου να χτυπιεται και γω να προσπαθω να εφαρμοσω αυτα που ειχα μαθει σ ενα σχολειο πρωτων βοηθειων που ειχα κανει πριν δυο χρονια. Εν τω μεταξυ φωναξαμε και το 100 και το ΕΚΑΒ. Μεχρι να ερθουν ομως το παιδι ειχε συνελθει και αν και εδειχνε νωθρο, ηταν ενταξυ.

Στη συνεχεια το πηγαμε στο νοσοκομειο της Κορινθου, οπου ο παιδιατρος ειπε οτι επαθε πυρετωδη σπαμους και οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Για μας φαινεται πρωτακουστο αυτο που ειπε αλλα γι αυτους που ξερουν οχι βεβαια. Και οι τεχνητη αναπνοη δεν ειχε κανενα αποτελεσμα γιατι ειναι μια διαδικασια φυσιολογικη να επανερθει το παιδι μετα απο 5 λεπτα. Το προβλημα υπαρχει αν δεν επανελθει.

Τωρα το παιδι ειναι στο Νοσοκομειο Αγ.Σοφια, οπου απο χθες ειναι ο γνωστος Αλεξανδρος. Θηριο ανημερο, αν και πριν απο λιγο εκανε λιγο πυρετο.

Πυρετωδης σπασμος λοιπον παιδια λεγεται. Το παθαινουν τα μικρα παιδια μεχρι 6 χρονων, οταν ανεβασουν αποτομα υψηλο πυρετο. Μοιαζει λιγο με την επιληψια, αλλα το συγκεκριμενο περιστατικο δεν ειχε καμια σχεση.
Μεσα σε 5 λεπτα επανερχονται, υπο κανονικες συνθηκες. Το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να το βαλουμε στα πλαγια, ωστε να μην καταπιει την γλωσσα του και να μην πνιγει απο τα σαλια του. Αν δεν επανελθει μεσα σε 5 λεπτα τοτε υπαρχει προβλημα. Ισως τοτε χρειαζεται η τεχνητη αναπνοη. Κανονικα πρεπει να εχουμε ενα φαρμακο που λεγεται διαζεπαμη, ειτε σε υποθετο, ειτε απο το στομα, το οποιο χορηγειται αν μετα τα 5 λεπτα δεν επανελθει το παιδια.

Δυστυχως δεν ειμαστε γιατροι για να ξερουμε τι συμβαινει καθε φορα που αρρωσταινει ενα παιδι. Και εγω και η γυναικα μου χασαμε ολη μας την ζωη χθες και την ξαναβρηκαμε. Το να βλεπεις το παιδι σου να σβηνει και να μελανιαζει, πανω στην εθνικη οδο με απιστευτη κινηση και να μην ξερεις τι να κανεις ειναι κατι που δεν θα ηθελα να σας συμβει ΠΟΤΕ σε οσους εχετε μικρα παιδια.

Αυτα λοιπον ειχα να σας πω. Προς γνωση για τους γονεις.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
28-06-2010, 13:03
Κατ' αρχάς Λιάκο,

περαστικά στον μικρό Αλέξανδρο ..... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/smiley20.gif



Είναι πραγματικά, τραυματική εμπειρία, να βλέπεις κάποιον σε "άθλια" κατάσταση

κ να μην μπορείς/ξέρεις να κάνεις τίποτα ....

Πόσο δε - απείρως περισσότερο - όταν πρόκειται για το παιδί σου ....



Όσο για το συγκεκριμένο φάρμακο ....

Το κακό μ' αυτά τα "άγνωστα" προς εμάς φάρμακα είναι πως,

δεν ξέρουμε πότε και ΑΝ πρέπει να το χορηγήσουμε στον εκάστοτε ασθενή ...

Μήπως δλδ, το δώσουμε με μια λάθος από μέρους μας διάγνωση

κ τελικά του κάνουμε κακό αντί για καλό .... :cool:

emix
28-06-2010, 13:06
Είναι πραγματικά, τραυματική εμπειρία, να βλέπεις κάποιον σε "άθλια" κατάσταση

κ να μην μπορείς/ξέρεις να κάνεις τίποτα ....

Πόσο δε απείρως περισσότερο, είναι για το παιδί σου ....

Το κακό μ' αυτά τα "άγνωστα" προς εμάς φάρμακα είναι πως,

δεν ξέρουμε πότε και ΑΝ πρέπει να το χορηγήσουμε στον εκάστοτε ασθενή ...

Μήπως δλδ, το δώσουμε σε μια λάθος διάγνωση

κ τελικά του κάνουμε κακό αντί για καλό .... :cool:

Ναι πραγματικα Νικο.
Το φαρμακο αυτο δεν το εγραψα για να πανε ολοι να το παρουν και να το εχουν μαζι τους. Δυστυχως πρεπει να το παθεις για να μαθεις μετα.
Απλα θελω να τονισω πιο πολυ τα συμπτωματα. Δηλαδη σπασμοι και πυρετος. Εκει θελει να εχεις το νου και πανω απ ολα την ψυχραιμια να το αντιμετωπισεις.
Αυτο ειναι το νοημα του θεματος που ανοιξα.Οχι το φαρμακο.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
28-06-2010, 13:13
Ναι πραγματικα Νικο.
Το φαρμακο αυτο δεν το εγραψα για να πανε ολοι να το παρουν και να το εχουν μαζι τους. Δυστυχως πρεπει να το παθεις για να μαθεις μετα.
Απλα θελω να τονισω πιο πολυ τα συμπτωματα. Δηλαδη σπασμοι και πυρετος. Εκει θελει να εχεις το νου και πανω απ ολα την ψυχραιμια να το αντιμετωπισεις.
Αυτο ειναι το νοημα του θεματος που ανοιξα.Οχι το φαρμακο.


Ναι, φυσικά το κατάλαβα Ηλία ....

Κι εγώ απλά ανέφερα τον προβληματισμό μου .... ;)

boxerakias57
28-06-2010, 13:18
παραστικα αυτο το επαθα πριν απο χρονια και ειναι κατι που δεν ξεχνιετε

allen
28-06-2010, 13:22
παει περασε!! να τον εχεις γερο απο εδω και περα;)

xenos
28-06-2010, 15:11
περαστικά του..κ ευχαριστούμε με μας ενημέρωσες!

diomiles
28-06-2010, 15:23
Καλέ μου φιλε σε καταλαβαίνω απόλυτα οπως και το σοκ που περάσατε.Τέλος καλό ολα καλά .Πρίν μερικά χρόνια γύρισε ο γυιός μου με σπασμένο χέρι απο την μπάλα.Εγω φυσικά τρελαθηκα μέχρι που μου εξήγησε ο γιατρός οτι θα έπρεπε να ήμουν χαρούμενος διότι τα παιδιά εχουν περίπου 100% πιθανότητες ασθένειας η ατυχήματος οπότε αν κάθε φορα που παθαινουν κάτι ειναι τόσο γρήγορα περαστικό τότε θα πρέπει να είμαστε χαρουμενοι.Εχεις και έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας για αυτό κουράγιο.:)

emix
28-06-2010, 15:30
Καλέ μου φιλε σε καταλαβαίνω απόλυτα οπως και το σοκ που περάσατε.Τέλος καλό ολα καλά .Πρίν μερικά χρόνια γύρισε ο γυιός μου με σπασμένο χέρι απο την μπάλα.Εγω φυσικά τρελαθηκα μέχρι που μου εξήγησε ο γιατρός οτι θα έπρεπε να ήμουν χαρούμενος διότι τα παιδιά εχουν περίπου 100% πιθανότητες ασθένειας η ατυχήματος οπότε αν κάθε φορα που παθαινουν κάτι ειναι τόσο γρήγορα περαστικό τότε θα πρέπει να είμαστε χαρουμενοι.Εχεις και έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας για αυτό κουράγιο.:)

Ναι,πρεπει να κραταμε την ψυχραιμια μας, αλλα δεν ειναι κατι τοσο ευκολο. Η γυναικα μου διπλα που εβλεπε το παιδι να μελανιαζει ειχε τρελαθει και γω προσπαθουσα να του δωσω οξυγονο με τεχνητη αναπνοη. Αν και οι δυο παθαιναμε κλονισμο ποιος θα βοηθουσε το παιδι;
Αλλα δεν εχουμε γεννηθει γιατροι για να τα ξερουμε και ειναι φυσιολογικο να μας πιανει πανικος.

Παντως μεχρι αυτη την στιγμη που μιλαμε το παιδι στο Παιδων ειναι μια χαρα. Απλως πρεπει να μεινει ακομα μια μερα μεσα και να μην εχει πυρετο.

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια.

Carduelis
28-06-2010, 17:22
Ναι,πρεπει να κραταμε την ψυχραιμια μας, αλλα δεν ειναι κατι τοσο ευκολο. Η γυναικα μου διπλα που εβλεπε το παιδι να μελανιαζει ειχε τρελαθει και γω προσπαθουσα να του δωσω οξυγονο με τεχνητη αναπνοη. Αν και οι δυο παθαιναμε κλονισμο ποιος θα βοηθουσε το παιδι;
Αλλα δεν εχουμε γεννηθει γιατροι για να τα ξερουμε και ειναι φυσιολογικο να μας πιανει πανικος.

Παντως μεχρι αυτη την στιγμη που μιλαμε το παιδι στο Παιδων ειναι μια χαρα. Απλως πρεπει να μεινει ακομα μια μερα μεσα και να μην εχει πυρετο.

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια.

Ηλία κρίμα που ταλαιπωρήθηκε το παιδί και η υπόλοιπη οικογένεια από το επεισόδιο αυτό.
Ηδη έχεις ενημερωθεί οτι πολύ σπάνια οι πυρετικοί σπασμοί δηλώνουν πραγματική επιληψία ή σοβαρή λοίμωξη του εγκεφάλου (πχ. μηνιγγίτιδα). Ωστόσο στο πρώτο επεισόδιο όλα τα παιδιά πρέπει να νοσηλεύονται για να αποκλειστούν τα παραπάνω ενδεχόμενα.
Προφανώς και τίποτε να μην έκανες το παιδί θα επανερχόταν σύντομα, αλλά καταλαβαίνω την αγωνία σας!
Πάνω απ' όλα η ψυχραιμία είναι το πιό απαραίτητο πράγμα στους γονείς...
Εδώ υπάρχουν μερικές πληροφορίες γραμμένες με απλό τρόπο για όποιον θέλει να μάθει περισσότερα για τους πυρετικούς σπασμούς.
Περαστικά στον μικρό!!! :)
��������� ������� - www.paidiatros.gr (http://www.paidiatros.gr)

emix
29-06-2010, 10:08
Ηλία κρίμα που ταλαιπωρήθηκε το παιδί και η υπόλοιπη οικογένεια από το επεισόδιο αυτό.
Ηδη έχεις ενημερωθεί οτι πολύ σπάνια οι πυρετικοί σπασμοί δηλώνουν πραγματική επιληψία ή σοβαρή λοίμωξη του εγκεφάλου (πχ. μηνιγγίτιδα). Ωστόσο στο πρώτο επεισόδιο όλα τα παιδιά πρέπει να νοσηλεύονται για να αποκλειστούν τα παραπάνω ενδεχόμενα.
Προφανώς και τίποτε να μην έκανες το παιδί θα επανερχόταν σύντομα, αλλά καταλαβαίνω την αγωνία σας!
Πάνω απ' όλα η ψυχραιμία είναι το πιό απαραίτητο πράγμα στους γονείς...
Εδώ υπάρχουν μερικές πληροφορίες γραμμένες με απλό τρόπο για όποιον θέλει να μάθει περισσότερα για τους πυρετικούς σπασμούς.
Περαστικά στον μικρό!!! :)
��������� ������� - www.paidiatros.gr (http://www.paidiatros.gr)

Ναι Νοτη, γι αυτο το παιδι ειναι μεσα τωρα απο την κυριακη. Για ν αποκλειστουν ολα αυτα που ειπες. Μου το ειπαν οτι και τιποτα να μην εκανα το παιδι θα επανερχοταν. Αλλα οταν το βλεπεις και δεν ξερεις τι συμβαινει ο πανικος ειναι μεγαλος. Ειδικα οταν εισαι πανω στην εθνικη με τρομερη κινηση.

Σ ευχαριστω πολυ για το link. Θα το διαβασω σιγουρα.

Carduelis
29-06-2010, 16:11
Aυτά είναι τα σωστά links!
- www.paidiatros.gr (http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=1&id=63&st=2)
(2) - www.paidiatros.gr (http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=1&id=64&st=2)
Το συγκεκριμένο site έχει απλά και κατανοητά όλα όσα αφορούν το παιδί και τους γονείς..

doukas
30-06-2010, 01:33
Ο γιός μου είχε αυτό το πρόβλημα . Η λύση είναι το Stesolid .

''Ο πυρετός προκαλεί σπασμούς στα μικρά παιδιά γιατί ο εγκέφαλος τους είναι ανώριμος και δε μπορεί να “χειριστεί” τον υψηλό πυρετό ή την ξαφνική άνοδο του πυρετού. Επιπλέον στις ηλικίες αυτές οι ιογενείς λοιμώξεις είναι συχνές και αυξάνεται έτσι η πιθανότητα να εμφανίσει το παιδί πυρετό. Σημαντικό ρόλο στην εμφάνιση πυρετικών σπασμών παίζει και η κληρονομική προδιάθεση. Αν ένα παιδί εμφανίσει πυρετικούς σπασμούς, η πιθανότητα να εμφανίσει και το αδελφάκι του είναι 10% και η πιθανότητα αυτή αυξάνει στο 50% εάν ένας από τους δύο γονείς είχε πυρετικούς σπασμούς όταν ήταν παιδί.

Οι πυρετικοί σπασμοί χωρίζονται σε:
α) απλούς, οι οποίοι είναι γενικευμένοι (δηλαδή το παιδί χάνει πλήρως τις αισθήσεις τους και συμμετέχει όλο του το σώμα), σύντομοι (διάρκεια < 15 λεπτά), συμβαίνουν στο πρώτο εικοσιτετράωρο του πυρετού και δεν επαναλαμβάνονται κατά τη διάρκεια της ίδιας ίωσης και
β) σύνθετους, οι οποίοι είναι εστιακοί (δηλαδή συμμετέχει μόνο η μία πλευρά του σώματος) ή παρατεταμένοι ή συμβαίνουν μετά το πρώτο εικοσιτετράωρο του πυρετού ή επαναλαμβάνονται κατά τη διάρκεια της ίδιας ίωσης.

Οι πυρετικοί σπασμοί είναι καλοήθης κατάσταση. Τα παιδιά δεν κινδυνεύουν από τους σπασμούς εκτός και αν αυτοί είναι ιδιαίτερα παρατεταμένοι. Επιπλέον τα παιδιά με πυρετικούς σπασμούς δεν έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να εμφανίσουν αργότερα άλλα είδη σπασμών ή και επιληψία σε σχέση με τα άλλα παιδιά της ηλικίας τους. Η πιθανότητα αυτή είναι λίγο μεγαλύτερη στις περιπτώσεις που οι πυρετικοί σπασμοί είναι σύνθετοι ή υπάρχει οικογενειακό ιστορικό επιληψίας ή το παιδί έχει κάποιο άλλο νευρολογικό πρόβλημα.

Τι πρέπει να κάνουμε, αν ένα παιδί εμφανίσει πυρετικούς σπασμούς:
1. Τοποθετούμε το παιδί στο πάτωμα, μακριά από αιχμηρά ή σκληρά αντικείμενα ή το βάζουμε να κάτσει σε καθιστή θέση.
2. Στρίβουμε το κεφάλι του στο πλάι για να μην πνιγεί σε περίπτωση που κάνει εμετό.
3. Κίνδυνος να καταπιεί την γλώσσα του δεν υπάρχει. Απαγορεύεται να βάζουμε το δάχτυλο ή άλλα αντικείμενα στο στόμα του παιδιού γιατί αυτό προκαλεί τραυματισμούς.4. Καλούμε ασθενοφόρο ή μεταφέρουμε άμεσα το παιδί στο νοσοκομείο ιδιαίτερα εάν πρόκειται για το πρώτο επεισόδιο.

Κατά την προσέλευση στο νοσοκομείο, στο παιδί θα δοθούν οι πρώτες βοήθειες εάν χρειάζεται και το παιδί θα εκτιμηθεί από παιδίατρο ο οποίος θα αποφασίσει για τις εξετάσεις ή τη θεραπεία που χρειάζεται και θα ενημερώσει τους γονείς εάν πραγματικά πρόκειται για πυρετικούς σπασμούς. Στην άμεση φάση της νοσηλείας το σημαντικότερο είναι να εντοπιστεί και να αντιμετωπιστει η αιτία που προκάλεσε τον πυρετό. Οι πυρετικοί σπασμοί δε χρειάζονται ιδιαίτερη μακροχρόνια θεραπεία. Δίνονται οδηγίες στους γονείς να είναι πιο “εύκολοι” στο να δίνουν στο παιδί τους αντιπυρετικά φάρμακα κατά τη διάρκεια ιώσεων. Αναφέρθηκε παρόλαυτα ότι αυτό δεν προλαμβάνει απαραίτητα τους πυρετικούς σπασμούς καθώς αυτοί συχνά είναι οι πρώτη ένδειξη ότι το παιδί είναι άρρωστο. Κατά τη έξοδο από το νοσοκομεί είναι πιθανό να δοθεί στους γονείς ένα υπόθετο (Stesolid) ή ένα φάρμακο που χρησιμοποιείται σαν υπογλώσσιο (Epistatus) το οποίο οι γονείς θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν σε περίπτωση επόμενου επεισοδίου. ''

emix
30-06-2010, 10:07
doukas πολυ σωστα τα ειπες.
Σ εμας δεν υπαρχει ιστορικο πυρετικων σπασμων και στο μεγαλο μας το παιδι δεν συνεβη ποτε αυτο το πραγμα. Αρα θεωρω οτι ειναι τυχαιο γεγονος που απλα συνεβη.

Οι γιατροι μας ειπαν ακριβως αυτα που εγραψες για το τι να κανουμε και φυσικα δεν πρεπει να υπαρχει πανικος.

Το φαρμακο το πηραμε σημερα αλλα το ατιμο κοστιζει πολυ ακριβα. 100ευρω. Βεβαια,πιστευω να περασει στο ταμειο που εχουμε και να παρουμε ενα ποσο πισω. Μπρος βεβαια στην σωτηρια του παιδιου τα λεφτα ειναι ασημαντα. Αλλα λεμε τωρα...!

Ολα καλα λοιπον. Ο μικρος συνεχιζει την... ζωηρη ζωη του και εμεις συνεχιζουμε να τρεχουμε απο πισω του.

:)