PDA

View Full Version : Μνημόσυνο του Βασίλη (ekatontarxos) στην Μεσσηνία, την Κυριακή 11-7-10.


Arkas
05-07-2010, 11:53
Αγαπητοί φίλοι,
την Κυριακή 11 Ιουλίου 2010,
θα γίνει στην Μεσσηνία,
το 40ήμερο μνημόσυνο
του αδικοχαμένου φίλου και μέλους μας
Βασίλη Καυκούλα (ekatontarxos).

Η τελετή θα γίνει στον Άγιο Αθανάσιο,
στην Βαλύρα Μεσσηνίας,
μετά το πέρας της Θ. Λειτουργίας.

Όσοι επιθυμούν,
μπορούν να προσέλθουν
απευθείας στο μνημόσυνο,
ενώ υπάρχει η δυνατότητα
να διανυκτερεύσουμε στην Καλαμάτα,
από την προηγουμένη.

Η Βαλύρα από την Καλαμάτα,
απέχει 23 χλμ. - μισή ώρα.

Προτείνω διαμονή στην Καλαμάτα
από την προηγουμένη,
προκειμένου να "σπάσουμε" τα χιλιόμετρα στην μέση
και να μας δοθεί η ευκαιρία
να πιούμε ένα κρασί το Σάββατο το βράδυ,
στην μνήμη του φίλου μας...

Αναχώρηση Σάββατο πρωί στις 08:00 από Αθήνα
και επιστροφή, Κυριακή απόγευμα - βράδυ.

Λεπτομέρειες για την διαμονή, σύντομα.

Πιστεύω
πως όλοι μας πρέπει να δώσουμε το παρόν
και να απευθύνουμε το ύστατο "αντίο"
στον φίλο μας.

.

MARK
05-07-2010, 12:20
Θα ήθελα πολύ να παρευρεθώ αλλά λόγω οτι την ίδια μέρα έχω μνημόσυνο συγγενικού μου προσώπου δεν θα τα καταφέρω να τιμήσω την μνήμη του φίλους μας....... :(

skippybi
05-07-2010, 15:13
προς το παρόν είμαι διαθέσιμος και έχω διάθεση;)

commander
05-07-2010, 15:57
θα το ηθελα αλλα λογο του ταξιδιου που εχει κανονιστη
(βαλια καλντα) δεν θα καταφερω:hmmm:

yannis
05-07-2010, 18:53
Αν είμαι Ελλάδα, δεν το συζητώ!!!

gsrob
06-07-2010, 10:41
Δεν θα το συζητούσα αν ήμουνα πιο κοντά.:(

Michael Chatzilias
06-07-2010, 13:00
Αγαπητοί φίλοι,


Θα βρίσκομαι στην Δανία από την Πέμπτη 8 / 7 μέχρι και την Τρίτη 13/ 7.
Δεν θα μπορέσω να συμμετάσχω. Καλό δρόμο σε όλους τους συμμετέχοντες, και με ασφάλεια στον δρόμο.

gsmaniac
06-07-2010, 13:08
εγω θα βρισκομαι στην ελαια κυπαρρυσιας...απο την παρασκευη,οποτε θα πεσουν τηλεφωνα;)

gsmaniac
06-07-2010, 13:21
η διαδρομη για την κυπαρρυσια ειναι 2,5 ωρες και αρκετα ασφαλης..;)
νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν η διαμονη στο καλο νερο ή στην πολη της κυππαρυσιας απο την καλαματα...:rolleyes:
τελος παντων εγω ριχνω την ιδεα και οποιος θελει το συζηταμε...;)

katsanakis
06-07-2010, 13:32
Κύριοι ενδιαφέρομαι και εγώ αλλά δεν μπορώ να διανυκτερεύσω λόγω αυξημένων επαγγελματικών υποχρεώσεων. Αν είναι να ξεκινήσω το πρωί και να βρεθούμε Κυπαρισσία ή να βγώ Κόρινθο αν κατεβαίνει κανένας από Αθήνα.

gsmaniac
06-07-2010, 13:36
Κύριοι ενδιαφέρομαι και εγώ αλλά δεν μπορώ να διανυκτερεύσω λόγω αυξημένων επαγγελματικών υποχρεώσεων. Αν είναι να ξεκινήσω το πρωί και να βρεθούμε Κυπαρισσία ή να βγώ Κόρινθο αν κατεβαίνει κανένας από Αθήνα.
αν ερχεσαι απο το LEPANTO....:rolleyes:,νομιζω οτι ερχεσαι καλυτερα απο ΠΥΡΓΟ;)και οχι απο κορινθο

Arkas
06-07-2010, 13:50
εγω θα βρισκομαι στην ελαια κυπαρρυσιας...απο την παρασκευη,οποτε θα πεσουν τηλεφωνα;)



η διαδρομη για την κυπαρρυσια ειναι 2,5 ωρες και αρκετα ασφαλης..;)

νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν η διαμονη στο καλο νερο ή στην πολη της κυππαρυσιας απο την καλαματα...:rolleyes:

τελος παντων εγω ριχνω την ιδεα και οποιος θελει το συζηταμε...;)

Kώστα, το επεξεργαζόμαστε...;)

Arkas
06-07-2010, 14:19
Η πρόταση του Κώστα (gsmaniac),
είναι πολύ καλή!

Μετά από σχετική έρευνα στην περιοχή,
καταλήξαμε στο

Best Western Irida Resort http://l.bstatic.com/static/img/icons/stars/0sterren4.png (http://www.iridaresort.gr/hotel_gr.html)

στο Καλό Νερό Κυπαρισσίας.

http://www.venere.com/img/hotel/0/0/0/1/261000/image_location_map_howtoreach_1.jpg

Είναι σε κοντινή απόσταση από την Βαλύρα
και μικρότερη απόσταση από την Αθήνα,
(σε σχέση με την Καλαμάτα).

Διαθέτει εξαιρετικές κριτικές από το Booking. com
και από το Trip Advisor:

"Στο Καλό Νερό, μια από τις πιο όμορφες παραλίες της Κυπαρισσίας, αυτό το θέρετρο απέχει μόλις 6 μέτρα από τη θάλασσα και βρίσκεται σε μια έκταση 7 στρεμμάτων.
Τα διαμερίσματα είναι ιδανικά για οικογένειες με παιδιά, ζευγάρια, ή μεμονωμένους ταξιδιώτες.
Διαθέτουν μεγάλα μπαλκόνια και βεράντες με θέα στο Ιόνιο Πέλαγος και τα κοντινά βουνά.
Στην παραλία, μπορείτε να δείτε φωλιές της χελώνας καρέτα καρέτα.
Τα χρώματα ταιριάζουν με την παλέτα από το παλάτι του Νέστορα.
Στη δεξιά πλευρά των διαμερισμάτων, υπάρχει μια παραλία μήκους 20 χιλιομέτρων, στην οποία δεν υπάρχει άλλο ξενοδοχείο.
Δωρεάν χώρος στάθμευσης μπροστά στο ξενοδοχείο, κοντά στην κύρια είσοδο.
Για όλους τους επισκέπτες διατίθενται χωρίς χρέωση ADSL Ίντερνετ, καθώς και WI-Fi σύνδεση.
Στην αριστερή πλευρά, μόνο 5 λεπτά με τα πόδια, θα βρείτε την κύρια παραλία στην οποία υπάρχουν μπαρ, ταβέρνες, μίνι μάρκετ και νυχτερινή ζωή.
Είναι ένα μέρος όπου τα πεύκα συνδυάζονται με τη θάλασσα, το ψάρεμα, το κολύμπι, το περπάτημα και τα ρομαντικά ηλιοβασιλέματα."

http://www.iridaresort.gr/photos/Irida%20Resort%20Kyparissia%20b.JPG

http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/01/62/e6/af/n-irida-resort-kalonero.jpg

Η τιμή που εξασφαλίσαμε
ειδικά για την παρέα μας,
είναι:
75 ευρώ το δίκλινο,
με πρωινό!

Πολύ συμφέρουσα τιμή,
για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο
και τις προσφερόμενες παροχές,
την συγκεκριμένη (υψηλή) περίοδο!

Λόγω της πολύ περιορισμένης διαθεσιμότητας,
σας παρακαλώ να δηλώσετε συμμετοχή,
το συντομότερο δυνατόν!!!

Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα
να πάμε από Παρασκευή!

.

gsmaniac
06-07-2010, 14:56
καλη επιλογη....μπραβο μητσε;):D
το μερος ειναι πολυ ομορφο και ιδιαιτερα οικονομικο σε σχεση με αυτα που ξερουμε...;);)

katsanakis
06-07-2010, 14:59
Όπως προ είπα εγώ δεν μπορώ για διανυκτέρευση. Κανονίστε το πρόγραμμα και θα έρθω να σας βρώ στο Καλό νερό γιατί θα έρθω από LEPANTO

Arkas
06-07-2010, 16:45
Όπως προ είπα εγώ δεν μπορώ για διανυκτέρευση. Κανονίστε το πρόγραμμα και θα έρθω να σας βρώ στο Καλό νερό γιατί θα έρθω από LEPANTO
Οκ Λάμπρο!
Θα συνεννοηθούμε...;)

skippybi
06-07-2010, 22:27
Όπως προ είπα εγώ δεν μπορώ για διανυκτέρευση. Κανονίστε το πρόγραμμα και θα έρθω να σας βρώ στο Καλό νερό γιατί θα έρθω από LEPANTO
Λάμπρο πάμε παρέα αν θες. Κυριακή μπορώ και εγώ;)

katsanakis
07-07-2010, 06:31
Λάμπρο πάμε παρέα αν θες. Κυριακή μπορώ και εγώ;)

Θα το σκεφτώ μπορεί να σε πάρω μαζί μου.:sm7::sm7::sm7:





Φυσικά θα περιμένουμε τι θα κανονίσει το υπόλοιπο forum και μιλάμε στο κινητό να κανονίσουμε και να τους ενημερώσουμε που θα βρεθούμε.

TARKAS
07-07-2010, 10:42
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΕΤΡΗΣΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΝΑ ΔΙΚΛΙΝΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ
ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΑΠΟ ΑΚΡΑΤΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ-ΑΝ ΞΕΡΕΙ- ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΩ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ-ΠΥΡΓΟ Η ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΑΠΟ ΚΟΡΙΝΘΟ??

GEO_K
07-07-2010, 10:43
παιδια αναψτε κι ενα κερακι και για μας που ειμαστε μακρια!

CPretenteriS
07-07-2010, 11:54
παιδια αναψτε κι ενα κερακι και για μας που ειμαστε μακρια!

Ναι... Να ανάψετε και για εμάς που δε θα είμαστε...

gsmaniac
07-07-2010, 15:32
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΕΤΡΗΣΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΝΑ ΔΙΚΛΙΝΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΑΔΥ
ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΑΠΟ ΑΚΡΑΤΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ-ΑΝ ΞΕΡΕΙ- ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΩ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ-ΠΥΡΓΟ Η ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΑΠΟ ΚΟΡΙΝΘΟ??
ειναι σχεδον τα ιδια χλμ. νομιζω....:cool::cool:

skippybi
07-07-2010, 19:37
Θα το σκεφτώ μπορεί να σε πάρω μαζί μου.:sm7::sm7::sm7:





Φυσικά θα περιμένουμε τι θα κανονίσει το υπόλοιπο forum και μιλάμε στο κινητό να κανονίσουμε και να τους ενημερώσουμε που θα βρεθούμε.
2 μηχανές εννοούσα βρε...;)

παρέα εννοούσα εγώ μπροστά και εσύ σκούπα:p

gsmaniac
07-07-2010, 19:49
2 μηχανές εννοούσα βρε...;)

παρέα εννοούσα εγώ μπροστά και εσύ σκούπα:p
ετσι και αλλιως σκουπα θα εισαι...:p:p
gs....εχει ο ρουμελιωτης;);)

GDS
08-07-2010, 01:51
Ξεκινάω πρωί Κυριακής 6.00 πμ με δυό φιλαράκια απο Κιάτο. Στο χαλαρό πιστεύω γύρω στις 9.00-9.30 να είμαστε στον Αγ. Αθανάσιο - Βαλύρα. Αν επιθυμεί κάποιος συνάντηση στο ΣΕΑ Αρτεμισίου στις 7.00-7.30 καλοδεχούμενος και συνεχίζουμε παρέα.

katsanakis
08-07-2010, 07:55
Λογικό μου ακούγεται με τη γριά σου :D
Δε λέω καλή και η γριά αλλά το Gs άλλη φάση.

Φυσικά και 2 μηχανές εγώ έβγαλα τη δεύτερη σέλα για να μην έχω την κοπέλα μου πάνω στην κοπέλα μου και θα πάρω εσένα;
:sm7::sm7::sm7:

Arkas
08-07-2010, 21:22
παιδια αναψτε κι ενα κερακι και για μας που ειμαστε μακρια!

Ναι... Να ανάψετε και για εμάς που δε θα είμαστε...
Θα ανάψουμε φιλαράκια...

MARK
08-07-2010, 23:44
Θα ανάψουμε φιλαράκια...


Να'σαι καλά Δημήτρη.............

CPretenteriS
09-07-2010, 02:02
Θα ανάψουμε φιλαράκια...

Σ' ευχαριστώ...!!!

steliosx
09-07-2010, 13:07
Ξεκινάω πρωί Κυριακής 6.00 πμ με δυό φιλαράκια απο Κιάτο. Στο χαλαρό πιστεύω γύρω στις 9.00-9.30 να είμαστε στον Αγ. Αθανάσιο - Βαλύρα. Αν επιθυμεί κάποιος συνάντηση στο ΣΕΑ Αρτεμισίου στις 7.00-7.30 καλοδεχούμενος και συνεχίζουμε παρέα.

Καλημέρα και από μένα.
Αν και θα είμαι εκτός Αθηνών, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να επιστρέψω Σάββατο βράδυ. Σε αυτή την περίπτωση θα επιδιώξω να είμαι στο ΣΕΑ Αρτεμισίου την ώρα που λέτε. Έχω πάρει το τηλ. απο το profil σου (είναι και το δικό μου διαθέσιμο στο profil μου) και θα επικοινωνήσω μαζί σου Σάββατο βράδυ εφόσον έρθω. Απο το Αρτεμίσιο μέχρι την Βαλύρα είναι περίπου 1 ώρα και 10 λεπτά χαλαρά. Έχει παραδοθεί νέος δρόμος παράκαμψης Μεγαλόπολης, από την Κάτω Ασέα μέχρι την ευθεία πρίν τα Παραδείσια (εκεί που ήταν πριν το ΟΙΚΟΘΕΝ). Αν δεν τα καταφέρω ανάψτε ένα κερί στην μνήμη ταυ Βασίλη για όλους μας.

Arkas
09-07-2010, 13:37
Φιλαράκια,
όποιος το αποφασίσει τελευταία στιγμή,
το τηλέφωνό μου είναι:

6944 523252.

Προσωπικά,
θα ξεκινήσω αύριο Σάββατο πρωί,
θα συναντηθώ εκεί το μεσημέρι
με τους "μανιακούς" (gsmaniac),
με τον Στάθη (Tarkas) και την γυναίκα του,
αύριο το απόγευμα
και την Κυριακή στο μνημόσυνο
με τους
Βασίλη (skippybi),
Λάμπρο (katsanakis),
Γιάννη (GDS)
και όποιον άλλο το αποφασίσει
τελευταία στιγμή!

.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
09-07-2010, 21:48
Πριν λίγο, είχα τηλεφωνική επικοινωνία με τον πατέρα του Βασίλη.

Ο άνθρωπος, είναι συντετριμμένος - όπως κ ήταν αναμενόμενο .... :(

Αυτό που μου είπε - και επέμεινε - ήταν ότι,

μετά το μνημόσυνο, θα ακολουθήσει φαγητό στον Μελιγαλά,

όπου είμαστε ΟΛΟΙ μας προσκεκλημένοι ....

Arkas
10-07-2010, 08:36
Φιλαράκια, ξεκινάω...

Νεότερη ανταπόκριση από Κυπαρισσία!:)

SenseiG
10-07-2010, 08:57
Καλο ταξιδι παιδια.Δυστυχος θα ειμαι εκτος αθηνων...τα συλλυπητηρια μου στην οικογενεια του.

vincet
10-07-2010, 09:00
καλα να πατε αναψτε και ενα κερακι για ολους εμας που ειμαστε μακρυα

katsanakis
10-07-2010, 13:59
Φιλαράκια,
όποιος το αποφασίσει τελευταία στιγμή,
το τηλέφωνό μου είναι:

6944 523252.

Προσωπικά,
θα ξεκινήσω αύριο Σάββατο πρωί,
θα συναντηθώ εκεί το μεσημέρι
με τους "μανιακούς" (gsmaniac),
με τον Στάθη (Tarkas) και την γυναίκα του,
αύριο το απόγευμα
και την Κυριακή στο μνημόσυνο
με τους
Βασίλη (skippybi),
Λάμπρο (katsanakis),
Γιάννη (GDS)
και όποιον άλλο το αποφασίσει
τελευταία στιγμή!

.

Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να έρθω κάτι μου έτυχε στη δουλειά και δεν μπορώ να απουσιάζω από Ναύπακτο.
Καλά να περάσετε και να μεταφέρετε τη θλίψη μας στην οικογένειά του.

Arkas
11-07-2010, 12:44
Αδέρφια,
μόλις γυρίσαμε από το μνημόσυνο του Βασίλη.
Ό,τι και να πει κανείς, είναι λίγο...

Ας είναι καλά "εκεί επάνω" και να μας προστατεύει καθημερινά στους δρόμους μας.

Η οικογένεια του Βασίλη, γονείς και δύο αδελφές,
μου ζήτησαν να σας μεταφέρω τις βαθιές ευχαριστίες τους για το ενδιαφέρον και την συμπαράσταση που τους δείξαμε...

.

Captain_Andreas
11-07-2010, 14:01
Ο Θεός να τον αναπαύσει και γαληνέψει τον πόνο των οικείων του.

CPretenteriS
12-07-2010, 00:59
Αδέρφια,
μόλις γυρίσαμε από το μνημόσυνο του Βασίλη.
Ό,τι και να πει κανείς, είναι λίγο...

Ας είναι καλά "εκεί επάνω" και να μας προστατεύει καθημερινά στους δρόμους μας.

Η οικογένεια του Βασίλη, γονείς και δύο αδελφές,
μου ζήτησαν να σας μεταφέρω τις βαθιές ευχαριστίες τους για το ενδιαφέρον και την συμπαράσταση που τους δείξαμε...

.

Ας είναι καλά... να μας προσέχει... όπως ακριβώς το είπες!!! Τίποτα άλλο... :(

gsmaniac
12-07-2010, 01:46
http://img155.imageshack.us/edit_preview.php?l=img155/4121/2010082b.jpg&action=rotate
επισκεψη στην τελευταια κατοικια του βασιλη,μετα το μνημοσυνο,στο κοιμητηριο της βαλυρας.....
το πενθος και ο πονος της οικογενειας απεριγραπτα,αλλα και η αξιοπρεπεια τους αξιοθαυμαστη....
να εισαι καλα εκει που εισαι βασιλη και κουραγιο στους γονεις και στις αδερφες σου....

ARGI
12-07-2010, 12:49
O ΘΕΟΣ ΑΣ ΑΝΑΠΑΥΣΗ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ,
ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ
ΣΤΟΥΣ ΟΙΚΙΟΥΣ ΤΟΥ.....

MARK
12-07-2010, 22:42
Να είστε καλά παιδιά που πήγατε και εκπροσωπείσατε όλους εμάς που δεν καταφέραμε να παρευρεθούμε....Ο Θεός ας αναπαύσει την ψυχή του Βασίλη.............

siraxanz
12-07-2010, 23:06
Ο Θεός ας συγχωρέσει τον Βασίλη
και ας αναπαυτεί η ψυχή του
Μπράβο σας παιδιά που μπορέσατε να πάτε.

droggitiszak
13-07-2010, 10:11
ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει. Ευχαριστούμε όσους κατάφεραν και ταξίδεψαν για να παρευρεθούν. Ας είναι το τελευταίο ...

gbmw
13-07-2010, 11:07
Ένα κεράκι, πάντα μας δίνεται η δυνατότητα να το ανάψουμε στην μνήμη του Βασίλη.

Adamis
14-07-2010, 12:12
Τα θερμά μου συλλυπητήρια.

xvitos
15-07-2010, 13:56
Ο Θεός να τον συγχωρέσει.

trip
16-07-2010, 13:19
Τα συλυπητήριά μου στην οικογένειά του.:(

arman
17-07-2010, 13:11
Συλλυπητήρια και από μένα.

ΔΩΡΑ ΚΑΥΚΟΥΛΑ
18-07-2010, 11:43
Ο πατέρας μου ζήτησε να αναρτήσω μια αφιέρωση που έγραψε για τον γιό του και αδελφό μου.

Στο Βασίλη μας!
Γεννήθηκες στην Καλαμάτα γιέ μου , μα ένιωθες Αρκάς και το καυχιόσουν ακριβέ μου.

Με πνίγουν οι λυγμοί Βασίλη μας κια αδυνατώ να σου αφιερώσω λόγια, λόγια της πίκρας και του μισεμού.

Βασίλη μας, μας έφυγες νωρίς και λάθρα, ποιός περίμενε τέτοια αποκοτιά. Σε κλάψανε συγγενείς γνωστοί και φίλοι και όλοι σου ευχήθηκαν "καλό ταξίδι".

Περνούσες τη ζωή σου γλέντι αληθινό, δίχως μετάνοια, μήτε χαλινό. Τώρα παραξενεύεσαι γιατί ο θάνατος να σε συλλογιστεί που δεν τον συλλογίστηκες ποτέ σου!

Παραμονή του μνημοσύνου σου σε επισκέφτηκαν δύο φίλοι. Και ανήμερα τετράδα φίλων σου σε τίμησε Εκατόνταχέ μου, Εσυ.

Φιγούρα τραγική οι γονείς σου, ευχαριστούν όλους που συμπαραστάθηκαν στο βαρύ και ασήκωτο πένθος τους.

Καλό ταξίδι αλαργηνό καράβι στου απείρου και της νυχτιάς την αγκαλιά με τα χρυσά σου φώτα. Να 'μουν στην πλώρη σου ήθελα για να κοιτάζω γύρω, σε λιτανεία να περνούν τα ονείρατα τα πρώτα.

Και η Ευχή της Μάνας.
Αγάπη μου ήσουν παιδί, παιδί μου είσαι άντρας, σύρε ακριβέ μου στο καλό, μη σε προφτάσει η μπόρα. Βλέπε, παιδί μου, πάντα εμπρός. Το χτές μη σε πικαραίνει. Γιέ μου όλοι θα φύγουμε και αν μείνεις τελαυταίος σύρε και πάντα να'σαι ορθός και πάντα να'σαι ωραίος.

ΔΩΡΑ ΚΑΥΚΟΥΛΑ
18-07-2010, 12:40
Είμαι η μητέρα του Βασίλη Καυκούλα (εκατόνταρχος) και αισθάνομαι την βαθειά υποχρέωση να ευχαριστήσω όλους εσάς που προστρέξατε να μας συλληπηθήτε για τον αναπάντεχο χαμό του γιού μας.
Ευχαριστώ όλους τους συμφορουμίτες και φίλους του Βασίλη για τις θερμές σας ευχές και τα καλά σας λόγια. Είναι αλήθεια, ότι μέσα απ' τα δικά σας λόγια γνώρισα μια άλλη πτυχή του Βασίλη. Γνώρισα τις σχέσεις του με τους ανθρώπους και αισθάνθηκα όλους εσάς πολύ κοντά μου.
Από όλους εσάς ξεχώρισα δύο λέξεις...λίγα λόγια θερμά...που ανταποκρίνονταν στο χαρακτήρα του Βασίλη, τις σχέσεις του με τους ανθρώπους. Γιατί για εμάς ήτο καθημερινή επωδός η εντιμότητα, η ειλικρίνεια, οι ανθρώπινες σχέσεις και οι συναλλαγές του να είναι κατακάθαρες σαν το διάφανο νερό.
Πολλές φορές ανοίγω τον υπολογιστή για να διαβάσω και να ξαναδιαβάσω τις ευχές σας και γεμίζει η ψυχή μου θλίψη, στενοχώρια, ανύποτο πόνο.
Πολλές φορές τα βάζω με τον εαυτόν μου για πράγματα που δεν προέβλεψα και τα άφησα να κυλήσουν όπως κύλησαν. Θυμάμαι, το βράδυ εκείνο του ατυχήματος. Δεν κατάλαβα ότι θα έφευγε. Προσπαθούσα να του δώσω κουράγιο ότι θα τα καταφέρει, ότι είναι δυνατός. Ξέρω ότι με άκουγε. Ανταποκρινόταν σε ότι του λέγαμε, αλλά δεν ξέρω αν μπορούσε να μιλήσει, δεν ήθελα να τον πιέσω. Να μιλήσει, δεν ήθελα να του προσθέσω συναισθηματική φόρτιση. Ήξερα ότι η κατάστασή του ήταν τρομερά δύσκολη. Εγώ όμως έκανα όνειρα. Να του πάρουμε ένα ανατομικό κρεβάτι μέχρι να αναρρώσει. Με συγχωρείτε για όσα γράφω αλλά ο πόνος μου είναι μεγάλος. Ένας μεγάλος κόμπος μου πνίγει το λαιμό, το στομάχι μου πονάει και τα μάτια μου γεμίζουν δάκρυα, αλλά εγώ παραμένω βουβή κια παγωμένη.
Παιδιά, προσέξτε στους δρόμους που τρέχετε. Να ελπίζουμε ότι ο χαμός του Βασίλη μου θα σας κάνει περισσότερο προσεκτικούς και υπεύθυνους.
Ακόμη θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά που παρευρέθηκαν στο μνημόσυνο του Βασίλη. Δύο μηχανές BMW μάθαμε ότι πέρασαν την παραμονή από το Κοιμητήριο και τα υπόλοιπα παιδία μας συντρόφεψαν ανήμερα.
Η χαρά που μας έδωσαν ήταν απερίγραπτη. Νοιώσαμε κοντά μας το Βασίλη. Ήταν οι φίλοι του και οι συμφορουμίτες του. Τους ευχαριστώ! Φεύγοντας, ας μη με παρεξηγήσουν, θέλησα να τους σφίξω στην αγκαλιά μου και να τους φιλήσω πιστεύοντας ότι αγκάλιαζα το παιδί μου. Για μένα ήταν γέφυρα επικοινωνίας με το Βασίλη. Τους ευχαριστώ για τη φωτογραφία στο μνήμα του. Έτσι θα τους διατηρήσω στη δική μου μνήμη για πάντα.
Κλείνοντας θα ήθελα να σας παρακαλέσω για κάτι. Θα ήθελα να φροντίσετε για το σήμα της BMW να το κολλήσουμε στο μνήμα του και... αν είναι δυνατό να μπώ με τον κωδικό του να διαβάζω την αλληλογραφία που επικοινωνούσε μαζί σας.

Και πάλι σας ευχαριστώ!
Εύχομαι σε όλους σας καλούς δρόμους!

ΔΩΡΑ ΚΑΥΚΟΥΛΑ
18-07-2010, 12:50
Αφιερωμένο από τον Βασίλειο Δέδε.

Ένιωσα όπως 18 χρόνια πριν... τότε που έφυγε...ο αδελφός μου. Ο πόνος να πλημμυρίζει την καρδιά και το σώμα, να καθηλώνει την ύπαρξή μου...

Η απώλεια απέναντι στη χαρά , που ετοιμαζόταν για την αδελφή του και εμένα, τους γονείς μας και όσους είναι δίπλα μας...

Γνωρίζοντας το Βασίλη ήμουν σίγουρος ότι θα γινόταν ένας πολύ καλός φίλος, ένας αδελφός που έλειπε...και εμένα...

Ευθύς καλάγαθος άνθρωπος με ανοιχτό μυαλό, με άποψη, με ταξιδιάρικες εικόνες που όταν διηγούνταν γινόσουν συνεπιβάτης στην μηχανή του, αλλά και στη "στη μηχανή του χρόνου" της ζωής...

Αυτή που σταμάτησε απότομα για τον Βασίλη, για να μας λείπει, να μας κάνει να λέμε ότι τον αγαπήσαμε και τον αγαπάμε...

Το λέμε στον ουρανό εκεί ψηλά, εκεί που οι ψυχές αναπαύονται, εκεί που εγώ νιώθω όπως 18 χρόνια πρίν...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
19-07-2010, 01:54
Είμαι η μητέρα του Βασίλη Καυκούλα (εκατόνταρχος) και αισθάνομαι την βαθειά υποχρέωση να ευχαριστήσω όλους εσάς που προστρέξατε να μας συλληπηθήτε για τον αναπάντεχο χαμό του γιού μας.
Ευχαριστώ όλους τους συμφορουμίτες και φίλους του Βασίλη για τις θερμές σας ευχές και τα καλά σας λόγια. Είναι αλήθεια, ότι μέσα απ' τα δικά σας λόγια γνώρισα μια άλλη πτυχή του Βασίλη. Γνώρισα τις σχέσεις του με τους ανθρώπους και αισθάνθηκα όλους εσάς πολύ κοντά μου.
Από όλους εσάς ξεχώρισα δύο λέξεις...λίγα λόγια θερμά...που ανταποκρίνονταν στο χαρακτήρα του Βασίλη, τις σχέσεις του με τους ανθρώπους. Γιατί για εμάς ήτο καθημερινή επωδός η εντιμότητα, η ειλικρίνεια, οι ανθρώπινες σχέσεις και οι συναλλαγές του να είναι κατακάθαρες σαν το διάφανο νερό.
Πολλές φορές ανοίγω τον υπολογιστή για να διαβάσω και να ξαναδιαβάσω τις ευχές σας και γεμίζει η ψυχή μου θλίψη, στενοχώρια, ανύποτο πόνο.
Πολλές φορές τα βάζω με τον εαυτόν μου για πράγματα που δεν προέβλεψα και τα άφησα να κυλήσουν όπως κύλησαν. Θυμάμαι, το βράδυ εκείνο του ατυχήματος. Δεν κατάλαβα ότι θα έφευγε. Προσπαθούσα να του δώσω κουράγιο ότι θα τα καταφέρει, ότι είναι δυνατός. Ξέρω ότι με άκουγε. Ανταποκρινόταν σε ότι του λέγαμε, αλλά δεν ξέρω αν μπορούσε να μιλήσει, δεν ήθελα να τον πιέσω. Να μιλήσει, δεν ήθελα να του προσθέσω συναισθηματική φόρτιση. Ήξερα ότι η κατάστασή του ήταν τρομερά δύσκολη. Εγώ όμως έκανα όνειρα. Να του πάρουμε ένα ανατομικό κρεβάτι μέχρι να αναρρώσει. Με συγχωρείτε για όσα γράφω αλλά ο πόνος μου είναι μεγάλος. Ένας μεγάλος κόμπος μου πνίγει το λαιμό, το στομάχι μου πονάει και τα μάτια μου γεμίζουν δάκρυα, αλλά εγώ παραμένω βουβή κια παγωμένη.
Παιδιά, προσέξτε στους δρόμους που τρέχετε. Να ελπίζουμε ότι ο χαμός του Βασίλη μου θα σας κάνει περισσότερο προσεκτικούς και υπεύθυνους.
Ακόμη θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά που παρευρέθηκαν στο μνημόσυνο του Βασίλη. Δύο μηχανές BMW μάθαμε ότι πέρασαν την παραμονή από το Κοιμητήριο και τα υπόλοιπα παιδία μας συντρόφεψαν ανήμερα.
Η χαρά που μας έδωσαν ήταν απερίγραπτη. Νοιώσαμε κοντά μας το Βασίλη. Ήταν οι φίλοι του και οι συμφορουμίτες του. Τους ευχαριστώ! Φεύγοντας, ας μη με παρεξηγήσουν, θέλησα να τους σφίξω στην αγκαλιά μου και να τους φιλήσω πιστεύοντας ότι αγκάλιαζα το παιδί μου. Για μένα ήταν γέφυρα επικοινωνίας με το Βασίλη. Τους ευχαριστώ για τη φωτογραφία στο μνήμα του. Έτσι θα τους διατηρήσω στη δική μου μνήμη για πάντα.
Κλείνοντας θα ήθελα να σας παρακαλέσω για κάτι. Θα ήθελα να φροντίσετε για το σήμα της BMW να το κολλήσουμε στο μνήμα του και... αν είναι δυνατό να μπώ με τον κωδικό του να διαβάζω την αλληλογραφία που επικοινωνούσε μαζί σας.

Και πάλι σας ευχαριστώ!
Εύχομαι σε όλους σας καλούς δρόμους!




Σεβαστή κυρία Καυκούλα,

είναι τιμή μας, που ο ιστοχώρος μας – το GSForum, στάθηκε η αφορμή,

να γνωρίσετε την άγνωστη σε σας πλευρά του Βασίλη,

που σε μας ήταν τόσο οικεία και αγαπητή.

Με μεγάλη συγκίνηση διάβασα το αντίο προς τον γιό σας μέσω του φόρουμ μας, στο παραπάνω ποστ ….

Για εμάς, ήταν αναμενόμενη η πραγματικά μεγάλη προσέλευση ευχών,

για τον αναπάντεχο κ άδικο χαμό του φίλου κ συνοδοιπόρου μας Βασίλη …

Κι αυτό, γιατί είμαστε μια μεγάλη παρέα ΦΙΛΩΝ

και όχι μια απρόσωπη λέσχη μοτοσυκλετιστών …

Για εμάς, ο συμφορουμίτης είναι συνοδοιπόρος και αδερφός.

Ο Βασίλης, ήταν και κάτι παραπάνω,

μιας και γνωριζόμαστε από άλλους ιστοτόπους εδώ και χρόνια ….

Με την σημερινή ευκαιρία κ απαντώντας στην παραπάνω δική σας συμμετοχή (ποστ),

θα ήθελα να εκφράσω και σε σας προσωπικά,

εκ μέρους του GSForum,

θερμά συλλυπητήρια, τόσο τα δικά μου, όσο κ ΟΛΩΝ των μελών μας, καθώς και των οικογενειών μας.


Για το GSForum,

Nίκος Δουρίδας – Site Admin






Υ.Γ.1 Οι ευχές σας προς τα μέλη μας – μιας κ σας θεωρούμε τώρα πια «μητέρα» όλων μας,
έχουν ιδιαίτερη σημασία κ αξία κ θ’ αποσταλούν προς όλα τα μέλη με ομαδικό E-Mail.

Υ.Γ.2 Για το σήμα της BMW στο μνήμα – Το θέμα έχει δρομολογηθεί.

Υ.Γ.3 Για το θέμα των κωδικών του λογαριασμού του Βασίλη (Ekatontarxos),
θα μιλήσω με την κόρη σας, προκειμένου να φτιάξουμε νέους, γιατί οι κωδικοί είναι μοναδικοί και τους γνώριζε μόνον ο Βασίλης.

Υ.Γ.4 Το βιβλίο συλλυπητηρίων, θα διατηρηθεί για λίγο καιρό "ανοιχτό",
γιατί υπάρχει ακόμη ενδιαφέρον απ' τα μέλη για συλλυπητήριες ευχές.

Υ.Γ.5 Όπως σας ενημερώσαμε όσοι παρευρεθήκαμε στο 40ήμερο μνημόσυνο του Βασίλη στην Βαλύρα Μεσσηνίας,
είμαστε στο πλάι σας για ότι μας χρειαστείτε.




.

solik
20-07-2010, 13:11
Τα θερμά μου συλλυπητήρια στην οικογένεια του Βασίλη.

emix
20-07-2010, 14:24
Τα βαθια μου συλληπητηρια για τον χαμο του.

Κουραγιο και δυναμη στους δικους του ανθρωπους, να ειναι καλα να τον θυμουνται.
Οι ανθρωποι φευγουν απο κοντα μας οταν νοιωθουμε οτι εχουν φυγει.

Εμενα πεθανε ο γαμπρος μου πριν δυο μηνες, αλλα μεσα μου ειναι ζωντανος.

Iconmaster
21-07-2010, 12:41
Ευχές για κουράγιο στην οικογένεια του εκλιπόντος.

taksidiotis
22-07-2010, 08:13
τα συλληπητηρια μου,καλο ταξιδι οπου κι αν εισαι εκει ψηλα...

Arkas
22-07-2010, 12:47
Μετά από παράκληση της μητέρας του Βασίλη,
αναδημοσιεύουμε από το "Homa Educandus"
ορισμένα posts που γράφτηκαν στην μνήμη του
από μια δασκάλα, φίλη και συνεργάτιδα του Βασίλη.

Από την Δανάη...

Κυριακή, 11 Ιουλίου 2010

40/ήμερο μνημόσυνο για τον Βασίλη Δ.Καυκούλα

Σαράντα ημέρες πέρασαν από τον άδικο χαμό του 45/χρονου συμπατριώτη μας Βασίλη Δ. Καυκούλα.

Σήμερα Κυριακή, τελέστηκε σε κλίμα έντονης συναισθηματικής φόρτισης στον ιερό ναό Αγίου Αθανασίου Βαλύρας,40/ήμερο μνημόσυνο υπέρ αναπαύσεως της ψυχής του.

Ανάμεσα στους παρευρισκόμενους, ήταν και αρκετοί φίλοι του από την Αθήνα, από τον σύλλογο μοτοσυκλετιστών, του οποίου υπήρξε μέλος, και μάλιστα εκφώνησαν και λόγο προς τιμήν του.

____________________________________

ΣΧΟΛΙΟ: Ναι, δεν ήταν μόνο δικός μου φίλος ο Βασίλης. Τέτοιοι άνθρωποι στο σύντομο πέρασμά τους από τη ζωή έχουν τουλάχιστον το προνόμιο να γίνονται φίλοι με όλους. Κι όταν φεύγουν πονάμε όλοι όσοι τους γνωρίσαμε.

zortal
23-07-2010, 11:51
Ο πόνος είναι μεγάλος.Κουράγιο στην οικογένεια.

seller1
25-07-2010, 21:52
Ο άνθρωπος είχε κάνει τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα, χωρίς να πάθει τίποτα.
Και σκοτώθηκε μέσα στο σπίτι του:(:(:(:(:(

ming
27-07-2010, 12:41
Συλλυπητήρια στην οικογένεια.

gats
27-07-2010, 17:51
Κουράγιο στους δικούς του.

ΔΩΡΑ ΚΑΥΚΟΥΛΑ
29-07-2010, 12:08
Προς Αρκά από Μητέρα του Βασίλη.

Αγόρι μου... Παιδί μου.
Επίτρεψέ μου να χρησιμοποιήσω την ίδια γλώσσα που θα χρησιμοποιούσα και στον... Βασίλη μου. Η μοίρα έλαχε να μου παίξει αυτό το σκληρό παιχνίδι και να γνωρίσουμε φίλους και συμφουρίτες του γιού μας, έπειτα από αυτή τη συμφορά που μας βρήκε. Ο Θεός δεν πιστεύω οτι είναι κακός...αλλά...αν ο Δίας έχει ακόμα δύναμη, προφανώς ζήλεψε τη χαρά μας, την ευτυχία μας και έρριξε κεραυνό και μας κατάκαψε. Πρωί πρωί στις 29 Ιουνίου ξεκινήσαμε, η Δώρα και εγώ, για την τελική πρόβα του νυφικού. Είμαστε καταχαρούμενες! Όλα ήτα τέλεια! Το απόγευμα ετοιμάζαμε, προγραμματίζαμε τους καλεσμένους και μας έλειπε από την παρέα μας... ο Βασίλης. Τον πήραμε τηλέφωνο να έλθει νωρίς στο σπίτι να λαβει μέρος και αυτός στην χαρά μας. Εκεί όμως στο ψαλίδι της Συγγρού έπεσε το αστροπελέκι και μας κατάκαψε, μας διέλυσε κυριολεκτικά. Αν δεν τηλεφωνούσαμε μήπως ήταν διαφορετικά τα πράγματα;
Τι να κάνω αγόρι μου,να φωνάξω να κλάψω; Θα κάνω μεγαλύτερο κακό. Πρέπει να προστατέψω την Δώρα που σημαδεύτηκε η ζωή της, έτσι απρόβλεπτα και ξαφνικά. Πρέπει να μπορέσει να σταθεί στα πόδια της ξανά, όσο μπορεί. Πρέπει να μαζέψω τα εναπομείναντα συντρίμμια και να αρχίσουμε ξανά από την αρχή. Η μεγάλη μου κόρη, θα βρει το δρόμο της μέσα από τα παιδιά της, τις υποχρεώσεις της τις χαρές τους και τις ζαβολίες τους. Η Δώρα όμως; Δεν φτάνει το τσουλούφρισμα που υπέστη, έχει αναλάβει και το δύσκολο έργο...να διαλύσει αυτά που δημιούργησε ο Βασίλης, που τον βοήθησε και τότε στο ξεκίνημά του, σαν μυρμηγκάκι να δημιουργηθεί να σταθεί σαν επαγγελματίας και να είναι άξιος σ'αυτό που έκανε...
Και έπειτα απ'όλα αυτά θα πρέπει να βρούμε τη δύναμη όλοι μας. να ντυθεί νυφούλα , να ανέβει τα σκαλοπάτια της εκκλησίας και να γίνει ένας γάμος όχι με την γκλαμουριά που ετομάζαμε, αλλά ένας γάμος γιατί πρέπει να γίνει...Ένας ματωμένος γάμος, όπως περιγράφει περίπου και ο Λόρκα.
Από την άλλη μεριά έχω ένα σύζυγο και πατέρα με χίλια δυό προβλήματα υγείας. Πρέπει να σταθεί γερός και να πίνουμε σταλία σταλιά το πικρό ποτήρι που μας πότισε, όχι ο Βασίλης μας, γιατί δεν ήταν κακό παιδί, αλλά αυτός ο άγνωστος που προκάλεσε το ατύχημα. Διαλογίζεσαι αγόρι μου ποιά θα είναι η δική μου μοίρα, αν ακολουθήσει ... και κάτι άλλο; Γιατί έχουμε τα χρονάκια μας! Τότε στο μυαλό μου έρχεται το δημοτικό ποίημα που αναφέρεται στον Κωνσταντή και την Αρετή του "Νεκρού Αδελφού" και αναλογίζομαι ότι θα καταντήσω σαν μια κουκουβάγια μέσα στο σπίτι. Τότε πιά θα λυγίσω, δεν θα αντέξω και δεύτερη συμφορά. Για όλα αυτά και για πολλούς άλλους λόγους πρέπει να κρύβω τον πόνο μου που μου σπαράζει την καρδιά και να μην τον φανερώνω, να σταθώ δυνατή.
Αγόρι μου, πόσες φορές δεν προσευχήθηκα μπροστά στο εικόνισμα της Παναγίας να γυρίσει δυνατός ο Βασίλης μου, σαν την δική σου Μητέρα. Κάθε βράδυ τον καρτερούσα με σβηστό το φώς μπροστά στην τηλεόραση, για να σκορπίζει ο νους μου και περίμενα προσευχόμενη να γυρίσει, κι όταν άκουγα το θόρυβο της μηχανής να έρχεται τότε σηκωνόμουν αθόρυβα και πήγαινα στο κρεβάτι μου για ύπνο, να μην με πάρει είδηση ο Βασίλης και φωνάζει...
Αυτό το βράδυ δεν προσευχήθηκα, αλλά τον καλέσαμε κοντά μας να πάρει μέρος στη χαρά μας και τον οδηγήσαμε στο θάνατο.
Παιδί μου σ'ευχαριστώ που με αποκαλείς Μάνα και μου κάνεις τη τιμή να με ανεβάσεις στο ίδιο βάθρο με τη δική σου Μητέρα. Τι μεγαλύτερη τιμή θα περίμενα από έναν φίλο του Βασίλη μου, που τον γνώρισα την ημέρα του μνημοσύνου του; Τα λόγια σου και τα λόγια των άλλων των παιδιών μου ραγίζουν τη ματωμένη μου καρδιά. Ποτέ δεν περίμενα τόσοι άγνωστοι για εμάς να προστρέξουν να μας συλλυπηθούν και τόσοι ανώνυμοι επισκέπτες να μπούν και να γίνουν μέτοχοι του δράματός μας.
Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες, γιατί έτσι περνούν από μπροστά μου εικόνες του Βασίλη μου, της ζωής του αλλά ζητώ συγγνώμη εάν εκμεταλλευομαι την καλοσύνη σας και την ανοχή σας.
Αφού ευχαριστήσω εσένα για τα καλά σου λόγια και όλα τα παιδία του φόρουμ σας, σας εύχομαι να είσαστε δυνατοί και πάντα να έχετε Καλούς Δρόμους.
Παιδιά πάντα όρθιοι!
Ας έχει ο Βασίλης μου εκεί που είναι τώρα καλές βόλτες στις Λεωφόρους του Παραδείσου.

Ευχαριστώ πολύ για όλα.

MARK
29-07-2010, 12:19
Ο Θεός να σας δίνει δύναμη και να αναπαύει τον Βασίλη..............

vellos
31-07-2010, 13:45
Κουράγιο στην οικογένεια του Βασίλη.

Adrian
03-08-2010, 15:32
Να είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει.

Georgia
05-08-2010, 23:06
Προς Αρκά από Μητέρα του Βασίλη.

Αγόρι μου... Παιδί μου.
Επίτρεψέ μου να χρησιμοποιήσω την ίδια γλώσσα που θα χρησιμοποιούσα και στον... Βασίλη μου. Η μοίρα έλαχε να μου παίξει αυτό το σκληρό παιχνίδι και να γνωρίσουμε φίλους και συμφουρίτες του γιού μας, έπειτα από αυτή τη συμφορά που μας βρήκε. Ο Θεός δεν πιστεύω οτι είναι κακός...αλλά...αν ο Δίας έχει ακόμα δύναμη, προφανώς ζήλεψε τη χαρά μας, την ευτυχία μας και έρριξε κεραυνό και μας κατάκαψε. Πρωί πρωί στις 29 Ιουνίου ξεκινήσαμε, η Δώρα και εγώ, για την τελική πρόβα του νυφικού. Είμαστε καταχαρούμενες! Όλα ήτα τέλεια! Το απόγευμα ετοιμάζαμε, προγραμματίζαμε τους καλεσμένους και μας έλειπε από την παρέα μας... ο Βασίλης. Τον πήραμε τηλέφωνο να έλθει νωρίς στο σπίτι να λαβει μέρος και αυτός στην χαρά μας. Εκεί όμως στο ψαλίδι της Συγγρού έπεσε το αστροπελέκι και μας κατάκαψε, μας διέλυσε κυριολεκτικά. Αν δεν τηλεφωνούσαμε μήπως ήταν διαφορετικά τα πράγματα;
Τι να κάνω αγόρι μου,να φωνάξω να κλάψω; Θα κάνω μεγαλύτερο κακό. Πρέπει να προστατέψω την Δώρα που σημαδεύτηκε η ζωή της, έτσι απρόβλεπτα και ξαφνικά. Πρέπει να μπορέσει να σταθεί στα πόδια της ξανά, όσο μπορεί. Πρέπει να μαζέψω τα εναπομείναντα συντρίμμια και να αρχίσουμε ξανά από την αρχή. Η μεγάλη μου κόρη, θα βρει το δρόμο της μέσα από τα παιδιά της, τις υποχρεώσεις της τις χαρές τους και τις ζαβολίες τους. Η Δώρα όμως; Δεν φτάνει το τσουλούφρισμα που υπέστη, έχει αναλάβει και το δύσκολο έργο...να διαλύσει αυτά που δημιούργησε ο Βασίλης, που τον βοήθησε και τότε στο ξεκίνημά του, σαν μυρμηγκάκι να δημιουργηθεί να σταθεί σαν επαγγελματίας και να είναι άξιος σ'αυτό που έκανε...
Και έπειτα απ'όλα αυτά θα πρέπει να βρούμε τη δύναμη όλοι μας. να ντυθεί νυφούλα , να ανέβει τα σκαλοπάτια της εκκλησίας και να γίνει ένας γάμος όχι με την γκλαμουριά που ετομάζαμε, αλλά ένας γάμος γιατί πρέπει να γίνει...Ένας ματωμένος γάμος, όπως περιγράφει περίπου και ο Λόρκα.
Από την άλλη μεριά έχω ένα σύζυγο και πατέρα με χίλια δυό προβλήματα υγείας. Πρέπει να σταθεί γερός και να πίνουμε σταλία σταλιά το πικρό ποτήρι που μας πότισε, όχι ο Βασίλης μας, γιατί δεν ήταν κακό παιδί, αλλά αυτός ο άγνωστος που προκάλεσε το ατύχημα. Διαλογίζεσαι αγόρι μου ποιά θα είναι η δική μου μοίρα, αν ακολουθήσει ... και κάτι άλλο; Γιατί έχουμε τα χρονάκια μας! Τότε στο μυαλό μου έρχεται το δημοτικό ποίημα που αναφέρεται στον Κωνσταντή και την Αρετή του "Νεκρού Αδελφού" και αναλογίζομαι ότι θα καταντήσω σαν μια κουκουβάγια μέσα στο σπίτι. Τότε πιά θα λυγίσω, δεν θα αντέξω και δεύτερη συμφορά. Για όλα αυτά και για πολλούς άλλους λόγους πρέπει να κρύβω τον πόνο μου που μου σπαράζει την καρδιά και να μην τον φανερώνω, να σταθώ δυνατή.
Αγόρι μου, πόσες φορές δεν προσευχήθηκα μπροστά στο εικόνισμα της Παναγίας να γυρίσει δυνατός ο Βασίλης μου, σαν την δική σου Μητέρα. Κάθε βράδυ τον καρτερούσα με σβηστό το φώς μπροστά στην τηλεόραση, για να σκορπίζει ο νους μου και περίμενα προσευχόμενη να γυρίσει, κι όταν άκουγα το θόρυβο της μηχανής να έρχεται τότε σηκωνόμουν αθόρυβα και πήγαινα στο κρεβάτι μου για ύπνο, να μην με πάρει είδηση ο Βασίλης και φωνάζει...
Αυτό το βράδυ δεν προσευχήθηκα, αλλά τον καλέσαμε κοντά μας να πάρει μέρος στη χαρά μας και τον οδηγήσαμε στο θάνατο.
Παιδί μου σ'ευχαριστώ που με αποκαλείς Μάνα και μου κάνεις τη τιμή να με ανεβάσεις στο ίδιο βάθρο με τη δική σου Μητέρα. Τι μεγαλύτερη τιμή θα περίμενα από έναν φίλο του Βασίλη μου, που τον γνώρισα την ημέρα του μνημοσύνου του; Τα λόγια σου και τα λόγια των άλλων των παιδιών μου ραγίζουν τη ματωμένη μου καρδιά. Ποτέ δεν περίμενα τόσοι άγνωστοι για εμάς να προστρέξουν να μας συλλυπηθούν και τόσοι ανώνυμοι επισκέπτες να μπούν και να γίνουν μέτοχοι του δράματός μας.
Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες, γιατί έτσι περνούν από μπροστά μου εικόνες του Βασίλη μου, της ζωής του αλλά ζητώ συγγνώμη εάν εκμεταλλευομαι την καλοσύνη σας και την ανοχή σας.
Αφού ευχαριστήσω εσένα για τα καλά σου λόγια και όλα τα παιδία του φόρουμ σας, σας εύχομαι να είσαστε δυνατοί και πάντα να έχετε Καλούς Δρόμους.
Παιδιά πάντα όρθιοι!
Ας έχει ο Βασίλης μου εκεί που είναι τώρα καλές βόλτες στις Λεωφόρους του Παραδείσου.

Ευχαριστώ πολύ για όλα.



Πολύ συγκηνιτικό το γράμμα της μάνας.Με έκανε να δακρύσω.Δεν μπορώ να γράψω τίποτε άλλο τώρα.

philipe
12-08-2010, 07:41
Με μεγάλη θλίψη διάβασα το ατυχές συμβάν.Συλληπητήρια και από μένα.

spongy
12-08-2010, 12:40
ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.

habu
13-08-2010, 12:12
Θερμά συλληπητήρια.

gako
13-08-2010, 12:27
Και από μένα συλληπητήρια.

AntonisKitoudis
13-08-2010, 20:48
συληπητηρια.

vales
17-08-2010, 10:16
Συλληπητήρια στην οικογένεια.

TARKAS
17-08-2010, 11:09
Καθε φορα που μπαινω και διαβαζω για τον Βασιλη μελαγχολω και προσπαθω να το αποφυγω. Οταν διαβαζω ομως τα γραμματα της μητερας του συγκλονιζομαι και νοιωθω δεος για την δυναμη τησ καρδιας της. Να στε καλα που μας θυμιζετε τον ορισμο της ΜΑΝΑΣ

mirn
17-08-2010, 11:46
Καθε φορα που μπαινω και διαβαζω για τον Βασιλη μελαγχολω και προσπαθω να το αποφυγω. Οταν διαβαζω ομως τα γραμματα της μητερας του συγκλονιζομαι και νοιωθω δεος για την δυναμη τησ καρδιας της. Να στε καλα που μας θυμιζετε τον ορισμο της ΜΑΝΑΣ


:(:(:(

Ligo
23-08-2010, 12:29
Πολύ πολύ κουράγιο σε αυτούς που μένουν.

sotos
23-08-2010, 21:25
Υπομονή στην οικογένεια του φίλου μας.

foxat
23-08-2010, 21:41
Συλληπητήρια.

pale
01-09-2010, 11:15
Κουράγιο στην οικογένειά του.

merik
01-09-2010, 12:34
Συλλυπητήρια στην οικογένειά του.