PDA

View Full Version : Αθηνα-Λαδωνας απο χωμα 17-18 Ιουλιου


nibo
08-07-2010, 11:57
Παιδες το επομενο ΣΚ 17-18 Ιουλιου θα παω στην χωματινη διαδρομη του ADVENTURE TOUR ΛΑΔΩΝΑΣ 2010. Και για περισσοτερες πληροφοριες για οποιον ενδιαφερετε και θελει να ακολουθησει, βαζω απο κατω το κειμενο του διοργανωτη Δημητρη Χελιωτη.



Το HELIOTIS ENDURO SCHOOL διοργανώνει για τέταρτη συνεχή φορά το γνωστό πλέον διήμερο ταξιδιωτικό,με ονομασία ADVENTURE TOUR ΛΑΔΩΝΑΣ 2010 με την υποστήριξη του KTM HELLAS CLUB και του ΧΤΧ.com στις 17-18/07/2010.
Για την φετινή χρονιά θα υπάρχει ανανεωμένο ROAD BOOK με την προσθήκη 40 ακόμη χιλιομέτρων OFF ROAD διαδρομής και επίσης η θέσπιση παράλληλης ασφάλτινης διαδρομής από επαρχιακό κυρίως οδικό δίκτυο με τρία κοινά σημεία ανασυγρότησης.
Συγκεκριμένα η εκκίνηση θα δοθεί από το τουριστικό περίπερο Χαιδαρίου και η χωμάτινη διαδρομή θα ακολουθήσει την πορεία Μάνδρα,Μαγούλα,Μέγαρα,Άγιοι Θεόδωροι,Λουτράκι (ΣΕΧ 1).Η ασφάλτινη παράλληλη διαδρομή θα ακολουθήσει την πορεία Ελευσίνα,Μεγάλο Πεύκο,Μέγαρα.Αλεποχώρι,Σχίνο,Πίσσια,Λουτράκι (ΣΕΧ 1).
Για την συνέχεια οι χωμάτινοι θα κινηθούν προς ορεινή Κορινθία διαμέσου Βραχατίου,Πουλίτσας,Βασιλικού,Λέχοβας, με τερματισμό το Καίσαρι όπου είναι και το ΣΕΧ 2 ενώ οι ασφάλτινοι θα κινηθούν με προορισμό την παλαιά εθνική οδό Κορίνθου - Πατρών και στο ύψος του Κιάτου θα ανηφορίσουν προς ορεινή κορινθία με τερματισμό επίσης στο Καίσαρι.
Η συνέχεια αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον με τους χωμάτινους να ακολουθούν την διαδρομή Καίσαρι,Βελίνα,Μάνα,Άνω Τρίκαλα,Ζήρεια,Γκούρα,Μεσσινό,Πανόραμα,Φράγμα Δόξης όπως είναι και το ΣΕΧ 3,και οι ασφάλτινοι τη διαδρομή Καίσαρι,Καλιάνοι,Στυμφαλία,Καρτέρι,Καστανιά,Μεσσινό,Πανόραμα,Φράγμα Δόξης (ΣΕΧ 3).
Το τελευταίο κομμάτι της πρώτης μέρας για τους χωμάτινους συνεχίζει από Πανόραμα,Ανάβαση Χελμού,Πλανητέρο,Κλειτορία, με τερματισμό το CAMPING ECO ACTION στη λίμνη Λάδωνα,ενώ οι ασφάλτινοι ακολουθούν την πορεία Πανόραμα ,Λυκούργια,Σπηλιά και τερματισμό επίσης στο CAMPING ECO ACTION.Το σύνολο των χιλιομέτρων της πρώτης ημέρας είναι περί τα 250 χιλιόμετρα.
Το βράδυ θα ακολουθήσει RIVER PARTY με πολλές εκπλήξεις ενώ υπάρχει και η δυνατότητα παράπλευρων δραστηριοτήτων όπως τοξοβολία,διάσχυση ποταμού,rafting,κτλ που παρέχει ο οργανωμένος χώρος του CAMPING.
Την Κυριακή λίγο πριν το μεσημέρι,αφού έχουμε απολαύσει το πλούσιο πρωινό δίπλα ακριβώς από τος όχθες του ποταμού Λάδωνα,θα ξεκινήσουμε για το δεύτερο σκέλος όπου γίνεται γύρος της λίμνης από OFF ROAD διαδρομή για τους χωμάτινους και ασφάλτινο επαρχιακό δίκτυο για τους λοιπούς με ανασυγκρότηση έπειτα σπό 50 περίπου χιλιόμετρα στο όμορφο Λεβίδι όπου θα μας υποδεχτεί για μεσημεριανό με τις γνωστές σε όλους λιχουδιές του.
Η συνέχεια για τους χωμάτινους περιλαμβάνει για την χώνεψη την διαδρομή Λεβίδι,Κανδήλα,Λαύκα,Στυμφαλία,Καίσαρι και το υπόλοιπο της διαδρομής με ανάποδη φορά,εως την Αθήνα,ενώ για τους ασφάλτινους την διαδρομή Λεβίδι,Τρίπολη,Αχλαδόκαμπος,Ναύπλιο (καφέ),Άργος,Κόρινθος,Αθήνα.
Θα υπάρχουν προπομποί,ενδιάμεσοι και σκούπες και για τις δυο διαδρομές(χωμάτινη,ασφάλτινη),καθώς επίσης και Van υποστήριξης όπου θα μεταφέρει και όλα τα προσωπικά αντικείμενα προς από και από τον χώρο της εκδήλωσης.
Η δήλωση συμμετοχής κρίνεται απαραίτητη για εύλογους λόγους (κράτηση θέσεων κλπ) ενώ το κόστος δεν θα ξεπεράσει τα 40 ευρώ όπου μέσα σε αυτό περιλαμβάνεται το φαγητό (βραδυνό) στο CAMPING,ο ύπνος,καθώς επίσης και το πρωινό της επόμενης μέρας.
Για δήλωση συμμετοχής,κρατήσεις θέσεων,πληροφορίες,επικοινωνήστε με το 2109954737 (απογευματινές ώρες) και στο 6972325244 (Χελιώτης Δημήτριος).
Λήξη συμμετοχών Παρασκευή 16/07/2010.

MARK
08-07-2010, 15:33
Θα είμαι Λάδωνα αυτό το ΣΚ αλλά με το αμάξι.......:mad:

emix
08-07-2010, 16:34
Εγω θα ειμαι Λαδοκολα, για παιδακια!

:sm7::sm7:

Να περασεις καλα Νικο και με προσοχη.

nibo
08-07-2010, 17:00
Σε ευχαριστω Ηλια!

nibo
08-07-2010, 17:20
Θα είμαι Λάδωνα αυτό το ΣΚ αλλά με το αμάξι.......:mad:


Αν εισαι Σαββατο βραδυ η Κυριακη πρωι προς την λιμνη του Λαδωνα, το πιο πιθανo ειναι να πετυχεις καμια 70αρια τρελους:D με on off! Eλα αν θες το σαββατο βραδυ, θα παιξει ψησταρια, μπριζολες κ.τ.λ. στο καμπινκ της eco action
Αν σου βγει στειλε π.μ. να σου δωσω τηλεφωνο.

Mits70
08-07-2010, 19:58
Με βλέπω και μένα μέσα...

commander
08-07-2010, 22:11
Με βλέπω και μένα μέσα...
Μητσο εχεις σκασει για χωμα εεεεεεε??

MARK
08-07-2010, 23:25
Αν εισαι Σαββατο βραδυ η Κυριακη πρωι προς την λιμνη του Λαδωνα, το πιο πιθανo ειναι να πετυχεις καμια 70αρια τρελους:D με on off! Eλα αν θες το σαββατο βραδυ, θα παιξει ψησταρια, μπριζολες κ.τ.λ. στο καμπινκ της eco action
Αν σου βγει στειλε π.μ. να σου δωσω τηλεφωνο.



Θα είμαι Κυριακή μεσημέρι .............

nibo
09-07-2010, 00:26
Θα είμαι Κυριακή μεσημέρι .............


το μεσημερι θα ειμαστε στον δρομο, θα αφησουμε το καμπινκ κατα τις 11 το πρωι
καλα να περασεις παντως στον Λαδωνα!;)

MARK
09-07-2010, 00:30
Και εσείς παιδιά......................;)

Man !!!
09-07-2010, 11:18
θα είμαι και εγώ σε αυτή τη βόλτα, όσοι παραβρεθούν θα τα πούμε απο κοντά !!! :)

Mariosg
09-07-2010, 15:51
an kano to service afti tin evdomada ime mesa ki ego;);););)

L3f
12-07-2010, 01:15
και εγω για μεσα με βλεπω με το καινουργιο εργαλειο που θα εχω απο αυριο στα χερια μου....

nibo
12-07-2010, 03:10
και εγω για μεσα με βλεπω με το καινουργιο εργαλειο που θα εχω απο αυριο στα χερια μου....


Λευτερη με το καλο, και καλοριζικο το HP2! Δεν πηρες μηχανη.. πηρες εργαλειο!:)
Φερτω το ΣΚ Λαδωνα να το εγκαινιασεις και να το γουσταρεις;)

Mits70
15-07-2010, 12:48
O mits θα είναι παρόν.....όποιο φιλαράκι θέλει τα λέμε στο βουνό (με το κατσικάκι εγω)

L3f
15-07-2010, 13:38
Ειναι κανεις μεσα για καμια πρποπονηση σημερα η αυριο το απογευμα;

KAS
15-07-2010, 17:47
O mits θα είναι παρόν.....όποιο φιλαράκι θέλει τα λέμε στο βουνό (με το κατσικάκι εγω)
Μια φορά να πεις όχι δεν γίνεται ;:sm7:

Mits70
15-07-2010, 17:59
Μια φορά να πεις όχι δεν γίνεται ;:sm7:

Ελα μαζι , δεν θέλει χωματινα.Αντε να την ξεμπουκώσεις!!!!! :):):)

nibo
15-07-2010, 20:24
O mits θα είναι παρόν.....όποιο φιλαράκι θέλει τα λέμε στο βουνό (με το κατσικάκι εγω)


Ωραιος! ;)
Μαζευομαστε. Αντε να ξεπιαστουμε λιγο στα βουνα :D

nibo
15-07-2010, 21:02
Τελευταια ενημερωση απο τον Δημητρη Χελιωτη:
Η συγκεντρωση ειναι στις 8:00 πμ στο περιπτερο Χαιδαριου, για φορτωση βαν, ενημερωση, road book, και τελευταιες λεπτομερειες



ΜΑΖΩΞΗ 8:00 ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ

ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ 9:00 ΑΥΣΤΗΡΩΣ

ΟΠΟΙΟΣ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΕΜΑΤΟ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ!

nibo
21-07-2010, 01:06
Το χωματοταξιδο ηταν πολυ ομορφο!
Μαζευτηκαμε 60 μοτοσυκλετες απο ολη την Ελλαδα, on off και καθαροαιμα εντουρο ολα μαζι σε μια ωραια μεγαλη παρεα. Πολυ χωμα ολο το ΣΚ μεσα σε πανεμορφα τοπια! Το Σαββατο η διαδρομη ηταν κοινη για ολες τις μοτοσυκλετες, οι οποιες χωριστηκαν σε επιμερους γκρουπακια. Την Κυριακη διαφοροποιηθηκαν οι διαδρομες, τα μεγαλα on off πηγαν απο φλαταδουρες, και ολα τα μικρα πηγαν απο εντουροδιαδρομες. Πολυ ομορφη εμπειρια που αξιζε τον κοπο!

paschalis
21-07-2010, 07:40
Χωματοταξιδο με τα ολα του.
Μας εβαλες πανεμορφα ΚΤΜ στις φωτο. Δες μηπως εχεις και καμμια με αντιστοιχα GS να επελθει ισορροπια!!

vtheo
21-07-2010, 08:01
Ωραίο σκηνικό ρε παίδες!Το κοπάδι με τα κατσίκια ΚΤΜ στο φυσικό τοπίο τους!

Mits70
21-07-2010, 12:00
Χωματοταξιδο με τα ολα του.
Μας εβαλες πανεμορφα ΚΤΜ στις φωτο. Δες μηπως εχεις και καμμια με αντιστοιχα GS να επελθει ισορροπια!!
Δυστηχώς από όλα αυτά τα μηχανάκια μόνο τέσσερα ήταν BMW.Πρέπει να δώσω τα εύσημα στον nibo γιατί με ασφάλτινα λάστιχα έκανε όλο το ταξίδι σε δύσκολο τερέν.Επίσης ότι χάρηκα που είδα το L3F πάνω στο ΗΡ2 , και τα άλλα ήταν 800άρια.Και εγώ έχοντας το κατσικάκι δεν έβαλα την χοντρούλα μου στο χώμα.
Να πώ και την πολύ καλή οργάνωση που είχαν τα άτομα.Ελπίζω την επόμενη φορά να μαζευτούμε περισσότεροι από το forum.

Y.S. Ερωτηση αρκετών που ήταν από άλλα clubs.
"Γιατί εσείς οι BMWδάκηδες έχετε 4 διαφορετικές <ομάδες> και δεν ενώνεστε σε μία βασική ως BMW HELLAS CLUB ?" Απάντηση εγώ τουλάχιστον δεν μπόρεσα να δώσω.

Mits70
21-07-2010, 12:02
Α και κάτι άλλο.Οι 2 σκηνές της Harley ήταν όλα τα λεφτά.Τελικά πάνε και οι Harley βουνό :sm7:

nibo
21-07-2010, 13:03
Οπως λεει και ο Δημητρης(Mits70) η οργανωση ηταν πολυ καλη, και η διαδρομη και τα μερη ειναι ολα τα λεφτα!

Mits70
21-07-2010, 13:21
Αυτός με τα πορτοκαλί ρούχα στην τρίτη φώτο δεν είναι .......ο wet & Dirty :p:p:p

Man !!!
21-07-2010, 13:39
κρίμα έχασα τέτοια βόλτα :(
δεν πειράζει ,αυτή τη διαδρομή πάντως θα την κάνω ο κόσμος να χαλάσει :confused:

πάντα τέτοια παιδιά !!! :)

emix
21-07-2010, 14:03
Πολυ ομορφα Νικο. Μπραβο σας.

Αλλα ρε παιδια, 60 ατομα στο χωμα ειναι παρα πολλα.
Δυστυχως δεν εχω μαθει σε τετοιο αριθμο και προσωπικα δεν θα πηγαινα με τιποτα.

nibo
21-07-2010, 14:21
Ηλια δεν πηγεναμε ολοι μαζι και οι 60! Ειχαμε κανει παρεες και χωριστει σε γκρουπακια, και κινουμαστε ξεχωριστα με αρκετη διαφορα ωρας. Καθε γκρουπακι ειχε απο 2 μηχανες μεχρι μαξιμουμ 6-8 μηχανες. Και ειδικα την δευτερη μερα εκτος απο οτι ειμαστε σε γκρουπακια, δεν επιστρεψαμε ολοι απο την ιδια διαδρομη, υπηρχαν 3 διαφορετικες διαδρομες. Μια φλαταδουρα για τα μεγαλα, μια μονοπαταδα για τα μικρα, και μια ασφαλτινη για τους λιγους ασφαλτινους που ειχαν ερθει.

emix
21-07-2010, 14:51
Ηλια δεν πηγεναμε ολοι μαζι και οι 60! Ειχαμε κανει παρεες και χωριστει σε γκρουπακια, και κινουμαστε ξεχωριστα με αρκετη διαφορα ωρας. Καθε γκρουπακι ειχε απο 2 μηχανες μεχρι μαξιμουμ 6-8 μηχανες. Και ειδικα την δευτερη μερα εκτος απο οτι ειμαστε σε γκρουπακια, δεν επιστρεψαμε ολοι απο την ιδια διαδρομη, υπηρχαν 3 διαφορετικες διαδρομες. Μια φλαταδουρα για τα μεγαλα, μια μονοπαταδα για τα μικρα, και μια ασφαλτινη για τους λιγους ασφαλτινους που ειχαν ερθει.

Α,τοτε οκ.
Μια χαρα ηταν.

L3f
22-07-2010, 00:57
O oντως η διοργανωση ηταν πολυ καλη και τα χρηματα που κοστιζε πολυ ικανοποιητικα....νομιζω κανεις απο οσου ηρθαν δεν εμεινε δυσαρεστημενος.....εγω προσωπικα σκεφτομαι να την ξανα κανω καποια στιγμη την διαδρομη μιας και εγω το road book της ηταν απιστευτη....Και πλεον με το κατσικακι μου θα αρχισω να οργονω απο εδω και απο εκει....

Κατι τελευταιο να προσθεσω σε αυτο που ειπε ο mits για τα forum που το σκεφτομουν και εγω χθες πραγματικα αν γινοντουσαν ολα ενα πιστευω οτι θα καναμε το πιο μεγαλο forum συγκεκρυμενης μαρκας για μηχανες που υπαρχει στην ελλαδα μακαρι καποια στιγμη να γινει μακαρι.....

Xarleas
22-07-2010, 21:53
Α και κάτι άλλο.Οι 2 σκηνές της Harley ήταν όλα τα λεφτά.Τελικά πάνε και οι Harley βουνό :sm7:
Είμαστε χαρούμενοι που σας άρεσαν... Αλλα οι Χάρλεη ΣΙΓΟΥΡΑ δεν πάνε βουνό...

nibo
24-07-2010, 02:28
Και μερικες φωτο απο την δευτερη μερα.

moxor
05-08-2010, 07:03
Και μερικες φωτο απο την δευτερη μερα.


Ωραία εξόρμηση.Μπράβο, πάντα τέτοια!!!!!!!!!!