PDA

View Full Version : Πως μπορω να κανω τις ζαντες καινουργιες? Να γιαλιζουν!!


sansiro.sugata
12-07-2010, 12:55
καλησπερα σε ολους!!

Πως μπορω να κανω να γιαλιζουν οι ζαντες?
ειναι σε κακη κατασταση , και εχω δοκιμασει τα παντα...

Μπορω να παω σε καποιο συνεργειο?
Υπαρχει καποια διαδικασια?

point zero
12-07-2010, 13:18
για τι ζαντες μιλαμε ?

sansiro.sugata
12-07-2010, 13:34
Ζαντες μαμα , bmw r1100gs 1998 model.
Δυστηχως καταμαυρες..

sansiro.sugata
12-07-2010, 13:35
Υποθετω φιλε μου ζητας μοντελο , στοιχεια και τετοια.
Θα παραθεσω φωτογραφιες , να μου πεις μια γνωμη.

sansiro.sugata
12-07-2010, 14:05
Πως μπορω να καλυτερευσω την κατασταση?

point zero
12-07-2010, 18:08
Μιας και εχουμε τοιδιο μοντελο θα σου πω τι εκανα εγω στο δικο μου ...

Τις εχω τριψει με ψιλο συρμα κουζινας και αλοιφη autosol Η wenol , καποια τελος παντον απο αυτες τις γυαλιστικες αλοιφες και μετα καθαρισμα με μαλακο πανακι ...

Ελαφρυ τριψιμο θελει μην φανταστεις τιποτα μεγαλα ζορια , γινονται σαν καινουργιες αλλα δεν κραταει για πολυ μιας και το αλουμινιο απο την ζαντα δεν ειναι ανοδιομενο η βαμενο οποτε σχερικα γρηγορα λερωνουν παλι ...

Μια στα τοσα ομως μπορεις να το κανεις για να φευγουν στιγματα και επιμονοι λεκεδες ...ειναι λιγο σπαστικο το τριψημο-σκουπισμα γυρω απο τις ακτινες ...

geolag
12-07-2010, 20:47
Υπάρχει ένα γαλακτούχο υγρό το οποίο το πήρα από ποδηλατάδικο για να καθαρίσω την αλυσίδα του ποδηλάτου από τα γράσσα.Με αυτό καθαρίζω την αλυσίδα από τη μηχανή πριν την λαδώσω.Με το ίδιο δοκίμασα και καθαρίζουν και οι αλουμινένιες ζάντες από τις κολημμένες βρωμιές-γράσσα χωρίς τρίψιμο με σύρμα .Απλά με ένα πανί .Αν θέλετε γράφω και την μάρκα και από που το πήρα.Οποιος θέλει έρχεται και στο σπίτι μου και το δκιμάζουμε.

nivam
12-07-2010, 21:16
Δες λίγο και στη WURTH http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%2003%205021.pdf, εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τα προιόντα της.

kostas-patra
12-07-2010, 22:49
αν δεν σκέφτεσαι να πουλήσεις το εργαλείο θα σου λεγα πως δεν χρειάζεται, προσωπική άποψη
είναι σαν να δίνεις τα ρέστα σου για να καθαρίσεις τις σόλες σου από τα ορειβατικά σου, κάτι που θα ξαναγίνουν σε χρόνο ρεκόρ όπως πρίν

αν θες να τις κάνεις ολοκαίνουριες, ο σημάδι του μηδενός σου δωκε μια λύση μαζί με τους δυό φίλους, λίγο πολύ γνωστή, κάποια αλοιφή, τρίψε τρίψε και από το λυχνάρι θα βγεί το τζίνι, για σύντομες παραστάσεις και θα ξαναχαθεί η γυαλάδα για εκατονταετίες

μπορείς να τις βγάλεις, να τις δώσεις για ξεπλέξιμο, ανοδίωση ή φούρνισμα με powder coating, καινούριες ακτίνες και τοποθέτηση για πάντα στο γκαράζ ή στο σαλόνι, αν και νομίζω οτι κάπου στο τέλος χάνεται το νόημα του on-off

Ps. καλόπιστα το τράβηξα από τα μαλλιά, ok?

tsompanis
13-07-2010, 00:49
καταρχήν σύρμα,έστω και ψηλό,απαγορεύεται δια ροπάλου!
μια είναι η παραδοσιακή λύση(γλυτώνεις και φράγκα),που αν δεν σου κάνει,κάνεις αυτό που λέει ο κώστας πάτρα.
για μια-δυο μέρες τις περνας με πινελάκι και πετρέλαιο να ποτίσουν.μετά
πέρνεις tide για πλύσιμο ανακατεμένο με αρκετό πριονίδι και αρχίζεις το τρίψιμο με ένα απλό σφουγγάρι ή και με το χέρι.
θα εκπλαγείς απο το αποτέλεσμα.;)

jarhead
13-07-2010, 01:12
MANTIΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΟΥ ΜΕΗΚ ΑΠ....ΤΙ ΒΑΖΟΥΝ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΟΙ Π......!!!! ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΟΡΑΤΑ!!!!:sm7::sm7::sm7:

gandreas
13-07-2010, 01:25
Υπάρχει ένα γαλακτούχο υγρό το οποίο το πήρα από ποδηλατάδικο για να καθαρίσω την αλυσίδα του ποδηλάτου από τα γράσσα.Με αυτό καθαρίζω την αλυσίδα από τη μηχανή πριν την λαδώσω.Με το ίδιο δοκίμασα και καθαρίζουν και οι αλουμινένιες ζάντες από τις κολημμένες βρωμιές-γράσσα χωρίς τρίψιμο με σύρμα .Απλά με ένα πανί .Αν θέλετε γράφω και την μάρκα και από που το πήρα.Οποιος θέλει έρχεται και στο σπίτι μου και το δκιμάζουμε.

για πες και τιμούλα!!!! και μαρκα

Carduelis
13-07-2010, 01:37
Οπτικοακουστικά: Videaki (το παλληκάρι δίνει οδηγίες και το.. μαύρο τζίνι τρίβει!)

How to Polish Motorcycle Aluminum: Motorcycle Basics | eHow.com (http://www.ehow.com/video_5537434_polish-motorcycle-aluminum.html)

Οδηγίαι γραπταί ::)

Things You'll Need:


Easy-off oven cleaner
Liquid hand soap
Dish scrubber (teflon-safe type)
400 grit sandpaper
Aluminum bright
Clear car polish
Rags


Step 1
Rinse your wheels thoroughly with water. If possible, use a hose to remove as much dirt and grime from the wheels as possible.
Step 2
Spray "Easy-Off" oven cleaner onto your wheels while they are still damp. Allow "Easy-Off" to soak into the grime for at least 20 minutes. Use a Teflon-safe dish scrubber to scrub the wheels as clean as possible. If necessary, rinse your wheels and apply a second coating of "Easy-Off". Rinse the wheels thoroughly to remove the over cleaner.
Step 3
Sand your wheels once they are dry with a 400 grit sandpaper. (Perform this step only if there is pitting in the metal.) Depending on how deep the pitting is, this process may take a considerable amount of time. Unfortunately, sanding is the only method to remove pitting in aluminum wheels. If you have large areas to sand, or if the pitting is extensive, you may want to use a drill with a rounded sanding bit. If so, keep the bit moving at all times to avoid sanding gouges into the wheels. It is best to take off a little aluminum at a time, rather than try to take off too much too quickly. Rinse your wheels with water after the sanding process is complete. Wipe dry immediately with a clean rag.
Step 4
Wipe on "Aluminum Bright", as per the manufacturer's instructions. "Aluminum Bright" is available at virtually any auto parts dealer, many hardware storeshttp://images.intellitxt.com/ast/adTypes/mag-glass_10x10.gif (http://www.gsforum.gr/#) and other major outlets. Buff your wheels with a clean cloth.
Step 5
Coat your wheels with a clear car polish. This will help to keep oxygen from reaching the aluminum and oxidizing it. Wiping on two coats of clear car polish is even better as this will keep your aluminum wheels looking newer longer


Read more: How to Polish Aluminum Wheels | eHow.com (http://www.ehow.com/how_4474677_polish-aluminum-wheels.html#ixzz0tVjPQ1Yv) How to Polish Aluminum Wheels | eHow.com (http://www.ehow.com/how_4474677_polish-aluminum-wheels.html#ixzz0tVjPQ1Yv)

gemara
13-07-2010, 07:32
Αν βάλεις σύρμα στις ακτίνες, σου σκουριάσαν μια για πάντα...:(

kostas-patra
13-07-2010, 09:16
ότι δεν φύγει με μπουγάδα, με ελαφρύ τρίμιψο με οδοντόβουρτσα και μπράσο, με πανάκι ή πετσέκα, άστο πάνω, για καλό είναι

κοιτώντας τις φωτό σου, οι ζάντες σου είναι πρώτες και η λογική του να τις έχεις πεντακάθαρες είναι η ίδια με το να χεις την μέσα μεριά του λασπωτήρα στην ίδια κατάσταση= τσάμπα κόπος ή σχιζοφρένεια όπως στην περίπτωση του gemara που είχε πεντακάθαρα τα ταμπούρα από την αRχαιοBMW του

η λύση με το πριονίδι είναι άψογη, για να καθαρίσεις τα λερωμένα χέρια, τα εργαλεία, τις ζάντες ή οτιδήποτε έχει πέσει πανω του περισσό λάδι. για τις ζάντες θα λειτουργήσει όπως η πετσέτα, δεν θα τραυματίσει καθόλου το μέταλλο και θα το γυαλίσει επαρκώς, για λίγο

γνώμη μου; αν δεν έχεις σκουριές, μην χολοσκάς και μην χάνεις τον χρόνο σου, το να γυαλίζει κάτι, τραβάει τα μάτια των ζηλόφθονων και των κλεφτών τα χέρια

sansiro.sugata
13-07-2010, 09:48
Ευχαριστω παιδια.
Απλως εχω δει κατι εργαλεια σε κατι φωτογραφιες... και εχω παθει πλακα!!

Θα κανω απλη συντηρηση , και σχετικα με την ζηλοφθονια , το σκεφτομουν..

Thanks!!

Apirathos
23-03-2011, 18:17
καταρχήν σύρμα,έστω και ψηλό,απαγορεύεται δια ροπάλου!
μια είναι η παραδοσιακή λύση(γλυτώνεις και φράγκα),που αν δεν σου κάνει,κάνεις αυτό που λέει ο κώστας πάτρα.
για μια-δυο μέρες τις περνας με πινελάκι και πετρέλαιο να ποτίσουν.μετά
πέρνεις tide για πλύσιμο ανακατεμένο με αρκετό πριονίδι και αρχίζεις το τρίψιμο με ένα απλό σφουγγάρι ή και με το χέρι.
θα εκπλαγείς απο το αποτέλεσμα.;):sm4:

CPretenteriS
23-03-2011, 18:21
καταρχήν σύρμα,έστω και ψηλό,απαγορεύεται δια ροπάλου!
μια είναι η παραδοσιακή λύση(γλυτώνεις και φράγκα),που αν δεν σου κάνει,κάνεις αυτό που λέει ο κώστας πάτρα.
για μια-δυο μέρες τις περνας με πινελάκι και πετρέλαιο να ποτίσουν.μετά
πέρνεις tide για πλύσιμο ανακατεμένο με αρκετό πριονίδι και αρχίζεις το τρίψιμο με ένα απλό σφουγγάρι ή και με το χέρι.
θα εκπλαγείς απο το αποτέλεσμα.;)

....συμφωνώ σε όλα με μιααααα μικρή αλλαγούλα.....αν μου επιτρέπεις φίλε Κώστα!! :D :D

Παραφινέλαιο αντί πετρελαίου... ;)

kostas_366
23-03-2011, 18:26
καταρχήν σύρμα,έστω και ψηλό,απαγορεύεται δια ροπάλου!
μια είναι η παραδοσιακή λύση(γλυτώνεις και φράγκα),που αν δεν σου κάνει,κάνεις αυτό που λέει ο κώστας πάτρα.
για μια-δυο μέρες τις περνας με πινελάκι και πετρέλαιο να ποτίσουν.μετά
πέρνεις tide για πλύσιμο ανακατεμένο με αρκετό πριονίδι και αρχίζεις το τρίψιμο με ένα απλό σφουγγάρι ή και με το χέρι.
θα εκπλαγείς απο το αποτέλεσμα.;)
Θα συμφωνήσω με τον Κώστα.
Θα δεις αποτέλεσμα.

pkiriakos
23-03-2011, 20:17
Δοκίμασε και WD 40.Εδώ και πολλά χρόνια τις καθαρίζω με αυτό το λαδάκι spray και δεν μένει τίποτα.Καθαρίζει γράσσα και κάθε λογής βρωμιές.

commander
23-03-2011, 20:22
Δοκίμασε και WD 40.Εδώ και πολλά χρόνια τις καθαρίζω με αυτό το λαδάκι spray και δεν μένει τίποτα.Καθαρίζει γράσσα και κάθε λογής βρωμιές.

Απο κει να καταλάβεις ότι ούτε η βρωμια δεν τα θέλει τα dero !!!!!!!!
:sm7::sm7::sm7:

bakgs
02-04-2011, 12:17
Δοκίμασε και WD 40.Εδώ και πολλά χρόνια τις καθαρίζω με αυτό το λαδάκι spray και δεν μένει τίποτα.Καθαρίζει γράσσα και κάθε λογής βρωμιές.


Σωστός;)

HERC
02-04-2011, 12:34
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΧΗΜΙΚΑ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΑ.ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΕΚΕΔΕΣ ΑΛΛΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΔΙΑΒΡΩΣΗ!!!