PDA

View Full Version : Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.


Arkas
12-07-2010, 22:18
Φιλαράκια,
σήμερα το μεσημέρι, άλλαξα μπροστινά τακάκια στο RT.

Αφού διάβασα προσεκτικά όλα τα θέματα του forum που αφορούσαν σε αλλαγή τακακιών "after market", κατέληξα σε συγκεκριμένο έμπορο της οδού Καλλιρόης και τηλεφώνησα το πρωί για να κλείσω ραντεβού.

Πρώτη "εικόνα" όταν του ζήτησα να κλείσω ραντεβού στις 15:30 μου αρνήθηκε, λέγοντάς μου ότι κλείνει στις 16:00.
-"Μα δεν παίρνει πάνω από 15΄ η αλλαγή τακακιών." του λέω.
-"Ναι, αλλά πρέπει κάποια στιγμή να πάει και ο βοηθός μου σπίτι του", η απάντηση.
:confused::confused::confused:

Στις 14:15 ήμουν στο κατάστημα.

Στην αρχή, δεν είδα ότι είχε χώρο για να κάνει επισκευές, γιατί αυτός ήταν μια "σούδα" στο πλάι του καταστήματος.
-"Δεν μπορεί λέω, θα κάνω λάθος...
Καλό μεσημέρι, σας τηλεφώνησα το πρωί, ήρθα για τακάκια εμπρός, κλπ."
Αφού περίμενα να τελειώσει ένα άλλο μηχανάκι, του κάνω την μαγική ερώτηση: "Τα τακάκια Brembo που θα μου βάλετε, είναι ίδια με της <μαμάς>;"
"Ακούστε κύριε! Αυτή την στιγμή, δεν μπορώ να σας απαντήσω, γιατί έχω δουλειά! Αργότερα, τα λέμε..."
"Δεν βαριέσαι, λέω, τόσοι έχουν βάλει εδώ. Κάτι θα ξέρουν..."
Κάποια στιγμή, ακούω να λέει στον βοηθό του: "Δεν σου ζήτησα να μου πεις αν χωράει η RT να περάσει από την πόρτα! Σου ζήτησα να μου κρατάς την πόρτα ανοιχτή, να μην βρουν οι κύλινδροι!"
Με λούζει κρύος ιδρώτας...
Με τα πολλά, μπαίνει το RT και το ανεβάζουν στην ράμπα.
Για να πάω κοντά και να βλέπω, ούτε λόγος...

Μετά από 10΄ έρχεται με περισπούδαστο ύφος: "86€ παρακαλώ..."
"Ναι, αλλά δεν μου είπατε εάν είναι τα ίδια με της BMW"
"Κοιτάξτε να δείτε... Η Brembo είναι μια μεγάλη εταιρία που φτιάχνει τακάκια για πολλούς κατασκευαστές. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τί ακριβώς βάζει μέσα..."
:confused::confused::confused:"Θα έχουν διαφορετική συμπεριφορά με τα δικά μου;"
"Αυτό είναι δικό σας θέμα... Ανάλογα με τις προτιμήσεις σας..."
:confused::confused::confused: "Μα δεν μπορεί, τα τακάκια, έχουν κάποιες προδιαγραφές!"
"Άλλοι έχουν μείνει ικανοποιημένοι και άλλοι όχι..."
:confused::confused::confused: "Κι αυτοί που δεν έμειναν ικανοποιημένοι, τί πρόβλημα αντιμετώπισαν;"
"Δεν ξέρω γιατί δεν ξαναπάτησαν στο μαγαζί..."
"Θέλουν στρώσιμο τα τακάκια;"
"Θέλουν..."
"Πόσα χιλιόμετρα;"
"Είναι δικό σας θέμα..."

Πληρώνω και φεύγω.

Απάντηση δεν πήρα εάν ίδια με τα μαμίσια (μάλλον δεν είναι),
απάντηση δεν πήρα για το πόσα χλμ. χρειάζεται για να τα στρώσω.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ξαναπατήσω εκεί!

Υ.Γ. Και για να γνωρίζετε, όπως με πληροφόρησε ο "μάστορας", τα after market τα μεταλλικά της Brembo, είναι κόκκινου χρώματος, τα οποία μετά από κάποια ( ; ) χιλιόμετρα γίνονται χρυσά.

.

gsmaniac
12-07-2010, 22:22
τρεχα αυριο να βαλεις μαμισια....;););)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
12-07-2010, 22:23
Υ.Γ. Και για να γνωρίζετε, όπως με πληροφόρησε ο "μάστορας", τα after market τα μεταλλικά της Brembo, είναι κόκκινου χρώματος, τα οποία μετά από κάποια ( ; ) χιλιόμετρα γίνονται χρυσά.

.


Αφού τελικά σου απάντησε για το χρώμα,

κάτι είναι κι αυτό ....:cool:

Arkas
12-07-2010, 22:25
τρεχα αυριο να βαλεις μαμισια....;););)

86 + 150, είναι πολλά τα λεφτά Άρη...:yz

Arkas
12-07-2010, 22:25
Αφού τελικά σου απάντησε για το χρώμα,

κάτι είναι κι αυτό ....:cool:
Πες το ψέματα...

gsmaniac
12-07-2010, 22:29
86 + 150, είναι πολλά τα λεφτά Άρη...:yz
το ρισκο να μην εχεις φρενα......ειναι πιο πολλα τα φραγκα:cool::cool::cool:

MARK
12-07-2010, 22:33
Φιλαράκια,
σήμερα το μεσημέρι, άλλαξα μπροστινά τακάκια στο RT.

Αφού διάβασα προσεκτικά όλα τα θέματα του forum που αφορούσαν σε αλλαγή τακακιών "after market", κατέληξα σε συγκεκριμένο έμπορο της οδού Καλλιρόης και τηλεφώνησα το πρωί για να κλείσω ραντεβού.

Πρώτη "εικόνα" όταν του ζήτησα να κλείσω ραντεβού στις 15:30 μου αρνήθηκε, λέγοντάς μου ότι κλείνει στις 16:00.
-"Μα δεν παίρνει πάνω από 15΄ η αλλαγή τακακιών." του λέω.
-"Ναι, αλλά πρέπει κάποια στιγμή να πάει και ο βοηθός μου σπίτι του", η απάντηση.
:confused::confused::confused:

Στις 14:15 ήμουν στο κατάστημα.

Στην αρχή, δεν είδα ότι είχε χώρο για να κάνει επισκευές, γιατί αυτός ήταν μια "σούδα" στο πλάι του καταστήματος.
-"Δεν μπορεί λέω, θα κάνω λάθος...
Καλό μεσημέρι, σας τηλεφώνησα το πρωί, ήρθα για τακάκια εμπρός, κλπ."
Αφού περίμενα να τελειώσει ένα άλλο μηχανάκι, του κάνω την μαγική ερώτηση: "Τα τακάκια Brembo που θα μου βάλετε, είναι ίδια με της <μαμάς>;"
"Ακούστε κύριε! Αυτή την στιγμή, δεν μπορώ να σας απαντήσω, γιατί έχω δουλειά! Αργότερα, τα λέμε..."
"Δεν βαριέσαι, λέω, τόσοι έχουν βάλει εδώ. Κάτι θα ξέρουν..."
Κάποια στιγμή, ακούω να λέει στον βοηθό του: "Δεν σου ζήτησα να μου πεις αν χωράει η RT να περάσει από την πόρτα! Σου ζήτησα να μου κρατάς την πόρτα ανοιχτή, να μην βρουν οι κύλινδροι!"
Με λούζει κρύος ιδρώτας...
Με τα πολλά, μπαίνει το RT και το ανεβάζουν στην ράμπα.
Για να πάω κοντά και να βλέπω, ούτε λόγος...

Μετά από 10΄ έρχεται με περισπούδαστο ύφος: "86€ παρακαλώ..."
"Ναι, αλλά δεν μου είπατε εάν είναι τα ίδια με της BMW"
"Κοιτάξτε να δείτε... Η Brembo είναι μια μεγάλη εταιρία που φτιάχνει τακάκια για πολλούς κατασκευαστές. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τί ακριβώς βάζει μέσα..."
:confused::confused::confused:"Θα έχουν διαφορετική συμπεριφορά με τα δικά μου;"
"Αυτό είναι δικό σας θέμα... Ανάλογα με τις προτιμήσεις σας..."
:confused::confused::confused: "Μα δεν μπορεί, τα τακάκια, έχουν κάποιες προδιαγραφές!"
"Άλλοι έχουν μείνει ικανοποιημένοι και άλλοι όχι..."
:confused::confused::confused: "Κι αυτοί που δεν έμειναν ικανοποιημένοι, τί πρόβλημα αντιμετώπισαν;"
"Δεν ξέρω γιατί δεν ξαναπάτησαν στο μαγαζί..."
"Θέλουν στρώσιμο τα τακάκια;"
"Θέλουν..."
"Πόσα χιλιόμετρα;"
"Είναι δικό σας θέμα..."

Πληρώνω και φεύγω.

Απάντηση δεν πήρα εάν ίδια με τα μαμίσια (μάλλον δεν είναι),
απάντηση δεν πήρα για το πόσα χλμ. χρειάζεται για να τα στρώσω.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ξαναπατήσω εκεί!

Υ.Γ. Και για να γνωρίζετε, όπως με πληροφόρησε ο "μάστορας", τα after market τα μεταλλικά της Brembo, είναι κόκκινου χρώματος, τα οποία μετά από κάποια ( ; ) χιλιόμετρα γίνονται χρυσά.

.
Tι να πω ρε Δημήτρη επιεικώς αντιεπαγγελματική στάση για να μην πω ασχετοσύνη....Τσέκαρε την συμπεριφορά των φρένων για να ξέρουμε και εμείς και να αποφεύγουμε τις κακοτοπίες.............:Απορία:

vtheo
12-07-2010, 23:27
Δημήτρη μπορεί να είναι λίγο περίεργος αλλά είναι σωστός στη δουλειά του.Και εγώ τα ίδια φοράω από τα 49.000 χλμ και τώρα η μηχανή μου έχει 62.000 χλμ. Δεν έχω καταλάβει καμία διαφορά σε σχέση με της μαμάς παρά μόνο στην τιμή.Δεν υπάρχει κανένας λόγος να προβληματίζεσαι.

gandreas
12-07-2010, 23:29
τρεχα αυριο να βαλεις μαμισια....;););)


Θες να τον αγχώσεις αλλά μην τα παραλέμε τακάκια είναι.
Αν μας λέγανε ότι αυτά τα τακάκια που έβαλε ο Αρκάς είναι της Πόρσε θα τρέχαμε όλοι να τα βάλουμε. Εγώ προσωπικά ποτέ δεν είχα βάλει μαμίσια τακάκια στην 650 και ούτε στην 1200 θα βάλω, γιατί είναι δύσκολες εποχές για να δίνουμε 80€ παραπάνω για ένα όνομα. Έχουν ειπωθεί πολλά και σεβαστά για τα τακάκια οπότε ο καθένας έχει κρίση και αποφασίζει.;)

Tι να πω ρε Δημήτρη επιεικώς αντιεπαγγελματική στάση για να μην πω ασχετοσύνη....Τσέκαρε την συμπεριφορά των φρένων για να ξέρουμε και εμείς και να αποφεύγουμε τις κακοτοπίες.............:Απορία:ΝεύραΝεύραΝεύρα

MARK
12-07-2010, 23:33
Θες να τον αγχώσεις αλλά μην τα παραλέμε τακάκια είναι.
Αν μας λέγανε ότι αυτά τα τακάκια που έβαλε ο Αρκάς είναι της Πόρσε θα τρέχαμε όλοι να τα βάλουμε. Εγώ προσωπικά ποτέ δεν είχα βάλει μαμίσια τακάκια στην 650 και ούτε στην 1200 θα βάλω, γιατί είναι δύσκολες εποχές για να δίνουμε 80€ παραπάνω για ένα όνομα. Έχουν ειπωθεί πολλά και σεβαστά για τα τακάκια οπότε ο καθένας έχει κρίση και αποφασίζει.;)

ΝεύραΝεύραΝεύρα


Προσωπικά δεν το ξέρω το μαγαζί,ωστόσο συμφωνώ οτι οι εποχές είναι δύσκολες και δεν έχουμε λεφτά για πέταμα......

Sotos_
12-07-2010, 23:36
Για παρόμοιους λόγους δεν ξαναπατησα εκει...

teo71
12-07-2010, 23:47
Ο τύπος είναι περίεργος, αλλά τα τακάκια είναι εντάξει..

Μη σκας..:)

KRASOPATERAS
13-07-2010, 00:39
Σαν να βλέπω τον εαυτό μου πριν 15 μέρες….
Φαντάσου ότι μόλις κατάλαβα τον τρόπο του μετά από κάτι παρόμοιες κουβέντες τα μπροστινά τακάκια τα πήρα για να τα βάλω μόνος μου.
Δεν άντεχα άλλο να τον βλέπω να φέρεται λες είναι χειρούργος σε ώρα κρίσης!

Τώρα όσο για τα τακάκια τα συγκεκριμένα είναι από τα καλύτερα και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι ίδια με της μαμάς.

Από ότι ξέρω η μαμά BMW και στις κούρσες και στα μοτό της χρησιμοποιεί κατά 60% ate….η Brembo.

Πρόβλημα δεν θα έχεις και δύσκολα να δεις διαφορά, εκτός και αν σε πιάσουν οι έμμονες ιδέες.;)

gandreas
13-07-2010, 00:46
Σαν να βλέπω τον εαυτό μου πριν 15 μέρες….
Φαντάσου ότι μόλις κατάλαβα τον τρόπο του μετά από κάτι παρόμοιες κουβέντες τα μπροστινά τακάκια τα πήρα για να τα βάλω μόνος μου.
Δεν άντεχα άλλο να τον βλέπω να φέρεται λες είναι χειρούργος σε ώρα κρίσης!:sm8:

Τώρα όσο για τα τακάκια τα συγκεκριμένα είναι από τα καλύτερα και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι ίδια με της μαμάς.

Από ότι ξέρω η μαμά BMW και στις κούρσες και στα μοτό της χρησιμοποιεί κατά 60% ate….η Brembo.

Πρόβλημα δεν θα έχεις και δύσκολα να δεις διαφορά, εκτός και αν σε πιάσουν οι έμμονες ιδέες.;)


Μην λες τέτοια γιατί θα σου φορτωθούμε όλοι:sm7:

yamdoc
13-07-2010, 00:50
προτιμω την αντιεπαγκελματικη του συμπεριφορα, παρα το δακτυλακι της bmw στα καλοσχηματισμενα:D οπισθια μου!
Πσιτ! Και μην τρελαθουμε...η brembo ειναι κορυφαια και σιγουρα πολυ πιο αξιοπιστη απο το Χ ισως αγνωστο κατασκευαστη τακακιων της bmw! Και μην νομισετε πως ειναι ΒΜw τα τακακια!

CPretenteriS
13-07-2010, 00:50
Δημήτρη μου... εγώ ένα έχω να πω και δεν αφορά το μηχανικό κομμάτι...

Απορώ... ειλικρινά Α-Π-Ο-Ρ-Ω... με την υπομονή σου να κάνεις αυτό το διάλογο με αυτόν τον απίστευτο τύπο... Μπράβο!!! Τι να πω??? Έχεις δει την ταινία "ασκήσεις ηρεμίας"...?? Δεν εξηγείται αλλιώς...

Αν ήμουν εγώ στη θέση σου.... στην καλύτερη των περιπτώσεων θα τον είχα βάλει να μου βάλει πίσω τα παλιά και θα 'φευγα τρέχοντας... Κι όταν με ρωτούσε ποιος θα με πληρώσει... θα του λεγα... "ο πίσω"... :)

gandreas
13-07-2010, 01:01
Δημήτρη μου... εγώ ένα έχω να πω και δεν αφορά το μηχανικό κομμάτι...

Απορώ... ειλικρινά Α-Π-Ο-Ρ-Ω... με την υπομονή σου να κάνεις αυτό το διάλογο με αυτόν τον απίστευτο τύπο... Μπράβο!!! Τι να πω??? Έχεις δει την ταινία "ασκήσεις ηρεμίας"...?? Δεν εξηγείται αλλιώς...

Αν ήμουν εγώ στη θέση σου.... στην καλύτερη των περιπτώσεων θα τον είχα βάλει να μου βάλει πίσω τα παλιά και θα 'φευγα τρέχοντας... Κι όταν με ρωτούσε ποιος θα με πληρώσει... θα του λεγα... "ο πίσω"... :)
:sm7::sm7::sm7:
Μπορούμε να του πάμε, αμολήσουμε και τον VASOFRA και να τρέχει να μας πληρώσει για να τον μαζέψουμε από εκεί:D

Arkas
13-07-2010, 02:10
To να είναι κάποιος αγενής ή απότομος, μπορώ να το δεχθώ.
Το να απαντάει όμως με μισόλογα και ασάφειες σε θέματα
που αφορούν στην σωματική μας ασφάλεια και ακεραιότητα
το θεωρώ απαράδεκτο!

Να είναι καλά ο "doctor" Fast&Furious που επισκέφθηκα αμέσως μετά και μου έλυσε τις απορίες μου!

Albatros
13-07-2010, 06:19
Υ.Γ. Και για να γνωρίζετε, όπως με πληροφόρησε ο "μάστορας", τα after market τα μεταλλικά της Brembo, είναι κόκκινου χρώματος, τα οποία μετά από κάποια ( ; ) χιλιόμετρα γίνονται χρυσά.

.[/quote]
Τώρα κατάλαβα γιατί πλήρωσες 86€...
:sm7:

syan
13-07-2010, 06:55
Δημήτρη μπορεί να είναι λίγο περίεργος αλλά είναι σωστός στη δουλειά του.Και εγώ τα ίδια φοράω από τα 49.000 χλμ και τώρα η μηχανή μου έχει 62.000 χλμ. Δεν έχω καταλάβει καμία διαφορά σε σχέση με της μαμάς παρά μόνο στην τιμή.Δεν υπάρχει κανένας λόγος να προβληματίζεσαι.
Θα συμφωνήσω με τον Θοδωρή οτι είναι λίγο περίεργος αλλά επειδή έβαλα κι εγώ εκεί δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα εργασίας ή υλικού...τώρα το θέμα συμπεριφοράς κρίνεται βέβαια υποκειμενικά απο όλους μας και δεν είναι αμελητέο. Ας μην ξεχνάμε οτι βάζει και ο Ν. Περιστεράς τακάκια και δίσκους..!

plusangel
13-07-2010, 08:18
Απαράδεκτη συμπεριφορά...κρίμα :(

kostas-patra
13-07-2010, 09:00
κατεβαίνοντας την καλλιρόης στα δεξιά υπάρχει ένας μυστήριος που πουλάει τακάκια και δίσκους και λοιπά μοτο αξεσουάρ

είναι γνώστης της δουλειάς του, εμένα αντιθετως μου εξήγησε πολλά πράγματα περι τακακιών, πίσω στο 1100gs έβαλα τα κόκκινα και μπροστά τα μπλέ
έχω πάει κανά τριάρι φορές, τη μια ήταν βαρύς και ασήκωτος, τις άλλες δυό βαρύς αλλά σηκώθηκε, αστείο
με μισόλογα δεν απαντησε σε μένα, αλλά έπαιζε το παιχνίδι των πολλών μεταβλητών και παραγόντων-και σωστά-προκειμένου να οδηγηθείς εσύ στην απόφαση επιλογής τακακιού, με βάση τις κατευθυντήριες οδηγίες του

τα τακάκια τα πήρα και τα πέρασα μόνος μου και μου κόστισαν 32ε το ζευγάρι πέρσι

εμένα με χαλάει και η αγένεια, αλλά ο τύπος δεν ήταν αγενής, ήταν βαρύς, καλώς ή κακώς, και οι εξηγήσεις του μου ήταν επαρκείς


μια άλλη καταναλωτική άποψη, αν λέμε για τον ίδιο έμπορο
πάντως κι απέναντι υπάρχει κι αλλος προμηθευτής-έμπορος τακακιών και δίσκων, καθώς και ο περιστεράς που ανέφερε ο φίλος παραπάνω, ενώ μπορεί κανείς με τα τακάκια ανα χείρας να τα δώσει και να πληρώσει περαστικά σε οποιοδήποτε βουλκανιζατέρ ή συνεργείο μοτο, μιας και brembo δεν χρησιμοποιεί μόνο η Bmw

σημαντικό: γράσσο σου βαλε; τα πιστονάκια στα καθάρισε; εκεί είναι το ζουμί

vpentza
13-07-2010, 09:30
ο κυρ Κώστας εκ Πατρών παρατήρησε πολύ σωστά ότι το ζουμί είναι στο γράσσο και ο καθαρισμός στα πιστονάκια της δαγκάνας. Εάν ασχολήθηκε με αυτή τη δουλειά είναι σωστός επαγγελματίας.
Εμένα μου είχε τοποθετήσει μεταλλικά σωληνάκια φρένων στο 1150 και δεν θυμάμαι κάποια περίεργη συμπεριφορά. Βέβαια, ο γνωστός που με είχε στείλει, με είχε προειδοποιήσει ότι ο τύπος είναι μυστήριο τρένο αλλά η δουλειά και οι τιμές του σε κάνουν να το παραβλέψεις...
Στα site των κατασκευαστών αυτών των αναλωσίμων προτείνονται συγκεκριμένοι κωδικοί προιόντων ανά μοντέλο, κάποτε που έψαχνα είχα βρει κωδικούς για Brembo, EBC κ.α.
Θα πρότεινα προσωπική αναζήτηση κωδικού και τηλέφωνο στον μάστορα για προσφορά ;););)
Με δυο κουβέντες, υπενθυμίζω ότι η BMW δεν κατασκευάζει αναλώσιμα αλλά παραγγέλνει από άλλους,
αλλάζει το χρώμα και το σακκουλάκι και τα πουλάει Χ 2........

GeorgeP
13-07-2010, 09:46
......................................................
σημαντικό: γράσσο σου βαλε; τα πιστονάκια στα καθάρισε; εκεί είναι το ζουμί

Σημαντικοτατο!!!!!Αλλα.......οχι τοσο νωρις!!!! Δεν καθαριζουμε τα εμβολακια των δαγκανων και δεν τοποθετουμε γρασσο φρενων σε καθε αλλαγη τακακιων!!! Ειναι μεγιστη υπερβολη!!! Του δημητρη ειναι μοτοσυκλετα σχεδον αχρησιμοποιητη και απο τον παροντα κατοχο αλαλ και απο τον προηγουμενο!!! Εχει πολυ λιγα κμ για αυτην την δουλεια και το κυριοτερο.........μονον ταξιδιαρικα κμ!!! Αρα η χρηση των φρενων ειναι απο ελαχιστη εως μικρη!

vpentza
13-07-2010, 09:53
Σημαντικοτατο!!!!!Αλλα.......οχι τοσο νωρις!!!! Δεν καθαριζουμε τα εμβολακια των δαγκανων και δεν τοποθετουμε γρασσο φρενων σε καθε αλλαγη τακακιων!!! Ειναι μεγιστη υπερβολη!!! Του δημητρη ειναι μοτοσυκλετα σχεδον αχρησιμοποιητη και απο τον παροντα κατοχο αλαλ και απο τον προηγουμενο!!! Εχει πολυ λιγα κμ για αυτην την δουλεια και το κυριοτερο.........μονον ταξιδιαρικα κμ!!! Αρα η χρηση των φρενων ειναι απο ελαχιστη εως μικρη!


εφόσον όμως ο μάστορας έχει στα χέρια του τη δαγκάνα καλό θα ήταν να "πάρει" τα ψήγματα από τη χρήση της πάστας και κακό δεν θα έκανε να βάλει και λιιιιιγο από το υγρό φρένων στη μεταλλική "πλάτη" που ακουμπάει στα πιστονάκια.... Δεν λέω ότι θα μεταμορφώσει την απόδοση των φρένων αλλά μέσα σε 2 λεπτά θα δείξει έναν επαγγελματισμό που θα τον ξεχωρίσει από τους άλλους και θα με κάνει να τον προτιμήσω και να στείλω και τους φίλους μου...

GeorgeP
13-07-2010, 09:59
Φιλαράκια,
σήμερα το μεσημέρι, άλλαξα μπροστινά τακάκια στο RT.

Αφού διάβασα προσεκτικά όλα τα θέματα του forum που αφορούσαν σε αλλαγή τακακιών "after market", κατέληξα σε συγκεκριμένο έμπορο της οδού Καλλιρόης και τηλεφώνησα το πρωί για να κλείσω ραντεβού.

-----------------------------------------------------------------------------

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ξαναπατήσω εκεί!

Υ.Γ. Και για να γνωρίζετε, όπως με πληροφόρησε ο "μάστορας", τα after market τα μεταλλικά της Brembo, είναι κόκκινου χρώματος, τα οποία μετά από κάποια ( ; ) χιλιόμετρα γίνονται χρυσά.

.

Με τον ιδιοκτητη του μαγαζιου ειμασταν συμμαθητες στο σχολειο (ΛΑΝΣ) αγαπητε Συμπέθερε!!!!

Δεν ειναι ο καλυτερος στην επικοινωνια αλλα ξερει την δουλεια του πολυ .....μα παρα πολυ καλα!!!!!
Κι επειδη ειναι ενταξει στην δουλεια του τα οποια προβληματα επικοινωνιας......τα παραβλεπω!!!!
Προσωπικα αγοραζω τα τακακια μου απο εκει τα τελευταια 10 χρόνια, ζητωντας αυτα για τα οποια εχω μελετησει καιρο πριν, οτι ειναι καταλληλα για το βαραντερο μου και τα οποια περναω μονος μου ¨η στον φιλο τον μηχανικο μου γιατι βαριεμαι ο ιδιος!!! Προβλημα κανενα!!!!!

Η BMW χρησιμοποιει brembo συστηματα φρενων και τακακια της ιδιας εταιρειας, αφου σου εβαλε αυτα και φυσικα μεταλικα κοιμισου ησυχος, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας!!

Η διαφορα τιμης εξ άλλου, για το ιδιο ισως και καλυτερο και ποτε χειροτερο αποτελεσμα, παραμεριζει τις οποιες αδυναμιες επικοινωνιας!!!!!

Ολα τα τακακια, οποιασδηποτε μαρκας, οταν τοποθετουνται καινουρια θελουν στρωσιμο μεχρι να φυγει η προστατευτικη επιστρωση που εχουν και να ''πατησουν'' σωστα στον δισκο!!! Απεφυγε τα δυνατα φρεναρισματα οσο ειναι καινουρια! Διαλεξε μια διαδρομη με πολυ στροφιλικι (π.χ. Ν.σμυρνη-Σουνιο, ανεβα την παρνηθα και μετα κατεβα την) και διετρεξε την χαλαρα πινωντας εναν καφε στις στηλες ¨η στο Καζινο! Οταν γυρισεις θα εχεις κανει το 50% του στρωσιματος!!! Κι αν κανεις και τις δυο διαδρομες θα εχεις επιτυχει το 80% του στρωσιματος των!

GeorgeP
13-07-2010, 10:04
εφόσον όμως ο μάστορας έχει στα χέρια του τη δαγκάνα καλό θα ήταν να "πάρει" τα ψήγματα από τη χρήση της πάστας και κακό δεν θα έκανε να βάλει και λιιιιιγο από το υγρό φρένων στη μεταλλική "πλάτη" που ακουμπάει στα πιστονάκια.... Δεν λέω ότι θα μεταμορφώσει την απόδοση των φρένων αλλά μέσα σε 2 λεπτά θα δείξει έναν επαγγελματισμό που θα τον ξεχωρίσει από τους άλλους και θα με κάνει να τον προτιμήσω και να στείλω και τους φίλους μου...

Καλα τωρα κι εσυ ''διυλιζεις τον κωνωπα''!!!! :) που να μπλεκει με πανακια, υγρα και άλλα ωραια!!!!!;)

Εξάλλου τακακια αλλαζεις και χωρις να βγάλεις τις δαγκανες!!!! Τουλαχιστον στο Βαραντερο δηλαδη!!!!

Arkas
13-07-2010, 12:22
σημαντικό: γράσσο σου βαλε; τα πιστονάκια στα καθάρισε; εκεί είναι το ζουμί
Τα τακάκια τα άλλαξε ο βοηθός.
Δυστυχώς στις ερωτήσεις σου,
δεν είμαι σε θέση να απαντήσω...

Arkas
13-07-2010, 12:24
Διαλεξε μια διαδρομη με πολυ στροφιλικι (π.χ. Ν.σμυρνη-Σουνιο, ανεβα την παρνηθα και μετα κατεβα την) και διετρεξε την χαλαρα πινωντας εναν καφε στις στηλες ¨η στο Καζινο! Οταν γυρισεις θα εχεις κανει το 50% του στρωσιματος!!! Κι αν κανεις και τις δυο διαδρομες θα εχεις επιτυχει το 80% του στρωσιματος των!


Θα πάμε παρέα;:D

kostas_366
13-07-2010, 13:02
:sm7::sm7:
Γελάω Δημήτρη γιατί ξέρω τον τύπο.
Είναι ιδιορυθμος και βαρυς. Σωστά τα λες.
Πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα και έχω πάρει πολλά πράγματα από εκεί.

CPretenteriS
13-07-2010, 13:11
Θα πάμε παρέα;:D

Έρχομαι κι εγώ αν θέλετε παρέα... :D:D:D

kostas-patra
13-07-2010, 13:42
δημήτρη
στο κεντρικό στάντ η μηχανή
προσπάθησε να περιστρέψεις την μπροστινή ρόδα
αν κινείται ελεύθερα, καλώς
δοκίμασε να πατήσεις φρένο, θα σταματήσει δίχως άλλο
ξαναγύρνα την ρόδα
αν συνεχίζει όπως πρίν να γυρίζει ελεύθερη, όλα καλα
αν βρίσκει υπερβολικά και κρατά μαγκωμένη τη δισκόπλακα, είναι σημάδι για καθαρισμό πιστονιών
αν από την αρχή έβρισκε και κρατούσε την ρόδα μαγκωμένη, θα κοίταζα την στάθμη των υγρών και θα τραβούσα λίγα ml
αν παρ όλα αυτά συνέχιζε να το κάνει, μάλλον θα σκεφτόμουν επέμβαση με υγρά καθαριστικά φρένων στις δαγκάνες

το γράσσο το βάζεις για καλύτερη επαφή μετάξυ τακακιών και πιστονιών, ενώ πολλές φορές εκμηδενίζει το τσίριγμα που έρχεται από τα τακάκια(έχω διαβάσει και λογικό μου φαίνεται)

στο δια ταύτα, κατ εμέ, ο έμπορος-μάστορης-μοτοσυκλετιστής δεν είναι ανάγκη να ταιριάζει με όλους, ιδίως ο συγκεκριμένος που είναι άλλο φρούτο, ας το πούμε ιδιόρρυθμος, αλλά κακός δεν είναι

έχω να σου πω ιστορίες με μάστορεςςςς, με μ κεφαλαίο που συνειρμούν με το κρουστό μαράκες και που έχουν κάνει την παλινδρόμηση τέχνη
απόδωσέ το στον ανάδρομο ερμή και σε κανα στραβοξύπνοπήδημα

τα φρένα τι λενε;

vpentza
13-07-2010, 13:48
τα φρένα τι λενε;

SPAM on
άμα μίλαγαν τα φρένα σύντεκνε θα την είχαμε βρει τη λύση....:sm7:
SPAM off (sorry)

Arkas
13-07-2010, 13:50
Kωστή, σε ευχαριστώ για τις οδηγίες.
Θα τις εφαρμόσω άμεσα!;)

Όσο για την συμπεριφορά των φρένων,
δεν μπορώ ακόμα να βγάλω συμπέρασμα
γιατί η μπουμπού είναι κλεισμένη στο γκαράζ.
Την Τετάρτη στον καφέ
και ακόμη περισσότερο το Σ/Κ στο Ξυλόκαστρο,
θα τα δω και θα σας πω εντυπώσεις.

Και για να μην γίνονται παρερμηνείες:
Δεν με ενόχλησε τόσο ο "άκομψος" τρόπος του,
όσο το γεγονός ότι δεν μου έδωσε μια σαφή απάντηση
για το εάν τα τακάκια που μου έβαλε είναι ίδια με τα μαμίσια.
Όταν διαβάζω στο forum: "Βάλτε τα εκεί, είναι ακριβώς τα ίδια, με τα μισά λεφτά", θέλω να ξέρω τί μου γίνεται...
Και μισόλογα και υπεκφυγές, μάλλον δεν τιμούν έναν έμπορο...

.

vpentza
13-07-2010, 13:58
Και μισόλογα και υπεκφυγές, μάλλον δεν τιμούν έναν έμπορο...

.

...και αυτή είναι η πιό σωστή παρατήρηση ARKAS...΄
στους περίεργους καιρούς που ζούμε όπου σε λίγο οι έμποροι θα μας ψάχνουν με το κυάλι, καλό θα ήταν να μπουν στην άκρη οι λογικές τύπου : είμαι ξερόλας και αγύριστο κεφάλι αλλά καλός στη δουλειά μου...τώρα θα παίζει ρόλο και η συμπεριφορά τους έναντι των πελατών. Πρέπει οι καταναλωτές να σκέφτονται ότι πληρώνουν και θέλουν τη καλύτερη εξυπηρέτηση ειδικά για προιόντα που πωλούνται και τοποθετούνται παντού...

gsmaniac
13-07-2010, 14:40
εκλεισα ραντεβου στον νικολα(ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ)...;););)
ημουν ετοιμος να παω στον περιεργο-μυστηριο-βαρυ-απροσιτο-χωρις χιουμορ-φιλο του georgep:D:D:D,αλλα μετα απο αυτα που ακουσα,παω να δωκω τα φραγκα στο φιλαρακι μου τον περιστερα και θα με κερασει και espresso;);):)

HAWK_46
13-07-2010, 14:48
εκλεισα ραντεβου στον νικολα(ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ)...;););)


ημουν ετοιμος να παω στον περιεργο-μυστηριο-βαρυ-απροσιτο-χωρις χιουμορ-φιλο του georgep:D:D:D,αλλα μετα απο αυτα που ακουσα,παω να δωκω τα φραγκα στο φιλαρακι μου τον περιστερα και θα με κερασει και espresso;);):)


:sm8:
...συμφωνώ Κωστή. ;)
Και δωρεάν να ήταν εγώ θα έφευγα!!
Να βάλει καλά γρασάκι και .......!! :cool:

allen
13-07-2010, 14:51
ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ !!!!!!!!!!! ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ!!!!!!!!!!
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΥΑΛΟ Νεύρα

Timos
13-07-2010, 15:02
Τι μου θυμήσατε τώρα;;;Πέρσυ είχα πάει σε αυτό το μαγαζί για να αλλάξω τακάκια στη μπουμπού.Μπαίνω μέσα αεράτος/κεφάτος αφού ήξερα ότι θα πλήρωνα μισή τιμή από την μαμά.Καλημέρα φιλαράκο.Θέλω τακάκια για το gs έξω.(του μίλησα με άνεση και στον ενικό όχι για να τον υποτιμίσω οτι τάχα είναι μαστοράντζα και ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΩ) αλλά καταλαβένεται, για να σπάσεις τον πάγο και να αιστανθείς πιο οικεία με τον μάστορα. Η απάντηση: ΠΕΡΙΜΈΝΕΤΕ ΚΥ-ΡΙ-Ε ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΣΕΙΡΆ ΣΑΣ. Με το ΚΥ-ΡΙ-Ε σου έκοψε αμέσως το βήχα και τα πόδια.Η αλήθεια είναι πως ήταν 3-4 ακόμη εκει μέσα, αλλά δεν νομίζω οτι διέκοψα κάτι.Και για να τελειώνω, μετά δέκα λεπτά που περίμενα στο πεζοδρόμιο στον ήλιο, τον ξαναρωτάω(αποφευγοντας τον ενικό)θα τα αλλάξουμε τα τακάκια; Η απάντηση:ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΎ ΚΥΡΙΕ.ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΊΜΑΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ.ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΕΣΑΣ????????????Του απαντάω ευγενικά, εγώ δεν ζήτησα κάτι τέτοιο, απλά πες μου να περιμένω ή όχι ;;;;Η απάντηση:ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΚΥΡΙΕ ........................................................ΝεύραΔεν είπα ούτε αντιο και έφυγα.:hmmm:

vpentza
13-07-2010, 15:33
gsmaniac + Timos...... και πολύ καλά κάνατε......

kostas-patra
13-07-2010, 16:26
η πλάκα είναι οτι δεν τον πολυπάω τον τύπο, αλλά έχει καλές τιμές και από τη στιγμή που σπάσει λίγο ο πάγος είναι ωραίος

αν μου φερόταν κι εμένα έτσι, μάλλον την πλάτη μου θα έβλεπε φεύγοντας μια και καλή, όπως τόσοι άλλοι

εμένα μου βγαλε λίγο το λάδι μέχρι να μάθω τα απόκρυφα μυστικά της πάστας των τακακιών, αλλά μετά όλα καλά, δεν μου τα πε, πήρα ένα ζευγαράκι τακάκια και ξαναπήγα για διάβασμα

συμπέρασμα α, δεν υπάρχει τυφλοσούρτης, αλλά διαφορετικές ανάγκες, ανάλογα με το στύλ οδήγησης που μπορεί κάποιος να έχει, αλλιώς θα υπήρχε η ιεραρχία τάδε μάρκα, τάδε χρώματος, μετά άλλη μάρκα , άλλου χρώματος και ουτω καθ εξής


συμπέρασμα β, για να γίνεις γκουρού, πρέπει να λιώσεις λάστιχα, να τρίψεις τακάκια και να καθίσεις για διάβασμα
αν αυτό σε κάνει βαρύ, κάνε δίαιτα με χιούμορ

συμπέρασμα γ, τσιγκουνιά στο χαμόγελο, έχει αρνητική συσχέτιση με την εξυπηρέτηση πελατών, γιατί ο πελάτης δεν είναι a priori ένοχος για το κακοξύπνημά σου, μπορεί για το επόμενο, αλλα δεν είναι επί του παρόντος.

αξίωμα α, ένας ευχαριστημένος πελάτης φέρνει δυό και ένας δυσαρεστημένος διώχνει δέκα

πρόταση: πήγαινε διακοπές και διοοοορθώσου...

Carduelis
13-07-2010, 16:28
Σε μάστορα με προσβλητική συμπεριφορά δεν θα πήγαινα, ούτε με σφαίρες!
Σιγά την καρδιοχειρουργική επέμβαση! έλεος, τακάκια θα αλλάξει!
Και επειδή έχει λειώσει ο ####ς μου από το διάβασμα μια ζωή, δεν γουστάρω άλλο υποχρεωτικό διάβασμα και ειδικά για.. τακάκια,
Προσβλητικός δάσκαλος δεν με ενέπνευσε ποτέ για διαβασμα.. κι ας λέει ο από πάνω μου!
Δυό κουβέντες στον πελάτη είναι υποχρεωμένος να τις πεί, ειδικά αν σέβεται το αντικείμενό του.
Μόνο χαμένος θα βγεί από αυτή του την συμπεριφορά..
Κι εγώ για τον Περιστερά άμα βάζει σκέτα τακάκια και δεν χρειάζεται ν αλλάξω και λάστιχα..

moby_gr
13-07-2010, 16:45
...Μα καλά, αυτός ο κύριος ΚΑΘΕ μέρα ξυπνάει στραβά και πάει για δουλειά??? :D

diomiles
13-07-2010, 17:11
Με άνθρωπο που έχει προσβλητική συμπεριφορά δεν συνδιαλέγομαι ούτε λεπτό.Ας είναι ο καλύτερος μάστορας στον κόσμο με τις καλύτερες τιμές.Δεν πάει στον διάολο........

saitman
13-07-2010, 17:12
αντιεπαγγελαμτικη σταση!απαραδεκτη συμπεριφορα!καιρο ειχε να γ...!:sm7:
και φυσικα δεν ξαναπας!

PACO
13-07-2010, 17:36
ειναι αποτομος,ειναι περιεργος ειναι λαλακας...εγω παω εκει χωρις ραντεβου διαβαζω περιοδικα μοτο του λεω να βαλει τα ιδια τακακια η τουλαχιστον να πλησιαζουν αυτη τη "παστα" των brembo...και πολυ κατω στο θεμα τιμης..χρονια πελατης με διαφορες Moto... θελει τον τροπο του...και απαντα σε καθε ρωτηση που του θετω...

ο κανονας??Ο καθενας μας εχει τον δικο του "γιατρο" για την μηχανη του που για τον αλλον ειναι λαλακας&ασχετος...:p

vincet
13-07-2010, 17:42
μαστορια υπαρχουν πολλα για τα απλα και για τα δυσκολα ανθρωπους σωστους δυσκολα βρισκεις ευτυχως ειμαι τυχερος σε αυτον τον τομεα εχω μαστορα αλλα πανω απο ολα φιλο παω για σερβις με καφε και καταληγουμε με μπυρες και το σερβις τελςιωνει μετα απο 2 μερες :sm7::sm7:

gsmaniac
13-07-2010, 18:23
Σε μάστορα με προσβλητική συμπεριφορά δεν θα πήγαινα, ούτε με σφαίρες!
Σιγά την καρδιοχειρουργική επέμβαση! έλεος, τακάκια θα αλλάξει!
Και επειδή έχει λειώσει ο ####ς μου από το διάβασμα μια ζωή, δεν γουστάρω άλλο υποχρεωτικό διάβασμα και ειδικά για.. τακάκια,
Προσβλητικός δάσκαλος δεν με ενέπνευσε ποτέ για διαβασμα.. κι ας λέει ο από πάνω μου!
Δυό κουβέντες στον πελάτη είναι υποχρεωμένος να τις πεί, ειδικά αν σέβεται το αντικείμενό του.
Μόνο χαμένος θα βγεί από αυτή του την συμπεριφορά..
Κι εγώ για τον Περιστερά άμα βάζει σκέτα τακάκια και δεν χρειάζεται ν αλλάξω και λάστιχα..
σκετα......οπως πινω τον καφε μου;);)

gemara
13-07-2010, 20:24
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι αφού δίνουμε ένα σκασμό λεφτά για αυτά τα πανάκριβα μηχανάκια, καλό είναι να τα εμπιστευόμαστε στους εξουσιοδοτημένους, σε όλα!

0815 σήμερα το πρωί στον Παναγιωτόπουλο χωρίς ραντεβού, 0825 περασμένα τα πίσω τακάκια στην GS, 0835 έφευγα και με λάδια αλλαγμένα.

Ευγενέστατος, εξυπηρετικότατος, με 3-4 ευρώ τα εργατικά, 50 το σύνολο για τα τακάκια και η μηχανή μου χώραγε να περάσει από την πόρτα (μαζί με άλλες 4!), χώρια το χάζι που έκανα στα διάφορα μοντελάκια και τη συζήτηση με τους πελάτες :).

Χωρίς να τον ρωτήσω και κάτι παραπάνω, έκανε τον κόπο να μου εξηγήσει τη χασούρα του να βάζεις τακάκια του εμπορίου στον πίσω τροχό της GS γιατί εφ' όσον αυτά τρώγονται ανομοιόμορφα (δεν έχω διαβάσει κάποιο συμφορουμίτη να μας το λέει αυτό...), ανομοιόμορφα στο πάχος είναι και τα καινούργια για να καταλήγουν στο τέλος ομοιόμορφα φαγωμένα. Αν βάλεις του εμπορίου που δεν έχουν αυτήν τη διαφορά πάχους, καταλήγεις να τα πετάς πριν της ώρας τους αφού φαγώθηκε μόνο το ένα, οπότε πάει και το "φτηνότερο".

Και να τη δοκιμάσει ο ίδιος μετά και να την ψάξει πάνω κάτω αν θέλει κάτι άλλο και να στη δώσει μετά έτοιμη να φύγεις.

Γενικότερα πιστεύω ότι αν δεν είσαι μάγκας στο μαστόρεμα όπως δεν είμαι εγώ, το πλέον συμφέρον είναι να την πηγαίνεις στον εξουσιοδοτημένο, γιατί τελικά σε βάθος χρόνου η οικονομία που κάνεις είναι μεγαλύτερη.

Χώρια την εξυπηρέτηση και την ευγένεια, που σε καμία περίπτωση δεν πάω στον αγενή να του αφήσω ούτε ένα ευρώ. Η αξιοπρέπεια πάνω απ' όλα.

Off topic: Ρε παιδιά, είδα που έβγαζαν από μέσα ένα RR το οποίο είχε φάει τέτοιο στούκο που τρόμαξα! Μπρός, πίσω σπασμένο, μαρσπιέδες σπασμένους, και το ρεζερβουάρ πίτα πατημένο από πάνω!:Απορία:
2ο off topic: Την περασμένη φορά που ήμουν εκεί, βλέπω πελάτη που έφερε Adventure φαινομενικά σε καλή κατάσταση, από κοντά κάτι ψιλοσπασίματα, απο πιο κοντά, είχε πάρει ο σκελετός! Του ψιθύρισε ο ιδιοκτήτης ότι είναι τούμπα από σούζα. 6.000€ το κοστουμάκι!:Απορία:

aeriko
13-07-2010, 20:26
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι αφού δίνουμε ένα σκασμό λεφτά για αυτά τα πανάκριβα μηχανάκια, καλό είναι να τα εμπιστευόμαστε στους εξουσιοδοτημένους, σε όλα!

0815 σήμερα το πρωί στον Παναγιωτόπουλο χωρίς ραντεβού, 0825 περασμένα τα πίσω τακάκια στην GS, 0835 έφευγα και με λάδια αλλαγμένα.

Ευγενέστατος, εξυπηρετικότατος, με 3-4 ευρώ τα εργατικά, 50 το σύνολο για τα τακάκια και η μηχανή μου χώραγε να περάσει από την πόρτα (μαζί με άλλες 4!), χώρια το χάζι που έκανα στα διάφορα μοντελάκια και τη συζήτηση με τους πελάτες :).

Χωρίς να τον ρωτήσω και κάτι παραπάνω, έκανε τον κόπο να μου εξηγήσει τη χασούρα του να βάζεις τακάκια του εμπορίου στον πίσω τροχό της GS γιατί εφ' όσον αυτά τρώγονται ανομοιόμορφα (δεν έχω διαβάσει κάποιο συμφορουμίτη να μας το λέει αυτό...), ανομοιόμορφα στο πάχος είναι και τα καινούργια για να καταλήγουν στο τέλος ομοιόμορφα φαγωμένα. Αν βάλεις του εμπορίου που δεν έχουν αυτήν τη διαφορά πάχους, καταλήγεις να τα πετάς πριν της ώρας τους αφού φαγώθηκε μόνο το ένα, οπότε πάει και το "φτηνότερο".

Και να τη δοκιμάσει ο ίδιος μετά και να την ψάξει πάνω κάτω αν θέλει κάτι άλλο και να στη δώσει μετά έτοιμη να φύγεις.

Γενικότερα πιστεύω ότι αν δεν είσαι μάγκας στο μαστόρεμα όπως δεν είμαι εγώ, το πλέον συμφέρον είναι να την πηγαίνεις στον εξουσιοδοτημένο, γιατί τελικά σε βάθος χρόνου η οικονομία που κάνεις είναι μεγαλύτερη.

Χώρια την εξυπηρέτηση και την ευγένεια, που σε καμία περίπτωση δεν πάω στον αγενή να του αφήσω ούτε ένα ευρώ. Η αξιοπρέπεια πάνω απ' όλα.

Off topic: Ρε παιδιά, είδα που έβγαζαν από μέσα ένα RR το οποίο είχε φάει τέτοιο στούκο που τρόμαξα! Μπρός, πίσω σπασμένο, μαρσπιέδες σπασμένους, και το ρεζερβουάρ πίτα πατημένο από πάνω!:Απορία:
2ο off topic: Την περασμένη φορά που ήμουν εκεί, βλέπω πελάτη που έφερε Adventure φαινομενικά σε καλή κατάσταση, από κοντά κάτι ψιλοσπασίματα, απο πιο κοντά, είχε πάρει ο σκελετός! Του ψιθύρισε ο ιδιοκτήτης ότι είναι τούμπα από σούζα. 6.000€ το κοστουμάκι!:Απορία:
:sm8: Εκτός των δύο off topics

loulou1100gs
13-07-2010, 21:49
Το λοιπόν: γνωρίζω τον Θεοδόση από τότε που άνοιξε το καλοκαίρι του 1994.Ναι, είναι δύσκολος επικοινωνιακά,απρόσιτος, απότομος και μερικές φορές έως και προσβλητικός.Ομως: ποτέ, μα ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα ποιότητας υλικών ή δουλειάς.Η γνώση του στο συγκεκριμένο αντικείμενο είναι τεράστια και εξ ίσου μεγάλη και η εμπειρία του.Δεν με νοιάζει που δεν κερνάει εσπρέσσο.Φεύγω όμως με το κεφάλι μου ήσυχο. Στο άλλο τώρα:brembo χρησιμοποιεί η "μαμά" brembo πωλούνται και στο ελεύθεριο εμπόριο.Οπως επίσης λάδια Aral στα "εξουσιοδοτημένα" καθώς και στα ανεξάρτητα καταστήματα.Θα ρώταγε ποτέ κανείς αν το λάδι της "Χ" μάρκας που αγοράζει από το κατάστημα είναι το ίδιο με αυτό πάλι της "Χ" μάρκας που βάζουν στα "εξουσιοδοτημένα" συνεργεία; Δεν νομίζω.Είναι ακριβώς τα ίδια με μόνη διαφορά την κωδικοποίηση και το τύπωμα (τα άσπρα γράμματα) στην "πατούρα"(διαφοροποίηση υπάρχει πάντα στο υλικό πρώτης τοποθέτησης) Προσωπικά, προτιμώ έναν γνώστη ενδεχομένως ανάγωγο παρά τον χαχανούλη "ευγενή" που θα με πάρει στο λαιμό του με την ασχετοσύνη του και το "πλασάρισμα" αμφίβολης ποιότητας υλικών(π.χ. τοποθέτηση εμπρόσθιας ζάντας σε GSXR-1300 Hayabusa με ανάποδη φορά...το είδα κι αυτό)

frits
13-07-2010, 23:26
Ε

Χωρίς να τον ρωτήσω και κάτι παραπάνω, έκανε τον κόπο να μου εξηγήσει τη χασούρα του να βάζεις τακάκια του εμπορίου στον πίσω τροχό της GS γιατί εφ' όσον αυτά τρώγονται ανομοιόμορφα (δεν έχω διαβάσει κάποιο συμφορουμίτη να μας το λέει αυτό...), ανομοιόμορφα στο πάχος είναι και τα καινούργια για να καταλήγουν στο τέλος ομοιόμορφα φαγωμένα. Αν βάλεις του εμπορίου που δεν έχουν αυτήν τη διαφορά πάχους, καταλήγεις να τα πετάς πριν της ώρας τους αφού φαγώθηκε μόνο το ένα, οπότε πάει και το "φτηνότερο".





Την τελευταία φορά άλλαξα τα πίσω τακάκια μόνος μου, αυτά που φορούσε ήτανε περασμένα από εξουσιοδοτημένο. Υπήρχε μία πολύ μεγάλη διαφορά η οποία ήταν εύκολα ορατή με το μάτι στο πόσο ήταν ανομοιόρφα φαγωμένα μεταξύ τους, τα είχα κρατήσει για να τα φωτογραφήσω και να τα ανεβάσω αλλά τα πέταξε η Ξανθή"

Τώρα σε ότι αφορά το θέμα αυτής της κουβέντας εγώ έχω ψωνίσει 3-4 φορές από το συγκεκριμένο μαγαζί και έχω μείνει με θετική εικόνα, αλλά θέλω να γράψω και τα παρακάτω

Διαβάζοντας τα ποστ μπορεί εύκολα κανείς να καταλάβει ότι η "ευγένεια" με την γενική έννοια του όρου δεν είναι το δυνατό σημείο του συγκεκριμένου καταστηματάρχη, από τη άλλη όμως το επιβεβαιώνουν και τα σχετικά ποστ είναι από ίσως το μόνο εξειδικεύμενο μαγαζί του χωρού με πολλούς ευχαριστημένους από την ΔΟΥΛΕΙΑ του πελάτες.

Από εκεί και πέρα ο καθένας από εμάς μπορεί να ιεραρχεί τις προτεραιότητες που έχει στην επιλογή του που θα δώσει τα χρήματά του.

Καλό είναι πάντως να είμαστε προσεκτικοί και να έχουμε υπόψη μας τη δύναμη δυσφήμησης που έχει το φόρουμ ειδικά όσοι από εμάς έχουμε καταστήματα και είμαστε "εκτεθειμένοι" στην κρίση του κάθε πελάτη.

1 ευχαριστημένος πελάτης μπορεί να φέρει άλλον 1. Αντίθετα, 1 δυσαρεστημένος πελάτης μπορεί να επηρεάσει 100!!!

Θέλει πολύ προσοχή για να μην γινόμαστε "δήμιοι" του κάθε ένα που μπορεί να μην μας ευχαριστεί με την συμπεριφορά του.

Arkas
14-07-2010, 00:22
Ακριβώς γι' αυτό τον λόγο,
προσωπικά δεν στέκομαι στην συμπεριφορά
αλλά στην αδυναμία του συγκεκριμένου εμπόρου
να παράσχει σωστή πληροφόρηση
για τα προϊόντα που εμπορεύεται.;)

Orfeus
14-07-2010, 03:34
Off topic: Ρε παιδιά, είδα που έβγαζαν από μέσα ένα RR το οποίο είχε φάει τέτοιο στούκο που τρόμαξα! Μπρός, πίσω σπασμένο, μαρσπιέδες σπασμένους, και το ρεζερβουάρ πίτα πατημένο από πάνω!:Απορία:
:Απορία:
σπασμενο μοτερ ειχε?Γιατι δεν ειναι ουτε το πρωτο,ουτε το τελευταιο και ευχομαι να μην υπαρχουν απωλειες!

mjtir
14-07-2010, 09:54
Θυμηστε μου παιδες για τι διαφορες στην τσεπη μιλαμε για πισω και για μπρος σε σχεση με της μαμας . Ετσι για να ξερω αν το ηρεμιστικο που θα παρω πριν την επισκεψη μου θα πιασει τοπο. Of topic ...Ο μαστορας που επι 20 χρονια μου σκαλιζει τα εκαστοτε μοτορια μου (οχι βεβαια το θηριο που ουτε παρκαρισμενο απεξω δεν θελει να το βλεπει) χαρακτηριζεται απο συχνοτατη δυστροπεια με πολλαπλες υβρεις και ταπειτωτικους χαρακτηρισμους αμα την εμφανιση μου (και βεβαια οχι μονο με μενα) 8 στις 10 επισκεψεις. Δεδομενου ομως οτι ειναι και καλο παιδι και Μαστορας και δεν πιανει τον κ..λο σε κανενα πελατη του , οσοι τον γνωριζουμε τον αγαπαμε και του εμπιστευομαστε τις κουκλες μας.Το πολυ πολυ αν δε ειμαι καλα και εγω εκεινη την ωρα του λεω τα γαλλικα μου και φευγω. Ομως για πιο περιστασιακες σχεσεις , οπως ειναι η αντικατασταση των τακακιων και με καποιον που δεν γνωριζεις και που θα σε απασχολησει μια μονο φορα και θα αγορασει αλλες δεκα δεν επιτρεπεται να εισαι ιδιορυθμος.

GEO_K
14-07-2010, 10:21
επειδη δεν ειναι ολοι οι πελατες ιδιοι και καποιοι δεν εχουν και την υπομονη αφου καλουνται να πληρωσουν καλο θα ηταν να εισαι και λιγο διπλωματης.....
φανταστειτε να ηταν λιγο παραπανω επικοινωνιακος τυπος μεχρι που θα εφτανε η ουρα των πελατων......

PITS
14-07-2010, 11:17
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι αφού δίνουμε ένα σκασμό λεφτά για αυτά τα πανάκριβα μηχανάκια, καλό είναι να τα εμπιστευόμαστε στους εξουσιοδοτημένους, σε όλα!

0815 σήμερα το πρωί στον Παναγιωτόπουλο χωρίς ραντεβού, 0825 περασμένα τα πίσω τακάκια στην GS, 0835 έφευγα και με λάδια αλλαγμένα.

Ευγενέστατος, εξυπηρετικότατος, με 3-4 ευρώ τα εργατικά, 50 το σύνολο για τα τακάκια και η μηχανή μου χώραγε να περάσει από την πόρτα (μαζί με άλλες 4!), χώρια το χάζι που έκανα στα διάφορα μοντελάκια και τη συζήτηση με τους πελάτες :).

Χωρίς να τον ρωτήσω και κάτι παραπάνω, έκανε τον κόπο να μου εξηγήσει τη χασούρα του να βάζεις τακάκια του εμπορίου στον πίσω τροχό της GS γιατί εφ' όσον αυτά τρώγονται ανομοιόμορφα (δεν έχω διαβάσει κάποιο συμφορουμίτη να μας το λέει αυτό...), ανομοιόμορφα στο πάχος είναι και τα καινούργια για να καταλήγουν στο τέλος ομοιόμορφα φαγωμένα. Αν βάλεις του εμπορίου που δεν έχουν αυτήν τη διαφορά πάχους, καταλήγεις να τα πετάς πριν της ώρας τους αφού φαγώθηκε μόνο το ένα, οπότε πάει και το "φτηνότερο".

Και να τη δοκιμάσει ο ίδιος μετά και να την ψάξει πάνω κάτω αν θέλει κάτι άλλο και να στη δώσει μετά έτοιμη να φύγεις.

Γενικότερα πιστεύω ότι αν δεν είσαι μάγκας στο μαστόρεμα όπως δεν είμαι εγώ, το πλέον συμφέρον είναι να την πηγαίνεις στον εξουσιοδοτημένο, γιατί τελικά σε βάθος χρόνου η οικονομία που κάνεις είναι μεγαλύτερη.

Χώρια την εξυπηρέτηση και την ευγένεια, που σε καμία περίπτωση δεν πάω στον αγενή να του αφήσω ούτε ένα ευρώ. Η αξιοπρέπεια πάνω απ' όλα.

Off topic: Ρε παιδιά, είδα που έβγαζαν από μέσα ένα RR το οποίο είχε φάει τέτοιο στούκο που τρόμαξα! Μπρός, πίσω σπασμένο, μαρσπιέδες σπασμένους, και το ρεζερβουάρ πίτα πατημένο από πάνω!:Απορία:
2ο off topic: Την περασμένη φορά που ήμουν εκεί, βλέπω πελάτη που έφερε Adventure φαινομενικά σε καλή κατάσταση, από κοντά κάτι ψιλοσπασίματα, απο πιο κοντά, είχε πάρει ο σκελετός! Του ψιθύρισε ο ιδιοκτήτης ότι είναι τούμπα από σούζα. 6.000€ το κοστουμάκι!:Απορία:

ξεκινω με off topic: κριμα να μην σε γνωριζω ημουν εκει 8:30 με το μαυρο 1150adv θα τα λεγαμε λιγακι

τελος off topic, προσωπικα μπορω να κανω συμβιβασμο με μια ελαχιστα χειροτερη συμπεριφιορα απο την δικη μου σε καθε μια απο τις προσωπικες επαφες με ανθρωπους στη διαρκεια της ημερας μου, αλλα σαν επαγγελματιας ομως εχω απειρες φορες κρατηθει για να μην περασω στους πελατες την δικη μου κακια στιγμη. Γνωριζω οτι δυο στενα πιο κατω υπαρχει αλλος επαγγελματιας που ισως να μην εχει κακια στιγμη, και οι καιροι ειναι δυσκολοι... Οσον αφορα την γνωση και την μεταδωση της στον πελατη, αυτο θα πρεπει να θεωρειται δεδομενο, αλλα αλλο να εχω γνωση και να μη μπορεσω να στη περασω λογω κακης μεταδοτικοτητας, και αλλο να το παιζω γκουρου και με υφος.

aeriko
14-07-2010, 12:02
Παρατηρώ σαδομαζοχισμό ή μου φαίνεται; Δηλαδή και πληρώνεις και σε βρίζει και δεν σου απαντά στις ερωτήσεις που του κάνεις και του λές και ευχαριστώ. Οχι κύριοι δεν θα πάρω!

Carduelis
14-07-2010, 12:22
Εγώ το μόνο που δεν είμαι είναι μηχανικός !
Αλλά είμαι περίεργος και άμα ακούω "παράξενα" και ειδικά από έγκυρους φίλους ..ψάχνομαι. Είπε ο Gemara και πιό πάνω ο Frits ότι τα τακάκια στα φρένα τρώγονται ανόμοια. (Παρεπιπτόντως, ο Gemara μου έχει δημιουργήσει ψυχολογικά τραύματα σε διάφορα θέματα, από τιράντες και λασπωτήρες μέχρι εκδρομικά και φωτο.. :p )
Εγώ έψαξα και βρήκα ότι όταν κάτι τέτοιο συμβαίνει είναι "παθολογικό" και θα πρέπει να το ψάξει κανείς στη μηχανή του για να το διορθώσει.
Είναι κανένας μηχανόσαυρος με πτυχίο επαγγελματικό ή ερασιτεχνικό on line να μας δώσει τα φώτα του;;
http://www.acuravigorclub.com/Timely-Topics/TTGraphics/1204/Caliper.gif
Από πάνω ένα αδρό σχεδιάγραμμα των φρένων..
και από κάτω ένα ωραίο γραφικό που δείχνει πως δουλεύει το σύστημα..
http://www.acuravigorclub.com/Timely-Topics/TTGraphics/1204/CaliperAnimation.gif

Κοπιπαστωμένα από δώ: Timely Topics -- Diagnosing Uneven Brake Pad Wear (http://www.acuravigorclub.com/Timely-Topics/Timely1204.htm)

vellos
14-07-2010, 12:30
Παιδιά χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κανένα(δεν ξέρω ούτε το μαγαζί)Οι άνθρωποι αυτοί είναι όλη μέρα όρθιοι μέσα στα γράσα και στη ζέστη.Κάποια στιγμή κουράζεσαι.Τι να κάνεις;;;;Και ξεσπάς στον πρώτο που θα βρεις.

aeriko
14-07-2010, 12:33
Παιδιά χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κανένα(δεν ξέρω ούτε το μαγαζί)Οι άνθρωποι αυτοί είναι όλη μέρα όρθιοι μέσα στα γράσα και στη ζέστη.Κάποια στιγμή κουράζεσαι.Τι να κάνεις;;;;Και ξεσπάς στον πρώτο που θα βρεις.
Φίλε δεν στέκει έτσι όπως τα λές, επιλογή του είναι δεν τον υποχρέωσε κανείς να κάνει την συγκεκριμένη δουλειά. Με το σκεπτικό αυτό θα πρέπει ο κάθε επαγγελματίας που ζορίζεται στην δουλειά του να τα βάζει με τον πελάτη του;

vellos
14-07-2010, 12:40
Όταν το έγραφα το φοβόμουνα οτι μπορεί να παραξηγηθώ.Δεν ήθελα να τον υποστηρίξω.Απλά είπα πως μπορεί να ηταν η κακή στιγμή.

Jefe
14-07-2010, 12:51
Φιλαράκια,
σήμερα το μεσημέρι, άλλαξα μπροστινά τακάκια στο RT.

Αφού διάβασα προσεκτικά όλα τα θέματα του forum που αφορούσαν σε αλλαγή τακακιών "after market", κατέληξα σε συγκεκριμένο έμπορο της οδού Καλλιρόης και τηλεφώνησα το πρωί για να κλείσω ραντεβού.

Πρώτη "εικόνα" όταν του ζήτησα να κλείσω ραντεβού στις 15:30 μου αρνήθηκε, λέγοντάς μου ότι κλείνει στις 16:00.
-"Μα δεν παίρνει πάνω από 15΄ η αλλαγή τακακιών." του λέω.
-"Ναι, αλλά πρέπει κάποια στιγμή να πάει και ο βοηθός μου σπίτι του", η απάντηση.
:confused::confused::confused:

Στις 14:15 ήμουν στο κατάστημα.

Στην αρχή, δεν είδα ότι είχε χώρο για να κάνει επισκευές, γιατί αυτός ήταν μια "σούδα" στο πλάι του καταστήματος.
-"Δεν μπορεί λέω, θα κάνω λάθος...
Καλό μεσημέρι, σας τηλεφώνησα το πρωί, ήρθα για τακάκια εμπρός, κλπ."
Αφού περίμενα να τελειώσει ένα άλλο μηχανάκι, του κάνω την μαγική ερώτηση: "Τα τακάκια Brembo που θα μου βάλετε, είναι ίδια με της <μαμάς>;"
"Ακούστε κύριε! Αυτή την στιγμή, δεν μπορώ να σας απαντήσω, γιατί έχω δουλειά! Αργότερα, τα λέμε..."
"Δεν βαριέσαι, λέω, τόσοι έχουν βάλει εδώ. Κάτι θα ξέρουν..."
Κάποια στιγμή, ακούω να λέει στον βοηθό του: "Δεν σου ζήτησα να μου πεις αν χωράει η RT να περάσει από την πόρτα! Σου ζήτησα να μου κρατάς την πόρτα ανοιχτή, να μην βρουν οι κύλινδροι!"
Με λούζει κρύος ιδρώτας...
Με τα πολλά, μπαίνει το RT και το ανεβάζουν στην ράμπα.
Για να πάω κοντά και να βλέπω, ούτε λόγος...

Μετά από 10΄ έρχεται με περισπούδαστο ύφος: "86€ παρακαλώ..."
"Ναι, αλλά δεν μου είπατε εάν είναι τα ίδια με της BMW"
"Κοιτάξτε να δείτε... Η Brembo είναι μια μεγάλη εταιρία που φτιάχνει τακάκια για πολλούς κατασκευαστές. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τί ακριβώς βάζει μέσα..."
:confused::confused::confused:"Θα έχουν διαφορετική συμπεριφορά με τα δικά μου;"
"Αυτό είναι δικό σας θέμα... Ανάλογα με τις προτιμήσεις σας..."
:confused::confused::confused: "Μα δεν μπορεί, τα τακάκια, έχουν κάποιες προδιαγραφές!"
"Άλλοι έχουν μείνει ικανοποιημένοι και άλλοι όχι..."
:confused::confused::confused: "Κι αυτοί που δεν έμειναν ικανοποιημένοι, τί πρόβλημα αντιμετώπισαν;"
"Δεν ξέρω γιατί δεν ξαναπάτησαν στο μαγαζί..."
"Θέλουν στρώσιμο τα τακάκια;"
"Θέλουν..."
"Πόσα χιλιόμετρα;"
"Είναι δικό σας θέμα..."

Πληρώνω και φεύγω.

Απάντηση δεν πήρα εάν ίδια με τα μαμίσια (μάλλον δεν είναι),
απάντηση δεν πήρα για το πόσα χλμ. χρειάζεται για να τα στρώσω.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ξαναπατήσω εκεί!

Υ.Γ. Και για να γνωρίζετε, όπως με πληροφόρησε ο "μάστορας", τα after market τα μεταλλικά της Brembo, είναι κόκκινου χρώματος, τα οποία μετά από κάποια ( ; ) χιλιόμετρα γίνονται χρυσά.

.

Πάντως Δημήτρη, άν μή τι άλλο, ήταν απολαυστικός ο διάλογος που είχατε....:D Πάντως φίλε, εγώ θα είχα βουτηχτεί μαζί του.....


Jefe

kostas-patra
14-07-2010, 14:19
θα διαφωνήσω με τον gemara

ομοιόμορφα τρώγονται τα τακάκια στο μπροστινό, όταν ίδια δύναμη ασκηθεί στα απένταντι πιστονάκια ΚΑΙ όταν αυτά έχουν την ΙΔΙΑ κινητικότητα, δηλ ευκολία να παλλινδρομηθούν
το οποίο σημαίνει οτι όταν κάποιο πιστονάκι δεν έχει καλή επαναφορά, θα τρώγεται πάνω στη δισκόπλακα το ένα τακάκι με αποτέλεσμα την ανοιόμορφη φθορά της πάστας του ζεύγους

στο πίσω το ένα, το εσωτερικο, είναι μεγαλύτερο από το άλλο, ακριβώς λόγω της διαφοράς του τρόπου που εξασκείται η πίεση,
ο όρος για την πίσω δαγκάνα είναι πλευστή floating και παρουσιάζεται όμορφα από τον μηχανικό και όχι μόνο επιδιορθωτή καρδιών carduelis

teo71
14-07-2010, 14:28
Εγώ το μόνο που δεν είμαι είναι μηχανικός !
Αλλά είμαι περίεργος και άμα ακούω "παράξενα" και ειδικά από έγκυρους φίλους ..ψάχνομαι. Είπε ο Gemara και πιό πάνω ο Frits ότι τα τακάκια στα φρένα τρώγονται ανόμοια. (Παρεπιπτόντως, ο Gemara μου έχει δημιουργήσει ψυχολογικά τραύματα σε διάφορα θέματα, από τιράντες και λασπωτήρες μέχρι εκδρομικά και φωτο.. :p )
Εγώ έψαξα και βρήκα ότι όταν κάτι τέτοιο συμβαίνει είναι "παθολογικό" και θα πρέπει να το ψάξει κανείς στη μηχανή του για να το διορθώσει.
Είναι κανένας μηχανόσαυρος με πτυχίο επαγγελματικό ή ερασιτεχνικό on line να μας δώσει τα φώτα του;;
http://www.acuravigorclub.com/Timely-Topics/TTGraphics/1204/Caliper.gif
Από πάνω ένα αδρό σχεδιάγραμμα των φρένων..
και από κάτω ένα ωραίο γραφικό που δείχνει πως δουλεύει το σύστημα..
http://www.acuravigorclub.com/Timely-Topics/TTGraphics/1204/CaliperAnimation.gif

Κοπιπαστωμένα από δώ: Timely Topics -- Diagnosing Uneven Brake Pad Wear (http://www.acuravigorclub.com/Timely-Topics/Timely1204.htm)


Έγραψες πάλι γιατρέ μου.
Που πας και τα βρίσκεις όλα αυτά?:sm8::sm8::sm8:

gemara
14-07-2010, 14:48
....
Χωρίς να τον ρωτήσω και κάτι παραπάνω, έκανε τον κόπο να μου εξηγήσει τη χασούρα του να βάζεις τακάκια του εμπορίου στον πίσω τροχό της GS γιατί εφ' όσον αυτά τρώγονται ανομοιόμορφα (δεν έχω διαβάσει κάποιο συμφορουμίτη να μας το λέει αυτό...), ανομοιόμορφα στο πάχος είναι και τα καινούργια για να καταλήγουν στο τέλος ομοιόμορφα φαγωμένα....

θα διαφωνήσω με τον gemara

ομοιόμορφα τρώγονται τα τακάκια στο μπροστινό, όταν ίδια δύναμη ασκηθεί στα απένταντι πιστονάκια ΚΑΙ όταν αυτά έχουν την ΙΔΙΑ κινητικότητα, δηλ ευκολία να παλλινδρομηθούν
το οποίο σημαίνει οτι όταν κάποιο πιστονάκι δεν έχει καλή επαναφορά, θα τρώγεται πάνω στη δισκόπλακα το ένα τακάκι με αποτέλεσμα την ανοιόμορφη φθορά της πάστας του ζεύγους

στο πίσω το ένα, το εσωτερικο, είναι μεγαλύτερο από το άλλο, ακριβώς λόγω της διαφοράς του τρόπου που εξασκείται η πίεση,
ο όρος για την πίσω δαγκάνα είναι πλευστή floating και παρουσιάζεται όμορφα από τον μηχανικό και όχι μόνο επιδιορθωτή καρδιών carduelis

Αφού εγώ συμφωνώ με σένα που διαφωνείς με μένα και με σένα συμφωνεί ο frits που συμφωνεί με μένα και ο Carduellis συμφωνεί με σένα άρα διαφωνεί με μένα, τελικά κάνει πιο πολύ ζέστη στην Πάτρα απ' ότι στην Αθήνα;;;:Απορία:
:p

loulou1100gs
14-07-2010, 14:53
Ακριβώς γι' αυτό τον λόγο,
προσωπικά δεν στέκομαι στην συμπεριφορά
αλλά στην αδυναμία του συγκεκριμένου εμπόρου
να παράσχει σωστή πληροφόρηση
για τα προϊόντα που εμπορεύεται.;)

Ωπα, φρένο εδώ:αδυναμία παροχής πληροφόρησης από τον συγκεκριμένο; Στο αποκλείω.Μήπως κάνεις κάποιο λάθος εδώ;Πιέζεται ο άλλος να βγάλει τη δουλειά και πρέπει ταυτόχρονα να επεξηγεί για το αναλώσιμο;Θα ρώταγες ποτέ το λαστιχά σου για το αν το λάστιχο που θες να βάλεις είναι πρωτογενές καουτσούκ ή μείγμα;Δεν νομίζω...Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά: ξεκολλήστε επιτέλους από τα "φρου-φρου" και κοιτάξτε ποιοί επαγγελματίες κάνουν σωστά τη δουλειά τους.Δεν πάμε για να γίνουμε "κολλητοί" με τον κάθε επαγγελματία.Τη δουλειά μας κοιτάζουμε να κάνουμε.Η ίδια η ζωή δείχνει ότι ο "απότομος" είναι τις περισσότερες φορές καλύτερος στο αποτέλεσμα.Και επί τη ευκαιρία: μήπως θα έπρεπε να δοθεί και η δυνατότητα στον συγκεκριμένο να παραθέσει και την δική του άποψη;

HAWK_46
14-07-2010, 14:59
Αφού εγώ συμφωνώ με σένα που διαφωνείς με μένα και με σένα συμφωνεί ο frits που συμφωνεί με μένα και ο Carduellis συμφωνεί με σένα άρα διαφωνεί με μένα, τελικά κάνει πιο πολύ ζέστη στην Πάτρα απ' ότι στην Αθήνα;;;:Απορία:
:p

χε χε χε, σωστοοοοός!! :sm7:
Αν το πάρεις έτσι κι εμείς που είχαμε κερδίσει κάποτε 2 φορές την Πορτογαλία και αυτή με την σειρά της είχε κερδίσει 1 φορά την Ισπανία, άρα έπρεπε ...εμείς να σηκώσουμε το κύπελλο!!! ;)
....ουφ φέρτε ένα καπελάκι για τον ήλιο βρε παιδιά!! :D:D:D

gsmaniac
14-07-2010, 15:07
Παιδιά χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κανένα(δεν ξέρω ούτε το μαγαζί)Οι άνθρωποι αυτοί είναι όλη μέρα όρθιοι μέσα στα γράσα και στη ζέστη.Κάποια στιγμή κουράζεσαι.Τι να κάνεις;;;;Και ξεσπάς στον πρώτο που θα βρεις.
φιλαρακι και εγω ειμαι ολη μερα μεσα στα μαρμαρα.....:cool:
αμα ειμαι στραβωμενος πρεπει να μαρμαρωνω κοσμο;;;;;;:D

gemara
14-07-2010, 15:28
Ωπα, φρένο εδώ:αδυναμία παροχής πληροφόρησης από τον συγκεκριμένο; Στο αποκλείω.Μήπως κάνεις κάποιο λάθος εδώ;Πιέζεται ο άλλος να βγάλει τη δουλειά και πρέπει ταυτόχρονα να επεξηγεί για το αναλώσιμο;Θα ρώταγες ποτέ το λαστιχά σου για το αν το λάστιχο που θες να βάλεις είναι πρωτογενές καουτσούκ ή μείγμα;Δεν νομίζω...Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά: ξεκολλήστε επιτέλους από τα "φρου-φρου" και κοιτάξτε ποιοί επαγγελματίες κάνουν σωστά τη δουλειά τους.Δεν πάμε για να γίνουμε "κολλητοί" με τον κάθε επαγγελματία.Τη δουλειά μας κοιτάζουμε να κάνουμε.Η ίδια η ζωή δείχνει ότι ο "απότομος" είναι τις περισσότερες φορές καλύτερος στο αποτέλεσμα.Και επί τη ευκαιρία: μήπως θα έπρεπε να δοθεί και η δυνατότητα στον συγκεκριμένο να παραθέσει και την δική του άποψη;

Σεβαστή η άποψή σου, αλλά εγώ διαφωνώ κάθετα και με όλα αυτά που γράφεις.

Στο εμπόριο και στην παροχή υπηρεσιών το Α και το Ω είναι η επικοινωνία, η σχέση με τον πελάτη (PR στα ελληνικά), η καλή διαφήμιση του προϊόντος και η εξυπηρέτηση. Αν ο πελάτης ρωτήσει αν το λάστιχο είναι καουτσούκ ή μείγμα ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να δώσει απάντηση. Αλλιώς πάμε στον παρακάτω. Διόλου με απασχολεί να μου κάνει καλή δουλειά, αλλά να μη μου δώσει να το καταλάβω. Τι και αν μου έβαλε τα καλύτερα τακάκια του κόσμου, αλλά εγώ δεν το ξέρω και μου φεύγει η ψυχή κάθε που είναι να πατήσω φρένο;;; Αυτός που μου έβαλε τα τακάκια αυτά, ΔΕΝ είναι σωστός επαγγελματίας.

Τα φρου φρου είναι απαραίτητα για τον σωστό επαγγελματία, αλλιώς ξαναγυρνάμε πίσω στην Τουρκιά και στην Ανατολή που ανήκαμε (?) τόσα χρόνια και στην αγένεια που μας χαρακτηρίζει σαν λαός. Κάποτε πρέπει να ξεκολλήσουμε από την πολύ μαγκιά, να κοιτάξουμε τον άνθρωπο και να ξεπεράσουμε τον εγωισμό μας, "εγώ είναι μάστορας και σας γ@μώ όλους". Αλλιώς ο λαστιχάς θα είναι λαστιχάς και ο φρενάς φρενάς σε όλη τους τη ζωή.

Μιας και αναφέρθηκε ο Περιστεράς πιο πάνω, τονίζω την ευγένειά του και την άψογη συμπεριφορά του στον πελάτη και ας μην είναι εδώ να παραθέσει και τη δικιά του άποψη.

CPretenteriS
14-07-2010, 15:40
Πάντως Δημήτρη, άν μή τι άλλο, ήταν απολαυστικός ο διάλογος που είχατε....:D Πάντως φίλε, εγώ θα είχα βουτηχτεί μαζί του.....


Jefe

Αυτό είπα κι εγώ!!! Ήταν τραγικός αν μη τι άλλο ο τύπος...

manro
14-07-2010, 15:58
Την ώρα που στα τοποθετούσε δεν τον ρώτησες τι είναι αυτό που σου βάζει;

kostas-patra
14-07-2010, 16:41
Αφού εγώ συμφωνώ με σένα που διαφωνείς με μένα και με σένα συμφωνεί ο frits που συμφωνεί με μένα και ο Carduellis συμφωνεί με σένα άρα διαφωνεί με μένα, τελικά κάνει πιο πολύ ζέστη στην Πάτρα απ' ότι στην Αθήνα;;;:Απορία:
:p

ούπς, έχεις δίκιο τελικά για τις αναθυμιάσεις, άλλα γράφεις και άλλα διαβάζω

γνώμη μου, η ιδιορρυθμία δεν είναι παράπτωμα για να την προσάψεις σε κάποιον, αλλά χαρακτηριστικό του και αν σου κάνει έχει καλώς, το ίδιο και αν δεν

είναι ιδιόρρυθμος

η περιγραφή του δημήτρη δεν έχει να κάνει με ιδιορρυθμία, αλλά με άλλα πράγματα, που δεν υπάρχει λόγος να πέσει λάδι στη φωτιά με άλλους χαρακτηρισμούς, από μένα

αν το να ακούγεται ενός το όνομα είναι διαφήμιση, έγινε σπουδαία διαφήμιση στον τακάκια!

Carduelis
14-07-2010, 17:57
ούπς, έχεις δίκιο τελικά για τις αναθυμιάσεις, άλλα γράφεις και άλλα διαβάζω

γνώμη μου, η ιδιορρυθμία δεν είναι παράπτωμα για να την προσάψεις σε κάποιον, αλλά χαρακτηριστικό του και αν σου κάνει έχει καλώς, το ίδιο και αν δεν

είναι ιδιόρρυθμος

η περιγραφή του δημήτρη δεν έχει να κάνει με ιδιορρυθμία, αλλά με άλλα πράγματα, που δεν υπάρχει λόγος να πέσει λάδι στη φωτιά με άλλους χαρακτηρισμούς, από μένα

αν το να ακούγεται ενός το όνομα είναι διαφήμιση, έγινε σπουδαία διαφήμιση στον τακάκια!

Ο Τακάκιας!!!!!
:sm7::sm7:
Εγραψες γρασοδάκτυλε!
:sm7::sm7:
Το μήνυμα το πήρα πάντως ευγενικά και διακριτικά (πάντα) από σένα και το Gemara: τα τακάκια είναι ανόμοια, το ένα είναι πιο "χοντρό" από το άλλο.

loulou1100gs
14-07-2010, 18:39
Σεβαστή η άποψή σου, αλλά εγώ διαφωνώ κάθετα και με όλα αυτά που γράφεις.

Στο εμπόριο και στην παροχή υπηρεσιών το Α και το Ω είναι η επικοινωνία, η σχέση με τον πελάτη (PR στα ελληνικά), η καλή διαφήμιση του προϊόντος και η εξυπηρέτηση. Αν ο πελάτης ρωτήσει αν το λάστιχο είναι καουτσούκ ή μείγμα ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να δώσει απάντηση. Αλλιώς πάμε στον παρακάτω. Διόλου με απασχολεί να μου κάνει καλή δουλειά, αλλά να μη μου δώσει να το καταλάβω. Τι και αν μου έβαλε τα καλύτερα τακάκια του κόσμου, αλλά εγώ δεν το ξέρω και μου φεύγει η ψυχή κάθε που είναι να πατήσω φρένο;;; Αυτός που μου έβαλε τα τακάκια αυτά, ΔΕΝ είναι σωστός επαγγελματίας.

Τα φρου φρου είναι απαραίτητα για τον σωστό επαγγελματία, αλλιώς ξαναγυρνάμε πίσω στην Τουρκιά και στην Ανατολή που ανήκαμε (?) τόσα χρόνια και στην αγένεια που μας χαρακτηρίζει σαν λαός. Κάποτε πρέπει να ξεκολλήσουμε από την πολύ μαγκιά, να κοιτάξουμε τον άνθρωπο και να ξεπεράσουμε τον εγωισμό μας, "εγώ είναι μάστορας και σας γ@μώ όλους". Αλλιώς ο λαστιχάς θα είναι λαστιχάς και ο φρενάς φρενάς σε όλη τους τη ζωή.

Μια και αναφέρθηκε ο Περιστεράς πιο πάνω, τονίζω την ευγένειά του και την άψογη συμπεριφορά του στον πελάτη και ας μην είναι εδώ να παραθέσει και τη δικιά του άποψη.

Η διαφωνία είναι απόλυτα θεμιτή.Νομίζω ότι κάπου στη διαδρομή you missed the point.Κανείς δεν μίλησε για "μαγκιές,Τουρκιές,Ανατολές" και άλλα τέτοια. Το ζουμί είναι αλλού:τελικά τι θέλουμε;PR ή ουσία;Να σου θυμίσω ότι διανύουμε την εποχή της απόλυτης εξειδίκευσης, ήτοι σωστός μηχανικός είναι αυτός που ασχολείται κατά κύριο λόγο με το αντικείμενό του και δεν το "παίζει" παντογνώστης και επί παντός του επιστητού. Το ίδιο ισχύει για όλα τα επαγγέλματα, ιδίως τα τεχνικά.Ο συγκεκριμένος επιχειρηματίας, τόλμησε την εξειδίκευση σε μια εποχή που οι περισσότεροι αναβάτες δεν ήξεραν τι εστί τακάκι και τι διαφορετική πάστα (πολύ φοβάμαι ότι ούτε σήμερα ξέρουν).Τόλμησε και έτσι άνοιξαν τα μάτια και η όρεξη πολλών.Και επειδή είμαι πολύ περισσότερα χρόνια στο χώρο από μερικούς, όταν κάποιοι "επαΐοντες" τα κάνουν σκ@574@ με συστήματα πέδησης, στον συγκεκριμένο καταφεύγουν για να τους δώσει λύση. Φυσικά, εμείς οι πελάτες του "καλοσυνάτου και γλυκερού" αυτό δεν το γνωρίζουμε, έτσι δεν είναι;

frits
14-07-2010, 18:47
Εγώ αυτό που έγραψα είναι ότι τα "μαμά" πίσω τακάκια ήταν ανομοιόμορφα φαγωμένα -περίπου 2 χιλιοστά διαφορά- τώρα αν τα BREMBO που έβαλα ο ίδιος, στο τέλος θα είναι το ίδιο, λιγότερο ή περισσότερο φαγωμένα θα το μάθουμε σε κανά χρόνο μπορεί και περισσότερο μιας και η μηχανή κυκλοφορεί ελάχιστα πλεόν στην Αθήνα.

lostre7
14-07-2010, 19:35
εγω καταλαβα για ποιο μαγαζι μιλας και εγω ειχα την ιδια συμπεριφορα οταν ειχα αλλαξει εκει σε ενα gsxr που ειχα,παρολα αυτα εμεινα πολυ ευχαριστημενος με την αποδοση των φρενων,αλλαξε ολη ησυμπεριφορα της μηχανης. Οσον αφορα την συμπεριφορα του νομιζω πρεπει να το ξανασκεφτει γιατι μεταξυ μας ολα μαθαινονται και δεν ειναι καλο για το μαγαζι του!!! Καλοριζικα παντως!!

Arkas
14-07-2010, 19:44
Την ώρα που στα τοποθετούσε δεν τον ρώτησες τι είναι αυτό που σου βάζει;
Την ερώτηση "Τα τακάκια Brembo που θα μου βάλετε, είναι ίδια με της <μαμάς>;" την έκανα πριν την τοποθέτηση.
Στη συνέχεια, πήρε ένα πακέτο τακάκια από ένα stand της Brembo που βρισκόταν πίσω από τον πάγκο και τα έδωσε στον βοηθό να τα τοποθετήσει.

Τώρα για να απαντήσω και από εδώ, σε φίλους που με ρώτησαν τηλεφωνικώς, αν ήταν όντως Brembo, χρυσά, τί S/N είχαν και εάν ήταν όντως σφραγισμένα... λυπούμαι, δεν γνωρίζω.
.

gsmaniac
14-07-2010, 19:45
Την ερώτηση την έκανα πριν την τοποθέτηση.
Στη συνέχεια, πήρε ένα πακέτο τακάκια από ένα stand της Brembo που βρισκόταν πίσω από τον πάγκο και τα έδωσε στον βοηθό να τα τοποθετήσει.

Τώρα για να απαντήσω και από εδώ, σε φίλους που με ρώτησαν τηλεφωνικώς, αν ήταν όντως Brembo, χρυσά, τί S/N είχαν και εάν ήταν όντως σφραγισμένα... λυπούμαι, δεν γνωρίζω.
.
και γιατι δεν τον ρωταγες;;;;;:sm7::sm7:

Arkas
14-07-2010, 19:48
και γιατι δεν τον ρωταγες;;;;;:sm7::sm7:




Τόλμαγα ;;;;;;:sm7::yz:sm7:

gsrob
14-07-2010, 20:04
σε μια εποχή που οι περισσότεροι αναβάτες δεν ήξεραν τι εστί τακάκι και τι διαφορετική πάστα (πολύ φοβάμαι ότι ούτε σήμερα ξέρουν).ι;


Γιατί αυτός ξέρει ;;;;;;;:sm7::sm7::sm7:(hioumor κάνω :sm7::sm7::sm7:)

ntinopoulos
14-07-2010, 21:26
εγω για διαφημιση το βλεπω!:sm7:
να...εγω απο περιεργεια να γνωρισω μια τετοια μορφη λεω να παω αυριο να αλλαξω τακακια!:sm7:
...και μαλιστα να μην κλεισω ραντεβου...να παω ...απροειδοποιητα!:sm7:

vasilisGS
14-07-2010, 22:19
καλησπερα .Θα ηθελα να ρωτησω τι διαφορα τιμης μιλαμε για τα Μαμα.

frits
14-07-2010, 22:39
εγω για διαφημιση το βλεπω!:sm7:
να...εγω απο περιεργεια να γνωρισω μια τετοια μορφη λεω να παω αυριο να αλλαξω τακακια!:sm7:
...και μαλιστα να μην κλεισω ραντεβου...να παω ...απροειδοποιητα!:sm7:


Καλώς ήρθες Κώστα..:)

ΑΥΤΟΣ παιδιά είναι ο ΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟΣ και μας έλειψε :D

PITS
14-07-2010, 23:11
παμε ολοι μαζι......ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ και ξεκιναμε ερωτησεις :sm7::sm7::sm7:

valerougas
15-07-2010, 00:52
τελικα τα φρενα δουλεψαν στον δρομο για τον σημερινο καφε?

να κλεισει το σεντονι με τον περιεργο τυπο-εμπορο του δεν κανει τουμπες μολις βλεπει να μπαινουν πελατες μεσα ........ καταλαβα ποιος ειναι και πιστευω πως πρεπει να ειναι παρα πολυ καλος στην δουλεια του για να εχει τοσα χρονια πελατια.
και καλα υλικα εχει και μια φορα μου ειχα κανει σολινακια για ενα ντουκο με μεγαλη επιτυχια.
ηταν απομακρος αλλα δεν πηγα για να τον κανω κολιταρι ουτε φιλο την δουλεια μου εκανα και με το παραπανω.
και αυτος το ιδιο,οποτε δεν υπαρχει λογος για λασπη θα την ελεγα δεν ειναι ολοι σαν τον Νικο........
μην ξαναπας αν δεν σου εκανε σαν τυπος η δεν εδωσε απαντηση σε αυτα που τον ρωτησες.
το μονο που κανεις εδω ειναι κακο απεναντη σε εναν επαγγελματια που δεν εχει την συμπεριφορα και αντιμετοπιση που θα ηθελες.να μην ξαναπας.
η θες να μας προηδοποιησεις απεναντη στον κακο εμπορο αφου ολοι τον ξερουμε οτι ειναι λιγο αποτομος και ξυνος......μολις πεις ενα γεια θα το καταλαβεις αμεσος με τι εχεις να κανεις και απο το τηλ..

ακομα τα rr δεν σπανε κατι κουλαδια που γραφουν σε περιοδικα τα σπανε στη πιστα και τα κανουν σοβρακο αμα εχετε ονοματα και οχι ενα δυο πολλα ιδιοκτητων rr τοτε θα πειτε οτι σπανε.
γεια

gandreas
15-07-2010, 00:57
Η καλύτερη διαφήμιση είναι η αρνητική:D. Κοιτάξτε πόσες αναγνώσεις έχει το θέμα!!! Τον κύριο τον έμαθε όλο το gsforum:rolleyes:

valerougas
15-07-2010, 01:03
Η καλύτερη διαφήμιση είναι η αρνητική:D. Κοιτάξτε πόσες αναγνώσεις έχει το θέμα!!! Τον κύριο τον έμαθε όλο το gsforum:rolleyes:

να βαλουμε και το ονομα του τοτε τσαμπα ειναι:sm7:
ξερεις κατι παντα κατι τετοια θεματα πουλανε .....και εγω ειχα να μπω κανα δυο μηνες στο φορουμ και εγραψα εδω γιατι πουλαει ..............διαμαχες και διαπλοκες πουλανε ειναι κακοσ ειναι ο αλλοσ καλυτερος το κοντο και το μακρυ του καθενος.......τσαμπα καφεδακι τα λεφτα ειναι πολλα και κτλ

loulou1100gs
15-07-2010, 06:59
Επειδή βλέπω ότι κάποιοι αργόσχολοι έχουν μετατρέψει το όλο θέμα σε κακόγουστο χαβαλέ, μήπως κ.κ.admin/mods θα έπρεπε για λόγους δεοντολογίας να δώσετε την δυνατότητα στον περί ού ο λόγος να παραθέσει και τις δικές του απόψεις;Αλλως κινδυνεύετε να κατηγορηθείτε το λιγότερο για δυσφήμιση.

aeriko
15-07-2010, 07:33
Αν τον ενδιαφέρει πραγματικά, κανείς δεν τον εμποδίζει να μπει και να γράψει την άποψή του.

syan
15-07-2010, 07:46
Επειδή βλέπω ότι κάποιοι αργόσχολοι έχουν μετατρέψει το όλο θέμα σε κακόγουστο χαβαλέ, μήπως κ.κ.admin/mods θα έπρεπε για λόγους δεοντολογίας να δώσετε την δυνατότητα στον περί ού ο λόγος να παραθέσει και τις δικές του απόψεις;Αλλως κινδυνεύετε να κατηγορηθείτε το λιγότερο για δυσφήμιση.
Αγαπητέ Κώστα, δεν θα διαφωνήσω ιδιαίτερα για το "ότι κάποιοι αργόσχολοι έχουν μετατρέψει το όλο θέμα σε κακόγουστο χαβαλέ" (αυτά συμβαίνουν), παρ' όλα αυτά όμως δεν θα έλεγα οτι πρέπει να κινδυνολογούμε περί δυσφήμησης κτλ. Αλλοίμονο αν ο κάθε έμπορος που συζητείται σε όλα τα forum είχε την δυνατότητα να παραθέτει ενα αντίλογο με τις δικές του απόψεις. Γνωρίζεις πολύ καλά οτι απόψεις, εμπειρίες και γνώμες σχολιάζονται και διαβάζονται απο τα μέλη πάντα στα forum με σκοπό την ανταλλαγή εμπειρικής γνώσης και τίποτα περισσότερο...Δεν βγήκαμε με πανώ στούς δρόμους αλλά ούτε αναρτήσαμε άρθρο στο ΒΗΜΑ της Κυριακής. Η Ελληνική πραγματικότητα στο θέμα εμπορικής εξυπηρέτησης, επίσης γνωρίζεις, οτι είναι απρόβλεπτη και χρήζει σχολίων για την αποφυγή απροόπτων...Προσωπικά όπως έγραψα και στην αρχή του thread δεν είχα κάποιο παράπονο στην πρώτη επαφή μου με το εν λόγω κατάστημα, απεναντίας εξυπηρετήθηκα (χωρίς ραντεβού) και προφανώς θα ξαναπάω, αυτό δεν σημαίνει όμως οτι οι μεταβλητές στην πολιτική συναλλαγής ή και συμπεριφοράς του καταστήματος δεν θα επιφέρουν και αρνητικά σχόλια για όσους κατα την κρίση τους θίγονται.

Πάντα φιλικά και με γνώμονα την ισορροπία απόψεων του forum..!

HAWK_46
15-07-2010, 08:08
Ο τίτλος είναι ''Σοβαροί Προβληματισμοί'' και όχι ''Απαράδεκτος έμπορας''. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του, ποτέ δεν έβλαψε η ενημέρωση, ούτε βλέπω θέμα να κατηγορηθεί κανένας για δυσφήμιση. Απεναντίας.

ntinopoulos
15-07-2010, 09:32
Ο τίτλος είναι ''Σοβαροί Προβληματισμοί'' και όχι ''Απαράδεκτος έμπορας''.
σωστος ο λευτερης!:)
επισης θα συμπληρωνα οτι καθε επαγγελματιας ειναι υπευθυνος για τη συμπεριφορα του και τη δουλεια του!αν καποιο μελος του φορουμ μενει δυσαρεστημενο με ενα απο τα δυο η και τα δυο ειναι λογικοτατο να ενημερωνονται τα υπολοιπα μελη!οχι για να μην επισκεπτονται το εν λογω καταστημα,αλλα για να κρινουν με βαση τα δεδομενα αν γουσταρουν να το κανουν η οχι!
αλλωστε απ οτι καταλαβα ο δημητρης κανει μια λεπτομερεστατη περιγραφη γεγονοτων και τιποτα παραπανω!

GeorgeP
15-07-2010, 09:42
Εγώ αυτό που έγραψα είναι ότι τα "μαμά" πίσω τακάκια ήταν ανομοιόμορφα φαγωμένα -περίπου 2 χιλιοστά διαφορά- τώρα αν τα BREMBO που έβαλα ο ίδιος, στο τέλος θα είναι το ίδιο, λιγότερο ή περισσότερο φαγωμένα θα το μάθουμε σε κανά χρόνο μπορεί και περισσότερο μιας και η μηχανή κυκλοφορεί ελάχιστα πλεόν στην Αθήνα.

Προς Σταυρο και προς ολους

δεν υπαρχει περιπτωση τακακια και σιαγωνες ταμπουρου, μοτοσυκλετρας, αυτοκινητου, τρενου, τραμ, αεροπλανου και οτιδηποτε οχηματος που κινειται σε ροδες και φρεναρει με δισκοφρενα/ταμπουρα να εχει ομοιομορφη φθορα και στα δυο τακακια!!!!
Παντα το ενα απο τα δυο θα ειναι περισσότερο φαγωμενο απο το άλλο για τον εξης απλο λογο........το εμβολο πιεσης ειναι ενα!!!!!!! Πιεζει δηλαδη τον δισκο απο την μια πλευρα και η δαγκανα ολισθαινει προς την αντιθετη πλευρα της πιεσης για να ακουμμπησει και το άλλο τακακι!!!!
Αυτο φαινεται καθαρα στο ποστ του carduelis!! Που πας και τα βρισκεις??????
Η οποιαδηποτε καθυστερηση (υπαρχει καθυστερηση απο κατασκευης) στην μετακινηση της δαγκανας προκαλει περισσοτερη φθορα στο τακακι που πρωτο εφάπτεται στον δισκο, δηλαδη αυτο του εμβόλου!!!!!!
Εδω εχουν εφαρμογη τα λεγομενα του Vpentza ¨η του Kostas Patra (δεν θυμαμαι) περι γρασσου φρενων στους οδηγους ολισθησης της δαγκανας ουτως ωστε να μειωνεται αυτη η καθυστερηση και η δαγκανα να ολισθαινει ελευθερα μιας και η σκονη απο τα φρενα συμβαλλει στο αντιθετο!!

Ιση φθορα σε τακακια επιτυγχανεται ΜΟΝΟΝ στις περιπτωσεις δαγκανων με αντικρυστα εμβολα οπου ο δισκος πιεζεται εξισου απο τα τακακια και απο τις δυο πλευρες του και οχι με ολισθαινουσα (floating) δαγκανα!

Ακομα, σε συστηματα με συνδυασμενο συστημα πεδησης, κι αναλογως του τυπου του, ενα ζευγαρι τακακια απο τον εμπρος συνηθως τροχο τρωγεται ΠΟΛΥ γρηγοροτερα απο το αντιστοιχο άλλο του ιδιου τροχου οταν πατας π.χ. συχνοτερα το πισω φρενο!! Οπως π.χ. στα πρωτα συστηματα CBS των βαραντερο! Τα αριστερα τακακια του εμπρος τροχου χρειαζοντουθσαν αντικατασταση 2 φορε συχνοτερα απο τα απεναντι τους αν χρησιμοποιουσες το πισω φρενο ''κατ' αποκλειστικοτητα''!!!!

Αυτο που θα πρέπει να σας ανυσηχησει δεν ειναι τα παραπανω αλλα αν ενα (¨η και τα δυο) τακακια ειναι φάλτσα φαγωμενα!!!!!! Τοτε υπαρχει προβλημα!!!!!!!

GeorgeP
15-07-2010, 09:58
...........................................................
Χωρίς να τον ρωτήσω και κάτι παραπάνω, έκανε τον κόπο να μου εξηγήσει τη χασούρα του να βάζεις τακάκια του εμπορίου στον πίσω τροχό της GS γιατί εφ' όσον αυτά τρώγονται ανομοιόμορφα (δεν έχω διαβάσει κάποιο συμφορουμίτη να μας το λέει αυτό...), ανομοιόμορφα στο πάχος είναι και τα καινούργια για να καταλήγουν στο τέλος ομοιόμορφα φαγωμένα. Αν βάλεις του εμπορίου που δεν έχουν αυτήν τη διαφορά πάχους, καταλήγεις να τα πετάς πριν της ώρας τους αφού φαγώθηκε μόνο το ένα, οπότε πάει και το "φτηνότερο".
................................................................................................


συνηθεις δικαιολογιες/''εξηγησεις'' εξουσιοδοτημενων κυριως συνεργειων για να παραμυθιαζουν τους πελατες τους διατηρωντας τους........πελατες τους!!!!

Τα τακακια και η παστα τους διαβαθμιζονται με διπλα γραμματα του αγγλικου αλφαβητου π.χ HH, DD κ.λ.π.
Καλο ειναι να μαθετε τι φοραει η μοτοσυκλετα σας απο το εργοστασιο και να ζητατε π.χ. αν φοραει ΗΗ ζητατε brembo HH, EBC HH, Dunlopad HH κ.λ.π. οταν βαζετε αφτερ μαρκετ. Ετσι εισαστε σιγουροι οτι ο τυπος ειναι ο ιδιος και μονον το ονομα αλλαζει!!!
Ετσι κι αλλιως η BMW δεν κατασκευαζει τακακια αλλα τα παραγγελνει απο εξωτερικους προμηθευτες οι οποιοι ΔΕΝ στηνουν καμια καινουρια γραμμη παραγωγης για τον εκαστοτε κατασκευαστη μοτοσυκλετων!!! Απλα διαθετουν τα ιδια τακακια απο τις ιδιες γραμμες παραγωγης που τα αγοραζει ο καθεις απο καθε αφτερ μαρκεταδικο!

Σημ. τα γραμματα οριζουν την αντοχη στην υπερθερμανση και αποβολη αυτης! οσο πιο μεγάλο το γραμμα (ΗΗ μεγαλλυτερο του DD) τοσο μεγαλυτερες ειναι και οι παραπανω ιδιοτητες προσφεροντας καλυτερο φρεναρισμα σε π.χ. παρατεταμενο φρεναρισμα σε κατηφορικες γρηγορες και με στροφες διαδρομες, καθυστερωντας την μεταδοση της θερμοκρασιας στα υγρα που κατι τετοιο εχει αποτελεσμα το παντελες χασιμο του φρενου με ολεθρια αποτελεσματα!!!

Carduelis
15-07-2010, 11:07
Επειδή βλέπω ότι κάποιοι αργόσχολοι έχουν μετατρέψει το όλο θέμα σε κακόγουστο χαβαλέ, μήπως κ.κ.admin/mods θα έπρεπε για λόγους δεοντολογίας να δώσετε την δυνατότητα στον περί ού ο λόγος να παραθέσει και τις δικές του απόψεις;Αλλως κινδυνεύετε να κατηγορηθείτε το λιγότερο για δυσφήμιση.

Αγαπητέ Κώστα, δεν θα διαφωνήσω ιδιαίτερα για το "ότι κάποιοι αργόσχολοι έχουν μετατρέψει το όλο θέμα σε κακόγουστο χαβαλέ" (αυτά συμβαίνουν), παρ' όλα αυτά όμως δεν θα έλεγα οτι πρέπει να κινδυνολογούμε περί δυσφήμησης κτλ.
Πάντα φιλικά και με γνώμονα την ισορροπία απόψεων του forum..!


Η καλή συμπεριφορά σίγουρα δεν κάνει τον καλό μάστορα, αλλά ούτε και ο καλός μάστορας δικαιούται να φέρεται "ιδιαίτερα", ακόμα κι αν είναι ιδιοφυϊα στον τομέα του.
Νομίζω προσβλητική διάθεση εναντίον του συγκεκριμενου μάστορα δεν είχε κανείς, όλοι αναγνωρίζουν τις ικανότητές του στον εξειδικευμένο τομέα του, αλλά μπορούν και πρέπει για μένα να σχολιάζουν την συμπεριφορά του.
Εξίσου όμως με τα σχόλια κάποιων που ενδεχομένως να ξέφυγαν από τα "όρια", εμένα με ενοχλούν και οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί του loulou1100gs για αργόσχολους, κακόγουστο χαβαλέ κλπ.

bill 800gs
15-07-2010, 11:10
Προς Σταυρο και προς ολους

δεν υπαρχει περιπτωση τακακια και σιαγωνες ταμπουρου, μοτοσυκλετρας, αυτοκινητου, τρενου, τραμ, αεροπλανου και οτιδηποτε οχηματος που κινειται σε ροδες και φρεναρει με δισκοφρενα/ταμπουρα να εχει ομοιομορφη φθορα και στα δυο τακακια!!!!
Παντα το ενα απο τα δυο θα ειναι περισσότερο φαγωμενο απο το άλλο για τον εξης απλο λογο........το εμβολο πιεσης ειναι ενα!!!!!!! Πιεζει δηλαδη τον δισκο απο την μια πλευρα και η δαγκανα ολισθαινει προς την αντιθετη πλευρα της πιεσης για να ακουμμπησει και το άλλο τακακι!!!!
Αυτο φαινεται καθαρα στο ποστ του carduelis!! Που πας και τα βρισκεις??????
Η οποιαδηποτε καθυστερηση (υπαρχει καθυστερηση απο κατασκευης) στην μετακινηση της δαγκανας προκαλει περισσοτερη φθορα στο τακακι που πρωτο εφάπτεται στον δισκο, δηλαδη αυτο του εμβόλου!!!!!!
Εδω εχουν εφαρμογη τα λεγομενα του Vpentza ¨η του Kostas Patra (δεν θυμαμαι) περι γρασσου φρενων στους οδηγους ολισθησης της δαγκανας ουτως ωστε να μειωνεται αυτη η καθυστερηση και η δαγκανα να ολισθαινει ελευθερα μιας και η σκονη απο τα φρενα συμβαλλει στο αντιθετο!!

Ιση φθορα σε τακακια επιτυγχανεται ΜΟΝΟΝ στις περιπτωσεις δαγκανων με αντικρυστα εμβολα οπου ο δισκος πιεζεται εξισου απο τα τακακια και απο τις δυο πλευρες του και οχι με ολισθαινουσα (floating) δαγκανα!


Πιστευω (ειμαι σιγουρος) οτι και στις ολισθαινουσες δαγκανες με τακακια απο την μια πλευρα, η φθορα των τακακιων ειναι ομοιομορφη (με την προυποθεση βεβαια η δαγκανα να ολισθαινει ελευθερα και να μην κολλαει καποιο απο τα εμβολα),η καθυστερηση της μεταδοσης της δυναμης του εμβολου πανω στην δαγκανα ειναι ΜΗΔΕΝΙΚΗ και γινεται ακαριαια,
και για του λογου το αληθες:
18 χρονια τωρα που ασχολουμε με μηχανες (λογω αγωνιστικης χωματινης χρησης) που εχουν τα παραπανω φρενα και με δεκαδες αλλαγες τακακιων δεν εχω παρατηρησει ανομοιομορφη φθορα τους,
εκτος απο μια περιπτωση προβληματικης δαγκανας (απο πτωση)

Arkas
15-07-2010, 11:17
Το επαναλαμβάνω για ακόμη μια φορά!

Η προσωπική αντιμετώπιση και σχέση μεταξύ εμπόρου - πελάτη,
μπορεί να είναι θέμα υποκειμενικό.

Η αδυναμία όμως παροχής πληροφοριών από τον έμπορο στον πελάτη,
δημιουργεί ανησυχία, αμφιβολία και ανασφάλεια.
Ιδίως όταν μιλάμε για συστήματα πεδήσεως σε μοτοσυκλέτα!

Από εκεί και πέρα, το forum είναι ανοιχτό να φιλοξενήσει
τις απόψεις του οποιουδήποτε, πόσο μάλλον του συγκεκριμένου εμπόρου.
Αυτό μάλιστα, θα ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να απαντηθούν δημόσια και τα ερωτήματα που υπέβαλα,
που ουδέποτε έλαβα απάντηση
και έτσι να ενημερωθούν "από πρώτο χέρι" όλοι οι μελλοντικοί ενδιαφερόμενοι για αλλαγή τακακιών.

BUSA MAKIS
15-07-2010, 11:33
Κι εγώ στις αρχές που είχα αγοράσει το Hayabusa πήγαινα σ' αυτόν.
Όπως τα λένε και οι παραπάνω είναι. Είναι ιδιόρυθμο άτομο αλλά ξέρει
τη δουλειά του.

Δεν ξαναπάτησα στο μαγαζί γιατί τα τακάκια που βάζω στο Haya τα βρίσκω στο net 60 το σετ για μπροστά κι αυτός ζητά 135, χωρίς να τα περάσει κιόλας. :mad::mad:

syan
15-07-2010, 11:40
Η καλή συμπεριφορά σίγουρα δεν κάνει τον καλό μάστορα, αλλά ούτε και ο καλός μάστορας δικαιούται να φέρεται "ιδιαίτερα", ακόμα κι αν είναι ιδιοφυϊα στον τομέα του.
Εξίσου όμως με τα σχόλια κάποιων που ενδεχομένως να ξέφυγαν από τα "όρια", εμένα με ενοχλούν και οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί του loulou1100gs για αργόσχολους, κακόγουστο χαβαλέ κλπ.
Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που spam-άρουν μία σοβαρή συζήτηση και ίσως ο απαξιωτικός χαρακτηρισμός, όπως χαρακτηρίζεται, να είναι κάποιες στιγμές κατάλληλος για να αναμοχλεύει την σκέψη. Οπως γράφω δεν είμαι "ιδιαίτερα" σύμφωνος με τον χαρακτηρισμό αλλά και δεν τον καταδικάζω σε ορισμένες περιπτώσεις..!
Το θέμα όμως δεν ήταν αυτό αλλά η πρόκληση περί δυσφήμησης...

loulou1100gs
15-07-2010, 12:11
Θα παρακαλέσω να ειπωθεί ΟΛΗ η αλήθεια για το περιστατικό.Εξηγούμαι:
υπήρξε τρίτος, αυτόπτης και αυτήκοος μάρτυς ο οποίος διαφορετικά το περιγράφει.Είναι ο νεαρός (αγωνιζόμενος) με Κ9 ο οποίος "πείραξε" τον κάτοχο του RT (...κινείται αυτό το μπαούλο...) .Είναι αλήθεια αυτό Δημήτρη ή όχι;Είναι αλήθεια ότι ο καταστηματάρχης στο πείραγμα του νεαρού σε κάλυψε απόλυτα, ή όχι;(παει και ταξιδεύει άνετα...)
Είναι αλήθεια ότι σε διαβεβαίωσε παρόντος του τρίτου για το ότι τα after market τακάκια είναι πανομοιότυπα με τα Ο.Μ.Ε.;
Προς τρίτους εύθικτους: κατανοήστε πλήρως τον σκοπό υπάρξεως του παρόντος φόρουμ, το γεγονός ότι νομίμως χρησιμοποιεί ένα διεθνές σήμα και το ότι ο "κατηγορούμενος" έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να ακουσθεί.
Φιλικότατα

ntinopoulos
15-07-2010, 12:20
Θα παρακαλέσω να ειπωθεί ΟΛΗ η αλήθεια για το περιστατικό.Εξηγούμαι:
υπήρξε τρίτος, αυτόπτης και αυτήκοος μάρτυς ο οποίος διαφορετικά το περιγράφει.Είναι ο νεαρός (αγωνιζόμενος) με Κ9 ο οποίος "πείραξε" τον κάτοχο του RT (...κινείται αυτό το μπαούλο...) .Είναι αλήθεια αυτό Δημήτρη ή όχι;Είναι αλήθεια ότι ο καταστηματάρχης στο πείραγμα του νεαρού σε κάλυψε απόλυτα, ή όχι;(παει και ταξιδεύει άνετα...)
Είναι αλήθεια ότι σε διαβεβαίωσε παρόντος του τρίτου για το ότι τα after market τακάκια είναι πανομοιότυπα με τα Ο.Μ.Ε.;
Προς τρίτους εύθικτους: κατανοήστε πλήρως τον σκοπό υπάρξεως του παρόντος φόρουμ, το γεγονός ότι νομίμως χρησιμοποιεί ένα διεθνές σήμα και το ότι ο "κατηγορούμενος" έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να ακουσθεί.
Φιλικότατα
ενσταση κυριε προεδρε,ζητω να πλησιασω την εδρα!:sm7::sm7::sm7:

Carduelis
15-07-2010, 12:41
Θα παρακαλέσω να ειπωθεί ΟΛΗ η αλήθεια για το περιστατικό.Εξηγούμαι:
υπήρξε τρίτος, αυτόπτης και αυτήκοος μάρτυς ο οποίος διαφορετικά το περιγράφει.Είναι ο νεαρός (αγωνιζόμενος) με Κ9 ο οποίος "πείραξε" τον κάτοχο του RT (...κινείται αυτό το μπαούλο...) .Είναι αλήθεια αυτό Δημήτρη ή όχι;Είναι αλήθεια ότι ο καταστηματάρχης στο πείραγμα του νεαρού σε κάλυψε απόλυτα, ή όχι;(παει και ταξιδεύει άνετα...)
Είναι αλήθεια ότι σε διαβεβαίωσε παρόντος του τρίτου για το ότι τα after market τακάκια είναι πανομοιότυπα με τα Ο.Μ.Ε.;
Προς τρίτους εύθικτους: κατανοήστε πλήρως τον σκοπό υπάρξεως του παρόντος φόρουμ, το γεγονός ότι νομίμως χρησιμοποιεί ένα διεθνές σήμα και το ότι ο "κατηγορούμενος" έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να ακουσθεί.
Φιλικότατα
Φίλε Κώστα, επειδή εκτιμώ ιδιαίτερα τον τρόπο και το ύφος σου όταν ποστάρεις, παραξενεύτηκα με τον αιχμηρό τρόπο που απάντησες κάνοντας προσωπικούς χαρακτηρισμούς.
Ακόμα και όταν διαφωνούμε λίγη πλάκα βοηθάει να τα πάρουμε ελαφρότερα τα πράγματα. :p
Εξάλλου όταν είμαστε χαλαροί και αργόσχολοι μπαίνουμε στο φόρουμ για να ξεφύγουμε από το άγχος της ημέρας. :)
Φιλικότατα Νότης


ΥΓ: για το συγκεκριμένο συμβάν δεν ήμουν εκεί, άρα δεν μπορώ να το σχολιάσω, αλλά νομίζω οι περισσότεροι ποστάρησαν τη δική τους εμπειρία και όχι μόνο του Δημήτρη.

Arkas
15-07-2010, 12:42
Θα παρακαλέσω να ειπωθεί ΟΛΗ η αλήθεια για το περιστατικό.Εξηγούμαι:
υπήρξε τρίτος, αυτόπτης και αυτήκοος μάρτυς ο οποίος διαφορετικά το περιγράφει.Είναι ο νεαρός (αγωνιζόμενος) με Κ9 ο οποίος "πείραξε" τον κάτοχο του RT (...κινείται αυτό το μπαούλο...) .Είναι αλήθεια αυτό Δημήτρη ή όχι;Είναι αλήθεια ότι ο καταστηματάρχης στο πείραγμα του νεαρού σε κάλυψε απόλυτα, ή όχι;(παει και ταξιδεύει άνετα...)
Είναι αλήθεια ότι σε διαβεβαίωσε παρόντος του τρίτου για το ότι τα after market τακάκια είναι πανομοιότυπα με τα Ο.Μ.Ε.;
Προς τρίτους εύθικτους: κατανοήστε πλήρως τον σκοπό υπάρξεως του παρόντος φόρουμ, το γεγονός ότι νομίμως χρησιμοποιεί ένα διεθνές σήμα και το ότι ο "κατηγορούμενος" έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να ακουσθεί.
Φιλικότατα
Έχεις δίκηο.
Τώρα που το λες το θυμήθηκα.
Δεν ήταν ένας ο μαρτυράς του αλλά παραπάνω.
Δυστυχώς πάνω στον ενθουσιασμό μου να υπερασπιστώ το RT
ξέχασα όλες τις τεχνικές πληροφορίες που μου έδωσε στη συνέχεια.
Γι αυτό τον λόγο,
του ζητώ και ταπεινά συγνώμη.

danaos
15-07-2010, 13:11
Και εγω παντος παιδες δεν ξανα παταω εκει με τιποτα!!!
Το παλικαρι την εχει δει καπως!!! Το να εισαι ευγενικος με τους πελατες σου...ειναι και θεμα ΠΑΙΔEΙΑΣ!!!!!!!!!!!!
Ασε που οταν εβαλα τακακια σε αυτο το μαγαζι -αφου μου ειπε οτι ειναι τα ιδια με της μαμας- μετα απο 1000χλμ τα αλλαξα με της μαμας και καταλαβα την διαφορα!!

bill 800gs
15-07-2010, 13:12
Θα παρακαλέσω να ειπωθεί ΟΛΗ η αλήθεια για το περιστατικό.Εξηγούμαι:
υπήρξε τρίτος, αυτόπτης και αυτήκοος μάρτυς ο οποίος διαφορετικά το περιγράφει.Είναι ο νεαρός (αγωνιζόμενος) με Κ9 ο οποίος "πείραξε" τον κάτοχο του RT (...κινείται αυτό το μπαούλο...) .Είναι αλήθεια αυτό Δημήτρη ή όχι;Είναι αλήθεια ότι ο καταστηματάρχης στο πείραγμα του νεαρού σε κάλυψε απόλυτα, ή όχι;(παει και ταξιδεύει άνετα...)
Είναι αλήθεια ότι σε διαβεβαίωσε παρόντος του τρίτου για το ότι τα after market τακάκια είναι πανομοιότυπα με τα Ο.Μ.Ε.;
Προς τρίτους εύθικτους: κατανοήστε πλήρως τον σκοπό υπάρξεως του παρόντος φόρουμ, το γεγονός ότι νομίμως χρησιμοποιεί ένα διεθνές σήμα και το ότι ο "κατηγορούμενος" έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να ακουσθεί.
Φιλικότατα
:Απορία::Απορία::Απορία:
Ειρηνη ειμην

ntinopoulos
15-07-2010, 13:22
Και εγω παντος παιδες δεν ξανα παταω εκει με τιποτα!!!
Το παλικαρι την εχει δει καπως!!! Το να εισαι ευγενικος με τους πελατες σου...ειναι και θεμα ΠΑΙΔΙΑΣ!!!!!!!!!!!!
Ασε που οταν εβαλα τακακια σε αυτο το μαγαζι -αφου μου ειπε οτι ειναι τα ιδια με της μαμας- μετα απο 1000χλμ τα αλλαξα με της μαμας και καταλαβα την διαφορα!!
τελικα ηταν...μπαμπας!:sm7:

tom
15-07-2010, 13:34
Προσωπικα εγώ φοραω σε όλα μου τα μηχανάκια τα συγκεκριμένα τακάκια. δεν θέλω να σχολιάσω τον τροπο τού διότι δεν ήμουνα παρόν αλλα είναι το πλέον ειδικό κατάστημα που υπάρχει στην Αθήνα που θα σου δοσει σωστή λύση για το προβλημά σου.
Οποιος καταλαβαίνει διαφορά στο φρενάρισμα από τα Brembo BMW με τα Brembo σκέτα πρέπει να είναι απίστευτοσ οδηγόσ και θα ήθελα πολύ να μασ περιγράψει τισ διαφορέσ που υπάρχουν.
φιλιά Θωμασ.

Chris Pavlou
15-07-2010, 14:43
Καλημερα σε ολους .,
εαν βοηθαει ενα url :www.ebcbrakes.com/Assets/2010_US_MC_Catalog.pdf
για τακακια κ. α

Φιλικα
Chris Pavlou

kostas-patra
15-07-2010, 20:35
ημουν κι εγώ στο κοτερο

: )

loulou1100gs
15-07-2010, 22:42
Λοιπόν, για να εκτονώσουμε λίγο την ένταση:πιστεύω ότι τα φρένα είναι για τους δειλούς :sm7:
(ατάκα παλιού μηχανόβιου στη "Βούτα" τη δεκαετία του '80, όταν τον σταμάτησαν για έλεγχο και διαπίστωσαν ότι είχε βγάλει απο μπροστά δισκόπλακες, δαγκάνες κλπ για "να κερδίσει λίγο βάρος")

GeorgeP
15-07-2010, 23:51
ηθελα να ηξερα αν ΔΕΝ ηταν ο Δημητρης ο συντακτης του αρχικου ποστ αλλα ενα απλο μελος θα γινοταν ολη αυτη η τοσο εκτεταμενη συζητηση που περιλαμβανει ΚΑΙ αιχμηρα σχολια προς το προσωπο του αντμιν απο μελη αυτου τιυ φορουμ?
Διοτι σημερα ηταν ο συγκεκριμενος εμπορος, εχθες ηταν αλλοι τοσοι εμποροι για τους οποιους γραφτηκαν ''παρατηρησεις'', αλλα ομως ουτε ''μαρτυρες'' εγκαλεσθηκαν, υπαρκτοι ¨η οχι δεν εχει σημασια διοτι για καθε εναν μαρτυρα ''υπερασπισης'' του ''κατηγορουμενου'' αντιστοιχουν και δεκα για την πλευρα του ''κατηγορου'', και αυριο θα ειναι καποιος άλλος εμπορος απο τον οποιο καποιος απο εμας θα μεινει δυσαρεστημενος και θα ''σηκωσει'' ενα ποστ με τα παραπονα του!!!

Μηπως επειδη ο καθε αντμιν εχει ειδικο βαρος στις συζητησεις σε καθε φορουμ τραβηξε η ολη συζητηση εκει που μαλλον δεν επρεπε????????

Δεν θελω να το παω μακρυτερα το θεμα.......:( διοτι θα χαλασω το κλιμα αυτου του φορουμ!

GeorgeP
16-07-2010, 00:08
Θα παρακαλέσω να ειπωθεί ΟΛΗ η αλήθεια για το περιστατικό.Εξηγούμαι:
υπήρξε τρίτος, αυτόπτης και αυτήκοος μάρτυς ο οποίος διαφορετικά το περιγράφει.Είναι ο νεαρός (αγωνιζόμενος) με Κ9 ο οποίος "πείραξε" τον κάτοχο του RT (...κινείται αυτό το μπαούλο...) .Είναι αλήθεια αυτό Δημήτρη ή όχι;Είναι αλήθεια ότι ο καταστηματάρχης στο πείραγμα του νεαρού σε κάλυψε απόλυτα, ή όχι;(παει και ταξιδεύει άνετα...)
Είναι αλήθεια ότι σε διαβεβαίωσε παρόντος του τρίτου για το ότι τα after market τακάκια είναι πανομοιότυπα με τα Ο.Μ.Ε.;
Προς τρίτους εύθικτους: κατανοήστε πλήρως τον σκοπό υπάρξεως του παρόντος φόρουμ, το γεγονός ότι νομίμως χρησιμοποιεί ένα διεθνές σήμα και το ότι ο "κατηγορούμενος" έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να ακουσθεί.
Φιλικότατα

κι εγω θα ζητησω να ειπωθει ΟΛΗ η αληθεια για το περιστατικο και τα παρελκομενα του!! π.χ. ενεργεις σαν συνηγορος του εν λογω εμπορου ¨η ησουν παρον στο περιστατικο? Φαινεται να εχεις επικοινωνησει μαζι του - αν δεν ησουν παρον - και να εχετε μιλησει, οποταν θα ηθελα, ισως και άλλοι να θελουν, να μου/μας το εξηγησεις αυτο!!!!
Εχεις καποιο ιδιαιτερο λογο να λαμβανεις υποψιν σου και να ανεβαζεις στο φορουμ τα λεγομενα του εμπορου αμφισβητωντας ευθεως τον αντμιν πραγμα που δεν εχεις κανει μεχρι τωρα με αλλονων απλων μελων ''παρατηρησεις'' για άλλους εμπορους?
Τι σε ωθησε αραγε να το κανεις αυτο? επαγγελματικοι, προσωπικοι, οικονομικοι......κ.λ.π. λογοι?????
Ετσι για να ξερουμε κατω απο πιο πρισμα μιλαμε!!!!

Σημ 1. Αν θελει να ακουσθει ο ''εναγομενος'' σηκωνεται στο ''εδωλιο'' και ζητα τον λογο και μιλαει, με άλλα λογια κανει μια εγγραφη και τα λεει οπως νομιζει οτι ειναι τα πραγματα, εκτος κι αν προσελαβε δικηγορο μελος αυτου του φορουμ και ομιλει εξ ονοματος του!!!
Σημ 2. Αν ειναι να μην μπορουμε να δημοσιευουμε τα παραπονα μας για τον οποιον εμπορο τοτε γιατι να υπαρχουν τα φορα? Ουτε ονοματα ειπε ο αντμιν ουτε επωνυμια εταιρειας, εξάλλου στην Καληροης δεν ειναι ενα μονον καταστημα του ειδους!!!!!!!!!
Σημ 3. δεν ειναι Ο.Μ.Ε αλλα Ο.Ε.Μ. (Original Equipment manufacturer),για να μην μπερδευτει το....δικαστηριο!!!!!;)
Σημ 4. δηλωνω κατηγορηματικα οτι με τον ιδιοκτητη του συγκεκριμενου καταστηματος ειμασταν και συμμαθητες στο γυμνασιο και απο εκει αγοραζω τα τακακια μου 10 χρονια τωρα και ουδεποτε συναντησα καποιο προβλημα στην εξυπηρετηση απο αυτον, ΠΟΤΕ!!!!! και απο εκει θα συνεχισω να τα αγοραζω!!!

loulou1100gs
16-07-2010, 08:08
κι εγω θα ζητησω να ειπωθει ΟΛΗ η αληθεια για το περιστατικο και τα παρελκομενα του!! π.χ. ενεργεις σαν συνηγορος του εν λογω εμπορου ¨η ησουν παρον στο περιστατικο? Φαινεται να εχεις επικοινωνησει μαζι του - αν δεν ησουν παρον - και να εχετε μιλησει, οποταν θα ηθελα, ισως και άλλοι να θελουν, να μου/μας το εξηγησεις αυτο!!!!
Εχεις καποιο ιδιαιτερο λογο να λαμβανεις υποψιν σου και να ανεβαζεις στο φορουμ τα λεγομενα του εμπορου αμφισβητωντας ευθεως τον αντμιν πραγμα που δεν εχεις κανει μεχρι τωρα με αλλονων απλων μελων ''παρατηρησεις'' για άλλους εμπορους?
Τι σε ωθησε αραγε να το κανεις αυτο? επαγγελματικοι, προσωπικοι, οικονομικοι......κ.λ.π. λογοι?????
Ετσι για να ξερουμε κατω απο πιο πρισμα μιλαμε!!!!

Σημ 1. Αν θελει να ακουσθει ο ''εναγομενος'' σηκωνεται στο ''εδωλιο'' και ζητα τον λογο και μιλαει, με άλλα λογια κανει μια εγγραφη και τα λεει οπως νομιζει οτι ειναι τα πραγματα, εκτος κι αν προσελαβε δικηγορο μελος αυτου του φορουμ και ομιλει εξ ονοματος του!!!
Σημ 2. Αν ειναι να μην μπορουμε να δημοσιευουμε τα παραπονα μας για τον οποιον εμπορο τοτε γιατι να υπαρχουν τα φορα? Ουτε ονοματα ειπε ο αντμιν ουτε επωνυμια εταιρειας, εξάλλου στην Καληροης δεν ειναι ενα μονον καταστημα του ειδους!!!!!!!!!
Σημ 3. δεν ειναι Ο.Μ.Ε αλλα Ο.Ε.Μ. (Original Equipment manufacturer),για να μην μπερδευτει το....δικαστηριο!!!!!;)
Σημ 4. δηλωνω κατηγορηματικα οτι με τον ιδιοκτητη του συγκεκριμενου καταστηματος ειμασταν και συμμαθητες στο γυμνασιο και απο εκει αγοραζω τα τακακια μου 10 χρονια τωρα και ουδεποτε συναντησα καποιο προβλημα στην εξυπηρετηση απο αυτον, ΠΟΤΕ!!!!! και απο εκει θα συνεχισω να τα αγοραζω!!!

Ευχαριστώ για το ύφος, με διευκολύνεις.Τα πράγματα με τη σειρά:
1.Πελάτης του είμαι πολύ πιό παλιός από σένα (ήδη από τον Ιούλιο του 1994 μόλις άνοιξε).Και εγώ το έγραψα ότι μηδέποτε συνάντησα το παραμικρό πρόβλημα και εξακολουθώ να είμαι πελάτης του.
2.Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις, απλά εμείς ακούσαμε την μια άποψη.Η άλλη δεν μπορεί να ακουσθεί και γίνεται έρμαιο κάθε λογής σχολίων από σχετικούς και από άσχετους (κατά κανόνα).Το θεωρείς έντιμο, δεοντολογικό, ηθικό να χλευάζεται κάποιος που δεν είναι μέλος και δεν έχει την υποχρέωση να είναι;Με την λογική αυτή λοιπόν, ο οποιοσδήποτε, θα μπορούσε σε άλλα fora να λέει ο,τιδήποτε για σένα, για μένα, τον Στράτο, το Δημήτρη, το Γιώργο, τη Μίνα (τυχαία τα ονόματα) κ.ο.κ.Πώς θα σου φαινόταν;
3.Συνήγορος αυτόκλητος δεν είμαι κανενός.Την κοινή λογική υπερασπίζομαι και κανόνες συγκεκριμένης δεοντολογίας (βλ.συνθήκη Βουδαπέστης για τα fora,blogspots κλπ, ήδη εσωτερικό δίκαιο-κανόνες παρόντος forum).
4.Το κατάστημα "φωτογραφίζεται" χαρακτηριστικά.Εξ άλλου είναι γνωστό τοίς πάσι για την εξειδίκευσή του (τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια...)
5.Ο "εναγόμενος" δεν έχει εδώλιο, ο κατηγορούμενος έχει.Στον μεν εναγόμενο μπορεί ο δικαστής να απευθύνει διευκρινιστικές ερωτήσεις εάν παρίσταται (δεν είναι υποχρεωτική η παρουσία του), ο δε κατηγορούμενος απολογείται πάντα τελευταίος.
6.Ασφαλώς και είναι πρωταρχική αποτολή ενός forum η ενημέρωση και η πληροφόρηση.Η αντικειμενική όμως.
Για την ταμπακιέρα δεν άκουσα κανέναν να μιλά ή να γράφει.
α)Τελικά τα τακάκια της Brembo που πουλιούνται στο ελεύθερο εμπόριο είναι ή δεν είναι ίδια με αυτά που πουλά η "μαμά" εταιρία;
β)Πώς εξηγείται η χαοτική διαφορά τιμής;
γ)Πώς εξηγείται η διαφορά τιμολογίου (για το ίδιο προϊόν) στις υπόλοιπες χώρες της Ε.Ε. (που έχουν υψηλότερο βιοτικό επίπεδο) σε σχέση με τις τιμές της εδώ αντιπροσωπείας;
δ)Ρωτά κάποιος τον "λαδά" για την ταυτοσημία του λαδιού ή της βαλβολίνης; Τον λαστιχά του;
ε)Προς τι τόσος ντόρος;Αισίως είμαστε στην 11η σελίδα...Εχω αυτή την εύλογη απορία.Εδώ "κουρεύτηκαν" μοτέρ και μοτέρ σε συνεργεία και δεν ακούστηκε το παραμικρό.Αντικαταστάθηκαν ολοκαίνουργιες μοτό λόγω ελαττωμάτων και δεν πήραμε μυρωδιά.
Μήπως λοιπόν βλέπουμε το δένδρο και χάνουμε το δάσος;
Προσέξτε την ειδοποιό διαφορά:δεν εκφράστηκαν παράπονα για ποιότητα υλικού ή δουλειάς αλλά για επικοινωνιακή προσέγγιση και ανθρώπινο χαρακτήρα.Αφορά αυτό την ολότητα;Αφορά την ολότητα αν ο τάδε μηχανικός έχει κάποιο "τικ" ή ο δείνα είναι ενδεχομένως "κουνιστός";Ο εδώ παραπονούμενος υβρίστηκε ή άλλως πως προσβλήθηκε με έργα ή λόγια από τον συγκεκριμένο καταστηματάρχη;
Δεν νομίζω, άλλωστε θα το έγραφε στα ίσια.
Περί κινήτρων τώρα:εσύ που αυτοαποκαλείσαι παλιός του συμμαθητής, γιατί δεν τον ρωτάς να μάθεις, γνωρίζεστε άλλωστε από παιδιά,έτσι δεν είναι;Αν σε ήξερα και post αφορούσε εσένα,να είσαι βέβαιος την ίδια στάση θα είχα.Θα είχα τότε συγκεκριμένο όφελος "οικονομικό,επαγγελματικό,προσωπικό";Δεν νομίζω.Δεν είναι όλα "ωφέλεια" στη ζωή φίλε μου.Αυτή είναι η διαφορά μας.Και η διαφορά μας με τον συγκεκριμένο καταστηματάρχη είναι απλή: αυτός γράφει χιλιόμετρα σε κοντέρ μοτοσυκλετών, εμείς σε πλήθος post...

mjtir
16-07-2010, 08:59
Καμιαν αντιρηση ....Αλλα σαν παλιος του πελατης δεν του κανεις και καμια φιλικη συσταση να βελτιωσει λιγο την συμπεριφορα του γιατι στις δυσκολες εποχες που ζουμε και την συνεχιζομενη διείσδυση του ηλεκτρονικου εμποριου δυσκολευομαι να τον φανταστω να κανει καποια αλλη δουλεια .</p>
Υγ. Δηλ. φιλε μου αν ο χ ειναι καλος εραστης πρεπει να παω την γυναικα μου να την γ................... . Νατο και το πρωτο μπαναρισμα ....

ntinopoulos
16-07-2010, 09:02
Καμιαν αντιρηση ....Αλλα σαν παλιος του πελατης δεν του κανεις και καμια φιλικη συσταση να βελτιωσει λιγο την συμπεριφορα του γιατι στις δυσκολες εποχες που ζουμε και την συνεχιζομενη διείσδυση του ηλεκτρονικου εμποριου δυσκολευομαι να τον φανταστω να κανει καποια αλλη δουλεια .</p>
κι αν δεν τον νοιαζει να χει δουλεια και δουλευει απο χομπι?:rolleyes:

Carduelis
16-07-2010, 09:51
Από ότι φαίνεται, ο καθένας μας βλέπει και μια άλλη "ταμπακιέρα" στην ιστορία αυτή.
Με αφορμή την εμπειρία του Αrkas, πολλοί "άσχετοι", "αργόσχολοι" και "εύθικτοι" εδώ μέσα σχολίασαν την συμπεριφορά του συγκεκριμένου επαγγελματία (άλλοι με ευγενικό τρόπο και άλλοι λιγότερο) καταθέτοντας τις δικές τους εμπειρίες. Προφανώς εκτιμούν οτι η σωστή συμπεριφορά είναι τόσο απαραίτητο συστατικό ενός επαγγελματία, ακόμα και του καλύτερου, ώστε να αξίζει 11 σελίδες σχολίων. Περισσότερο και από το αν τα "μπαμπάς" τακάκια είναι καλύτερα ή φθηνότερα από τα "μαμά" τακάκια. Τώρα το πώς θα αξιολογήσει ο καθένας από μας τις γνώμες αυτές είναι δική του δουλειά.
Το φόρουμ όμως απέχει πολύ σαν έννοια από την δικαστική αίθουσα, γι αυτό και μπορούμε να συχνάζουμε και "αργόσχολοι" και "άσχετοι" εδώ μέσα. Για μένα "βήμα" απόψεων είναι και άποψη δικαιούται να εκφράσει και αυτός που έχει γράψει χιλιάδες χιλιόμετρα στη μηχανή του και αυτός που έχει τη μοτο σαν χόμπυ. Τη δεοντολογία όμως (κοινώς κανόνες καλής συμπεριφοράς) καλό είναι να την τηρούνε και οι δύο.
Συμφωνώ με τον loulou1100gs οτι δεν πρέπει ο καθένας εδώ μέσα να παίρνει το φραγγέλιο και κόβει κεφάλια ή να σπιλώνει ανθρώπους ανεξέλεγκτα.
Προφανώς στο φόρουμ δεν θάπρεπε να χρειαζόμαστε ούτε admins ούτε εισαγγελέα από πάνω μας για να τηρηθούν μερικά αυτονόητα: σεβασμό στις απόψεις όσων διαφωνούν μαζί μας, δίχως προσβλητικούς χαρακτηρισμούς.
Και όπου ή όποτε κανείς "ξεφύγει" δεν χρειάζεται να τον χώσουμε στη φυλακή, αρκεί και μια συγγνώμη ή ένα ανέκδοτο.

GeorgeP
16-07-2010, 09:59
Ευχαριστώ για το ύφος, με διευκολύνεις.Τα πράγματα με τη σειρά: ...

Το υφος μου ηταν ακριβως το ιδιο με το δικο σου απευθυνομενος σε ενα μελος και αντμιν αυτου του φορουμ!


1.Πελάτης του είμαι πολύ πιό παλιός από σένα (ήδη από τον Ιούλιο του 1994 μόλις άνοιξε).Και εγώ το έγραψα ότι μηδέποτε συνάντησα το παραμικρό πρόβλημα και εξακολουθώ να είμαι πελάτης του. ...

Εχουν σημασια τα 5 χρόνια διαφορα? Μηπως θελεις να υπογραμμισεις την ιδιαιτερη φιλικη σου σχεση με τον συγκεκριμενο?


2.Μηδενί δίκην δικάσεις πριν αμφοίν μύθον ακούσεις, απλά εμείς ακούσαμε την μια άποψη.Η άλλη δεν μπορεί να ακουσθεί και γίνεται έρμαιο κάθε λογής σχολίων από σχετικούς και από άσχετους (κατά κανόνα).Το θεωρείς έντιμο, δεοντολογικό, ηθικό να χλευάζεται κάποιος που δεν είναι μέλος και δεν έχει την υποχρέωση να είναι;Με την λογική αυτή λοιπόν, ο οποιοσδήποτε, θα μπορούσε σε άλλα fora να λέει ο,τιδήποτε για σένα, για μένα, τον Στράτο, το Δημήτρη, το Γιώργο, τη Μίνα (τυχαία τα ονόματα) κ.ο.κ.Πώς θα σου φαινόταν; ...

Τι θα πει ‘’η αλλη δεν μπορει να εισακουσθει’’? γιατι θεωρεις οτι ο συγκεκριμενος χλευαστηκε? Ο αντμιν ειπε κι εγραψε περι ελλειπους πληροφορησης κι εξεφρασε τον προβληματισμο του δημοσια! Δηλαδη αν το εκανε σε εναν καφε μπροστα σε 30 μελη πιστευεις οτι θα ειχε λιγοτερο αντικτυπο? Δεν θα διαδιδοταν τοτε απο στομα σε στομα?
Και τι θα πει δεν εχει την ‘’υποχρεωση να ειναι μελος’’? εχει την υποχρεωση ο καθεις επαγγελματιας να κανει οτι θελει στην μοτοσυκλετα ΜΟΥ/ΜΑΣ και οταν καποιος εχει παραπονα απο αυτον να τα κραταει κρυφα?
Ποιος ειπε εξαλλου να γινει μελος? Ο καθε θιγομενος επαγγελματιας ¨η μη εχει την υποχρεωση οταν θιγεται να υπερασπιστει τον εαυτον του......ακομα και με φαξ προς τον διαχειριστη του φορα!!! Ο δαχειριστης εχει την υποχρεωση να το αναρτησει στο φορα του πραγμα που οχι μονον θα το κανανε σε αυτο εδω το φορα αλλα θα το εβαζαν και σε XLμεγεθος!!!
Αυτη ειναι η δυναμη των φορα αγαπητε μου και οποιανου του αρεσει!!!

Αν καποιος ελεγε διαφορα για μενα σε άλλα φορα και το μαθαινα θα κοιταζα να μπω σε αυτα να δω τι γραφεται να γινω μελος και να υποστηριξω τον εαυτον μου! Δεν θα περιμενα απο τον φιλο μου τον δικηγορο που ειναι κι αυτος μελος αυτου του φορουμ να μου το σφυριξει και να το βαλω να βγαλει τα καστανα απο την φωτια γιατι σαν δικηγορος εχει ‘’λέγειν’’!!!!!


3.Συνήγορος αυτόκλητος δεν είμαι κανενός.Την κοινή λογική υπερασπίζομαι και κανόνες συγκεκριμένης δεοντολογίας (βλ.συνθήκη Βουδαπέστης για τα fora,blogspots κλπ, ήδη εσωτερικό δίκαιο-κανόνες παρόντος forum). ...

Ελπιζω την ιδια λογικη και νομοθεσια να εφαρμοζεις και σε αλλα φορα και ειδικα blogspots τα οποια βριθουν απο ψευτικες αληθειες!!!! Θυμασαι την γριππη? ολοι θα πεθαιναμε αν καναμε το εμβολιο της!!!!!!!
Η κοινη λογικη Συναδελφε ειναι σπανιως κοινη για 50 ανθρωπους! Συνηθως οι 5 συμφωνουν και οι 45 διαφωνουν!
Που ειδες την παραβιαση κανονων του παροντος φορουμ?


4.Το κατάστημα "φωτογραφίζεται" χαρακτηριστικά.Εξ άλλου είναι γνωστό τοίς πάσι για την εξειδίκευσή του (τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια...) ...
Το τι κανει νιαου-νιαου στα κεραμιδια μπορει να το εκλαβει καποιος σαν ενα σκυλο που ξερει ξενες γλωσσες.....;) η κοινη λογικη που λεγαμε που μονον κοινη δεν ειναι!! Το καταστημα δεν φωτογραφιζεται διοτι κατα μηκος της Καλληροης υπαρχουν αλλα 3-4 με τακακια και συστηματα φρενων! Ακομα κι αν φωτογραφιζεται τι προβλημα εχεις? Φωτογραφια θολη ειναι οπως και τοσες φωτογραφικες διαταξεις στην Βουλη των Ελληνων για να ευνοηθουν καποιοι!! Δημοκρατια εχουμε και οχι αλλο πολιτευμα!!!



5.Ο "εναγόμενος" δεν έχει εδώλιο, ο κατηγορούμενος έχει.Στον μεν εναγόμενο μπορεί ο δικαστής να απευθύνει διευκρινιστικές ερωτήσεις εάν παρίσταται (δεν είναι υποχρεωτική η παρουσία του), ο δε κατηγορούμενος απολογείται πάντα τελευταίος. ...

Πολυ ωραια και σωστα, αρα ο ‘’κατηγορουμενος’’ εχει βημα, ο δικος μας εδω που ‘’δικαζεται’’ γιατι δεν κανει χρηση αυτου του βηματος που αναμφισβητητα θα του δοθει αν το θελησει???????
Οπως δοθηκε στον Πατρινο εμπορο που τον ''εκοψε'' η Μακαν!! Κι εκει ακουστηκαν διαφορα και βημα δοθηκε!



6.Ασφαλώς και είναι πρωταρχική αποτολή ενός forum η ενημέρωση και η πληροφόρηση.Η αντικειμενική όμως. ...
Τι ειναι αντικειμενικο για μενα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι και για σενα!!!!
‘’ Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι υποκειμενικοί με τον εαυτό τους και αντικειμενικοί με τους άλλους, τρομακτικά αντικειμενικοί μερικές φορές -όμως σκοπός είναι να είμαστε αντικειμενικοί με τον εαυτό μας και υποκειμενικοί με τους άλλους’’ Κιρκεγκααρντ Σορεν
Αντικειμενικοτητα=αμεροληψια, ‘’ Οι όμοιοι διάκεινται ευμενώς προς τους ομοίους τους’’ Ξενοφων
‘’ Το πιο δύσκολο θάρρος είναι η αμεροληψία’’ αγνωστος
Εισαι αραγες τοσο θαρραλεος? Δεν νομιζω, διοτι αν ησουν θα ειχες ακουσει και τα δυο ακρα επι προσωπικου επιπεδου και οχι τον ενα απο το ποστ και τον άλλο με καφε κα τσιγαρο!!!!!

Βασει λοιπον των παραπανω σοφων αποφθευγματων η αντικειμενικοτητα ειναι μια προσωπικη αρετη την οποια ο καθεις αντιλαμβανεται οπως θελει!!! Αν εγω θεωρω αντικειμενικο οτι η GSειναι μαπα οτι και να μου λενε οι υπόλοιποι δεν θα αλλαξω αυτην την αντικειμενικη αποψη μου!!!!!!!


Για την ταμπακιέρα δεν άκουσα κανέναν να μιλά ή να γράφει.
α)Τελικά τα τακάκια της Brembo που πουλιούνται στο ελεύθερο εμπόριο είναι ή δεν είναι ίδια με αυτά που πουλά η "μαμά" εταιρία; ...
Το γραφω και πιο πανω σε άλλο ποστ αλλα επαναλαμβανω ....την ταμπακιερα κι εδω. Εξαρταται απο τις προδιαγραφες του ενος ¨η του άλλου οι οποιες εκφραζονται με διπλα γραμματα του αγγλικου αλφαβητου (HH, DD, FFκ.λ.π). Οσο πιο μεγάλα σε σειρα τα γραμματα π.χ. το ΗΗ ειναι μετα το DD τοσο μεγαλυτερη αντοχη εχουν στην μεταδοση της θερμοκρασιας εχουν στα υγρα των φρενων αποφευγοντας ετσι το ‘’χασιμο’’ των απο υπερθερμανση!!! Με άλλα λογια τα τακακια που φορεσε ο συγκεκριμενος στον αντμιν κατα πασα πιθανοτητα ειναι καλυτερα απο της μαμας. Συνηθως ετσι κανει ο συγκεκριμενος εμπορος!


β)Πώς εξηγείται η χαοτική διαφορά τιμής; ...

με το ιδιο τροπο που εξηγειται και η τιμη του ρελε βενζινης στα GS, στο ελευθερο εμποριο ο ιδιος της Bosch κανει 5 ευρο (μα ο ιδιος ακριβως) και στην ‘’μαμα’’ 140!!!!!!!!


γ)Πώς εξηγείται η διαφορά τιμολογίου (για το ίδιο προϊόν) στις υπόλοιπες χώρες της Ε.Ε. (που έχουν υψηλότερο βιοτικό επίπεδο) σε σχέση με τις τιμές της εδώ αντιπροσωπείας; ...

Για τον ιδιο λογο που ενα στεντ (καρδιολογικο υλικο) της ταδε εταιρειας στην ευρωπη κανει 100ε κι εδω χρεωνεται 2000!!! Συν του οτι για τους Ελληνες εμπορους (οχι ολους, και ο συγκεκριμενος φρενας δεν ειναι απο αυτους τους κακους) θεωρουν οτι ο ελληνας με τα δανεια που παιρνει εχει λεφτα οποταν ‘’παμε να τον σκισουμε’’!!!



δ)Ρωτά κάποιος τον "λαδά" για την ταυτοσημία του λαδιού ή της βαλβολίνης; Τον λαστιχά του; ...

ειναι καποιος λαδας απο εμας? Λαστιχας ισως? Κι ομως ολοι ρωτιομαστε μεταξυ μας για το ταδε λαδι / λαστιχο! Και τι περνουμε? Αυτο που λεει η πλειοψηφια οτι ειναι ‘’αριστο’’!



ε)Προς τι τόσος ντόρος;Αισίως είμαστε στην 11η σελίδα...Εχω αυτή την εύλογη απορία.Εδώ "κουρεύτηκαν" μοτέρ και μοτέρ σε συνεργεία και δεν ακούστηκε το παραμικρό.Αντικαταστάθηκαν ολοκαίνουργιες μοτό λόγω ελαττωμάτων και δεν πήραμε μυρωδιά.
Μήπως λοιπόν βλέπουμε το δένδρο και χάνουμε το δάσος; ...

Πως δεν ακουστηκε!!!! Για κανε μια αναδρομη σε προηγουμενα ποστ να δεις τι γινεται!! Και μαλιστα με ονοματα!!!! Αλλα κανεις δικηγορος δεν κουνηθηκε!!! Μηπως ειναι σοφοτερο αυτο?



Προσέξτε την ειδοποιό διαφορά:δεν εκφράστηκαν παράπονα για ποιότητα υλικού ή δουλειάς αλλά για επικοινωνιακή προσέγγιση και ανθρώπινο χαρακτήρα.Αφορά αυτό την ολότητα;Αφορά την ολότητα αν ο τάδε μηχανικός έχει κάποιο "τικ" ή ο δείνα είναι ενδεχομένως "κουνιστός";Ο εδώ παραπονούμενος υβρίστηκε ή άλλως πως προσβλήθηκε με έργα ή λόγια από τον συγκεκριμένο καταστηματάρχη;
Δεν νομίζω, άλλωστε θα το έγραφε στα ίσια. ...

Γιαυτο απορω/ουμε με την επιθεση σου στον αντμιν!!! Η συμπεριφορα και η παροχη επαρκων εξηγησεων για το οτιδηποτε πουλαει ενας εμπορος ειναι το Α-Ω πρωτον της πωλησης πριν την αγορα αλλα ακι η διατηρηση του πελατη το επομενο χρονικο διαστημα!!



Περί κινήτρων τώρα:εσύ που αυτοαποκαλείσαι παλιός του συμμαθητής, γιατί δεν τον ρωτάς να μάθεις, γνωρίζεστε άλλωστε από παιδιά,έτσι δεν είναι; ...

Αυτοαποκαλουμαι???? Ρωτα τον Παντελης Γιωργος – ΛΑΝΣ - 1975-1981!!!! Κι επειδη εχουν περασει 30-35 χρονια απο τοτε... πριν 2 μηνες πηρα τακακια EBCγια το Βαραντερο μου!
Η σχεση μου μαζι του ειναι αποκλειστικα πελατη-εμπορου και ως τετοιον τον σεβομαι! Δεν θα μπορουσα να του ανοιξω τετοια κουβεντα! θα μπορουσα ομως να τον κουβεντιασω για θεματα τακακιων οπως εχουμε κανει στο παρελθον! Κι επαναλαμβανω ΠΟΤΕ δεν με κοροιδεψε!!!!! Ουτε στο προιον ουτε στην τιμη, ουτε στις εξηγησεις που ζητησα!


Αν σε ήξερα και post αφορούσε εσένα,να είσαι βέβαιος την ίδια στάση θα είχα.Θα είχα τότε συγκεκριμένο όφελος "οικονομικό,επαγγελματικό,προσωπικό";Δεν νομίζω.Δεν είναι όλα "ωφέλεια" στη ζωή φίλε μου.Αυτή είναι η διαφορά μας.Και η διαφορά μας με τον συγκεκριμένο καταστηματάρχη είναι απλή: αυτός γράφει χιλιόμετρα σε κοντέρ μοτοσυκλετών, εμείς σε πλήθος post...

Οχι δεν θα το εκανες.......διοτι δεν το εχεις κανει ΠΟΤΕ ως τωρα σε ‘αλλα αναλογα ποστς που αφορουν άλλους επαγγελματιες! Εδω το εκανες ορμωμενος απο την φιλικη σου σχεση με τον συγκεκριμενο εμπορο! Θα μπορουσες κάλλιστα να επικοινωνησεις με ΠΜ ¨η τηλεφωνικα με τον αντμιν και να του πεις τις αποψεις σου και τις προθεσεις σου παρα να του επιτεθεις δημοσια! Και αυτος να εισαι σιγουρος οτι θα ‘’κατεβαζε’’ το ποστ του ¨η θα το εφτιαχνε διαφορετικα!!!

Το ‘’ολα δεν ειναι ωφέλεια φιλε μου’’ να το πεις στην BMWπου πουλαει το ΙΔΙΟ τακακι στην διπλασια τιμη εκμεταλευομενη το ονομα της και την ταχα μου ‘’διαφορετικοτητα’’ των προιοντων της!! Λες και η καθε Βremboεχει διαφορετικη γραμμη παραγωγης για αυτην ¨η την ντουκατι!!!!!
Να το πεις ακομα και στον εαυτον σου που ετοιμος ησουν να πηγαινες την υποθεση στο δικαστηριο. Τουλαχιστον ετσι διαφαινοταν απο τα ποσταρισματα σου........ ‘’συνθήκη Βουδαπέστης για τα fora,blogspots κλπ, ήδη εσωτερικό δίκαιο’’ !
Υποβοσκουσα απειλη το λεω εγω αυτο!!!

aeriko
16-07-2010, 10:38
Αρκετά τράβηξε το "παραμύθι" για τον τακατζή ή φρενά ή επαγγελματία ή όπως αλλιώς τον θεωρούμε. Αρκετοί "αργόσχολοι" και "άσχετοι" του έκαναν την τιμή να ασχοληθούν μαζί του και παρ όλα αυτά δεν ευαισθητοποιήθηκε, γιατί γνωρίζει πολύ καλά τι συμβαίνει, να μπει και να μας πεί δύο κουβέντες, παρά αφήνει την επαγγελματική του υπόσταση να την χειρίζονται "άσχετοι" και "αργόσχολοι".

HAWK_46
16-07-2010, 11:01
Αρκετά τράβηξε το "παραμύθι" για τον τακατζή ή φρενά ή επαγγελματία ή όπως αλλιώς τον θεωρούμε. Αρκετοί "αργόσχολοι" και "άσχετοι" του έκαναν την τιμή να ασχοληθούν μαζί του και παρ όλα αυτά δεν ευαισθητοποιήθηκε, γιατί γνωρίζει πολύ καλά τι συμβαίνει, να μπει και να μας πεί δύο κουβέντες, παρά αφήνει την επαγγελματική του υπόσταση να την χειρίζονται "άσχετοι" και "αργόσχολοι".

Παναγιώτη απο όσα έχεις διαβάσει μέχρι τώρα για την συμπεριφορά του, περιμένεις να μας μιλήσει?? :sm1: :cool::cool::cool:

aeriko
16-07-2010, 12:15
Παναγιώτη απο όσα έχεις διαβάσει μέχρι τώρα για την συμπεριφορά του, περιμένεις να μας μιλήσει?? :sm1: :cool::cool::cool:
Οχι και γι αυτό δεν θα τον προτιμήσω. Στις μέρες που ζούμε, εκτός από τα οικονομικά προβλήματα που έχουμε, αναζητούμε μεν τις βέλτιστα οικονομικές λύσεις, αμπαλαριμένες δε από την ευχάριστη προσωπικότητα του κάθε επαγγελματία. Δεν ζητάμε και παράλογα πράγματα, πληρώνουμε. Μας "κουράσανε" πλέον οι "ξερόλες" οι "επιστήμονες" και τα "βαριά πεπόνια".

gthes
16-07-2010, 12:30
"βαριά πεπόνια".


Όταν βλέπεις 2 πεπόνια αγοράζεις το ποιό καλοσχηματισμένο και το κακομούτσουνο το αφήνεις στο πάγκο.Ενώ ξέρεις οτι και τα 2 πεπόνια μέσα τους την ίδια γλύκα έχουν.Άρα μετράει και το περιτύλιγμα.Για να μην σας πω για στραβοχημένα τρίγωνα πανοράματος:sm7:

tsak8
16-07-2010, 19:09
Να πώ και εγώ?
Είχα πάει μια φορά Καλλιρόης το 2002.Μια χαρά αλλά δεν ξαναπήγα.
Στον Περιστερά έχω αλλάξει 4 φορές και έχω στείλει άλλους 3.
Όλοι ικανοποιημένοι :D

giclas
16-07-2010, 19:36
δφ

giclas
16-07-2010, 19:37
[QUOTE=giclas;185749]στο χοργιο μου λεναι
αθροπος που μπεννη στο καφενε τζε ελαλει με γιασου με καλοστο
στο πανα¨ι¨ρη επαρτο τζε οσα σου δοσου δοστο

:sm7::sm7:

vpentza
16-07-2010, 19:53
να θυμίσω ότι η αξία ενός ζευγαριού από αυτά τα ακατανόμαστα αναλώσιμα είναι το 0,5% της τελικής αξίας της μοτό.
παίζουμε λοιπόν τον παπά ψάχνοντας τί ????????
δεν θα προσθέσω κάτι γιατί έχω διαβάσει στατιστικές που λένε ότι τον μήνα Ιούλιο γίνονται τα περισσότερα εγκλήματα...

κανονίστε αύριο να πιείτε καμιά μπύρα με φίλους και αφήστε τους τσακωμούς...αιντε....;););)

loulou1100gs
19-07-2010, 08:58
Προς "GeorgeP":
ξαναδιάβασε τα ποστ μου προσεκτικά και νηφάλια.Θίγεται ο admin ή προστατεύεται;Εγώ λοιπόν καταθέτω την εξής πρόταση:ο περί ού ο λόγος πληροφορήθηκε τα παρόντα από τρίτον και όχι από μένα.Γιατί το forum δεν του ζητά επίσημα την άποψή του;Σε ό,τι αφορά στον admin,εκείνος ξέρει καλύτερα από τον καθένα σας αν τον εκτιμώ,αν μιλώ και γράφω ευθέως.Ρώτα και τους παλιότερους εδώ.
Ξαναρωτώ (για τελευταία φορά):όταν πληρώνουμε έναν τεχνικό για εργασία του ή ένα έμπορο για αγορά αξεσουάρ, μας ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο η αρτιότητα της δουλειάς του ή ο παράγων "δημόσιες σχέσεις";Με το χέρι στη καρδιά πέστε μου πόσοι από σας δεν την πατήσατε από τεχνίτες ή εμπόρους κλπ που πούλησαν "φιλία,γνωριμία,κολλητηλίκι" και έλεγαν το κλασσικό "να περάσεις να πιούμε κανά καφέ".Είμαι πολλά χρόνια στο χώρο αδελφέ και ξέρω τους περισσότερους απ' αυτούς απ' έξω και ανακατωτά...Αστα να πάνε.
Να σε πιάνει η ψυχή σου.Πραγματικοί bikers τεχνίτες ή έμποροι είναι ελάχιστοι.Οι περισσότεροι είναι "αλεξιπτωτιστές" που είδαν "μπεζαχτά" και όρμησαν...Οι "αυθεντικοί" είναι-εκ των συνθηκών άραγε;-λιγομίλητοι και απόμακροι.
Μπορεί το λάθος να είναι δικό μου.Πιθανόν.Βλέπεις έχω μείνει στην εποχή που ο "Αντώνης" θυμόταν την κάθε μοτό ξεχωριστά, ο Ακρίβος σου φώναζε στην Αλεξάνδρας "γλυστράς επικίνδυνα" κι ο Παπουτσάς ρώταγε "πάλι εδώ;"...
Μνήμες: τον "Ιταλό" τον ξέρουμε όλοι. Εχουμε ενδεχομένως ακούσει πόσο δύσκολος άνθρωπος είναι.Καλοκαίρι του '93 είμαι μέσα για χούφτες "ACERBIS" και φυσικά με τον τρόπο του μου λέει "ξεμπέρδευε"...Μπαίνει και νεαρός "αλητόφατσα" με ένα χιλιοταλαιπωρημένο "Nolan" στο χέρι.Τον βλέπει ο "Ιταλός" και βγάζει φλύκταινες...Το παλληκάρι του λέει: "κύριε Κώστα είμαι ο τάδε, τρέχω σε αγώνες αλλά δεν έχω χρήματα για δερμάτινη φόρμα".Ολοι τσιμπολογιόμαστε περιμένοντας την αντίδραση του "Ιταλού". Εκείνος αφού τον "έκοψε" από κορυφής μέχρις ονύχων τον παίρνει αγκαλιά από τον ώμο και του λέει "διάλεξε ποιά θέλεις, καλοφόρετη και πρόσεχε".Εμείς κάγκελο... Κατά τα λοιπά ο "Ιταλός" είναι "στραβόξυλο,απότομος" κλπ,κλπ.Αυτή είναι η εποχή μου αγαπητέ συν-φορουμίστα και αυτά τα βιώματά μου.Καλό καλοκαίρι σου εύχομαι και πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα.

GeorgeP
19-07-2010, 11:16
Προς "GeorgeP":
ξαναδιάβασε τα ποστ μου προσεκτικά και νηφάλια.Θίγεται ο admin ή προστατεύεται;.

Το καθε νομισμα εχει δυο οψεις, η μια ειναι αυτη που λες, η οποια αναιρειται αμεσα οταν αναφερεις ''συνθηκη Βουδαπεστης περι.......''!!!
Αυτο ειναι εμμεση απειλη!!!!!!

Οτι ποστ διαβαζω το διαβαζω πανω απο 10 φορες ''προσεκτικα και νηφαλια'' γιαυτο και συνηθως αργω να απαντησω σε καποια!!!!!



Γιατί το forum δεν του ζητά επίσημα την άποψή του;;.

Ο ''θίγων'' δεν ζητα την γνωμη του ''θιγμενου''!! Ο δευτερος απαντα στον πρωτο εφοσον αισθανεται οτι θιγεται!!!



Σε ό,τι αφορά στον admin,εκείνος ξέρει καλύτερα από τον καθένα σας αν τον εκτιμώ,αν μιλώ και γράφω ευθέως.Ρώτα και τους παλιότερους εδώ.;;.

πιο παλιους απο ποίον? απο μενα? δεν νομιζω να υπαρχουν και πολλοί!!;):)


Ξαναρωτώ (για τελευταία φορά):όταν πληρώνουμε έναν τεχνικό για εργασία του ή ένα έμπορο για αγορά αξεσουάρ, μας ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο η αρτιότητα της δουλειάς του ή ο παράγων "δημόσιες σχέσεις";Με το χέρι στη καρδιά πέστε μου πόσοι από σας δεν την πατήσατε από τεχνίτες ή εμπόρους κλπ που πούλησαν "φιλία,γνωριμία,κολλητηλίκι" και έλεγαν το κλασσικό "να περάσεις να πιούμε κανά καφέ".Είμαι πολλά χρόνια στο χώρο αδελφέ και ξέρω τους περισσότερους απ' αυτούς απ' έξω και ανακατωτά...Αστα να πάνε.
Να σε πιάνει η ψυχή σου.Πραγματικοί bikers τεχνίτες ή έμποροι είναι ελάχιστοι.Οι περισσότεροι είναι "αλεξιπτωτιστές" που είδαν "μπεζαχτά" και όρμησαν...Οι "αυθεντικοί" είναι-εκ των συνθηκών άραγε;-λιγομίλητοι και απόμακροι..;;.

Δεν αντιλεγει κανεις σε αυτα..ομως...υπαρχουν καποιοι πελατες που θελουν να ακουνε καποια στοιχεια, να περνουν απαντησεις σε καποιες εστω χαζες ερωτησεις τους!! Ειναι η ψυχολογια τους τετοια κι ας μην ξερουνε τι θα πει τακακι!!!!
Υπαρχουν και πελατες οι οποιοι μπορει να σου βγάλουν το λαδι και να σε εξαντλησουν ψυχολογικα με τις ερωτησεις τους, την αναποφασιστηκοτητα τους και στο τελος να σου πουνε οτι ''εισαι ακριβος παρακατω το βρηκα 2ε φτηνοτερα''!!!!!!! Αλλο οι μεν κι αλλο οι δε, οι αντμιν δεν ανηκουν στους...δε!!!!


Μπορεί το λάθος να είναι δικό μου.Πιθανόν.Βλέπεις έχω μείνει στην εποχή που ο "Αντώνης" θυμόταν την κάθε μοτό ξεχωριστά, ο Ακρίβος σου φώναζε στην Αλεξάνδρας "γλυστράς επικίνδυνα" κι ο Παπουτσάς ρώταγε "πάλι εδώ;"
Μνήμες: τον "Ιταλό" τον ξέρουμε όλοι. Εχουμε ενδεχομένως ακούσει πόσο δύσκολος άνθρωπος είναι.Καλοκαίρι του '93 είμαι μέσα για χούφτες "ACERBIS" και φυσικά με τον τρόπο του μου λέει "ξεμπέρδευε"...Μπαίνει και νεαρός "αλητόφατσα" με ένα χιλιοταλαιπωρημένο "Nolan" στο χέρι.Τον βλέπει ο "Ιταλός" και βγάζει φλύκταινες...Το παλληκάρι του λέει: "κύριε Κώστα είμαι ο τάδε, τρέχω σε αγώνες αλλά δεν έχω χρήματα για δερμάτινη φόρμα".Ολοι τσιμπολογιόμαστε περιμένοντας την αντίδραση του "Ιταλού". Εκείνος αφού τον "έκοψε" από κορυφής μέχρις ονύχων τον παίρνει αγκαλιά από τον ώμο και του λέει "διάλεξε ποιά θέλεις, καλοφόρετη και πρόσεχε".Εμείς κάγκελο... Κατά τα λοιπά ο "Ιταλός" είναι "στραβόξυλο,απότομος" κλπ,κλπ.Αυτή είναι η εποχή μου αγαπητέ συν-φορουμίστα και αυτά τα βιώματά μου.Καλό καλοκαίρι σου εύχομαι και πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα.

Κι εγω στην ιδια σχολη ανηκω φιλε και συνοδοιπορε!!!
16 χρονων ξεκρανωτος, πανω κατω την ''Βουτα'' με Kawassaki Samurai δανεικο εναντιον Suzuki GS 550, 1000!!!!!
Τοτε ομως η μοτοσυκλετα ηταν κατι ρομαντικο και ειδικο!! ειχες μοτοσυκλετα ησουν ''διαφορετικος'' απο τους άλλους αυτοματως!! τοτε δεν νοειτο αντιθετα κινουμενες μοτοσυκλετες στην Εθνικη να μην χαιρετιωνται!!!!! Τωρα?????

Ακομα, τοτε''ιταλοι'' υπηρχαν.......μονον ενας!!! Κι αν σε ''εφτυνε'' αυτος ο ενας δεν ειχες πουθενα αλλου να πας και το ανεχοσουνα, τωρα ομως τα πραματα άλλαξαν και δυσκολα εως καθολου ανεχεσαι ''ιταλικες'' συμπεριφορες!! πεντε κλικ στο Ιντερνετ και βρισκω τα παντα σε πολυ καλλυτερες τιμες..ετσι απλα!!! Αν ομως υπαρχει αλλη αντιμετωπιση απο τον επαγγελματια δυσκολα τον αλλαζεις!!! Αν κατσει και διαθεσει λιγο χρονο στην παρτυ σου να σου εξηγησει το Α και το δεινα, οχι πολυ 10 λεπτα ειναι αρκετα κι αποδεκτα απο τον καθε λογικο;) πελατη, τοτε δεν παει να εχουν τα ταδε π.χ. τακακια 15ε φτηνοτερα καπου αλλου......εσυ κι εγω και ο καθε λογικος ξαναλεω πελατης θα παει στον ακριβοτερο!!!!!
Ειναι γνωστη η σχεση μου μ ε γνωστο μαγαζι αξεσουαρ στην δοιρανης, ξερεις ποσα προιοντα του εχω βρει φτηνοτερα εως πολυ φτηνοτερα (καποια ειδικα κρανη) στο ιντερνετ? Ομως δεν τον αλλαζω με τιποτε!! Γιατι? διοτι θα κατσει να μου εξηγησει 5-10 λεπτα τι ειναι αυτο που αγοραζω!!!! Εχουμε φτασει πια στο σημειο να του λεω τι θελω απο το τηλεφωνο και να αποφασιζει αυτος για μενα!!!!
Ετσι θα πρέπει να ειναι οι σχεσεις πελατη εμπορου διοτι μονον ετσι κερδιζεται η παραμονη του πελατη στο καθε μαγαζι!!!!

Καλο μας καλοκαιρι φιλε μου και μεγαλη προσοχη στους δρομους!!

gsmaniac
19-07-2010, 16:25
αφου πιασαμε τα πολυ παλια χρονια....:rolleyes::rolleyes:
ενθυμουμαι......λοιπον,αρχες του 80 το συνεργειο του νικητα του ΚΩΒΑΙΟΥ και του γιωργου του ΣΚΥΛΟΥ,στην δαφνη και αργοτερα στην δοιρανης...
ο νικητας με το χαμογελο,παντα σου ελυνε τις αποριες και σε εξυπερετουσε σε οτι λαλακια τον ρωτουσες και πιο μεσα ο τεραστιος μηχανικος ΣΚΥΛΟΣ,,μολις σε εβλεπε πιτσιρικο με το φτιαγμενο ΖΕΤΑΚΑ,σου πετουσε σφυρια,κατσαβιδια,σου εριχνε και τα καντηλια του και εφευγες με χιλια...:o:o:o
αν λοιπον ΔΕΝ υπηρχε ο νικητας στο μαγαζι,δεν θα υπηρχε και μαγαζι...;)
ειναι καποιοι τυποι,που πρεπει να τους εχεις στα μπουντρουμια και να δουλευουν ΜΟΝΟ...
πολλοι παλιογεροι θα τους θυμουνται...:D
ο νικητας ειναι μηχανικος ακομη και μαλιστα απο τους καλους,ενω ο γιωργος ασχολειται με κατι αλλο....:hmmm:

ntinopoulos
19-07-2010, 20:55
αφου πιασαμε τα πολυ παλια χρονια....:rolleyes::rolleyes:
ενθυμουμαι......λοιπον,αρχες του 80 το συνεργειο του νικητα του ΚΩΒΑΙΟΥ και του γιωργου του ΣΚΥΛΟΥ,στην δαφνη και αργοτερα στην δοιρανης...
ο νικητας με το χαμογελο,παντα σου ελυνε τις αποριες και σε εξυπερετουσε σε οτι λαλακια τον ρωτουσες και πιο μεσα ο τεραστιος μηχανικος ΣΚΥΛΟΣ,,μολις σε εβλεπε πιτσιρικο με το φτιαγμενο ΖΕΤΑΚΑ,σου πετουσε σφυρια,κατσαβιδια,σου εριχνε και τα καντηλια του και εφευγες με χιλια...:o:o:o
αν λοιπον ΔΕΝ υπηρχε ο νικητας στο μαγαζι,δεν θα υπηρχε και μαγαζι...;)
ειναι καποιοι τυποι,που πρεπει να τους εχεις στα μπουντρουμια και να δουλευουν ΜΟΝΟ...
πολλοι παλιογεροι θα τους θυμουνται...:D
ο νικητας ειναι μηχανικος ακομη και μαλιστα απο τους καλους,ενω ο γιωργος ασχολειται με κατι αλλο....:hmmm:

κανει PR σε κανα μαγαζι?:rolleyes:

gandreas
19-07-2010, 21:38
Εγώ πάντως με τόσο θέμα που το κάνετε θα πάω να δώ, όπως και μερικοί φίλοι μου. Με νοιάζει η συμπεριφορά αλλά και να είναι και μάστορας όπως και αναφέρετε;).
Το χρήμα πολλοί το μίσησαν την δόξα(δημοσιότητα) ουδείς:)

gsmaniac
19-07-2010, 21:48
Εγώ πάντως με τόσο θέμα που το κάνετε θα πάω να δώ, όπως και μερικοί φίλοι μου. Με νοιάζει η συμπεριφορά αλλά και να είναι και μάστορας όπως και αναφέρετε;).
Το χρήμα πολλοί το μίσησαν την δόξα(δημοσιότητα) ουδείς:)
ο καθενας με τα βιτσια του........:sm7:

gandreas
19-07-2010, 22:40
ο καθενας με τα βιτσια του........:sm7:



:Χαμόγελο::Χαμόγελο::Χαμόγελο:

ALX
20-07-2010, 00:33
Σιγά την επιστήμη ρε παιδιά!!! http://www.gsforum.gr/%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-25/%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%82-video-4813/

Βλέπω ότι πολλοί ενδιαφέρεστε, αλλά αυτό το θέμα έχει χαθεί στα βάθη του φόρουμ!

loulou1100gs
20-07-2010, 09:30
Ειναι γνωστη η σχεση μου μ ε γνωστο μαγαζι αξεσουαρ στην δοιρανης, ξερεις ποσα προιοντα του εχω βρει φτηνοτερα εως πολυ φτηνοτερα (καποια ειδικα κρανη) στο ιντερνετ? Ομως δεν τον αλλαζω με τιποτε!! Γιατι? διοτι θα κατσει να μου εξηγησει 5-10 λεπτα τι ειναι αυτο που αγοραζω!!!! Εχουμε φτασει πια στο σημειο να του λεω τι θελω απο το τηλεφωνο και να αποφασιζει αυτος για μενα!!!!
Ετσι θα πρέπει να ειναι οι σχεσεις πελατη εμπορου διοτι μονον ετσι κερδιζεται η παραμονη του πελατη στο καθε μαγαζι!!!!

Καλο μας καλοκαιρι φιλε μου και μεγαλη προσοχη στους δρομους!!

Και η ημέτερη σχέση με τον Γιώργο Σ ακριβώς ίδια είναι.Ομως δεν είναι όλοι οι χαρακτήρες ίδιοι, δεν έχουν όλοι το περιθώριο χρόνου ή ενδεχομένως και την διάθεση και το βασικότερο,δεν μπορούν να σε ξέρουν όπως μας ξέρει ο Γιώργος Σ. Εσύ ως "παλιοσειρά" μπορείς να αντιληφθείς την διαφορά άμεσα και ξεκάθαρα.Ο νέος όμως στο χώρο χωρίς την δική σου εμπειρία από πρόσωπα και πράγματα δεν μπορεί και μένει στις μεταφερόμενες απόψεις και εντυπώσεις με αποτέλεσμα να δημιουργούνται προκαταλήψεις
Βρίζαμε παλιά τον Μαθιό τον Τζουβαλά, τον Φαμπιάτο ότι είναι άξεστοι,απότομοι κλπ.Μόλις όμως τα πράγματα "μπαστούνωναν" εκεί τρέχαμε.Θα δώσω κι άλλο παράδειγμα: ο Χρήστος Μόνος στην Κάρπου.Λιγόλογος, πολλές φορές απότομος όμως είναι ο μοναδικός μηχανικός που δίνει ένα (1) χρόνο εγγύηση στην προσωπική του εργασία.Διαμόρφωσε το εργαστήρι/συνεργείο του κατά τέτοιο τρόπο ούτως ώστε ο πελάτης να μην παραμένει εντός αλλά να φεύγει.Το αποτέλεσμα;Τώρα το καλοκαίρι θέλεις "μέσον" για να εξυπηρετηθείς (για την ιστορία, ενώ γνωρίζει άριστα τους boxer αρνείται ευγενικά να εξυπηρετήσει "αδελφούς" για νη μην "χαλάσει την δουλειά των εξειδικευμένων/εξουσιοδοτημένων συναδέλφων").Ξέρεις τι τελικώς εφαρμόζω εδώ και χρόνια;Οποιος με ρωτά που έφτιαξες αυτό που εκείνο,που το αγόρασες αυτό κλπ, δυστυχώς δεν του δίνω απάντηση για να αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις.
Υ.Γ.
Που θα βρώ CB-900 F2 ή GS1000 σε καλή κατάσταση (τα χούγια δεν κόβονται:D)Που θα βρώ τεύχη της "Μοτοτεχνικής Επιθεώρησης" έστω και για φωτοτυπία;

GeorgeP
20-07-2010, 09:43
.................................................Υ.Γ.
Που θα βρώ CB-900 F2 ή GS1000 σε καλή κατάσταση (τα χούγια δεν κόβονται:D)Που θα βρώ τεύχη της "Μοτοτεχνικής Επιθεώρησης" έστω και για φωτοτυπία;

Για τις μοτοσυκλετες μονον απο το ιντερνετ και αν εισαι τυχερος θα δωσεις λιγα για restoring! Στην Αγγλια υπαρχουν αρκετα και νομιζω και στην Γερμανια!!

Για την ''μοτοτεχνικη επιθεωρηση'' εισαι ατυχος......περυσι εδωσα (χαρισα) ολα τα τευχη της τα οποια ειχα απο το νουμερο 1 σε ενα αρρωστο σαν κι εμας μοτοσυκλετιστη στην επαρχια! Τα εβαλε στην μοτοβιβλιοθηκη του κι εκτοτε παραμενουν εκει!!!!

PACO
21-07-2010, 15:07
προσωπικη εμπειρια¨: επαγγελματικη καταρτιση,μια χαρα στη συμπεριφορα του,πολυ καλυτερες τιμες απο ολες τις αντιπροσωπειες(βαγΙανελη..,παναγιωτοπουλο... κλπ) και απαντησε σε καθε σχετικη μου απορια..ΣΩΣΤΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ!!ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΕΙ να διαπιστωσετε οι ιδιοι αν ειναι ετσι τα πραγματα..και φυσικα...στη πορτα του καταστηματος του χωραει καθε ειδους boxer κινητηρας..φρενα εχω αψογα χωρις να εχω δει καμια μα καμια διαφορα σε σχεση με αντιπροσωπειες

nibo
21-07-2010, 16:41
Παιδες εχω παει και εγω σε αυτον, και δεν ξαναπηγα, ο τυπος εχει τελειως αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα.
Και ειδα οτι συμφωνουμε οι περισσοτεροι σε αυτο.
ΤΥΧΑΙΟ?? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!:sm7:


Και χαλαρωστε καποιοι ρε παιδια, δεν ειναι δικαστηριο εδω, φορουμ ειναι, μην μπερδευεστε.
Εδω ο καθενας γραφει την γνωμη του ειτε θετικη ειτε αρνητικη για να ανοιξει τα ματια και στους υπολοιπους συμφωνα με την κριση του.
Και δεν νομιζω οτι θελει καποιος να κανει σκοπιμα δυσφημηση η διαφημηση. Ετσι τουλαχιστων πρεπει να λειτουργει ενα φορουμ, οπως νομιζω οτι και γινεται.

Και καπου διαβασα καποιους χαρακτηρισμους για 'αργοσχολους' Δεν νομιζω οτι πρεπει να γινονται χαρακτηρισμοι. Και με αυτη την λογικη οποιος κατηγορει καποιον οτι ειναι αργοσχολος, τοτε ειναι και ο ιδιος αργοσχολος. Αφου αφιερωνει τοσο χρονο να διαβασει και να απαντησει στους 'αργοσχολους'

LuckyExplorer
22-07-2010, 18:19
…????
Δεν γράφω συχνά σχόλια εδώ στο forum.. αλλά σε τέτοιο θέμα.. λέω να γράψω και εγώ και την δική μου άποψη περί του θέματος….!!!
Πολλές φορές έχει τύχει να πας σε κάποιο μαγαζί και να μην μείνεις ικανοποιημένος … άλλος να πάει και να μείνει..!!! …
Αυτό δεν σημαίνει πως κάποια άποψη …πρέπει να είναι και αυτή ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ…και να μην υπάρχει η ΑΚΡΙΒΟΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ..!!!!!!!
Το τύπο που έχει το μαγαζί τον ξέρω εδώ και περίπου 15 χρόνια… !!!
Έχω πάρει από εκεί αμέτρητα τακάκια .. μάλιστα έχω μείνει τόσο ικανοποιημένος που έχω στείλει και σε αυτόν όλους τους γνωστούς μου και έχουν μείνει και αυτοί ικανοποιημένοι..!!!
Είναι η πρώτη φορά που ακούω τέτοια λόγια για αυτόν ..!!
Δεν θα κάνω εδώ λαϊκό δικαστήριο… !!!!!
Εάν δεν ήταν καλός στην δουλεία του ..νομίζω πως θα είχε κλείσει το μαγαζί εδώ και παρά πολύ καιρό… μόνο οι επαγγελματίες στεριώνουνε…!!!
Τα μαγαζάκια που προσπαθούν να βγάλουν αρπαχτες … έχουν περάσει προ πολλού οι εποχές τους..!!
Όσο αφορά για τα φρένα…!!! Εγώ σε κάθε servis που έχω κάνει στο F800GS ..και θέλει τακάκια ..πάω τα αγοράζω εγώ από το ********* . και τα αφήνω στο συνεργείο της BMW ( δεν λέω σε ποιο διότι δεν θέλω να κάνω καμία διαφήμιση ) ..και ποτέ δεν μου έχουν πει ότι ..κοιτά να δεις ..τα τακάκια που πήρες δεν είναι ίδια με της μαμάς και θα έχεις πρόβλημα σε αυτό και στο άλλο....!!!!!!
Άσε που γλιτώνω και ένα κάρο χρήματα..!!!
Αφού είναι ακριβώς τα ίδια… !!! αλλά στο ένα γράφουν bmw και στο άλλο γράφουν brembo…!!! Δηλαδή η brembo δίνει διαφορετικά τακάκια για τα μηχανάκια της bmw ..και διαφορετικά στα εκτός bmw..??? ..τότε τι εταιρεία είναι η brembo..??? της bmw και όχι όλων των τύπων μηχανών..!!!..???
Το τι τακάκια θέλει το μηχανάκι σου ..νομίζω πως εξαρτάτε το πώς το οδηγείς και τι χρήση κάνεις…!! Το μαθαίνεις στην πορεία …!!!
Εξάλλου ποιος μπορεί να μου πει ποια είναι τα καλύτερα φρένα … αφού υπάρχουν για όλα τα γούστα … μαλακά μεσαία μέτρια σκληρά.. ..

Ποιος έχει νιώσει στο δυνατό φρενάρισμα .. τι δεν πάει καλά..??? τα τακάκια από το ********* .. ?? τα τακάκια της μαμάς BMW ?? οι δυσκόπλακες ..??? οι αναρτήσεις ..??? τα λάστιχα ??? ..η μάλλον οι δρόμοι που έχουμε…. ???..!!!!
Απάντηση μόνο ο Rossi μπορεί να μας δώσει ..!!!!!
Αυτά ..δεν θέλω να γράψω παραπάνω ..για να είναι ευκόλως αναγνώσιμο..!!

gsmaniac
22-07-2010, 21:38
ειναι αποτομος,ειναι περιεργος ειναι λαλακας...εγω παω εκει χωρις ραντεβου διαβαζω περιοδικα μοτο του λεω να βαλει τα ιδια τακακια η τουλαχιστον να πλησιαζουν αυτη τη "παστα" των brembo...και πολυ κατω στο θεμα τιμης..χρονια πελατης με διαφορες Moto... θελει τον τροπο του...και απαντα σε καθε ρωτηση που του θετω...

ο κανονας??Ο καθενας μας εχει τον δικο του "γιατρο" για την μηχανη του που για τον αλλον ειναι λαλακας&ασχετος...:p

προσωπικη εμπειρια¨: επαγγελματικη καταρτιση,μια χαρα στη συμπεριφορα του,πολυ καλυτερες τιμες απο ολες τις αντιπροσωπειες(βαγΙανελη..,παναγιωτοπουλο... κλπ) και απαντησε σε καθε σχετικη μου απορια..ΣΩΣΤΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ!!ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΕΙ να διαπιστωσετε οι ιδιοι αν ειναι ετσι τα πραγματα..και φυσικα...στη πορτα του καταστηματος του χωραει καθε ειδους boxer κινητηρας..φρενα εχω αψογα χωρις να εχω δει καμια μα καμια διαφορα σε σχεση με αντιπροσωπειες
τελικα δεν καταλαβα τι ειναι .....λαλακας ή μια χαρα;;;;:sm7::sm7:

Mammoth
22-07-2010, 21:49
και τα τακακια να μην ειναι προβληματικα, μονο η συμπεριφορα του συγκεκριμενου μαστορα τον καθιστα αντιεπαγγελματικο.
μακαρι να παν ολα καλα.

PACO
22-07-2010, 23:57
gs maniac στο πρωτο post ηταν με υφος ειρωνικο το σχολιο μου και ισως να μην το διατυπωσα σωστα...οποτε το ξαναγραφω...######ς ειναι??περιεργοσ??αποτομος??star x : μου...τα τακακια μου ειναι αψογα με το χαμηλοτερο δυνατο κοστος!!!σε μενα δεν συμβαινει κατι απ'ολα αυτα που διατυπωθηκαν απο αλλους βμwακηδες εδω μεσα που πηγαν στο μαγαζι του και εισεπραξαν αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα..παω καθομαι διαβαζοντας μοτο περιοδικα και την παιρνω με φρενα μια χαρα...και δεν εχω παει μονο με bmw..

GSMAN
29-07-2010, 15:48
Τι έχασα ρε πστ μου:yz

GSMAN
29-07-2010, 15:54
Λοιπόν, για να εκτονώσουμε λίγο την ένταση:πιστεύω ότι τα φρένα είναι για τους δειλούς :sm7:
(ατάκα παλιού μηχανόβιου στη "Βούτα" τη δεκαετία του '80, όταν τον σταμάτησαν για έλεγχο και διαπίστωσαν ότι είχε βγάλει απο μπροστά δισκόπλακες, δαγκάνες κλπ για "να κερδίσει λίγο βάρος")


Δε σε γνωρίζω αλλά σου χρωστώ μεγάλη χάρη μιας και τόσο γέλιο έχω να ρίξω από το γυμνάσιο

Τι ατάκα είναι αυτή ρε πστ μου όταν λέμε έλιωσα μιλάμε κάθε φορά που επαναλαμβάνω τη φράση γελάω:sm7::sm7::sm7:

Ακου και αυτό <μ@λ@κ@ χθες έβαλα κάτι τακάκια στο μοτόρι γ@μ@τ (γ@μ@τ)@ πατάς φρένο και φεύγει το χρώμα από τη μηχανή>

GSMAN
29-07-2010, 15:59
Tέλος ναπω ότι κανείς δεν ασχολείτε ούτε και σχολιάζει κάποιον αν δεν αξίζει το κόπο.

Ναι είναι λίγο απότομος


Ναι είναι λίγο βαρύς(πάνω απο 100 κιλά)


Αλλά δεν είναι κακός άνθρωποςα(Α! ξέρει και τη δουλειά)


Αγάπα το πλησίον σου με τα ελλατώματα του είπε ο κύριος


Θα μου πεις δεν είχε γνωρίσει το ******:sm7:

babis 21
05-09-2010, 17:04
εγω θα συμφωνησω με τον φιλο που ειπε οτι ειναι πολυ καλος στην δουλεια του.εχω αλλαξει και στης δυο μηχανες μου τακακια εκει και εμεινα πολυ ευχαριστημενος.απλα ο τυπος ειναι λιγο περιεργος αλλα εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει καθολου.εγω φιλοι μου θελω να κανω την δουλεια μου και τιποτα αλλο.

Limnad
06-09-2010, 18:36
Και εγω τον ειχα παρεξηγηση αρχικα...
Ειχα παει μετα απο σερβις σε εξουσιοδοτημενο αλλα δεν εβαλα τακακια (παρολο που μου ειπαν οτι δεν εχουν καθολου περιθωριο και θα μου "καταστρεψουν" τους δισκους) γιατι μου ειχε πει φιλος για το μαγαζι στην ******* και σκεφτηκα πως δεν εχω τιποτα να χασω.
Το παλληκαρι μου ειπε πως τα τακακια μου εχουν υλικο και δεν χρειαζεται να τα αλλαξω!!!!!
Σκεφτηκα πως βαριεται η πως εχει πολυ δουλεια (ειχε τρεις που περιμεναν) και εφυγα με την ανησυχια πως οι δισκοι μου θα παθουν ζημια...πηγα λοιπον σε γνωστο μου λαστιχα και του ζητησα να μου βγαλει τις δαγκανες για να δουμε...
Και οντως ειχαν πανω απο το μισο υλικο!!!!!!!
Ξαναπηγα αλλες δυο φορες στο ***** και το παλληκαρι μου ελεγε περιπου ποσα χλμ ακομα εχω...και τελικως εκανα αλλα 8.900χλμ!!!!!!!!! απο τοτε που επρεπε να αλλαχθουν με τα λεγομενα του εξουσιοδοτημενου (για ευνοιτους λογους δεν θελω να αναφερω ποιο)
Η αληθεια ειναι πως δεν μπορουσα να δεχτω τετοιο αλτρουισμο και τιμιοτητα στις μερες που ζουμε και εμενα τουλαχιστον και τους φιλους μου μας κερδισε!!!
Τωρα αν ειναι επικοινωνιακος η οχι εμενα μια χαρα νορμαλ μου φανηκε και τελικα αυτο που μετραη για μενα σε ενα εμπορο/μαστορα ειναι τι λεφτα δινω αν το προιον δουλευει καλα/απροβληματιστα και ποσο σωστα με αντιμετωπιζει σαν πελατη μια δεν προκειται ουτε γαμπρο ουτε συμπεθερο να τον κανω...

yns
06-10-2010, 00:51
Αν και έχει παρασυζητηθεί το όλο θέμα θεωρώ πως πρέπει να πω κι εγώ τη γνώμη μου μιας και επισκέφτηκα το εν λόγω κατάστημα.

Η μικρή σε λίγο ήθελε πίσω τακάκια, κατέβαινα Κρήτη λίγες ημέρες αργότερα και το θέμα αυτό μου κίνησε την περιέργεια έτσι είπα να πάρω ένα τηλέφωνο να δω πόσο και αν τα έχει, ποιά έχει και αν ήταν συμφέρουσα η αγορά να πέρναγα να τα έπαιρνα. Να σημειώσω πως η μαμά τα δίνει 48 τα πίσω (...).

Στο τηλέφωνο ευγενικότατος, του εξηγώ πως θα έρθω από Γιάννενα και αφού εν τάχει μου παραθέτει τις διάφορες μάρκες και την τιμή αυτών που με ενδιέφεραν μου λέει πως τα υπόλοιπα θα τα πούμε από κοντά.

Την επομένη (την περασμένη Πέμπτη) από κοντά πλέον μου εξήγησε τις διαφορές ανάμεσα στις πιθανές επιλογές μου και ήρθε έξω να διαπιστώσει κι ο ίδιος αν ήθελαν αλλαγή. Τελικά πλήρωσα 25€, πήρα κι ένα ζευγάρι grips Ariete για θερμαινόμενα γιατί τα δικά μου έχουν λιώσει και πήγα να φύγω αλλά θυμήθηκα πως την μηχανή θα την άφηνα στο καράβι και θα επέστρεφα στα Γιάννενα με το ΚΤΕΛ, γιαυτό τον ρώτησα αν θα μπορούσα να βγάλω κάπου τις cordureς και να ντυθώ άνθρωπος :).. Μου είπε πως δεν έχει κάποιο κλειστό μέρος αλλά αν ήθελα μπορούσα να αλλάξω εκεί που αλλάζει τα φρένα. Μάλιστα έβαλε και τον βοηθό του φρουρό στην πόρτα για να "μην μπει καμιά και τρομάξει" :D...

Αυτά με την δική μου εμπειρία. Προσωπικά έμεινα ευχαριστημένος και θα ξαναψωνίσω μιας και μπορεί να μου τα στείλει και στο νησί.

gandreas
06-10-2010, 00:56
:sm5:

Αν δεν είχε γίνει θέμα δεν θα τον ήξερες!!!;):):D