PDA

View Full Version : Καθαρισμός κράνους


teoo
14-07-2010, 11:16
Καθαρισμός κράνους




Μπορεί στα περισσότερα κράνη το εσωτερικό να είναι αντιαλλεργικό, αντιιδρωτικό και αντιβακτηριακό, αυτό όμως δε σημαίνει ότι μπορούμε να αμελήσουμε τον καθαρισμό του.
Για να μη φτάσουμε, λοιπόν, στο σημείο να… κρατάμε την αναπνοή μας κάθε φορά που πρέπει να το βάλουμε στο κεφάλι μας, πρέπει να αφιερώνουμε σε τακτά χρονικά διαστήματα λίγο από το χρόνο μας για να πλύνουμε την επένδυση του κράνους μας. Με την προϋπόθεση, βέβαια, ότι η εσωτερική επένδυση του κράνους είναι αφαιρούμενη (έστω τα μάγουλα), η διαδικασία είναι απλή και δεν πρόκειται να διαρκέσει περισσότερα από μερικά λεπτά.

http://i32.tinypic.com/fa9ats.jpg



Αρχικά αφαιρούμε προσεκτικά την επένδυση από το κράνος, αφού πρώτα παρατηρήσουμε πώς τοποθετείται και κουμπώνει ξανά, ώστε να μπορούμε να την τοποθετήσουμε αφού τελειώσουμε. Τα σύνεργα καθαρισμού μας είναι λίγα και εύκολο να βρεθούν. Μία λεκάνη με νερό και ένα ουδέτερο σαπούνι (ένα σαπούνι για μωρά μπορεί να αποδειχθεί τέλειο για την περίσταση) μας αρκούν. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μας πιάσει… μανία απολύμανσης και να χρησιμοποιήσουμε χημικά ή οινόπνευμα, καθώς έτσι θα καταστραφεί η επένδυση. Το πρώτο βήμα είναι να βάλουμε την επένδυση μέσα στη λεκάνη με το νερό και να την αφήσουμε να μουλιάσει για μερικά λεπτά. Έπειτα, την τρίβουμε απαλά με το σαπούνι (ξεχάστε σκληρό τρίψιμο, σκάφη κτλ.), με ιδιαίτερη προσοχή. Αφού την καθαρίσουμε, την ξεπλένουμε και την αφήνουμε μερικά λεπτά μέσα στο νερό.

http://i25.tinypic.com/2wlxc2f.jpg



Καλό είναι στον καθαρισμό του κράνους να συμπεριλάβουμε και μερικές ακόμη απλές αλλά σημαντικές διαδικασίες. Το εξωτερικό του κράνους και η ζελατίνα μπορούν να καθαριστούν με ένα πανάκι και με ουδέτερο σαπούνι. Και σε αυτή την περίπτωση η χρήση ακατάλληλων καθαριστικών μπορεί να έχει δυσάρεστα αποτελέσματα. Πολύ σημαντικός είναι και ο καθαρισμός των αεραγωγών από σκόνη, πετραδάκια ή έντομα, ο οποίος μπορεί πολύ εύκολα να γίνει με μια μπατονέτα.

http://i25.tinypic.com/iw89co.jpg



Η τελευταία πράξη της… μπουγάδας είναι να την στύψουμε προσεκτικά και έπειτα να την αφήσουμε να στεγνώσει. Προσοχή! Οι εύκολες λύσεις του σεσουάρ και του καλοριφέρ θα πρέπει να αποφεύγονται, καθώς η μεγάλη θερμότητα μπορεί να κάνει ζημιά στην επένδυση. Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να την αφήσουμε στον ήλιο μέχρι να στεγνώσει. Οι ανυπόμονοι καλό είναι να βρουν ένα δεύτερο κράνος ή να απέχουν για λίγο από τις μοτοσικλετιστικές τους υποχρεώσεις.

http://i31.tinypic.com/2eydjy0.jpg





www.mototriti.gr

syan
14-07-2010, 12:18
Ευχαριστούμε Θοδωρή...!

vincet
14-07-2010, 12:19
:sm8::sm2::sm8:

MARK
14-07-2010, 12:25
Ωραία παρουσίαση.......................;)

vado
14-07-2010, 12:42
:sm5::sm5::sm5:

Kimwnas
14-07-2010, 13:48
Η μαμακία είναι ότι στο XR1000 πού έχω αφαιρούνται μόνο τα "μάγουλα", οπότε τι κάνουμε εκεί? Η λύση όλου του κράνους μέσα σε κουβά με τρομάζει λίγο, οπότε έχω καταφύγει στα ειδικά σπέυ που κυκλοφορούν αλλά κι αυτά έχω την εντύπωση ότι μάλλον φρου-φρού κι αρώματα είναι....
(εδώ αναπολώ καμιά φορά το προηγούμενο Arai μου που έβγαιναν τα πάντα...)

bill 800gs
14-07-2010, 14:06
Να συμπληρωσω κιεγω, οσον αφορα τα κρανη που δεν βγαινει η επενδυση τους οτι:
-για τον καθαρισμο τους υπαρχουν στο εμποριο ειδηκα καθαριστικα σπρευ,(τα οποια κατα την γνωμη μου δεν ειναι αποτελεσματικα)
-πλυσιμο ολοκληρου του κρανους (σε μια λεκανη, η στο νιπτηρα) με σαμπουαν και ελαφρυ τριψιμο με το χερι,καλο ξεπλυμα και στεγνωμα σε σκιερο μερος,ΟΧΙ πιστολακι μαλλιων η αλλη ζεστη πηγη ενεργειας.
Ξερω ειναι λιγο ανορθοδοξη η δευτερη λυση αλλα η πιο αποτελεσματικη,αν δειτε τι μαυριλα θα βγαλει το νερο θα καταλαβετε :rolleyes::rolleyes:
Μην φοβαστε για το κρανος και το προστατευτικο φελιζολ,δεν παθαινουν τιποτα απολυτος ;)

teo71
14-07-2010, 14:19
Thanks...

Arkas
14-07-2010, 14:33
Να συμπληρωσω κιεγω, οσον αφορα τα κρανη που δεν βγαινει η επενδυση τους οτι:
-για τον καθαρισμο τους υπαρχουν στο εμποριο ειδηκα καθαριστικα σπρευ,(τα οποια κατα την γνωμη μου δεν ειναι αποτελεσματικα)
-πλυσιμο ολοκληρου του κρανους (σε μια λεκανη, η στο νιπτηρα) με σαμπουαν και ελαφρυ τριψιμο με το χερι,καλο ξεπλυμα και στεγνωμα σε σκιερο μερος,ΟΧΙ πιστολακι μαλλιων η αλλη ζεστη πηγη ενεργειας.
Ξερω ειναι λιγο ανορθοδοξη η δευτερη λυση αλλα η πιο αποτελεσματικη,αν δειτε τι μαυριλα θα βγαλει το νερο θα καταλαβετε :rolleyes::rolleyes:
Μην φοβαστε για το κρανος και το προστατευτικο φελιζολ,δεν παθαινουν τιποτα απολυτος ;)

Έτσι ακριβώς!
Τα σπρέυ τα ξεχνάμε...
Προσωπικά, χρησιμοποιώ αυτό:

http://www.hey-sport.de/media/pdb/207200.png

Αφού αφαιρέσω όλα τα αφαιρούμενα μέρη, μπουγαδιάζω και το κράνος και το αφήνω να στεγνώσει φυσικά!

Προσοχή: Όσοι έχουν ενδοσυνεννόηση,
καλό θα ήταν να αφαιρέσουν ακουστικά και μικρόφωνο πρώτα!;)

vellos
31-07-2010, 13:06
Κάτι πιο εύκολο ρε παιδιά δεν υπάρχει;;;; Κάθε μέρα γίνεται μούσκεμα το κράνος:yz

gsmaniac
31-07-2010, 13:13
Κάτι πιο εύκολο ρε παιδιά δεν υπάρχει;;;; Κάθε μέρα γίνεται μούσκεμα το κράνος:yz
υπαρχει στην αγορα ενα <<σκουφακι>> καλοκαιρινο,για τον ιδρωτα....;)
πολυ χρησιμο και οικονομικο...:)

vellos
31-07-2010, 13:46
υπαρχει στην αγορα ενα <<σκουφακι>> καλοκαιρινο,για τον ιδρωτα....;)


πολυ χρησιμο και οικονομικο...:)



Ευχαριστώ φίλος, αλλά δεν ανάβεις περισότερο ;;;;;:confused:

apple2
19-08-2010, 21:24
Εγώ όταν γυρίζω σπίτι και θέλω να ξαναβγώ, το στεγνώνω με το μπιστολάκι των μαλιών.Είναι πρόβλημα;;;;;:confused:

saitman
02-09-2010, 21:03
πολυ καλο!και εγω το μπογαδιαζω αλλα μολις χρησιμοποιησα μια φορα καθαριστικο μου φευγουν κοματαια τα αφρολεξ του υφασματος!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-09-2010, 01:55
πολυ καλο!και εγω το μπογαδιαζω αλλα μολις χρησιμοποιησα μια φορα καθαριστικο μου φευγουν κοματαια τα αφρολεξ του υφασματος!



Μήπως το έστιψες ????

saitman
05-09-2010, 22:39
οχι!δεν ηταν η πρωτη φορα!εριξα σπρευ καθαριστικο,το ετριψα και μετα φευγουν τα φελιζολ σιγα σιγα!