PDA

View Full Version : ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ..


tsompanis
23-07-2010, 00:39
όπως ξέρετε οι περισσότεροι λόγο δουλειάς,πηγαίνω συχνά πυκνά αλβανία και μαυροβούνιο.κατα καιρούς,έχουνε δει πολλά τα μάτια μου,τα οποία συνεχίζουν και βλέπουν,αλλά πλέον αδιάφορα,αφού έχουν συνηθίσει στα παράξενα,τα περίεργα και τα ξεκάρφωτα που μπορούν ανα πάσα στιγμή να παίξουν μπροστά σου.
είναι όμως και μερικές φορές,που ορισμένα θέματα σε προβληματίζουν πολύ..μερικές φορές σου ξυπνάνε και εκδικητικές διαθέσεις!!
όπως αυτό με τις κλεμμένες μηχανές...

χθες το μεσημεράκι λοιπόν φεύγω με το σπριντ για Τίρανα,σε ένα χωριό που λέγεται Rrumanat και βρίσκεται περίπου 25 χλμ δυτικά απο την πρωτεύουσα και άλλα τόσα απο το Δυρράχιο.
Σε αυτήν την διαδρομή κατα καιρούς,έχω δει πολλά κλεμμένα μηχανάκια να κυκλοφορούν.συνήθως τα καβαλάνε κάτι πιτσιρίκια ή κάτι χωριατοχωριάτες κάγκουρες με κόκκινα μάγουλα και καρακόκκινα πεταγμένα αυτιά,που το πρώτο πράγμα που σκέφτεσαι,είναι η ευχή να του σκάσει μπάμπουρας στην μούρη και τον κάνει κ@λο τον ρουφιάνο.αλλά δεν θέλει ο μπάμπουρας βλέπεις!
άλλες φορές πάλι,έχω χαρεί βλέποντας σαβουρδιασμένο ΚΤΜ να έχει αγοράσει χωράφι και ο ταρζάν να μαζεύει χαμομήλια παραδίπλα.
χτες όμως ήταν το κάτι άλλο.
όταν έφτασα στην περιοχή,είδα τουλάχιστον 5 κτμ adv,ένα rc8 (!!),ένα tdm άσπρο(?? παίζει τέτοιο?) με ακράπες,και κάτι κ7 κ8!
επειδή η περιοχή είναι κάμπος, έχει πολλές ευθείες και ενώ πήγαινα με 90 περίπου,μου έσκασε ένας με κτμ adv και ξετάπωτος δίπλα ακριβώς και πέρασε με 150.τον είχα δει τον τενεκέ απο τους καθρέφτες...τι να πεις..

Φτάνω λοιπόν στην πλατεία του χωριού,για να συναντήσω έναν συνεργάτη και καθόμαστε σε ένα καφενείο να περιμένουμε κάποιους τρίτους,πίνοντας μπυρόνια.
έρχεται και ο τενεκές με το adv και παρκάρει με ένα τουπέ άλλο πράγμα,για να μπει σε διπλανό μαγαζί με ρούχα.
περπατόντας,μου ρίχνει κάτι ματιές και μου πετάει σε καλά σχετικά ελληνικά..
- πας πολύ αργά στον δρόμο...έχει πρόβλημα η γιαγιά?"
- όχι...εγώ έχω καταρράκτη και δεν βλέπω καλά...
- ααα..στα μάτια έ??κρίμα,να το κοιτάξεις αυτό φιλαράκι
- εντάξει..θα του πω του γιατρού μου...

Μετά απο κανένα μισάωρο και ενώ εγώ ήθελα να την κοπανήσω προς πρωτεύουσα πριν πέσει η νύχτα και να τελειώνω τις δουλειές,άρχισε να μαζεύεται κόσμος και αρκετά μηχανάκια πάρκαραν μπροστά στις καρέκλες.
σε άθλια κατάσταση με τα λάστιχα να έχουν βγει σχεδόν τα λινά.
να παίρνουν δύσκολα μπρος,να δουλεύουν μπερδεμένα..
μπροστά μου είχαν παρκάρει κλεμμένα όνειρα κάποιων φίλων μοτοσικλετιστών που κάποτε μπορεί να έδωσαν και την ψυχή τους για δύο όμορφα τελικά...ή ένα σετ τριβάλιτσο για gs που τώρα είναι φωλιές για κότες..
δίπλα απο τα κασόνια με τα αναψυκτικά,ο καφετζής είχε παρκαρισμένο-λυμένο ένα drz 400 νομίζω...έτσι που ήταν πως να καταλάβεις!
- μοτόρι προβλέμ? τον ρωτώ δείχνοντας το χρέπι.
- Πο πο (ναι ναι) νο σερβίς!νο σερβίς νι τιράννα !
καλά να πάθεις Μοικανέ!είπα απο μέσα μου.

μετά απο 2 ώρες μπούρου μπούρου,ένα κεφάλι καζάνι και ενώ είχε πέσει το σκοτάδι για τα καλά,ήρθε η ώρα να την κάνω.που να ήξερα όμως ότι το κερασάκι δεν το είχα δει ακόμη!χαχα
πριν σηκωθώ απο το τραπέζι,βλέπω τον τύπο με τζιν και σαγιονάρα να έρχεται με ένα ολοκαίνουργιο gsx r νομίζω το 750,σταματάει βάζει πλαγιοστάτη και κατεβαίνει.μαζεύονται 4-5 και αρχίζουν να το κοιτάζουν και να μιλάνε.μάλλον ήταν φρέσκο στην περιοχή..πριν περάσει ένα λεπτό,ανεβαίνει,βάζει μπρος και πατάει πρώτη για να φύγει.τσουπ...σβήνει το μηχανάκι.δεν είχε σηκώσει το σταντ και η μηχανή έσβησε,αλλά που να το ξέρει ο βλάκας.
βγάζει ταχύτητα,ξαναβάζει μπρος,παίρνει η μηχανή και αρχίζει τις ξερογκαζιές!που ξέρεις...μπορεί να είναι κρύο!αφού μας καταβρώμησε και αφού βεβαιώθηκε πως ζεστάθηκε το μοτόρι,του σκάει πρώτη,τσουπ (!),πάλι σβήνει το μηχανάκι.κατεβαίνει,το κοιτάει λίγο απο τα πλάγια,του τράβηξε δύο κλωτσιές στα πλαστικά,καβαλάει και του ήρθε η ιδέα να το γυρίσει στην κατηφόρα για καλύτερα.τον εμπόδιζε όμως το σταντ και έτσι το έκλεισε (γμτ!).βάζει μπρος και του σκάει πρώτη και ωωωωω!δουλεύει!τελικά ήθελε τις κλωτσιές του!...πρέπει να σκέφτηκε απο μέσα του.
έκανε τον γύρο της πλατείας με τρελά μαρσαρίσματα και ξαναγύρισε στο ίδιο μέρος.

τα νεύρα μου απο την φασαρία και το σκηνικό,είχαν γίνει κρόσια!
αρκετές στιγμές,μου ήρθε να σηκωθώ και να τον πιάσω απο το μαλλί και να αρχίσω να τον κοπανάω στο ντεπόζιτο..
αλλά όχι..δεν μπορείς να το κάνεις..όχι μέσα στην έδρα του με 5-6 χωριανούς του δίπλα και όχι την ώρα που παζαρεύεις να πάρεις τις ζωοτροφές της περιοχής.
είναι καλύτερα να τον βάλεις να βαράει κασμά και τσάπα στο χωράφι και να χύνει ιδρώτα δουλεύοντας εμμέσως για σένα..

είναι η θλίψη όμως που σε πιάνει αντικρίζοντας άλογα που έχουν σκοτώσει και ελπίδες των ιδιοκτητών που έχουν χαθεί.
είναι μερικές φορές που γυρίζεις -έστω- και στο κρεβάτι ενός ξενοδοχείου το βράδυ και νιώθεις τόσο αδύναμος να αλλάξεις μια ιστορία.
σε απασχολεί και γυροφέρνει τόσο πολύ στο μυαλό σου,που σε κάνει να κάθεσαι και να γράφεις σεντόνια...
καλό βράδυ

pantam
23-07-2010, 01:05
Απλά respect!!!

frits
23-07-2010, 01:26
Κώστα πολύ ωραία η ιστορία σου και αγγίζει ψυχές ιδίως όσων έχουν "χάσει" κάποιο μηχανάκι.

αλλά εμένα το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι "Που πάει να στήσει δουλειά αυτός ο άνθρωπος ;". Αν υπάρχει μία χώρα στην Ευρώπη που είναι σίγουρο ότι είναι χειρότερη από εμάς (κατά την γνώμη μου πάντα) είναι η Αλβανία. δεν μιλώ τόσο για ανθρώπους όσο για νοοτροπία, οργάνωση, ευνομία, προοπτική κ.λ.π.

Καλό κουράγιο και προσοχή στην αγγλίδα με χειροπέδα να είσαι...:cool:

Captain_Andreas
23-07-2010, 12:26
Τρομερό... παλιοκλέφτες... τι άλλο να πεις...

plusangel
23-07-2010, 12:56
Απογοήτευση... :(

Arkas
23-07-2010, 13:27
Κι όμως αδέρφια!
Αυτά τα "διαμάντια" από κάποια σύνορα "Sengen"- μην ξεράσω, βγήκαν...:mad:
Πού ήταν οι κατά τα άλλα αδρώς πληρωνόμενοι, τελώνες μας;

tsompanis
23-07-2010, 13:29
...

φίλε σταύρο,η απάντηση στο ερωτημά σου,είναι ...
ρυθμός ανάπτυξης με διψήφιο νούμερο

philipe
23-07-2010, 13:39
Κι όμως αδέρφια!
Αυτά τα "διαμάντια" από κάποια σύνορα "Sengen"- μην ξεράσω, βγήκαν...:mad:
Πού ήταν οι κατά τα άλλα αδρώς πληρωνόμενοι, τελώνες μας;



Σωστός.Και αν πούμε οτι τα κατέμια πήγαν από τα βουνά.Τα rr πήγαν και αυτά από τα ΄γκρέμια ;;;;Νεύρα

vpentza
23-07-2010, 14:42
κυριοι, τα greek statistics ωχριούν μπροστα στο οργανωτικό χάος στη γείτονα χώρα.... Η μίζα και η ρεμούλα πρέπει να είναι στα επίπεδα τα δικά μας μετά τον εμφύλιο. Δεν υπάρχει κανένα προκάλυμα και ολα γίνονται μπροστά στα μάτια σου. Η συναλλαγή είναι σε απερίγραπτα επίπεδα και η ψαλίδα τεράστια μεταξύ ανθρώπων που σχεδόν πεινάνε και των υπολοίπων που δεν ξέρουν πού να βολέψουν το μετρητό τους.
Απέχουν πολύ από το να γίνουν ευνομούμενη πολιτεία γι' αυτό και ΄θεωρώ ότι η χώρα είναι το Ελντοράντο των Βαλκανίων. Οποιος αλλοδαπός είχε τα κότσια να τοποθετηθεί εκεί πριν 10 χρόνια, τώρα θα είναι αρκετά πλούσιος.

Θέλω να πω ότι τα στοιχεία της ανάπτυξης δεν έχουν βάση λόγω έλλειψης στατιστικών μετρήσεων και ιστορικών δεδομένων....
Εκεί πάνω τα πάντα σκάβονται και υπάρχει μεγάλη ανοικοδόμηση. Οι μεγάλοι παίχτες όπως οι εταιρείες κινητής, τα τύπου Praktiker, διεθνή brants έχουν τοποθετηθεί και τους απομυζούν......
kalo kouragio (όπως είπε πρόσφατα και ο γνωστος Ο.Ρεν) στους γείτονες αλλά και στους δικούς μας που συναλάσσονται ή προσπαθούν να συναλλαχθούν με τους συγκεκριμένους γείτονες.

vpentza
23-07-2010, 14:46
όσον αφορά στα κλεμμένα, η ροή των κλεμμένων έχει μειωθεί κατά πολύ και εγώ εάν μου καθόταν να βλέπω τα κλεμμενα μπροστά μου θα προσπαθούσα να τα έβγαζα φωτό να τα αναρτήσωσε κανά Ελλ site....μπας και.......

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
23-07-2010, 23:22
...... εάν μου καθόταν να βλέπω τα κλεμμενα μπροστά μου θα προσπαθούσα να τα έβγαζα φωτό να τα αναρτήσωσε κανά Ελλ site....μπας και.......



...... και τί θα γινόταν Βασίλη ;;;;;

Και να τόβλεπε ο ενδιαφερόμενος, θα μπορούσε να πάει στην Αλβανία,

να "διεκδικήσει" την μοτό του ;;;;;

Αντιθέτως, θα ήταν γι' αυτόν, ένα αγκάθι που θα τον "έτρωγε",

για όλη του την ζωή .... ;)

tsompanis
23-07-2010, 23:48
ακριβώς Νίκο..τι να διεκδικήσεις...σε ένα κράτος με ανύπαρκτη αστυνόμευση η οποία όμως σιγά σιγά τρέχει να προλάβει και να συμμαζέψει μπας και σφίξουν τα πράγματα και γίνει κάποια στιγμή η ένταξη στην ευρώπη.
κατα τα άλλα συζητιέται μέσα,ότι τον νοέμβριο θα ανοίξουν τα σύνορα για τους αλβανούς και πλέον δεν θα θέλουν βίζα.καταλαβαίνεις τι μπορεί να γίνει:(

όσο για αυτό που είπε o v-pentza,το έχω κάνει πέρυσι,σε δυο γειτονικά φόρουμ.
να αναρτήσω θέμα με φωτό για κλεμμένο κτμadv και με αριθμό πλαισίου!
έγινα κλουζώ για να πάρω τον αριθμό,αλλά κανέναν δεν βοήθησε :hmmm:
δεν βρέθηκε κάποιος



http://i27.tinypic.com/2w4i9v8.jpg

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
23-07-2010, 23:57
έγινα κλουζώ για να πάρω τον αριθμό ....







Κανόνισε ..... ν' αφήσεις τα "ζωντανά" σου ορφανά ..... :D

Cogar
24-07-2010, 10:28
όπως ξέρετε οι περισσότεροι λόγο δουλειάς,πηγαίνω συχνά πυκνά αλβανία και μαυροβούνιο.κατα καιρούς,έχουνε δει πολλά τα μάτια μου,τα οποία συνεχίζουν και βλέπουν,αλλά πλέον αδιάφορα,αφού έχουν συνηθίσει στα παράξενα,τα περίεργα και τα ξεκάρφωτα που μπορούν ανα πάσα στιγμή να παίξουν μπροστά σου.
είναι όμως και μερικές φορές,που ορισμένα θέματα σε προβληματίζουν πολύ..μερικές φορές σου ξυπνάνε και εκδικητικές διαθέσεις!!
όπως αυτό με τις κλεμμένες μηχανές...

χθες το μεσημεράκι λοιπόν φεύγω με το σπριντ για Τίρανα,σε ένα χωριό που λέγεται Rrumanat και βρίσκεται περίπου 25 χλμ δυτικά απο την πρωτεύουσα και άλλα τόσα απο το Δυρράχιο.
Σε αυτήν την διαδρομή κατα καιρούς,έχω δει πολλά κλεμμένα μηχανάκια να κυκλοφορούν.συνήθως τα καβαλάνε κάτι πιτσιρίκια ή κάτι χωριατοχωριάτες κάγκουρες με κόκκινα μάγουλα και καρακόκκινα πεταγμένα αυτιά,που το πρώτο πράγμα που σκέφτεσαι,είναι η ευχή να του σκάσει μπάμπουρας στην μούρη και τον κάνει κ@λο τον ρουφιάνο.αλλά δεν θέλει ο μπάμπουρας βλέπεις!
άλλες φορές πάλι,έχω χαρεί βλέποντας σαβουρδιασμένο ΚΤΜ να έχει αγοράσει χωράφι και ο ταρζάν να μαζεύει χαμομήλια παραδίπλα.
χτες όμως ήταν το κάτι άλλο.
όταν έφτασα στην περιοχή,είδα τουλάχιστον 5 κτμ adv,ένα rc8 (!!),ένα tdm άσπρο(?? παίζει τέτοιο?) με ακράπες,και κάτι κ7 κ8!
επειδή η περιοχή είναι κάμπος, έχει πολλές ευθείες και ενώ πήγαινα με 90 περίπου,μου έσκασε ένας με κτμ adv και ξετάπωτος δίπλα ακριβώς και πέρασε με 150.τον είχα δει τον τενεκέ απο τους καθρέφτες...τι να πεις..

Φτάνω λοιπόν στην πλατεία του χωριού,για να συναντήσω έναν συνεργάτη και καθόμαστε σε ένα καφενείο να περιμένουμε κάποιους τρίτους,πίνοντας μπυρόνια.
έρχεται και ο τενεκές με το adv και παρκάρει με ένα τουπέ άλλο πράγμα,για να μπει σε διπλανό μαγαζί με ρούχα.
περπατόντας,μου ρίχνει κάτι ματιές και μου πετάει σε καλά σχετικά ελληνικά..
- πας πολύ αργά στον δρόμο...έχει πρόβλημα η γιαγιά?"
- όχι...εγώ έχω καταρράκτη και δεν βλέπω καλά...
- ααα..στα μάτια έ??κρίμα,να το κοιτάξεις αυτό φιλαράκι
- εντάξει..θα του πω του γιατρού μου...

Μετά απο κανένα μισάωρο και ενώ εγώ ήθελα να την κοπανήσω προς πρωτεύουσα πριν πέσει η νύχτα και να τελειώνω τις δουλειές,άρχισε να μαζεύεται κόσμος και αρκετά μηχανάκια πάρκαραν μπροστά στις καρέκλες.
σε άθλια κατάσταση με τα λάστιχα να έχουν βγει σχεδόν τα λινά.
να παίρνουν δύσκολα μπρος,να δουλεύουν μπερδεμένα..
μπροστά μου είχαν παρκάρει κλεμμένα όνειρα κάποιων φίλων μοτοσικλετιστών που κάποτε μπορεί να έδωσαν και την ψυχή τους για δύο όμορφα τελικά...ή ένα σετ τριβάλιτσο για gs που τώρα είναι φωλιές για κότες..
δίπλα απο τα κασόνια με τα αναψυκτικά,ο καφετζής είχε παρκαρισμένο-λυμένο ένα drz 400 νομίζω...έτσι που ήταν πως να καταλάβεις!
- μοτόρι προβλέμ? τον ρωτώ δείχνοντας το χρέπι.
- Πο πο (ναι ναι) νο σερβίς!νο σερβίς νι τιράννα !
καλά να πάθεις Μοικανέ!είπα απο μέσα μου.

μετά απο 2 ώρες μπούρου μπούρου,ένα κεφάλι καζάνι και ενώ είχε πέσει το σκοτάδι για τα καλά,ήρθε η ώρα να την κάνω.που να ήξερα όμως ότι το κερασάκι δεν το είχα δει ακόμη!χαχα
πριν σηκωθώ απο το τραπέζι,βλέπω τον τύπο με τζιν και σαγιονάρα να έρχεται με ένα ολοκαίνουργιο gsx r νομίζω το 750,σταματάει βάζει πλαγιοστάτη και κατεβαίνει.μαζεύονται 4-5 και αρχίζουν να το κοιτάζουν και να μιλάνε.μάλλον ήταν φρέσκο στην περιοχή..πριν περάσει ένα λεπτό,ανεβαίνει,βάζει μπρος και πατάει πρώτη για να φύγει.τσουπ...σβήνει το μηχανάκι.δεν είχε σηκώσει το σταντ και η μηχανή έσβησε,αλλά που να το ξέρει ο βλάκας.
βγάζει ταχύτητα,ξαναβάζει μπρος,παίρνει η μηχανή και αρχίζει τις ξερογκαζιές!που ξέρεις...μπορεί να είναι κρύο!αφού μας καταβρώμησε και αφού βεβαιώθηκε πως ζεστάθηκε το μοτόρι,του σκάει πρώτη,τσουπ (!),πάλι σβήνει το μηχανάκι.κατεβαίνει,το κοιτάει λίγο απο τα πλάγια,του τράβηξε δύο κλωτσιές στα πλαστικά,καβαλάει και του ήρθε η ιδέα να το γυρίσει στην κατηφόρα για καλύτερα.τον εμπόδιζε όμως το σταντ και έτσι το έκλεισε (γμτ!).βάζει μπρος και του σκάει πρώτη και ωωωωω!δουλεύει!τελικά ήθελε τις κλωτσιές του!...πρέπει να σκέφτηκε απο μέσα του.
έκανε τον γύρο της πλατείας με τρελά μαρσαρίσματα και ξαναγύρισε στο ίδιο μέρος.

τα νεύρα μου απο την φασαρία και το σκηνικό,είχαν γίνει κρόσια!
αρκετές στιγμές,μου ήρθε να σηκωθώ και να τον πιάσω απο το μαλλί και να αρχίσω να τον κοπανάω στο ντεπόζιτο..
αλλά όχι..δεν μπορείς να το κάνεις..όχι μέσα στην έδρα του με 5-6 χωριανούς του δίπλα και όχι την ώρα που παζαρεύεις να πάρεις τις ζωοτροφές της περιοχής.
είναι καλύτερα να τον βάλεις να βαράει κασμά και τσάπα στο χωράφι και να χύνει ιδρώτα δουλεύοντας εμμέσως για σένα..

είναι η θλίψη όμως που σε πιάνει αντικρίζοντας άλογα που έχουν σκοτώσει και ελπίδες των ιδιοκτητών που έχουν χαθεί.
είναι μερικές φορές που γυρίζεις -έστω- και στο κρεβάτι ενός ξενοδοχείου το βράδυ και νιώθεις τόσο αδύναμος να αλλάξεις μια ιστορία.
σε απασχολεί και γυροφέρνει τόσο πολύ στο μυαλό σου,που σε κάνει να κάθεσαι και να γράφεις σεντόνια...
καλό βράδυ


Τι έγραψες ρε άνθρωπε ;:Απορία::sm5::sm4:

vales
24-07-2010, 14:09
ακριβώς Νίκο..τι να διεκδικήσεις...σε ένα κράτος με ανύπαρκτη αστυνόμευση η οποία όμως σιγά σιγά τρέχει να προλάβει και να συμμαζέψει μπας και σφίξουν τα πράγματα και γίνει κάποια στιγμή η ένταξη στην ευρώπη.
κατα τα άλλα συζητιέται μέσα,ότι τον νοέμβριο θα ανοίξουν τα σύνορα για τους αλβανούς και πλέον δεν θα θέλουν βίζα.καταλαβαίνεις τι μπορεί να γίνει:(

όσο για αυτό που είπε o v-pentza,το έχω κάνει πέρυσι,σε δυο γειτονικά φόρουμ.
να αναρτήσω θέμα με φωτό για κλεμμένο κτμadv και με αριθμό πλαισίου!
έγινα κλουζώ για να πάρω τον αριθμό,αλλά κανέναν δεν βοήθησε :hmmm:
δεν βρέθηκε κάποιος



http://i27.tinypic.com/2w4i9v8.jpg



:sm8:

Xarleas
24-07-2010, 19:27
Ασε.... το έχω νοιώσει απο πρώτο χέρι όταν μου έκλεψαν τη δικιά μου πριν απο 2 χρόνια.. Ευτυχώς την γλύτωσα με 3.000 λύτρα που πλήρωσα μετά απο 1 εβδομάδα... Πίκρα σου λέω. Νάναι καλά τα φιλαράκια απο τη Λέσχη της Θεσ/κης που ΜΠΛΟΚΑΡΑΝ τα σύνορα και έψαχναν νταλίκες... Πολλές παραγγελίες απο τα Βόρεια παιδιά..... Είδαν τα δύσκολα τα κλεφτρόνια και με πήραν τηλ. για λύτρα.... Φτηνά τη γλύτωσα... Παρένθεση, έχω ξοδέψει 50.000 για τη γουρούνα.. ΠΙΚΡΑ ΣΟΥ ΛΕΩΩΩΩ

Xarleas
24-07-2010, 19:30
ακριβώς Νίκο..τι να διεκδικήσεις...σε ένα κράτος με ανύπαρκτη αστυνόμευση η οποία όμως σιγά σιγά τρέχει να προλάβει και να συμμαζέψει μπας και σφίξουν τα πράγματα και γίνει κάποια στιγμή η ένταξη στην ευρώπη.
κατα τα άλλα συζητιέται μέσα,ότι τον νοέμβριο θα ανοίξουν τα σύνορα για τους αλβανούς και πλέον δεν θα θέλουν βίζα.καταλαβαίνεις τι μπορεί να γίνει:(

όσο για αυτό που είπε o v-pentza,το έχω κάνει πέρυσι,σε δυο γειτονικά φόρουμ.
να αναρτήσω θέμα με φωτό για κλεμμένο κτμadv και με αριθμό πλαισίου!
έγινα κλουζώ για να πάρω τον αριθμό,αλλά κανέναν δεν βοήθησε :hmmm:
δεν βρέθηκε κάποιος



http://i27.tinypic.com/2w4i9v8.jpg
Η ΛΥΣΗ είναι η βοήθεια μεταξύ Λεσχών και καλών φίλων ανα την Ελλάδα.... ΜΟΝΟ

lab
18-08-2010, 07:32
όπως ξέρετε οι περισσότεροι λόγο δουλειάς,πηγαίνω συχνά πυκνά αλβανία και μαυροβούνιο.κατα καιρούς,έχουνε δει πολλά τα μάτια μου,τα οποία συνεχίζουν και βλέπουν,αλλά πλέον αδιάφορα,αφού έχουν συνηθίσει στα παράξενα,τα περίεργα και τα ξεκάρφωτα που μπορούν ανα πάσα στιγμή να παίξουν μπροστά σου.
είναι όμως και μερικές φορές,που ορισμένα θέματα σε προβληματίζουν πολύ..μερικές φορές σου ξυπνάνε και εκδικητικές διαθέσεις!!
όπως αυτό με τις κλεμμένες μηχανές...

χθες το μεσημεράκι λοιπόν φεύγω με το σπριντ για Τίρανα,σε ένα χωριό που λέγεται Rrumanat και βρίσκεται περίπου 25 χλμ δυτικά απο την πρωτεύουσα και άλλα τόσα απο το Δυρράχιο.
Σε αυτήν την διαδρομή κατα καιρούς,έχω δει πολλά κλεμμένα μηχανάκια να κυκλοφορούν.συνήθως τα καβαλάνε κάτι πιτσιρίκια ή κάτι χωριατοχωριάτες κάγκουρες με κόκκινα μάγουλα και καρακόκκινα πεταγμένα αυτιά,που το πρώτο πράγμα που σκέφτεσαι,είναι η ευχή να του σκάσει μπάμπουρας στην μούρη και τον κάνει κ@λο τον ρουφιάνο.αλλά δεν θέλει ο μπάμπουρας βλέπεις!
άλλες φορές πάλι,έχω χαρεί βλέποντας σαβουρδιασμένο ΚΤΜ να έχει αγοράσει χωράφι και ο ταρζάν να μαζεύει χαμομήλια παραδίπλα.
χτες όμως ήταν το κάτι άλλο.
όταν έφτασα στην περιοχή,είδα τουλάχιστον 5 κτμ adv,ένα rc8 (!!),ένα tdm άσπρο(?? παίζει τέτοιο?) με ακράπες,και κάτι κ7 κ8!
επειδή η περιοχή είναι κάμπος, έχει πολλές ευθείες και ενώ πήγαινα με 90 περίπου,μου έσκασε ένας με κτμ adv και ξετάπωτος δίπλα ακριβώς και πέρασε με 150.τον είχα δει τον τενεκέ απο τους καθρέφτες...τι να πεις..

Φτάνω λοιπόν στην πλατεία του χωριού,για να συναντήσω έναν συνεργάτη και καθόμαστε σε ένα καφενείο να περιμένουμε κάποιους τρίτους,πίνοντας μπυρόνια.
έρχεται και ο τενεκές με το adv και παρκάρει με ένα τουπέ άλλο πράγμα,για να μπει σε διπλανό μαγαζί με ρούχα.
περπατόντας,μου ρίχνει κάτι ματιές και μου πετάει σε καλά σχετικά ελληνικά..
- πας πολύ αργά στον δρόμο...έχει πρόβλημα η γιαγιά?"
- όχι...εγώ έχω καταρράκτη και δεν βλέπω καλά...
- ααα..στα μάτια έ??κρίμα,να το κοιτάξεις αυτό φιλαράκι
- εντάξει..θα του πω του γιατρού μου...

Μετά απο κανένα μισάωρο και ενώ εγώ ήθελα να την κοπανήσω προς πρωτεύουσα πριν πέσει η νύχτα και να τελειώνω τις δουλειές,άρχισε να μαζεύεται κόσμος και αρκετά μηχανάκια πάρκαραν μπροστά στις καρέκλες.
σε άθλια κατάσταση με τα λάστιχα να έχουν βγει σχεδόν τα λινά.
να παίρνουν δύσκολα μπρος,να δουλεύουν μπερδεμένα..
μπροστά μου είχαν παρκάρει κλεμμένα όνειρα κάποιων φίλων μοτοσικλετιστών που κάποτε μπορεί να έδωσαν και την ψυχή τους για δύο όμορφα τελικά...ή ένα σετ τριβάλιτσο για gs που τώρα είναι φωλιές για κότες..
δίπλα απο τα κασόνια με τα αναψυκτικά,ο καφετζής είχε παρκαρισμένο-λυμένο ένα drz 400 νομίζω...έτσι που ήταν πως να καταλάβεις!
- μοτόρι προβλέμ? τον ρωτώ δείχνοντας το χρέπι.
- Πο πο (ναι ναι) νο σερβίς!νο σερβίς νι τιράννα !
καλά να πάθεις Μοικανέ!είπα απο μέσα μου.

μετά απο 2 ώρες μπούρου μπούρου,ένα κεφάλι καζάνι και ενώ είχε πέσει το σκοτάδι για τα καλά,ήρθε η ώρα να την κάνω.που να ήξερα όμως ότι το κερασάκι δεν το είχα δει ακόμη!χαχα
πριν σηκωθώ απο το τραπέζι,βλέπω τον τύπο με τζιν και σαγιονάρα να έρχεται με ένα ολοκαίνουργιο gsx r νομίζω το 750,σταματάει βάζει πλαγιοστάτη και κατεβαίνει.μαζεύονται 4-5 και αρχίζουν να το κοιτάζουν και να μιλάνε.μάλλον ήταν φρέσκο στην περιοχή..πριν περάσει ένα λεπτό,ανεβαίνει,βάζει μπρος και πατάει πρώτη για να φύγει.τσουπ...σβήνει το μηχανάκι.δεν είχε σηκώσει το σταντ και η μηχανή έσβησε,αλλά που να το ξέρει ο βλάκας.
βγάζει ταχύτητα,ξαναβάζει μπρος,παίρνει η μηχανή και αρχίζει τις ξερογκαζιές!που ξέρεις...μπορεί να είναι κρύο!αφού μας καταβρώμησε και αφού βεβαιώθηκε πως ζεστάθηκε το μοτόρι,του σκάει πρώτη,τσουπ (!),πάλι σβήνει το μηχανάκι.κατεβαίνει,το κοιτάει λίγο απο τα πλάγια,του τράβηξε δύο κλωτσιές στα πλαστικά,καβαλάει και του ήρθε η ιδέα να το γυρίσει στην κατηφόρα για καλύτερα.τον εμπόδιζε όμως το σταντ και έτσι το έκλεισε (γμτ!).βάζει μπρος και του σκάει πρώτη και ωωωωω!δουλεύει!τελικά ήθελε τις κλωτσιές του!...πρέπει να σκέφτηκε απο μέσα του.
έκανε τον γύρο της πλατείας με τρελά μαρσαρίσματα και ξαναγύρισε στο ίδιο μέρος.

τα νεύρα μου απο την φασαρία και το σκηνικό,είχαν γίνει κρόσια!
αρκετές στιγμές,μου ήρθε να σηκωθώ και να τον πιάσω απο το μαλλί και να αρχίσω να τον κοπανάω στο ντεπόζιτο..
αλλά όχι..δεν μπορείς να το κάνεις..όχι μέσα στην έδρα του με 5-6 χωριανούς του δίπλα και όχι την ώρα που παζαρεύεις να πάρεις τις ζωοτροφές της περιοχής.
είναι καλύτερα να τον βάλεις να βαράει κασμά και τσάπα στο χωράφι και να χύνει ιδρώτα δουλεύοντας εμμέσως για σένα..

είναι η θλίψη όμως που σε πιάνει αντικρίζοντας άλογα που έχουν σκοτώσει και ελπίδες των ιδιοκτητών που έχουν χαθεί.
είναι μερικές φορές που γυρίζεις -έστω- και στο κρεβάτι ενός ξενοδοχείου το βράδυ και νιώθεις τόσο αδύναμος να αλλάξεις μια ιστορία.
σε απασχολεί και γυροφέρνει τόσο πολύ στο μυαλό σου,που σε κάνει να κάθεσαι και να γράφεις σεντόνια...
καλό βράδυ


respect φίλε, respect.

REK
19-08-2010, 15:40
απλά.......ΤΡΕΛΑ!!!:mad::mad::mad:

point zero
19-08-2010, 17:41
Πω πω ρε φιλε με επιασε καταθλιψη μονο που το διαβασα ... ειναι κριμα , ειναι αμαρτια να χασεις την μηχανη σου ( ασχετα με ποσο κοπο την αγορασες ) για να καταληξει στα χερια καποιου καραγκιοζη που αποφασισε να γλεντισει με αυτον τον τροπο ...

zitsos
19-08-2010, 18:17
φίλε μου μου θυμίζει ιστορία στο χωριό τον ανθρωποφάγον ....δεν ξέρω τη να πώ !! κλεμένα σύγουρα? απλα μένω να διαβάζω και να ξαναδιαβάζω την ιστορία σου!!! πάντος ενέργησες πολύ ώριμα ενα μεγάλο μπράβο σου!!!;)

stukas
03-10-2010, 09:15
Αν κ εχει περασει καιρος κ εχω χασει καθε ελπιδα....Ρε λες να ειναι κ εμενα το Adve μου κατα αλβανια μερια κ να το εχει κανας γεωργος για...τρακτερ?...Παντως,εγω το δηλωνω ευθαρσως:αν βρω το π****** που το πηρε,δε θελω ουτε δικαστηρια ουτε τιποτα...Μαθαινω που μενει,κοντοκανη με εννιαβολα κ 2 μπαταριες στα γονατα,να με θυμαται καθε φορα που...αλλαζει ο καιρος..!Κ το μηχανακι ας το κρατησει μετα...Ωμο ισως,αλλα εγω ετσι το νοιωθω,γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε..?

MARK
03-10-2010, 11:53
Γειά σου ρε Κωστά.Καταρχήν ελπίζω να είσαι καλύτερα....Άλλη μία ωραία σου ιστορία που πολλούς στενοχώρησε και κάποιους που τους φάγανε την μηχανή τους απογοήτευσε...Το μόνο που έχω να πώ είναι ότι κάνουν να το βρούν απο τον Θεό.... :hmmm:

tsompanis
04-10-2010, 13:30
Αν κ εχει περασει καιρος κ εχω χασει καθε ελπιδα....Ρε λες να ειναι κ εμενα το Adve μου κατα αλβανια μερια κ να το εχει κανας γεωργος για...τρακτερ?...?


μακαρι να το βρεις φιλε μου..

tsompanis
04-10-2010, 13:34
Γειά σου ρε Κωστά.Καταρχήν ελπίζω να είσαι καλύτερα....Άλλη μία ωραία σου ιστορία που πολλούς στενοχώρησε και κάποιους που τους φάγανε την μηχανή τους απογοήτευσε...Το μόνο που έχω να πώ είναι ότι κάνουν να το βρούν απο τον Θεό.... :hmmm:


Γιαννη εγω το μονο που εκανα,ηταν να καταγραψω την εικονα...
οσο ασχημη και στενάχωρη και αν ειναι για αυτους που εχασαν την μηχανη τους:hmmm: