PDA

View Full Version : Ερωτήσεις για ενδοσυνεννόηση


grchaos
27-07-2010, 23:52
καλησπερα θα ηθελα γνωση στο εξης θεμα
α. πως θα μπορουσαμε να επικοινωνισουμε 2 μηχανες (συνολο 4 αναβατες) με επικοινωνια και των 4 ( δηλαδη να μπορω να μιλαω και με τον συνεπιβατη της αλλης μηχανης) ( ενας μιλαει 3 ακουνε απο ολες τις κατευθυνσεις)
β. τα blutooth bt1-bt2 καλυπτουν αυτη την περιπτωση η θα πρεπει να παρει ο καθενας απο ενα prm ?
γ. μικροφωνα απλα ή λαρυγγοφωνα? (στην παρεα υπαρχουν 3 full face και 1 flip up)
δ. ποιοτητα ηχου se (prm) - (MIDLAND PMR 445 BT BLUETOOTH) - (bt1-bt2)ε. για εμενα δεν ειναι απαραιτητο αλλα για τους αλλους η εισοδος μπ3 θα εκτιμηθει

bstrgrds
pls advise

Arkas
28-07-2010, 12:41
Πολύ φοβάμει ότι τα PMR είναι μονόδρομος.
Τα λαρυγγόφωνα τί είναι;:Απορία:
ΜΡ 3 παίρνει η ΒΤ2.

grchaos
28-07-2010, 13:37
Πολύ φοβάμει ότι τα PMR είναι μονόδρομος.
Τα λαρυγγόφωνα τί είναι;:Απορία:
ΜΡ 3 παίρνει η ΒΤ2.

check this!!
Moto-Accessories, Κράνη, Ένδυση, Μπότες, Αξεσουάρ Αναβάτη, Ενδοεποκοινωνιες, GPS, Αντικλεπτικά, Εξοπλισμός Ταξιδίου, Custom Chrome, Sport Street Touring, Συντήρηση, Λίπανση, Mix on Off, off road, Βελτιώσεις, Ανταλλακτικά, scooter (http://www.moto-accessories.gr/Greek/ProductDet.asp?PID=1138&CatID=463&CatPosition=459)

vpentza
28-07-2010, 13:59
Πολύ φοβάμει ότι τα PMR είναι μονόδρομος.
Τα λαρυγγόφωνα τί είναι;:Απορία:
ΜΡ 3 παίρνει η ΒΤ2.

τα PMR συμφωνώ ότι είναι η πιο αξιόπιστη λύση, τα έχω δοκιμάσει και θα σας μεταφέρω την εμπειρία μου.
1. δεν δουλεύουν dublex, αυτό σημαίνει ότι ένας μιλάει και όλοι οι άλλοι ακουν. Πρέπει να τελειώσει ο πρώτος και μετά να ανοίξει το κανάλι να μιλήσει κάποιος άλλος. Μεταξύ 2 ατόμων είναι σχετικά βολικό, μεταξύ 4άρων το θεωρώ...μπέρδεμα. Υπάρχει όμως η επιλογή των καναλιών. Οι δύο οδηγοί (ας πούμε) σε 1 κανάλι και οι δύο συνοδηγοί σε διαφορετικό ή κάποιος ανα δύο άτομα συνδιασμός....Όταν θα γίνει κουβέντα που αφορά όλους, συντονίζονται σε ένα κανάλι αλλά πάνω σε μοτό εκτιμώ ότι όλα αυτά είναι κάπως δύσχρηστα.
2. Προσοχή στα μικρόφωνα. Είχα επιλέξει VOX μικρόφωνα (τα PMR υποστηρίζουν VOX λειτουργία), ώστε να ανοίγει το κανάλι μόνο του όταν θα ανίχνευε ομιλία, έτσι θα απεύφευγα τη καλωδίωση του PTT (κουμπί άνοιγμα/κλείσιμο καναλιού). Οπως όμως και να ρύθμισα την ευαισθησία, ο ήχος από τον περιβάλλοντα χώρο/αέρας κτλ μου κρατούσε το κανάλι ανοικτό :cool: οπότε...τζίφος.
Γύρισα πίσω λοιπόν στη λειτουργία PTT χωρίς τη καλωδίωση (με τσαντίζουν τα πολλά καλώδια). Κατεβάζω το χέρι στο τσαντάκι που έχω το PMR πατώ το PTT της συσκευής και μιλώ.... ΄
Δεν είναι ότι πιο σύγχρονο στην ενδοεπικοινωνία αλλά έχω κάνει τη δουλειά μου απλά με λίγη περισσότερη προσοχή... Τουλάχιστον το συστηματάκι που υιοθέτησα αποτρέπει την ακατάσχετη φλυαρία εν κινήσει...:D:D

grchaos
28-07-2010, 14:07
δηλαδη να παω για αυτο ? τι λετε?


Moto-Accessories, Κράνη, Ένδυση, Μπότες, Αξεσουάρ Αναβάτη, Ενδοεποκοινωνιες, GPS, Αντικλεπτικά, Εξοπλισμός Ταξιδίου, Custom Chrome, Sport Street Touring, Συντήρηση, Λίπανση, Mix on Off, off road, Βελτιώσεις, Ανταλλακτικά, scooter (http://www.moto-accessories.gr/Greek/ProductDet.asp?PID=799&CatID=461&CatPosition=459)

vpentza
28-07-2010, 15:23
δεν είναι άσχημη ιδέα εάν έχεις λύση για το κεφαλο/ακουστικό...
το PMR φροντίζει με τα 2Wmax να μεταδώσει σήμα σέ έταιρο PMR και η λειτουργία ΒΤ για να συνδέσει το κάθε PMR με ένα κεφαλο/ακουστικό με τεχνολογία BT....
συνεπώς αναζητάς και μικρόφωνο/ακουστικό....
καμιά ιδέα γι' αυτό ???
και δεν βλέπω και τιμή :cool::cool::cool:

grchaos
28-07-2010, 15:37
ειναι ακριβο 120 εουρος το ενα εχει κριθηκε ακαταλληλο λογω τιμης θα διαλεξουμε κατι πιο φτηνο και ηδη αναθεσα την ερευνα σε αλλον many thnks

vpentza
28-07-2010, 15:44
να ξέρεις μόνο ότι με PMR έχεις κάλυψη σε αποστάσεις μέχρι και 5 χλμ κάτι το οποίο εξυπηρετει πολύ 2 διαφορετικές μοτοσυκλετες...
με τεχνολογία BT οι αποστάσεις μεταξύ μοτό θα πρέπει να είναι μικρότερες και χωρίς εμπόδια...

commander
28-07-2010, 15:57
AE 600 BT (http://www.cobra-center.gr/proionta/diafora_proionta/endosynnen_mhxanhs/ae_600_bt/ae_600_bt.htm)
Αυτο το ειδες το εχω εγω και δουλευη αψογα και σε ταχυτητες 150/160 και λεφτα φτηνο.