PDA

View Full Version : Διαμονή στην Ν. Κρήτη


clear
03-08-2010, 16:16
Μετά από πολλές προσπάθειες, κατάφερα την μικρή (τρόπος του λέγειν-σύζυγο) να με ακολουθήσει σε μίνι απόδραση στην Νότια Κρήτη.

Σκέφτομαι να κινηθούμε μεταξύ Φραγκοκάστελου, Μονής Πρέβελης και Αγίας Γαλήνης.

Επειδή θα είναι ή πρώτη φορά που δέχθηκε να πάμε κάπου με την μηχανή, θέλω να φροντίσω να είναι όλα τέλεια, ώστε να μπορέσω να την σύρω και μακρύτερα (του χρόνου Τοσκάνη) αν μας κάνουν τη χάρη οι ναυτιλιακές εταιρίες με τις τιμές τους.

Οι ημερομηνίες θα είναι 20/8 εως 24/8 και θα ξεκινήσουμε από Ηράκλειο, θα πάμε Ρέθυμνο και θα κατέβουμε από Σπήλι στην Νότια ακτή. Παρόλο που η καταγωγή μου είναι από εκεί (Λέντας), λόγω πατρικού (που δεν υπάρχει πιά) δεν είχω μείνει ποτέ σε δωμάτια.

Η βοήθειά σας θα μου είναι πολύτιμη εάν έχετε ανακαλύψει κάτι, καθαρό, ήσυχο κοντά στην θάλασσα και αυτό που θα ήθελα είναι η προσωπική σας μαρτυρία, αν έχετε πάει κατά εκεί.
Αν δεν έχετε πάντως να πάτε

MARK
03-08-2010, 16:37
Κάνεις σίγουρα καλή επιλογή....Έχουμε λοιπόν Αγ.Γαλήνη όμορφα αλλά και αρκετά τουριστικά......Φραγκοκάστελο επίσης όμορφα αλλά είσαι αποκομμένος από άλλες Καλές παραλίες στα Νότια.....Πρέβελη πολύ ωραία και έχεις την δυνατότητα σε 45 λεπτά να επιλέξεις σε ποια παραλία από τις πολλές στο Νότιο Ρέθυμνο να πάς.Είναι επίσης κοντά στην πόλη του Ρεθύμνου και έχεις επιλογή να μείνεις σε Πλακιά,Σούδα Μύρθιω,ακόμα και στο Σπήλι να μείνεις είσαι σε καλή ακτίνα να πάς οπυδήποτε....Για περισσότερεσπληροφορίες για ξενοδοχεία κ.λ.π. Πάρε με τηλέφωνο να σου πω.....(είναι στο προφίλ μου)........;)

gemara
03-08-2010, 19:29
Επειδή είναι η πρώτη της απόδραση με τη μηχανή όπως λες, φρόντισε να μην την κουράσεις και δεν ξανάρθει!:Απορία:

Στις 4 μέρες, θα έλεγα τις 2 να αράξετε για μπανάκι εκεί που θα μείνετε και να πάτε μία κοντινή εκδρομή, το πολύ μέχρι το Ρέθεμνος!

Με το μαλακό!;)

vpentza
03-08-2010, 19:37
Επειδή είναι η πρώτη της απόδραση με τη μηχανή όπως λες, φρόντισε να μην την κουράσεις και δεν ξανάρθει!:Απορία:

Στις 4 μέρες, θα έλεγα τις 2 να αράξετε για μπανάκι εκεί που θα μείνετε και να πάτε μία κοντινή εκδρομή, το πολύ μέχρι το Ρέθεμνος!

Με το μαλακό!;)


έχεις απόλυτο δίκιο ;)
όταν έκανα διακοπές με τη κοπελιά μου παλαιότερα, με μικρότερη μοτό και με ελλειπή εξοπλισμό ταλαιπωρήθηκε τόσο που έκανε περίπου 10 χρόνια να με ακολουθήσει πάλι σε βόλτα μεγαλύτερη των 35 χλμ...
Η λύση για συνοδό που δεν έχει μοτοσυκλετιστική παιδεία είναι ο καλός εξοπλισμός, ο καλός καιρός και να σε αγαπάει πολύ...

ntinopoulos
03-08-2010, 19:47
καλα ρε παιδια,δε τις παμε και στα κατεργα!ποσο πια θα μπορουσε να ταλαιπωρηθει με τη μηχανη η γυναικα?:rolleyes:
κρητη παει ο ανθρωπος,οχι βορειο πολο!:)

gemara
03-08-2010, 19:51
έχεις απόλυτο δίκιο ;)
όταν έκανα διακοπές με τη κοπελιά μου παλαιότερα, με μικρότερη μοτό και με ελλειπή εξοπλισμό ταλαιπωρήθηκε τόσο που έκανε περίπου 10 χρόνια να με ακολουθήσει πάλι σε βόλτα μεγαλύτερη των 35 χλμ...
Η λύση για συνοδό που δεν έχει μοτοσυκλετιστική παιδεία είναι ο καλός εξοπλισμός, ο καλός καιρός και να σε αγαπάει πολύ...

Εμ, άμα την πήγαινες Πάτρα - Αθήνα - Πάτρα αυθημερόν με τη R25 και την είχες κοπελιά σου για 10 χρόνια, τι περίμενες, να σε παντρευτεί;;;:sm7::sm7::sm7:

vpentza
03-08-2010, 20:03
εμένα πάντως κύριοι, σας πληροφορώ, ότι με παντρεύτηκε :D:D:D
επένδυσε πάνω μου και κέρδισε....
με γνώρισε με R25/3, R50, R75, F650(το εν λόγω ταξίδι), R1150GS, R1200GS και τώρα έχει τον εξοπλισμό της, τις βαλίτσες (για το σίδερο!) αλλά πολύ λιγότερο χρόνο :hmmm::hmmm:

gemara
03-08-2010, 21:12
εμένα πάντως κύριοι, σας πληροφορώ, ότι με παντρεύτηκε :D:D:D
επένδυσε πάνω μου και κέρδισε....
με γνώρισε με R25/3, R50, R75, F650(το εν λόγω ταξίδι), R1150GS, R1200GS και τώρα έχει τον εξοπλισμό της, τις βαλίτσες (για το σίδερο!) αλλά πολύ λιγότερο χρόνο :hmmm::hmmm:
:sm8:

Albatros
03-08-2010, 22:12
Γιατί δεν μένεις στο Πλακιά που έχει ωραία δωμάτια και μπαράκια και απο εκεί πας όπου θέλεις...
Καλά να περάσετε και μη την καλομαθαίνεις...
:):):)

clear
04-08-2010, 12:18
Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, το πιθανότερο είναι να μείνω στην περιοχή Πλακιά-Δαμνιόνη,αν και θα ήθελα να είμαι κοντά στην Τριόπετρα-Αγ. Παύλο. Αυτό που θα ήθελα, είναι να μου προτείνετε- αν ξέρετε- συγκεκριμένο κατάλυμα, που να επιτρέπει να πηγαίνεις στην παραλία χωρίς μηχανή.

pirate
04-08-2010, 12:24
Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, το πιθανότερο είναι να μείνω στην περιοχή Πλακιά-Δαμνιόνη,αν και θα ήθελα να είμαι κοντά στην Τριόπετρα-Αγ. Παύλο. Αυτό που θα ήθελα, είναι να μου προτείνετε- αν ξέρετε- συγκεκριμένο κατάλυμα, που να επιτρέπει να πηγαίνεις στην παραλία χωρίς μηχανή.

ΓΙΟ-ΜΑ Main (http://www.gioma.gr/jsite/)

μίλησε με τον κύριο Μανώλη (6944518026 ή 2832 032003) χρησιμοποίησε το όνομα μου (δες το από προφίλ μου) πάω εκεί με την οικογένεια τα τελευταία 13 χρόνια

TAKIS04
04-08-2010, 12:24
Γιατί δεν μένεις στο Πλακιά που έχει ωραία δωμάτια και μπαράκια και απο εκεί πας όπου θέλεις...
Καλά να περάσετε και μη την καλομαθαίνεις...
:):):)
ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΑ 5 ΧΛΜ ΑΠΟ ΠΛΑΚΙΑ ΣΤΑ ΣΧΟΙΝΑΡΙΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΠΑΡΑΛΙΑ
ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΔΕΞΙΑ ΑΠΟ ΛΕΥΚΟΓΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ