PDA

View Full Version : Γιατί τα enduro κρανη;


arisxios
03-03-2009, 23:59
http://www.imageshack.gr/files/s43dd8ze33zl0z7x9sgi.jpg (http://www.imageshack.gr/files/s43dd8ze33zl0z7x9sgi.jpg)


γιατί τα enduro κράνη έχουν τέτοιο σχήμα ;


http://www.motoraid.eu/shop/product_info.p...roducts_id=1655 (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=1655)

Arkas
04-03-2009, 01:18
Γιατί; :Απορία:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
04-03-2009, 01:23
:Απορία:

EOD-K9
04-03-2009, 10:10
:Απορία::Απορία:

Μην του πείτε μην του πείτε :Γελάω:

emix
04-03-2009, 11:34
Αν σου πω θα μου υποσχεθεις οτι θα ερθει στην επομενη χωματινη βολτα;
:sm7:

Λοιπον, νομιζω οτι τα εντουρο κρανη εχουν αυτο το σχημα για τους εξης λογους:
1.Για ν αναπνεει καλυτερα το προσωπο και το κεφαλι να παιρνει περισσοτερο αερα απο τους αεραγωγους που εχει
2.Το γεισο που εχει απο πανω προστατευει απο τα κλαδια και οτιδηποτε αλλο

Νομιζω γι αυτους τους λογους. Σιγουρα θα υπαρχουν ομως κι αλλοι.

ntinopoulos
04-03-2009, 11:41
Αν σου πω θα μου υποσχεθεις οτι θα ερθει στην επομενη χωματινη βολτα;
:sm7:

Λοιπον, νομιζω οτι τα εντουρο κρανη εχουν αυτο το σχημα για τους εξης λογους:
1.Για ν αναπνεει καλυτερα το προσωπο και το κεφαλι να παιρνει περισσοτερο αερα απο τους αεραγωγους που εχει
2.Το γεισο που εχει απο πανω προστατευει απο τα κλαδια και οτιδηποτε αλλο

Νομιζω γι αυτους τους λογους. Σιγουρα θα υπαρχουν ομως κι αλλοι.
οπως για να κονομανε οι εταιριες...:cool:

nontas
04-03-2009, 13:32
.....
1.Για ν αναπνεει καλυτερα το προσωπο και το κεφαλι να παιρνει περισσοτερο αερα απο τους αεραγωγους που εχει
2.Το γεισο που εχει απο πανω προστατευει απο τα κλαδια και οτιδηποτε αλλο

....
3. Είναι ελαφρύτερα από τα κανονικά.
4. Προσφέρουν καλύτερη περιφερειακή όραση αφού έχουν μεγαλύτερο άνοιγμα στο πλαί
5. Δεν τρως το σαγόνι σου με το κράνος, αφού έχει μεγαλύτερο χώρο
6. Συνήθως δεν έχουν ζελατίνα για να μπορείς να φορά γυαλιά.
Αυτά από εμένα..Άλλος κανείς;:)

kostas_366
04-03-2009, 13:41
Το γείσο σε προστατεύει από τον ήλιο..

emix
04-03-2009, 14:38
οπως για να κονομανε οι εταιριες...:cool:

Οχι, δεν νομιζω οτι ειναι αυτος ο λογος.
Εχεις δοκιμασει να κανεις εντουρο (ειτε ταξιδιωτικο ειτε σε πιο γρηγορους ρυθμους) με κανονικο κρανος; Ακομα και τον χειμωνα το κεφαλι σου ιδρωνει και σιγουρα δεν αναπνεει καλα.
Αυτο νομιζω οτι και λαθος ειναι και επικινδυνο για το κεφαλι. Ισως σε δυσκολες και επιπονες συνθηκες αυτο μπορει να επιφερει και την λιποθυμια, το λιγοτερο.

Το καθε πραγμα εχει την χρηση του.
Ειναι σαν να λες οτι τα χωματινα λαστιχα τα βγαλανε για να οικονομανε οι εταιρειες.

skippybi
04-03-2009, 18:01
....
3. Είναι ελαφρύτερα από τα κανονικά.
4. Προσφέρουν καλύτερη περιφερειακή όραση αφού έχουν μεγαλύτερο άνοιγμα στο πλαί
5. Δεν τρως το σαγόνι σου με το κράνος, αφού έχει μεγαλύτερο χώρο
6. Συνήθως δεν έχουν ζελατίνα για να μπορείς να φορά γυαλιά.
Αυτά από εμένα..Άλλος κανείς;:)
kostas_366 Το γείσο σε προστατεύει από τον ήλιο..

Εγώ νόμιζα πως το μακρόστενο σχήμα του σε προστάτευε κατά κάποιο τρόπο από τη λάσπη του προπορευόμενου...:confused:


Μάθαμε πολλά πάντως!!!;)

nontas
04-03-2009, 19:24
Εγώ νόμιζα πως το μακρόστενο σχήμα του σε προστάτευε κατά κάποιο τρόπο από τη λάσπη του προπορευόμενου...:confused:


Μάθαμε πολλά πάντως!!!;)
Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά το γεγονός ότι σε πτώση με τα ''μούτρα'', έχει χώρο το σαγόνι, βοηθάει....... Κάτι ξέρω και εγώ από πτώσεις!:sm7:

skippybi
04-03-2009, 19:26
:)

arisxios
04-03-2009, 19:47
Οχι, δεν νομιζω οτι ειναι αυτος ο λογος.
Εχεις δοκιμασει να κανεις εντουρο (ειτε ταξιδιωτικο ειτε σε πιο γρηγορους ρυθμους) με κανονικο κρανος; Ακομα και τον χειμωνα το κεφαλι σου ιδρωνει και σιγουρα δεν αναπνεει καλα.
Αυτο νομιζω οτι και λαθος ειναι και επικινδυνο για το κεφαλι. Ισως σε δυσκολες και επιπονες συνθηκες αυτο μπορει να επιφερει και την λιποθυμια, το λιγοτερο.

Το καθε πραγμα εχει την χρηση του.
Ειναι σαν να λες οτι τα χωματινα λαστιχα τα βγαλανε για να οικονομανε οι εταιρειες.


Αυτό δεν το είχα σκεφτεί καθόλου :Απορία:

ntinopoulos
05-03-2009, 01:46
Οχι, δεν νομιζω οτι ειναι αυτος ο λογος.
Εχεις δοκιμασει να κανεις εντουρο (ειτε ταξιδιωτικο ειτε σε πιο γρηγορους ρυθμους) με κανονικο κρανος; Ακομα και τον χειμωνα το κεφαλι σου ιδρωνει και σιγουρα δεν αναπνεει καλα.
Αυτο νομιζω οτι και λαθος ειναι και επικινδυνο για το κεφαλι. Ισως σε δυσκολες και επιπονες συνθηκες αυτο μπορει να επιφερει και την λιποθυμια, το λιγοτερο.

Το καθε πραγμα εχει την χρηση του.
Ειναι σαν να λες οτι τα χωματινα λαστιχα τα βγαλανε για να οικονομανε οι εταιρειες.
εννοειται οτι ειναι χρησιμα και πιο ειδικα για χωμα,απλα θα μπορουσε να θεωρηθει πολυτελεια!δεν ειναι σαν τα λαστιχα που ειναι θεμα ασφαλειας!;)

Mariner
05-03-2009, 14:21
εννοειται οτι ειναι χρησιμα και πιο ειδικα για χωμα,απλα θα μπορουσε να θεωρηθει πολυτελεια!δεν ειναι σαν τα λαστιχα που ειναι θεμα ασφαλειας!;)

Δυστυχώς δεν είναι θέμα πολυτελειας. Ισως σε μια χαλαρή βόλτα σε χωμάτινους αγροτικους δρόμους ή σε κάποιες φλαταδούρες ενα "street" κρανος να μην σε ενοχλήσει, αλλα σε πιο κλειστά κ δύσκολα κομμάτια δεν θα την παλέψεις με τιποτα ακόμα κ χειμώνα (για το καλοκαιρι δεν το συζητάμε καν..)

emix
05-03-2009, 16:19
εννοειται οτι ειναι χρησιμα και πιο ειδικα για χωμα,απλα θα μπορουσε να θεωρηθει πολυτελεια!δεν ειναι σαν τα λαστιχα που ειναι θεμα ασφαλειας!;)

Εγω απλα θα σου ξαναπω το εξης:
Το να πας μια βολτουλα σ εναν χωματοδρομο εισαι μια χαρα με το street κρανος. Δοκιμασε ομως να κανεις χωμα σε πιο γρηγορους ρυθμους ή να πας σε πιο κακοτραχαλους χωματοδρομους και τοτε θα παρακαλας να ειχες εντουρο κρανος.
Οπως ειπε και ο Μαρινος, δεν ειναι θεμα πολυτελειας. Ειναι κι αυτο θεμα ασφαλειας γιατι εχοντας το κεφαλι σου πιεσμενο και χωρις πολλους αεραγωγους κινδυνευεις γιατι το κεφαλι δεν αεριζεται σωστα.

ntinopoulos
05-03-2009, 19:24
Εγω απλα θα σου ξαναπω το εξης:
Το να πας μια βολτουλα σ εναν χωματοδρομο εισαι μια χαρα με το street κρανος. Δοκιμασε ομως να κανεις χωμα σε πιο γρηγορους ρυθμους ή να πας σε πιο κακοτραχαλους χωματοδρομους και τοτε θα παρακαλας να ειχες εντουρο κρανος.
Οπως ειπε και ο Μαρινος, δεν ειναι θεμα πολυτελειας. Ειναι κι αυτο θεμα ασφαλειας γιατι εχοντας το κεφαλι σου πιεσμενο και χωρις πολλους αεραγωγους κινδυνευεις γιατι το κεφαλι δεν αεριζεται σωστα.
αν μιλαμε για πιο extrteme καταστασεις παω πασο!:cool: