PDA

View Full Version : Τί "βλέπετε" ???? - Θα πάει ο Έλληνας διακοπές ??? (λόγω οικ. κρίσης)


ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-08-2010, 21:54
Τον τελευταίο καιρό, δλδ μετά το Πάσχα,

πολλά ακούγονται, για το αν ο Έλληνας θα πάει διακοπές ....

Σίγουρα η οικονομική κρίση - πραγματική ή πλασματική απ' τα ΜΜΕ - έχει επηρεάσει όλους μας.

Λίγοι πιστεύω είναι αυτοί που λένε ..... έλα μωρέ .... θα φτιάξουν τα πράγματα ... πώς κάνεις έτσι ;;;;

Και αναρωτιέμαι, αν τελικά η κρίση έπληξε τον εσωτερικό τουρισμό ....

Ακόμη δεν υπάρχουν στατιστικά στοιχεία,

αλλά τα πρώτα μηνύματα είναι "βαριά" ....

Αυτό που μου έκανε όμως μεγάλη εντύπωση,

είναι η παρακάτω φωτογραφία .....

Είναι τραβηγμένη από το μπαλκόνι του σπιτιού μου το Σάββατο το βράδυ 31 Ιουλίου 2010 και ώρα 02.30 !!!




http://img683.imageshack.us/img683/4158/dsc04445resize.jpg





Τονίζω το 31 Ιουλίου 2010, γιατί είναι το πρώτο κ το καλύτερο Σ/Κ της μεγάλης εξόδου των εκδρομέων της Καλοκαιρινής περιόδου ....

Και δεδομένου ότι, σ' αυτό το σπίτι μένω έντεκα χρόνια,

παρατηρώ τον δρόμο επί 11 Καλοκαίρια.

Μένω στην Νέα Σμύρνη, ένα μεσοαστικό προάστιο, όχι με "μεγιστάνες"

αλλά με κόσμο που "έχει τον τρόπο" του, με ένα μέσο εισόδημα.

Ε λοιπόν, αυτό ΔΕΝ έχει ξαναγίνει ....

Να είναι γεμάτη η "αλάνα" με παρκαρισμένα αυτοκίνητα .....

Το παρατηρήσαμε με την γυναίκα μου κ τρελαθήκαμε ..... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-49.gif

Τις προηγούμενες χρονιές, η "αλάνα" ήταν τελείως άδεια από παρκαρισμένα αυτοκίνητα,

όπως και τα πεζοδρόμια.

Διάλεγες θέση να παρκάρεις, άνετη κ κάτω από ίσκιο. Φέτος, είναι τα πάντα γεμάτα, σαν μια οποιαδήποτε μέρα του έτους ....

Το φετινό φαινόμενο, (να βρίσκονται όλα τ' αυτοκίνητα στις θέσεις τους) είναι πρωτοφανές

και δυστυχώς πιστεύω ότι, αντικατοπτρίζει την Ελληνική πραγματικότητα,

της δεινής οικονομικής κατάστασης του Έλληνα του 2010 .....

Αν έχετε άποψη επί του θέματος, θα ήταν ενδιαφέρον να την ακούσουμε .... :cool:

emix
07-08-2010, 22:07
Μπα Νικο. Μαλλον αφησανε τα δευτερα αμαξια και πηγανε με τα πρωτα. Γιατι ως γνωστον, σε καθε σπιτι πλεον υπαρχει απο ενα αμαξι!!!
:)

Ή να πηγανε με τα ποδια.

Παντως η κριση υπαρχει και απλα μειωνε τον χρονο των διακοπων. Οχι τις διακοπες.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-08-2010, 22:11
Μπα Νικο. Μαλλον αφησανε τα δευτερα αμαξια και πηγανε με τα πρωτα. Γιατι ως γνωστον, σε καθε σπιτι πλεον υπαρχει απο ενα αμαξι!!!
:)

Ή να πηγανε με τα ποδια.

Παντως η κριση υπαρχει και απλα μειωνε τον χρονο των διακοπων. Οχι τις διακοπες.


Ηλία μου,

τα δεύτερα κ τα τρίτα,

υπήρχαν ΚΑΙ πέρυσι και πρόπερσι ....

Δεν είναι φετινό φαινόμενο .... ;)

nikosf800
07-08-2010, 22:12
Στον Βόλο αλλά και στην Θεσαλονική που εργάζομαι επικρατεί μια ερημιά από τουρισμό :yz

syan
07-08-2010, 22:13
Μπορεί να είναι και απο διπλανές κοντινές πολυκατοικίες που βρήκαν άδειες θέσεις και πάρκαραν...λέω μπορεί, γιατί σε μένα δεν υπάρχει κανένας..σάν θαλαμοφύλακας νοιώθω (και μ' αρέσει..), 2 πυλωτές μόνος μου!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-08-2010, 22:20
Μπορεί να είναι και απο διπλανές κοντινές πολυκατοικίες που βρήκαν άδειες θέσεις και πάρκαραν...λέω μπορεί, γιατί σε μένα δεν υπάρχει κανένας..σάν θαλαμοφύλακας νοιώθω (και μ' αρέσει..), 2 πυλωτές μόνος μου!


Όλες - ή σχεδόν όλες - οι διπλανές πολυκατοικίες, έχουν γκαράζ.

Αλλά τα παρκαρισμένα είναι στάνταρ.

Κανένας δεν προτιμάει την αλάνα για παρκάρισμα.

Είναι πολύ επικίνδυνη για τρακαρίσματα κ χρησιμοποιείται απ' τον καθέναν μας,

σαν λύση έκτακτης ανάγκης !!!

Το φαινόμενο είναι, όπως λέω παραπάνω, πρωτοφανές στα 11 χρόνια.

Gemat
08-08-2010, 02:18
Ρε παιδια, ολοι αυτοι που μας εχουν ριξει στο καναβατσο με τα ατελειωτα οκονομικα τους μετρα, δεν εχουν λιγακι τσιπα να κρυφτουν απο τις καμερες ωστε να μη προκαλουν εμφανιζομενοι στα αιγαιοπελαγητικα κοσμικα νησακια??

Μας εχουν ####### τη τσεπη και τη ψυχολογια και πρεπει και να βλεπουμε στις ειδησεις που πηγε το καθε λαμογιο διακοπες με τη καλη του και τους παρατρεχαμενους του??

Ελεος δηλαδη!ΝεύραΝεύραΝεύρα

frits
08-08-2010, 10:09
Νίκο έτσι όπως τα λες είναι τα πράγματα, το οριστικό συμπέρασμα θα βγει την εβδομάδα που έρχεται αλλά και την επόμενη.

Από ότι φαίνεται τους 3 πρώτους μήνες μετά το ΔΝΤ και από κουβέντες που έχω κάνει με διάφορους γνωστούς, φίλους, προμηθευτές κ.λ.π ο τζίρος της αγοράς είναι 30% κάτω σε σχέση με τους αντίστοιχους μήνες πέρυσι, και αυτό περνάει σιγά-σιγά παντού.
Είναι ένα μεγάλο νούμερο που αποκλείετε να μην έχει συνέπειες στην καθημερινή ζωή του κάθε ένα.

Μου έλεγε φίλος που έχει φούρνο ότι ο κόσμος πλέον αγοράζει από το μαγαζί του μόνο ψωμί, η τυροπιτούλα, το γλυκάκι, ο χυμός, ξέρεις η αγορά της βιτρίνας έχει κοπεί.

Άλλη γνωστή που δουλεύει σε δημόσια υπηρεσία από 32.000 εκκαθαριστικό το χρόνο θα πάρει περίπου 20.0000 (κανονικά 15.000 θα έπρεπε να παίρνει αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία) το θέμα είναι ότι αυτά τα λεφτά έπεφταν στην αγορά (θα ορμήξει ο Γιώργος τώρα) ενώ τώρα...:cool:

Arkas
08-08-2010, 10:13
Πάντως και στην Αίγινα, δεν υπάρχει κίνηση...
Άλλα καλοκαίρια, βούλιαζε το νησί.
Τώρα έχει λιγότερο κόσμο από το περασμένο Πάσχα!

frits
08-08-2010, 10:31
Ένα επίσης μεγάλο πρόβλημα είναι η αβεβαιότητα, όταν βλέπεις τον διπλανό σου να κλέινει, η τον συνάδελφό σου να απολύεται, μοιραία γίνεσαι ποιό εγκρατής.
Οι 5 μέρες διακοπές γίνονται Σ-Κ στην θάλασσα και οι 10 μέρες γίνονται 5 και πάει λέγοντας.

Βοήθειά μας.....

arman
08-08-2010, 10:59
Δεν υπάρχει σάλιο λέμε:yz

manosamos
08-08-2010, 11:49
Η γειτονεια μου ...άδειασε..εντελως.
Εγω γυρισα εχθες απο το νησι.
Η κινηση εκει ειναι σχετικα καλη,αλλα αυτο που ειδα ηταν οτι ναι μεν οι Ελληνες περναμε κριση αλλα 4 ατομα(τουριστες) μπροστα μου σε σουβλατζιδικο εφαγαν μια πιττα στα 4...!!:sm7:
Δυο κοπελες-βοριοευρωπαιες-σε καφατερια ξενοδοχειου παραγγειλαν....2νερα και ο σερβιτορος απο αηδεία δεν τους ζητησε χρηματα.
Τετοιο τουρισμο να εχουμε και τι αλλο.........
Πιστευω οτι φετος οι Ελληνες θα κανουμε διακοπες στους τοπους καταγωγης μας.
Κατι γειτονες δημοσιουπαλληλους που εχω,δεν θα πανε διακοπες λογο ψαλιδισματος του επιδοματος της αδειας.....:yz
Γιωργοοοοοοοοοοοο........που ειναι τα λεφτα του Ελληνικου λαου?????????:rolleyes:

vado
08-08-2010, 12:33
Κατι γειτονες δημοσιουπαλληλους που εχω,δεν θα πανε διακοπες λογο ψαλιδισματος του επιδοματος της αδειας.....:yz



+1000 :yz:yz:yz

skippybi
08-08-2010, 12:40
Το φετινό φαινόμενο, (να βρίσκονται όλα τ' αυτοκίνητα στις θέσεις τους) είναι πρωτοφανές


μήπως πήγαν αεροπορικώς φέτος;;;:D


εγώ πάντως κάθε χρόνο πήγαινα 1 μήνα το καλοκάιρι διακοπές.

1 εβδομάδα τον Ιουνιο, 2 τον Ιούλιο και 1 τον Αυγουστο.


φέτος ούτε για ΣΚ δεν μας έχει βγει ακόμη...:(:(

italos
08-08-2010, 12:47
Ωραίο θεματάκι!!!

Καταρχάς ο εσωτερικός τουρισμός είναι αυτός που έχει φτιάξει όλους τους επιχειρηματίες σε όλα τα νησιά και αυτός που αφήνει λεφτά!!

Ναι ο έλληνας θα πάει διακοπές Παίδες....!!Απλά με μια τεράστια διαφορά...εκεί που πέρυσι έφευγε απο τέλος ιουλιου...τώρα θα φύγει την εβδομάδα του δεκαπενταύγουστου!!

Και η άλλη διαφορά είναι ...ότι πλέον και ο έλληνας των 25...των 35...των 45...των 55 κτλ κτλ θα τα μαζέψει φέτος και θα πάει στο χωριό του.....και ας είναι κ βουνό....τα νησάκια οι περισσότεροι θα τα κόψουνε ....και θα προτιμήσουνε τα εξοχικά τους ή τα σπίτια φίλων τους !! Φυσικά εκεί που θα πάνε θα την βγάλουνε "μέσα" κομμένα τα ουζάκια και τα ποτάκια!!!

Για αυτό έχει πληγει ο τουρισμός μας.....


Οι έλληνες μειώσανε τις διακοπές τους κατα μια βδομάδα(αυτοί που μπορούσανε να πάνε) και φυσικά μειώσανε και κατα πολύ τα έξοδα τους που θα κάνανε!!

Τουλάχιστον η οικογένεια μου....όλοι μα όλοι οι φίλοι μου προτιμήσανε τα χωριά τους φέτος.....και όλοι φύγανε αυτήν την παρασκευή και θα γυρίσουνε μετα το δεκαπενταυγουστο!

tsompanis
08-08-2010, 12:58
επιβεβαιώνεται περίτρανα κατα την γνώμη μου, ότι ο Έλληνας είναι αυτός που αφήνει λεφτά στον τουρισμό.εκτός απο τις διακοπές vip.

italos
08-08-2010, 13:15
επιβεβαιώνεται περίτρανα κατα την γνώμη μου, ότι ο Έλληνας είναι αυτός που αφήνει λεφτά στον τουρισμό.εκτός απο τις διακοπές vip.

Μα Κώστα μου αυτό είναι γνωστό...2 καλοκαίρια απο τη ζωή μου έφαγα δουλεύοντας Σαντορίνι...και μιλάμε για το νουμερο ένα τουριστικό προορισμό εκχώριο......

Όταν ο ξένος καθότανε στο μαγαζί και τρώγανε 3 άνθρωποι μια σαλάτα ένα τζατζίκι και μια cocacola...ο έλληνας ήταν που κράταγε τα μαγαζιά και άφηνε το χρήμα του.....αυτό φαίνεται όμως πως αλλάζει για πολλούς λόγους που βέβαια είναι για άλλη συζήτηση.

moby_gr
08-08-2010, 13:45
ο έλληνας ήταν που κράταγε τα μαγαζιά και άφηνε το χρήμα του.....αυτό φαίνεται όμως πως αλλάζει για πολλούς λόγους

Και φυσικά αλλάζει, γιατί του ήπιανε το αίμα τόσα χρόνια!!!
Ας κάτσουν τώρα να δουλέψουν με τους τουρίστες του ενός σουβλακιού διά 4!!! Και με τους Έλληνες που έχουν περιορίσει τις ημέρες των διακοπών τους στο μισό τουλάχιστον!

Κι άμα δε βγαίνουν και θέλουν περισσότερη δουλειά και κέρδος, ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΜΗΝΕΣ κι όχι να θέλουν με δύο μόνο μήνες αρπαχτής να κάθονται τους άλλους δέκα!
Οι Ευρωπαίοι θα ήθελαν πολύ να έρχονται στην Ελλάδα ακόμα και το Μάρτιο και το Νοέμβριο... Αν υπήρχαν βέβαια υποδομές, ανοιχτά ξενοδοχεία και εστιατόρια...
Αλλά που, οι τυπάρες την είχανε κάνει για...Ταυλάνδη με την κονόμα των δύο μηνών που λέγαμε....

tsompanis
08-08-2010, 13:56
Και φυσικά αλλάζει, γιατί του ήπιανε το αίμα τόσα χρόνια!!!
Ας κάτσουν τώρα να δουλέψουν με τους τουρίστες του ενός σουβλακιού διά 4!!! Και με τους Έλληνες που έχουν περιορίσει τις ημέρες των διακοπών τους στο μισό τουλάχιστον!

Κι άμα δε βγαίνουν και θέλουν περισσότερη δουλειά και κέρδος, ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΜΗΝΕΣ κι όχι να θέλουν με δύο μόνο μήνες αρπαχτής να κάθονται τους άλλους δέκα!
Οι Ευρωπαίοι θα ήθελαν πολύ να έρχονται στην Ελλάδα ακόμα και το Μάρτιο και το Νοέμβριο... Αν υπήρχαν βέβαια υποδομές, ανοιχτά ξενοδοχεία και εστιατόρια...
Αλλά που, οι τυπάρες την είχανε κάνει για...Ταυλάνδη με την κονόμα των δύο μηνών που λέγαμε....



τα είπες όλα στην κυριολεξία!

Samior
08-08-2010, 14:01
εγώ πάντως κάθε χρόνο πήγαινα 1 μήνα το καλοκάιρι διακοπές.

1 εβδομάδα τον Ιουνιο, 2 τον Ιούλιο και 1 τον Αυγουστο.


φέτος ούτε για ΣΚ δεν μας έχει βγει ακόμη...:(:(



:sm8:

Xarleas
08-08-2010, 16:27
Πάντως και στην Αίγινα, δεν υπάρχει κίνηση...
Άλλα καλοκαίρια, βούλιαζε το νησί.
Τώρα έχει λιγότερο κόσμο από το περασμένο Πάσχα!
Ααααντε ρε ΛΑΣΠΟΛΟΓΟΙ!!! Όλα πάνε καλά μα πάάάάρα πολύ καλά.....:sm3::sm3::sm3::sm7::yz:yz:yz

aeriko
08-08-2010, 20:20
Πάντως τις βόλτες μου στην Νέα Σμύρνη με τον σκύλο τις ευχαριστιέμαι. Ησυχία!!!

Michael Chatzilias
08-08-2010, 22:52
Γεια σας παιδιά.
Σήμερα επέστρεψα από την Ρόδο. Οι παραλίες κατά την διάρκεια της εβδομάδας ήταν αρκετά γεμάτες με Έλληνες και Ελληνικές οικογένειες (όχι ντόπιους, αλλά αρκετοί από Αττική), είτε μένοντας στο ξενοδοχείο είτε σε δωμάτια στις διάφορες γύρω περιοχές. Σε συζήτηση με κάποιους, μου είπαν ότι έβρισκαν ευκαιρίες στα δωμάτια και στα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα, στα εστιατόρια, στις ομπρέλες, και παρόλες τις δύσκολες συνθήκες αποφάσισαν να κάνουν τις διακοπες τους.

Εχθές Σάββατο και σήμερα Κυριακή οι παραλίες Βλυχά, Κάλαθος, Τσαμπίκα, Στεγνά, Ρόδος, Πρασονίση, ήταν γεμάτες με Έλληνες εκδρομείς - πλέον των άλλων τουριστών.

Σε στατιστικά του "Θέμα" της Κυριακής, διαβάζω αυξηση της τάξης του 10% - 15% στην Κρήτη και Δωδεκάνησα στο σύνολο των τουριστών, για τον μήνα Ιούλιο, σε σχέση με πέρυσι. Σημειώνω ότι η τηλεόραση, το ραδιόφωνο, και οι εφημερίδες προβάλλουν διαφορετικά στατιστικά κάθε φορά που το ακούω, και αυτό με μπερδεύει, παρόλ αυτά σημειώνεται αύξηση στο σύνολο σε αυτές τις περιοχές.

ntinopoulos
09-08-2010, 08:53
Και φυσικά αλλάζει, γιατί του ήπιανε το αίμα τόσα χρόνια!!!
Ας κάτσουν τώρα να δουλέψουν με τους τουρίστες του ενός σουβλακιού διά 4!!! Και με τους Έλληνες που έχουν περιορίσει τις ημέρες των διακοπών τους στο μισό τουλάχιστον!

Κι άμα δε βγαίνουν και θέλουν περισσότερη δουλειά και κέρδος, ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΜΗΝΕΣ κι όχι να θέλουν με δύο μόνο μήνες αρπαχτής να κάθονται τους άλλους δέκα!
Οι Ευρωπαίοι θα ήθελαν πολύ να έρχονται στην Ελλάδα ακόμα και το Μάρτιο και το Νοέμβριο... Αν υπήρχαν βέβαια υποδομές, ανοιχτά ξενοδοχεία και εστιατόρια...
Αλλά που, οι τυπάρες την είχανε κάνει για...Ταυλάνδη με την κονόμα των δύο μηνών που λέγαμε....
ετσι ακριβως!τον τουρισμο τον χαντακωσαν οι ιδιοι που τον υπηρετουν!τραγικο αλλα αληθινο!:(

Albatros
09-08-2010, 09:10
Ο Έλληνας πάντα βρίσκει τρόπο να κάνει διακοπές, ακριβές τύπου Λαζόπουλου Τριανταφυλόπουλου κλπ και φτηνές τύπου τσαντίρι στη παραλία.
Απλά μας έχουνε κόψει την όρεξη ...
:hmmm:

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
09-08-2010, 14:23
Οι 5 μέρες διακοπές γίνονται Σ-Κ στην θάλασσα και οι 10 μέρες γίνονται 5 και πάει λέγοντας.

Βοήθειά μας.....[/QUOTE]
...Oι Ελληνες πήγαν και θα πάνε διακοπές ,απλά θα είναι πιο σύντομες και λιγότερο δαπανηρές....

Kimwnas
09-08-2010, 16:02
Ο Ελληνικός τουρισμός είναι δομημένος στην μεγάλη του πλειοψηφία στην λογική των δεκαετιών του '60 και '70 (άντε και λίγο απο '80).
Ακόμα διατηρεί σαν βασικό του πόλο έλξης το δίπολο "Ήλιος και Θάλασσα" γαρνιρισμένο με γενναίες δόσεις απο στερεότυπα βγαλμένα απο κλισέ ταινίες του τύπου Zorba the Greek.
Και η αλήθεια είναι ότι τότε δούλευε. Η βασική του πελατεία αποτελούνταν απο μέσου πρός άνω εισοδήματος τουρίστες (μιλάω πάντα για εξωτερικό τουρισμό) και η αλήθεια είναι ότι για τα τότε δεδομένα η Ελλάδα προσέφερε ένα καλό πακέτο. Πλέον σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει άρδην. Δεν έχουμε πλέον το "μονοπώλειο" στον ήλιο και στην θάλασσα. Οι χώρες περιμετρικά μας μπήκαν πολύ γερά στο παιχνίδι (Τουρκία με πελώριες ξενοδοχιακές μονάδες στο Αιγαίο και πολύ "επιθετικό" μάρκετινγκ, Κύπρος, Βουλγαρία, Αίγυπτος ακόμα και η Μάλτα) και μάλιστα με πολύ ανταγωνιστικές τιμές.
Η απάντηση του Ελληνικού τουρισμού? Αντί να αναβαθμίσει τις υπηρεσίες του και την υποδομή του για να γίνει ανταγωνιστικός (βασιζόμενος στο μεγάλο του "παραδοσιακό" ατού που είναι η "φιλοξενία") παραμένει κολλημένος στο παρελθόν με υποδομές 20ετίας και βάλε και προσπαθεί να κάνει "αρπαχτή" τσιμπώντας τις τιμές για να την βγάλει καθαρή και φέτος και του χρόνου βλέπουμε...
Πόσοι δεν έχετε δεί δωμάτια της "πυρκαγιάς" με τιμές ... Hilton ή ξενοδοχία με 3 και 4 αστέρια (στα χαρτιά) που όταν τα βλέπεις απο κοντά νομίζεις ότι έκανες λάθος στην χώρα...?
Και εμείς άντε πες είμαστε και σούπερ-μαζόχες και κουβαλάμε και το σύνδρομο του "ακάλυπτου" της γνωστής τηλεοπτικής σειράς (δηλ μπορεί βρακί να μην έχουμε να βάλουμε αλλά θα τα σκάσουμε) ο ξένος τουρισμός όμως έχει ξυπνήσει εδώ και πολύ καιρό και ήδη έχουν αρχίσει να γυρνάνε την πλάτη στην Ελλάδα. Και θα μου πείτε ποιός τους χ3ζει! Θα συμφωνήσω, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν παράγουμε και τίποτε άλλο και υπάρχει ενα τεράστιο κομμάτι της οικονομίας που βασίζεται σε αυτό το εισόδημα.
Εν ολίγης αν δεν ξυπνήσουν οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες τουριστικών επιχειρήσεων και ξε-συνηθίσουν την ιδέα της "αρπαχτής" και επαναδιαρθρώσουν τις επιχειρήσεις τους ανταγωνιστικά το μέλλον τους προβλέπεται εξαιρετικά αβέβαιο...

ntinopoulos
09-08-2010, 19:48
Ο Ελληνικός τουρισμός είναι δομημένος στην μεγάλη του πλειοψηφία στην λογική των δεκαετιών του '60 και '70 (άντε και λίγο απο '80).
Ακόμα διατηρεί σαν βασικό του πόλο έλξης το δίπολο "Ήλιος και Θάλασσα" γαρνιρισμένο με γενναίες δόσεις απο στερεότυπα βγαλμένα απο κλισέ ταινίες του τύπου Zorba the Greek.
Και η αλήθεια είναι ότι τότε δούλευε. Η βασική του πελατεία αποτελούνταν απο μέσου πρός άνω εισοδήματος τουρίστες (μιλάω πάντα για εξωτερικό τουρισμό) και η αλήθεια είναι ότι για τα τότε δεδομένα η Ελλάδα προσέφερε ένα καλό πακέτο. Πλέον σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει άρδην. Δεν έχουμε πλέον το "μονοπώλειο" στον ήλιο και στην θάλασσα. Οι χώρες περιμετρικά μας μπήκαν πολύ γερά στο παιχνίδι (Τουρκία με πελώριες ξενοδοχιακές μονάδες στο Αιγαίο και πολύ "επιθετικό" μάρκετινγκ, Κύπρος, Βουλγαρία, Αίγυπτος ακόμα και η Μάλτα) και μάλιστα με πολύ ανταγωνιστικές τιμές.
Η απάντηση του Ελληνικού τουρισμού? Αντί να αναβαθμίσει τις υπηρεσίες του και την υποδομή του για να γίνει ανταγωνιστικός (βασιζόμενος στο μεγάλο του "παραδοσιακό" ατού που είναι η "φιλοξενία") παραμένει κολλημένος στο παρελθόν με υποδομές 20ετίας και βάλε και προσπαθεί να κάνει "αρπαχτή" τσιμπώντας τις τιμές για να την βγάλει καθαρή και φέτος και του χρόνου βλέπουμε...
Πόσοι δεν έχετε δεί δωμάτια της "πυρκαγιάς" με τιμές ... Hilton ή ξενοδοχία με 3 και 4 αστέρια (στα χαρτιά) που όταν τα βλέπεις απο κοντά νομίζεις ότι έκανες λάθος στην χώρα...?
Και εμείς άντε πες είμαστε και σούπερ-μαζόχες και κουβαλάμε και το σύνδρομο του "ακάλυπτου" της γνωστής τηλεοπτικής σειράς (δηλ μπορεί βρακί να μην έχουμε να βάλουμε αλλά θα τα σκάσουμε) ο ξένος τουρισμός όμως έχει ξυπνήσει εδώ και πολύ καιρό και ήδη έχουν αρχίσει να γυρνάνε την πλάτη στην Ελλάδα. Και θα μου πείτε ποιός τους χ3ζει! Θα συμφωνήσω, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν παράγουμε και τίποτε άλλο και υπάρχει ενα τεράστιο κομμάτι της οικονομίας που βασίζεται σε αυτό το εισόδημα.
Εν ολίγης αν δεν ξυπνήσουν οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες τουριστικών επιχειρήσεων και ξε-συνηθίσουν την ιδέα της "αρπαχτής" και επαναδιαρθρώσουν τις επιχειρήσεις τους ανταγωνιστικά το μέλλον τους προβλέπεται εξαιρετικά αβέβαιο...
σωστοτατος!:)

Xarleas
10-08-2010, 10:35
Εδώ στη Σέριφο έχει αρκετό κόσμο (όχι σαν άλλες χρονιές) αλλά από έσοδα πολύ πιο κάτω λένε οι ..... Σερίφηδες...:sm7:

frits
10-08-2010, 11:26
10 Αυγούστου και στο κέντρο υπάρχει κίνηση αυτοκινήτων τουλα΄χιστον μέχρι το μεσημέρι που δεν την έχω ξαναδεί τέτοια εποχή, κατέβηκα με το αυτοκίνητο για ανα κουβαλήσω κάτι πράγματα και δεν έβρισκα να παρκάρω, πέρυσι διάλεγα θέση...:rolleyes:

Σκεφτείτε ένα ζευγάρι δημοσίων υπαλλήλων με μισθό 1500 ο κάθε ένας, πέρυσι έπερναν και οι δύο μαζί 1500 ευρώ επίδομα αδείας και φέτος πήραν 400 ευρώ, χώρια οι άλλες μειώσεις, οπότε ...... τι ψάχνουμε και είναι και πολλοί οι δημόσιοι υπαλληλοι, ήταν επίσης αυτοί που φόρτωναν τις κάρτες γνωρίζοντας ότι βρέξει χιονίσει, ο μισθός κάθε πρώτη του μήνα θα μπει στο βιβλιάριο, σήμερα ούτε αυτό θεωρείτε σίγουρο.

Αν τα υπολογίσεις όλα αυτά και πάλι πολλοί έχουν φύγει.

manro
10-08-2010, 11:45
Χθες ήμουν σε ένα μαγαζί στον Ν.Κόσμο.Με τον καταστηματάρχη παρακολουθούσαμε τα τραμ (αφού από δουλειά-τάφος ο άνθρωπος).Μου έλεγε λοιπόν οτι τόσο γεμάτα τα τραμ δεν ήταν ποτέ.Πράγμα που σημαίνει οτι ο κόσμος είναι εδώ και όσοι έχουν άδεια δεν έχουν φύγει από την Αθήνα:(:(:(

Kimwnas
10-08-2010, 12:22
Εδώ στη Σέριφο έχει αρκετό κόσμο (όχι σαν άλλες χρονιές) αλλά από έσοδα πολύ πιο κάτω λένε οι ..... Σερίφηδες...:sm7:
Off-topic on/
άμα πηγαίνεις στο Καρνάγιο (Λειβάδι) δώσε χαιρετίσματα στον Δημήτρη! από Κίμωνα (Shine on you crazy diamond - Pink Floyd κλτ και θα καταλάβει)
Off-topic off/

gemara
11-08-2010, 09:01
Γεγονός που με στεναχώρησε, απογοήτευσε και εξόργισε.

Το Σάββατο σαλπάρω με το Κνωσός για Ηράκλειο.

Περιδιαβαίνω τα σαλόνια του πλοίου και το γνωστό σε όλους θέαμα, ένα άτομο να κάθεται σε ένα τραπέζι και να κρατάει 3 καρέκλες άδειες με
πράγματα επάνω παρ' όλες τις ανακοινώσεις για το αντίθετο.

Φυσικά δεν βρίσκω πουθενά να κάτσω, αλλά κάπου τσεκάρει το μάτι μου μια θέση ελεύθερη ανάμεσα σε 2 ευτραφείς κυρίες στον καναπέ, οπότε μετά από κάμποσο ψάξιμο και παρά τις αντιρρήσεις τους ότι θα έρθει άλλος να κάτσει εκεί (που δεν ήρθε τελικά), στριμώχνομαι μαζί με άλλα 200 περίπου ελληνικά γαϊδούρια στο σαλόνι.

Σε λίγο βλέπω μια ηλικιωμένη κυρία, με πατερίτσες, υποβασταζόμενη από την κόρη της, να ρωτάει έναν έναν όσους κάθονταν σε τραπέζια με ελεύθερες καρέκλες αν μπορεί να κάτσει. Μετά από κανα 10λεπτο και αφού πρέπει να είχε πάρει αρνητικές απαντήσεις απ' όλους, έχει κάνει το γύρο του σαλονιού περνάει πάλι από εκεί που καθόμουν, απευθύνοντας το ίδιο αίτημα σε όλους. Μου ήρθε το αίμα στο κεφάλι από ντροπή που δεν της είχα δώσει τη θέση μου εξ' αρχής όταν την είδα και σηκώνομαι επι τόπου να της δώσω της δικιά μου θέση, δοξάζοντας το Θεό που θα μπορούσα για τις επόμενες 6 ώρες να περπατάω και να κάθομαι στο πάτωμα, χωρίς να με πειράζει.

Τα σιχάθηκα τα γαϊδούρια αυτά τ' ανθρώπινα και στο τέλος έκατσα στο πάτωμα με δυο άλλους μηχανόβιους και η ώρα πέρασε ωραία με κουβέντα.

200 γαϊδούρια που λέτε, όλα ελληνικά και μετά αναρωτιόμαστε γιατί μας έχει οδηγήσει εκεί που μας έχει οδηγήσει αυτός ο ωχαδερφισμός και η αναλγησία που έχουμε σαν λαός και γιατί δεν έχουμε λεφτά να πάμε διακοπές.

Να σημειώσω ότι οι προκαθορισμένες θέσεις με το σήμα των ατόμων με ειδικές ανάγκες ήταν κατειλημμένες από κάτι τσογλάνια και ένα ζευγάρι που έβλεπε ταινία στο laptop του...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-08-2010, 09:14
...........και σηκώνομαι επι τόπου να της δώσω της δικιά μου θέση...



http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/RESP-03.gif

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-08-2010, 09:17
...σηκώνομαι επι τόπου να της δώσω της δικιά μου θέση, δοξάζοντας το Θεό που θα μπορούσα για τις επόμενες 6 ώρες να περπατάω και να κάθομαι στο πάτωμα, χωρίς να με πειράζει.

...


Το μεγαλύτερο δώρο που συνειδητοποίησες ότι έχεις .... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/HS75.gif

gemara
11-08-2010, 09:24
Νίκο το γεγονός πάντως με προβλημάτιζε εκτός του ότι με άφησε άναυδο, γιατί εκεί μέσα ήταν ένα σωρό κολόπαιδα με τα ακουστικά στα αυτιά και ένα σωρό τρύπες στο σώμα τους με σκουλαρίκια, ένα σωρό νέοι, ευσταλείς και όμορφοι άνθρωποι, κοπελίτσες με τα βυζάκια και τα κολαράκια έξω, αλλά μόνο εμένα του 47χρόνου "μπάρμπα" μου πέρασε από το μυαλό να σηκωθώ και το έκανα.

Για πολύ κακομοιριά μιλάμε όμως.:(

frits
11-08-2010, 09:25
Γεγονός που με στεναχώρησε, απογοήτευσε και εξόργισε.

Το Σάββατο σαλπάρω με το Κνωσός για Ηράκλειο.

Περιδιαβαίνω τα σαλόνια του πλοίου και το γνωστό σε όλους θέαμα, ένα άτομο να κάθεται σε ένα τραπέζι και να κρατάει 3 καρέκλες άδειες με
πράγματα επάνω παρ' όλες τις ανακοινώσεις για το αντίθετο.

Φυσικά δεν βρίσκω πουθενά να κάτσω, αλλά κάπου τσεκάρει το μάτι μου μια θέση ελεύθερη ανάμεσα σε 2 ευτραφείς κυρίες στον καναπέ, οπότε μετά από κάμποσο ψάξιμο και παρά τις αντιρρήσεις τους ότι θα έρθει άλλος να κάτσει εκεί (που δεν ήρθε τελικά), στριμώχνομαι μαζί με άλλα 200 περίπου ελληνικά γαϊδούρια στο σαλόνι.

Σε λίγο βλέπω μια ηλικιωμένη κυρία, με πατερίτσες, υποβασταζόμενη από την κόρη της, να ρωτάει έναν έναν όσους κάθονταν σε τραπέζια με ελεύθερες καρέκλες αν μπορεί να κάτσει. Μετά από κανα 10λεπτο και αφού πρέπει να είχε πάρει αρνητικές απαντήσεις απ' όλους, έχει κάνει το γύρο του σαλονιού περνάει πάλι από εκεί που καθόμουν, απευθύνοντας το ίδιο αίτημα σε όλους. Μου ήρθε το αίμα στο κεφάλι από ντροπή που δεν της είχα δώσει τη θέση μου εξ' αρχής όταν την είδα και σηκώνομαι επι τόπου να της δώσω της δικιά μου θέση, δοξάζοντας το Θεό που θα μπορούσα για τις επόμενες 6 ώρες να περπατάω και να κάθομαι στο πάτωμα, χωρίς να με πειράζει.

Τα σιχάθηκα τα γαϊδούρια αυτά τ' ανθρώπινα και στο τέλος έκατσα στο πάτωμα με δυο άλλους μηχανόβιους και η ώρα πέρασε ωραία με κουβέντα.

200 γαϊδούρια που λέτε, όλα ελληνικά και μετά αναρωτιόμαστε γιατί μας έχει οδηγήσει εκεί που μας έχει οδηγήσει αυτός ο ωχαδερφισμός και η αναλγησία που έχουμε σαν λαός και γιατί δεν έχουμε λεφτά να πάμε διακοπές.

Να σημειώσω ότι οι προκαθορισμένες θέσεις με το σήμα των ατόμων με ειδικές ανάγκες ήταν κατειλημμένες από κάτι τσογλάνια και ένα ζευγάρι που έβλεπε ταινία στο laptop του...

Στην συγκεκριμένη περίπτωση οι ευθύνες βαρένουν το προσωπικό του πλοίου, το ότι είμαστε γαιδούρια δε λέει από μόνο του τίποτα, ούτε είναι δική σου (δική μας) δουλειά να τσακώνεσαι με τα γαιδούρια, δεν θα βγάλεις και άκρη.
Δηλαδή το είπαμε στα μεγάφωνα και τελειώσαμε;

Εχθές σε φανάρι Στουρνάρη & Πατησιών οδηγός τρόλευ μιλάει στο κινητό και δίπλα του σταματούν 3 μηχανάκια της "ΔΙΑΣ" και δεν του λένε τίποτα, τους τον δείχνω και σηκώνουν τους ώμους .

Πρέπει κάποια στιγμή να κάνουν όλοι την δουλειά τους άσχετα με την συμπεριφορά του κάθε ένα, δεν γίνεται να γίνεται ό κάθε ένας από εμάς τροχονόμος, λιμενικός κ.λ.π

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-08-2010, 09:29
Σε λίγο βλέπω μια ηλικιωμένη κυρία, με πατερίτσες, υποβασταζόμενη από την κόρη της, να ρωτάει έναν έναν όσους κάθονταν σε τραπέζια με ελεύθερες καρέκλες αν μπορεί να κάτσει...


Η γυναίκα μου κυκλοφορεί όλο τον χρόνο, πρωί - μεσημέρι, με τα ΜΜΜ.

Μου λέει λοιπόν κατά καιρούς,

σήμερα μπήκε στο λεωφορείο μια ετοιμόγεννη ....

Απ' όλους όσους καθόντουσαν, νέους-γέρους,

ο μόνος που σηκώθηκε για να παραχωρήσει την θέση του στην ετοιμόγεννη,

ήταν ένας υπερήλικας ....

Όλα τ' άλλα γαϊδούρια, καθόντουσαν κάνοντας πως δεν είδαν

και "παίζοντας" με το πουλί τους ...... εεεεε με το κινητό τους ήθελα να πω ..... :mad:

Αυτό είναι το "περήφανο Ελληνόπουλο" του 2010 .... :(

gemara
11-08-2010, 09:39
Η γυναίκα μου κυκλοφορεί όλο τον χρόνο, πρωί - μεσημέρι, με τα ΜΜΜ.

Μου λέει λοιπόν κατά καιρούς,

σήμερα μπήκε στο λεωφορείο μια ετοιμόγεννη ....

Απ' όλους όσους καθόντουσαν, νέους-γέρους,

ο μόνος που σηκώθηκε για να παραχωρήσει την θέση του στην ετοιμόγεννη,

ήταν ένας υπερήλικας ....

Όλα τ' άλλα γαϊδούρια, καθόντουσαν κάνοντας πως δεν είδαν

και "παίζοντας" με το πουλί τους ...... εεεεε με το κινητό τους ήθελα να πω ..... :mad:

Αυτό είναι το "περήφανο Ελληνόπουλο" του 2010 .... :(

Αυτό ήταν το επόμενο που σκεφτόμουν να πω. Ακούω πολλές μαρτυρίες από εγκύους γυναίκες ότι πουθενά πλέον δεν τυγχάνουν του σεβασμού και της αντιμετώπισης που θα έπρεπε και τύχαιναν παλαιότερο.
Άμεσα συνδεδεμένο κατά τη γνώμη μου, γιατί το γαϊδούρι ο Έλληνας δεν έχει λεφτά να πάει διακοπές πλέον.
Πως τα κατάφερνε ο πατέρας μου, ιδιωτικός υπάλληλος με έναν μικρό μισθό και στη δεκαετία του 70, πηγαίναμε κάθε χρόνο έναν μήνα ολόκληρο διακοπές σε νησί, τετραμελής οικογένεια; Τότε όμως, στο λεωφορείο οι ενήλικοι και οι έγκυες έβρισκαν αμέσως να κάτσουν και έτσι με είχαν μάθει και μένα να κάνω.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-08-2010, 09:44
200 γαϊδούρια που λέτε, όλα ελληνικά και μετά αναρωτιόμαστε γιατί μας έχει οδηγήσει εκεί που μας έχει οδηγήσει αυτός ο ωχαδερφισμός και η αναλγησία που έχουμε σαν λαός και γιατί δεν έχουμε λεφτά να πάμε διακοπές.




Κατά καιρούς συζητάμε κ λέμε για την παιδεία .....

Για την παιδεία στην οδήγηση,

για την παιδεία στις ταβέρνες,

για την παιδεία στα νοσοκομεία .....

Αλλά πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα της μη παιδείας,

είναι αυτό που περιγράφεις Γιώργο ....

Αφού οι ####δάσκαλοι αφενός,

και οι γ******** γονείς αφετέρου, δεν κάνουν καν τον κόπο να πουν τα αυτονόητα στα ####παιδά τους,

τί άλλο περιμένουμε να δούμε ;;;;

Από το χαρτί μικρό ή μεγάλο που πετάει το ####παιδο,

από το ότι ΔΕΝ σηκώνεται για να κάτσει κάποιος που το έχει πραγματικά άνάγκη,

από τα χασκόγελα κ τις ασύστολες φωνές,

τις Χριστοπαναγίες σε πρώτη ζήτηση (χωρίς λόγο κ αφορμή),

από τις σηκωμένες φούστες μέχρι τον λαιμό των κοριτσιών στο κατάστρωμα,

από τα φιλιά και τα "μπαλαμουτιάσματα" μέσα στο καράβι, χωρίς κανένα δισταγμό κ αιδώ

ή από την ροχάλα που σου πετάει μπροστά σου περπατώντας ...

Άσε γιατί φόρτωσα χοντρά κ θα πω κι άλλα χειρότερα,

γι' αυτούς που έχουν πολιτικές ευθύνες

και διέλυσαν την Ελληνική οικογένεια ....

Αίσχος κ πάλι αίσχος :mad:

manosamos
11-08-2010, 09:46
Καλα,τα εισητηρια δεν εχουν αριθμο καθισματος?
Εδω και μερικα χρονια που παω στο νησι με την HSW δεν υπαρχει προβλημα.
Αν καποιος εχει καταλυψει την θεση μου τον σηκωνω,εχει δεν εχει κοσμο το πλοιο.
Και κατι για το τελος.
Μην τα βαζετε με την νεολαια.
Γαιδουρια ειναι,αλλα εχουν εκπαιδευτει απο αλλα γαιδουρια για να αποκτησουν την συμπεριφορα αυτη...;)
Ετσι ειναι τα πραγματα στην ''λεβεντογεννα' Ελλαδα..:rolleyes:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-08-2010, 09:49
Μην τα βαζετε με την νεολαια.
Γαιδουρια ειναι,αλλα εχουν εκπαιδευτει απο αλλα γαιδουρια για να αποκτησουν την συμπεριφορα αυτη...;)
Ετσι ειναι τα πραγματα στην ''λεβεντογεννα' Ελλαδα..:rolleyes:


Μάνο μου, αυτό ακριβώς έγραψα κι εγώ ..... Νεύρα


Κατά καιρούς συζητάμε κ λέμε για την παιδεία .....

Για την παιδεία στην οδήγηση,

για την παιδεία στις ταβέρνες,

για την παιδεία στα νοσοκομεία .....

Αλλά πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα της μη παιδείας,

είναι αυτό που περιγράφεις Γιώργο ....

Αφού οι ####δάσκαλοι αφενός,

και οι γ******** γονείς αφετέρου, δεν κάνουν καν τον κόπο να πουν τα αυτονόητα στα ####παιδά τους,

τί άλλο περιμένουμε να δούμε ;;;;

Από το χαρτί μικρό ή μεγάλο που πετάει το ####παιδο,

από το ότι ΔΕΝ σηκώνεται για να κάτσει κάποιος που το έχει πραγματικά άνάγκη,

από τα χασκόγελα κ τις ασύστολες φωνές,

τις Χριστοπαναγίες σε πρώτη ζήτηση (χωρίς λόγο κ αφορμή),

από τις σηκωμένες φούστες μέχρι τον λαιμό των κοριτσιών στο κατάστρωμα,

από τα φιλιά και τα "μπαλαμουτιάσματα" μέσα στο καράβι, χωρίς κανένα δισταγμό κ αιδώ

ή από την ροχάλα που σου πετάει μπροστά σου περπατώντας ...

Άσε γιατί φόρτωσα χοντρά κ θα πω κι άλλα χειρότερα,

γι' αυτούς που έχουν πολιτικές ευθύνες

και διέλυσαν την Ελληνική οικογένεια ....

Αίσχος κ πάλι αίσχος :mad:

manosamos
11-08-2010, 09:59
Πολλυ σωστα Νικολα.
Για να μην βγαινουμε οφ-τοπικ,καλο θα ηταν καποια στιγμη(οταν τελειωσουν οι διακοπες)να ανεβει ενα τετοιο θεμα ,της συμπεριφορας μας και υποκρισιας μας.
Παντως ναι μεν το κρατος (και η τηλεοραση)διαλυσαν την Ελληνικη οικογενεια,αλλα μαλλον τα ηθελε και ο κολος μας.;)
Θα σου πω μονο μια σκηνη που με αρρωστησε.
Παππους πριν 4 χρονια(στο Περαμα) ειχε το 2-3χρονο εγγονακι του στις κουνιες και τι το διδασκε,λες?
Να λεει ######.....:hmmm:
Πιας τ'αυγο και κουρευτο Νικολα.

ntinopoulos
11-08-2010, 10:13
δυστυχως εχουμε γεμισει ...γρηγοροπουλους!:rolleyes:

manosamos
11-08-2010, 10:55
δυστυχως εχουμε γεμισει ...γρηγοροπουλους!:rolleyes:
Και Τζούλιες.........http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020119.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)






(http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

Arkas
11-08-2010, 14:19
Μέχρι τα 18 μην πω και παραπάνω,
τα παιδιά μας δεν φταίνε σε τίποτα!
Φταίμε αποκλειστικά εμείς!!!

Το μεγάλο μου πρόβλημα
και στην προσχολική αλλά και στην σχολική
ζωή του παιδιού μου,
είναι η ασυνεννοησία που επικρατεί
με τους άλλους γονείς...

Διαλυμένα σπίτια,
μάνες πουτ..., πατεράδες αδιάφοροι
και αγωνίζομαι καθημερινά να απαντώ στον πιτσιρίκο
γιατί αυτός δεν.... όταν όλα τα άλλα παιδιά το κάνουν.

Θυμάμαι προ καιρού,
πηγαίναμε οικογενειακώς εκδρομές με (πρώην) φίλο στην εξοχή,
και ενώ ο πιτσιρίκος μου παρακαλούσε το άλλο αγοράκι να παίξουν,
εκείνο σε όλη την εκδρομή, ήταν αφοσιωμένο στο.... playstation.
Και όταν του έλεγα πως είναι αμαρτία το παιδί να κάθεται στο αυτοκίνητο και να μουροχαβλιάζει,
μου απαντούσε, "δεν πειράζει φίλλλε, αφού δεν θέλει να παίξει..."

Και μετά φταίνε τα παιδιά...

.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-08-2010, 14:46
Μέχρι τα 18 μην πω και παραπάνω,
τα παιδιά μας δεν φταίνε σε τίποτα!
Φταίμε αποκλειστικά εμείς!!!

.
.
.
.
.

Και μετά φταίνε τα παιδιά...

.


Αφού οι ####δάσκαλοι αφενός,

και οι γ******** γονείς αφετέρου, δεν κάνουν καν τον κόπο να πουν τα αυτονόητα στα ####παιδά τους.....



Μα δεν μίλησα για τα παιδιά .....

Ο πάνσοφος λαός το λέει: Το σκυλάκι σου κ το παιδάκι σου - όπως το μάθεις !!!

kgs
07-09-2010, 11:42
Από οτι φαίνεται λίγοι πήγαν διακοπές.Πολλοί έμειναν πίσω:yz:yz:yz Και του χρόνου σε όσους πήγαν:cool:

babis66
07-09-2010, 12:42
Φίλε μου δεν είσαι ο μόνος.Αλλά να είμαστε ευχαριστημένοι που έχουμε ακόμα δουλειά και δεν πάμε διακοπές γιατί από του χρόνου μπορεί να πάρουμε ΑΔΕΙΑ διαρκείας:(:mad::p

EOD-K9
07-09-2010, 22:38
καλά που πήγαν τα κοπέλια από το φόρουμ διακοπές και περνάω και εγώ την ώρα μου :cool:

xvitos
08-09-2010, 02:11
καλά που πήγαν τα κοπέλια από το φόρουμ διακοπές και περνάω και εγώ την ώρα μου :cool:



:sm7::sm7::sm7:

gats
09-09-2010, 20:18
καλά που πήγαν τα κοπέλια από το φόρουμ διακοπές και περνάω και εγώ την ώρα μου :cool:


Χα χα χα.Είναι και άλλοι μαζί σου.Και εγώ μέσα από το pc κάνω καμιά διαδρομή στα βουνίσια πάσα:yz Άντε και του χρόνου μακρύτερα:sm7::sm7::sm7::sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-09-2010, 02:46
Τελικώς, απ' ότι φάνηκε, ο κόσμος έφυγε καθυστερημένα .....

Η πρώτη φωτό είναι τραβηγμένη την Κυριακή το βράδυ 1-8-2010,

ενώ η δεύτερη, Κυριακή βράδυ 15-8-2010 ....

Ένα πρόχειρο συμπέρασμα θα ήταν ότι,

ο κόσμος έφυγε, αλλά για λίγο.

Αυτοί που μέχρι πέρυσι πήγαιναν 30 ημέρες διακοπές,

φέτος πήγαν μια εβδομάδα ..... :(


http://img15.imageshack.us/img15/6990/dsc04442resizea.jpg


http://img843.imageshack.us/img843/4904/dsc04542resize.jpg





.

ntinopoulos
10-09-2010, 08:46
Τελικώς, απ' ότι φάνηκε, ο κόσμος έφυγε καθυστερημένα .....

Η πρώτη φωτό είναι τραβηγμένη την Κυριακή το βράδυ 1-8-2010,

ενώ η δεύτερη, Κυριακή βράδυ 15-8-2010 ....

Ένα πρόχειρο συμπέρασμα θα ήταν ότι,

ο κόσμος έφυγε, αλλά για λίγο.

Αυτοί που μέχρι πέρυσι πήγαιναν 30 ημέρες διακοπές,

φέτος πήγαν μια εβδομάδα ..... :(


http://img15.imageshack.us/img15/6990/dsc04442resizea.jpg


http://img843.imageshack.us/img843/4904/dsc04542resize.jpg






.

νικο το λευκο φορτηγακι παρατημενο?:rolleyes::sm7:

fguy
10-09-2010, 15:29
Παντως ο τουρισμος φετος στη Σαντορινη ηταν ο ιδιος (αν οχι πιο ανεβασμενος) απο περυσι. Και σε Ελληνες και σε ξενους. Βεβαιως και οι Ελληνες πανε διακοπες!! Μην λεμε αερολογιες..κριση κ.τ.λ!!!! Απλα τη βγαζει πιο φτηνα, στο τσαμπε!:sm7:
Ο τζιρος στα μαγαζια φυσιολογικα, ειχε καποια πτωση...οφειλω να ομολογησω!

Περισσοτερος κοσμος ==============> λιγοτερος τζιρος.:D