PDA

View Full Version : ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ PC ΜΟΥ


KAS
09-08-2010, 09:42
Από εχθές το πρωί δε λειτουργεί το pc μου . Ανοίγοντάς το το πρωί μου έβγαζε κάτι ..κινέζικά ... και δεν έμπαινε στα windows .Είναι σχετικά καινούργι laptop , μου το φέρανε προ μισού έτους ( ACER ASPIRE) .
Και επειδή αυτοί που μου το φέρανε θα λειτουργήσουν από Σεπτέμβριο ψάχνω κάποια λύση . Κάποιο κατάστημα - αντιπροσωπεία ώστε να επιδιορθώσουν . Από κάποιες κουβέντες με κάποιους μου είπανε για σκληρό δίσκο .
Έχετε κάποια ιδέα .

zitsos
09-08-2010, 10:08
φιλε kas από μακριά γιατρός δεν γίνεσαι μπορεί να είναι κάτι απλό αλλά μπορεί να είναι και σοβαρό!!μπορεί να θέλει φορμάτ μπορεί να θέλει μια απανεκινηση με το cd !αν δεν κατέχει και πολά καλύτερα να το πάρεις παραμάσκαλα και να πάς σε ένα μαγαζι να σου πουνε μια πρωτη γνωμάτευση!!τα κινέζικα είναι σαν λές οτι ο ασθενης βήχει μπορεί να έχει ΠΟΛΑ αλλά και τίποτα!!;)

Gemat
09-08-2010, 10:42
Το σερβις της ACER ειναι η ALMAN HELLAS στο τηλεφωνο 2102409150

Τα κινεζικα γραμματα δηλωνουν προβλημα στα windows. Επειδη ομως αυτα ειναι ως ενα βαθμο "αυτοεπισκευασιμα" δινω μια καλη πιθανοτητα να εχει προβλημα ο σκληρος δισκος του Η/Υ σου.

Λογω του οτι το λαπτοπ σου ειναι καινουριο προτεινω να απευθυνθεις στη παραπανω εταιρεια.

Να εχεις υποψιν οτι μπορεις μεν μονος σου να επιχειρησεις recovery το οποιο θα σου επαναφερει τα περιεχομενα του σκληρου σου δισκου στην αρχικη τους κατασταση, αλλα θα χασεις οτιδηποτε εχεις γραμμενο μεσα του. Αν ο δισκος ειναι χαλασμενος μαλλον το recovery δεν θα πετυχει...

aeriko
09-08-2010, 10:45
Μια πρόταση είναι να το ξεκινήσεις σε safe mode και να δείς εκεί τι γίνεται. Το σafe mode ξεκινά με κάποιο συνδυασμένο πάτημα πλήκτρων. Δεν θυμάμαι ποιό είναι αυτό γιατί έχω παρατήσει τα windows χρόνια τώρα και έχω βρεί την υγειά μου.

Gemat
09-08-2010, 11:14
Μια πρόταση είναι να το ξεκινήσεις σε safe mode και να δείς εκεί τι γίνεται. Το σafe mode ξεκινά με κάποιο συνδυασμένο πάτημα πλήκτρων. Δεν θυμάμαι ποιό είναι αυτό γιατί έχω παρατήσει τα windows χρόνια τώρα και έχω βρεί την υγειά μου.

πατα επανηλλειμενα το F8 κατα την εκκινηση....θα βγει μενου επιλογων.

KAS
09-08-2010, 14:04
Παιδιά ευχαριστώ πολύ .

vales
09-08-2010, 15:01
Παιδιά ευχαριστώ πολύ .



Για να πας στην αντιπροσωπία πρέπει να κρατάς την απόδειξη αγοράς.Αλλιώς μην πας καθόλου. Θα σε διώξουν και θα σε κάνουν τούρκοΝεύρα

vtheo
10-08-2010, 10:43
Όπως πολύ σωστά σου έγραψαν έχουν χτυπηθεί τα windows.Yπάρχουν κάποια boot cd's όπως το ERD Commander και το win PE απ τα οποία ξεκινάς το σύστημα σου από εκεί και κάνεις στον δίσκο εξέταση για σφάλματα αν είσαι τυχερός το pc σου θα επανέλθει στην κατάσταση που το άφησες την τελευταία φορά αν δεν γίνει κάτι δυστυχώς θα θέλει επανεγκατάσταση των windows.

KAS
10-08-2010, 11:12
Eυχαριστώ παιδιά .Δυστυχώς χτύπησε σκληρός δίσκος . :( Τον λόγο έχει η αντιπροσωπεία .

ARGI
10-08-2010, 11:42
Eυχαριστώ παιδιά .Δυστυχώς χτύπησε σκληρός δίσκος . :( Τον λόγο έχει η αντιπροσωπεία .

Mάλλον εννοείς της ΑΛΜΑΝ...!!!
ΕΞΟΠΛΙΣΟΥ με υπομονή και διαλλακτικότητα..!!!
Μιλάω λόγο πολλαπλής εμπειρίας, με την εν' λόγω εταιρία..!!!:mad::mad:

:cool::cool::cool:

pepax66
17-08-2010, 15:31
Αν και καθυστεριμένα η μπλε οθόνη με τα αλαμπουρνέζικα δίνει προβλήματα και σε hardware αλλά κυρίως software και ασυμβατότητας. Με ελαφρά την καρδία δεν λέμε δίσκος και πάμε για φρέζα (format). Αν μπορείς μπες με f10 ή f8 ή del σε safemod και βάλε να κάνει restore ένα μήνα πίσω υπάρχει περίπτωση να έχουν χτυπήσει τα windows (conflic) με κάποια νέα εγκατάσταση που έκανες. Καλή τύχη εάν είναι καινούργιο το μηχάνημα είσαι τυχερος γιατί δεν πας ALMAN αλλά CPI που είναι στον Ταύρο 210 4804500 ΡΑΦΑΗΛΙΔΟΥ 1 . Καλή τύχη.:(