PDA

View Full Version : Η Κρατική μηχανή εξασκεί όλη της την αυστηρότητα ...


ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-08-2010, 01:50
.


Μου τη δίνει που ....

η Κρατική μηχανή εξασκεί όλη της την τυπικότητα, καθώς και την αυστηρότητα στους νομοταγείς κ "έντιμους" πολίτες ......

Η Υπόθεση:

Προ έτους, πούλησα σε συγγενικό μου πρόσωπο, το εξοχικό μου, στο Καβούρι Αττικής.

Μαζί με το ακίνητο, του "χάρισα" και το τηλέφωνο,

μιάς κι εγώ ήμουν πλήρης και μου ήταν άχρηστη η γραμμή.

Αφού ήταν συγγενής μου, δεν το έβρισκα απαραίτητο να αλλάξω στ' όνομά του τον αριθμό.

Αυτός, σαν συνεπής, μου το ζήτησε μόνος του.

Σήμερα το πρωί λοιπόν, πάω μιά κ δυό στο υποκατάστημα του ΟΤΕ Παλαιού Φαλήρου, όπου ανήκει το Καβούρι,

για να μεταβιβάσω τον τηλεφωνικό αριθμό.

Δροσιά μέσα στο κατάστημα - εγώ ξαναμμένος απ' την μοτό - χλίδα λέω, μπράβο σε δημόσια υπηρεσία.

Φτάνω στο γκισέ γρήγορα γρήγορα, και τους λέω το αίτημά μου.

Η απάντηση, ξερή/κοφτή ..... (λίγα λόγια κ σταράτα .... ή μάλλον, τα πολλά λόγια είναι φτώχια).




1. Τις αστυνομικές ταυτότητες και των δύο ....

2. Να παρευρίσκονται ΚΑΙ οι δύο ....

3. Τους τίτλους κυριότητος του ακινήτου .....

4. Τα εκκαθαριστικά σημειώματα ΚΑΙ των ΔΥΟ !!!





Και ερωτώ .... άντε τα ΔΑΤ .... εντάξει ....

Τον δεύτερο συμβαλλόμενο, αυτόν που θα "λάβει" την γραμμή .... άντε πες κι αυτόν, τον θέλει παρόντα.

Τα συμβόλαια του σπιτιού, ΤΙ ΤΑ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ????

Δηλαδή σε ένα νοικιάρικο, δεν μπορώ να του μεταβιβάσω το τηλέφωνο ????

Αλλά το "4" ... είναι "όλα τα λεφτά" .....

Τις φορολογικές ενημερότητες .... γιατί τις ζητάνε ????

Όταν διάφοροι "ΚΥΡΙΟΙ" (ΜΑΥΡΟΙ στον Τειρεσία) πηγαίνουν στις τράπεζες, από την μία στην άλλη,

κ παίρνουν ασύστολα μπλοκ επιταγών, εκεί δεν πρέπει να τους ζητήσουν τα "διαπιστευτήρια" ?????

Ή εκεί υπάρχουν άαααααλλα συμφέροντα κ δίνονται τα 50άρια μπλοκ χωρίς ερώτηση ????

Και όταν πηγαίνουμε εμείς για να πάρουμε νέο μπλοκ,

σου λέει: Αχχχχχ όοοοχι ..... δεν μπορώ να σου δώσω μπλοκ,

γιατί έχεις δύο (2) φύλλα που κυκλοφορούν ακόμα ......

Και του λες, τα δύο φύλλα θα "γυρίσουν" σε τρείς μήνες ....

Μέχρι τότε με τί θα κινηθώ ??????

.......................................................................... μούγκα ....... :mad::mad::mad:

Σημειωτέον ότι, στα 34 χρόνια της επαγγελματικής μας καριέρας,

δεν έχει "χτυπήσει" ούτε μία επιταγή - ΠΟΤΕ - ούτε από λάθος .....:cool:

Κι έρχεται σήμερα, να μου ζητήσει φορολογική ενημερότητα, γιατί ??????

Για μια απλή μεταβίβαση τηλεφωνικού αριθμού ...... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-49.gif




.

CPretenteriS
13-08-2010, 02:03
ΝεύραΝεύρα

Νικόλα μου... μετά από τόσα χρόνια σ´ αυτό το μπουρδ--- κράτος που ζούμε... δεν έχεις καταλάβει ότι για να σε έχουν σε εκτίμηση Τράπεζες και Δημόσιο... πρέπει να χρωστάς... και Νικο μου πρέπει να χρωστάς ΠΠΟΟΟΛΛΛΑΑ.... να είσαι στον Τειρεσία... μπλα μπλα μπλα...

Τότε να δεις πως θα σου φέρονται... ΑΨΟΓΑ!!! Όσο δε χρωστάς θα είσαι γι αυτούς ένα μηδενικό...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-08-2010, 02:08
ΝεύραΝεύρα

Νικόλα μου... μετά από τόσα χρόνια σ´ αυτό το μπουρδ--- κράτος που ζούμε... δεν έχεις καταλάβει ότι για να σε έχουν σε εκτίμηση Τράπεζες και Δημόσιο... πρέπει να χρωστάς... και Νικο μου πρέπει να χρωστάς ΠΠΟΟΟΛΛΛΑΑ.... να είσαι στον Τειρεσία... μπλα μπλα μπλα...

Τότε να δεις πως θα σου φέρονται... ΑΨΟΓΑ!!! Όσο δε χρωστάς θα είσαι γι αυτούς ένα μηδενικό...



Με μεγάλη μου λύπη, θα παραδεχτώ ότι, έχεις δίκιο ..... :(:(:(

CPretenteriS
13-08-2010, 02:21
Με μεγάλη μου λύπη, θα παραδεχτώ ότι, έχεις δίκιο ..... :(:(:(

Τα ζω καθημερινα με τα μαγαζια του πατερα μου.. Δυστυχώς όπως το πες... έχω δίκιο...

KAS
13-08-2010, 08:16
ΝεύραΝεύρα

geolag
13-08-2010, 08:18
Οταν πριν από χρόνια πήγα να κάνω μεταβίβαση τηλ. αριθμού σε ενοικιαστή μου τότε εκει στο Π.Φάληρο μου είπε ο ΟΤΕ ότι η μεταβίβαση έχει μεγαλύτερο κόστος από νέα τηλ. σύνδεση και λιγότερη ταλαιπωρία.Τότε δεν είχαν ανακαλύψει την φορολογική ενημερότητα.
Το καινούριο και παράλογο είναι όταν πηγαίνω στην τράπεζα στο ταμείο να πληρώσω την πιστωτική κάρτα της γυναίκας μου ζητάνε και τα δικά μου στοιχεία .Οταν την πληρώνω μέσω ΑΤΜ τότε δεν τα ζητάει γιατί δεν με βλέπει.Σε αυτή τη χώρα ότι θέλει ο καθένας κάνει.

gemara
13-08-2010, 08:36
Διότι είμεθα απατεώνες σαν λαός Νίκο και το κράτος με τα τόσα που έχει δει να του κάνουμε, έχει χάσει τελείως την εμπιστοσύνη του στον πολίτη, αλλά αυτό είναι επόμενο και αμοιβαίο.

Να σου πω παρόμοια εμπειρία μου στην Αμερική όπου πήγα σε ένα πάρκινγκ σούπερ μάρκετ που ήταν 4-5 αυτοκίνητα παρκαρισμένα για πούλημα, είδα αυτό που ήθελα, πήρα τηλ. τον ιδιοκτήτη, ήρθε, του έδωσα ένα τσεκ με το ποσό που ζήταγε, μου έδωσε ένα χειρόγραφο χαρτάκι με την υπογραφή του που δήλωνε ότι μου το πούλησε και την επομένη στο παράρτημα του υπουργείου στην μικρή πόλη μου που έμενα με το μικρό αυτό χαρτάκι μου έβγαλαν την άδεια και μου έδωσαν επί τόπου καινούργιες πινακίδες. Όλα αυτά με την επίδοση ενός μικρού χειρόγραφου.

Βέβαια, δεν του έχει περάσει κανενός εκεί να κάνει την παραμικρή απάτη γιατί είναι σίγουρος ότι θα τον ανακαλύψουν και είναι σίγουρος ότι θα τον ξεσκίσουν τότε. Σπάνια φτάνουν εκεί όμως, γιατί απλά ΔΕΝ τους περνάει απ' το μυαλό να κοροϊδέψουν το κράτος και ΔΕΝ τους το έχει μάθει κανένας ότι μπορεί να γίνει αυτό.

Το αποτέλεσμα είναι ότι γλυτώνουν τους επιπλέον (άχρηστους) δημόσιους υπαλλήλους για να ελέγχουν τα 50 χαρτιά που χρειάζονται για απλές διαδικασίες, γλυτώνουν το πήγαινε έλα όλων των ενδιαφερομένων για τις διαδικασίες, γλυτώνουν τα παραπάνω χαρτιά, γλυτώνουν τις χαμένες ώρες από τις δουλειές του καθενός, τις βενζίνες για τις τζάμπα βόλτες και ένα σωρό άλλα πράματα. Και έτσι τα απογεύματα και τα weekends είναι χαρούμενοι και ευτυχισμένοι οι άνθρωποι να κάνουν τα BBQ τους, να βρεθούν με τους φίλους τους, να συζητάνε ένα σωρό ευχάριστα θέματα και όχι να σιχτιρίζουν το #########κράτος που τους κοροϊδεύει και τους πίνει το αίμα απ' όπου μπορεί...

frits
13-08-2010, 08:45
Εγώ προ μηνός μεταβίβασα το τηλέφωνο του πατέρα μου στο όνομα μου και το μόνο που χρειάστηκαν ήταν οι ταυτότητες μας, 2-3 λεπτά, και ένας παλιός λογαριασμός. Ίσως στο συγκεκριμένο κατάστημα είναι λάτρεις της γραφειοκρατείας.

Α ! και δεν πλήρωσα τίποτα (ίσως 2-3 ευρώ) που ήρθαν στο λογαριασμό.

manosamos
13-08-2010, 09:33
Δεν λες καλα που δεν ζητησανε και τον πρώην ιδιοκτητη....:rolleyes:

kostasx
13-08-2010, 09:39
Εγώ προ μηνός μεταβίβασα το τηλέφωνο του πατέρα μου στο όνομα μου και το μόνο που χρειάστηκαν ήταν οι ταυτότητες μας, 2-3 λεπτά, και ένας παλιός λογαριασμός. Ίσως στο συγκεκριμένο κατάστημα είναι λάτρεις της γραφειοκρατείας.

Α ! και δεν πλήρωσα τίποτα (ίσως 2-3 ευρώ) που ήρθαν στο λογαριασμό.


Αυτό που γίνεται πάντα..ο καθένας ζητάει ότι χαρτιά γουστάρει, όποτε γουστάρει..ΝεύραΝεύρα

Arkas
13-08-2010, 10:42
.


Μου τη δίνει που ....

η Κρατική μηχανή εξασκεί όλη της την τυπικότητα, καθώς και την αυστηρότητα στους νομοταγείς κ "έντιμους" πολίτες ......

Η Υπόθεση:

Προ έτους, πούλησα σε συγγενικό μου πρόσωπο, το εξοχικό μου, στο Καβούρι Αττικής.

Μαζί με το ακίνητο, του "χάρισα" και το τηλέφωνο,

μιάς κι εγώ ήμουν πλήρης και μου ήταν άχρηστη η γραμμή.

Αφού ήταν συγγενής μου, δεν το έβρισκα απαραίτητο να αλλάξω στ' όνομά του τον αριθμό.

Αυτός, σαν συνεπής, μου το ζήτησε μόνος του.

Σήμερα το πρωί λοιπόν, πάω μιά κ δυό στο υποκατάστημα του ΟΤΕ Παλαιού Φαλήρου, όπου ανήκει το Καβούρι,

για να μεταβιβάσω τον τηλεφωνικό αριθμό.

Δροσιά μέσα στο κατάστημα - εγώ ξαναμμένος απ' την μοτό - χλίδα λέω, μπράβο σε δημόσια υπηρεσία.

Φτάνω στο γκισέ γρήγορα γρήγορα, και τους λέω το αίτημά μου.

Η απάντηση, ξερή/κοφτή ..... (λίγα λόγια κ σταράτα .... ή μάλλον, τα πολλά λόγια είναι φτώχια).




1. Τις αστυνομικές ταυτότητες και των δύο ....

2. Να παρευρίσκονται ΚΑΙ οι δύο ....

3. Τους τίτλους κυριότητος του ακινήτου .....

4. Τα εκκαθαριστικά σημειώματα ΚΑΙ των ΔΥΟ !!!





Και ερωτώ .... άντε τα ΔΑΤ .... εντάξει ....

Τον δεύτερο συμβαλλόμενο, αυτόν που θα "λάβει" την γραμμή .... άντε πες κι αυτόν, τον θέλει παρόντα.

Τα συμβόλαια του σπιτιού, ΤΙ ΤΑ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ????

Δηλαδή σε ένα νοικιάρικο, δεν μπορώ να του μεταβιβάσω το τηλέφωνο ????

Αλλά το "4" ... είναι "όλα τα λεφτά" .....

Τις φορολογικές ενημερότητες .... γιατί τις ζητάνε ????

Όταν διάφοροι "ΚΥΡΙΟΙ" (ΜΑΥΡΟΙ στον Τειρεσία) πηγαίνουν στις τράπεζες, από την μία στην άλλη,

κ παίρνουν ασύστολα μπλοκ επιταγών, εκεί δεν πρέπει να τους ζητήσουν τα "διαπιστευτήρια" ?????

Ή εκεί υπάρχουν άαααααλλα συμφέροντα κ δίνονται τα 50άρια μπλοκ χωρίς ερώτηση ????

Και όταν πηγαίνουμε εμείς για να πάρουμε νέο μπλοκ,

σου λέει: Αχχχχχ όοοοχι ..... δεν μπορώ να σου δώσω μπλοκ,

γιατί έχεις δύο (2) φύλλα που κυκλοφορούν ακόμα ......

Και του λες, τα δύο φύλλα θα "γυρίσουν" σε τρείς μήνες ....

Μέχρι τότε με τί θα κινηθώ ??????

.......................................................................... μούγκα ....... :mad::mad::mad:

Σημειωτέον ότι, στα 34 χρόνια της επαγγελματικής μας καριέρας,

δεν έχει "χτυπήσει" ούτε μία επιταγή - ΠΟΤΕ - ούτε από λάθος .....:cool:

Κι έρχεται σήμερα, να μου ζητήσει φορολογική ενημερότητα, γιατί ??????

Για μια απλή μεταβίβαση τηλεφωνικού αριθμού ...... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-49.gif




.

Κανονικά έπρεπε να σου ζητήσουν ακόμα,

πιστοποιητικό μεταγραφής από το αρμόδιο υποθηκοφυλάκειο,
αντίγραφο καταβολής αμοιβής του συμβολαιογράφου που έκανε τα συμβόλαια,
αντίγραφα ποινικών μητρώων,
πιστοποιητικό από τον Τειρεσία,
ΑΔΤ του κατασκευαστή της οικοδομής και
υπεύθυνη δήλωση ότι τόσο ο παλιός κάτοχος όσο και ο νέος δεν θα κάνουν κλήσεις προς 090...:p:p:p

gsmaniac
13-08-2010, 11:55
φανταζομαι την εικονα....:o
χαλαρος ο υπαλληλακος,να πινει το freddo του και ξαφνικα μπουκαρει ο αλητης,μηχανοβιος νικος....:cool::cool::cool:
και λιγα του ζητησε....:sm7:

MARK
13-08-2010, 12:06
Κ@@@κράτος........Νεύρα

kostas_366
13-08-2010, 14:33
Ο Αρκάς έχει δίκιο... :sm7::sm7:

kostas_366
13-08-2010, 14:38
Αλλά Νίκο, καταλαβαίνω τα άτοπα που σου ζητούν, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, ηλεκτρονικά δεν τα θέλουν..
Αλλά σκέψου ότι γίνεται ίσως ....μια νέα αρχή (τόσες φορές ξεκίνησε αυτή η ...αρχή, περίεργο σου κάνει?:sm7:), για να γίνει καλύτερο το κράτος!!!

pepax66
19-08-2010, 16:44
Απίστευτη ταλαιπωρία και που να του πεις να τα στείλεις με email θα σε κοιτάει σαν μοσχάρι ο μεγαλύτερος πάροχος στην Ελλάδα δεν λειτουργεί ηλεκτρονικά 100% πουθενά! ΑΛΛΑ δεν είναι κρατική μηχανή ο ΟΤΕ είναι ΑΕ και Ιδιώτης οπότε και τα μπινελίκια του παίρνει και τις μήνυσούλες του και ότι γουστάρεις και αγαπάς παίρνει και το τηλέφωνο παίρνεις και το πας όπου θέλεις! Αυτά είναι μεγαλία μόλις του πεις άστο δεν πειράζει του υπαλλήλου φωναχτά όμως για να ακούνε όλοι πάω στον Τάδε πάροχο όλα φτιάχνουν με την μια!;)

vasorfa
20-08-2010, 11:17
Η Κρατική μηχανή εξασκεί όλη της την αυστηρότητα ...


ρε Νικόλα?

ο Οτε δεν εχει ιδιοτικοποιηθει κατα ενα μεγαλο μερος???

μου φαινετε οτι επεσες σε παλιοχαρακτηρες......

Ισως αν υψωνες τον τονο της φωνης...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
23-08-2010, 08:06
Η Κρατική μηχανή εξασκεί όλη της την αυστηρότητα ...


ρε Νικόλα?

ο Οτε δεν εχει ιδιοτικοποιηθει κατα ενα μεγαλο μερος???

μου φαινετε οτι επεσες σε παλιοχαρακτηρες......

Ισως αν υψωνες τον τονο της φωνης...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


...... τότε θα μου ζητούσαν και "Πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων" ........:D

kostas_366
23-08-2010, 12:42
...... τότε θα μου ζητούσαν και "Πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων" ........:D
:sm7::sm7::sm7:Και βάλε...

nek21
23-08-2010, 13:25
Κανονικά έπρεπε να σου ζητήσουν ακόμα,

πιστοποιητικό μεταγραφής από το αρμόδιο υποθηκοφυλάκειο,
αντίγραφο καταβολής αμοιβής του συμβολαιογράφου που έκανε τα συμβόλαια,
αντίγραφα ποινικών μητρώων,
πιστοποιητικό από τον Τειρεσία,
ΑΔΤ του κατασκευαστή της οικοδομής και
υπεύθυνη δήλωση ότι τόσο ο παλιός κάτοχος όσο και ο νέος δεν θα κάνουν κλήσεις προς 090...:p:p:p

απορω γιατι δε ζητησε και πιστοποιητικο γεννησεως.μεγαλο λαθος του υπαλληλου.

tsompanis
23-08-2010, 16:22
τα είπανε οι περισσότεροι πιστεύω,μόνο το εξής για σένα νίκο αλλά και τους υπόλοιπους.
στις υπηρεσίες δημόσιες ή μή ....ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ!
Όταν θέλουμε κάτι,έστω και μια ερώτηση,φωνάζουμε 5db παρακάτω απο την αναφορά που δίναμε στον στρατό.απλά πράγματα...

κάντε το τεστ του σούπερ μάρκετ...
είστε φορτωμένος με μικροπράγματα και βλέπεται ότι ενώ υπάρχουν 30 ταμεία,δουλεύουν μόνο 4 που περιμένουν 20 πρόβατα!!

τότε λες απλά.."ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΡΕ?? ΤΟ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ??"
"ΘΑ ΜΟΥ ΦΑΤΕ ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑς ΔΩΣΩ ΦΡΆΓΚΑ??"
"Γ@ΜΩ ΤΟΝ Β@Ρ#ΠΟΥΛΟ ΣΑΣ Γ@ΜΩ!!!"

σε 2 λεπτά,έχεις εξυπηρετηθεί,σου έχουν πει και ευχαριστώ και έχεις φύγει για να ξαναμπεί το μαγαζάκι μετά απο 10 λεπτά ξανά στο λήθαργο του...:sm7:

tsompanis
23-08-2010, 16:37
Στην εφορία....
μην νομίζεται ότι επειδή είναι εφορία έχουν και το πάνω χέρι.εσύ το έχεις...

μπαίνεις για παράδειγμα στην Β ΔΟΥ Ιωαννίνων για φορολογική ενημερότητα ή να πληρώσεις κάτι...

ψάχνεις στον σκληρό να θυμηθείς τα ονόματα των βουλευτών της περιοχής και λες με το που τους βλέπεις στην κοσμάρα τους να πίνουν τον καφέ τους και να χαριεντίζονται μπροστά απο τις οθόνες τους...πιθανώς καρφωμένοι σε κανένα facebook..την ώρα που περιμένουν 30 άτομα γύρω τους...
δυνατά πάλι...
"Αααααααααχχχχ και να ήξερε ο μαλέσιος ο μωραίτης και ο παπουλιας τι καμάρια έχωσε στα γραφεία!μας τα έλεγε ο συνδικαλιστής σας στο συνέδριο αλλά δεν περίμενα τέτοια!και περιμένετε με τέτοια χάλια να προωθήσουΜΕ τα αιτήματά σας??"

και μετά με καλό ύφος...αλλά δυνατά και πάλι!
"αφού είστε καλά παιδιά ωρέ!δουλέψτε λίγο γρήγορα..να πάει και αυτός ο κόσμος στις δουλειές του!και εγώ θα πω τα καλύτερα για εσάς!"

θα σας πάρουν σίγουρα για της κλαδικής και θα κάνουν μόκο.
σε 10 λεπτά έχεις καθαρίσει και έχεις φύγει...

:sm7::sm7::sm7:


εννοείτε ότι κάθε φορά που έχω έρθει σε επαφή με ξένες δημόσιες υπηρεσίες,όπως το τελωνείο του Μονάχου για παράδειγμα,έχω μείνει άφωνος και είμαι τύπος και υπογραμμός...
αλλά τους κάγκουρες,μόνο με καγκουριές τους πολεμάς!