PDA

View Full Version : OI MHXANOBIOI.....


tsompanis
14-08-2010, 18:46
Ιστορίες πάθους και αλητείας...
Νομίζετε πως μόνο εμείς είμαστε κακά παιδιά??
Είστε κολλημένοι μηχανόβιοι??(σιγά μην δεν είστε!)
Τώρα το καλοκαίρι τρώτε σύνδρομο στέρησης των φόρουμ λόγω ..παραλίας??
Σας έχω έτοιμους




Έρευνα συλλογή = Κώστας Ζαχαρόπουλος-Ηλίας Μπαρμπίκας
Εκδόσεις Καστανιώτη





http://i33.tinypic.com/wivfp3.jpg


Μου το χάρισε ένας πολύ καλός φίλος και ενθουσιάστηκα!




Πως γίνεται όταν μαζεύονται οι φίλοι?
Πως πίνουν κανένα ποτήρι,μερακλώνουν και αρχίζουν να λένε παλιές ιστορίες?τέτοιες συγκεντρώθηκαν σε αυτό το βιβλίο.Ιστορίες για μηχανές με κουρελού αντί για σέλα,που διασχίζουν κάθετα τη Συγγρού,που συγκρούονται με γαϊδάρους και γριές.
Ιστορίες με ήρωες που βρίσκονται σε διαρκή πόλεμο με τους νοικοκυραίους και τους μπάτσους,που κλέβουν όποια μηχανή τους γυαλίσει,που οδηγάνε δεκατέσσερις χιλιάδες χιλιόμετρα χώμα στο ταξίδι του μέλιτος!


παραθέτω μόνο 4 αράδες του Αντώνη Πανούτσου για να καταλάβετε ...

Το συνεργείο είναι τέμενος,ο μάστορας αρχιερέας και τα μαστοράκια καντηλανάφτες.Το συνεργείο έχει θαυματουργές ικανότητες,κάτι σαν την Παναγιά της Τήνου.
Πάμε την μοτοσυκλέτα μας να γίνει καλά.Όπως λοιπόν δεν διατάζουμε την Παναγιά "κάνε το παιδί να περπατήσει και θα έρθω το απόγευμα να το πάρω",έτσι δεν λέμε στο μάστορα "Φτιάχτο και θα περάσω αύριο!"





δύο τρόποι υπάρχουν να διαβάσεις αυτό το βιβλίο.ο πρώτος είναι μονορούφι..ο δεύτερος απο λίγο λίγο και καθημερινά,σαν αντιβίωση!
καλό καλοκαίρι!

manosamos
14-08-2010, 18:58
Ιστορίες πάθους και αλητείας...
Νομίζετε πως μόνο εμείς είμαστε κακά παιδιά??
Είστε κολλημένοι μηχανόβιοι??(σιγά μην δεν είστε!)
Τώρα το καλοκαίρι τρώτε σύνδρομο στέρησης των φόρουμ λόγω ..παραλίας??
Σας έχω έτοιμους




Έρευνα συλλογή = Κώστας Ζαχαρόπουλος-Ηλίας Μπαρμπίκας
Εκδόσεις Καστανιώτη





http://i33.tinypic.com/wivfp3.jpg


Μου το χάρισε ένας πολύ καλός φίλος και ενθουσιάστηκα!




Πως γίνεται όταν μαζεύονται οι φίλοι?
Πως πίνουν κανένα ποτήρι,μερακλώνουν και αρχίζουν να λένε παλιές ιστορίες?τέτοιες συγκεντρώθηκαν σε αυτό το βιβλίο.Ιστορίες για μηχανές με κουρελού αντί για σέλα,που διασχίζουν κάθετα τη Συγγρού,που συγκρούονται με γαϊδάρους και γριές.
Ιστορίες με ήρωες που βρίσκονται σε διαρκή πόλεμο με τους νοικοκυραίους και τους μπάτσους,που κλέβουν όποια μηχανή τους γυαλίσει,που οδηγάνε δεκατέσσερις χιλιάδες χιλιόμετρα χώμα στο ταξίδι του μέλιτος!


παραθέτω μόνο 4 αράδες του Αντώνη Πανούτσου για να καταλάβετε ...

Το συνεργείο είναι τέμενος,ο μάστορας αρχιερέας και τα μαστοράκια καντηλανάφτες.Το συνεργείο έχει θαυματουργές ικανότητες,κάτι σαν την Παναγιά της Τήνου.
Πάμε την μοτοσυκλέτα μας να γίνει καλά.Όπως λοιπόν δεν διατάζουμε την Παναγιά "κάνε το παιδί να περπατήσει και θα έρθω το απόγευμα να το πάρω",έτσι δεν λέμε στο μάστορα "Φτιάχτο και θα περάσω αύριο!"





δύο τρόποι υπάρχουν να διαβάσεις αυτό το βιβλίο.ο πρώτος είναι μονορούφι..ο δεύτερος απο λίγο λίγο και καθημερινά,σαν αντιβίωση!
καλό καλοκαίρι!


Τι μου θυμησες τωρα.
Την κουρελου σαν αναβατης δεν την προλαβα(ημουνα γυμνασιοπαιδο τελη του 70)
Θυμαμε ολοκαινουργα CBX1050 η CB900 η Z1000,με τις ζελατινες ακομη,να κοβουν την ουρα με σιδεροπριονο και να βαζουν ενα κομματι κοντρα-πλακε με μια κουρελου και την ξεδιαντροπη μηχανοβια πιτσιρικα απο πισω και δως του σουζα.
Ουτε ειδικες ρυθμισεις ουτε μανουαλ -μπουκ και αλλες αηδιες.
Φανταζομε το βιβλιο περιγραφει αυτη την εποχη.
Ενας γνωστος σε στοιχημα το 1983 εκλεψε 6 μηχανες για πλακα(και τις πεταξε στη θαλασσα:yz

tsompanis
14-08-2010, 19:06
ναι το βιβλίο αναφέρεται κυρίως στην παλιά εποχή.
τότε που βάζανε κουρελούδες για να "χαμηλώσει" και να πάει πιο καλά...;)

manosamos
14-08-2010, 20:10
ναι το βιβλίο αναφέρεται κυρίως στην παλιά εποχή.
τότε που βάζανε κουρελούδες για να "χαμηλώσει" και να πάει πιο καλά...;)
Εχεις κανει τετοιες καγκουριες?
Ηταν της εποχης σου?
Εγω δεν προλαβα στο οριο.Ξεκινησα μοτο το 84,πιο ηρεμα τα πραγματα..:cool:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-08-2010, 20:50
Εχεις κανει τετοιες καγκουριες?
Ηταν της εποχης σου?
Εγω δεν προλαβα στο οριο.Ξεκινησα μοτο το 84,πιο ηρεμα τα πραγματα..:cool:



Καλά .... μην τους βάζεις όλους στο ίδιο καζάνι .... :sm7:

Κι εμείς ... οι πριν το 1983 (κατά το ασφαλιστικό),

δεν σημαίνει οτι κάναμε και πόλεμο ...... :sm7:

manosamos
14-08-2010, 21:08
Καλά .... μην τους βάζεις όλους στο ίδιο καζάνι .... :sm7:

Κι εμείς ... οι πριν το 1983 (κατά το ασφαλιστικό),

δεν σημαίνει οτι κάναμε και πόλεμο ...... :sm7:
Μενεις στην Νεα Σμυρνη και θες να πιστεψω οτι δεν εχεις κατεβει την Συγγρου ψαρακωμενος,ουτε μια φορα?:Απορία::hmmm::cool:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
14-08-2010, 21:55
Μενεις στην Νεα Σμυρνη και θες να πιστεψω οτι δεν εχεις κατεβει την Συγγρου ψαρακωμενος,ουτε μια φορα?:Απορία::hmmm::cool:


Δεν χρειαζόταν ..... (γιατί είχα "καλά" μηχανάκια :D:D:D) :sm7:

MARK
14-08-2010, 23:32
Ωραιός........:sm8:

Arkas
15-08-2010, 02:33
Θα προσπαθήσω να το βρω και να το διαβάσω...

Σε ευχαριστούμε Κώστα!

CPretenteriS
15-08-2010, 02:44
Ενδιαφέρον ακούγεται...

manro
15-08-2010, 12:48
Με τόσο ενδιαφέρον, δεν κάνεις φίλε τσοπάνη μια ομαδική ;;;;;:sm7:

frits
15-08-2010, 15:04
Όποιος το θέλει μπορεί να το βρει εδώ.

ΒΙΒΛΙΑ: ΟΙ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ (http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=228655)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
15-08-2010, 15:11
Όποιος το θέλει μπορεί να το βρει εδώ.

ΒΙΒΛΙΑ: ΟΙ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ (http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=228655)



Thanks Stavros ..... ;)

yannis
17-08-2010, 09:24
:sm7::sm7::sm7:

Λοιπόν κατά σύμπτωση, το πήρα μαζί μου, τώρα που έφυγα και φυσικά διαβάστηκε απνευστί στην πτήση!!!!!!! (ευτυχώς Στράτο δεν πήγαινα... όρθιος!!)
Ωραίο, με πήγε πίσω (εγώ δεν είχα "καλά" μηχανάκια!!!!) και ευτυχώς που δεν είχα κανέναν Έλληνα κοντά να του αρχίσω την κουβέντα και... τις ιστορίες!!!:D

ΥΓ. Και... ναι το πρώτο μηχανάκι, αποχωρίστηκε σύντομα την σέλα για μια πανέμορφη κουρελού, η οποία έπαιζε και ρόλο τέντας ή κουβέρτας στις εκδρομές (πάντα με σαγιονάρες και χωρίς φανελάκι για... ομοιόμορφο μαύρισμα:p)

manosamos
17-08-2010, 09:28
:sm7::sm7::sm7:

Λοιπόν κατά σύμπτωση, το πήρα μαζί μου, τώρα που έφυγα και φυσικά διαβάστηκε απνευστί στην πτήση!!!!!!! (ευτυχώς Στράτο δεν πήγαινα... όρθιος!!)
Ωραίο, με πήγε πίσω (εγώ δεν είχα "καλά" μηχανάκια!!!!) και ευτυχώς που δεν είχα κανέναν Έλληνα κοντά να του αρχίσω την κουβέντα και... τις ιστορίες!!!:D

ΥΓ. Και... ναι το πρώτο μηχανάκι, αποχωρίστηκε σύντομα την σέλα για μια πανέμορφη κουρελού, η οποία έπαιζε και ρόλο τέντας ή κουβέρτας στις εκδρομές (πάντα με σαγιονάρες και χωρίς φανελάκι για... ομοιόμορφο μαύρισμα:p)


Παππού,κορντούρες ειχατε τότε?:sm7:

mirn
17-08-2010, 11:47
:sm7::sm7::sm7:

ΥΓ. Και... ναι το πρώτο μηχανάκι, αποχωρίστηκε σύντομα την σέλα για μια πανέμορφη κουρελού, η οποία έπαιζε και ρόλο τέντας ή κουβέρτας στις εκδρομές (πάντα με σαγιονάρες και χωρίς φανελάκι για... ομοιόμορφο μαύρισμα:p)




:sm7:

tsompanis
17-08-2010, 15:29
:sm7::sm7::sm7:

Λοιπόν κατά σύμπτωση, το πήρα μαζί μου, τώρα που έφυγα και φυσικά διαβάστηκε απνευστί στην πτήση!!!!!!! (ευτυχώς Στράτο δεν πήγαινα... όρθιος!!)
Ωραίο, με πήγε πίσω (εγώ δεν είχα "καλά" μηχανάκια!!!!) και ευτυχώς που δεν είχα κανέναν Έλληνα κοντά να του αρχίσω την κουβέντα και... τις ιστορίες!!!:D

ΥΓ. Και... ναι το πρώτο μηχανάκι, αποχωρίστηκε σύντομα την σέλα για μια πανέμορφη κουρελού, η οποία έπαιζε και ρόλο τέντας ή κουβέρτας στις εκδρομές (πάντα με σαγιονάρες και χωρίς φανελάκι για... ομοιόμορφο μαύρισμα:p)



:sm7::sm7::sm7:

η αλήθεια είναι ότι και εγώ σε 3 φορές που το έπιασα στα χέρια μου το βιβλίο,τελείωσε,παρόλο που είναι μεγαλούτσικο!

τα σέβη μου σε έναν ακόμη κουρελόβιο της εποχής:)


έλα λίγο οι παππούδες να θυμηθούν τα παλιά!για πείτε μας καμιά ιστορία
τσίνγκλισμα θέτε ???:sm7:

yannis
17-08-2010, 15:55
:sm7::sm7::sm7:

Λοιπόν παιδιά, οι κορντούρες δεν πρέπει να υπήρχαν τότε γιατί όλο και κάποια θα είχαμε "οικειοποιηθεί":D
Λέει και για παλιούς γνωστούς... Τον γυιό του Τσιτσάνη τον Κωστάκη, καλό παιδί, τον Βουλούτση (Μπουλούτση στο βιβλίο)...
Να σας πω πως φάγανε το 900 του Βουλούτση?!?!?!?!
Καθότανε στο Λαβάκ στην πλατεία Ελευθερίας στον Κορυδαλλό, από την πλευρά της πλατείας. Το εργαλείο το είχε παρκάρει στην πλευρά του μαγαζιού και το χάζευε από το τραπεζάκι που καθότανε. Σταματάει, που λέτε ένα Φολκσβάγκεν κλούβα ενδιάμεσα, ανοίγουν τις πλαϊνές το φορτώνουν στα χέρια και τον πούλο. Μέχρι να συνειδητοποιήσει ο βουλούτσης τι λείπει από μπροστά του... :sm7::yz

tsompanis
17-08-2010, 16:08
Ναι:sm7: έχει και ιστορίες με τον Μήτσο παντελόπουλο απο τους τότε 2τροχούς,γνωστός και ως μήτσος πάτεντόπουλος!
μεγάλο πειραχτήρι της εποχής,καλή του ώρα!

manosamos
17-08-2010, 16:14
:sm7::sm7::sm7:

Λοιπόν παιδιά, οι κορντούρες δεν πρέπει να υπήρχαν τότε γιατί όλο και κάποια θα είχαμε "οικειοποιηθεί":D
Λέει και για παλιούς γνωστούς... Τον γυιό του Τσιτσάνη τον Κωστάκη, καλό παιδί, τον Βουλούτση (Μπουλούτση στο βιβλίο)...
Να σας πω πως φάγανε το 900 του Βουλούτση?!?!?!?!
Καθότανε στο Λαβάκ στην πλατεία Ελευθερίας στον Κορυδαλλό, από την πλευρά της πλατείας. Το εργαλείο το είχε παρκάρει στην πλευρά του μαγαζιού και το χάζευε από το τραπεζάκι που καθότανε. Σταματάει, που λέτε ένα Φολκσβάγκεν κλούβα ενδιάμεσα, ανοίγουν τις πλαϊνές το φορτώνουν στα χέρια και τον πούλο. Μέχρι να συνειδητοποιήσει ο βουλούτσης τι λείπει από μπροστά του... :sm7::yz
Απο τετοια τι αλλο,οι Περαματιωτες.
Στην πλατεια στα Ταμπουρια σταματησε ο αλλος το GSXR 1100,εκανε 3 βηματα να παρει τσιγαρα απο το περιπτερο και το μηχανακι εκανε φτερα μπρος στα ματια του.
Ειχε την φαηνη ιδεα να το αφησει να δουλευει.:hmmm::(
Το 1986 ειχαν βρει σε μια παραγκα απεναντι απο το βενζιναδικο της Τexacο μια BMW K100 και ενα Kawasaki ΖΧ 1000R,με 1500χλμ ,με πινακιδες Γερμανικες-κλεμμενες απο τουριστες.

frits
17-08-2010, 16:27
Αν και εγώ ήμουν μικρός και δεν συμμετείχα σε τέτοια πράγματα αρχές του '80 μου έκανε εντύπωση ότι κάτι μεγαλύτεροι φίλοι περνούσαν με σούζες και προκαλούσαν κάτι μπλόκα της τροχαίας έτσι για να κάνουν πλάκα και να τους αναγκάσουν να του κυνηγήσουν, η πλάκα είναι ότι ποτέ δεν τους έπιαναν..:rolleyes:

tsompanis
17-08-2010, 16:51
15χρονος πλέον το 85' μεγάλωνα στην επτάλοφο Θεσσαλονίκης και έχω ζήσει απο πρώτο χέρι τον πόλεμο με τις νοικοκυρές!
τότε συνήθιζαν να ρίχνουν το απόγευμα τα μπουγαδόνερα στους δρόμους στα σοκάκια,απο εκεί που τέλος πάντων θα περνούσαν ξετάπωτοι κάγκουρες το βραδάκι.
...και πήγαινε η χύμα σε άλλον τόπο!παίρνανε την δική τους εκδίκηση απο τους θεότρελους που δεν καταλάβαιναν απο μεσημέρι και ξυπνούσαν τον κόσμο και τα μωρά!

θυμάμαι έναν τύπο τον Λαλάκη που κυκλοφορούσε με κουρελού και τσόκαρο αυτό το γνωστό άσπρο που ήταν τότε της μόδας και κυνηγούσε την κυρα-Χαρίκλεια που τον σαβούριασε μέρα μεσημέρι με tide!
μπήκε με πολλά και μετά άντε να το μαζέψεις το cb!

για τον επόμενο μήνα και κάθε μέρα,περίμενε να γυρίσει απο την δουλειά ο άντρας της,τον άφηνε να φάει και να ξαπλώσει και τότε έφευγε απο την καφετέρια και πήγαινε να ζεστάνει λάστιχα κάτω απο το σπίτι!χαχαχα
τρελό γέλιο!

manosamos
17-08-2010, 17:18
Τον ''Ανεμο'' τον γνωρισε κανενας?
Ο τυπος ειχε ενα Bol'or 900 και περναγε μαλλια κουβαρια απο την παραλιακη.
Το παρατσουκλι αυτο βγηκε,επειδη ηταν πολλυ αδυνατος και κουνιωτανε απο τον αερα στα πολλα χλμ....πεταγε.........:sm7:

manosamos
17-08-2010, 17:29
Καλοκαιρι 1989,εχω παρει το καινουριο μου Kawasaki KR1,τον γνωστο πυραυλο της εποχης,το πρωτο λαχανι στο Περαμα(το πρωτο ηταν ενα κοκκινο αγορασμενο 2 μηνες πριν).
Παμε στο διαζωμα-παραλια και ερχετε ενα τυπακι με ενα RD350 και μου λεει.
-Τα παμε ρε φιλε?
-Με τι εισαι?
-Με το 350
Κοιταζω μια,αυτοκολλητa Wiseco ολοσωμη Arrow,αμαν θα με περασει σαν σταματημενο σκεφτηκα.
-Φιλε το στρωνω ακομη,δεν γινετε.
Ακουει ο αλλος με το κοκκινο KR χωρις να δει το 350 και λεει του παιδιου,φιλε εδω μαζι μου,σε παω 2-1(2ατομα ο φιλος μου,μονος του ο αλλος)
-Εγινε,παμε.
Βαζει ο αλλος το 350 μπροστα,μολις το ακουει ο φιλος μου,μασαει...:hmmm:
-Ελα του λεει ο αλλος ποιον θα παρεις μαζι?
ο φιλος εχασε το χρωμα του,ψαχνει μεσα στο πληθος και βρισκει ενα....jockey(αναβατη)του ιπποδρομου.
-Να,θα παρω το παιδι μαζι μου....:D
Ασε ρε του λεει ο 350,εκκλησια πας να κλεψεις?
Εσυ εισαι δεν εισαι 55 κιλα και αλλα 40 ο τζοκευ,εισασατε οσο ειμαι εγω μονος μου.....:sm7:
Αξεχαστα χρονια...

frits
19-08-2010, 13:29
Το πήρα το βιβλίο .....θα διαβαστεί ολόκληρο στις διακοπές.

Ένα μικρό απόσπασμα μόνο....

"Ο φίλος μου ο Μιχάλης ο Σταγκονάκης, μέγα μηχανόβιος,
είχε εφεύρει το ρήμα μοτοσυκλετώ. Σημαίνει νσ κάνεις
βόλτα με την μηχανή. Όχι απλά να πάρεις την μηχανή
και να πας για δουλειά ή ταξίδι, αλλά να την πάρεις
για την χαρά της οδήγησης. Αυτός, όταν έβγαινε
για τσιγάρα, πήγαινε στο πιο μακρινό περίπτερο,
για να μοτοσυκλετήσει περισσότερο."

Καλά θα περάσουμε από ότι φαίνεται....!!!:D

aeriko
19-08-2010, 13:30
Το πήρα το βιβλίο .....θα διαβαστεί ολόκληρο στις διακοπές.

Ένα μικρό απόσπασμα μόνο....

"Ο φίλος μου ο Μιχάλης ο Σταγκονάκης, μέγα μηχανόβιος,
είχε εφεύρει το ρήμα μοτοσυκλετώ. Σημαίνει νσ κάνεις
βόλτα με την μηχανή. Όχι απλά να πάρεις την μηχανή
και να πας για δουλειά ή ταξίδι, αλλά να την πάρεις
για την χαρά της οδήγησης. Αυτός, όταν έβγαινε
για τσιγάρα, πήγαινε στο πιο μακρινό περίπτερο,
για να μοτοσυκλετήσει περισσότερο."


Καλά θα περάσουμε από ότι φαίνεται....!!!:D



Αν γράφει και ο Α. Πανούτσος τότε είναι σίγουρο.

Arkas
19-08-2010, 13:32
Αν γράφει και ο Α. Πανούτσος τότε είναι σίγουρο.
Πολύ "πλατεία" πέφτει τελευταία!:D

aeriko
19-08-2010, 13:35
Πολύ "πλατεία" πέφτει τελευταία!:D
Είναι θαμώνας της "πλατείας";

Arkas
19-08-2010, 13:36
Είναι θαμώνας της "πλατείας";
Toν έχω δει αρκετές φορές με τον Καρπετόπουλο.

aeriko
19-08-2010, 13:39
Για τον Κάρπετ ήταν γνωστό.

Carduelis
19-08-2010, 17:38
Mια και πιάσατε τα λογοτεχνικά που περιέχουν αναφορές σε μοτοσυκλέτες: Ο πρώτος μοτοσυκλετιστής της ελληνικής λογοτεχνίας εμφανίζεται το 1938 , στον «Γιούγκερμαν» του Μ.Καραγάτση. Σαν πρώτη «θέση » απέναντι σε λογοτεχνικό γραφτό , θα πρέπει να θεωρηθεί ο διάλογος που αναφέρει ο Νίκος Γαβριήλ Πενζίκης στο διήγημα «Πλατεία Ελευθερίας» στα 1955, ενώ το 1963 έχουμε για πρώτη φορά , με τον Ρένο Αποστολίδη , διήγημα με τον τίτλο «Οι μοτοσυκλετιστές».



(Γ. Ρίτσος)
Αστραπιαία μοτοσυκλέτα. Πέρασε.
Ο Έρωτας ήταν.



Ο μοτοσυκλετιστής είναι ποιητής, με την έννοια ότι βιώνει την ομορφιά και την τρέλα. Μπορεί και συνομιλεί με τον αέρα, του φουντώνει τα στήθια μια κραυγή κι ένα πάθος που πρέπει να βγει. Και βγαίνει είτε με το πλάγιασμα στη στροφή, είτε με την περήφανη στάση της σούζας δίπλα στα μέταλλα των αυτοκινήτων. Οι ποιητές , για τους πολλούς , είναι τρελοί. Κι ο μοτοσυκλετιστής , για τους πολλούς , τρελός είναι. Ο μοτοσυκλετιστής είναι φετιχιστής . Λατρεύει το σώμα της μηχανής του. Ντύνεται τελετουργικά τα άμφιά του. Το πέτσινο μπουφάν , τα γάντια , το κράνος ή τα γυαλιά, τις μπότες. Ο μοτοσυκλετιστής λατρεύει τα αντικείμενα. Ο μοτοσυκλετιστής είναι ιδεολόγος με την έννοια πως θα θέλει να υπερασπιστεί τη σχέση του με κάτι. Που πρέπει να πείσει και να ανασκευάσει μύθους που πλέκονται γύρω του και εις βάρος του. Οι μοτοσυκλετιστές αναβοσβήνουν τους προβολείς σε ένδειξη χαιρετισμού σε όλους τους εθνικούς δρόμους , σε όλο τον κόσμο, όταν διασταυρώνονται. Όμως , δεν υπάρχει κόμμα μοτοσυκλετιστών. Υπάρχει πάθος μοτοσυκλετιστικό.

vpentza
22-08-2010, 22:45
Διάβασα κείμενα από το βιβλίο σε κυριακάτικη εφημερίδα και θα το πάρω οπωσδήποτε να το διαβάσω, οι αυθεντικές ιστορίες που περιλαμβάνει με ενθουσιάζουν...Είναι η γεύση μιας "αθώας" εποχής που δεν τη πρόλαβα αλλά θα ήθελα πολύ να την είχα προλάβει. Πιστεύω ότι από τις γλαφυρές περιγραφές να πάρω λίγο μυρωδιά από τη "λαδίλα" του δίχρονου RD και το μούγκρισμα ενός Boldor....
(Ενα Boldor 900 με είχε τραβήξει όταν είχα μείνει με BMW(!), ένα R25/3 κάπου στο Μεσολόγγι το 1993...)

Επειδή έχω συγγενή βιβλιοπώλη ρώτησα και "απαίτησα" προνομιακή τιμή για συνφορουμίτες....
14 ευρώ λοιπόν (με απόδειξη βεβαίως βεβαίως).
Όποιος λοιπόν θέλει, μου στέλνει PM με τα στοιχεία του και το παραγγέλνει άμεσα...
Εάν οι admins επιθυμούν πιό "ομαδική" κινητοποίηση ας με ειδοποιήσουν να το οργανώσουμε...;););)

Xarleas
22-08-2010, 22:58
Θα προσπαθήσω να το βρω και να το διαβάσω...

Σε ευχαριστούμε Κώστα!
Ω ρε π@... η εποχή μου.... Τί είπες τώρα...

Xarleas
22-08-2010, 23:05
Τον ''Ανεμο'' τον γνωρισε κανενας?
Ο τυπος ειχε ενα Bol'or 900 και περναγε μαλλια κουβαρια απο την παραλιακη.
Το παρατσουκλι αυτο βγηκε,επειδη ηταν πολλυ αδυνατος και κουνιωτανε απο τον αερα στα πολλα χλμ....πεταγε.........:sm7:
Αν δεν κάνω λάθος ήταν ένας τύπος που έκανε ΠΑΝΤΑ κόντρες απο το σημερινό Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας μέχρι την διασταύρωση που χωρίζει την παραλιακή σε Συγγρού και ρεύμα προς Φάληρο... Ένα (παλιοπλεμονιάρικο) καμμιά 50αρια κιλά όλα όλα.... Γι΄ αυτόν δεν λέμε??

apple2
23-08-2010, 11:45
14 ευρώ λοιπόν (με απόδειξη βεβαίως βεβαίως).
Όποιος λοιπόν θέλει, μου στέλνει PM με τα στοιχεία του και το παραγγέλνει άμεσα...
Εάν οι admins επιθυμούν πιό "ομαδική" κινητοποίηση ας με ειδοποιήσουν να το οργανώσουμε...;););)[/QUOTE]


Καλή η τιμή, αλλά το έχει παρει φίλος μου και μόλις το τελειώσει θα μου το δώσει;)

tsompanis
23-08-2010, 15:49
ρε μήπως να γράψουμε και εμείς σαν φόρουμ ένα βιβλίο :Απορία::Απορία::Απορία:

χαμός θα γίνει!
ένας πρόχειρος τίτλος μιας ενότητας,θα μπορούσε να είναι....varadοιστορίες!:sm7:

ntinopoulos
23-08-2010, 18:43
ρε μήπως να γράψουμε και εμείς σαν φόρουμ ένα βιβλίο :Απορία::Απορία::Απορία:

χαμός θα γίνει!
ένας πρόχειρος τίτλος μιας ενότητας,θα μπορούσε να είναι....varadοιστορίες!:sm7:
δηλαδη τσοντα ε?:rolleyes::sm7:

napgeo
23-08-2010, 19:22
Κύριοι
Κάνατε ένα τραγικό λάθος. Το βιβλίο αναφέρετε σε μοτοσυκλέτες,
Εμείς έχουμε bmw.. Σε λάθος forum απευθυνθήκατε.
Ευχαριστώ:p:p

manosamos
23-08-2010, 19:24
Κύριοι
Κάνατε ένα τραγικό λάθος. Το βιβλίο αναφέρετε σε μοτοσυκλέτες,
Εμείς έχουμε bmw.. Σε λάθος forum απευθυνθήκατε.
Ευχαριστώ:p:p

Μπέμπα θες και δεν το μαρτυρας.........:p

napgeo
23-08-2010, 19:27
Μπέμπα θες και δεν το μαρτυρας.........:p


Είναι ακριβούτσικο το έρμο (Ηπειρώτικο):p

manosamos
23-08-2010, 19:32
Είναι ακριβούτσικο το έρμο (Ηπειρώτικο):p
Πασσας στα Γιαννενα θα εισαι με την Μπεμπα...;):rolleyes:

vpentza
23-08-2010, 19:32
απορώ γιατί δεν έπαιρναν BMW για να κάνουν καγκουριές.....
μάλλον θα ήταν και τότε πανάκριβες....
έχω δει videos και φωτογραφίες με τα κύλινδρα να ξύνουν την άσφαλτο...
οκ, μπορεί να μην έχουν γρήγορη εκκίνηση αλλά στα μπασίματα στις στροφές έπρεπε να δίνουν μαθήματα σε γιαπωνεζοειδή......;)

Adamis
01-09-2010, 13:21
Θα το αγοράσω.thanks tsopanis :sm8:

Cogar
13-09-2010, 23:40
απορώ γιατί δεν έπαιρναν BMW για να κάνουν καγκουριές.....
μάλλον θα ήταν και τότε πανάκριβες....
......;)

:sm7::sm7::sm7:

taksidiotis
14-09-2010, 09:29
Αν και εγώ ήμουν μικρός και δεν συμμετείχα σε τέτοια πράγματα αρχές του '80 μου έκανε εντύπωση ότι κάτι μεγαλύτεροι φίλοι περνούσαν με σούζες και προκαλούσαν κάτι μπλόκα της τροχαίας έτσι για να κάνουν πλάκα και να τους αναγκάσουν να του κυνηγήσουν, η πλάκα είναι ότι ποτέ δεν τους έπιαναν..:rolleyes:

ΧΕ χε,και δεν ήταν οι μόνοι,άφησαν και κάποιοι άλλοι το στίγμα τους μια δεκαετία αργότερα....άπιαστοΐ.

kicl
10-10-2010, 16:10
Ενδιαφέρον ακούγεται. :sm8:

nikos-x
10-10-2010, 19:05
Τα πουλάκια μουοουου!!!
.
.
.
Βρε κρυφοκάγκουρες! Νεύρα

Μη τυχόν σας ακούσω να τα "ψέλνετε" σε ξεκράνοτους και σαγιοναρίστας . . . :sm7:

Άναψες τα αίματα κυρ Κωσταντή.

Πάρε ένα καλό δάχτυλο :sm8:

andreas 75
14-11-2010, 20:14
ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ.ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ!!!:sm8:
ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ 16,80