PDA

View Full Version : VALENTINO ROSSI ΚΑΙ DUCATI ΜΑΖΙ από το 2011 & Επιστολή Ρόσσι για το αντίο στη Yamaha


frits
15-08-2010, 21:55
VALENTINO ROSSI ΚΑΙ DUCATI ΜΑΖΙ από το 2011
Τελευταία Νέα 15/08/2010 - 20:46
http://www.motograndprix.gr/_image.ashx?w=510&h=380&s=1&p=gmcms/media/0%20vale%20ducati.jpg

Η επίσημη ανακοίνωση της Ιταλικής εταιρίας


Brno (Czech Republic) 15 Αυγούστου 2010 – Η Ducati και ο Valentino Rossi υπέγραψαν συμφωνία δύο χρόνων, ώστε ο εννέα φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής να αγωνίζεται με την "Rossa" (Κόκκινη) του Borgo Panigale στην ομάδα Ducati Marlboro Team, από το 2011.

Η άφιξη του Valentino σε Ducati ανοίγει ένα νέο και συναρπαστικό κεφάλαιο στην αγωνιστική ιστορία του Ιταλικού εργοστασίου και βέβαια για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP. Η περίσταση του να έχεις έναν εξαιρετικό αναβάτη και χαρακτήρα, θεωρείται από τη Ducati ότι δίνει μια τεράστια αξία στο πρότζεκτ Ducati MotoGP.

«Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι ο Valentino Rossi θα είναι μαζί μας από το 2011», σχολίασε ο Gabriele Del Torchio, πρόεδρος της Ducati Motor Holding. «Είναι ένα πρότυπο της αριστείας στον κόσμο της μοτοσυκλέτας και αυτό βρίσκεται σε συνέπεια με την Ιταλική μας εταιρεία, η οποία είναι σημαιοφόρος του «made in Italy», στο υψηλότερο επίπεδο. Αυτές είναι βασικές αξίες για την επιτυχία στον τομέα της τεχνολογίας, του σχεδιασμού και της ευγενούς άμιλλας. Επιπρόσθετα στην δυνατή και παθιασμένη πρόθεση των δύο μερών, αυτή η συμφωνία κατέστη δυνατή με την υποστήριξη των μετόχων μας της Investindustrial και με όλους τους χορηγούς που συνδέονται με την Ducati Marlboro Team, χορηγούς που πίστεψαν σε αυτήν την ευκαιρία και μοιράζονται και να υποστηρίζουν τις επιλογές μας».

«Πρώτον, ο Valentino είναι ένας μεγάλος οπαδός των μοτοσυκλετών και έτσι ήταν πάντα χαρά για μένα να ακούσω τις απόψεις του», δήλωσε ο Filippo Preziosi, Γενικός Διευθυντής της Ducati Corse. «Μέχρι το GP της Βαλένθια θα παραμείνει ένας αντίπαλος, ένας τόσο μεγάλος που πάντα έδινε μια ιδιαίτερη αξία στις νίκες μας, αλλά μόλις οδηγήσει την Ducati, για πρώτη φορά, θα δουλέψουμε μαζί μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια, που θα εξελίξει μια μοτοσυκλέτα, ικανή να αναδείξει το τεράστιο ταλέντο του. Το να δουλεύεις με τον Valentino είναι ένα από τα πιο συναρπαστικά πράγματα για κάθε Μηχανικό και είναι καλό να γνωρίζουμε ότι θα έχουμε αυτή τη μεγάλη ευκαιρία την επόμενη σεζόν».


O Rossi με συγκινητικό τρόπο λέει το αντίο


Σημείωση από τον Valentino Rossi

«Είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσω με λίγες λέξεις ποιά ήταν η σχέση μου με τη Yamaha τα τελευταία επτά χρόνια.

Πολλά πράγματα έχουν αλλάξει από τότε – πίσω στο 2004, αλλά ιδιαίτερα «αυτή», η Μ1 μου, άλλαξε. Εκείνο τον καιρό ήταν μια ταπεινή «μεσαίων θέσεων στο grid» μοτοσυκλέτα MotoGP, χλευαζόμενη από τους περισσότερους οδηγούς και μηχανικούς των MotoGP. Τώρα, έχοντάς την βοηθήσει να εξελιχθεί και να βελτιωθεί, μπορείς να τη δεις να χαμογελάει μέσα στο γκαράζ της, έχοντας κερδίσει τον σεβασμό και τον θαυμασμό, αλλά και τη μεταχείριση ως «πρώτης κλάσης».

Η λίστα των ανθρώπων που έκαναν αυτή την μεταμόρφωση δυνατή, είναι πολύ μεγάλη, αλλά θα ήθελα να ευχαριστήσω έτσι κι αλλιώς τους Masao Furusawa, Masahiko Nakajima και τον «δικό μου» Hiroya Atsumi ως εκπρόσωπους όλων των μηχανικών που εργάστηκαν σκληρά για να αλλάξουν το πρόσωπο της Μ1 μας. Μετά, τον Jeremy Burgess και όλα τα παιδιά στο γκαράζ, που την φρόντισαν με αγάπη σε όλες τις πίστες του κόσμου και επίσης όλους και όλες που εργάστηκαν στην ομάδα της Yamaha στη διάρκεια όλων αυτών των χρόνων.

Τώρα, ήρθε η στιγμή να κοιτάξω για νέες προκλήσεις• η δουλειά μου εδώ στη Yamaha τελείωσε. Δυστυχώς ακόμα και οι πιο όμορφες ιστορίες αγάπης τελειώνουν, αλλά αφήνουν πολλές υπέροχες αναμνήσεις, όπως όταν η Μ1 μου κι εγώ φιληθήκαμε για πρώτη φορά στο γρασίδι του Welkom, όταν με κοίταξε στα μάτια και μου είπε «σ’ αγαπώ!» :)

Πηγή Μοtograndprix.gr

teo71
15-08-2010, 23:06
Για να δούμε....

Θα μπορέσει ο γιατρός να ημερέψει το θηρίο.......

KAS
16-08-2010, 14:34
Πάντως ακούγεται ότι σε ένα , δύο χρόνια θα μπούνε και οι Γερμανοί στο moto GP .Χθές μάλιστα κατά τη διάρκεια του αγώνα άκουσα τον σπίκερ να λέει πως υτό θα γίνει όταν αυξηθούν τα κυβικά σε 1000.

frits
16-08-2010, 14:42
Πάντως ακούγεται ότι σε ένα , δύο χρόνια θα μπούνε και οι Γερμανοί στο moto GP .Χθές μάλιστα κατά τη διάρκεια του αγώνα άκουσα τον σπίκερ να λέει πως υτό θα γίνει όταν αυξηθούν τα κυβικά σε 1000.

Αυτό θα συμβεί το 2012 (η αύξηση των κυβικών)...

MARK
16-08-2010, 15:51
Για να δούμε τον Doctor με Ιταλική μοτό τι θα κάνει;:cool:

kostas_366
17-08-2010, 22:10
Ο

http://img33.imageshack.us/img33/7568/valentinorossif.jpg

``γιατρός``....
στα ...κόκκινα
Γουστάρω..
WLF

gripis
23-08-2010, 19:29
Επιτέλους πήγε εκεί που έπρεπε να πάει.:D:D:D:D Χαμός θα γίνει

vellos
04-09-2010, 14:42
Επιτέλους πήγε εκεί που έπρεπε να πάει.:D:D:D:D Χαμός θα γίνει


Θα ταιριάξει με την Ιταλιάνικη νοοτροπία;;;;;:Απορία:

gripis
04-09-2010, 16:35
Θα ταιριάξει με την Ιταλιάνικη νοοτροπία;;;;;:Απορία:

:sm8::sm8::sm8::sm8::sm8:

xenos
04-09-2010, 16:39
προδοσία!!!!!:mad:

gsar
11-09-2010, 11:21
Αυτό θα συμβεί το 2012 (η αύξηση των κυβικών)...


Θα γίνει πιο ενδιαφέρον το "παιχνίδι"" ;)