PDA

View Full Version : ΑΠΟ 1η ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ "ΚΟΒΕΤΑΙ" ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ Νο 2


frits
22-08-2010, 14:57
Για γέλια και για κλάματα ....:sm7::yz

Απαγορεύεται από την 1η Σεπτεμβρίου το κάπνισμα σε όλους τους κλειστούς δημόσιους χώρους, ενώ τα πρόστιμα στους παραβάτες καπνιστές θα ανέρχονται από 50 έως 500 ευρώ ανάλογα με τον αριθμό των υποτροπών. Συγκεκριμένα η Υπουργός Υγείας στην συνέντευξη τύπου που παρεχώρησε ανακοίνωσε τα εξής:
" Με σκοπό την προστασία της δημόσιας υγείας, θεσπίζεται η ολική απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους του δημόσιους χώρους και τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος από 1/09/2010.
Προβλέπεται προθεσμία συμμόρφωσης για τα καζίνο και τα κέντρα διασκέδασης, άνω των 300 τ.μ., με ζωντανή μουσική η 31/05/2011.
Αίρεται η ασάφεια του προϊσχύοντος νομοθετικού πλαισίου σχετικά με τους χώρους στους οποίους απαγορεύεται η διαφήμιση προϊόντων καπνού.
Δημιουργείται στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, στη Γενική Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας, «Διεύθυνση Εξαρτήσεων», στο πεδίο αρμοδιότητας της οποίας εντάσσονται και το κάπνισμα και το αλκοόλ.
Όργανα ελέγχου της τήρησης των διατάξεων για την απαγόρευση της διαφήμισης και του καπνίσματος ορίζονται οι Διευθύνσεις Δημόσιας Υγείας των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων και η Δημοτική Αστυνομία, επικουρικά δε οι Αστυνομικές και Λιμενικές Αρχές. Το Σώμα Επιθεωρητών Υπηρεσιών Υγείας και Πρόνοιας, ορίζεται ότι θα διενεργεί τον έλεγχο στους φορείς παροχής υπηρεσιών υγείας και πρόνοιας, καθώς και δευτεροβάθμιο έλεγχο.
Για την παράβαση των σχετικών διατάξεων προβλέπονται κυρώσεις και συγκεκριμένα πρόστιμα, καθώς και προσωρινή ή οριστική ανάκληση άδειας λειτουργίας των καταστημάτων στα οποία απαγορεύεται το κάπνισμα ή η πώληση προϊόντων καπνού και αλκοόλ σε ανηλίκους, και στα οποία όπου διαπιστώνεται υποτροπή".


Για να δούμε τι θα γίνει αυτή την φορά...:rolleyes:

gsmaniac
22-08-2010, 15:14
Για γέλια και για κλάματα ....:sm7::yz

Απαγορεύεται από την 1η Σεπτεμβρίου το κάπνισμα σε όλους τους κλειστούς δημόσιους χώρους, ενώ τα πρόστιμα στους παραβάτες καπνιστές θα ανέρχονται από 50 έως 500 ευρώ ανάλογα με τον αριθμό των υποτροπών. Συγκεκριμένα η Υπουργός Υγείας στην συνέντευξη τύπου που παρεχώρησε ανακοίνωσε τα εξής:
" Με σκοπό την προστασία της δημόσιας υγείας, θεσπίζεται η ολική απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους του δημόσιους χώρους και τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος από 1/09/2010.
Προβλέπεται προθεσμία συμμόρφωσης για τα καζίνο και τα κέντρα διασκέδασης, άνω των 300 τ.μ., με ζωντανή μουσική η 31/05/2011.
Αίρεται η ασάφεια του προϊσχύοντος νομοθετικού πλαισίου σχετικά με τους χώρους στους οποίους απαγορεύεται η διαφήμιση προϊόντων καπνού.
Δημιουργείται στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, στη Γενική Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας, «Διεύθυνση Εξαρτήσεων», στο πεδίο αρμοδιότητας της οποίας εντάσσονται και το κάπνισμα και το αλκοόλ.
Όργανα ελέγχου της τήρησης των διατάξεων για την απαγόρευση της διαφήμισης και του καπνίσματος ορίζονται οι Διευθύνσεις Δημόσιας Υγείας των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων και η Δημοτική Αστυνομία, επικουρικά δε οι Αστυνομικές και Λιμενικές Αρχές. Το Σώμα Επιθεωρητών Υπηρεσιών Υγείας και Πρόνοιας, ορίζεται ότι θα διενεργεί τον έλεγχο στους φορείς παροχής υπηρεσιών υγείας και πρόνοιας, καθώς και δευτεροβάθμιο έλεγχο.
Για την παράβαση των σχετικών διατάξεων προβλέπονται κυρώσεις και συγκεκριμένα πρόστιμα, καθώς και προσωρινή ή οριστική ανάκληση άδειας λειτουργίας των καταστημάτων στα οποία απαγορεύεται το κάπνισμα ή η πώληση προϊόντων καπνού και αλκοόλ σε ανηλίκους, και στα οποία όπου διαπιστώνεται υποτροπή".


Για να δούμε τι θα γίνει αυτή την φορά...:rolleyes:
οτι εγινε και την προηγουμενη.....:D:p
οι αντικαπνιστες εισαστε πολυ λιγοι....:sm7:

MARK
22-08-2010, 15:20
Να δούμε αν εφαρμοστεί ο νόμος,που πολύ αμφιβάλλω αν μπορεί αυτό μα γίνει στην Ελλάδα....:Απορία:

frits
22-08-2010, 15:24
οτι εγινε και την προηγουμενη.....:D:p
οι αντικαπνιστες εισαστε πολυ λιγοι....:sm7:


Να μάθεις σκέφτεσαι πονηρά Κώστα, με πρόστιμα από 50 εώς 500 ευρώ ίσως είναι η λύση στην οικονομική κρίση της χώρας, άλλωστε λεφτά υπάρχουν...:sm7:

emix
22-08-2010, 15:31
Απο την στιγμη που υπαρχει ελλειψη σεβασμου προς τον συνανθρωπο μας, το μονο που θα γινει ειναι ο καπνιστες να συνεχιζουν γραφουν στα "τετοια" τους αυτους που δεν γουσταρουν να τρωνε στην μαπα τον καπνο και το μετρο θα θαφτει.

Στην Ελλαδα του στ######σμου μαγκια θεωρειται να προσπαθεις να επιβαλλεις στον αλλον αυτο που δεν γουσταρεις.

frits
22-08-2010, 15:53
Βλέπω να μπαίνουμε με μαύρες κουκούλες στα φαγάδικα συνοδεία δημοτικής αστυνομίας και να λέμε ΑΥΤΟΣ, ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ :cool:

http://a.imageshack.us/img715/3995/2ndfinger.jpg (http://img715.imageshack.us/i/2ndfinger.jpg/)

gsmaniac
22-08-2010, 16:10
Βλέπω να μπαίνουμε με μαύρες κουκούλες στα φαγάδικα συνοδεία δημοτικής αστυνομίας και να λέμε ΑΥΤΟΣ, ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ :cool:

http://a.imageshack.us/img715/3995/2ndfinger.jpg (http://img715.imageshack.us/i/2ndfinger.jpg/)
:sm7::sm7::sm7:
καινουργιες θεσεις εργασιας....

gandreas
22-08-2010, 17:09
:sm4::sm4::sm5::sm5::sm6::sm6:

Arkas
22-08-2010, 21:24
Βλέπω να μπαίνουμε με μαύρες κουκούλες στα φαγάδικα συνοδεία δημοτικής αστυνομίας και να λέμε ΑΥΤΟΣ, ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ :cool:

http://a.imageshack.us/img715/3995/2ndfinger.jpg (http://img715.imageshack.us/i/2ndfinger.jpg/)
:sm7::sm7::sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
23-08-2010, 08:01
:sm7::sm7::sm7:


καινουργιες θεσεις εργασιας....



...... kaλό .... :D

S.T
26-09-2010, 18:33
Οι καπνιστές... ξανάρχονται
Οι αντιδράσεις που επέβαλε το μέτρο της ολικής απαγόρευσης του καπνίσματος που τέθηκε σε ισχύ από την 1η Σεπτεμβρίου δεν έχουν κοπάσει και η νέα ηγεσία του υπουργείου Υγείας έχει αρχίσει να σταθμίζει τα δεδομένα. Και δεν αποκλείεται να... βάλει νερό στο κρασί της.


NewsIt.gr: Οι καπνιστές... ξανάρχονται (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=43926&catid=3)

:sm7::sm7::yz:yz.

kostas_366
26-09-2010, 18:35
Βλέπω να μπαίνουμε με μαύρες κουκούλες στα φαγάδικα συνοδεία δημοτικής αστυνομίας και να λέμε ΑΥΤΟΣ, ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ :cool:

http://a.imageshack.us/img715/3995/2ndfinger.jpg (http://img715.imageshack.us/i/2ndfinger.jpg/)
Όλα ο gsmaniac τα έκανε. Για όλα αυτός φταίει :sm7:

gsmaniac
26-09-2010, 18:58
οταν καταλαβετε οτι ειστε μειονοτητα,ολα θα ειναι πιο ευκολα....:p:p:p
το θεμα ειναι πολυ σοβαρο,για τους ιδιοκτητες καφε και μασας....:cool:
νομιζω οτι θα πρεπει να δημιουργηθουν καταστηματα για καπνιστες και μη....αυτο θα ηταν πιο δικαιο για ολους;)

frits
26-09-2010, 20:46
Σήμερα το πρωί στο "Ελευθέριος Βενιζέλος" είδα κάτι κουτιά 3 X 3 στην κυριολεξία όπου τα "τζάνκι" της νικοτίνης σπρωχνόντουσαν να μπουν μετά την πτήση για να κάνουν την τζούρα τους, εμένα πάντως μου φάνηκε τραγικό και ειλικρινά τους λυπήθηκα.
Μερικοί από τους καπνιστές είναι πραγματικά άρρωστοι. :(

gemara
26-09-2010, 22:39
Βλέπω να μπαίνουμε με μαύρες κουκούλες στα φαγάδικα συνοδεία δημοτικής αστυνομίας και να λέμε ΑΥΤΟΣ, ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ :cool:

http://a.imageshack.us/img715/3995/2ndfinger.jpg (http://img715.imageshack.us/i/2ndfinger.jpg/)

ΑΥΤΟΣ ΑΥΤΟΣ!!!

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/Smokers.jpg

ntinopoulos
27-09-2010, 08:57
Σήμερα το πρωί στο "Ελευθέριος Βενιζέλος" είδα κάτι κουτιά 3 X 3 στην κυριολεξία όπου τα "τζάνκι" της νικοτίνης σπρωχνόντουσαν να μπουν μετά την πτήση για να κάνουν την τζούρα τους, εμένα πάντως μου φάνηκε τραγικό και ειλικρινά τους λυπήθηκα.
Μερικοί από τους καπνιστές είναι πραγματικά άρρωστοι. :(
αφου οντως ειναι για λυπηση!:D

renovatio
29-12-2010, 19:34
Σαν μην καπνιστής δηλώνω την απογοήτευση μου για τη πλήρη αποτυχία του μέτρου. Γυρίσαμε στα ίδια τα καλά. Τυχαίο, δεν νομίζω...
Ελλάδα Ελλαδίτσα μου

gandreas
29-12-2010, 20:49
αφου οντως ειναι για λυπηση!:D

δεν παθένουν τίποτα:D:D

Σαν μην καπνιστής δηλώνω την απογοήτευση μου για τη πλήρη αποτυχία του μέτρου. Γυρίσαμε στα ίδια τα καλά. Τυχαίο, δεν νομίζω...
Ελλάδα Ελλαδίτσα μου

:hmmm::hmmm::hmmm:

ntinopoulos
30-12-2010, 12:22
Σαν μην καπνιστής δηλώνω την απογοήτευση μου για τη πλήρη αποτυχία του μέτρου. Γυρίσαμε στα ίδια τα καλά. Τυχαίο, δεν νομίζω...
Ελλάδα Ελλαδίτσα μου
ο ...πολιτισμος σε ολο του το μεγαλειο!:rolleyes:

Fuji
30-12-2010, 12:51
Τη Δευτέρα που βγήκαμε η παρέα του φόρουμ, στη μπυραρία που κάτσαμε, ήταν το απόλυτο ντουμάνι. Κι όταν γύρισα σπίτι, μύριζα τσιγαρίλα απ' τη κορφή ως τα νύχια.

Αυτή η νοοτροπία μας σαν λαός, με απογοητεύει. Ώρες - ώρες, με κάνει να πιστεύω πως το ΔΝΤ με τα σκληρά μέτρα μας χρειαζότανε, αφού οι ίδιοι δε μπορούσαμε να χωνέψουμε την ανάγκη, να τα επιβάλουμε από μόνοι μας, και να μαζέψουμε το χέρι μας ... Δε θέλουμε να χαλάμε την καλοπέρασή μας, κι ας γίνεται σε βάρος του άλλου. Κανένας σεβασμός για συνανθρώπους και νομοθεσίες. Πρέπει να βάλουν αστυνομικό σε κάθε δημόσιο χώρο, και να μοιράζει πρόστιμα. Αλλά, απ' τη μια ο πολίτης που δε χαμπαριάζει, απ' την άλλη η κυβέρνηση που δεν επιβάλλει και δεν περιφρουρεί ένα μέτρο, τι να περιμένεις; Αλλά το όφελος που έχει απ' τους καπνιστές, την κάνει να ρίχνει νερό στο κρασί της. :mad:

gemara
30-12-2010, 13:04
Τη Δευτέρα που βγήκαμε η παρέα του φόρουμ, στη μπυραρία που κάτσαμε, ήταν το απόλυτο ντουμάνι. Κι όταν γύρισα σπίτι, μύριζα τσιγαρίλα απ' τη κορφή ως τα νύχια.

Αυτή η νοοτροπία μας σαν λαός, με απογοητεύει. Ώρες - ώρες, με κάνει να πιστεύω πως το ΔΝΤ με τα σκληρά μέτρα μας χρειαζότανε, αφού οι ίδιοι δε μπορούσαμε να χωνέψουμε την ανάγκη, να τα επιβάλουμε από μόνοι μας, και να μαζέψουμε το χέρι μας ... Δε θέλουμε να χαλάμε την καλοπέρασή μας, κι ας γίνεται σε βάρος του άλλου. Κανένας σεβασμός για συνανθρώπους και νομοθεσίες. Πρέπει να βάλουν αστυνομικό σε κάθε δημόσιο χώρο, και να μοιράζει πρόστιμα. Αλλά, απ' τη μια ο πολίτης που δε χαμπαριάζει, απ' την άλλη η κυβέρνηση που δεν επιβάλλει και δεν περιφρουρεί ένα μέτρο, τι να περιμένεις; Αλλά το όφελος που έχει απ' τους καπνιστές, την κάνει να ρίχνει νερό στο κρασί της. :mad:

Δυστυχώς έτσι είναι και λυπάμαι πολύ. Λυπάμαι επίσης που αναγκάζομαι να απέχω από πολλές κοινωνικές εκδηλώσεις, ιδίως το χειμώνα για τον λόγο της δυσωδίας. Όπως επίσης και από "καλοκαιρινές" καθότι οι ντουμάνηδες πιστεύουν ότι αν και είναι σε ανοιχτό χώρο δεν ενοχλούν το διπλανό τους που ρουφάει όλες τις τζούρες τους...

Τώρα πλέον, άμα μπαίνουμε κάπου με τη γυναίκα μου και μυρίζει τσιγαρίλα, κατευθείαν μεταβολή και φεύγουμε.

ntinopoulos
30-12-2010, 20:28
Τη Δευτέρα που βγήκαμε η παρέα του φόρουμ, στη μπυραρία που κάτσαμε, ήταν το απόλυτο ντουμάνι. Κι όταν γύρισα σπίτι, μύριζα τσιγαρίλα απ' τη κορφή ως τα νύχια.

Αυτή η νοοτροπία μας σαν λαός, με απογοητεύει. Ώρες - ώρες, με κάνει να πιστεύω πως το ΔΝΤ με τα σκληρά μέτρα μας χρειαζότανε, αφού οι ίδιοι δε μπορούσαμε να χωνέψουμε την ανάγκη, να τα επιβάλουμε από μόνοι μας, και να μαζέψουμε το χέρι μας ... Δε θέλουμε να χαλάμε την καλοπέρασή μας, κι ας γίνεται σε βάρος του άλλου. Κανένας σεβασμός για συνανθρώπους και νομοθεσίες. Πρέπει να βάλουν αστυνομικό σε κάθε δημόσιο χώρο, και να μοιράζει πρόστιμα. Αλλά, απ' τη μια ο πολίτης που δε χαμπαριάζει, απ' την άλλη η κυβέρνηση που δεν επιβάλλει και δεν περιφρουρεί ένα μέτρο, τι να περιμένεις; Αλλά το όφελος που έχει απ' τους καπνιστές, την κάνει να ρίχνει νερό στο κρασί της. :mad:

Δυστυχώς έτσι είναι και λυπάμαι πολύ. Λυπάμαι επίσης που αναγκάζομαι να απέχω από πολλές κοινωνικές εκδηλώσεις, ιδίως το χειμώνα για τον λόγο της δυσωδίας. Όπως επίσης και από "καλοκαιρινές" καθότι οι ντουμάνηδες πιστεύουν ότι αν και είναι σε ανοιχτό χώρο δεν ενοχλούν το διπλανό τους που ρουφάει όλες τις τζούρες τους...

Τώρα πλέον, άμα μπαίνουμε κάπου με τη γυναίκα μου και μυρίζει τσιγαρίλα, κατευθείαν μεταβολή και φεύγουμε.

υπομονη συντροφοι!:)

xurxes
30-12-2010, 23:01
να δουμε τι θα κανετε εαν οντως αρχισουν να πεφτουν οι καμπανες...
οι πολλοι θα πληρωνουν για να γελουν οι λιγοι;;;;;;;;;;)

diomiles
30-12-2010, 23:15
Υπάρχουν ζευγάρια που πλέον τα βγάζουν πολύ δύσκολα πέρα.Κάθεσε και συζητάς μαζί τους και ακούς με προσοχή ότι έχουν κόψει τα πάντα ότι στερούν βασικά πράγματα απο τον εαυτό τους και απο την οικογενειά τους και πάλι δεν βγαίνουν.Οταν τους λες όμως ότι γιατι δεν κόβουν το τσιγάρο που τους στοιχίζει περίπου 450 ευρώ τον μήνα εκεί δεν ξέρουν τι να σου πουν.Και εγω δεν ξέρω τι να πω.:(