PDA

View Full Version : TIBO A4050 - Πρόβλημα με Βάση φόρτισης και επίλυση !!!


CPretenteriS
24-08-2010, 14:12
Αγαπητοί συμφορουμίτες,

Ανοίγω το συγκεκριμένο thread με αφορμή τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν 2 συμφορουμίτες από την Κρήτη με το συγκεκριμένο Navi... αν θυμάμαι καλά ο Saitman και ο Jmar... συγχωρέστε με αν έχω κάνει λάθος Μηνά και Γιάννη...

Λοιπόν επειδή είχα κι εγώ ένα TIBO A4050 και μου έκανε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα... δηλαδή όταν ήταν πάνω στη βάση έκανε διακοπές την ώρα της φόρτισης (μία φόρτιζε και μία όχι), αναγκάστηκα να το ψάξω ενδελεχώς.

Απευθυνόμενος λοιπόν στον εισαγωγέα που είναι η ELASYN (Elasyn - (http://www.elasyn.gr/index.php)) ανακάλυψα ότι το πρόβλημα ήταν ότι το pin-άκι που φέρνει την τάση, έμενε πιο κάτω με αποτέλεσμα να μην ακουμπάει στην αντίστοιχη επαφή στο TIBO και άρα να μην το φορτίζει.

Μου έδωσαν τότε λοιπόν μία νέα βάση στην οποία τα pin-άκια ήταν κατά 1-2 χιλιοστά ψηλότερα και υποτίθεται ότι έλυναν το πρόβλημα. Με αφορμή λοιπόν τα κοπέλια και επειδή θέλησα να τους εξυπηρετήσω -καθώς η Elasyn είναι πολύ κοντά στο γραφείο μου- επικοινώνησα πριν μερικά λεπτά μαζί τους για να περάσω να παραλάβω 2 καινούριες βάσεις και να τις στείλω στα παιδιά.

Μετά λύπης μου όμως έμαθα ότι ακόμα και η νέα αυτή βάση μετά από κάποιο χρονικό διάστημα παρουσίασε προβλήματα στους χρήστες της. Για το λόγο αυτό η εταιρία αφενός μεν αντικαθιστά τη βάση με νέα, αφετέρου δε κάνει μία πατέντα (ένας συγκεκριμένος Τεχνικός, ο Αλέξανδρος) η οποία λύνει το πρόβλημα δια παντός. Το μόνο θέμα είναι ότι πρέπει να έχει μαζί και το ΤΙΒΟ... γιατί απ' ότι κατάλαβα κάνει κάτι και στις επαφές του.

Ελπίζω να φάνηκα χρήσιμος και είμαι στη διάθεσή σας για διευκρινήσεις.

syan
24-08-2010, 14:26
Να σου τα στειλουν σημερα Courier να φτιαχτούν και τα παιρνω την Παρασκευή μαζί μου..!

CPretenteriS
24-08-2010, 14:30
Να σου τα στειλουν σημερα Courier να φτιαχτούν και τα παιρνω την Παρασκευή μαζί μου..!

Το σκέφτηκα Στρατή μου, αλλά ο Αλέξανδρος (ηλεκτρονικός Elasyn) λείπει με άδεια και επιστρέφει τη Δευτέρα 30/8.

Το θέμα είναι μήπως πάρεις εσύ τα ΤΙΒΟ τους, όταν θα βρίσκεσαι κάτω, να μου τα φέρεις, να τα πάω εγώ στην Elasyn, να μου δώσουν 2 νέες βάσεις, να κάνουν και την πατέντα και να τα στείλω με courier πίσω στα παιδιά.

GSakias
25-08-2010, 13:46
και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με το TIBO ,αν βρεθεί κάποια μόνιμη λύση ενημερώστε μας . ευχαριστώ!

CPretenteriS
25-08-2010, 16:24
και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με το TIBO ,αν βρεθεί κάποια μόνιμη λύση ενημερώστε μας . ευχαριστώ!

Μανώλη, η παραπάνω λύση που περιγράφω είναι μόνιμη απ' ότι λέει η Elasyn!! ;):cool:

pirate
25-08-2010, 22:58
να τα δώσουν του Στράτου και θα τα κρατώ εγω κάτω γιατί μέσα Σεπτεμβρίου θα είμαι Αθήνα ;)

GEO_K
26-08-2010, 09:19
να μην δωσει κανεις τιποτα !!!!!
ερχομαι δευτερα Αθηνα να φτιαξουμε το δικο μου πρωτα και μετα αν δουλευει καλα να δωσουμε και στους υπολοιπους......
Ειδατε βρε τι θυσιες κανω για σας???????:D:D:D

GiannisLoupasakis
26-08-2010, 11:37
Η Λύση είναι μία, κολητήρι και μόνιμο καλώδιο.
GEO K ερχεσαι πουλάκι μου!! το νού σου να φέρεις και τα χωμάτινα μαζί!

GEO_K
26-08-2010, 12:35
Η Λύση είναι μία, κολητήρι και μόνιμο καλώδιο.
GEO K ερχεσαι πουλάκι μου!! το νού σου να φέρεις και τα χωμάτινα μαζί!

ΤΑ φοραω ηδη Γιαννη......
Κανονιστε να τα πουμε απο δευτερα.....

Acen
26-08-2010, 12:49
Εγώ για αυτό το πρόβλημα, έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ.Μου έσπασε τα νεύρα 10 φορές και στο τέλος το παράτησα.Αν τηλεφωνήσω στην εταιρία πιστεύω να με εξυπηρετήσουν.:hmmm:Δεν ήξερα οτι υπάρχει και αυτή η λύση.;)

CPretenteriS
26-08-2010, 14:58
να μην δωσει κανεις τιποτα !!!!!
ερχομαι δευτερα Αθηνα να φτιαξουμε το δικο μου πρωτα και μετα αν δουλευει καλα να δωσουμε και στους υπολοιπους......
Ειδατε βρε τι θυσιες κανω για σας???????:D:D:D

Για μένα που ασχολήθηκα να σας φτιάξω βρεεεε.... τίποτα δε θα πεις...? :yz

CPretenteriS
26-08-2010, 14:59
Εγώ για αυτό το πρόβλημα, έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ.Μου έσπασε τα νεύρα 10 φορές και στο τέλος το παράτησα.Αν τηλεφωνήσω στην εταιρία πιστεύω να με εξυπηρετήσουν.:hmmm:Δεν ήξερα οτι υπάρχει και αυτή η λύση.;)

Είσαι Αθήνα...?? Ευχαρίστως να σε βοηθήσω με όποιο τρόπο μπορώ!! ;)

GEO_K
26-08-2010, 17:40
Για μένα που ασχολήθηκα να σας φτιάξω βρεεεε.... τίποτα δε θα πεις...? :yz

Μολις γινει η δουλεια θα ανοιξω ενα ολοκληρο thread για παρτη σου Κωσταρα!!!!!

CPretenteriS
26-08-2010, 21:30
Μολις γινει η δουλεια θα ανοιξω ενα ολοκληρο thread για παρτη σου Κωσταρα!!!!!

:):)

L3f
28-08-2010, 20:49
παντως εγω που το ειχα και ειχα το ιδιο προβλημα το πηγα στο service της tibo και μου το εφτιαξαν δωρεαν σε μια μερα και δεν ηταν στην εγγυηση...

BOXER
29-08-2010, 02:30
Και εγω περυσι το ιδιο προβλημα ειχα με την πρωτη βαση. Το πηγα και εγω στην εταιρεια και μου εδωσαν την... "καινουργιου τυπου" βαση.
Μετα απο μερικους μηνες μου αρχισε (μεχρι και τωρα) το ιδιο προβλημα.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης, αν ξερει καποιος φυσικα την απαντηση:
Πιο απο ολα αυτα τα "πειρακια"/επαφες εχει το προβλημα;
Αν ξερουμε πιο ειναι, με ενα κολλητηρι και καλαϊ το φερνουμε σε οποιο υψος γουσταρουμε μεχρι να κανει την τελεια επαφη!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
29-08-2010, 02:33
Και εγω περυσι το ιδιο προβλημα ειχα με την πρωτη βαση. Το πηγα και εγω στην εταιρεια και μου εδωσαν την... "καινουργιου τυπου" βαση.
Μετα απο μερικους μηνες μου αρχισε (μεχρι και τωρα) το ιδιο προβλημα.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης, αν ξερει καποιος φυσικα την απαντηση:
Πιο απο ολα αυτα τα "πειρακια"/επαφες εχει το προβλημα;
Αν ξερουμε πιο ειναι, με ενα κολλητηρι και καλαϊ το φερνουμε σε οποιο υψος γουσταρουμε μεχρι να κανει την τελεια επαφη!!!



Βρε Νικόλα, αφού στο φτιάχνει η εταιρία δωρεάν ..... ;)

CPretenteriS
29-08-2010, 02:51
Και εγω περυσι το ιδιο προβλημα ειχα με την πρωτη βαση. Το πηγα και εγω στην εταιρεια και μου εδωσαν την... "καινουργιου τυπου" βαση.
Μετα απο μερικους μηνες μου αρχισε (μεχρι και τωρα) το ιδιο προβλημα.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης, αν ξερει καποιος φυσικα την απαντηση:
Πιο απο ολα αυτα τα "πειρακια"/επαφες εχει το προβλημα;
Αν ξερουμε πιο ειναι, με ενα κολλητηρι και καλαϊ το φερνουμε σε οποιο υψος γουσταρουμε μεχρι να κανει την τελεια επαφη!!!

Βρε Νικόλα, αφού στο φτιάχνει η εταιρία δωρεάν ..... ;)

Ακριβώς!!! Γι αυτό σας έδωσα όλη την αναγκαία πληροφορία... ;) ;)

BOXER
05-03-2011, 02:07
Βρε Νικόλα, αφού στο φτιάχνει η εταιρία δωρεάν ..... ;)

Ακριβώς!!! Γι αυτό σας έδωσα όλη την αναγκαία πληροφορία... ;) ;)


Αργησα λιγο :D, αλλα ειδα τις απαντησεις σας!!!
Ελπιζω μονο να δουλευει ακομα ο Αλεξανδρος εκει :rolleyes:....